» »

Apple v ZDA v poravnavo zaradi upočasnjevanja starih iPhonov

Apple v ZDA v poravnavo zaradi upočasnjevanja starih iPhonov

vir: Flickr

Slo-Tech - Apple je dobri dve leti trajajočo skupinsko tožbo v Kaliforniji zaključil s poravnavo, v kateri bo lastnikom prizadetih naprav - gre za iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus in naprave SE - izplačal odškodnino. Za poravnavo, ki jo mora potrditi še sodišče, so se po lastnih besedah odločili zaradi dolgotrajnega in dragega sodnega postopka.

Odškodnina, ki jo bo Apple moral poravnati v ZDA bo skupaj znašala med 310 in 500 milijoni ameriških dolarjev, velika večina uporabnikov bo najverjetneje prejela po 25 dolarjev, odvisno od tega, na koliko oškodovancev bo razdeljen celoten znesek odškodnine. Tožniki, ki so se poimensko izpostavili v tožbi bodo dobili po 1.500 USD, tisti, ki so prispevali dokaze, pa po 3.500 USD. Kot zanimivost še omenimo, da so si odvetniki pripisali "razumno odmerjeno nagrado" v višini 93 milijonov in še poldrugi milijon za stroške.

Spor sega v leto 2017, ko je Apple potrdil, kar so številni že dolgo sumili, torej, da namerno upočasni delovanje starejših naprav, s čimer naj bi dosegali daljšo življenjsko dobo akumulatorja. Prakso je razkril uporabnik Reddita, ki je objavil hitrostne teste svoje naprave pred in po zamenjavi baterije. Po burnem odzivu so v podjetju prizadetim uporabnikom ponudili menjavo baterij po znižani ceni, a del se jih je vendarle odločil za tožbo. Podobni postopki so stekli tudi v Evropi, v Franciji je bil Apple nedavno obsojen na plačilo 25 milijonov, pri čemer ne gre za odškodnino, pač pa za kazen.

21 komentarjev

Phantomeye ::

Me zanima kakšni bodo izgovori navdušencev appla na slotechu :D

Sp3m ::

Phantomeye je izjavil:

Me zanima kakšni bodo izgovori navdušencev appla na slotechu :D


Če si imel Apple-a, bi lahko dobil sedaj denar! 8-)

proto ::

Mene pa zanima nekaj drugega. Zdaj je dokazano, da se Apple loteva nemarnih praks (da ne recem goljufanja, zavajanja,...) v imenu profita.

A se kdo tako nor, da verjame, da so "privacy oriented" in da so v tem kaj boljsi od googla?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

Dr_M ::

Ljudje verjamejo v bizarne stvari.
V boga, da so levicarji dobri ljudje in da apple sciti uporabnikovo zasebnost...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: paket ()

shadeX ::

A se kdo tako nor, da verjame, da so "privacy oriented" in da so v tem kaj boljsi od googla?


Zagotovo so. V primeru da niso, so v tem primeru veliko slabši.

proto ::

shadeX je izjavil:

A se kdo tako nor, da verjame, da so "privacy oriented" in da so v tem kaj boljsi od googla?


Zagotovo so. V primeru da niso, so v tem primeru veliko slabši.


No, meni se zdi, da so ena in isto sranje.

Dr_M je izjavil:

Ljudje verjamejo v bizarne stvari.
V boga, da so levicarji dobri ljudje in da apple sciti uporabnikovo zasebnost...


... da bog obstaja, da je RKC cloveku koristna organizacija...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

MrStein ::

proto je izjavil:


No, meni se zdi, da so ena in isto sranje.

Enim pa se zdi, da bog obstaja. Ali pa da je Zemlja ploščata.
Vse sorte se ljudem zdi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

proto ::

Ghost7 ::

Kako sedaj do denarja? Že tri leta imam SEja. Enkrat menjal baterijo.

MrStein ::

Zakaj si menjal, če ni skrivnost?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zavajon ::

Kot zanimivost še omenimo, da so si odvetniki pripisali "razumno odmerjeno nagrado" v višini 93 milijonov in še poldrugi milijon za stroške.


Ja, zelo razumna...:D

Phantomeye je izjavil:

Me zanima kakšni bodo izgovori navdušencev appla na slotechu :D

Ah, tisti applovci, ki imajo tako stare telefone, sploh niso pravi applovci. ;)

Dr_M je izjavil:

Ljudje verjamejo v bizarne stvari.
V boga, da so levicarji dobri ljudje in da apple sciti uporabnikovo zasebnost...

to, da smo levičarji dobri ljudje, je čista resnica in nikakor ne bizarnost 8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

gus5 ::

Odškodnina, ki jo bo Apple moral poravnati v ZDA bo skupaj znašala med 310 in 500 milijoni ameriških dolarjev
so si odvetniki pripisali "razumno odmerjeno nagrado" v višini 93 milijonov in še poldrugi milijon za stroške.
Tržni fetišizem.

Machete ::

Eh švoh 25%.. Za koliko bi pa vi delali za 5%?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

          ::

Phantomeye je izjavil:

Me zanima kakšni bodo izgovori navdušencev appla na slotechu :D


Jaz bom prestopil na huaweja.

vilicarist ::

proto je izjavil:

Mene pa zanima nekaj drugega. Zdaj je dokazano, da se Apple loteva nemarnih praks (da ne recem goljufanja, zavajanja,...) v imenu profita.

A se kdo tako nor, da verjame, da so "privacy oriented" in da so v tem kaj boljsi od googla?

apple je nezmotljiv, to tožbo so zgubili zaradi hejterjev, uresnici bi jo morali dobit

pri privacyu pa apple že ve kako in kaj, ne pa google lopovi

gus5 je izjavil:

Odškodnina, ki jo bo Apple moral poravnati v ZDA bo skupaj znašala med 310 in 500 milijoni ameriških dolarjev
so si odvetniki pripisali "razumno odmerjeno nagrado" v višini 93 milijonov in še poldrugi milijon za stroške.
Tržni fetišizem.

men bi blo bad vzet še 2.5 milijonov za stroške, če bi že dobil 93 milijone
bmw = brings me women

Zgodovina sprememb…

flameir ::

proto je izjavil:

Mene pa zanima nekaj drugega. Zdaj je dokazano, da se Apple loteva nemarnih praks (da ne recem goljufanja, zavajanja,...) v imenu profita.

A se kdo tako nor, da verjame, da so "privacy oriented" in da so v tem kaj boljsi od googla?


Že ničkolikokrat si lahko tudi tukaj prebral, da se je CPU omejil zaradi preprečevanja ugašanja telefona ob poganjanju zahtevnejših aplikacij. Telefon je posledično "šteku".
Android je to rešil tako, da CPUja pač ni upočasnil, telefoni pa so pač začeli z naključnimi reseti (imel Galaxy serijo do vključno 5ice in je bilo tako).

Zdej kaj od tega je slabše, ne vem. Oboje mi je šlo blazno na živce, štekajoč telefon vseskozi po malo, ugašanje telefona pa ponavadi v trenutkih, ko si najbol rabil telefon... Je pa treba priznat, da je Android takrat rad "šteku" tudi brez upočasnjevanja CPUja.

Vse to so oboji odpravili, kar je za nas samo dobro, ker sedaj ne eni in ne drugi ne rabimo več izgubljat živcev zaradi tega.

Jaz vsakih par let migriram iz enega OS na drugega. Vsak ima prednosti in slabosti.
In vsak od nas sam preceni, kaj mu je bolj važno in kupi kar mu je všeč. In super je, da imamo vsaj nekaj izbire.


Pa še neki....a bomo že enkrat nehal se pregovarjat o apple/android fanboyih in ne vem čem, ker nismo na nekem računalniškem krožku v OŠ ampak na relativno računalniško pismenem forumu in bi lahko komentirali kaj drugega kot pa sam "ej ti apple fan boy kaj boš pa zdej reku" in "ej ti android, ti itak nimaš pojma, ker ne veš kaj je premium". Mislm prov ne morm več brat tega res.

vilicarist ::

Zdej kaj od tega je slabše, ne vem. Oboje mi je šlo blazno na živce,


daš uporabniku opcija možnost izbira da se sam odloči kaj bi raje, ampak tega pri applu ne bo nikoli
bmw = brings me women

Zgodovina sprememb…

zmaugy ::

Dr_M je izjavil:

Ljudje verjamejo v bizarne stvari.
V boga, da so levicarji dobri ljudje in da apple sciti uporabnikovo zasebnost...


In celo v bedarije kot na primer trickle down economy...
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

MrStein ::

vilicarist je izjavil:

Zdej kaj od tega je slabše, ne vem. Oboje mi je šlo blazno na živce,


daš uporabniku opcija možnost izbira da se sam odloči kaj bi raje, ampak tega pri applu ne bo nikoli

Kako da ne?

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Apple ::

Ker nisem ze dolgo kupoval telefona z Androidom, prosim za info, kolk mate loada (vklop developerskega nacina). Meni je vcasih kazalo 7, s tem da nisem nicesar delal s telefonom - bil je nov in na njemu se nic namesceno iz moje strani...
LP, Apple

          ::

flameir je izjavil:

Že ničkolikokrat si lahko tudi tukaj prebral, da se je CPU omejil zaradi preprečevanja ugašanja telefona ob poganjanju zahtevnejših aplikacij. Telefon je posledično "šteku".
Android je to rešil tako, da CPUja pač ni upočasnil, telefoni pa so pač začeli z naključnimi reseti (imel Galaxy serijo do vključno 5ice in je bilo tako).

Zdej kaj od tega je slabše, ne vem. Oboje mi je šlo blazno na živce, štekajoč telefon vseskozi po malo, ugašanje telefona pa ponavadi v trenutkih, ko si najbol rabil telefon... Je pa treba priznat, da je Android takrat rad "šteku" tudi brez upočasnjevanja CPUja.

Vse to so oboji odpravili, kar je za nas samo dobro, ker sedaj ne eni in ne drugi ne rabimo več izgubljat živcev zaradi tega.

Jaz vsakih par let migriram iz enega OS na drugega. Vsak ima prednosti in slabosti.
In vsak od nas sam preceni, kaj mu je bolj važno in kupi kar mu je všeč. In super je, da imamo vsaj nekaj izbire.


Zelo dobro povedano!

flameir je izjavil:

Pa še neki....a bomo že enkrat nehal se pregovarjat o apple/android fanboyih in ne vem čem,


Ne, ne bomo.

flameir je izjavil:

ker nismo na nekem računalniškem krožku v OŠ ampak na relativno računalniško pismenem forumu,
ki je v zadnjem času postal slabši od kateregakoli krožka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Italija kaznovala Apple in Samsung zaradi upočasnjevanja telefonov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
6017036 (14167) MrStein
»

Apple in Samsung po sedmih letih: konec je

Oddelek: Novice / Tožbe
54528 (3620) pero50
»

Apple izgubil patentni dvoboj z Univerzo v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Tožbe
138612 (6078) noraguta
»

Kartelno nastopali tudi Microsoft, Oracle, Novell, Sun, IBM in drugi

Oddelek: Novice / Tožbe
65634 (5193) Jarno
»

Apple, Google, Intel in Adobe ponudili premalo, tožba zaposlenih gre dalje

Oddelek: Novice / Tožbe
128008 (5879) sisemen 

Več podobnih tem