» »

Kateri Mesh sistem?

Kateri Mesh sistem?

«
1
2 3

akulp ::

Iskratel Innbox M60
Fritz! Mesh
TP-Link Deco M4
Linksys Velop
Ubiquiti Amplifi

Izločil sem Orbi, ker mi je malo nerodno prevelik.

Trenutno imam na testu Innbox M60, ker si lastim tudi njihov (Innbox V60) modem in imam povezan mesh node preko kabla.

Kaj moram pokriti?
Medetažno hišo, cca 120m2. Modem je na podstrehi, dodatna 2 noda mi bosta brez težav pokrila vse.

Zakaj Mesh?
Imam kar precej pametnih naprav - stikala, vtičnice (Alexa, Shelly cloud naprave). Želim, da bo mesh znal hendlati naprave med dostopnimi točkami. Imam namreč par naprav, ki se enkrat povežejo na modem, enkrat na node. Kakor sem uspel prebrati v eni izmed tem tukaj, si vsi mesh sistemi ne znajo podajati naprav med seboj, brez da ta pade dol in se na novo poveže...kamor pač se.

Kaj mi najbolj ni jasno?
Innbox modem in Innbox Mesh node vem, da znata delati tako, da tudi če imaš eno točko, tvori Mesh omrežje.

Kako bo, če vi vzel recimo 2 Velop/Deco enoti? Ali to pomeni, da bosta ti dve enoti skupaj delovali kot eno, modem pa bo še vedno posebej dostopna točka (kljub temu, da je WiFi SSID isti)?

Prosim za mnenja, izkušnje, priporočila.

Hvala!
Lukcc

neooo ::

imam deco 3 enote ki se na modem/router prikljucujejo kot access point. vidis jih vse kot eno omrezje. preklapa bp. Super zadeva ??

akulp ::

neooo je izjavil:

imam deco 3 enote ki se na modem/router prikljucujejo kot access point. vidis jih vse kot eno omrezje. preklapa bp. Super zadeva ??


Deco, Velop in Fritz so mi nekako še najbolj blizu, tudi po testih sodeč so super, tako da hvala za mnenje.
Lukcc

akulp ::

neooo je izjavil:

imam deco 3 enote ki se na modem/router prikljucujejo kot access point. vidis jih vse kot eno omrezje. preklapa bp. Super zadeva ??


Še nekaj mi prosim pojasni.

Tri enote ti tvorijo eno omrežje, en SSID. TO je jasno. Router imaš pa od koga? Ker tu je meni največja neznanka. Router bo pri meni druge znamke in bojim se, da bo problem enak, kot sedaj.

Router bo sicer imel isti SSID, ampak v resnici bo WiFi viden kot da obstajata dve, ločeni omrežji.

Tale problem:

https://community.ui.com/questions/Unif...
Lukcc

damirj79 ::

V vsakem primeru je več omrežij, preklapanje klientov izvaja logika na AP-ju, nekateri bolj uspšeno, nekateri manj. V resnici pa je tako, da kaj veliko boljše, kot če imaš čisto običajne AP brez naprednih mesh funkcij, ne bo, in na klientu bo še vdno lahko prišlo do izgube konekcije, vsaj za trenutek, ali pa več trenutkov.

akulp ::

Moram priznati, da po dvodnevnem prebiranju vseh mogočih člankov in testov še vedno ne vem, v čem naj bi potem bila prednost Mesh vs. običajni AP (govorimo seveda, da so nodi med seboj povezani preko WIFI-ja), če tudi Meshi delajo tako, kot pišeš zgoraj. Pa seveda ne oporekam temu, vidim, da res logika izvaja to hendlanje naprav.

Ampak, kakor sem zasledil na par koncih in če citiram po domače "cenejši MESH-i ne znajo med seboj hendlati naprav".

Potem si dejansko na istem, kot če imaš navadne AP.

Predvsem pa, kaj pa spada v rang "cenejši Mesh-i". A v ta rang spada tudi Deco in recimo Velop ...?

Skratka, nisem se kaj dosti resnega naučil. :)
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

m0LN4r ::

Poglej si mesh test na computerbase!
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

link_up ::

mesh ali mess? Meni se ni obnesel nobeden, ne orbi in ne plume. Zame je to katastrofa, ker tocke morajo biti dovolj skupaj, da ima backhaul dovolj visok rssi. Blanketing se mi zdi bedast, ampak seveda, thats me. Zanenkrat ne priporocam takih resitev, raje vec APjev na kabel in roaming med njimi na podlagi rssi.
In and Out

akulp ::

Jaz sem o meshu začel razmišljati zato, ker je hiša majhna (pokriti moram cca 160m2). Je medetažna, zato so točke dokaj blizu. Imam pa smart relay-e po vseh stikalih in moram dejansko imeti pokrito tudi klet in teraso.

Zaenkrat mi to uspeva z modemom na podstrešju, ter enim nodem v sredinski etaži (Inbbox V60 modem + njihov Inbbox M50 mesh node)., vendar je zadeva precej nova in kar se mene tiče, še zelo nedodelano, moram resetirati na 14 dni, da se tisti node zbudi nazaj ...

m0LN4r je izjavil:

Poglej si mesh test na computerbase!


Hvala, prebral na hitro oz konec in vidim, da je tudi tukaj Deco pri vrhu.
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

damirj79 ::

Verjamem, da lahko različne osebe iste podatke različno interpretirajo, tako da je tudi ta trditev "je tudi tukaj Deco pri vrhu" pravzaprav možna...

akulp ::

damirj79 je izjavil:

Verjamem, da lahko različne osebe iste podatke različno interpretirajo, tako da je tudi ta trditev "je tudi tukaj Deco pri vrhu" pravzaprav možna...


Nič ne interpretiram, ker nisem bral celega članka. Pogledal sem povzetek, kjer piše: "TP-Link Deco P9 und eero Pro überzeugen am meisten"
Lukcc

damirj79 ::

Jaz nemško ne znam, sem pa bral prek google translate. Če ti je cena pomembna, potem OK, ampak tudi v tem priemru mislim, da AmpliFi (cheap brand od Ubiquiti) ponuja precej boljšo rešitev.

akulp ::

Tudi jaz sem uporabljal G Translate. In komentar "deco je pri vrhu" se nanaša zgolj samo na ta članek.

"...ampak tudi v tem priemru mislim, da AmpliFi (cheap brand od Ubiquiti) ponuja precej boljšo rešitev"
Mi znaš utemeljiti?

Pa ne, da zdaj tiščim v Deco in se hočem rkegati, ampak predvsem s svojega stališča uporabe ne vem točno, kaj bom pridobil. Vem pa, da deluje Ubiquiti Amplifi super, potrjeno s strani kolega, ki se s tem uvkarja malo več.

Ampak, podobno potrditev sem dobil tudi za Deco.

In ja, cena je x2. Deco M4/M5 s tremi enotami dobim za 130-160.
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

damirj79 ::

Mene bi malo poskrbelo ker na testu imaš Deco P9, ti pa gledaš M4/5. Saj verjamem, da je morda precej podobno, ampak vseeno, fajn je imet en dedicated backhaul pa čeprav gre prek power line-a.

akulp ::

damirj79 je izjavil:

Mene bi malo poskrbelo ker na testu imaš Deco P9, ti pa gledaš M4/5. Saj verjamem, da je morda precej podobno, ampak vseeno, fajn je imet en dedicated backhaul pa čeprav gre prek power line-a.


To razliko sem opazil, ja. Ne vem pa, če bo meni to karkoli koristilo ...
Lukcc

damirj79 ::

Če nimaš nekih posebnih zahtev glede hitrosti, če nimaš kakega shareanja datotek, media streaminga itd, kjer potrebuješ 100mbps+, če nimaš računalnikov in ostalih naprav z AC standardom, potem je skoraj zagotovo vseeno kaj kupiš in takrat pač kupiš najcenejšo opcijo. Verjetno ti bo dovolj.

Gone ::

A možnost kabla nimaš? Daj po kablu AP, pa mirno. Men to po mal večji hiši laufa s telekom ruterjem (mislim da je innbox) in AP (ruter ASUS AC68 konfiguriran kot AP). Na telefonih kar ok preklaplja, za drugo pa niti ne rabim da bi preklapljalo ker so odjemalci stacionarni.

akulp ::

V prvi vrsti potrebujem to za pametna stikala in vtičnice, ter ostalo "nesnago" te vrste, torej ne, ne potrebujem resne hitrosti. Za resno hitrost router pokrije vse potrebe.

@pavle91.
Imam, na dveh koncih, kamor mislim dati Mesh node. Pa saj DecoM4 škatlice sem tako ali tako mislil dati na kabel.
Lukcc

Gone ::

Zakaj pa pol gledaš mesh? Pametna stikala in vtičnice do tako ali tako vseskozi na enem node, ne rabiš preklapljati. Mesh se uporabi tam kjer nimaš možnosti kabla, je pravzaprav zamenjava za repeater (le da ti ne zniža hitrosti na polovico, če ima svoj kanal za komunikacijo med nodi.) Dobre AP znajo prav lepo preklapljati.

akulp ::

Kot sem napisal. Rabim tri, na dveh koncih imam kabel, na enem ne.

Zato mesh ... Pa tudi cene niso več tako grozne, vsaj to ne, kar sem gledal. Oz so tam tam kot AP.
Lukcc

m0LN4r ::

Fritz je najboljsi, ampak samo v kombinaciji, ce je router tudi od njih.

Orbijevo prvo generacijo sem probal je bil na vsake tolko taksen lagg, da sem odnesel nazaj.

Tako da je malo jebeno
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

akulp ::

Zdaj sem vzel M4. Bomo videli, koliko in če, mi bo žal. :)

Hvala za mnenja!
Lukcc

dukedl ::

Kako se pa obnese mesh in apple naprave (telefoni, prenosniki)? Znajo seamless preklapljati med apji?
lp dukedl

m0LN4r ::

To je odvisno od naprave?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

dukedl ::

m0LN4r je izjavil:

To je odvisno od naprave?


katere? mesh al applov?
lp dukedl

m0LN4r ::

Apple, torej client
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

dukedl ::

Macbook Proji niso sposobni preklopit na drug AP z istim SSIDjem in varnostnimi nastavitvami, ampak vlečejo signal od oddaljenega APja, na katerega so se najprej priklopili.
Ne vem več kako bi jih prepričal nej se priklopi na najbližjega :D

ja, probal že skoraj vse :D

https://support.apple.com/en-us/HT206207
https://framebyframewifi.net/2017/08/20...
https://forums.verizon.com/t5/Fios-Inte...
https://apple.stackexchange.com/questio...
lp dukedl

m0LN4r ::

Jaz sem pa mislil, da je glih to fora Mesha, da teh problemov ni vec, da je to ponavadi glih pri starem sistemu z vecimi APji in enakim SSID
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

damirj79 ::

Wifi routerji in ostale naprave tako ali tako na skrito ali pa malo manj skrito ze podpirajo 802.11r, ki je fast roaming. Kako dobro deluje, je odvisno tudi od klienta, kako ima nastavljene parametre, nekje se jih pa da tudi nastavljati. Na Appleu sem tudi jaz imel isti problem, da zlepa ni preklopil na boljsi signal, nastavitve pa nobene. Na Win prenosniku imam roaming agressivness in deluje perfektno. To delovanje, roaming, nima veze z mesh sistemi, ki so v teh poceni skatlah, saj je isto ucinkovito kot obicajen AP. Prednost je le in samo, da nastavljas na enem in se prenese na ostale.

akulp ::

Namestil Deco M4, so far, so good. Signal po hiši je super, bomo videli, kako se bo zadeva obnesla na dolgi rok.

Me pa zanima sledeče. Imam 3 enote. Ena je na kablu (main unit), drugi dve se povezujeta z njo preko WIFI-ja.

Možnost delovanja je AP mode ali router mode. Vsekakor imam namen imeti za Deco svoj SSID, ki bo koristil samo smart home napravam.

Zdaj pa ne vem, kaj je bolj smiselno?


A/ Dati M4 enote v AP, s tem naprave dobijo isti IP range, kot ga imajo tiste, ki so vezane na default router.

B/ Dati enote v router mode in narediti svoj IP range

Razen, da je v primeru B več reda v omrežju, je kakšna druga prednost/slabost ene ali druge opcije?

Hvala!
Lukcc

starfotr ::

Definitivno izoliraj vse IoT naprave na ločeno omrežje.

akulp ::

Moram ane? Da bo by the book. Malo se mi ne da menjati IP-jev povsod, zato sem hotel slišati, da ni razlike. :)
Lukcc

starfotr ::

Ok, ni razlike :)

akulp ::

Mi zna kdo pojasniti še nekaj.

Deco m4 ima zadaj dva ethernet vhoda. Prvo, primarno enoto (A) sem povezal na ruter. Ta potem lahko komunicira z ostalima dvema preko wifi-ja, bolje pa je, če ju dam na kabel.

Na podlagi tega sem povezal s kablom primarno enoto (A), ter drugo enoto (B). Od tretje enote (C) do druge enote (B) s kablom ne pridem, pridem pa do primarne (A), vendar tam sta oba eth prikjučka že zasedena.

Če vzamem navaden switch od vseh enot potegnem kabel v ta switch, od tam pa v router, bi verjetno to moralo delovati? Ali pa se motim in morajo biti enote obvezno zaporedno vezane?

EDIT: Aha, takole moram urediti torej:
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

damirj79 ::

Tudi ta druga varjanta se mi zdi malo smešna, na pol daisy chain, na pol zvezda. V switch vkopiš vse enote in še izhod iz modema/routerja.

akulp ::

Ja, tudi jaz sem si tako predstavljal. Ne vem zakaj je na uradni strani taka shema ...

Še to. Fast roaming. Da ali ne? Berem, da je lahko precej problematičen, na drugi strani pa pomaga pri hitrem preklapljanju. Verjetno najbolje da preizkusim in vidim?
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

Badwolff ::

Mene tudi zanima tole, pa sem komplet neznalec tle.

2x deco je cca 100 € na Amazon v akciji.
Doma imam pa ubeeja od telemacha, ki pusti del stanovanja (dvoetažno) na suhem.

Če prav za stopim, bi povezava potekala takole.

Izklopim WiFi od Ubeeja ( opcijsko najbrž).

Prvi deco dam zraven ubeeja in povežem s kablom. Drugega pa na najbolj oddaljeno še dosegljivo točko, v praksi ene 5m zračne, sam tudi ene 4 zide.

A si prav predstavljam to?

akulp ::

Prav.

En Deco mora biti povezan s kablom na router/modem in se obnaša kot primarni, ostali so potem lahko ali na kablu ali pa preko wifija povezani med seboj.

p.s.: Če imaš koga, ki ti lahko vzame na firmo, imaš v Elkotexu v Lj te zadeve navadno še cenejše kot na Amazonu. Ali pa so cene tam tam. zdaj ne vem, kaj si gledal, ampak Deco M4, 2x je pri njih 85 EUR.
Lukcc

damirj79 ::

Primerjaj jabke s hurškami, cene z DDV in cene brez DDV.

akulp ::

Zato sem rekel "vzame na firmo" ...

Še vseeno pa ni nič dražje, tudi z DDV.
Lukcc

Badwolff ::

Na Mimovrste je še cenej.

Kaj pa je razlika med e3 in e4?

akulp ::

https://www.tp-link.com/us/support/faq/...

Ne vem pa, katere modele si ti zdaj gledal. Zgoraj smo govorili o M4. Jaz sem govoril ceno za tega, za ostale ne vem.
Lukcc

TheHijacker ::

@akulp: Si zadovoljen z M4? Kako si potem vezal? Imaš kot router ali AP? Sam bi vezal na Mikrotika in pustil DHCP na njem, torej AP (lažje upravljanje static leasov). Na Mikrotika bi potem lahko vezal tudi strežnik s Home Assistantom. Ker so vsi v istem omrežju bi se lepo videli med seboj. Na mikrotiku pa lahko potem naredim access liste za določene naprave, da recimo ne pridejo na net oz. ne vidi kaj kar bi morale.
http://www.google.si

aljo558 ::

Kupil E4 in moram reči da sem prezadovoljen. Prej sem imel v pritličju 14Mbs, sedaj imam 55-60Mbs, medtem ko je v 2 nadstropju, kjer je modem 80Mbs.

akulp ::

M4 sem dal v AP mode in povezal vse preko kabla na router/modem.

IP-je vseh naprav imam fiksirane, edino ti node-i so zdaj na DHCP. Ali bom karkoli pokvaril/omejil njihovo delovanje, če jih na routerju fiksiram preko MAC naslova?
Lukcc

dvihtelic ::

No nabavil sem tudi jaz M4 sistem. Imam pa vprašanje. Doma imam kamero od telekoma Dahua in povežem preko wifi od telekoma modema. Ko pa hočem preko m4 mi pa noče oz javi napako v povezavi. Nisem lih vešč v tem pa me zanima kaj bi lahko bilo narobe. Je pa sistem povezan brezžično, M4.

Spock83 ::

m0LN4r je izjavil:

Jaz sem pa mislil, da je glih to fora Mesha, da teh problemov ni vec, da je to ponavadi glih pri starem sistemu z vecimi APji in enakim SSID


Itak da je. Vsaj na D-linku mi dela normalno. Je, pa res, da imam zadeve na LAN priklopljeno. No vsaj komunicirajo med seboj.

WhiteAngel ::

akulp je izjavil:

Moram priznati, da po dvodnevnem prebiranju vseh mogočih člankov in testov še vedno ne vem, v čem naj bi potem bila prednost Mesh vs. običajni AP


AP je centraliziran - vse naprave morajo AP videti in se povežejo nanj. AP potem usmerja paketke do naprav in navzven. Pri meshu pa vsaka naprava poleg svojih paketkov posreduje (usmerja) tudi paketke drugih naprav. Posledično je dovolj, da naprava vidi samo sosednjo napravo in mreža se vzpostavi. Mesh je tudi bolj robusten, ker ti lahko ena naprava dol pade in če je v dosegu še katera druga, bo ta prevzela breme. Porazdeljeno omrežje pač. Mesh so npr. v Hongkongu postavili, ko so jim mobilne podatke skinili in je bil samo eden lahko povezan na nek lokalen wifi, pokril pa je potem celoten trg s tem.

akulp ::

WhiteAngel je izjavil:

akulp je izjavil:

Moram priznati, da po dvodnevnem prebiranju vseh mogočih člankov in testov še vedno ne vem, v čem naj bi potem bila prednost Mesh vs. običajni AP


AP je centraliziran - vse naprave morajo AP videti in se povežejo nanj. AP potem usmerja paketke do naprav in navzven. Pri meshu pa vsaka naprava poleg svojih paketkov posreduje (usmerja) tudi paketke drugih naprav. Posledično je dovolj, da naprava vidi samo sosednjo napravo in mreža se vzpostavi. Mesh je tudi bolj robusten, ker ti lahko ena naprava dol pade in če je v dosegu še katera druga, bo ta prevzela breme. Porazdeljeno omrežje pač. Mesh so npr. v Hongkongu postavili, ko so jim mobilne podatke skinili in je bil samo eden lahko povezan na nek lokalen wifi, pokril pa je potem celoten trg s tem.


Hvala za lepo razlago! Sem pa zdaj vmes, ko imam en teden to zadevo, videl tudi v praksi, da razlika je in se pri tako velikem št. naprav super obnese.

Še vedno pa prosim, če mi kdo zna pomagati z mojim vprašanjem zgoraj.
Lukcc

akulp ::

Mi kdo zna razložiti sledeče.

Deco M4 je v AP mode-u. Preko UTP-ja sem nanj povezal Win10PC na katerem imam tudi IPTV (Multicast). IPTV laufa preko VLANa(3999), torej sta inet in IPTV na enem UTPju.

V primeru, ko je torej UTP vklopljen v M4 node, IPTV ne deluje ...

Kakšna ideja zakaj, glede na to, da je v AP modu, kjer nima nobene posebne funkcije. Edino kar je, sem vklopil Fast Roaming, kar verjetno ne bi smelo vplivati v tem primeru, ko govorimo o priklopu preko UTP.
Lukcc
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NEO Smartbox - obstaja še kakšna druga opcija razen Powerline adapterja?

Oddelek: Omrežja in internet
291790 (1121) Daniel
»

kateri wifi extender

Oddelek: Kaj kupiti
251020 (500) Zvezdica27
»

WiFi okoli hiše - cenejše opcije?

Oddelek: Omrežja in internet
111257 (483) chucki
»

Kakšno Wi-Fi omrežje v hiši

Oddelek: Pomoč in nasveti
262154 (1163) #000000
»

WIFI - extender vs. AP vs. mesh

Oddelek: Omrežja in internet
275158 (4253) link_up

Več podobnih tem