» »

Kateri Mesh sistem?

Kateri Mesh sistem?

1
2
3

damirj79 ::

Ne podpira vlanov.

akulp ::

To bi razumel, če ga dam v router mode (tam imaš potem tudi opcije IPTV/VLAN), v AP pa ne razumem, zakaj bi bila kakršnakoli omejitev. Ampak, očitno je ...
Lukcc

damirj79 ::

kakšne opcije za vlan pa ima? Če imaš VLAN za TV, potem imaš multicast, lahko tega tudi ne prebavi, čeprav to je bila bolj šibka točka kakšnih še starih počasnih routerjev

dvihtelic ::

Mogoče ve kdo zakaj se ne poveže Deco M4 s wifi kamero? Je v AP načinu.

akulp ::

damirj79 je izjavil:

kakšne opcije za vlan pa ima? Če imaš VLAN za TV, potem imaš multicast, lahko tega tudi ne prebavi, čeprav to je bila bolj šibka točka kakšnih še starih počasnih routerjev


V bistvu je vse malo tako user-friendly označeno:

Pokljukaš opcijo VLAN in IPTV, naknadno izbereš regijo. Nisem pa tega počel, ker kot rečeno, nimam v router mode, ampak v AP mode.
Lukcc

damirj79 ::

Obstaja možnost, da v AP načinu ne zna nič početi z VLAN tagiranim prometom. Ni ne prvi, ne zadnji tak primer. Nekaj podobnega je tudi s Tendo.

akulp ::

Ja saj, could be. Očitno je tako, nimam kaj.
Lukcc

GucciSLO ::

Prosim za pomoč, če pravilno razmišljam.
V kratkem bom zamenjal ISP in sicer se vračam nazaj k T-2.

Ker bom imel samo internet mi T-2 ne časti wi-fi. Nič hudega, bi uporabil kar že imam doma in sicer router Linksys EA8300. Ker pa ima premajhen domet za celo hišo, bom moral nabaviti še mesh. Gledam v smer Velop VLP0102-EU, AC2400, 2 modula, predvsem za to, da bi z eno aplikacijo krmilil celotno wi-fi omrežje.
Iz modema T-2 bi potegnil en kabel do dnevne sobe in priključil nanj router. Ker ima 4 izhode bi nanje priklopil TV, PS4, AVR in Apple TV.
Naslednji kabel iz modema bi pa vtaknil v switch TP-Link mrežno stikalo TL-SG1024D iz katerega bi v vsako nadstropje priklopil en modul Velopa in vse ostale naprave oz. sobe, ki jih imam.

Ali razmišljam prav? Bo mesh sploh pravilno deloval?

Ali bi bilo bolje spraviti wi-fi router v predal in nabaviti samo mesh sistem v stilu Velop ali Deco in vse tri node direktno na T-2 modem, na switch pa vse preostale naprave?

NejcSSD ::

Jaz bi šel zadnjo opcijo modem/router od T2ja + Mesh nodes.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

OK.d ::

Rabim kakšno mnenje od poznavalcev, še povezava do temehttps://www.alter.si/tema/mesh-tp-link-...
LPOK.d

boogle ::

Mesh-noob vprašanje: Imam možnost potegnit UTP kabel do vseh mesh kock ... ali kocke to podpirajo al delujejo zgolj kot wifi repeat-orji? Vidim, da UTP vtičnice imajo vse kocke.

boogle ::

Aha, našel izraz "Ethernet Backhaul" ...zgleda da tega nimajo vsi mesh sistemi.

starfotr ::

Ali se je že kdo ukvarjal s tem, da bi blokiral na routerju TP link deco dostopne točke po tem, ko jih skonfiguriraš?

Namreč to, da stalno kliče domov je neumno. Poleg tega mi ne delajo reporti ipd. Še komu ne?

Točke so v AP načinu in povezane z ethernetom preko switcha.

deco main->switch->ostali 2 točki

Tega res nihče ne ve?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

lojze8 ::

Ima kdo kakšno izkušnjo z Tp-link Deco X50? Gledal sem komplet s tremi enotami.

dvihtelic ::

lojze8 je izjavil:

Ima kdo kakšno izkušnjo z Tp-link Deco X50? Gledal sem komplet s tremi enotami.

nimam tega imam pa deco starejši sistme in sem bil zadovoljen z nim v vseh letih me ni pustil na cedilu.

Kawhi ::

https://tehnozvezdje.si/tp-link-deco-x5...

Sam imam M5 in dela odlično, set and forget

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kawhi ()

lojze8 ::

na gornji povezavi sem prebral, cena je pa kar visoka, sicer pa enkrat kupiš in pozabiš koliko si plačal če si zadovoljen...

OK.d ::

Kawhi je izjavil:

https://tehnozvezdje.si/tp-link-deco-x5...

Sam imam M5 in dela odlično, set and forget

+1 3xM5 in 3xE4, dela v redu, edino se jim kdaj ponesreči kakšen updejt - izginil seznam online clientov v mreži.
LPOK.d

skyline ::

lojze8 je izjavil:

Ima kdo kakšno izkušnjo z Tp-link Deco X50? Gledal sem komplet s tremi enotami.


Zelo zadovoljen - dva komada BP pokrijeta celotno nadstropje (debele stene, skoraj nič knaufa).
Tretja enota še čaka v škatli, da enkrat v prihodnosti bolje pokrije še zgornji štuk.

lojze8 ::

Danes nabavil, v 10 minutah z aplikacijo na telefonu instaliral vse 3 enote, bolj enostavno res ne bi moglo biti, hvala vsem za mnenja in da sem se lažje odločil. Sedaj me čaka le še w3i-fi povezava dveh varnostnih kamer katere imaro kitajsko regijo in že prvič sem se kar dobro namučil ker je vse le v kitajščini.

starfotr ::

Kamere obvezno na IoT ločeno omrežje.

lojze8 ::

Ker premalo oz. nič ne vem o gornjem navodilu: kamere na ločeno omrežje prosim za navodilo, če je mogoče čim bolj razumljivo za laike

starfotr ::

Če imaš tplink deco, samo v aplikaciji vklopi iot network in kamere daj na to omrežje.

OK.d ::

https://community.tp-link.com/en/home/s...
Do sedaj tudi jaz nisem tega vedel da obstaja:P
Kako pa prideš do tega Iot-a, ker ga na hitro ne najdem stepbystep?

Imam pa M5.
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

Vanquish ::

starfotr je izjavil:

Če imaš tplink deco, samo v aplikaciji vklopi iot network in kamere daj na to omrežje.


kolikor jaz vem je IoT samo drugi ssid ne pa drugi network - drugace povedano, vidis vse kar je na mrezi.

starfotr ::

Potem je bolje uporabit guest network.

OK.d ::

In kje je potem ta iot v app?
LPOK.d

starfotr ::

Klikni na more. Seveda moraš imeti zadnjo verzijo FW na mesh sistemu in zadnjo verzijo aplikacije na telefonu.

Vanquish ::

starfotr je izjavil:

Potem je bolje uporabit guest network.


ce zelis imeti loceno druge izbire ni.
Je pa glupo to ja.

lojze8 ::

namestil sem zadnji firmware na včeraj kupljeni deco x50 in se je pokazal IoT. Kamer pa še nisem prestavil na wi-fi deco, bom javil kako mi bo šlo, omrežje bom moral izbrati IoT in upam da bo šlo...

lojze8 ::

tudi obe kameri sem danes prestavil na wi-fi deco in na IoT omrežje (če sem prav razumel je to nekakšno navidezno omrežje za pametne naprave) kot mi je bilo svetovano, tokrat je šlo brez problema čeprav imata kameri kitajsko regijo. Pokritost s signalom je odlična po celi hiši in tudi okoli nje.

štajerc ::

Vidim, da ste tukaj kar mojstri kar se tiče TP Link Deco sistema. Če bo kateri lahko pomagal še pri našem problemu bomo zelo hvaležni :)

Situacija je sledeča. Pri tastu in tašči so v starejši hiši imeli prej Telemach preko koaksialnega kabla (ki je razpeljan po celotni hiši). Zdaj so naredili spremembo in preklopili na Telekom optiko. Tukaj se stvar malo zaplete, namreč v spodnjem nadstropju je sedaj modem/router od Telekoma. Od njega smo na 2 lokaciji razpeljali kable (preboj v klet in po kleti naprej), do mansarde pa imamo na voljo 2 obstoječa UTP kabla. Ideja je bila sledeča:

    - nabava mesh sistema Deco M4
    - priklop obeh UTP kablov na mesh enoto (vsakega na eno, na skrajnih točkah), vmesna enota služi za povezavo in je povezana samo na napajanje
    - uporaba dodatnega porta za priklo NEO box-a

Kot ste nekateri verjetno že lahko ugotovili, smo prvi kiks ugotovili pri študiranju navodil, namreč povezava 2 M4 direktno na modem/router ni možna. To smo potem rešili tako, da smo jih razporedili malo drugače, in je zdaj lahko le en povezan na router, ostala dva pa preko Wi-Fi.
Problem, ki nas muči je povezava NEO box-a na M4. LAN port na M4 deluje normalno, če je gor priklopljen računalnik. Ob priklopu NEO box-a pa le ta izpiše:

    Stanje: Ni povezave
    Stanje interneta: Ni povezave

V mobilni aplikaciji sem našel rubriko IPTV/VLAN in se trudil z nastavitvami, ampak trenutno mi zadeve ni uspelo vzpostaviti. Se je morda že kdo srečal s tem problemom in ga uspešno rešil?

Operation mode je nastavljen kot Wi-Fi Router.

starfotr ::

IPTV NEO na kable in direktno v modem.

Prvi master mesh naj bo priklopljen s kablom v modem, ostale mesh enote pa preko switcha s kabli povezani v master enoto.

To je rock solid konfiguracija in bo dolgoročno najboljše in najceneje.

štajerc ::

Žal ni možno v obeh primerih NEO box-a povezati direktno v mode, že zaradi tega ker so 4-je. Ravno toliko pa je tudi portov v modemu. Zmanjka mi za ostale Mesh enote.

starfotr ::

Potem pa nabavi 2 switcha.

1 switch imaš za IPTV in vtakneš vse 4 neote v switch.

1 switch za internet

Vezava:
Modem-mesh master-switch-mesh slave1, mesh slave2 itd.

Tako bosta zasedena samo 2 porta na modemu.

Kawhi ::

Samo ena mesh gre v router/modem ostale šivaš naprej. Router-mesh-mesh-mesh. Tahko pa tudi iz prve mesh naprej na dva.

starfotr ::

Ni treba šivat.

Lahko gre mesh master - switch in nato iz switcha ven ostali meshi.

Kawhi ::

Lahko seveda, lahko pa tudi šivaš.

lojze8 ::

Imam še eno vprašanje: namizni računalnik je sedaj preko kabla priključen v modem (Telemach). Deco mesh master pa je poleg modema in ima prost vhod za kabel, ali naj pustim namizni računalnik priključen kot je ali naj prestavim v deco master?

OK.d ::

Lahko tudi pustiš.
LPOK.d

Vanquish ::

sam sicer nisem vec teh vodah tako, da je vsak komentar na moj setup dobrodosel.

Imam Deco X50 - namesto, da sem kateregakoli od Deco dal direktno na modem sem dal na modem Mikrotik router, Deco pa vsi na switch.
Zadeva deluje zelo stabilno.

Sprasujem pa zato, ker imajo X50 na sebi tudi 3 porte - bi moral kaj od tega koristit za povezavo med njimi?

OK.d ::

Če ti zadeva deluje na tak način pusti pri miru, drugače bi lahko Deco-te med seboj povezaval po principu verige.
LPOK.d

DamijanD ::

Lahko bi "šival" ja - ampak ni treba oz. mogoče je bolje, če imaš vse v swtich, tako kot imaš ti. Mislim, da je to bolj zato da omogoča lažjo namestitev, kjer ne moreš vlečt novih kablov od začetka.

starfotr ::

Lahko iz main decota vlečeš ven kable za ostale točke. V tem primeru ne potrebuješ switcha.

mikko ::

Zdravo, kater mesh sistem priporocate za 2 nadstropno hiso?
Gledal sem Deco X60 - 2 pack.

lojze7 ::

Imam Deco X50 - 3 pack in dela pokritost povsod, tudi okoli hiše (2 kameri). Cena je pa malenkost višja kot za X60.

OK.d ::

Kako jih imaš postavljene?
Enega za drugim?
LPOK.d

klekej ::

Ker sem naveličan preskakovanja Xiaomijevega ojačevalca je verjetno najboljša rešitev Mesh? Gre za hišo z dvema štukoma cca 90m2. Bi bila tale ena enota dovolj?

https://digitklik.si/izdelek_DAHUA-MAX1...

Vanquish ::

lojze7 je izjavil:

Imam Deco X50 - 3 pack in dela pokritost povsod, tudi okoli hiše (2 kameri). Cena je pa malenkost višja kot za X60.

imam tudi sam, sem pa dodatno se nabavil Deco X50-Outdoor.
Notranji so vsi povezani preko kabla zunanji pa preko WiFi. Ceprav je telefon bil ze tam bogi s signalom on lepo dela mi pa vlece tudi 40m dalje zelo lepo.

MTB ::

Ima kdo izkušnje s kombinacijo Fritz!Boxa 7590 in napravami drugih proizvajalcev?
Recimo fritz in deco? Da uporabim 7590 kot master in recimo 2 deco X60?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NEO Smartbox - obstaja še kakšna druga opcija razen Powerline adapterja?

Oddelek: Omrežja in internet
291793 (1124) Daniel
»

kateri wifi extender

Oddelek: Kaj kupiti
251021 (501) Zvezdica27
»

WiFi okoli hiše - cenejše opcije?

Oddelek: Omrežja in internet
111258 (484) chucki
»

Kakšno Wi-Fi omrežje v hiši

Oddelek: Pomoč in nasveti
262155 (1164) #000000
»

WIFI - extender vs. AP vs. mesh

Oddelek: Omrežja in internet
275159 (4254) link_up

Več podobnih tem