» »

kateri wifi extender

kateri wifi extender

Zvezdica27 ::

lp,

stanje: telekom modem in router. Napeljano v kot hiše, tako da wifi seveda ne nese v prvi štuk v nasprotni kot. ta telekom router oddaja 2.4 wifi (imenujmo ga 1) in 5 wifi (imenujmo ga 2). Zadevo rešujem tako, da inam v zgornje nastropje speljano gigabitno mrežo, iz nje pa nov 5 wifi (imenujmo ga 3). Imam tudi star wifi extender za 2.4 (1), da pride vsaj nekaj do garaže (na drugi strani hiše plus 5 metrov). 2.4 wifi potrebujem zaradi starih naprav, ki še niso 5 (tv, sesalec, pametne vtičnice itd).

Zdaj bi to rad rešil na način, da 1 ostane, 2 pa bi razširil z wifi extenderji po celi hiši in po garaži. ker je 5 wifi šibek, pričakujm, da rabim 2 extenderja, če ne 3.

Katere naj kupim, da ni poceni, ni ful drago in da res dela. čimbolj plug in play.

Podvprašanje: najbrž ni pametno, da imata 2.4 in 5 isto ime? Namreč, situacija bega obiskovalce, ko je toliko wifi z različnimi imeni...

hvala,

zz

starfotr ::

Kupi si mesh sistem (predlagam vsaj 3 točke), poveži ji med seboj s kabli.

Poglej po forumu, na primer tp link deco x20, x50 itd.

Likalnik ::

Seveda, samo mesh sistem...sam sem imel tako kot OP planira...razni ruterji, extender, AP točke...uglavnem nič ni delalo tako kot treba.
kupil sem cca 4 leta nazaj Google mesh sistem....dobil sem 3 točke...cena je bila cca 200EUR za vse tri skupaj.
zadeva dela brez težav...lovi mi po celi hiši in še na vrtu.

https://www.amazon.de/-/en/Google-Wifi-...

P.S. imam isto ime za 2.4 in 5...naprava se sama poveže na tisti signal/omrežje kateri je naboljši v tistem trenutku....če sem blizu točke je 5ghz...če se oddaljim je 2.4ghz

imaš pa tudi nove modele https://www.amazon.de/-/en/Google-GA008...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Zvezdica27 ::

podvprašanje: https://www.amazon.de/-/en/Google-Wifi-...

za 3 dostopne točke an standarda se mi zdi to ugodno, čeprav bi dandanes raje videl 6 standard...

tole je 2,4 in 5 ghz, kajne? Torej bo delalo tudi s staro TV, ki ne podpira 5 ghz?


ali si ti zamešal modele? pišeš, da je drugi novejši, pa je spec samo a standard ???
Med seboj morajo biti nujno povezani z ethernetom? Ali so lahko zaporedno povezani?

Ali je kaka rešitev, da se med seboj povežejo wireless - recimo že od prvega telekomovega wifi? Just askin', da vem kje sem in kako...

zz

Zgodovina sprememb…

bauci ::

Jst imam tole TP-Link Deco M4 Mesh Wi-Fi Router iz Amazona.de (sedaj je cena 120€). Sem potem dokupil še enega. Prvega s kablom povežeš, ostali se pa povežejo na prvega preko wi-fi. Zadeva dela.

Kawhi ::

Mesh ni nujno da je povezan s kablom, je pa bolje. Lahko wireless povežeš že od prvega. Lahko kupiš tudi 3band, kjer je 1pas samo za povezavo med nodi. Ja so vsi 2,4 in 5. Sam ti sicer priporočam tplink, m5 imam sam in dela odlično, novejši so x20, x50, xe75. Kupiš v odvisnosti od linije in zahtev. Meni m5 dela za linijo 500/100 v dvonadstropni hiši v 2 etažah odlično. 3 nodi, 2 povezana s kablom, tretji wireless. Imam skonfigurirano tako da dela en node kot ruter. Zame ima tplink solidno aplikacijo ima tudi vključen antivirus, parental, itd.

Aja, node lahko povežeš žično zaporedno ali iz enega ven (zvezda).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kawhi ()

starfotr ::

Kabel je osnova zanesljivosti in edina razumna ter na dolgi rok učinkovita rešitev.

Kawhi ::

Ok, fotr...men že 2 leti brez ene same težave dela zgoraj node preko wireless pa mam res dost železa v plati...

starfotr ::

Ja, prav.

Za vso armaturo si imel denar, za mrežni kabel ti je pa zmanjkalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

Kawhi ::

Ne, bi komot potegnil, imam cevi, ampak sem postavil za foro brez, je delalo iz prve, hitrost povsem ok tudi za gledat 4k film iz serverja spodaj (tudi od noda do google tv je wireless), padlo ven nikoli zato res ne vem zakaj boder...

Zvezdica27 ::

hm.

ok, ok...

rabim vikend, vse pregooglam in se javim,

zz

floyd1 ::

Za vikend itak najprej probaš nek wl mesh.

Bi pa bilo zanimivo videt, kako dobro tak sistem deluje v gosto naseljenih soseskah z veliko ruterji in wl omrežji. Z debelimi stenami in AB ploščami.

Rešitev s kabli je pač bolj univerzalna in deluje povsod. Bolj zanesljivo in hitreje.

Podvprašanje: najbrž ni pametno, da imata 2.4 in 5 isto ime?

Edino za IoT omrežje je včasih fajn, če imata ločeni imeni. Nekatere naprave "protestirajo" pri prijavljanju v omrežje, ki ima obe frekvenci pod istim omrežjem in potem moraš na routerji izklapljat 5ghz ob dodajanju novih naprav.

Likalnik ::

Zvezdica27 je izjavil:

podvprašanje: https://www.amazon.de/-/en/Google-Wifi-...

za 3 dostopne točke an standarda se mi zdi to ugodno, čeprav bi dandanes raje videl 6 standard...

tole je 2,4 in 5 ghz, kajne? Torej bo delalo tudi s staro TV, ki ne podpira 5 ghz?


ali si ti zamešal modele? pišeš, da je drugi novejši, pa je spec samo a standard ???
Med seboj morajo biti nujno povezani z ethernetom? Ali so lahko zaporedno povezani?

Ali je kaka rešitev, da se med seboj povežejo wireless - recimo že od prvega telekomovega wifi? Just askin', da vem kje sem in kako...

zz



ta google zadeva je 2.4 in 5ghz...sam imam tri točke...prva in glavna je povezana s kablom na modem....druga je prav tako povezana s kablom...tretja katera je pa na podstrešni kamor nimam povezave s kablom je pa preko wifi-ja in dela ravno tako dobro kot preko kabla...ni težav z zgubljanjem signala.

Pač kot rečeno...imaš več teh mesh modelovo....pod črto so približno vsi enaki...pač glej, če trenutno kupuješ, da vzameš novi model kateri ima že vse nove napredne funkcije in standarde....moj google mesh je že star...še vedno dela odlično in več kot dovolj za navadnega uporabnika...ne pogrešam nobene dodatne funkcije.

malo preguglaj in poglej na YT imaš veliko primerjav kateri mesh sistem je trenutno top

na koncu je pa tudi odvisno od EUREUREUR kaj rabiš....meni se zdi za 139EUR google mesh top izbira

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Zvezdica27 ::

zadnje vprašanje: če grem v ta mesh sistem, ali to dopolni telekom router wifi ali to pomeni, da oni wifi disablam? Torej zanima me, ali je lahko telekom router prvi v mesh mreži ali pač je to čist ločeno?

po moje bom kar te googlove zadeve vzel... je le firma in važno da dela...

zz

Ales ::

Zvezdica27 je izjavil:

po moje bom kar te googlove zadeve vzel... je le firma in važno da dela...

Google je firma za marketing in sesanje podatkov uporabnikov. Vse kar delajo je v neki veliki ali komaj malo, malo manjši, pa še vedno veliki meri, podrejeno temu.

Če želiš solidno firmo s področja omrežnih tehnologij, izberi kaj drugega.

starfotr ::

Ne vem kateri modem imaš od telekoma.

Če imaš fritz, potem je lahko že modem prva točka in samo še priklopiš ostale fritze gor.

Če imaš pa kaj drugega in kupiš nek mesh sistem od proizvajalca mrežne opreme potem pa izklopiš wifi na telekom modemu.

Najlažje ti je, da mesh postaviš v AP mode, ti ni treba nič drugega nastavljat, kot je vzapostavitev PPPoE itd.

Zvezdica27 ::

trenutno nimam fritza, zdaj so mi dali... čakajte... innbox modem/router

jaz osebno nisem nek... teoretik, časi ročnih nastavljanj mreže pa so tudi že mimo. V bistvu me boli za vse, katere naga jaz gledam, pa če koga zanima, briga me...

hvala vsem, saj mogoče bo tp link padel (s to firmo imam dobre izkušnje), bo pa mesh ziher. Dal bom 4 točke in ma da dela da nikoli več se s tem ne ukvarjam.

zz

nage babe...

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

pa še tako je - če ni produktov za wifi 6 (oz so tako dragi), ne vidim raloga, zakaj ne bi mnogo ceneje kupil pač dober wifi 5. Itak linija optike ne dosega max prenosa wifi 5 trenutno, za interno mrežo pa imam v ključnih sobah gigabitno mrežo...

sam pogledam če kdo kaj rabljeno prodaja...

zz

Zvezdica27 ::

fantje... noben ni povedal, da pri 6e gledamo tri-band povezave... in ne pol-rešitev

zdaj sem se odločil ali res dobrega wifi 5 ali pa 3-band wifi 6 (torej 6e) opcijo. Vmesne polrešitve ne bom iskal...

zdaj se pa odločim...

ima to gledišče smisel?

zz

Zvezdica27 ::

https://www.amazon.de/-/en/53-023223/dp...

tole.

Ja?

tri band... vse kar res rabim. Potrjujemo izbiro? tudi neki znižan trenutno...

starfotr ::

Če želiš biti samo od enega trgovca odvisen in da ta šnofa za tabo komplet internetni promet na priključku, potem izvoli.

Zvezdica27 ::

hja...

zdaj mi je brat, ki je računalničal, povedal, da ima doma wifi 5 mesh, dual band in da seka...

koliko je ta dual-triple band sploh pomemben?

Šnofajo vsi, saj imam telefon. Imel sem tudi huawei brez googla in je bilo top, sam kaj ko imajo ostali v družini googla. Temu se pač ne moreš izogniti. Če bo kaj šnofal, še vedno lahko na glavnem routerju zaprem tisti port oz. blokiram v firewall... ne vem...

pičku mater...

300e dam za cel sistem, sam da je future proof 10 let. Več ne.

zz

starfotr ::

Ja, saj danes imaš lahko še vedno delujoč wrt54gl. Do nedavnega so še prodajali nove za visoko ceno. Za dinozavre, ki so jim všeč muzejski primerki.

Zadeve, kot je router in AP se navadno menja na 5-7 let.

Zvezdica27 ::

hm.

potem bo tudi wifi 6 dual band povsem ok, pa še ceneje so... ok, nova runda iskanja...

Ales ::

Imamo namensko temo za WiFi routerje, dostopne točke in ostalo, in vse tole bi sodilo tja, ker je že nekaj bilo povedanega in predlaganega in ljudje so prijavljeni na obvestila o novih sporočilih...

Kakorkoli, WiFi naprav od Googla ali Amazona res ni potrebno kupovati, ne glede na siceršnje vohljanje preko drugih kanalov, ker obstaja ogromno druge kvalitetne izbire. Praktično gledano jih blokiral na primarnem routerju ne boš kaj dosti, sploh če ni neka napredna škatla.

Sicer pa čisto verjamem, da WiFi 5 mesh dela dobro, moj domač tudi. WiFi 6 bom preskočil in morda menjal, ko bo WiFi 6E zrel - ko bodo routerji kvalitetni in cenovno dostopni in ko bo kaj več klientov vsaj za WiFi 6. Še bolj verjetno pa je, da bom dočakal WiFi 7 in takrat gledal za kvalitetnimi 6E napravami...

Če te tehnika zanima, pred nakupom poglej kaj je 4x4 MIMO in beamforming. Zraven boš zasledil, da večina klientov zmore največ 2x2 MIMO, starejši še to ne. Pa pri mesh rešitvah boš videl, zakaj predlagamo, da so dostopne točke povezane s kabli...

Morda kaj takega preletiš...

Ali pa v tisti drugi temi še poglej/vprašaj za druge praktične dandanašnje mesh rešitve, pa kar je je...

Zvezdica27 ::

brat je zdaj sporočil, da ima Synology mr2200, kar je wifi 5, 3 band. Niti sam ni vedel...

v glavnem... ja, saj zdaj imam dovolj info in se tole lahko zaklene oz. bom nadaljeval tam.

v bistvu je morda bolj kupiti res dober wifi5 tri band, če ga dobiš ceneje, ker se ravno tech menja. Vsekakor pa karkoli bom, bo tri-band. Dal bom pa v vsakem primeru 4 točke in vsaj 3 bodo na kablu, ena pa ne more biti (na drugi strani bajte, razen če bi počaral po kleti kaj...). Pa bo pokrito vse.

hvala vsem,

zz


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ojačevalnik WiFI signala: katerega izbrati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6032824 (2663) 135063
»

Router za zunanje kamere

Oddelek: Omrežja in internet
242519 (714) svecka
»

Kakšno Wi-Fi omrežje v hiši

Oddelek: Pomoč in nasveti
262164 (1173) #000000
»

Nadgradnja wifi: mesh ali zmogljivejši router (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
625491 (4433) Lonsarg
»

Boljši router ali mesh wifi

Oddelek: Pomoč in nasveti
284913 (4096) m0LN4r

Več podobnih tem