» »

Zagon kompresorja

Zagon kompresorja

Er333 ::

V garaži kjer sicer imam trofazni tok, imam kompresor priklopljen na eno fazo (navadna vtičnica).
Pri zagonu kompresorja mi ven meče varovalko na kompresorju.
Ker imam v garaži že trifazni tok, kompresorjev motor je pa na eno fazo, me zanima če se da kako te tri faze združit v eno 230V fazo, da se ohrani napetost 230V, tok se pa enakomerno porazdeli med tri faze, da mi ne bo izklapljalo kompresorja.

Malner ::

Ne moreš, ker so faze zamaknjene za 120 stopinj. Potrebuješ močnejšo varovalko. Ne zamenjaj varovalke z žebljem.

Cange ::

Alternativa je da mu zmanjšaš kompresijo z debelejšo dihtungo pod glavo oz cilindrom.

hojnikb ::

ali pa naslednjic kupis kompresor z 3 faznim motorjem
#brezpodpisa

pviran3 ::

Koliko A sploh ima kompresor? postni nalepko s podatki. Varovalka je ugibam 16A? Varovalka varuje kabel. Mogoče je motor kompresorja zanič?

In ne, treh faz se ne da združit v eno, zamenjat moraš kompresor za trofazno napajanje.

Aja, varovalko na kompresorju? kakšno varovalko? Da ni kompresor zanič in ne obrne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pviran3 ()

Cange ::

Zagonski tok je prevelik, najbrž ima 10bar zadevo, verjetno bi lahko naštimal počasno varovalko, seveda če bi to dovolila "pancerka".

mirator ::

Ja res je vprašanje, katero varovalko. Če ima kompresor svojo varovalko (kar sicer dvomim), potem je napaka v kompresorju. Če ti pa izklaplja inštalacijski odklopnik v razdelilniku pa je možno dvoje. Ob zagonu ima kompresor nek zagonski tok, ki ga inštalacijski odklopnik karakteristike B ne zdrži. V tem primeru je potrebno inštalacikski odklopnik zamenjati z inštalacijskim odklopnikom s C karakteristiko, jasno z enakim nazivnim tokom. Je pa seveda tudi v tem primeru možen vzrok v kompresorju. In drugič, če je bil kompresor npr. dalj časa izven obratovanja in mogoče v kakšnih vlažnih prostorih, so lahko valji nekoliko zarjaveli in elektromotor ni mogel zavrteti. Če se EM ne more zavrteti, je to enako kratkemu stiku.
Aja pa še ena fora. Preveri kondenzator EM, da ni slućajno prebit.

sslavc ::

Nisi napisal kako močan je elektromotor. Ali ti izklaplja tvojo varovalko ali zaščito na kompresorju. Upam, da nimaš kompresor celo na kakšnem podaljšku.

Matevz96 ::

Gre slučajno za starejši kompresor? Možno je, da ti ne deluje pravilno ventil, ki spusti zrak iz bata po ustavitvi, torej imaš v batu ves čas tlak in posledično motor nima moči, da bi obrnil bat. So težave predvsem pri ponovnih zagonih? Torej ko je kompresor že tekel in se ponovno vključi ko zmanjka zraka.
#hooldthedoor

ali3n ::

Lahko probaš s počasno varovalko
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Er333 ::

Kompresor je popolnoma nov.
tale: https://www.merkur.si/batni-kompresor-a...


to varovalko mi izklaplja:



Do garaže imam 50m 5x2,5mm kabla, potem je pa v garaži omarica z varovalkami, kjer mi je električar iz trofaznega zvezal še napeljavo za enofazne vtičnice. Ven mi meče varovalko na sliki, ki je vgrajena na kompresor.
In verjetno kompresor ven meče zato, ker na 50m izgubi nekaj napetosti.
Sej včasih se zažene takoj, včasih pa moram petkrat resetirat varovalko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Er333 ()

darkolord ::

Ja, čisto možno (oz. verjetno) ti vrže ven zaradi padca napetosti, kompresor pa potem požre preveč toka.

Ponavadi je priporočljivo imeti krajši električni kabel pa daljšo cev za zrak.

Lahko skrajšaš kabel?

Alternativa je, da uporabiš po dve žili od kabla za 230 V (torej 2 žili za fazo pa 2 za nulo), samo potem zgubiš trofazni tok v garaži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

K0l1br1 ::

Saj ima kabel 2,5 kvadrat, kam mu če jet štrom. V tem času pa bi lahko tudi testiral na kateri drugi vtičnici od bajte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Er333 ::

Živim v stanovanju v tretjem nadstropju, kompresor ima 56kg in je že lepo umeščen na dno servisnega kanala:

Zanima me samo če je kakršnakoli rešitev

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Er333 ()

darkolord ::

Kakšen je pa kabel od vtičnice do kompresorja? A je še kakšen podaljšek vmes?

Er333 ::

Kompresor ima kabel dolg mogoče 1,5m in je vklopljen direkt v vtičnico

Matevz96 ::

Ko se kompresor izklopi, ali slisiš da nekje za dobro sekundo spusti zrak?
#hooldthedoor

Er333 ::

ja, spusti zrak.
Se da to varovalko v kompresorju zamenjat?
Ker če včasih vžge včasih pa ne, mu verjetno samo malo zmanjka? Če je zdaj 12A, bi blo mogoče 14A dovolj? Če je varno...

Miha 333 ::

Mislim, da boš za tako razdaljo potreboval 4 mm2 kabel, saj je zagonski tok takšnih naprav in s tem padec napetosti v obstoječem kablu precejšen. Za test lahko poskusiš začasno prestaviti kompresor bližje izvoru napajanja in priklopiti brez 50m podaljška.

Pri kablu bodi pozoren na material, namreč žal so se tudi v energetiki začeli pojavljati CCA kabli (= aluminijasti), ki pa imajo precej manjšo kapaciteto prenosa toka.

sslavc ::

Kompresor ti bo, tako kakor si ga postavil zelo kmalu "crknil".
Zakaj to pravim. Ščitnik z jermenico si postavil tik ob zid. mora pa biti ščitnik od zidu oddaljen vsaj pol metra. Jermenica na glavi kompresorja hladi kompresor, da se tesnila in ventili ne sežgejo.
Vzemi v roke priložena navodila in jih preberi.
Glede na izklapljanje kompresorja je pa tako, da pri taki dolžini potrebuješ kabel vsaj 4mm2. Problem nastane tudi takrat, ko ti velikokrat izvrže bimetalno zaščito na kompresorju in ona oslabi. Zato ti naslednjič kompresor izklopi mnogo preje.
Tudi rdeča cevka za odvzem zraka iz tlačne posode je za kaj drugega kot je izpihovanje pretanka.

Er333 ::

pa res, bom obrnil lestev in kompresor, da bo jermenica na sredini kanala.

Zdajle imam tega: https://www.merkur.si/batni-kompresor-a...

če ga zamenjam za tega ki je pa trifazni, ampak je motor enako 2,2kW, bi zadeva delovala? https://www.merkur.si/batni-kompresor-a...
Razmišljam po preprosti logiki, da je potem posamezna žica za fazo manj obremenjena, ker se obremenitev razdeli med tri faze.

Miha 333 ::

Tok se razdeli iz sedanjih dveh (L, N) na tri vodnike (3xL). Če je motor vezan v trikot, bo manjši tok zaradi višje napetosti. Vseeno zna biti problem zagonski tok. Mogoče bi lahko uporabil stikalo zvezda-trikot. Odvisno od vezave motorja, prej preveri pri proizvajalcu.

mirator ::

Rešitev je, kot so ti že opisali: zamenjaj kompresor za trifazni tok in zamenjaj kabel s presekom min 6 mm2 (2,5 mm2 lahko varuješ z maksimalno 16 A varovalko in potem nimaš nobene selektivnosti, če imaš tudi v garaži 16 A varovalke). Lahko pa v garaži vse varovalke zamenjaš z 10 A (trifazni kompresor bo imel nazivni tok ca 4,5 A po fazi, ostala ročna orodja pa tudi niso močnejša od 1000 W) in potem lahko tudi zadržiš obstoječi kabel.

starfotr ::

Vsekakor bi jaz menjal kabel s takim, ki ima večji presek.

Dobiš na bolhi poceni AL kabel, npr. 35 mm^2, pa bo ceneje, kot bakreni vodnik. Kupiti moraš še prehode Al-Cu na obeh straneh.

Če boš slučajno menjal kompresor, naj ti nekdo naredi posodo iz nerjavečega jekla, kompresor s 3 faznim motorjem pa kupiš in montiraš na posodo.

Prednosti inox posode je več, glavna je ta, da ne rjavi. Posledično so prednosti zaradi tega tudi pri odvodu kondenza ipd.

Drugače je nekako "industrijski standard" da vgradiš 32 A CEE vtičnice in vtikače, pa imaš povsod tako izvedbo.

SpaceCaw ::

Zdravo,

varovalko ti vrže ven zato, ker imaš zanič kondenzator, ki predstavlja fazni zamik v trifaznem motorju. Kondenzator se nahaja v črni šktalici.

LP

pviran3 ::

Pokliči servis, da ti svetujejo, kaj narediti.
Če je varovala 12A in motor 13,3A jo bo itak ven metalo.

ali3n ::

Pomojem je napaka na kompresorju, ne na napeljavi.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

sslavc ::

Če imaš možnost zamenjave kompresorja za trofaznega naredi to takoj.
S kompresorjem sigurno ni nič narobe. To se pri enofaznem kompresorju pogosto dogaja, predvsem na območjih, kjer je že standardno nizka napetost. Ker pa imaš tako dolg kabel pa je to še posebej izrazito. Problemi se ti bodo še stopnjevali in lahko pričakuješ, da pregori motor. Zavedati se moraš, da navitje na motorju ni bakreno temveč je aluminijasto. In tudi zaradi tega mnogo bolj občutljivo.
Vrni kompresor v trgovino. Omeni, da na tvojem območju ne deluje, ker imaš slabo napetost in ga zamenjaj za trofaznega.

starfotr ::

Če s kompresorjem ni nič narobe, ga trgovina ni dolžna sprejeti nazaj.

Tudi morebitne slabe napetostne razmere niso vzrok za to, da bi morali nekaj menjat za 3 fazno izvedbo.

Avtor naj si uredi inštalacijo, kot se zagre, pa bo.

sslavc ::

Marsikje na podeželju imajo tako slabo napetost, ali pa so daleč od transformatorja, da so tudi zaradi tega težaveda pri zagonu 2.2kW kompresorja.
Če te trgovec, ki naj bi ti tudi svetoval, tega ne pove, lahko zahtevaš zamenjavo ali vrnitev kompresorja. Seveda, če si ga kupil pred dnevi in ne po mesecu dni.

K0l1br1 ::

Trgovec bo sedaj spremljal lokalne razmere kupca kompresorja, ki bo šlogal, da je lahko razlog samo v nihanju napetosti, btw tako slabe napetosti niti v Trenti nimajo.

starfotr ::

Ponovno. Trgovec ni dolžan sprejeti robe nazaj, če je z njo vse ok.

sslavc ::

K0l1br1 je izjavil:

Trgovec bo sedaj spremljal lokalne razmere kupca kompresorja, ki bo šlogal, da je lahko razlog samo v nihanju napetosti, btw tako slabe napetosti niti v Trenti nimajo.


Govorim iz izkušenj in ne na pamet.

Vsak kupec lahko v 14 dnevih vrne blago v trgovino tudi brez obrazložitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sslavc ()

K0l1br1 ::

Slabo veš. Sicer nisi edini.
Samo pri nakupu na daljavo. Pa če stvari ni uporabljal.

Er333 ::

Zamenjava napeljave ni opcija, ker smo ta kabel ravno napeljali iz omarice v stanovanju pa do garaže. Vrtali skozi stanovanje, po fasadi bloka, skupnih prostorih, itd. Pa še en kup lukenj in plastičnih kanalov je kjer gre že ta kabel komaj skozi.
Bom vprašal kako če lahko zamenjam za 3 faznega, če bi bilo potem bolje.

Ker mu samo malo zmanjka, prazen je vžgal brez problema. Težave mu delajo zagoni ko je tank že 3/4 napolnjen in hoče samo dofilat.

MadMax ::

Pa ti kompresorju pustiš da se sam vklaplja, ali mu prekinjaš napajanje na daljavo?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

K0l1br1 ::

Če imaš multimeter, zmeri zagonski tok.
Če je problem pri delni napolnjenosti, nastavi, da se ti vklopi kasneje.

mirator ::

Er333 je izjavil:

Zamenjava napeljave ni opcija, ker smo ta kabel ravno napeljali iz omarice v stanovanju pa do garaže. Vrtali skozi stanovanje, po fasadi bloka, skupnih prostorih, itd. Pa še en kup lukenj in plastičnih kanalov je kjer gre že ta kabel komaj skozi.
Bom vprašal kako če lahko zamenjam za 3 faznega, če bi bilo potem bolje.

Ker mu samo malo zmanjka, prazen je vžgal brez problema. Težave mu delajo zagoni ko je tank že 3/4 napolnjen in hoče samo dofilat.

Potem naredi, kot sem ti že svetoval. Pri enofaznem motorju imaš nazivni tok 13,5 A, če pa boš imel trifaznega, pa bo pri enaki moči, cos fi in izkoristku, nazivni tok nekaj 4,5 A po fazi. V prvem primeru bi bil pri nazivni obremenitvi padec napetosti 3% v drugem pa 0,5%. Zagonski tok v prvem primeru bi bil ca 81A v drugem pa 27A. In če daš za kompresor še inštalacijski odklopnik 10 A s C-karakteristiko, bi ti moralo vse funkcinirati.
Seveda pa tistega, ki ti je napeljal kabel 2,5 mm2 daj za ušesa (magar tudi sebe, da bo oz. da boš za drugič vedel):)

sslavc ::

Za kakšno zadevo pa želiš uporabljati kompresor?
Bojim se, da ti tudi pri tem ni čisto vse jasno.

Er333 ::

Kompresor vrnil, naročen je 3 fazni.
Glede 2,5mm kabla - ravno eno leto nazaj sem spraševal v teh temi Varna dolžina el. podaljška?
Takrat sem kupil 3x2,5mm kabel, ker trofazni tok sploh ni bil v planu, kasneje sem zamenjal na 5x2,5mm.


nekdo je spraševal kdo mi je svetoval 2,5mm kabel in da naj ga za ušesa. Stari maček in starfotr :)

int47 je takrat imel popolnoma prav. Zgodilo se je točno to kar je napisal. Prazen še štarta, poln pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Er333 ()

starfotr ::

Dečko, takrat se je šlo za 1 fazni podaljšek in ne trajno 3 fazno napeljavo.

Nihče nima podaljška več od 2,5 mm^2, sploh pa ne 50 m+ za domačo rabo, ker bi umrl od same teže, ko bi zvijal in prenašal to. Pri podaljških se tudi ne gleda na to, če se malo bolj grejejo ali podobno, kot se to gleda pri trajno položeni inštalaciji.

In takrat je bil omenjen nek navaden mali kompresor, sedaj si pa kupil in priklopil malo večjo mrcino na tole napeljavo.

Tako, da ne prelagaj odgovornosti na druge in ne uporabi nasvetov za podaljšek za trajno napeljavo!

Er333 ::

Dečko, ne bit užaljen :))
kako ga nihče nima? jaz ga imam. 50m 5x2,5 brez problema na roke zvijem.
kakšno mrcino?
Že takrat sem napisal:
kompresor nek osnovni do 2kW.

No, kupil sem pa 2,2kw. wau

Ne prelagam odgovornosti, niti se ne sekiram ker so kompresor vzeli nazaj brez vprašanj.
Samo odgovoril sem na vprašanje kdo je svetoval. Pa da ti bo lažje: enako mi je 2,5mm svetoval električar. Dečko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Er333 ()

starfotr ::

Osnovni do 2 kW razumem jaz, da je to 24 l, 1,5 kW, 8 barov. Tvoj kompresor pa je polprofi roba.

Btw, med 2 in 2,2 kW je 10 %. Ni tako malo 10 %, kot se sliši.

In takrat je bilo v igri mnogo manj naprav in manjše moči.

Bi te rad videl zvijat okoli roke 4 ali 6 ali 10 kvadrat, 4 ali 5 žilni kabel in to prenašat, 50+ m dolžine.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka in težave z glavnimi varovalkami (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8728490 (9946) energetik
»

Varna dolžina el. podaljška?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
293248 (2514) Er333
»

Kondenzator za pobiranje zagonskih tokov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
465573 (3726) mirator
»

5x1.5 za vticnico in luc (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9917081 (15564) negotiator
»

inštalacija 3 faznega električnega toka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2722035 (21296) balocom

Več podobnih tem