» »

Pohodnistvo (Jakobova pot, AT, PCT, CDT)

Pohodnistvo (Jakobova pot, AT, PCT, CDT)

otago ::

Ze nekaj let imam v glavi idejo, da bi prehodil kaksno daljso pot. Prva za katero sem zvedel je bila Jakobova pot. Vedno je nekaj prislo vmes. Kot student nisem imel zrelosti in odločnosti, ne denarja. Potem ni bilo časa. Morda pa je zdaj prišel čas za spremembo v življenju. Morda je potrebno stvari obrniti na glavo, da se naredi reset?

Sicer se mi zdijo "izpopolnjevanja" malce mimo. Nekateri hodijo na jogo v Indijo, drugi v Peru na seanso ajurvede. Tretji si vzamejo pol leta fraj in gredo po Juzni Ameriki. Nekoc bi te označili za čudaka, danes ni to nič nenavadnega. Skoraj bi lahko trdil, da je vzpon iskanja alternativ posledica hitrejsega tempa zivljenja, zamik vstopa v odraslo zivljenje in projekta potomstva. V času pred socialnimi omrežji so bili popotniki manjštevilčni, potopisi redki. Danes je vse online, vse se instagrama, facebooka. Ljudje gredo na množične poti z namenom pridobivanja sledilcev, financirajo se z Crowdfundingom.

Google mi navrze, da je Jakob J. Kenda (kosmati loncar) prvi Slovenec, ki je prehodil AT (link Delo), prva Slovenka Jera Musič (intevju na Prvem).

AT ima malce mističen priduh, vsaj zame, predvsem zaradi filmov.



Vecina popotnikov je mladih, polnih energije ali pa so zrelejši z odraslimi otroki. Poznate koga, ste prehodili pot? Priporocate kaksno dobro knjigo, podcast, film itd. Kakšna je zahtevnost npr. Jakobove poti, kakšna pripravljenost je potrebna. Gre res za 10% kondicije in 90% trme (po J. Musič, za AT)?
  • spremenilo: otago ()

Cruz ::

Prvi komentar ne sme biti preveč dober, zato bom kar krstil temo:

Obstaja tudi Slovenska planinska pot @ Wikipedia

Glede pripravljenosti bi rekel, da je res več na trmi kot na kondiciji, moraš pa imo biti sposoben pretečti kakšnih 20 km(v kakršnemkoli tempu in času), sploh če nisi več "mlad".

Kul da razmišljaš o tem drugače, bom spremljal temo, tudi mene zanimajo kakšne izkušnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

Poldi112 ::

Za dva prijatelja iz prve roke vem, da sta bila navdušena nad Jakobovo potjo, pa še za ene par sem jih posredno slišal, da so imeli dobro izkušnjo. Če zberem pogum grem letos. :)

Osebno mislim, da bo najvešji izziv um, ki mu bo postalo dolgčas.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jype ::

E-6 pa E-7 lahko prehodiš, vzame kar nekaj časa.

PacificBlue ::

Jakobova pot je dobra izkušnja. Mama je šla s prijateljico, okoli 800km poti v 42 dneh. Nekateri jo prehodijo prej, drugi si vzamejo več časa. Jesen(september, oktober) je najboljši čas zaradi vremena. Te pa pot dejansko spremeni in rabiš še kakšen teden, ko prideš domov da se vživiš nazaj v normalno življenje. Na poti srečaš zanimive ljudi iz vsega sveta. Treba se je dobro pripraviti, vzeti čimmanj krame in samo nujno potrebne stvari. Je pa opcija tudi, da si pošiljaš oz ti vozijo prtljago vsak dan v naslednji hostel. Se pa s tem nekak izgubi čar poti pomoje.
Mene osebno najbolj zanima Te Araroa
trail : https://en.m.wikipedia.org/wiki/Te_Arar...
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

Zgodovina sprememb…

Yossarian ::

Ni tako znana kot španska, vendar imamo tudi Slovenci svojo Jakobovo pot. Po etapah hodimo trenutno po Štajersko-Prekmurski veji, ki je odlično označena, hkrati pa si lahko naložiš aplikacijo z zemljevidom, tako da ne moreš zgrešit.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Invictus ::

Moja kolega sta Jakobovo pot prevozila s kolesi. Zanimiva izkušnja.

Jo bom splaniral 1x v prihodnosti tudi sam. Nekako ne maram hodit peš ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dag ::

GR20 po Korziki je baje tudi super (za tiste, ki imajo radi hribe): http://corsica.forhikers.com/gr20

mkk20 ::

Če predpostavim, da je človek saj malce gibalno aktiven, je poleg psihe verjetno primarni ključ dobra in preverjena obutev!
Formo pridobiš iz etape v etapo (kilometrino stopnuješ) v kombinaciji z dnevi počitka.

kygo ::

Kakšno pot priporočate za naše kamniško-savinjske alpe? Šel bi konec maja ali pa okrog 10.6., rad bi hodil nekaj dni, pa vsaj 2x/3x prespal v kočah (ne bivakih).
Rad bi prehodil vse v eni smeri, brez vračanj nazaj po istih poteh (če se le da). Npr, če bi šel iz kamniške/jezerske smeri bi šel na vrh storžiča in potem hodil proti vzhodu. Ne vem pa, če je to možno (lahko da je vrh dostopen samo z nekaj smeri (plezalne ali zahtevne varovane - teh bi se ognil).

kygo ::

Hodil bi valda tudi od vzhoda (npr start v črni na koroškem) proti zahodu. Vse v zmernem tempu 6-8ur/dan, pa počivanje v kočah, kakšen dan cel dan pavza pa potem spet naprej ...

weasel ::

Meni je zanimiva nova pot: Juliana trail. Ampak, ce se ne motim, je bolj po dolinah z razgledom na gore in ne cez vrhove.

EDIT: Aja, ti si spraseval za Kamnisko-Savinjske, my bad. Bom pa vseeno pustil link do te poti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: weasel ()

kygo ::

Hvala. Ma nisem glih hang-up na KS alpe, sem odprt tudi za druge predloge. Bolj mi je to važno da traja/hodim par dni pa prespim večkrat.

xx23 ::

Via Alpina še ni bila omenjena. Gre za 5 poti, ki prečijo Alpe (cele, ne samo slovenske). Je pa splejana na podoben način kot Juliana trail, išče najlažje prehode in se večinoma izogiba vrhovom.

Cruz je izjavil:

Obstaja tudi Slovenska planinska pot @ Wikipedia


Jaz sem lani prehodil celo SPP. Je nekaj krajša kot Camino, je pa zato precej težja po višinskih metrih in v tehničnem smislu (gre na skoraj vse glavne slovenske gore). Čudovita izkušnja, popoln odklop od vsakodnevnega vrveža.

Edini pogoj za take podvige je, da ti ni nič težkega bit cel dan na nogah in se premikat. Vse ostalo je trma oz. motivacija.

kygo je izjavil:

Kakšno pot priporočate za naše kamniško-savinjske alpe? Šel bi konec maja ali pa okrog 10.6., rad bi hodil nekaj dni, pa vsaj 2x/3x prespal v kočah (ne bivakih).
Rad bi prehodil vse v eni smeri, brez vračanj nazaj po istih poteh (če se le da). Npr, če bi šel iz kamniške/jezerske smeri bi šel na vrh storžiča in potem hodil proti vzhodu. Ne vem pa, če je to možno (lahko da je vrh dostopen samo z nekaj smeri (plezalne ali zahtevne varovane - teh bi se ognil).


Maja je na dvatisočakih še sneg, nevarno brez derez. Julija je pa najbolj enostavno, da te nekdo odpelje v Robanov kot (3 km južno od Solčave), tam se priključiš na Slovensko planinsko pot in greš lepo do Tržiča.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xx23 ()

Pika na i ::

otago je izjavil:


AT ima malce mističen priduh, vsaj zame, predvsem zaradi filmov.

Pravijo, da je tudi najtežja izmed treh (PCT, CDT, AT), predvsem zaradi velik menjave višinske razlike.
Čeprav nobena ni niti približno lahka, za vse potrebuješ precej priprav.
Za PCT so letos tudi spremenili pravila

Tega fanta spremljam/sem spremljala, prehodil je tudi Jakobovo pot. Všeč mu je bila pa tudi slovenska pot ;)


Pot, ki jo je imel v planu



In jo tudi opravil. Ne, ni bilo enostavno.



Zdaj pa je (mislim, da še), na farmi huskyjev na Norveškem. Takoj bi zamnjala z njim :), potovala tako kot on, pa nikoli.

Tudi jaz nisem pristaš, da se mora vsaka pasja figa objavit. Ti pa povem iz prve roke, da sem zelo hvaležna za tehnologijo, ki v hipu lahko poveže dva oddaljena konca sveta. Je včasih (pri takih dolgih poteh sploh) dovolj samo par pravih besed.
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

Cruz ::

xx23 je izjavil:

Cruz je izjavil:

Obstaja tudi Slovenska planinska pot @ Wikipedia


Jaz sem lani prehodil celo SPP. Je nekaj krajša kot Camino, je pa zato precej težja po višinskih metrih in v tehničnem smislu (gre na skoraj vse glavne slovenske gore). Čudovita izkušnja, popoln odklop od vsakodnevnega vrveža.

Edini pogoj za take podvige je, da ti ni nič težkega bit cel dan na nogah in se premikat. Vse ostalo je trma oz. motivacija.
Kul, to imam na "bucket listu". Koliko dni ti je vzelo vse skupaj in ali si bil takrat prvič na Triglavu? Se splača kakšno goro preveriti že prej, če si neizkušen kar se tiče alpinizma/pohodništva? Kondicije imam zadosti, izkušenj pa res ne preveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

pirat ::

kygo je izjavil:

Hvala. Ma nisem glih hang-up na KS alpe, sem odprt tudi za druge predloge. Bolj mi je to važno da traja/hodim par dni pa prespim večkrat.

Startaj okrog Jesenic in se povzpni na greben Karavank - Golica, pojdi v smeri proti Stolu... potem obdelas vrhove okrog Zelenice (Vrtaca, Begunjscica) in se povzpnes na pobocja Košute ... Precis v smeri proti vzhodu (Srednji vrh, Kladivo, Kosutnikov turn), ko prides do konca Košute gres v smeri Storžica.... Potem sledi preko doline Kokre v smeri Grintovca, Skute, Turske, Brane .... do sestopa v Logarsko dolino. Tam lahko se nadaljujes, zelo veliko zelo lepih koncev pa bos s tem ze obdelal....

xx23 ::

Cruz je izjavil:

xx23 je izjavil:

Cruz je izjavil:

Obstaja tudi Slovenska planinska pot @ Wikipedia


Jaz sem lani prehodil celo SPP. Je nekaj krajša kot Camino, je pa zato precej težja po višinskih metrih in v tehničnem smislu (gre na skoraj vse glavne slovenske gore). Čudovita izkušnja, popoln odklop od vsakodnevnega vrveža.

Edini pogoj za take podvige je, da ti ni nič težkega bit cel dan na nogah in se premikat. Vse ostalo je trma oz. motivacija.
Kul, to imam na "bucket listu". Koliko dni ti je vzelo vse skupaj in ali si bil takrat prvič na Triglavu? Se splača kakšno goro preveriti že prej, če si neizkušen kar se tiče alpinizma/pohodništva? Kondicije imam zadosti, izkušenj pa res ne preveč.


Jaz sem šel bolj hitro. Namreč, obstaja izziv med gorskimi tekači, kjer se beleži, kdo lahko naredi celo pot v manj kot 14 dnevih. Pred mano je bilo 12 junakov. Jaz sem končal v 13 dneh in 9 urah.

Običajni planinci, ki se lotijo tega, pa rabijo okrog 4 tedne ponavadi.

Sem bil že večkrat na Triglavu prej, tudi ostali vrhovi mi niso bili novi, nisem pa prej nikoli naredil več kot 3-dnevne ture. Ampak sem bil dobro pripravljen, tako da večinoma ni bilo problema, le tam v sredini Julijskih Alp je bila trma kar na preizkušnji.

Ta srednji del se mogoče splača enkrat prej preverit. Torej od Vrat do izvira Soče. Strmi vzponi in spusti si sledijo en za drugim (Triglav, Bovški Gamsovec, Razor, Prisojnik, Jalovec) brez popuščanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xx23 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup pohodnih čevljev (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Šport
858226559 (3036) theStranger
»

Kdaj in kako na Triglav? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14837613 (8865) PunkDude
»

Najlepše slovenske gore (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6716901 (9386) Kvatebrigic
»

nedeljski planinci oziroma nadloga v hribih

Oddelek: Loža
468999 (7583) tx-z
»

Gorništvo

Oddelek: Loža
234772 (4228) MadMicka

Več podobnih tem