» »

Ločitev elektroinštalacije dveh sob

Ločitev elektroinštalacije dveh sob

1
2
»

DeeCoy ::

Gep3 je izjavil:

mkk20 je izjavil:

Jest bi šel do cegla, da lepo nazaj zapucaš...,
drugače pa, če nimaš zelo veliko tekočih metrov, predlagam gradbeno sekirco in malo macolo in zasekaš po začrtanih linijah, potem pa samo vmes poštemaš...,se da naresti zelo "čiste" utore. Je pa na ta način tudi precej manj prahu v primerjavi s fleksarco...


Do cegla bi sigurno očistil omet. Kar me bolj zanima ke to, če se celotno cev skrije v utor v ceglu, tako da je ni nič v ometu? Trenutno so bolj v ometu kot v ceglih oz. del cevi v ceglu del v ometu.

Da, razbit moreš tolk globok, da pride cela skrita. Zakitaš toliko, da jo drži, potem pa čez narediš omet.

mirator ::

Za 3 x 2,5 mm2 je ustrezna cev fi 16 mm. Priporočljivo prekritje z ometom je 5 mm. Torej potrebuješ utor globok 21 mm. Vem, da ti je jasno, pa vseeno. Cevi (pa tudi kable podometno) se mora polagati vzporedno s talno ali stropno ravnino in sicer 15 cm od stropa ali tal v širini 15 cm. Poševnih bližnjic se izogibaj.

kremenko1 ::

Jaz bi osebno začel pri zamenjavi el.omarice. Nikjer nisem zasledil(mogoče površno prebral temo) ali imaš tri fazni ali enofazni priključek v hiši,ker za kakšno pečico so tri faze super.Drugače pa 3x2,5 vtičnice+3x1,5 luči za kuhinjo,enako za dnevno sobo,pa bo mir.Jaz imam recimo za pečico in štedilnik poseben vodnik.

Gep3 ::

kremenko1 je izjavil:

Jaz bi osebno začel pri zamenjavi el.omarice. Nikjer nisem zasledil(mogoče površno prebral temo) ali imaš tri fazni ali enofazni priključek v hiši,ker za kakšno pečico so tri faze super.Drugače pa 3x2,5 vtičnice+3x1,5 luči za kuhinjo,enako za dnevno sobo,pa bo mir.Jaz imam recimo za pečico in štedilnik poseben vodnik.


Imamo tri faze in ena cev posebej gre v kuhinjo z vsemi tremi frazami in nulo.

Poleg tega gre se ena cev za luči in ena za vtičnice.

Seveda če bom peljal dodatne cevi bom kar se kuhinje tice mogoče naredil takole:
- tokokrog za vtičnice ob kuhinjskih elementih
- tokokrog za ostale vtičnice
- tokokrog za hladilnik
- tokokrog za pomivalec

Za pečico in steklo keramično moram pa še pogledat kakšne moči bodo in koliko priključkov potrebujejo. Če je steklo keramična na dve fazi in pečica na eno bom to izvedel z vodniki, ki gredo po cevi na trofazno vtičnico (seveda vsak vodnik trofaznega priključka zopet na svojo varovalko)

Tudi za ostale porabnike, ki bodo na vtičnica its bom poskušal okvirno preračunat/oceni porabe in jih porazdeli na različne faze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gep3 ()

starfotr ::

Gep3 ::

starfotr je izjavil:

http://lrf.fe.uni-lj.si/ct-menu-item-2/...
¸http://lrf.fe.uni-lj.si/ct-menu-item-2/...


Hvala, neko gradivo iz teh virov sem na hitro preletel že včeraj, sedaj, ko bom imel več časa pa bolj podrobno.

Gep3 ::

Dajte mi povedat če ima kdo od vas kabel s tremi fazami potegnjen po eni cevi npr za kuhinjo (plata + pečica)

Kot sem opazil ima veliko ljudi to narejeno na tak način ampak je po predpisih to očitno narobe?

starfotr ::

Čakaj, zakaj bi bilo narobe?

Pri treh fazah ni nikoli simultano obremenjeno vse skupaj, pač pa je z zamikom 120 stopinj.

Gep3 ::

starfotr je izjavil:

Čakaj, zakaj bi bilo narobe?

Pri treh fazah ni nikoli simultano obremenjeno vse skupaj, pač pa je z zamikom 120 stopinj.


To mi je jasno, ampak če damo na vse tri faze na enkrat velike porabnike se bodo greli približno enako kot pa če bi imeli 3 fazne vodnike (+ 3 nule v tem primeru) z isto obremenitvijo. Ni res?

Skozi vsak vodnik bo tekel enak tok le da bo pri pravem 3 faznem sistemu zamik med tokovi / napetostmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gep3 ()

starfotr ::

Če so 3 fazni vodniki iste faze, potem je tako, da moraš imeti tudi 3 vodnike za nulo in 3 vodnike PE.

Če so pa 3 vodniki 3 različnih faz, potem imaš pa lahko samo 1 vodnik za nulo in 1 vodnik za PE v tem primeru.

Gep3 ::

starfotr je izjavil:

Če so 3 fazni vodniki iste faze, potem je tako, da moraš imeti tudi 3 vodnike za nulo in 3 vodnike PE.

Če so pa 3 vodniki 3 različnih faz, potem imaš pa lahko samo 1 vodnik za nulo in 1 vodnik za PE v tem primeru.


To mi je jasno, samo ne vem zakaj bi bilo OK vleč 5 žilni kabel za 3 faze (seveda za pravi 3 fazni sistem z zamikom 120 stopinj med fazami) po istem kanalu, ni pa OK, če povlečemo 9 žic (3 fazne, 3 nicelne in 3 PE), če pa bi po fazah na koncu tekel isti tok. Ne vem zakaj je prvi primer primeren drugi pa ne. Res je da bodo tokovi/napetosti fazno zamaknjeni ampak tok čez fazne vodnike bi bil pa v obeh primerih enak za isto moč, mar ne?

mirator ::

Ne vem, če ti je res jasno. Pri trifaznem sistemu, kjer so faze med sabo premaknjene 120°, teče po eni fazi v nekem trnutku maksimalni tok, v drugih dveh fazah pa v istem trenutku polovični tok v nasprotno smer. Vsota vseh tokov je tako nič in tako v vodniku ene faze in nule lahko v najslabšem primeru teče maksimalni tok. Če pa ti daš v isto cev tri vodnike, ki so priključeni na isto fazo, potem bo po vsakem od vodnikov tekel istočasno maksimalni tok, in enako po nultih vodnikih.
Za primer. Imaš steber na katerega zavežeš tri vrvi. Vrvi najprej zamakneš tako, da bo med njimi kot 120°. Če sedaj za te vrvi vlečejo priblično enako močni Ramboti, se s stebrom ne bo zgodilo nič. Če pa sedaj vrvi postaviš vse v isto smer, pa bodo Ramboti steber podrli.

starfotr ::

Pri enofazni izvedbi s 3 vodniki, sta obremenjena 2 vodnika (faza in nula) od 3, pri 3 faznem sistemu (če po nuli ne teče nič) so obremenjeni 3 vodniki od 5, če predpostavljamo, da imaš 3x L, 1x N in 1x PE vodnik v kablu.

Gep3 ::

starfotr je izjavil:

Pri enofazni izvedbi s 3 vodniki, sta obremenjena 2 vodnika (faza in nula) od 3, pri 3 faznem sistemu (če po nuli ne teče nič) so obremenjeni 3 vodniki od 5, če predpostavljamo, da imaš 3x L, 1x N in 1x PE vodnik v kablu.


OK, logično. Večja grelna površina. Sem mislil, da se razlog skriva še kje drugje.

Miha 333 ::

Vsota tokov vseh treh faz (enako obremenjenih) v kateremkoli trenutku je 0. Če niso enako obremenjene, pa je v najslabšem primeru vsota tokov enaka toku ene faze. Zato je pri 3 fazah dovolj samo en ničelni vodnik.

 Tok 3 faz

Tok 3 faz

Gep3 ::

Miha 333 je izjavil:

Vsota tokov vseh treh faz (enako obremenjenih) v kateremkoli trenutku je 0. Če niso enako obremenjene, pa je v najslabšem primeru vsota tokov enaka toku ene faze. Zato je pri 3 fazah dovolj samo en ničelni vodnik.

 Tok 3 faz

Tok 3 faz



Že, že, to je jasno. Moje vprašanje se je bolj navezovalo na tisto vprašanje "zakaj samo ena nula in ena faza na cev", če se pa pri 5 žilnem kablu lahko peljejo 3 faze kar po eni cevi (s predpostavko da je to pravi 3 fazni sistem).

mirator ::

Zato, ker ne gre za faze temveč tokokroge. V eno cev daš lahko en tokokrog. Tokokrogi so lahko eno-, dvo ali trifazni. Za enofazni tokokrog potrebuješ tri vodnike (faza, nula, zaščita), za dvofazni štiri vodnike (faza L1, faza L2, nula, zaščita) in za trifazne pet vodnikov (faza L1, faza L2, faza L3, nula, zaščita). Pri tem je med fazami napetost 400 V, med posamezno fazo in nulo pa 230 V.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6721329 (7839) tony1
»

Priklop Bosceve kuhalne plosce

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
266134 (5439) starfotr
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812494 (9822) perci
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017018 (15849) imagodei

Več podobnih tem