» »

blokada UDP portov v ŠDL

blokada UDP portov v ŠDL

Stamulak123 ::

Pozdravljeni.

Nedavno sem se vselil v dom podiplomcev (doktorskih študentov) v okviru študentskih domov Ljubljana. Naknadno sem ugotovil, da so "v skladu z odločitvijo vodstva" nastavili požarni zid tako, da blokira nek razpon (vsaj) UDP portov, kar onemogoča uporabo storitev, ki "ne spadajo v študijski milenij". V praksi to pomeni, da ne deluje naprimer Discord, skoraj nobena spletna igra, OpenVPN, magnet torrent linki, itd.

Po mojem mnenju gre za veliko neumnost, glede katere sem govoril z Arnesom (ne morejo nič) / Informacijskim pooblaščencem (ne ve nič) / drugimi IT eksperti (delijo zgražanje) in na koncu še vodjo doma. Le ta pravi, da je bila odločitev sprejeta, da "se na individualni osnovi to ne bo urejalo" in da direktor ŠDL stoji za to odločitvijo. Ko sem ji predstavil n primerov, kjer bi to dejansko rabil za službene namene je bil odziv "ja razumem, ampak probajte si uredit drugače, naprimer preko telefona" in da bo ona to povedala na kolegiju, ampak naj si ne obetam preveč.

Ker Inf. poob. očitno ne ve nič o pravnih podlagah, me zanima, če ima kdo tu kakšen nasvet kako lahko do tega pristopim. Jaz sem postuliral hipotetično situacijo glede zakona o dostopu do inf. javnega značaja, češ da lahko vzpostavim storitev na teh portih, ki ponuja inf. javnega značaja in do katerih ljudje v tem domu potemtakem ne bodo imeli dostopa. Nakar me je inf. pooblaščenec obvestil, da ta zakon v resnici govori nekaj drugega, nisem pa ga še podrobno prebral.

TLDR je pomojem, da gre tukaj kratkomalo za cenzuro oz. omejevanje dostopa do spleta, kar se mi zdi zelo problematično in me precej preseneča, da si (kolikor razumem) državna ustanova pridržuje pravico odločanja kaj lahko ljudje počno na spletu oz. do česa ne smejo dostopat.

Vnaprej lepa hvala za pomoč ali nasvet.
  • predlagal izbris: MTB ()

zee ::

Odseli se od tam. Internet je bil tam patetičen že pred desetimi leti, dvomim, da je zdaj kaj drugače.

Also: torrenti in online igre niso nujno potrebni za življenje in študij.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Stamulak123 ::

zee je izjavil:

Odseli se od tam. Internet je bil tam patetičen že pred desetimi leti, dvomim, da je zdaj kaj drugače.

Also: torrenti in online igre niso nujno potrebni za življenje in študij.


Niso nujno potrebni ja, ampak milijon stvari ni nujno potrebnih za življenje in študij, višajo pa kvaliteto življenja in ti mogoče omogočajo sproščanje in odmik od dnevnega stresa in obveznosti. Mentaliteta v stilu "ja sej to je mogoče kul, ampak ne rabiš zares" se mi zdi zgrešena.

kzzzz ::

Neverjetno, nikakor ne bi pričakoval česa takega od javne inštitucije, in to v domovih za doktorske študente - za študente, ki so prilezli do doktorata, ki so očitno odgovorni in znajo hendlat lajf, če ne do tja ne bi prišli. Katastrofalno omejevanje prostega spleta in distribuiranih informacij, in to celo takšnega značaja, ki niti in nikakor ne posegajo v človekove pravice. Če bi kaj takšnega prebral na kakem forumu v angleščini, bi sklepal, da gre za veliko manj proste in močno avtoritatorne države, kot je recimo Rusija. Vso srečo pri iskanju pravice, priporočam angažiranje večih ljudi in odločevalcev, kajti tole so zagotovo ene bolj svobodojemalnih praks.

zuzelka ::

Ma niste resni. Na pragu doktoriranja študenti zgroženi da ne morejo s torrenti povleči novega Mandaloriana in pa igrat igric na netu.

Predlagam da greste na cesto da se dvigne davke za svobodo govora in dostopa do torrentov in minecraft serverjev.

Drugi bomo na cesti da se vam skensla zastonj študij. Itak ni razlike ali hodite študirat ali pa doma pri mamici downloadate, razen v mojem žepu.

Furbo ::

Svašta, si pač sam plačaj 'izboljšanje kvalitete življenja', ne pa da vsem ostalim bremzaš internet s svojo egoistično uporabo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

111111111111 ::

Napiši pisno pritožbo, napiši katere porte rabiš imet odprte in da ti onemogoča študij. Za začetek na vodstvo doma. Če so tvoji razlogi utemeljeni... Greš potem lahko naprej. VPN je recimo zelo dober razlog da ti zadevo odprejo. Tudi online igre ne bi smele biti problem.

Če se gre pa samo za torrente in streaming service, pa veliko sreče, vseeno so vsebine nelegalne.

EDIT: Drugače človek ima poanto. Dokler so zaprte stvari, ki dejansko zabijajo povezavo drugim, (torrenti, popcorn), nima to kaj delat v omrežju. Bolj je problem, da imajo verjetno nesposobnega admina, ki tega ne zna ali ne more (zaradi prastare opreme) prepovedat, zato lepo zapre nek range UDP portov in konec. Misliš da si je predsednik doma sam zamislil blacklisto? Verjetno je bilo nekaj v stilu: ne smejo vlečt torrentov in špilat igric. Admin pa gasa.

Zgodovina sprememb…

Stamulak123 ::

111111111111 je izjavil:

Napiši pisno pritožbo, napiši katere porte rabiš imet odprte in da ti onemogoča študij. Za začetek na vodstvo doma. Če so tvoji razlogi utemeljeni... Greš potem lahko naprej. VPN je recimo zelo dober razlog da ti zadevo odprejo. Tudi online igre ne bi smele biti problem.

Če se gre pa samo za torrente in streaming service, pa veliko sreče, vseeno so vsebine nelegalne.

EDIT: Drugače človek ima poanto. Dokler so zaprte stvari, ki dejansko zabijajo povezavo drugim, (torrenti, popcorn), nima to kaj delat v omrežju. Bolj je problem, da imajo verjetno nesposobnega admina, ki tega ne zna ali ne more (zaradi prastare opreme) prepovedat, zato lepo zapre nek range UDP portov in konec. Misliš da si je predsednik doma sam zamislil blacklisto? Verjetno je bilo nekaj v stilu: ne smejo vlečt torrentov in špilat igric. Admin pa gasa.


Ja, verjetno je bilo nekaj v tem duhu in tudi v skladu s predlaganim sem podal prošnjo. Torrenti so mi tukaj v resnici najmanjši problem in sploh niso onemogočeni, ampak mi je v resnici vseeno (čeprav določeni javni dataseti naprimer so dostopni prek torrentov). Folk ki tumi "wow, ne moreš downloadat torrentov" je pač popolnoma zgrešil point, medtem ko VPN naprimer je dejansko daily use.

EDIT: admina ta dom menda nima :)

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Če VPN ne dela, najdi nekaj približno sorodnega s tvojim študijem, kjer se dostopa preko VPN in jim reči, naj omogočijo.
Sploh, če imajo kje na papirju, da imaš dostop do interneta v domu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blokada interneta v Nemčiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
587579 (5878) jype
»

Kršitev avtorskih pravic (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5611223 (8113) Hakai
»

VPN in legalnost le-tega

Oddelek: Pomoč in nasveti
233750 (3030) SeMiNeSanja
»

Eduroam prenos podatkov

Oddelek: Loža
131251 (738) fosil
»

router in dostop do večih zadev

Oddelek: Omrežja in internet
121502 (1285) multiscan

Več podobnih tem