» »

Kršitev avtorskih pravic

Kršitev avtorskih pravic

«
1
2

sparaj ::

Pozdravljeni.
Sem prebivalec študentskega doma in kot vsak Slovenec redno vlečem torrente (filmi, igre,...). Vlečem večinoma s partisa, včasih pa uporabljam tudi yify (yts.ag) - filmi imajo zelo dobro kvaliteto slike, tudi zvok je kar v redu, velikost pa normalna. Z YTS-ja vlečem že približno pol leta (odkar so prvotno yify stran zaprli).

Danes zjutraj sem prejel ta e-mail (zaradi dolžine je v 4 delih).
Prvi del: https://postimg.org/image/reb2zd0c7/
Drugi del: https://postimg.org/image/gsr7ncu0n/
Tretji del: https://postimg.org/image/ty6ptgnw7/
Četrti del: https://postimg.org/image/9s37uks8n/

Ta torrent sem res potegnil, tudi posrednik študentskega je doma je res ta oseba - email ni "spam".

Zanima me, ali je to samo opozorilo ali če lahko pride do hujših sankcij (tožbe?). Rad bi čim več informacij kar se tega tiče, če ima morda celo kdo s tem podobne izkušnje, kaj v tem primeru narediti (Ignorirati? Prenehati uporabljati yts stran? pPenehati vlečti torrente?).
Tudi pravni nasveti so zaželjeni - kakšne pristojnosti ima policija v Sloveniji, ali je to sploh dovoljeno da se tako dostopa do mojega IP-ja in poizve kaj delam na internetu?

Hvala za pomoč!

St235 ::

Torej če gremo po vrsti:

Distribucija (upload) avdio in video vsebin tretjim osebam je v RS prekršek (po določenimi pogoji tudi kaznivo dejanje) in za pregon le tega je pristojna policija. Prekršek (ali potencialno kaznivo dejanje) pa je tudi vsakršen download avtorsko zaščitene programske kode (programi, igre...)

Dodatno takšna kršitev pomeni tudi odškodninsko odgovornost v primeru civilne tožbe s strani nosilca avtorskih pravic.

Kot tretje takšno ravnanje lahko predstavlja kršitev pogojev uporabe interneta tako pri ARNES kot pri študentskem domu in ti lahko zaradi tega odklopijo interneta.

Operater kot takšen ni odgovoren za vsebino podatkov je pa dolžan ukrepat, kadar je o kršitvah obveščen in to so tudi storili. Tvojih podatkov ni nihče posredoval naprej (torej nosilcu avtorskih pravic), so pa te obvestili, da so bili v povezavi z IP, ki ga uporabljaš obveščeni o kršitvah.

Kaj se bo zgodilo naprej je težko ugibat. Velika verjetnost je to, kar ti je napisal vaš administrtor. In sicer, da v kolikor ne bo novih kršitev ne bo nihče naredil nič. V primeru pa, da zadevo ignoriraš in nadaljuješ z dowloadom pa je precej velika verjetnost, da te bo ARNES preprosto blokiral, ker se ne bodo ukvarjal z študentom, ki presnemava filme. Verjetnost, da bi dejansko prišlo do tožbe je sicer minimalna, bo pa nosilec avtorskih pravic toliko časa gnjavil, da bo dosegel vsaj tvojo blokado.

Drugače pa se veliki večini težav, še posebej kazenski odgovornosti izogneš z tem, da onesposobiš upload. Še boljše pa je seveda uporaba ustreznih orodji za anonimizacijo.

Tudi pravni nasveti so zaželjeni - kakšne pristojnosti ima policija v Sloveniji, ali je to sploh dovoljeno da se tako dostopa do mojega IP-ja in poizve kaj delam na internetu?

Če posebej ne skrivaš IP (vpn, tor...) potem seveda te podatke sam posreduješ tretjim osebam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

sparaj ::

Update: po pogovoru z računalničarjem mi je rekel, da je to phishing mail in ga naj absolutno ignoriram.
https://torrentfreak.com/piracy-phishin...
Tudi v prvem delu maila se vidi, da mi je pooblaščeni administrator interneta v ŠDL napisal, da mi je posredoval DEL maila, predvidevam da manjka točno tisti zadnji del, v katerem zahtevajo denar oz. je link do strani, kamor zahtevajo da vpišem osebne podakte (kot na priloženem linku zgoraj).

Kaj menite? Je res phishing?

Mavrik ::

Edvard Šilc res dela za arnes in email zgleda ok. Predlagam da ga poslušaš v kolikor nočeš ostati brez interneta v študentu. Ko si podpisoval pogodbo si jasno podpisal da ne boš torrental na tistem omrežju in že na podlagi tega te lahko odklopijo, ne glede na to kaj Paramount pravi.
The truth is rarely pure and never simple.

sparaj ::

To je vse res, vendar pri članku glede phishing maila je napisano, da ISP (internet service provider) vedno dela po protokolu, obvesti obtoženega in je tista ključna točka uspešnosti tega phishinga (v članku Cox). Ljudje, ki so phishing mail spisali, pa imajo v lasti le IP naslov in upajo na strah ljudi, s čimer jih izkoristijo za denar (ali huje?).
Kakorkoli je torrentanje prepovedano, menim, da lahko veliko večjo škodo povzročijo takšni phishing mail in je pravilno, da se zve da je mail nevaren in ne koristi nikomur razen piscem phishing maila - "IP-Echelon and its clients are not happy with having their names exploited in this type of scam. They are aware of the issue and inform us that U.S. law enforcement is currently looking into the matter."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sparaj ()

smacker ::

Kot vsak normalen slovenec, vleči torrente doma.

SaXsIm ::

In kje v tem mailu gre za phishing? Napisal so, da ti naj onemogočijo nadalnje kršenje njihovih avtorskih pravic in da naj ne zbrišejo logov. Nikjer ne piše, da rabijo kakšen denar ali osebne podatke od kogarkoli. Pač, torrente si downloadal, poleg tega pa uporabljaš arnesovo mrežo, ki je namenjena akademski in raziskovalni dejavnosti. Poleg tega, da si kršil njihove avtorske pravice si kršil tudi arnesov TOS. Vesel bodi, da te še niso odklopili.

Če se ne motim, morate v študentskih domovih za vzpostavitev povezave narediti avtentikacijo. Se pravi, da v vsakem trenutku vejo, kdo uporablja katero napravo v mreži. Nedvoumno. Kar pomeni, da je rahlo neumno, da brez ustrezne anonimizacije delaš pizdarije na internetu.
SaXsIm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SaXsIm ()

imagodei ::

Dobiš mail od administratorja študentskega doma, ki mu je bil posredovan s strani ARNES-a, tvoj odziv je pa, da gre za phising? Oziroma, v prvem trenutku ti je sicer rinček skup stisnilo in si prosil za nasvet na forumu, že v drugem trenutku pa tako močno želiš zanikat realnost, da bi se ti zapiše naslednji možganski prdec:
Kakorkoli je torrentanje prepovedano, menim, da lahko veliko večjo škodo povzročijo takšni phishing mail in je pravilno, da se zve da je mail nevaren in ne koristi nikomur razen piscem phishing maila


Halo? Ubogaj prijazni nasvet g. Edvarda Šilca in downloadaj torrente doma. Danes dobiš 128 GB USB ključ za manj kot za 40 EUR, kvaliteten 2 TB zunanji HDD te bo pa koštal dobrih 100 EUR. Doma downloadaš, si kopiraš na USB ključ oz. disk in gledaš med tednom - popolnoma brez skrbi.

Če ti 128 GB oziroma 2 TB filmov in serij ni dovolj za med tednom, ko svoj čas namenjaš še predavanjem, vajam in seveda študiju, potem si res fenomen.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Spc ()

sajko ::

Ali niso študentski domovi uvedli neke omejitve glede količine prenosa?

joejoe ::

Mavrik je izjavil:

Edvard Šilc res dela za arnes in email zgleda ok. Predlagam da ga poslušaš v kolikor nočeš ostati brez interneta v študentu. Ko si podpisoval pogodbo si jasno podpisal da ne boš torrental na tistem omrežju in že na podlagi tega te lahko odklopijo, ne glede na to kaj Paramount pravi.


Edvard Šilc ne dela za Arnes. Po mojih zelo zanesljivih informacijah je zaposlen v Študentskih domovih Ljubljana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joejoe ()

[D]emon ::

Mavrik je izjavil:

Edvard Šilc res dela za arnes


Za Studentske Domove Ljubljana pa res.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

sparaj ::

Hvala najprej vsem za pomoč, vendar se mi eni res zdite smešni.

SaXsIm je izjavil:

Kar pomeni, da je rahlo neumno, da brez ustrezne anonimizacije delaš pizdarije na internetu.

A mi hočeš povedat da nikoli ne vlečeš torrentov? A vsi Slovenci, ki so uporabniki partisa uporabljajo VPN? Prepričan sem, da jih 75% sploh ne ve kaj je to! Pa močno dvomim, da dobijo e-maile, da jih bo Paramount in Warner BROS tožil.

smacker je izjavil:

Kot vsak normalen slovenec, vleči torrente doma.

Prosim? A si prebral forume in članek ki sem ga priložil o phishing mailu? Ta prevara VEDNO deluje tako, da prevara tudi ISP; torej v primeru torrentanja "doma", bi pač dobil isti mail z opozorilom od Telekoma. Vseeno je, kdo je tvoj ISP, vsak odreagira isto na takšne maile in posreduje sporočilo/opozorilo do lastnika IP-ja.

SaXsIm je izjavil:

In kje v tem mailu gre za phishing? Napisal so, da ti naj onemogočijo nadalnje kršenje njihovih avtorskih pravic in da naj ne zbrišejo logov. Nikjer ne piše, da rabijo kakšen denar ali osebne podatke od kogarkoli.

Če si prebral moj Update, je iz maila razvidno, da manjkajo vrstice. Tudi Edvard Šilc je napisal "V nadaljevanju je del teksta, ki je bil posredovan preko ARNES.". DEL! Mail se še nadaljuje, verjetno je spustil zadnji del, ključen za phishing (slika vidna v članku).

Kakorkoli, še vedno sem odprt za vse nasvete, bom pa verjetno v naslednjih dneh osebno poklical g. Šilca in prišel stvari do dna. Njegov odgovor in ugotovitve bom posredoval na ta forum.

[D]emon ::

Dej dej, Silc ti je lepo povedal kako in kaj. A zdaj mu bos pa se s tem utrujal ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

sandmat ::

sparaj je izjavil:



Kakorkoli, še vedno sem odprt za vse nasvete, bom pa verjetno v naslednjih dneh osebno poklical g. Šilca in prišel stvari do dna. Njegov odgovor in ugotovitve bom posredoval na ta forum.


Em, vlekel si dol torrente, imajo loge, če jim ravno paše, te lahko preganjajo tudi po sodni poti. Če upoštevaš pravila doma, je verjetno kje omenjeno da kršitve vplivajo tudi na tvojo pravico do bivanja v slednjem.

Ampak ti bi prišel stvari do dna? kateri stvari točno?

sparaj ::

[D]emon je izjavil:

Dej dej, Silc ti je lepo povedal kako in kaj. A zdaj mu bos pa se s tem utrujal ?

S tem ga ne utrujam, to je njegovo delo, za to je plačan. Delo njegovega maila: "V primeru dodatnih informacij sem vam na voljo na svoj elektronski naslov." Če bi bil svet poln ljudi kot si ti in bi enostavno ubogal brez vprašanj, bi bil intretnet poln phishinga, spama, in vseh mogočih nevarnosti. V primeru da je phishing, morajo oblasti ukrepati - če si prebral članek, "U.S. law enforcement has been notified and is currently investigating the matter.", do česar ne bi prišlo, če bi vsi delali kot ti!

sandmat je izjavil:

Em, vlekel si dol torrente, imajo loge, če jim ravno paše, te lahko preganjajo tudi po sodni poti. Če upoštevaš pravila doma, je verjetno kje omenjeno da kršitve vplivajo tudi na tvojo pravico do bivanja v slednjem.

Ampak ti bi prišel stvari do dna? kateri stvari točno?


Zavedam se, da sem vlekel torrente in da to ni po pravilih, vendar prosim - a boš res rekel da ne vlečeš torrentov? Koliko procentov študentov ne uporablja torrentov? 0,5%? A naj kar izpraznijo vse dome pa vselijo študente, ki uporabljalo le wikipedio in pubmed?

Ugotovil bi rad ali je mail legitimen ali gre za phishing. G. Šilc mi je tudi napisal: "Ker to ni osamljen primer Vam svetujem, da za nekaj časa prenehate uporabljati Torrent ...!", kar pomeni da takšnih mailov dobi več. Če gre za phishing se ta hitro razširja po ŠDL, kar absolutno ni dobro.

Prosim, da se vzdržite komentarjev z vsebino "kaj pa torrentaš, to je prepovedano" in podobne, ker ste vsi na tem forumu krivi tega prekrška.
Nasvet g. Šilca pa bom absolutno upošteval, in začasno ustavil uporabo torrentov. Vsekakor previdnost ni odveč.

Dr_M ::

Zelo slab izgovor, ce drugi to delajo, lahko pa tudi ti. Zelo slab. Pa ni mi jasno, zakaj se spotikas spotikas ob druge? Vsak zase ve, kaj lahko in kaj ne in kako bo odreagiral, ce pride do pizdarije. Ti si odreagiral zelo neumno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

St235 ::

sparaj je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Dej dej, Silc ti je lepo povedal kako in kaj. A zdaj mu bos pa se s tem utrujal ?

S tem ga ne utrujam, to je njegovo delo, za to je plačan. Delo njegovega maila: "V primeru dodatnih informacij sem vam na voljo na svoj elektronski naslov." Če bi bil svet poln ljudi kot si ti in bi enostavno ubogal brez vprašanj, bi bil intretnet poln phishinga, spama, in vseh mogočih nevarnosti. V primeru da je phishing, morajo oblasti ukrepati - če si prebral članek, "U.S. law enforcement has been notified and is currently investigating the matter.", do česar ne bi prišlo, če bi vsi delali kot ti!

sandmat je izjavil:

Em, vlekel si dol torrente, imajo loge, če jim ravno paše, te lahko preganjajo tudi po sodni poti. Če upoštevaš pravila doma, je verjetno kje omenjeno da kršitve vplivajo tudi na tvojo pravico do bivanja v slednjem.

Ampak ti bi prišel stvari do dna? kateri stvari točno?


Zavedam se, da sem vlekel torrente in da to ni po pravilih, vendar prosim - a boš res rekel da ne vlečeš torrentov? Koliko procentov študentov ne uporablja torrentov? 0,5%? A naj kar izpraznijo vse dome pa vselijo študente, ki uporabljalo le wikipedio in pubmed?

Ugotovil bi rad ali je mail legitimen ali gre za phishing. G. Šilc mi je tudi napisal: "Ker to ni osamljen primer Vam svetujem, da za nekaj časa prenehate uporabljati Torrent ...!", kar pomeni da takšnih mailov dobi več. Če gre za phishing se ta hitro razširja po ŠDL, kar absolutno ni dobro.

Prosim, da se vzdržite komentarjev z vsebino "kaj pa torrentaš, to je prepovedano" in podobne, ker ste vsi na tem forumu krivi tega prekrška.
Nasvet g. Šilca pa bom absolutno upošteval, in začasno ustavil uporabo torrentov. Vsekakor previdnost ni odveč.


To, da ti kršiš zakonodajo in distribuiraš avtorsko vsebino je ok? In potem to utemeljiš s tem, da tako ali tako vsi to počnejo. No, po tako butasti logiki, velja za phishing popolnoma enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Horejšio ::

Ni OK, da v študentskem domu vlečeš dol. Za doma pa nasvet Encription -> Enforced

[D]emon ::

sparaj je izjavil:

Delo njegovega maila: "V primeru dodatnih informacij sem vam na voljo na svoj elektronski naslov."


Ja, informacij, ne pa bluzenja o phishingu. Sprijazni se, zajebal si.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

čuhalev ::

Že čakam naslednjo temo, če je osebno vročena pošta s povratnico tudi phishing mail. :))

GupeM ::

sparaj je izjavil:

Zavedam se, da sem vlekel torrente in da to ni po pravilih, vendar prosim - a boš res rekel da ne vlečeš torrentov? Koliko procentov študentov ne uporablja torrentov? 0,5%? A naj kar izpraznijo vse dome pa vselijo študente, ki uporabljalo le wikipedio in pubmed?

Haha. Ko te bo policaj ustavil, ker si peljal 10 km/h prehitro, mu boš tudi rekel: "Zavedam se da to ni po pravilih, vendar prosim - a boš res rekel da ti včasih ne pelješ prehitro? Koliko procentov voznikov ne vozi prehitro? 0,5%? A naj kar izpraznijo vse ceste pa dovolijo vožnjo samo tistim, ki vozijo 20 km/h pod zgornjo omejitvijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

SaXsIm ::

Precej bolj enostavno je. Ti kar nadaljuj s torrenti, vendar se ne čudi, ko boš fasal blokado interneta.
SaXsIm

sparaj ::

Dr_M je izjavil:

Ti si odreagiral zelo neumno.

Zakaj? Kaj sem pa storil? Upošteval sem navodila admina, torrental od takrat nisem, na prejet mail od "Paramounta" nisem odgovarjal. Samo na forum sem vprašal če ima kdo izkušnje in nasvete, dobil pa sem odgovore v stilu ne smeš torrentat (nekateri pravijo da v domu, nekateri doma, nekateri pač vsepovsod, ker je ilegalno). Sklepam, da noben od Vas še ni potegnil torrenta z interneta (to je sarkazem).

[D]emon je izjavil:

Ja, informacij, ne pa bluzenja o phishingu. Sprijazni se, zajebal si.

Žalostno. In kaj točno sem jaz zajebal? Meni se zdi da imaš ti probleme v življenju z zajebanjem stvari in hočeš, da so drugi isti. Oprosti, nič nisem zajebal, za zdaj sem samo sledil navodilom admina in prosil za nasvet.

GupeM je izjavil:

Haha. Ko te bo policaj ustavil, ker si peljal 10 km/h prehitro, mu boš tudi rekel: "Zavedam se da to ni po pravilih, vendar prosim - a boš res rekel da ti včasih ne pelješ prehitro? Koliko procentov voznikov ne vozi prehitro? 0,5%? A naj kar izpraznijo vse ceste pa dovolijo vožnjo samo tistim, ki vozijo 20 km/h pod zgornjo omejitvijo?

Kaj pa če se policist izdaja za policista, v bistvu ni, pobira pa denar za kazni ljudem, ki vozijo prehitro? A naj plačam kazen na mestu, ko me ustavi, ali pa, če se mi zdi sumljiv, naj ga prosim za policijsko/službeno izkaznico, da mi dokaže da je res policist? S tem vprašanjem ne oškodujem nikogar, zavedam se, da sem kazen storil in bom v primeru, da je res policist, plačal kazen - ne obnašam se pa naivno. Če bi se to zgodilo (in se tudi po svetu že je), bi bila oseba, ki se izdaja za policista, v veliko večjih težavah kot jaz za prehitro vožnjo. Ponavljam, in če uporabim tvojo anekdoto, priznam, da sem vozil prehitro, hočem pa le dokaz da je policist res policist. S tem ne počnem nič narobe.


Ker opažam, da forum postaja zelo sovražen in nagnjen vstran od pomoči in nasvetov, sem se odločil, da na vaše objave ne bom več odgovarjal.
Zahvalil bi se vsem, ki so podali nasvet, z dobrim namenom: Lakotnik29, Mavrik in Horejšio. Vsem ostalim (še posebaj [D]emon) pa sporočam le, da delate forum slabši. Prišel sem po pomoč, dobil sem odgovore v stilu "torrentanje je ilegalno, ti si isti kot tisti phisheri, zajebal si", ki so popolnoma neproduktivni, poleg tega pa zelo hinavski, kajti dobro veste, da to počnete tudi sami. Če podprem to z besedami g. Šilca:" /.../ Vam svetujem, da za nekaj časa prenehate uporabljati Torrent orodja oziroma si deliti filme tega podjetja /.../". Človek se zaveda, da se torrentanje dogaja in ga ni treba aktivno zatirati, ker za zdaj v Sloveniji še ni kazensko preganjano.

Še enkrat se zahvaljujem za vso pomoč in Vam želim lepe ter predvsem mirne praznike.
LP

xmetallic ::

sparaj je izjavil:


Zavedam se, da sem vlekel torrente in da to ni po pravilih, vendar prosim - a boš res rekel da ne vlečeš torrentov? Koliko procentov študentov ne uporablja torrentov? 0,5%? A naj kar izpraznijo vse dome pa vselijo študente, ki uporabljalo le wikipedio in pubmed?

Ti si podpisal pravilnik ŠDL-ja in Arnesa. Doma lahko počneš kar hočeš ti pa nisi doma in zato ne moreš. Uporabljaš internet ustanove s katero si podpisal pogodbo. Lahko se zajebavaš naprej in boš ostal brez interneta.

sparaj je izjavil:


Ugotovil bi rad ali je mail legitimen ali gre za phishing. G. Šilc mi je tudi napisal: "Ker to ni osamljen primer Vam svetujem, da za nekaj časa prenehate uporabljati Torrent ...!", kar pomeni da takšnih mailov dobi več. Če gre za phishing se ta hitro razširja po ŠDL, kar absolutno ni dobro.

Prosim, da se vzdržite komentarjev z vsebino "kaj pa torrentaš, to je prepovedano" in podobne, ker ste vsi na tem forumu krivi tega prekrška.
Nasvet g. Šilca pa bom absolutno upošteval, in začasno ustavil uporabo torrentov. Vsekakor previdnost ni odveč.


Lahko da so na ŠDL ugotovili da torente vlečeš in so ti poslali to sporočilo da te spravijo v red. Naslednji korak bo odklop interneta, če ne prenehaš s torenti. Lahko da je dejansko zadevo sprožil lastnik avtorskih pravic.

sparaj je izjavil:

Človek se zaveda, da se torrentanje dogaja in ga ni treba aktivno zatirati, ker za zdaj v Sloveniji še ni kazensko preganjano.

Kar ne pomeni da te lastnik avtorskih pravic ne more tožit. Če si pripravljen celo življenje odplačevat več sto tisoč evrov odškodnine potem kar nadaljuj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

GupeM ::

sparaj je izjavil:

GupeM je izjavil:

Haha. Ko te bo policaj ustavil, ker si peljal 10 km/h prehitro, mu boš tudi rekel: "Zavedam se da to ni po pravilih, vendar prosim - a boš res rekel da ti včasih ne pelješ prehitro? Koliko procentov voznikov ne vozi prehitro? 0,5%? A naj kar izpraznijo vse ceste pa dovolijo vožnjo samo tistim, ki vozijo 20 km/h pod zgornjo omejitvijo?

Kaj pa če se policist izdaja za policista, v bistvu ni, pobira pa denar za kazni ljudem, ki vozijo prehitro? A naj plačam kazen na mestu, ko me ustavi, ali pa, če se mi zdi sumljiv, naj ga prosim za policijsko/službeno izkaznico, da mi dokaže da je res policist? S tem vprašanjem ne oškodujem nikogar, zavedam se, da sem kazen storil in bom v primeru, da je res policist, plačal kazen - ne obnašam se pa naivno. Če bi se to zgodilo (in se tudi po svetu že je), bi bila oseba, ki se izdaja za policista, v veliko večjih težavah kot jaz za prehitro vožnjo. Ponavljam, in če uporabim tvojo anekdoto, priznam, da sem vozil prehitro, hočem pa le dokaz da je policist res policist. S tem ne počnem nič narobe.

Možno, da se izdaja za policista. Nisem odgovarjal na to, da je bil mail phising (ali ne), pač pa na tvoj otročji komentar, da če vsi downloadajo torrente, jih lahko tudi ti. Sploh pa, g. Šilc se žal ne izdaja za administratorja (ali misliš, da ti je nekdo drug v njegov imenu poslal mail?).

Ko smo že pri tem, koliko kdo downloada... Odkar so na voljo HBO Go, Netflix, in tudi Telekomov box oz. tvin z ogledom za nazaj, torentov praktično ne uporabljam več. Imam ogromno filmov/serij za pogledat legalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

SaXsIm ::

Da malce razčistimo - za začetek ti ne ločiš civilne in kazenske odgovornosti. Kazni zaradi kršitve avtorskih pravic ti tukaj ni dal nihče, in nihče v tem postopku se ni izdajal za pristojen prekrškovni organ. Civilno po drugi strani, so ti predstavniki založbe pojasnili, da si kršil njihove pravice in da te bojo za nastalo škodo odškodninsko (civilno) terjali - s tožbo. Če prav razumem, so ti sicer tudi dali možnost, da s kršenjem njihovih avtorskih pravic prenehaš in se izogneš posledicam.
Hkrati so tudi predlagali tvojemu operaterju, da ti onemogoči nadaljnje kršenje njihovih avtorskih pravic. To lahko oni samo predlagajo, tega ne morejo zahtevati. Na tvojo žalost je tvoj ISP precej netoleranten do takšnih zadev in ti to že v splošnih pogojih prepoveduje, tako da tukaj izgleda, kot da ti arnes oz ŠDL teži zato, ker jim je to naročila založba, v resnici pa ti težijo zato, ker si kršil pogoje uporabe dostopa do interneta.

Če prav razumem, tudi nihče tvojih osebnih podatkov, ki bi IP na katerem so bile zaznane kršitve (vprašanje, če imaš lasten javni IP v študentskem domu) povezal s tabo, ni posredoval založbi. Tvoj ponudnik interneta pa to seveda ve in lahko za lastne potrebe s temi stvarmi počne karkoli želi. Recimo, če izve, da je nek njegov IP v nekem trenutku počel nekaj, kar ni skladno z njegovimi pogoji uporabe, lahko v svojo bazo pogledajo, kdo je ta naslov imel ter ga o kršitvi pogojev obvestijo oz ustrezno sankcionirajo.

Predlagam ti tudi, da si recimo na wikipediji prebereš, kaj je phishing, ker več kot očitno ne veš.

Navedbe o tem, kako vsi downloadajo, sploh niso vredne komentarja. Dejstvo je, da v celi zadevi si edina oseba, ki je storila karkoli narobe, ti. Glede na to, da za tvoj internetni priključek plačujemo vsi, bi osebno pričakoval, da ga uporabljaš skladno z namembnostjo - raziskovanje in študij. Sploh me ne moti, da downloadaš torrente, vendar imaš 100/100 linijo zastonj zato, da jo uporabljaš v študijske namene - v kolikor pa želiš downloadat torrente, pa si za linijo plačuj sam. Mislim, da stane takšen priključek okoli 40 EUR na mesec.
SaXsIm

sparaj ::

Vem, da se ne držim besede, vendar bom vseeno nadaljeval z debato v temi, ker so odgovori postali veliko bolj razumni.
Najprej hvala vsem za zadnje odgovore. Še posebaj SaXsIm, strinjam se s skoraj s vsem, kar si napisal in se zavedam, da pri tem ISP-ju ne smem torrentati. Še enkrat omenjam, od prejetega opozorila, torrentov še nisem uporabljal! Držim se napotkov g. Šilca.
Morda bi dodal le sporočilo vsem, ki ste mnenja, da je moj argument "torrentajo vsi, torej lahko tudi jaz" slab: najprej ja, strinjam se , da je slab (kraja avtorskih vsebin je prepovedana!); kot drugo pa tega z mojimi objavami nisem mislil. Rad bi povedal le to, da torrentamo vsi, le jaz pa sem bil "ujet", sedaj ste pa pametni, kako je to narobe. Zdi se mi samo hinavsko, da ljudje, ki imajo trenutno prižgan uTorrent in vlečejo torrente, istočasno v forum pišejo "da ne smem vlečt torrentov, ker je prepovedano, in da si zaslužim ban." Če pa še nikoli v življenju niste potegnili torrenta, in za vsak film/serijo/glasbo plačate, pa se Vam opravičujem in sprejemam takšne odzive.

Imam pa za tebe SaXsIm in se ostale prisotne na forumu naslednja vprašanja:
1. Kaj torej menite o linku do članka, ki govori o phishingu na skoraj identičen način, kot se je zgodilo meni?
(https://torrentfreak.com/piracy-phishin.... Neodobravanost in nelegitimnost takšnih e-mailov je izrazilo tudi podjetje IP-Echelon.
2. Kaj menite o sporočilu g. Šilca, ki pravi: "V nadaljevanju je del teksta, ki je bil posredovan preko ARNES." Prikazan je del teksta, torej kaj manjka? A je verjetnost, da manjka morda tisti del z phishing linkom oz. izsiljevanjem (slika v članku zgoraj)?
3. Če prav razumem, se skoraj vsi strinjate, da naj tako početje (beri torrentanje) počnem doma. Se pravi v pogodbi s Telekomom nimam napisano, da ne smem torrentati vsebine, za katere nimam avtorskih pravic (kot je to pri ARNESU=ŠDL)? in to velja le za internet v ŠDL?
4. Če nadaljujem vprašanje 3.: torej menite, da je varno vlečti torrente iz strani, kot so partis, yts.ag, piratebay, kickass, itd. od doma? Se pravi preko omrežja Telekom, in ne preko interneta ARNES oz. ŠDL?
5. Ker mi večina omenja, da mi lahko/bo internetni administrator blokiral dostop do interneta v ŠDL zaradi neupoštevanja pravil in da je to zelo hud prekršek, ki si ga vsekakor ne bi smel privoščiti, zakaj takšnega mnenja ni g. Šilc izrazil? Vse kar je rekel je, in citiram že drugič: "Ker to ni osamljen primer Vam svetujem, da za nekaj časa prenehate uporabljati Torrent orodja oziroma si deliti filme tega podjetja." Vse kar je rekel, da naj za nekaj časa (!!!) neham uporabljati torrente, ne pa da naj neham torrentati, ker je to prepovedano v njihovem pravilniku, da bom dobil BAN, ipd.

Če izpostavim, s temi vprašanji ne napadam nikogar, nisem sarkastičen in zbadljiv. Nanje res želim odgovore, ker mi bo to močno razjasnilo zadevo.
Prosil bi vas tudi, če lahko odgovore označite s številko vprašanja, na katero se nanaša.
Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sparaj ()

xmetallic ::

3. V pogodbi s telekomom nimaš napisano kaj smeš počet in kaj ne. Verjetno piše da karkoli počneš na internetu za posledice odgovarjaš sam. Medtem ko pri Arnesu je točno določeno kaj smeš in česa ne smeš počet.

5. Internet ti blokira Arnes ne g. Šilc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

kalorijagr ::

Enostavno zaobidi težavo z VPN storitvijo, ki ti prinese mir in zasebnost za 35 evrov na leto. Tvoj spis je nepotreben. Dejstvo je, da je deljenje piratskih vsebin, kot ti je že bilo prepovedano, nezakonito početje.
Osebno menim, da je s pojavom stream storitev potrebe po piratstvu ni več, saj je na voljo veliko vsebin, ki jih pridobiš na legalen način. V primeru, da pa se odločiš kršiti avtorske pravice pa to delaj tako, da boš zavaroval svojo zasebnost.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

3. Če prav razumem, se skoraj vsi strinjate, da naj tako početje (beri torrentanje) počnem doma. Se pravi v pogodbi s Telekomom nimam napisano, da ne smem torrentati vsebine, za katere nimam avtorskih pravic (kot je to pri ARNESU=ŠDL)? in to velja le za internet v ŠDL?

To ne spremeni potencialnih civilno pravnih posledic, ki jih ima tvoje ravnanje.

5. Ker mi večina omenja, da mi lahko/bo internetni administrator blokiral dostop do interneta v ŠDL zaradi neupoštevanja pravil in da je to zelo hud prekršek, ki si ga vsekakor ne bi smel privoščiti, zakaj takšnega mnenja ni g. Šilc izrazil? Vse kar je rekel je, in citiram že drugič: "Ker to ni osamljen primer Vam svetujem, da za nekaj časa prenehate uporabljati Torrent orodja oziroma si deliti filme tega podjetja." Vse kar je rekel, da naj za nekaj časa (!!!) neham uporabljati torrente, ne pa da naj neham torrentati, ker je to prepovedano v njihovem pravilniku, da bom dobil BAN, ipd.

Preberi pogoje uporabe omrežja s katerimi si se strinjal, ko si podpisal pogodbo. To, da ti g. Šilc predlaga, da za nekaj časa prenehaj downloadat torenete je dobronameren nasvet, ki pa nima nikakršne veze z formalnimi sankcijami, ki jih Arnes lahko sprejme.

[D]emon ::

2. Kaj menite o sporočilu g. Šilca, ki pravi: "V nadaljevanju je del teksta, ki je bil posredovan preko ARNES." Prikazan je del teksta, torej kaj manjka? A je verjetnost, da manjka morda tisti del z phishing linkom oz. izsiljevanjem (slika v članku zgoraj)?


To, da ti na slepo sklepas, da ti ni posredoval teksta, iz katerega naj bi bilo po tvoji blesavi ideji razvidno, da gre za phishing. Glede na to, da ti je Edo omenil, da ga lahko kontaktiras, ga povprasaj se po preostalem tekstu. Ako ga je prejel (ni nujno, da ga je), ne dvomim, da bi ti ga posredoval. Do takrat so pa vse te tvoje blodnje o phishingu tocno to. Blodnje.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

SeMiNeSanja ::

Ampak res - kaj je res tak problem stopiti v kontakt z osebo, ki ti pošilja 'opozorilo' in zadevo razjasniti? Spotoma še malo zacviliš 'sorry, nisem vedel/mislil/hotel kršiti kakšna pravila' in obljubiš, da ne boš več.

Namesto tega je lažje letet na forum in glumiti jadno žrtev kvazi ribarjenja. Ajmene!

Če si desc se sooči s svojimi napakami.

Horejšio ::

Upam, da sporočiš zaključek zgodbe, da se kaj naučimo. Pametni (al pa če mamo enostavno srečo), se učimo na tujih napakah :) Pa ni sarkazem. In je res odličen komentar SaXsIm. Good luck.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Horejšio ()

GupeM ::

2. Verjetnost seveda obstaja, najlažje pa boš izvedel, če kontaktiraš g. Šilca.

3. Telekom ti tega ne prepoveduje, ker načeloma je v njihovem interesu, da plačaš čim hitrejšo linijo. Niti ne smejo (naj ne bi smeli) izvajati deep packet inspectiona. Tako da ne vejo (naj ne bi vedeli), ali downloadaš iso image Ubuntuja, ali film.

4. Zaenkrat v Sloveniji še ni problemov s torrentanjem. Tudi na ARNES-ovem omrežju te zaradi tega niso kazensko ovadili (niti te ne morejo, ker niso nosilci avtorskih pravic), pa očitno vejo da to počneš. Lahko pa ti ARNES seveda blokira internet. Telekom oz. kakšen drug ISP ti interneta ne bo blokiral brez sodne odredbe, ker jim za to plačuješ. Pri ARNESu je seveda drugače, ker ti internet ponujajo zastonj in z vključitvijo v njihovo omrežje se strinjaš z njihovimi pravili.

5. G. Šilc je očitno nek prijazen gospod, ki te je prijazno opozoril, da tega ne počneš, vsaj začasno. Če bi se zadeva ponavljala, verjetno ne bi več bil tako prijazen. Saj veš kako gre: ponavadi se nekoga najprej opozori, drugič spet opozorilo ali kakšen drug začasen/milejši ukrep, tretjič pa kazen kot se zagre. Ve se, da vsi grešimo in zato se človeka najprej opozori. Če ne pomaga, so sankcije hujše.

Zaključek pa le sporoči. Tudi mene zanima kako se bo zadeva končala. Še najraje bi videl, da g. Šilca povprašaš po preostanku maila, če je res poslal samo del, in kaj si on misli o vsem skupaj.

klinker ::

A nimamo mi v SLO davek na piraterijo, ki ga placamo z vsakim nakupom nekega zapisljivega medija?

St235 ::

Da, vendar to nima ničesar s pravili uporabe Arnesovega omrežja. Prav tako ti to nadomestilo ne dovoljuje da distribuiras (upload) avtorske vsebine.

Dodatno je to omejeno na avdiovizualne vsebine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

globoko grlo ::

A ni zanimiv to!!!
Plačamo en pavšalni znesek in s tem nas POSILIJO, da prevzamemo krivdo za piratiziranje. Piratizirat pa vseen ne smemo. Kdo je tu nor?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

SaXsIm ::

Si ti prepričan, da razumeš razliko med piratiziranjem in distribucijo?
SaXsIm

Aston_11 ::

Ja, zato, da prenašam svoj docx dokument na usb ključku, moram ob nakupu plačati Sazasu neke avtorske pravice ali kaj že. In če to ne bi padlo na ustavnem sodišču, ne bi nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

SaXsIm ::

In kakšno povezavo točno ima to s tem, da je avtor te teme na akademsko - raziskovalnem omrežju piratiziral avtorske vsebine, pa ga je upravljalec omrežja opozoril, da krši TOS?
SaXsIm

Laki3110 ::

sparaj: Predlagam, da tožiš avtorja/založnika serije/filma/ ,ker dovoljuje svoje ime v "phising" mailu ter ker je dovolil, da je njegov izdelek torrentiran,...On je kriv, če ne bi tega dovolil, ti ne bi imel težav :|

klinker ::

St235 je izjavil:

Da, vendar to nima ničesar s pravili uporabe Arnesovega omrežja. Prav tako ti to nadomestilo ne dovoljuje da distribuiras (upload) avtorske vsebine.

Dodatno je to omejeno na avdiovizualne vsebine.


Aha, to zem pa spregledal da se gre za to omrezje.

Aston_11 je izjavil:

Ja, zato, da prenašam svoj docx dokument na usb ključku, moram ob nakupu plačati Sazasu neke avtorske pravice ali kaj že. In če to ne bi padlo na ustavnem sodišču, ne bi nič.


Verjemi da ce tega davka ne bi blo, bi Partis bil ze zdavnaj v pokoju. Nasa drzava je za sedaj se med najbolj tolerantnimi glede priraterije in z veseljem placam ta davek na zapisljive medije, da le pustijo tako kot je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

sparaj ::

Iskrena hvala vsem za deljeno mnenje in pomoč. G. Šilca bom absolutno kontaktiral čim prej in z vami delil odgovor.

Stay tuned

Invictus ::

OP, pa se ti zavedaš da kršiš zakon o osebnih podatkih in zaupnosti komunikacije?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

O čem ti to? A zdaj bo objava uradnega dopisa postala ustavna kršitev?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Spc ::

klinker je izjavil:

A nimamo mi v SLO davek na piraterijo, ki ga placamo z vsakim nakupom nekega zapisljivega medija?

Ja imamo.
 

veso266 ::

Super, torej je z davkom na piraterijo, piraterija dovoljena
Će bi se le še nemčija, zda, velika britanija to spomnil, bi bilo veliko ljudi srečnejših
Why do you need an e signature if everyone can delete it

St235 ::

Predvsem bi bilo ogromno ljudi srečnih, če razni forumski kekci ne bi vlekli neumnih sklepov, brez da si kaj preberejo.

http://www.goethe.de/in/download/dengl/...

Zgoraj opisan sistem namreč uporablja velika večina EU držav. Za razliko od Američanov pač nismo tako neumni, da bi preganjali ljudi, ki glasbo na radiju posnamejo na kaseto.

veso266 ::

@Lakotnik29 ce je to zateneumen sklep, mi prosim razloži kaj je v njem neumno
Why do you need an e signature if everyone can delete it

St235 ::

Kaj ko bi prebral link? Še posebej tisti del o tem kako je v Nemčiji z reprodukcijo za lastne potrebe in plačevanjem pavšala?

Pa lahko narediš enako še za UK (tudi tam poznajo reprodukcijo za lastne potrebe, čeprav po anglosaškem vzgledu bolj omejeno kot EU države). Celo ZDA pozna izjeme, ki dovoljujejo, da pod določenimi pogoji za lastne potrebe shrani avdio/video vsebino za kasnejši ogled.

Ampak za kaj takega je treba kdaj kaj prebrat, ne pa neumne komentarje pisat.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blokada interneta v Nemčiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
587561 (5860) jype
»

[Opozorilo] Nova KBM phishing e-maili! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5512476 (10503) stb
»

Racija v Stockholmu zaradi The Pirate Baya (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12742887 (33522) MrStein
»

Tožba zaradi prenašanja filmov (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7512785 (9496) St235
»

Netflix, oskarji in ekskluzive

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
379204 (8168) Poldi112

Več podobnih tem