» »

NAS RAID 0 1 ipd..

NAS RAID 0 1 ipd..

turist1 ::

V NASu imam 1 disk in bi dodal še enega, da povečam prostor. Ne za mirroring itd..ampak za povečanje celotnega prostora.

Pa me zanimajo omejitve, če ga le vstavim ne bo dovolj? ne bi rad da se mi iz obstoječega izbrišejo podatki... lahko malo na splosno kdo opise postopek? na kaj naj bom pozoren itd..?

turist1 ::

če bo koga zanimalo.
Najboljsa opcija je RAID1.
kar pomeni, trenutnemu disku bom dodal še 1 disk, kapaciteta se en bo povečala, kar je bil provten plan, ampak se bodo podatki kopirali še na drug disk če mi en disk odpove. Ker imam prostora le za 2 diska je to edina smiselna moznost.

Ne vem pa ali bo trenutnemu WD green, dodatni wd red kaj škodoval, načeloma je bolje imeti oba enaka diska. Ne vem še ali je bolje kupiti disk čez vikend, ali počakati do ponedeljka, ne vem kdaj in kje kupiti.
hvala

bobby ::

Se bo yreba malo poducit o raid poljih
Raid 0=stripe,.. Odleti katerikoli disk, ostane ti 0 podatkov
Raid 1=mirror,.. Odleti 1 disk, ostane ti 1(vsi) podatki

Potem imas pa derivate teh polij.

V prvem postu si napisal, da ne zwlis mirroringa

V drugem postu si ravno to naredil

Ce ti kaksna stara gajba visi kje po bajti pa ene par starih diskov, se igraj s Freenas naprimer
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

turist1 ::

@bobby,
sem se se malo poucil :)
ok sedaj imam JBOD, sicer le ene disk. in ja verjetno bom s časom imel 2 ina bom nareidl raid1 (mirroring)...vem da se disk zbrise če kasneje ko je prvi poln dodam se enega v raid1. a to situacijo bom reseval takrat...

zenkrat imam dilemo je razlika med diski npr.:wd red in kaksnim drugim? se red WD red splaca za nas vzeti? do sedaj sem imel seagate.. ne bi pa veliko zapravljal... in v compatibility pise npr da max podpira WD80EFZX ali to pomeni da podpira tudi WD80EFAX???
hvala

c3p0 ::

Za 24/7 delovanje kupi enterprise grade diske, npr. WD Re4 ali Seagate barracuda ES.2.

Poldi112 ::

Ja, definitivno ne desktop diskov metati v nas. Imajo napačen firmware za tvoje potrebe (predolgo se trudi proba prebrat neodziven sektor in ga vmes NAS zabriše iz polja...) Če so različni ni pa nič narobe, samo naj bodo performančno blizu, ker bosta oba delata s hitrostjo počasnejšega.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

darkolord ::

Za navadne 2-disk NAS-e so tudi desktop diski OK.

Če nima kakšnih posebnih zahtev (kar očitno nima, ker ne ve čisto, kaj bi rad), je najbolj nesmiselno kupovati dvakrat dražje enterprise diske.

Jaz bi vzel kakšne Toshiba N300 (serija za NAS), ki so zanesljivi, stanejo približno toliko kot WD Red, specsi so pa takšni kot WD Red Pro.

turist1 ::

sedaj sem imel 4leta toshiba md04aca4. Ki NI na seznamu kompatibilnih diskov:

http://www.thecus.com/download/compatib...


od WD red največ lahko sprejme 8TB, a takšnega s to serijsko št. nikjer ne najdem po "sprejemljivi ceni". Najdem drugega, a zopet to lahko povzroča druge težave verjetno.

nameraval sem imeti le en disk, da ni preveč glasen NAS. Če bi našel po ugodni ceni nove diske bi kupil dva in naredil RAID1.

NAS se uporablja za gledanje multimedia zadev na TVju in Vleko zadev z neta. je prizgan skoraj 24/7.
za toshibo sem bral da niso dobri...

Ne najdem enega 8TB ali 12TB sprejemljivega diska... ( ker 12 WD red NI podprt na seznamu, za 12TB je sprejemljiv le HGST disk..) 8TB bi bilo sicer dovolj, ali 10TB...

raje bi kaksnega, ki je podprt oz je na seznamu...

jype ::

turist1 je izjavil:

načeloma je bolje imeti oba enaka diska.
Ne, različna je bolje imeti, ker je manj možnosti, da odpovesta na enak način.

c3p0 ::

Vsaj različni seriji, najboljše pa različne firme, a čimbolj podobne specs.

> Za navadne 2-disk NAS-e so tudi desktop diski OK.

Sem to nekdaj prakticiral in mi jih je kar nekaj odletelo v domačem NAS.

zee ::

Imam desktop diske v domačem NAS-u v neklimatizirani sobi v tropih. Zaenkrat brez težav, čeprav preventivno vsak teden pregledam integriteto podatkov.

Imam pa štiri komade v RAIDZ polju.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

MrStein ::

turist1 je izjavil:


od WD red največ lahko sprejme 8TB, a takšnega s to serijsko št. nikjer ne najdem po "sprejemljivi ceni".

Enterprise diske polnjene z helijem vsake toliko časa prodajajo kot eksterne USB diske, za đabe (zelo poceni).

c3p0 je izjavil:


> Za navadne 2-disk NAS-e so tudi desktop diski OK.

Sem to nekdaj prakticiral in mi jih je kar nekaj odletelo v domačem NAS.

Imam najbolj poceni diske, na hodniku, 4 kose (niso rated za grupno montažo), in so čisto OK. En prastari 1TB Samsung je sicer imel bad sektorje, ampak OS avtomatsko skopira podatke iz drugega mirror-ja in ... gre lepo karavana dalje. (na tem disku je OS, da ne bo kdo po vsej sili paniko zganjal).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

turist1 ::

torej mi sploh ni treba gledat compatibility liste od NASa, vsi diski bodo delali?

sem našel 12TB, pa če vzamem 2 za RAID1. je to kar nekaj denarja, pa ne bi rad napačnih kupil. Ne morem pa kupiti 1 disk in imeti gor podatke in čez pol let kupiti še enega in narediti RAID1, ker se baje podatki izbrisejo...
Ko sem bral po netu je bolje vzeti oba enaka diska, kot različna.

poleg tega ve kdo kaj je razlika med temi diski?

1.
https://www.senetic.si/product/0F30144
2.
https://www.senetic.si/product/0F30146
3.
https://www.senetic.si/product/0F29590

odločam se med 1. in 2.. Tretji mislim da ni za moj NAS.
vsi so za NAS (arhiv, toretnte,vleko ipd...)

Hvala za nasvete.

MrStein ::

V My Book so enaki diski za ceno okoli 280 EUR (z DDV).

Glej recimo: https://www.reddit.com/r/DataHoarder/co...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

turist1 ::

torej mi sploh ni treba gledat compatibility liste od NASa, vsi diski bodo delali????


potem lahko vzamem tudi 14TB, ki ga ni na seznamu?? sklepam, da je z nekim razlogom narejen seznam diskov, ki so kompatibilni s tem NASOM?

Tega, ki si predlagal v SLO sploh ne najdem, le v tujini...razlika je 70€ na disk. Toda ali sem lahko prepričan, da bo delal v NASu brez tezav?

https://www.amazon.de/dp/B07W7YBB9H/ref...

ali tega:

https://www.amazon.de/dp/B07VXKF1L4/ref...

MrStein ::

turist1 je izjavil:

torej mi sploh ni treba gledat compatibility liste od NASa, vsi diski bodo delali????


Toda ali sem lahko prepričan, da bo delal v NASu brez tezav?

Ne.

To je rizik. Vzameš iz liste in imaš neke garancije (kaj točno, je odvisno od ponudnika). Ali pa vzameš nekaj, kar ni na listi in mogoče bo delovalo (ponavadi) ali ne (redkeje, ampak se zgodi).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

c3p0 ::

turist1 je izjavil:


Ne morem pa kupiti 1 disk in imeti gor podatke in čez pol let kupiti še enega in narediti RAID1, ker se baje podatki izbrisejo...


Si ziher? To je potem zelo slab NAS.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater HDD 2T za backup

Oddelek: Kaj kupiti
273185 (2692) BlaY0
»

Nakup WD Red 2TB. DOA rate?

Oddelek: Strojna oprema
263026 (2209) ivan01
»

Kateri zanesljiv HDD za v NAS za backup?

Oddelek: Kaj kupiti
365256 (4548) Red_Mamba
»

Zanesljivost diskov tretjič: 4 TB najbolje, Seagate Barracuda katastrofalno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Diski
10628279 (21214) Miha 333

Več podobnih tem