» »

Naložba/varčevanje denarja

Naložba/varčevanje denarja

«
1
2

Trocki ::

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?

hipertija ::

Mene pa zanima nekaj drugega in da ne odpiramo spet extra teme, prosim še na moje vprašanje odgovor. Na banki imam trenutno "viška" npr. 5000EUR, 10000EUR, niti nima veze. Zanima me, kam se izplača ta denar varno shraniti (govorimo o vsotah do 10.000, tako da mi ne pisati zlate palice, pa nepremičnine in podobno)?
če ga imam na banki:
- vsi (banka, država, vsi državni organi...) vse vidijo in vsi vse vejo, saj veste kako to gre, če si pa človek uspe kaj malega prišparati, ga je treba pa takoj olupit
- relativno varno
- stvar je na računu, zavarovana pred krajo

opcija a: dvig in shraniti v manjši sef, ki ga imam skritega doma
- nihče ne ve, koliko imam dejansko prihranjenega
- manj varno, možno da kdo vse skupaj odnese, izpostavljenost v primeru požara itd.

opcija b: dnevno-nočni trezor:
- relativno varno, a vendar izpostavljeno krajam, praktično zavarovanja nimaš
- nihče ne ve koliko imaš shranjenega
- nekaj stane

Kakšna ideja, kje bi imel npr. shranjen denar, da je varno in da lahko po potrebi tudi dvigneš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

joggi79 ::

Ce resno mislis 5000eur in ne 500.000eur, potem pustis na banki, ker ce te skrbi o tem, da bo nekdo vedel da imas 5000eur potem imas drug problem kot tisto malenkost na racunu. Pa se bolj prirocno je, kot ti crkne pralni stroj in gres lahko v trgovino in ga kupis...

hipertija ::

Saj vem, da se ne bi smelo, ampak: ko sem par let nazaj imel prihranjenih od rednega dela par tisočakov, potem pa sem menjal službo in bil doma nekaj mesecev, nisem dobil podpore (prve tri mesece nadomestilo, dva meseca pa nič), ker sem imel prihranek na banki. Če bi jih tri mesece prej, ali pa redno dvigoval iz računa in shranjeval nekam na svoje mesto, bi 2 meseca prejemal podporo - če rečem na palec 500EUR * 2 = 1000EUR, ki sem jih puhnil, ker sem si pač nekaj prihranil.

Vem kakšen je point soc. podpore, tudi službo imam zagotovljeno, ampak me pa jezi to še danes, ker če bi bil pa nekdo, !!!!!!!ki vse zagoni sproti za čike, telefone, pijačo, tumhajt kot rečemo - bi pa za "nagrado" dobil pa še tistega tisočaka!!!!!! Vem, da sem za tistih nekaj tisočakov kar pridno deval na stran in se odrekal žurom, pa raznim potovanjam, medtem ko nekateri na socialki dobesedno uživajo. No da ne zavijemo iz teme, ampak vseeno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

PrihajaNodi ::

Za takšne vsote samo kriptovalute. 5 - 10k še za avto ni.

Da zivis dobro s socialno podporo je pa bosa.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

joggi79 ::

Ok na socialno nisem pomislil, ampak ok kot kaze je tudi to en point.
Drugace pa za take malenkosti (pa naj bo to 5 jurjev ali 12 jurjev iz prvega posta) kot sem napisal.... na banko. Vse ostalo je bullshit, ker ce je teh par jurjev edini prihranek ki ga imas, ga definitivno ne smes popusiti (v kriptovalutah in delnicah je vecja verjetnost da popusis kot dobis), ker bos naredil samomor. Ce pa ti slucajno rata kaj dobiti so pa pri teh zneskih to tako majhne stevilke, da niso vredne vsega stresa povezanega s tem.

IL_DIAVOLO ::

Tako ti bom rekel, 5 jurjev za hude čase, če ti recimo avto crkne. Ostalo pa kripto, delnice kakšnega podjetja v katerega verjameš in se nima realne vrednosti na trgu. Delaj to počasi, recimo 20% dohodka/mesec.

Ne nasedaj brezveznim varcevalnim računom, ker to je worthless.

Invest, invest, invest...pa preberi kakšno knjigo o financah. Recimo rich dad poor dad in the millionare fastlane ti spremenita pogled na svet.

Kot je rekel robert rolih, najboljša investicija je investicija v samega sebe.

PrihajaNodi je izjavil:

Za takšne vsote samo kriptovalute. 5 - 10k še za avto ni.

Da zivis dobro s socialno podporo je pa bosa.


Se po 2k imaš in to ohranjene lolek.

Zgodovina sprememb…

louser ::

Vem kakšen je point soc. podpore

Ne, ne veš. Point sociale je, da človeku ohrani vsaj malo dostojnosti v življenju ne glede na njegove grehe.
Ti dostojnosti s pari mi čuki na trrju lahko ohranjaš leto dni brez, da migneš s prstom.

HotBurek ::

Za tak denar je tole dobra naložba:

https://www.ebay.com/itm/roland-jupiter...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

gdjv ::

Ce bi sam želel pred kom skriti denar in hkrati imeti varno in donosno naložbo, bi kupil fizične kovine. Zlato za ohranjanje vrednosti in mogoče 30% srebra, ali pa samo zlato. Res pa je, da je dobro par let pustiti, da si z donosom vsaj nakupno provizijo pokriješ.

Sem bil ravno pred kratkim na predavanju Tim Valores... nisem še primerjal, ampak nakupne provizije so ok.

Steinkauz ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

rich dad poor dad


Lahk bi kako boljšo literaturo priporočal.
Tu imaš še par mnenj.
https://www.reddit.com/r/personalfinanc...
https://www.reddit.com/r/personalfinanc...

Men je tale kanal kul:
https://www.youtube.com/channel/UCDXTQ8...

IL_DIAVOLO ::

To je dobra literatura, da si razširis obzorje. Če pa iščeš investicijski nasvet, pa je isto ce greš v temo o kriptovalutah.

qwertyy ::

Kam pa s približno 300e prihrankov na mesec? Kopičenje na računu je dolgočasno pa še plusa ne dela...

PrihajaNodi ::

qwertyy je izjavil:

Kam pa s približno 300e prihrankov na mesec? Kopičenje na računu je dolgočasno pa še plusa ne dela...


Kriptovalute. Imas na lagarju in kupis, ko pada. Jaz dajem po 1000€ na vsaka 2 meseca. Manj se mi ne splaca. Kar bo pa bo.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Matejjjjj ::

Tu še vedno kripto promovirate? Pa to je neverjetno... Verjetno zadnji v Sloveniji.. Popoln nateg, navdušenja ni več... Ste pa mazohisti... Kupi za 5k delnic krke, luke kp itd in pozabi nanje. skladov ne. ob korekciji bodo skladi padli bolj od delnic naših podjetij, ker so naša podjetja trenutno napol zastonj.

luka kp je padla na 23EUR. v zaledju pa TUJCI gradijo največja skladišča v tem delu Evrope. Kaj mislite, bo Luka res propadla? ali je ne znamo vrednotiti sami...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

PrihajaNodi ::

Matejjjjj je izjavil:

Tu še vedno kripto promovirate? Pa to je neverjetno... Verjetno zadnji v Sloveniji.. Popoln nateg, navdušenja ni več... Ste pa mazohisti... Kupi za 5k delnic krke, luke kp itd in pozabi nanje. skladov ne. ob korekciji bodo skladi padli bolj od delnic naših podjetij, ker so naša podjetja trenutno napol zastonj.

luka kp je padla na 23EUR. v zaledju pa TUJCI gradijo največja skladišča v tem delu Evrope. Kaj mislite, bo Luka res propadla? ali je ne znamo vrednotiti sami...


Kripto je nalozba kjer ti lahko prinese najvec %. V delnice bi se splacalo metat samo takrat ko so bili google, apple in ostali giganti po 50 usd. Da ti gre pa na leto % gor in naslednje 2% dol se pa ne splaca.
Ce so pa bebci vlagali kar povsod je pa njihov problem in kripto zaradi tega ne bo propadel.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

kamiKaZaA ::

Matejjjjj je izjavil:

Tu še vedno kripto promovirate? Pa to je neverjetno... Verjetno zadnji v Sloveniji.. Popoln nateg, navdušenja ni več... Ste pa mazohisti... Kupi za 5k delnic krke, luke kp itd in pozabi nanje. skladov ne. ob korekciji bodo skladi padli bolj od delnic naših podjetij, ker so naša podjetja trenutno napol zastonj.

luka kp je padla na 23EUR. v zaledju pa TUJCI gradijo največja skladišča v tem delu Evrope. Kaj mislite, bo Luka res propadla? ali je ne znamo vrednotiti sami...

Delnice? Danes? Jutri? Spremljaš ti kaj novice. Prihaja kriza. In če bo res prišla, grejo delnice spet vsaj -50% dol. Tako, da danes samo nevedneži kupujejo delnice, pametni kot je Warren Buffett pa sedi na 128 milijardah, katere bo vložil, ko bo udarila kriza in zbila delnice vsaj za -50% dol.

Matejjjjj ::

ne sanjat o kaki hudi korekciji zdaj. podobno ste pisali lani jeseni, od takrat je šlo vse 30% gor, vaš kripto pa koliko, 20, 30, 50% dol? promovirali ste short etf s 3x vzvodom. je šel za 50% dol. a misliš, da ne spremljam vaših histeričnih objav o koncu sveta. dam vaše napovedi pod favourites na degiro in gledam. da pa človeku za varčevanje svetuješ kripto, moraš biti pa umsko bolan.

kar se tiče nekaj %. slovenske delnice so šle v letu dni 10 do 20 % gor, brez dividend, ki so vsaj 5%. nekaterim se dividendni donos kljub obdavčitvi bliža celoletni minimalni plači ;) od delnic, kupljenih v zadnjih 4 letih ;)

ne nabijajte prosim, če nimate pozicij odprtih.

korekcija v zda ne bo enaka kot v slo. pri nas ni prenapihnjenih delnic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

PrihajaNodi ::

Mhm, ce si lani vlozil v tezos med 0,33 in 0,45 je danes 1,16 usd + 7% letne obresti. Poglej si zapise decembra lani, ko so svetovali nakup.

Drzi pa, da je 90% projektov scam v kriptu. Ampak tudi podjetja lahko propadejo.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Matejjjjj ::

čakaj, ne gre za igranje z viškom denarja, gre za prihranke. večina premožnejših Slovencev hitro izgublja premoženje, saj ne znajo upravljati z denarjem v teh čudnih časih negativne OM. Zato enostavnih odgovov ni.

PrihajaNodi ::

Razumem. Samo s 5k ali 10k nimas prav veliko za ustvarjat, razen imeti denar na banki. Ce imas pa 100k pa das 20k v kripto, 60k delnice ostalo pa rezerva.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

HotBurek ::

Še en odličen primer za naložbo 12k, poleg Roland Jupiter 8, je tole:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Furbo ::

hipertija je izjavil:

Na banki imam trenutno "viška" npr. 5000EUR, 10000EUR, niti nima veze. Zanima me, kam se izplača ta denar varno shraniti (govorimo o vsotah do 10.000, tako da mi ne pisati zlate palice, pa nepremičnine in podobno)?

Kakšna ideja, kje bi imel npr. shranjen denar, da je varno in da lahko po potrebi tudi dvigneš.

Doma, v sefu ali pač nekam daš.

A je res tak problem nekam skriti par petstotakov?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

WhiteAngel ::

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?


Saj si si že odgovoril ;)

WhiteAngel ::

hipertija je izjavil:

Saj vem, da se ne bi smelo, ampak: ko sem par let nazaj imel prihranjenih od rednega dela par tisočakov, potem pa sem menjal službo in bil doma nekaj mesecev, nisem dobil podpore (prve tri mesece nadomestilo, dva meseca pa nič), ker sem imel prihranek na banki. Če bi jih tri mesece prej, ali pa redno dvigoval iz računa in shranjeval nekam na svoje mesto, bi 2 meseca prejemal podporo - če rečem na palec 500EUR * 2 = 1000EUR, ki sem jih puhnil, ker sem si pač nekaj prihranil


Dobiš nadomestilo za brezposelnost ne glede na znesek, ki ga imaš na računu. Seveda, če nisi dal sporazumne odpovedi.

hipertija je izjavil:

Vem kakšen je point soc. podpore, tudi službo imam zagotovljeno, ampak me pa jezi to še danes, ker če bi bil pa nekdo, !!!!!!!ki vse zagoni sproti za čike, telefone, pijačo, tumhajt kot rečemo - bi pa za "nagrado" dobil pa še tistega tisočaka!!!!!! Vem, da sem za tistih nekaj tisočakov kar pridno deval na stran in se odrekal žurom, pa raznim potovanjam, medtem ko nekateri na socialki dobesedno uživajo. No da ne zavijemo iz teme, ampak vseeno...


Jah, najbolje, da živišod nekaj sto evrov socialne kot tisti nekdo, ki zagoni za čike, telefone, pijačo, ane.

Ampak si si že odgovoril, da to ni to. :O

Matejjjjj je izjavil:

Tu še vedno kripto promovirate? Pa to je neverjetno... Verjetno zadnji v Sloveniji.. Popoln nateg, navdušenja ni več... Ste pa mazohisti... Kupi za 5k delnic krke, luke kp itd in pozabi nanje. skladov ne. ob korekciji bodo skladi padli bolj od delnic naših podjetij, ker so naša podjetja trenutno napol zastonj.

luka kp je padla na 23EUR. v zaledju pa TUJCI gradijo največja skladišča v tem delu Evrope. Kaj mislite, bo Luka res propadla? ali je ne znamo vrednotiti sami...


Bo propadla, potem jo bodo pa sosedi kupili za 1 eur doh.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?


ko švicarji berejo ta forum se jim malo smeji, kako slovenci diskutirajo kam dati 2 plači...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

user4683 ::

korenje3 je izjavil:

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?


ko švicarji berejo ta forum se jim malo smeji, kako slovenci diskutirajo kam dati 2 plači...

Imam 200k€, kam bi jih bilo pametno vložit?

Evo, je sedaj vredno debate?

PrihajaNodi ::

130k stanovanje, ostalo delnice in kripto.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Pri delnicah je podobno kot kripto. Če veš zakaj je neka delnica vredna tolk kot je, se lahko splača kupit, če ne, pa ne. Ne bo zrastla za 300 procentov v enem letu, lahko pa 10, 20. Kar je za normalne dovolj. Samo da pri delnicah lahko pogledaš dobiček na delnico, dividende itd za zadnjih 10 let, pri kriptu pa lahko gledaš kaj? Kak veš za nek konkreten coin ali je vreden 10 centov ali 10 jurjev?

bobby ::

Vidva, OP in Trcki,.. Najprej se zjasnita najmanj o dveh zadevah:
Cas investicije
Riziko

Ce mislis, da je varno in definirano kot varcevanje gotovine v sefu, tvojem ali tujem, se oba motita.

Sef je se najbolj varna opcija, ampak to ni varcevanje tudi pod razno ne
Najet sef:
-letni stroski
-inflacija lepo odzira glavnico
-nekateri ne pistijo hranjenja gotovine

Lasten sef:
-vecji riziko kot v najetem
-inflacija lepo odzira glavnico

O0:
Ce nimas nic proti zlatu in srebru, kupi to dvoje v razmerju 40/60 in v sef. Ohranjas glavnico, z lahkoto prodat, majhen volumen. Spet, nekateri najeti sefi ne dovoljujejo hranjenja zlata/srebra. Na srebro je davek,..

Tricki: ti bos pa moral najprej definirat, koliko % porftelja bi pometal v kater riziko razred, ker to, kaj ne bi je prevec siroko podrocje,... Al pa ves, pa samo mal tipkas, ker ti je dolgcajt.


Fantje, vsota, s katero sploh razmisljate, da bi kaj naredili je nepomembna. Zacnite najprej zdefinirat zadeve, si postavit rizicne kriterije potem nahrckat do zeljene vsote in realizirat.

Da, tudi kripto je opcija, ne vse ampak recimo max 10% nahrckanega.

Samo plan si naredte. Buzeriranje s stavki, da s 5k se ne da nic narest je neumnost in pa lenoba cloveka, ki take tipka.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

IL_DIAVOLO ::

Buffet pravi:

"Be fearful when others are greedy and greedy when others are fearful"

bobby ::

Ajde, bom pa se jaz eno Buffetovo, vezano na mojo zgornjo trditev.

Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bbbbbb2015 ::

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?


Nihče ti ni dal razumnega odgovora, pa ti ga bom dal jaz. Pravilen odgovor na to tvoje vprašanje je, da daš v nekaj, na kar se spoznaš.

Ti bom pojasnil:
Te tvoje želje, da bi to nekam "dal", pa bi kupček rastel, medtem ko biti delal nekaj drugega, JE NO GO.

Najprej moraš malo pomeditirati, lahko kličeš bogove z bobnom, lahko čakaš na dež, lahko se pomažeš v bojne barve, če češ...

Odločitev je, da boš za penzijo ali prihranke skrbel SAM. To je prva odločitev in potem je zadaj za tem DELO.
Potem se odločiš, kako boš to storil. Rule of thumb je, da če daš drugemu, potem računaj na to, da se utegne zgoditi, da bo imel benefit nekdo drug.
Nategunska "naložbena zavarovanja" so že taka. Ljudje so plačevali tisočak na mesec (brez zajebancije) 10 let. Moralo bi jih čakati najmanj 120 tisočakov, ker toliko bi imeli, če bi ta denar polagali na banko.
Brez zajebancije, gospa je dobila "ven" 17 tisočakov po 10 letih. In še za to se je morala cufati, ker so jo silili "varčevati" 20 let.

Rule of thumb je, da moraš v vsakem hipu vedeti, koliko denarja imaš na kontu (oz. v portfoliu), ter pač ko se kaj pripiše (obresti, dividende) mora to biti na redni osnovi, transparentno.

Možnosti je več, ne bom ti jih našteval. Pa še nekaj. Stvari se spreminjajo. Če je kdo vložil v delnice januarja 2018, ter imel do avgusta 2018 lep kupček (recimo vsaj 70% donosa). Potem je sledil prelom, jaz bi rekel, da ni počil balon, ampak balon kar nekaj spušča. Od avgusta 2018 do novembra 2019 se ni dalo zaslužiti NIČ, oziroma zelo malo z zelo dosti truda.

Kar je pomembno je, da se boš odslej moral sam truditi, ter da je to del (bo to del) tvojega življenja odslej naprej.

Država, mimogrede, to ne sliši rada. Če zaslužiš dobro, vsaka država sredstva prerazporeja (imel boš penzijo, ampak ne hudo). To med drugim pomeni, da moraš minimizirati davke. To posledično pomeni, da se moraš zavarovati tudi pred tem, da ti dacarji "odmerijo" poštene davke. Če si zelo spreten v služenju denarja, bo pritisk dacarjev-teroristov velik.

Da boš imel občutek, kako to gre, meni so za leto 2015 slovenski dacarji odmerili dodatnih 140.000€ davka. Belgijski dacarji so mi po intenzivnih preiskavah dodatno odmerili 1000€ davka in ravnokar so mi priporočeno še vročili koliko je na ta jurja obresti in kazni. Nekih 219 €, slovenski dacarji pa so po preiskavah od maja 2019 do novembra 2019 niso našli nič za odmeriti. So pa našli en davčni prekršek, za kar mi bodo verjetno napisali 20.000€ kazni. Za leto 2020 bom to luknjo pokril, da mi ne bodo več žrli živcev.

Na žalost Slovenija nima sistema, kot ga ima Nizozemska, da recimo transakcijo v naprej prijaviš in oni ti takoj povedo, koliko bi bilo davka ob taki transakciji.

Tako torej, da veš. Sprašuješ, če bi požrl rdečo ali modro pilulo. Zgoraj je naveden scenarij rdeče.

trenerkar ::

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?

Zgleda da si si že sam odgovoril 8-)

bbbbbb2015 ::

trenerkar je izjavil:

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?

Zgleda da si si že sam odgovoril 8-)


Nimaš pojma:
https://www.tradingview.com/symbols/AME...

bobby ::

bbbbbb2015 je izjavil:

trenerkar je izjavil:

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?

Zgleda da si si že sam odgovoril 8-)


Nimaš pojma:
https://www.tradingview.com/symbols/AME...


Kaj si hotel s tem povedat? Ta INDEX je samo od let 2005 naprej in ce ze je vezan na zlato, ima zelooooooooo kratko zgodovino. Bo potrebno pogledat globlje tako da to, kar si podal ke nepomembno
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PreviousUser ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?


Nihče ti ni dal razumnega odgovora, pa ti ga bom dal jaz. Pravilen odgovor na to tvoje vprašanje je, da daš v nekaj, na kar se spoznaš.

Ti bom pojasnil:
Te tvoje želje, da bi to nekam "dal", pa bi kupček rastel, medtem ko biti delal nekaj drugega, JE NO GO.

Najprej moraš malo pomeditirati, lahko kličeš bogove z bobnom, lahko čakaš na dež, lahko se pomažeš v bojne barve, če češ...

Odločitev je, da boš za penzijo ali prihranke skrbel SAM. To je prva odločitev in potem je zadaj za tem DELO.
Potem se odločiš, kako boš to storil. Rule of thumb je, da če daš drugemu, potem računaj na to, da se utegne zgoditi, da bo imel benefit nekdo drug.
Nategunska "naložbena zavarovanja" so že taka. Ljudje so plačevali tisočak na mesec (brez zajebancije) 10 let. Moralo bi jih čakati najmanj 120 tisočakov, ker toliko bi imeli, če bi ta denar polagali na banko.
Brez zajebancije, gospa je dobila "ven" 17 tisočakov po 10 letih. In še za to se je morala cufati, ker so jo silili "varčevati" 20 let.

Rule of thumb je, da moraš v vsakem hipu vedeti, koliko denarja imaš na kontu (oz. v portfoliu), ter pač ko se kaj pripiše (obresti, dividende) mora to biti na redni osnovi, transparentno.

Možnosti je več, ne bom ti jih našteval. Pa še nekaj. Stvari se spreminjajo. Če je kdo vložil v delnice januarja 2018, ter imel do avgusta 2018 lep kupček (recimo vsaj 70% donosa). Potem je sledil prelom, jaz bi rekel, da ni počil balon, ampak balon kar nekaj spušča. Od avgusta 2018 do novembra 2019 se ni dalo zaslužiti NIČ, oziroma zelo malo z zelo dosti truda.

Kar je pomembno je, da se boš odslej moral sam truditi, ter da je to del (bo to del) tvojega življenja odslej naprej.

Država, mimogrede, to ne sliši rada. Če zaslužiš dobro, vsaka država sredstva prerazporeja (imel boš penzijo, ampak ne hudo). To med drugim pomeni, da moraš minimizirati davke. To posledično pomeni, da se moraš zavarovati tudi pred tem, da ti dacarji "odmerijo" poštene davke. Če si zelo spreten v služenju denarja, bo pritisk dacarjev-teroristov velik.

Da boš imel občutek, kako to gre, meni so za leto 2015 slovenski dacarji odmerili dodatnih 140.000€ davka. Belgijski dacarji so mi po intenzivnih preiskavah dodatno odmerili 1000€ davka in ravnokar so mi priporočeno še vročili koliko je na ta jurja obresti in kazni. Nekih 219 €, slovenski dacarji pa so po preiskavah od maja 2019 do novembra 2019 niso našli nič za odmeriti. So pa našli en davčni prekršek, za kar mi bodo verjetno napisali 20.000€ kazni. Za leto 2020 bom to luknjo pokril, da mi ne bodo več žrli živcev.

Na žalost Slovenija nima sistema, kot ga ima Nizozemska, da recimo transakcijo v naprej prijaviš in oni ti takoj povedo, koliko bi bilo davka ob taki transakciji.

Tako torej, da veš. Sprašuješ, če bi požrl rdečo ali modro pilulo. Zgoraj je naveden scenarij rdeče.


Ti verjetno obračaš milijone, če plačuješ take davke?

Furbo ::

bbbbbb2015 je izjavil:

trenerkar je izjavil:

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?

Zgleda da si si že sam odgovoril 8-)


Nimaš pojma:
https://www.tradingview.com/symbols/AME...

Kaj te moti, rast cene?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

korenje3 ::

user4683 je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Trocki je izjavil:

Torej, imam nekih 12k € ki bi jih dal/vložil nekam na varno za zlato rezervo, pa super bi bilo, če bi še malo raslo počasi gor vse skupaj :)

Žlahtne kovine, tuje valute, skladi,...?


ko švicarji berejo ta forum se jim malo smeji, kako slovenci diskutirajo kam dati 2 plači...

Imam 200k€, kam bi jih bilo pametno vložit?

Evo, je sedaj vredno debate?


če bi se 10 ljudi dobilo skupaj bi bilo najbolj pametno vetrna elektrarna ali pa hidroelektrarna. Za vetrno vem da se povrne v 7 letih. Za hidro pa ne vem.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Invictus ::

Ne seri.

2 sobno stanvoanje v Zurichu je milijon...

Poleg tega zasluži več kot 150k letno ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

korenje3 ::

Ne nor. 300k-500kEUR so.
za 1 mio chf dobiš novo stanovanje v 3 etažni hiši z dvigalom.

https://www.remax.ch/Attikawohnung-Kauf...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

PrihajaNodi ::

Ce bi to drzalo bi lahko svicar delal par let pokupi nekaj stanovanj v Lj in zivi srecno do konca svojih dni.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

korenje3 ::

PrihajaNodi je izjavil:

Ce bi to drzalo bi lahko svicar delal par let pokupi nekaj stanovanj v Lj in zivi srecno do konca svojih dni.


Ja kolega to dela. Sicer je vodovodar v švici, služi pa še vedno dobro. 500€ za montažo pipe. Toliko o tem.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

PrihajaNodi ::

500 e za to da zapre vodo odvijaci par vijakov in da novo pipo...lol
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

korenje3 ::

S štemanjem.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

kamiKaZaA ::

Jaz sem menjal kotliček na wc-ju in sem tudi moral nove luknje zvrtati. Pa mi je enkrat kolega povedal, ko je nekaj časa bil v ZDA, da se to v Ameriki kasira $800. Visok standard, prinese visoke cene storitev. Čista logika.

bbbbbb2015 ::

PreviousUser je izjavil:


Ti verjetno obračaš milijone, če plačuješ take davke?


Saj je vseeno, kakšne so vsote. Ti verjetno čakaš penzijico od države. Ne boš se učakal česarkoli vrednega.

Furbo je izjavil:


Kaj te moti, rast cene?


Moti me, da se od sredine lani, še bolj pa od februarja 2019 cena vlači gore-dole in ni haska s tega.

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Moti me, da se od sredine lani, še bolj pa od februarja 2019 cena vlači gore-dole in ni haska s tega.

Prva stvar pri vlaganju, ni naložbe, kjer bi šlo vse samo gor gor gor.

Na zlato moraš gledati bolj na način, da imaš zavarovalno polico, lahko je nekaj stroškov, ampak tudi če se ne zgodi nič slabega, premijo nisi izgubil.

S tvojim načinom razmišljanja in iskanjem popolnega grafa boš kupil nekaj na vrhu in bo šlo slej ko prej dol.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

bbbbbb2015 ::

Furbo je izjavil:

S tvojim načinom razmišljanja in iskanjem popolnega grafa boš kupil nekaj na vrhu in bo šlo slej ko prej dol.


Ne da se mi razpravljati o tem na forumu. Napiši mi ZS pa se lahko naprej meniva. V grobem, ekonomska situacija ni dobra, Trump konstantno nekaj čivka, delnice se opotekajo levo-desno, zlato gor-dol.

_Dormage_ ::

Commodities!
Ko FED reže obresti veš, da se ekonomija ohlaja.
Išči nekaj kar ne korelira z delnicami in tradicionalnimi finančnimi instrumenti.

And for the love of god stay out of index funds!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam investirati 50 000€ (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15233578 (4053) redtech

Kam vložiti denar (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21265544 (24935) [Michael]
»

Varčevanje denarja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5313503 (10240) Invictus
»

NaloŽbeno zlato (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6522454 (16445) Furbo
»

Varno oplemenitenje denarja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815280 (13134) c3p0

Več podobnih tem