» »

Avtoojačevalec

Avtoojačevalec

hexachip ::

Dobil sem avtoojačevalec, ki ima precej dober zvok, tako bi ga rabil v delavnici. Sem poskusil kar z enim 12V transformatorjem, pa žal je v ozadju hreščanje. Poskusil sem tudi kar z računalniškim adapterjem, pa isto. Kakšen trafo/usmernik bi moral dati, da bi bilo čim manj šuma v ozadju? Mogoče kakšen adapter vmes? Žal se nisem nikoli ukvarjal s tem, verjetno pa je precej preprosta rešitev...Kakšen link iz neta? Čim ceneje se priporočam. Kar sem na hitro pomeril, ojačevalec na max vleče do 5A na 18V.

Scorpy84 ::

Da nimas hrescanje na izvoru zvoka ali pa rca vhod poskodovan?

hexachip ::

Na baterijo dela ok. Ni hreščanje, bolj vibriranje kot na 50Hz, kar domnevam se prenese iz 220V omrežja? Sicer se sliši samo ko je bolj potihem, vendar kdo bo poslušal stalno naglas...

Scorpy84 ::

Kaj pa je izvor zvoka oziroma na čem je priklopljen. Če ne pa na en rca kabel, dodatno poveži ozemljitev, na radiator npr...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Scorpy84 ()

hexachip ::

Ja, RCA na eni strani in na drugi 3.5mm banana. Tako da lahko priklapljam od telefona do vseh starejših stvari naprej. Kabel bi moral biti ok, vsaj na enem drugem, ki ima aux vhod dela ok.
Kar sem na hitro guglal:



Slika spodaj desno - ground dodatno ozemljim (na radiator) in to bi moralo delat? Če je tako simpl, se splača!

Scorpy84 ::

No probaj z mobitelom, da ni priklopljen na polnilcu, če ne brni, ti bo pomagala moja rešitev. Če ne boš pa moral na ojačevalcu dodatno minus ozemljiti, oziroma ohišje računalniškega napajalnika lahko ozemljiš npr. na radioator.

hexachip ::

Se popravljam - na trafo/usmernik ne vibrira, vendar ker je to en zelo star homemade polnilec baterij, sam od sebe zelo na glas vibrira v tistem območju 50Hz, tako da ne pride v poštev.
Na računalniški adapter pa je v ozadju vibriranje. Drugače bi bil en tak adapter idealna rešitev...je majhen in ga imam že doma pa še voltaža ustreza. Drugače ta ojačevalec dela na 10V ali 18V le v zvoku je (majhna) razlika. Piše pa da je 12V...

Kvatebrigic ::

Avtoojačevalec boš še najlažje napajal kar iz 12V avtomobilskega akumulatorja, gor pa priklopiš še polnilec za akumulatorje, pa je. Ali pa kak dober usmernik. Nisi napisal o kaki moči ojačevalca in zvočnikov ki bi jih rad poganjal, se pogovarjamo.
Drugače se da tudi dokaj enostavno narediti usmernik.
Glede brnenja pa najprej pogruntaj kaj ti brni. Daj ga na usmernik in odstrani RCA kabel pa boš videl če utihne. Magari naredi eno sliko tega setupa..

Zgodovina sprememb…

fpbs ::

hexachip je izjavil:

Se popravljam - na trafo/usmernik ne vibrira, vendar ker je to en zelo star homemade polnilec baterij, sam od sebe zelo na glas vibrira v tistem območju 50Hz, tako da ne pride v poštev.
Na računalniški adapter pa je v ozadju vibriranje. Drugače bi bil en tak adapter idealna rešitev...je majhen in ga imam že doma pa še voltaža ustreza. Drugače ta ojačevalec dela na 10V ali 18V le v zvoku je (majhna) razlika. Piše pa da je 12V...
Če je to usmernik za polnenje baterij, potem nima vgrajenih elektrolitov in zato brni.Dodati moraš elektrolit kapacitete vsaj 1000uF po Amperu.

hexachip ::

Ojačevalec sem sprobaval že nekaj časa nazaj in ker je brnelo sem spravil v omaro in pozabil. Danes sem se odločil malo pogledati kako je s tem in priklopil drug napajalni kabel (v adapter 220V) in druge zvočnike (v bistvu samo enega za test) in brnenja več ni. Tako da ne vem kaj je bilo...a zaenkrat je ok. Možno je tudi, da je bil slab kontakt v vtičnici mp3 playerja, sem na novo zacinil par dni nazaj.

@nekislav
na ojačevalcu piše samo AUDIOQUEST aq 120, na netu sem potem dobil:
Audioquest AQ120
AMPLIFICATORE
Amplificatore AUDIOQUEST aq 120
2 canali 60w rms x 2
Stabile anche a 2 ohm
MADE IN ITALY
Sam sem pa izmeril pri napajanju ojačevalca z 18V na maksimalni obremenitvi (max glasnost, ko zaščita še ne začne prekinjat zvoka, sem vezal kar ampermeter vmes) nekje ne vleče preko 5A (torej verjetno nekje 90W moči).

Adapter (napajalnik) ki ga bom uporabljal je Toshiba: OUTPUT 5A 15V. Verjetno bo prešvoh, če ga skuri ga pač skuri...laptop je že davno recikliran :-)

Zvočniki bodo kar bodo...za test sem uporabil Phonocar 70W rms 4OHM (je brnelo), danes pa sem sprobal z enimi starimi JVC; precej švoh so, vendar ne brni. Vprašanje če je bilo zaradi zvočnikov, ker Phonocar zvočnikov nimam več.

@fpbs
to je doma narejen usmernik za polnjenje baterij, nikoli ga nisem odpiral, ima stikalo za izbiro 6V ali 12V. Vendar ne vem če se ga splača karkoli štimat, ker ko je stikalo na 6V izmerim napetost 10V, ko je stikalo na 12V pa izmerim napetost 18V. Verjetno je bil površno narejen...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

makita radio

Oddelek: Zvok in slika
244332 (3718) errhec
»

pretvornik iz 230 w na 14V 20A

Oddelek: Kaj kupiti
151450 (1321) Siddh
»

Poraba ojačevalca (baterije)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82554 (2352) Azrael
»

Comp. napajalnik za ojacevalec???

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
265147 (4744) jRk0
»

Avto-ojačevalec v hiši?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
123290 (3001) Azrael

Več podobnih tem