» »

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

anzy4 ::

Pozdravljeni!
Pri nas imamo kar pogosto težave zaradi preobremenitve glavnih varovalk - pancerk. Imamo 3x25A. Možnosti da bi se dalo močnejše ni ker je dovodni kabel prešvoh, bi bilo potem potegniti močnejšega.
Z leti se je namnožilo porabnikov in če res ne pazimo in nismo usklajeni se zgodi preobremenitev. Imamo narejeno takole: od merilnega mesta kjer so glavne varovalke je razvejano na tri omarice (vsaka s svojim FID stikalom), dve sta v hiši (spodnji del in mansarda) ena pa v gospodarskem poslopju (kmetija). In potem se zgodi, da je deluje kakšen motor v gospodarskem poslopju, v pa v hiši pralni stroj, pečica, indukcija...skratka od vseh treh strani nekaj in potem se tokovi seštejejo in če ne pazimo da ja ni naenkrat preveč prižgano pregori pancerka.
Nekateri mi predlagajo nadtokovne releje, tukaj sem zasledil, da imajo nekateri limitatorje.
Kakšna bi bila rešitev, da ne bi bilo treba popolnoma razkopati elektro omaric. Zadovoljni bi bili, če bi enostavno ob preobrementitvi namesto glavnih varovalk vrglo ven avtomatske varovalke, ki bi bile nameščene takoj za glavnimi (ali pa jih celo nadomeščale) in bi jih lahko sam nazaj vklopil.
Se vnaprej zahvaljujem za odogovore in predloge.

mertseger ::

Če ti pregori vedno ista varovalka potem imam preveč porabnikov na tisti fazi. Če so enofazni bi jih moral dati na druge faze.

anzy4 ::

Precej je trifaznih porabnikov. Če grem prestavljati enofazne na druge faze, kaj veliko ne bom naredil, ker bo pregorela druga varovalka.

dreta ::

Kot je dejal mertseger - ce ti pregori vedno ista potem je to mozna resitev.
Ne bo skodovalo ce se preveri spoje na 3f vtikacih/vticnicah za motorje in v samem motorju ter do vseh razdelilnih omaric.

mertseger ::

Če imaš tako velike porabnike potem boš pač moral večje varovalke. Lahko sicer daš spredaj odklopnik da ne rabiš vsakič glavno menjat samo kaj ti bo to če ti bo ves čas porabnike izklaplalo.
Pa glej karakteristiko varovalk če imaš motorje je večji zagonski tok, temu je treba tudi varovalko Oz njeno karakteristiko prilagodi. Do neke mere seveda.

Lonsarg ::

Zadeva mora izklopiti na nižjem nivoju posamezne enote, ne pa pri glavni, tista je skrajna rezerva ki se naj ne bi dogajala.

Lepo daj v vsako izmed treh omaric 3x10A pa bo tam crkovalo namesto pri glavni. Imaš pač prešvoh za kaj več. Oziroma lahko daš gospodarsko 3x10A (tapočasno tipa C seveda), v hiši pa daš enemu stanovanju dve faze drugemu pa samo eno in si v tem primeru lahko privoščiš 2x16A + 1x16A. En stanovanje bo pač pralni stroj in indukcijo prižigal ločeno.

Lepa rešitev je pač razkopavanje in/ali nov ločen elektro priključek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

SeMiNeSanja ::

Obesiti 10A varovalko na vsako od vej tudi ni rešitev, ker ti ne omogoča optimalne izrabe (pre)šibkega glavnega dovoda.

Jaz bi pred glavno varovalko dal 'nekaj', kar bi vrglo ven zadeve, ko si pri 29,9A. Nadalje pa je treba gledat, kaj bi se dalo optimizirat oz. prestaviti na drugo fazo, da bi bila porazdelitev bremen čim bolj enakomerna.

Istočasno pa bi tudi tuhtal, kateri so tisti porabniki, ki bi se jih dalo z zamenjavo za novejšo varianto naresti bolj prijazne do skupne bilance.

Jaz sem nekoč imel v pisarni starinsko klima napravo, ki je imela neverjeten zagonski tok. Ta je v kombinaciji z drugimi uporabniki kar nekaj krat poskrbel, da je odletela glavna varovalka. Po menjavi na 'novodobno' klima napravo teh težav nismo nikoli več imeli.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

mirator ::

Kot so ti že svetovali. Najprejse vsedi i si naredi spise vseh porabnikov po različnih razdelilnikih.
3x25 A ti dopušča hkratni priklop porabnikov s skupno močjo 16 kW (t.j ca 5,2 kW na fazo). Od te moči odštej vse tri fazne porabnike, ki obremenujejo vse tri faze. Glede na presotalo moč razporedi enofazne porabnike, tako da bo vsaka faza približno enako obremenjena. Verjetno bo seštevek moči porabniov večji, kot imaš moči na razpolago. Potem ugotovi, kateri porabniki so najbolj nujni in kako se časovno vklapljajo. Z razporeditvijo na ta način lahko določiš tudi istočasnost vklopov. V kolikor ti bodo tudi te moči prevelike, potem imaš dve možnosti:
1. povečanje priključne moči, jasno z vsemi posledicami, ki sledijo (zamenjava dovodnega kabla itd)
2. da si nabaviš tokovne limitorje, ki ti bodo v primeru preobremenitve izklapljali najprej najmanj nujne porabnike, in po potrebi še manj nujne. Na tak način imam urejeno jaz v stanovanju in se mi odlično obnese.

Ker si omenil elektromotorje, so te nekateri opozorili na zagonski tok. Tega lahko zmanjšaš z zvezda trikot stikalom, še bolj pa s frekvenčnim zaganjalnikom.
Lahko pa tudi z razmislekom, da najprej poženeš elektromotorje šele na to ostale porabnike.

Moraš pa paziti tudi na selektivnost varovalk. Če je impedanca okvarne zanke majhna, potem mora biti med dvema zaporednima varovalkama razmerje 1:1,6, če pa je impedanca nekoliko večja, pa je lahko razlika tudi samo eno stopnjo.

Skratka, kar takole preko foruma bo težka.

anzy4 ::

Nazadnje ko je pregorela glavna varovalka je bilo nekako takole: gospodarsko poslopje grelec pralnega avtomata 12 kW (dela pa samo nekaj minut) + nekaj luči in hladilni bazen = okrog 13,5 kW
Hiša spodaj: nekaj luči, pečica in ena plošča indukcije cca 3 kW ; mansarda pralni stroj, nekaj luči in mislim da si je moja še nekaj na steklokeramični grela :)). Ko vse skupaj seštejem je to krepko nad 16kW in ni čudno da je pregorela varovalka.

In sva z električarjem razmišljala kako zdaj izvesti to z limitorji, ker so porabniki razpršeni na treh omaricah. Če bi bila ena omarica bi bilo bolj enostavno. Vprašanje: ali tokovni limitor avtomatsko nazaj vključi nenujnega porabnika, ko nujni ne potrebuje več štroma?

AmokRun ::

Menjaj dovodni kabel. Vse ostalo je kvazi rešitev.

Matko ::

1) Edini uporabni nasvet v tej temi je, da najprej izvedi posnetek dejanskega stanja omrežja.
2) Pomembni so tokovi in ne delovne moči.

PS: Čez čas ti bodo zamenjala števec, ki bo sam odklapljal pri 25A brez tolerance, kot trenutna varovalka. Potem boš šele v...

balocom ::

anzy4 je izjavil:

Vprašanje: ali tokovni limitor avtomatsko nazaj vključi nenujnega porabnika, ko nujni ne potrebuje več štroma?


Schneiderjev sam nazaj vklopi ne nujne poorabnike po 5/10 minutah. Če izklopi samo en "nivo" ne nujnih porabnikov to naredi po 5ih minutah, 2 nivo pa po 10 minutah.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mirator ::

AmokRun je izjavil:

Menjaj dovodni kabel. Vse ostalo je kvazi rešitev.

Če gre samo za zamenjavo kabla od števca do enega od razdelilnikov, potem se s tabo strinjam. Če pa mora menjati distribucijski dovodni kabel pa je lahko misija nemogoče pa tudi vprašanje, če bi soglasje za povečavo sploh dobil.

mirator ::

anzy4 je izjavil:

Nazadnje ko je pregorela glavna varovalka je bilo nekako takole: gospodarsko poslopje grelec pralnega avtomata 12 kW (dela pa samo nekaj minut) + nekaj luči in hladilni bazen = okrog 13,5 kW
Hiša spodaj: nekaj luči, pečica in ena plošča indukcije cca 3 kW ; mansarda pralni stroj, nekaj luči in mislim da si je moja še nekaj na steklokeramični grela :)). Ko vse skupaj seštejem je to krepko nad 16kW in ni čudno da je pregorela varovalka.

In sva z električarjem razmišljala kako zdaj izvesti to z limitorji, ker so porabniki razpršeni na treh omaricah. Če bi bila ena omarica bi bilo bolj enostavno. Vprašanje: ali tokovni limitor avtomatsko nazaj vključi nenujnega porabnika, ko nujni ne potrebuje več štroma?

Najboljši in najcenejši limitor si lahko sam. Ni mi namreč jasno, zakaj mora biti istočasno vklopljen še pralni stroj, pečica in kuhalnik. S pametno časovno razporeditvijo bi ti potem vse dobro funkcioniralo. Rešitev z limitorji je vsekakor tudi v redu, ni pa najceneša opcija. Vseeno je ceneje zamenjati kabel od glavnih varovalk dalje. Če pa moraš menjati tudi dovod do števca, je pa to najdražja ocija, ki mogoče tudi ni izvedljiva (stanje NN omrežja).

Rešitev z limitorjem pa bi potekala takole. Moral bi jih vstaviti v dovodni kabel v vsako fazo (ne vem, mogoče obstajajo tudi trifazni). Potem bi moral v posamezne razdelilnike vgraditi toliko inštalacijskih kontaktorjev, kolikor porabnikov bi krmilil. Limitor bio potem izklapljal kontaktorje, ti pa porabnike. Po zmanjšanju toka v določeni fazi, se ti z nekaj minutno zakasnitvijo, izklopljeni porabniki avtomatsko vključijo nazaj.

balocom ::

https://etrgovina.elektronabava.si/shop...

Obstaja tudi tri fazni limitator, samo po izgledu ima za vsako fazo posebej izhod?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mirator ::

Ja je pravi.
https://download.schneider-electric.com...
Vendar tako kot sem omenil, je potrebno potem v posamezne razdelilnike vgraditi inštalacijske odklopnike (širina enaka kot širina inštalacijskega odklopnika) in seveda ožičenje in kabliranje.

AmokRun ::

mirator je izjavil:

AmokRun je izjavil:

Menjaj dovodni kabel. Vse ostalo je kvazi rešitev.

Če gre samo za zamenjavo kabla od števca do enega od razdelilnikov, potem se s tabo strinjam. Če pa mora menjati distribucijski dovodni kabel pa je lahko misija nemogoče pa tudi vprašanje, če bi soglasje za povečavo sploh dobil.

Dvomim, da elektro od trafota do hiše vleče samo 4 mm2, kar je minimum za 25 A varovalke.

Miha 333 ::

AmokRun je izjavil:

mirator je izjavil:

AmokRun je izjavil:

Menjaj dovodni kabel. Vse ostalo je kvazi rešitev.

Če gre samo za zamenjavo kabla od števca do enega od razdelilnikov, potem se s tabo strinjam. Če pa mora menjati distribucijski dovodni kabel pa je lahko misija nemogoče pa tudi vprašanje, če bi soglasje za povečavo sploh dobil.

Dvomim, da elektro od trafota do hiše vleče samo 4 mm2, kar je minimum za 25 A varovalke.

To bi veljalo za po hiši, do trafota pa so razdalje ponavadi malo večje in s tem tudi padec napetosti. Poleg tega je ponavadi skupen vod za več hiš.

starfotr ::

Najceneje oz. z najmanj posega v elektro omaro je, da zamenjaš indukcijske kuhalnike s plinom.

Pa mogoče še kako drugo gretje izvajaš na druge načine, kot z elektriko.

Potem si rešil vse.

zmaugy ::

Problem je, če ti istočasno laufata dva pralna in sušilna stroja pa še kakšen sesalec zraven (plus skrinje in hladilniki in ostala običajna oprema). Tukaj nimaš alternativnih rešitev razen kakšne prerazporeditve faz po vtičnicah (v očeh laika).
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

starfotr ::

Opcija je, da se blokira vklop naprav. Samo to se ne sklada z zeljo OP, da ne bi rad posega v omaro.

On bi novce in bi tudi ovce. Pac oboje ne gre.

V vsakem primeru je treba investirat in predelat.

anzy4 ::

Kot je rekel @mirator menjava dovodnega kabla z močnejšim in močnejše varovalke so težko izvedljive in še drago povrhu. Da bi zdaj ven metal indukcijo (saj veste kako je če se ženi zameriš) tudi ne bo šlo.
Saj če bi bil sam bi že pazil in se to ne bi zgodilo, če je pa več ljudi pri hiši pa en za drugega ne ve kaj je vklopljeno, zaradi tega pa občasno pride da gre pancerka.

Števec že imamo elektronski.

Bom dobil električarja, da najprej premeri tokove po fazah ob obremenitvi in če bo kazalo, da je preveč na eni fazi bo prevezal. Prav tako bomo pogledali kako bi montirali limitatorje in kaj to pomeni za izvedbo.
Zanima me sledeče: ali bi bila možna za glavnimi varovalkami namestiti avtomatske varovalke 3x25A s hitrejšim izklopom in bi ob eventuelni preobremenitvi izklopilo avtomatske varovalke in ne pancerke ali pa takšnih avtomatskih varovalk, ki se jih da nastavljati (če sploh obstajajo), da bi jih nastavil na 24,5 A in bi bila zagorovljena selektivnost.

johnnyyy ::

anzy4 je izjavil:

Kot je rekel @mirator menjava dovodnega kabla z močnejšim in močnejše varovalke so težko izvedljive in še drago povrhu. Da bi zdaj ven metal indukcijo (saj veste kako je če se ženi zameriš) tudi ne bo šlo.
Saj če bi bil sam bi že pazil in se to ne bi zgodilo, če je pa več ljudi pri hiši pa en za drugega ne ve kaj je vklopljeno, zaradi tega pa občasno pride da gre pancerka.

Števec že imamo elektronski.

Bom dobil električarja, da najprej premeri tokove po fazah ob obremenitvi in če bo kazalo, da je preveč na eni fazi bo prevezal. Prav tako bomo pogledali kako bi montirali limitatorje in kaj to pomeni za izvedbo.
Zanima me sledeče: ali bi bila možna za glavnimi varovalkami namestiti avtomatske varovalke 3x25A s hitrejšim izklopom in bi ob eventuelni preobremenitvi izklopilo avtomatske varovalke in ne pancerke ali pa takšnih avtomatskih varovalk, ki se jih da nastavljati (če sploh obstajajo), da bi jih nastavil na 24,5 A in bi bila zagorovljena selektivnost.


Rešujem podoben primer, kjer hočem zmanjšati priključno moč za stanovanje (20A varovalka karakteristik gG) in zagotoviti "just in case". Na žalost selektivnosti z varovalkami B20 po karakteristikah ne dosegam. Dosegam jih za manjše in daljše preobremenitve (cca >25s) kar se pa tiče večjih pa padem ven. Kako je z 25A varovalkami ne vem, lahko pa si pogledaš karakteristike:

gG, avtomat

Matko ::

johnnyyy je izjavil:

Rešujem podoben primer, kjer hočem zmanjšati priključno moč za stanovanje (20A varovalka karakteristik gG) in zagotoviti "just in case". Na žalost selektivnosti z varovalkami B20 po karakteristikah ne dosegam. Dosegam jih za manjše in daljše preobremenitve (cca >25s) kar se pa tiče večjih pa padem ven. Kako je z 25A varovalkami ne vem, lahko pa si pogledaš karakteristike:

gG, avtomat


To ni rešitev.
Celotne krivulje ne moreš varovati.

stanovanje v bloku: 1f, 20A?
konec uporabe močnih električnih naprav ali pa večja varovalka.
Ali pa samoredukcija - npr. bojler na stikalo.

mirator ::

johnnyyy je izjavil:

anzy4 je izjavil:

Kot je rekel @mirator menjava dovodnega kabla z močnejšim in močnejše varovalke so težko izvedljive in še drago povrhu. Da bi zdaj ven metal indukcijo (saj veste kako je če se ženi zameriš) tudi ne bo šlo.
Saj če bi bil sam bi že pazil in se to ne bi zgodilo, če je pa več ljudi pri hiši pa en za drugega ne ve kaj je vklopljeno, zaradi tega pa občasno pride da gre pancerka.

Števec že imamo elektronski.

Bom dobil električarja, da najprej premeri tokove po fazah ob obremenitvi in če bo kazalo, da je preveč na eni fazi bo prevezal. Prav tako bomo pogledali kako bi montirali limitatorje in kaj to pomeni za izvedbo.
Zanima me sledeče: ali bi bila možna za glavnimi varovalkami namestiti avtomatske varovalke 3x25A s hitrejšim izklopom in bi ob eventuelni preobremenitvi izklopilo avtomatske varovalke in ne pancerke ali pa takšnih avtomatskih varovalk, ki se jih da nastavljati (če sploh obstajajo), da bi jih nastavil na 24,5 A in bi bila zagorovljena selektivnost.


Rešujem podoben primer, kjer hočem zmanjšati priključno moč za stanovanje (20A varovalka karakteristik gG) in zagotoviti "just in case". Na žalost selektivnosti z varovalkami B20 po karakteristikah ne dosegam. Dosegam jih za manjše in daljše preobremenitve (cca >25s) kar se pa tiče večjih pa padem ven. Kako je z 25A varovalkami ne vem, lahko pa si pogledaš karakteristike:

gG, avtomat

20 A za stanovanje je absolutno premajhna jakost glavne varovalke, sploh če imaš el. štedilnik, pralni in pomivalni stroj, bojler. Vsi ti porabniki so reda moči 2 kW in več, na razpolago pa imaš glede na varovalko 4,6 kW. Potem je, kot si že sam ugotovil, problem selektivnost. Med gG varovalkami mora biti razmerje 1:1,6. Razmerje med 20 in 16 A varovalko pa je komaj 1:1,25. V tem primeru bi pregoreli obe varovalki. Optimalna rešitev pa je dejansko z zgoraj opisanim limitorjem, ki pa tudi ni ravno poceni. Določiš prioritetne porabnike, ki se ne smejo izklopiti in manj pomembne.

No ja, šlo bi tudi, če bi imel plinski štedilnik in ostale porabnike, ki ne bi presegali 2,2 kW. Potem bi lahko imel vse tokokroge varovane z 10A in seveda limitor.

johnnyyy ::

Matko je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Rešujem podoben primer, kjer hočem zmanjšati priključno moč za stanovanje (20A varovalka karakteristik gG) in zagotoviti "just in case". Na žalost selektivnosti z varovalkami B20 po karakteristikah ne dosegam. Dosegam jih za manjše in daljše preobremenitve (cca >25s) kar se pa tiče večjih pa padem ven. Kako je z 25A varovalkami ne vem, lahko pa si pogledaš karakteristike:

gG, avtomat


To ni rešitev.
Celotne krivulje ne moreš varovati.

stanovanje v bloku: 1f, 20A?
konec uporabe močnih električnih naprav ali pa večja varovalka.
Ali pa samoredukcija - npr. bojler na stikalo.


Saj pravim, da iščem rešitev - ne da sem jo našel. In nakazal sem tudi, kje tiči problem :). Problem tiči v primeru kratkih preobremenitev, saj je bimental prepočasen, tok pa je premajhen za elektromagnetni sklopnik. Takšna situacija je med gG 20A in B20. Kako je med gG 25A in B25 ne vem, pričakoval pa bi nekaj podobnega. Zato sem povedal, da lahko pričakuje, da selektivnosti s takšno postavitvijo ne bo dosegel. Jaz trenutno razmišljam o "predelavi varovalke" torej bimental iz 20A, elektromagnetni sklopnik pa iz 10 oz. 16A. To pri meni v teoriji nebi smelo biti problema, saj so glavni porabniki pretežno delovnega tipa in previsokih špic nebi smelo biti (razen sesalec in mikrovalkovka). Glede na to da ima OP kmetijo, to ne bo šlo skozi saj kot pravi ima tudi asinhronske motorje, ki ob zagonu naredijo špice toka.

V mojem primeru računam na 1x20A (trenutno 1x35A). Imam toplovod in plinovod - kar pomeni, da nimam nobenega bojlerja, kuhalniki pa so na plin. Najmočnejši porabniki so: pečica, pomivalc, pralni stroj, mikrovalovka in sesalec.

mirator ::

anzy4 je izjavil:

Saj če bi bil sam bi že pazil in se to ne bi zgodilo, če je pa več ljudi pri hiši pa en za drugega ne ve kaj je vklopljeno, zaradi tega pa občasno pride da gre pancerka.

No tale je pa bolj tako. Vedno se da narediti skupni urnik. Ko se kuha se ne pere in ko se pere se ne vklaplja grelec v gospodarskem poslopju.
Zanima me sledeče: ali bi bila možna za glavnimi varovalkami namestiti avtomatske varovalke 3x25A s hitrejšim izklopom in bi ob eventuelni preobremenitvi izklopilo avtomatske varovalke in ne pancerke ali pa takšnih avtomatskih varovalk, ki se jih da nastavljati (če sploh obstajajo), da bi jih nastavil na 24,5 A in bi bila zagorovljena selektivnost.


To kar pozabi. Ne gre.

Sicer pa malo bolj natančno opiši, kako imaš narejeno. Kašen presek imaš, da je premajhen. Po predpisih bi od števca do razdelilnika moral biti presek minimalno 10 mm2 (če imaš posamezne žile, se ta presek nanaša na nulo, ki je hkrati tudi zaščitni vodnik), pa če tudi je glavna varovalka samo 16 A. Kako imaš ta razcep narejen: kabel zaporedno od števca do 1. el. razdelilnika, dalje do 2. in dalje do tretjega ali kabel do 1. razdelilnika in dalje ločena kabla do 2. in 3. razdelilnika?

Povečava jakosti varovalke pomeni tudi večji mesečni strošek omrežnine, limitor (res da ni najcenejši)pa je mogoče začetna investicija nekoliko višja, imaš pa potem optimalno izkoriščeno priključno moč in nobenih nadaljnih stroškov (kamor seveda paše tudi vsakokratna zamenjava pregorele glavne varovalke)

Lonsarg ::

Jaz vseeno šparanja pri elektriki ne razumem. Meni je pa to tako osnovna dobrina, da če bi moral enkrat na mesec avtomatsko varovalko nazaj vklopit raje plačam 10k€ samo da tega ne počnem.

anzy4 ::

mirator je izjavil:

anzy4 je izjavil:

Saj če bi bil sam bi že pazil in se to ne bi zgodilo, če je pa več ljudi pri hiši pa en za drugega ne ve kaj je vklopljeno, zaradi tega pa občasno pride da gre pancerka.

No tale je pa bolj tako. Vedno se da narediti skupni urnik. Ko se kuha se ne pere in ko se pere se ne vklaplja grelec v gospodarskem poslopju.
Zanima me sledeče: ali bi bila možna za glavnimi varovalkami namestiti avtomatske varovalke 3x25A s hitrejšim izklopom in bi ob eventuelni preobremenitvi izklopilo avtomatske varovalke in ne pancerke ali pa takšnih avtomatskih varovalk, ki se jih da nastavljati (če sploh obstajajo), da bi jih nastavil na 24,5 A in bi bila zagorovljena selektivnost.


To kar pozabi. Ne gre.

Sicer pa malo bolj natančno opiši, kako imaš narejeno. Kašen presek imaš, da je premajhen. Po predpisih bi od števca do razdelilnika moral biti presek minimalno 10 mm2 (če imaš posamezne žile, se ta presek nanaša na nulo, ki je hkrati tudi zaščitni vodnik), pa če tudi je glavna varovalka samo 16 A. Kako imaš ta razcep narejen: kabel zaporedno od števca do 1. el. razdelilnika, dalje do 2. in dalje do tretjega ali kabel do 1. razdelilnika in dalje ločena kabla do 2. in 3. razdelilnika?

Povečava jakosti varovalke pomeni tudi večji mesečni strošek omrežnine, limitor (res da ni najcenejši)pa je mogoče začetna investicija nekoliko višja, imaš pa potem optimalno izkoriščeno priključno moč in nobenih nadaljnih stroškov (kamor seveda paše tudi vsakokratna zamenjava pregorele glavne varovalke)


Nisem še razkopaval po razdelilnih omaricah, tako, da ne vem presekov kablov. Sicer ne razumem, zakaj bi bili zdaj preseki kablov važni...kot sem opisal od vseh treh razdelilnih omaricah se nabere nekaj porabnikov kar skupaj nanese da je preveč za glavno varovalko.
Moj štromar mi je predlagal limitator, namesto glavnih varovalk in potem, če že prekoračimo (zaradi nepazljivosti) obremenitev vrže ven in lepo nazaj vklopimo. In ni treba klicati elektra. Ali je to to: http://www.eti.si/images/userfiles/sl-S...
Ker se na elektriko ne razumem najbolje bi te prosil za mnenje o tem @mirator.
Če sem prav razumel to kar sem prilepil (tarifni odklopnik oz. limitator od ETI) ni isto kar imaš ti. Tebi pri preobremenitvi izklopi del porabnikov, obenem pa ti vse ostalo ostane pod štromom. Se pravi: Če pri nas vgradimo limitor kot ga imaš ti in v razdelilni omarici določimo skupino porabnikov kjer je npr. pečica1, pečica2 in pralni stroj, ki jih ob preobremenitvi vrže ven, če je izpolnjen pogoj prevelik tok. Če je tako, potem me zanima kako je s selektivnostjo, ker če imam v gospodarskem poslopju v določenem trenutku porabo 12kW in se naenkrat vklopi še kakšna pečica in še kaj in skupaj preseže max obremenitev je potem vprašanje selektivnosti.
Kaj pa potem ko se obremenitev zmanjša? Ali manj pomembne porabnike avtomatsko nazaj vklopi, ali jih je treba ročno? Toliko zaenkrat. Hvala
Lp

Invictus ::

Ne bodi šparoven, pa vgradi močnejše varovalke...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus je izjavil:

Ne bodi šparoven, pa vgradi močnejše varovalke...
Preberi temo.

mirator ::

anzy4 je izjavil:



Nisem še razkopaval po razdelilnih omaricah, tako, da ne vem presekov kablov. Sicer ne razumem, zakaj bi bili zdaj preseki kablov važni...kot sem opisal od vseh treh razdelilnih omaricah se nabere nekaj porabnikov kar skupaj nanese da je preveč za glavno varovalko.
Moj štromar mi je predlagal limitator, namesto glavnih varovalk in potem, če že prekoračimo (zaradi nepazljivosti) obremenitev vrže ven in lepo nazaj vklopimo. In ni treba klicati elektra. Ali je to to: http://www.eti.si/images/userfiles/sl-S...
Ker se na elektriko ne razumem najbolje bi te prosil za mnenje o tem @mirator.
Če sem prav razumel to kar sem prilepil (tarifni odklopnik oz. limitator od ETI) ni isto kar imaš ti. Tebi pri preobremenitvi izklopi del porabnikov, obenem pa ti vse ostalo ostane pod štromom. Se pravi: Če pri nas vgradimo limitor kot ga imaš ti in v razdelilni omarici določimo skupino porabnikov kjer je npr. pečica1, pečica2 in pralni stroj, ki jih ob preobremenitvi vrže ven, če je izpolnjen pogoj prevelik tok. Če je tako, potem me zanima kako je s selektivnostjo, ker če imam v gospodarskem poslopju v določenem trenutku porabo 12kW in se naenkrat vklopi še kakšna pečica in še kaj in skupaj preseže max obremenitev je potem vprašanje selektivnosti.
Kaj pa potem ko se obremenitev zmanjša? Ali manj pomembne porabnike avtomatsko nazaj vklopi, ali jih je treba ročno? Toliko zaenkrat. Hvala
Lp

Pravzaprav imaš na svoja vprašanja že vse odgovore v prejšnjih postih. Pa vseeeno še nekaj detajlov, da se boš lažje odločal.
1. presek kabla od števca dalje me je zanimal predvsem, če bi mogoče vseeno bil dovol velik, da bi lahko povečal jakost varovalk. Če je kabel položen v načinu C, D ail E (kaj to pomeni, ti naj razloži električar) potem lahko z varovalko 35 A ščitiš tudi presek 6 mm2. V tem primeru samo zaprosiš za povečanje moči, plačaš razliko v priključnini in poveča se ti stalni mesečni strošek omrežnine. Nimaš pa nobenih predelav. Pri 3 x 35 A varovalki bi imel na razpolago 23 kW in če imaš vklopljene grelce v gospodrskem poslopju 12 kW, ti ostane še 11 kW oz nekaj manj kot 4 kW po fazi. To bi moralo zadostovati za vse porabnike.
2. limitator ETI iz linka je sicer dobra reštev (včasih ga je Elektro Primorska obvezno zahtevala namesto obračunskih varovalk), ker bi ti preobremenitev odklopil pred pregoretjem varovalk. Slaba pa je, da ti izklopi celotno napajanje in pri ponovnem vklapljanju, bi ti zelo kmalu zopet izklopil, saj bi imel napeljavo obremenjeno enako, kot je bila tik pred izklopom. Ne bi pa bilo slabo, če bi ga vgradil v zgornjem primeru.
3. Limitor o katerm govorim jaz, pa ti porabnike s prioriteto ne bi izklopil ampak samo tiste, ki ni nujno, da so ravno takrat vklopjeni. Ko se ti obremenitev zmanjša, se odklopljeni porabniki avtomatsko vklopijo nazaj v času 5 - 10 min. Jaz imam n.pr. kot prioritetne porabnike kompletno razsvetljavo, štedilnik, vtičnico za TV in računalnik. Izklapljajo pa se mi najprej bojler, če je preobremnitev še previsoka, pa še eventualno vključen pralni stroj in ostale vtičnice.
4. Vsekakor bi te opozoril, kot sem te že enkrat. Naredi spisek vseh porabnikov za vsak objekt oz el. razdelilnik. Mogoče imaš v posameznem razdelilniku pravilno enakomerno porazdelitev tokokrogov, se ti pa prepletajo med razdelilniki. N.pr. imaš na isti fazi oba pralna stroja ali obe pečici itd. Sicer pa imaš pri 3 x 25 A varovalkah razpoložljivo moč ca 16 kW, ob vklopu 12 kW porabnika ti potem ostane samo še 4 kW oz. po fazi dober kW. Pralni stroj, pečica, bojler itd pa imajo vsi 2 kW ali več. Torej ni čudno, da ti varovalka pregoreva.
5. Imaš pa še eno možnost in sicer, da v el. razdelilnika vgradiš tedenski timer, ki ti v tistem času, ko bo obratovala naprava v godpodarskem poslopju, odklopi vse porabnike nad 1 kW moči.

anzy4 ::

@mirator najlepša hvala za razumljivo in obširno razlago.
Najprej bomo ukrepali pod točko 4, nato pa pod 3.
Nekaj bo pač koštalo anpak kar je treba je treba, če ne bodo vedno problemi, saj vemo kako je, da se število porabnikov z leti povečuje ponavadi.
Če bo pa kdaj treba še el. avte filat potem pa tako ali tako ne bo šlo 3*25A


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15722373 (3631) hafnerurban
»

Fid stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
147619 (551) int47
»

Toplotna črpalka in težave z glavnimi varovalkami (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8728294 (9750) energetik
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942372 (28965) borut_p
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4016887 (15718) imagodei

Več podobnih tem