» »

Fid stikalo

Fid stikalo

mgmg ::

Pozravljeni,

Živim v starejši stanovanjski hiši kjer je glavna električna omarica narejena
še s starimi talilnimi varovalkami in staro električno napeljavo 25a max.
Sam s pomočjo električarja sem napeljal popolnoma novo instalacijo po stanovanju
in jo zasčitil z 25a fid stikalom občutljivosti 0, 03a oz. 30ma.
Problem je naslednji. Pri povečani preobremenitvi mi meče glavno varovalko
(talilno) mimo fid stikala... Sam sumim na to da skupek porabnikov nedoseže
preobremenitve nazinega toka temveč dolgoročno segreva talilno varovalko.. Ker ko jo zamenjam je popolnoma vroča... Nevem kaj naj naredim.. Možnosti povečanja amperaže nimam ker je glavna napeljava stara...

Kakšno rešitev mi predlagate..?
  • polepsal: Azrael ()

Pyr0Beast ::

what ?
Varovalka MIMO FID stikala ? [8-O]

25A varovalka je logicno da se segreje.
To je cca. 5.5kW porabe.

Grejes na strom ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Highlag ::

Prerazporeditev določenih bremen preko drugih varovalk je edina možnost. Ali pa zmanjšanje porabe. Če imaš tri faze moraš porabnike razporediti med vse tri faze. Imaš nekaj velikih uporabnikov - bojler, pečica, štedilnik. Lepo vsakega na svojo fazo. Drugače ne gre. FID tule nima veze.
Never trust a computer you can't throw out a window

Pyr0Beast ::

FID ni 25A varovalka ce si to mislil.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

25A pomeni 5.5kW, če 25A varovalko kuha in ta pregoreva , obremenitev presega njeno tokovno zmogljivost. Ni druge.

30mA FID je za kopalnico ali en sam porabnik ali vtičnico, kjer se prikaplja stvari, ki se jih uporablja na vrtu (kosilnica, mlin za veje, škarje za živo mejo ipd). Za celo bajto je 30mA FID pogosto preobčutljiv.

In BTW FID ne varuje inštalacije pred preobremenitvijo, ampak samo ljudi in živali v primeru preboja izolacije.
Nekoč je bil Slo-tech.

mgmg ::

Ne imam samo 1 fazo in vse porabnike v stanovanju na elektriko uključno z gretjem..

To da je poraba previsoka vem.. Samo rad bi da mimeče varovalko v omarici od stanovanja in ne v glavni ker me pride preveč plačevanje elektro pri.

Dosti kombinirat nimam kaj... Sam omejiu bi da mi nemeče glavne

Nisem mislil rauno fid ampak automatsko varovalko na kateri je vezana nula, linija in ničenje s tipko test ( te pa so samo < 16 in 25 < vmesne 20a pa ni če ne bi dal 20-ko)

Kaj bi se zgodilo če bi dal recimo navadno 20a pred glavno 25a da mi ostane še vedno varovanje med nulo in ničenjem)..?

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Azrael ()

Azrael ::

Če sedaj pregoreva 25A varovalka, bo 20 še toliko prej. Zmanjšaj obremenitev (oz. jo razporedi čez dan: ko dela pralni stroj, naj ne dela bojler ali pa el. pečica npr-) ali nadgradi inštalacijo, da boš lahko imel 32A glavno varovalko.

Nisem mislil rauno fid ampak automatsko varovalko na kateri je vezana nula, linija in ničenje s tipko test ( te pa so samo < 16 in 25 < vmesne 20a pa ni če ne bi dal 20-ko)
To kar si opisal je FID, zaščita pred napetostjo dotika. Nulo in ozemljitev se NE SME speljati skozi varovalko ali avtomatski odklopnik, nikoli!

In zato FID ne odklopi pri preobremenitvi, celo zaradi kratkega stika ni nujno, da bo izpadel.
Nekoč je bil Slo-tech.

Y0sh1 ::

Pozdravljen mgmg,

ali lahko malo bolj natančno opišeš svojo inštalacijo. Ne razumem kako imaš samo enofazen dovod, saj je kolikor jaz vem (prav tako imamo staro hišo) je dovod vedno trofazen. Kot je že azrael ugotovil je po tvojem opisu nimaš avtomatske varovalke ampak FID, ki se običajno uporablja le v kopalnici in sigurno ni dobra rešitev za glavno varovalko.

Najbolje da tvoj električar ki ti je pomagal pri inštalaciji, pomeri tok na glavni varovalki za vsak porabnik posebej, tako da ugotoviš kateri ti največ porabi. Porabnike varuj z ločenimi varovalkami, za rasvetljavo in vtičnice etimat 10A B in za boljler ter pečico itd. pa etimat 16A B, najboljše je ločit tako vtičnice kot razsvetljavo, pa tudi po prostorih (sam imam ločen vsak prostor razveljavo in vtičnice in skoraj vsak močnejši porabnik). Tako boš vsaj imel kontrolo kritičnih porabnikov in jih boš vklapljal le po potrebi.

Lahko pa da je problem tudi na sami talilni varovalki oz. za njo, saj so kontakti v starih hišah že večinoma oksidirani in se ti zaradi slabega kontakta pregreva varovalka (sem imel podoben problem na stari inštalaciji).

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Y0sh1 ()

mgmg ::

Vsaka soba je deljena, vtičnice sob so posebej pripeljane, luči prav tako,
vsi večji porabniki imajo svoje varovanje, kopalnica je preko fid stikala, vse to pa gre na že opisano varovalko 25A (z30mA)(sam nevem kako se ji reče) katera zaseda dva modula ,z te varovalke gre potem na glavno stikalo in nato v glavno elektro omarico kjer je talilna 25A varovalka..

to je večstanovanjska hiša ki ima verjetno več faz samo so porazdeljene po stanovanjih..1 na vsako

o opciji 35A sem že razmišljl .. sam kolk pride to koštat ker to naj bi izvajali z elektra..

glede oksidacije je pa tud možno ker ko jo grem menjat jo dobesedno zavari za kontakt

HVALA VAM ZA ODGOVORE ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mgmg ()

Pyr0Beast ::

Potem pa obvezno grlo oz. podnozje varovalke zamenjat za kaj boljsega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Če ima srečo je pošvasan samo vpasni vijak in mogoče kapa in ni scvrlo priključkov na varovalni element.

Pri menjavi vpasnega vijaka je zelo pametno izklopiti glavno varovalko, na njem je drugače stalna faza, čeprav ga kak mojster zamenja tudi pod štromom, samo je to zelo nevarno početje.

Samo vseeno menim, da imaš vse skupaj preobremenjeno, FID pa ali narobe priklopljen ali pa noro srečo, da ne izpada.
Nekoč je bil Slo-tech.

telexdell ::

Praktično z minimalnimi stroški si lahko dvigneš glavno varovalko na 32A (ni dodatnega mesečnega stroška ali povečanja priključne moči). Tudi notranja instalacija bi to morala prenesti (čeprav stara). Rabiš le elektro soglasje (pozanimaj se pri lokalnem distributerju).

Nato naroči elektrikarju, da ti v notranji razdelilec (na dovod) namesti 32A avtomatsko varovalko ali še bolje 32A tokovni prožilnik (lahko tudi zaščitno motorsko stikalo 32A). Zaradi različnih izklopnih karakteristik ti bo praktično vedno prej izključil ta nov element.

Glede na gretje prostorov z elektriko in s tem posledično obratovanju na skrajni zmogljivosti instalacije ti bo glavna varovalka kljub temu odpovedovala (pregrevanje-staranje) vendar bistveno redkeje (mogoče na 2-3 leta).

accord37 ::

Pozdravljeni

Da ne smetim z novo temo o FID stikalih me zanima nekaj v zvezi s fid stikali.

Pred kratkim sem imel neko izobraževanje in izpit. Rečeno mi je bilo že v naprej da so vprašanja prevedena iz francoščine v angleščino in so posledično včasih nelogična kot na primer naslednje:

Question: At what value of fault current a circuit braker rated at 300mA can trip?

Imel sem na izbiro:

a: 50mA
b: 100mA
c: 150mA
d: 300mA

Ko sem prebral se mi je zdelo logično da je 300ma (pač varovalka)....program za test se je obarval rdeče.

Nato sem govoril z pristojnim, ki je bil prisoten pri preverjanju kako si on predstavlja to vprašanje....sam je dejal da je verjetno težava v prevodu in so mislili na RCD.

Mi zna povedati kdo kakšen je trip value v mA pri 300mA RCD (FID stikalo)?

za 30ma sem našel podatek da je celo od 15mA - 28mA

Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: accord37 ()

mirator ::

Obkrožil si pravilno vrednost. Res lahko sicer FID odklopi že prej, pri naznačeni vrednosti pa mora. Ne razumem pa kaj mešaš varovalko in FID, ki sta povsem različna zaščitna elementa?

int47 ::

Circuit breaker je instalacijski odklopnik.
RCD lahko odklopi pri polovici nazivnega diferenčnega toka, mora pa pri nazivnem.

Introduction to power / On to power ?
Je napaka. Sodelavec je imel enako izkušnjo ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129205 (2378) mirator
»

Stik faze in nule

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
363484 (2054) mirator
»

Varovalka se greje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
333761 (2186) Highlag
»

Izklop fida med nevihto (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6516632 (14139) lovro535v2

Več podobnih tem