» »

Lockheed Martin F-35 Lightning II (bojna letala 5 generacije)

Lockheed Martin F-35 Lightning II (bojna letala 5 generacije)

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3

Chalky ::

Ne vem zakaj o tem niti besede. Lockheed Martin je včeraj podpisal pogodbo v vrednosti 34 milijard dolarjev za skoraj 500 (478) novih bojnih letal F-35. Ne smemo pozabiti da je Lockheed Martin proizvedel že več kot 450 bojnih letal in bo ob koncu leta ta številka narasla na 500, z drugimi besedami do konca leta 2022 bodo imeli Američani in njihovi zavezniki preko 1000 bojnih letal pete generacije. Nisem fan njihove zunanje politike vendar sem mnenja da gre za kar precej veliko novico, ne samo zaradi količine ampak tudi zaradi tega, ker če bodo kdaj uporabili to silo se slabo piše prav vsaki državi na tej zemlji, in to nas lahko skrbi.

Tule nekoliko več podatkov: Cena letala bo vsako leto nekoliko padla in bo leta 2022 dosegla ceno bojnega letala četrte generacije.



Tule še zadnja posodobitev:




Mimogrede, program F-35 naj bi ob koncu obsegal okoli 4000 (po nekaterih podatkih celo 5000) bojnih letal kar se mi zdi neverjetna številka saj ne razumem zakaj potrebujejo toliko letal. Recimo Rusija ima v planu okoli 100-150 bojnih letal 5 generacije. Tule so še številke nakupov (ki se vsakih nekaj mesecev spreminjajo). Naj omenim še to da se program še naprej širi in da se dodajajo nove in nove države (trenutno v programu sodeluje okoli 18 držav).



Chalky ::

Kot zanimivost. Britanci so dokončali gradnjo druge letalonosilke in na prvi že testirajo F-35B in F-35C.





pa še dodatna zanimivost. Američani trenutno posodabljajo svoje Amphibious Assault ladje v tako imenovane mini letalonosilke. Gre za game changer saj imajo Američani približno 11 tovrstnih ladij. Kakor sem bral je v načrtu, da do leta 2025 vseh 11 spremenijo v mini letalonosilke tako da bodo imeli Američani približno 24 letalonosilk. 12 velikih in 12 malih in prav vsa bodo opremljena z letali pete generacije.

Bwaze6 ::

A pa F-35 že dela? :))

A niso cel kup "mission critical errors" in napake, nevarne za zdravje in življenje pilota kratkomalo prekrstili v manj pomembne okvare, da je program dobil vsaj približno zadostno oceno?

Smrekar1 ::

Chalky je izjavil:

Ne vem zakaj o tem niti besede.


Zato, ker dobre novice o F-35 niso ideološko čiste in nasprotujejo splošno sprejetim 'dejstvom', da je F-35 pregrešno drago, zanič letalo.

Počakaj na MrB-ja in ostalo srenjo, ti bodo že razložili kako da je drag in nezanesljiv in podobna jajca. V Loži imamo že nekaj let temo o tem in ne kažejo znakov učenja.

Mimogrede, nov F-35A je cenejši od F-16V.

Bwaze6 je izjavil:

A pa F-35 že dela? :))


Da.

A niso cel kup "mission critical errors" in napake, nevarne za zdravje in življenje pilota kratkomalo prekrstili v manj pomembne okvare, da je program dobil vsaj približno zadostno oceno?


Ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Chalky ::

Bwaze6 je izjavil:

A pa F-35 že dela? :))

A niso cel kup "mission critical errors" in napake, nevarne za zdravje in življenje pilota kratkomalo prekrstili v manj pomembne okvare, da je program dobil vsaj približno zadostno oceno?


Po zadnjih podatkih je operativnost poskočila iz 55% na 73%. Te zgodbe da ne "delajo" se mi zdijo za lase privlečene. Je pa res da ima program kar nekaj let zamude vendar se je masovna proizvodnja že pričela (letos bodo proizvedli 130 letal). Pa tudi to da je vse over budget je tudi res vendar se zdaj cena na kos že nekaj mesecev pada in bo kmalu dosegla ceno bojnega letala četrte generacije. Seveda imajo probleme vendar sem mnenja da gre še vedno za daleč najboljše bojno letalo pete generacije na svetu.

Bwaze6 ::

Smrekar1 ::

Chalky je izjavil:


Po zadnjih podatkih je operativnost poskočila iz 55% na 73%.


Za primerjavo, Su-35 ima operativnost ~50%, F-15 okoli 78%.

Te zgodbe da ne "delajo" se mi zdijo za lase privlečene.


Saj so. Operativnost je bila nekaj let nizka ker se je število letal vsako leto podvojilo. Velik faktor operativnosti je izurjenost posadk na tleh, če imaš vsako leto polovico posadk čistih novincev bo operativnost logično nizka.

Chalky ::

Bwaze6 je izjavil:

The Pentagon is battling the clock to fix serious, unreported F-35 problems


Takšnih novic ne moreš jemati resno predvsem če veš kako deluje MIC ki neprestano rabi denar in je vreča brez dna. Seveda je v takšnih novicah tudi kar nekaj resnice vendar ali ti resno misliš da imajo samo Američani toliko problemov s svojimi letali medtem ko ostale države takšnih problemov nimajo? V programu F-35 sodeluje 18 držav in sem prepričan da kljub vsem težavam je F-35 še vedno daleč najboljše letalo pete generacije. Če bi bile vse te novice resnične potem nebi začeli z masovno proizvodnjo (letos bodo proizvedli kar 130 tovrstnih letal).

Bwaze6 ::

Ne mislim reči, da trenutno obstaja kaj boljšega, le da ima letalo še vedno velike težave.

Ne moreš celotni floti začasno prepovedati hipersoničnih poletov, obenem pa se hvaliti s 73% operativnostjo - operativnost take flote je 0%.

Chalky ::

Smrekar1 je izjavil:

Chalky je izjavil:


Po zadnjih podatkih je operativnost poskočila iz 55% na 73%.


Za primerjavo, Su-35 ima operativnost ~50%, F-15 okoli 78%.

Te zgodbe da ne "delajo" se mi zdijo za lase privlečene.


Saj so. Operativnost je bila nekaj let nizka ker se je število letal vsako leto podvojilo. Velik faktor operativnosti je izurjenost posadk na tleh, če imaš vsako leto polovico posadk čistih novincev bo operativnost logično nizka.


Jaz vem samo to da ko bodo enkrat dosegli 1000 oziroma 2000 letal da jim nihče ne bo segel niti do kolen. Pa naj ponovim še enkrat da mi gre njihova zunanja politika na bruhanje. Večina ljudi je mnenja da se Ameriški vojaški industrijski kompleks krči medtem ko sem jaz mnenja da vstopamo v novo fazo in da se zdaj pričenja šele prava posodobitev ameriške vojske (po skoraj 2 desetletjih). In to se zdaj dogaja na številnih frontah. Ameriška vojska je trenutno v fazi posodobitve in sem mnenja (kolikor spremljam situacijo) da bodo čez nekaj let svoj reach še povečali. Lep primer so mini carrierji na katera zdaj počasi prihajajo bojna letala pete generacije. Tudi to da neprestano trenirajo z ostalimi Evropskimi državami pove veliko. Recimo Poljska je sklenila dogovor o nakupu 37 bojnih letal pete generacije kar pomeni da bodo praktično čez noč preklopili na najmodernejša letala na svetu. Seveda Poljaki proti Rusom nimajo nobenih možnosti v primeru konflikta ampak to ni point. Point je da bodo Poljaki začeli trenirati na letalih pete generacije pred Rusi kar pa je kar pomembna novica oziroma se bo gap med državama vsaj kar se tiče pete generacije letal krepko zmanjšal. Norveška je naročila 55 bojnih letal F-35. Prav tako Švedska in Finska. Skupaj bi lahko te tri države imele preko 100 tovrstnih letal kar je kar lep zaloga na tistem območju. Seveda to v primeru konflikta ne pove kaj dosti saj so v igri še drugi faktorji vendar pravim kot zanimivost.

Smrekar1 ::

Chalky je izjavil:

Pa naj ponovim še enkrat da mi gre njihova zunanja politika na bruhanje.


Na bruhanje ti ne gre njihova zunanja politika, temveč propaganda o njihovi zunanji politiki.

V primerjavi z ostalimi zunanja politika ZDA niti ni grozna. Samo glavo moraš potegniti iz luknje in pogledati alternative. Ni idealna, ampak za vsako besedo o zunanji politiki ZDA jih lahko izrečeš vsaj pet o zunanji politiki Kitajske in vsaj dvajset o zunanji politiki Rusije. Razmerje je obrnjeno, prodaja se samo kritika ZDA (in Izraela, kar bodo lokalni neonaci troli takoj pograbili).

Večina ljudi je mnenja da se Ameriški vojaški industrijski kompleks krči medtem ko sem jaz mnenja da vstopamo v novo fazo in da se zdaj pričenja šele prava posodobitev ameriške vojske (po skoraj 2 desetletjih). In to se zdaj dogaja na številnih frontah. Ameriška vojska je trenutno v fazi posodobitve in sem mnenja (kolikor spremljam situacijo) da bodo čez nekaj let svoj reach še povečali.


ZDA še kar dolgo ne bodo tako dominantne kot so bile v letih 1991-2001. Pa?

Lep primer so mini carrierji na katera zdaj počasi prihajajo bojna letala pete generacije.


Omenjene mini letalonosilke niti niso kaj dosti sposobne kot letalonosilke. Lahko sicer uporabljajo F-35B, ampak njihov namen je helikopterski desant. Za pravo uporabo bojnih letal pete generacije jim manjka skakalnica na premcu, brez nje so omejeni bolj na lepo vreme in samo interne nosilce orožja.

F-35B samo z internim orožjem je še vedno superioren F-16V, ima več dosega, enako orožja, nizko opaznost in superiorno elektroniko. Harrierja pelje scat kolikor je dolg in širok. Kljub temu to ni nek strašen preboj, ker gre za sekundarne naloge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Chalky ::

Smrekar1 je izjavil:

Chalky je izjavil:

Pa naj ponovim še enkrat da mi gre njihova zunanja politika na bruhanje.


Na bruhanje ti ne gre njihova zunanja politika, temveč propaganda o njihovi zunanji politiki.

V primerjavi z ostalimi zunanja politika ZDA niti ni grozna. Samo glavo moraš potegniti iz luknje in pogledati alternative. Ni idealna, ampak za vsako besedo o zunanji politiki ZDA jih lahko izrečeš vsaj pet o zunanji politiki Kitajske in vsaj dvajset o zunanji politiki Rusije. Razmerje je obrnjeno, prodaja se samo kritika ZDA (in Izraela, kar bodo lokalni neonaci troli takoj pograbili).


Večina ljudi je mnenja da se Ameriški vojaški industrijski kompleks krči medtem ko sem jaz mnenja da vstopamo v novo fazo in da se zdaj pričenja šele prava posodobitev ameriške vojske (po skoraj 2 desetletjih). In to se zdaj dogaja na številnih frontah. Ameriška vojska je trenutno v fazi posodobitve in sem mnenja (kolikor spremljam situacijo) da bodo čez nekaj let svoj reach še povečali.


Kaj imaš v mislih tu. Propaganda ki jo širijo ameriški mediji ali propaganda ki jo širijo ameriški nasprotniki? Meni osebno gre na jetra predvsem to kar počnejo po svetu, od kraje dobrin pa do neprestanega bombardiranja. Je pa res da ne vemo kaj bi bilo če bi bile vloge obrnjena. Večina ljudi misli da bo Kitajska neka poštena, mirna velesila, jaz pa sem mnenja da bo ravno obratno in da so določeni vzorci že opazni. Od SCS-ja pa do KH-ja in Taiwana ter vojaških baz v Djibouti, Pakistanu in Afganistanu. Kitajska ima željo po določenem dosegu in ti tu dam prav vsaj kar se tiče Kitajske. Realno ne vemo kaj bi se dogajalo če bi bile vloge zamenjane. Po trenutnem vzorcu sem mnenja da bi Kitajci prav tako postavljali vojaške baze po svetu (to že počnejo samo ne v takšnem obsegu kot to počnejo Američani, jasno).


ZDA še kar dolgo ne bodo tako dominantne kot so bile v letih 1991-2001. Pa?


Bile so dominante predvsem zaradi konkurence, ki je ni bilo. Vojaško in tehnološko so zdaj močnejše kot v letu 91-2001. Gre predvsem zato da se ostale države počasi pobirajo.

vostok_1 ::

Landed a deal?

More like guaranteed.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Smrekar1 ::

Chalky je izjavil:

Kaj imaš v mislih tu. Propaganda ki jo širijo ameriški mediji ali propaganda ki jo širijo ameriški nasprotniki?


Propaganda, ki jo širijo njihovi nasprotniki.

Meni osebno gre na jetra predvsem to kar počnejo po svetu, od kraje dobrin pa do neprestanega bombardiranja.


To je propaganda, ki jo širijo ameriški nasprotniki. 'Kraja dobrin' je do sedaj še vedno bila kodna fraza za čisto običajno trgovsko transakcijo brez vojaških popustov in česa podobnega. Neprestano bombardiranje je tudi popolnoma zlajnana fraza brez osnove v realnosti. Tistih, ki jo ponavljajo, praviloma nikoli ne moti, ko kakšna druga država (npr. Rusija) bombardira vsepovprek. Tako najdemo propagandnega zavedenca.

Je pa res da ne vemo kaj bi bilo če bi bile vloge obrnjena. Večina ljudi misli da bo Kitajska neka poštena, mirna velesila, jaz pa sem mnenja da bo ravno obratno in da so določeni vzorci že opazni. Od SCS-ja pa do KH-ja in Taiwana ter vojaških baz v Djibouti, Pakistanu in Afganistanu. Kitajska ima željo po določenem dosegu in ti tu dam prav vsaj kar se tiče Kitajske. Realno ne vemo kaj bi se dogajalo če bi bile vloge zamenjane. Po trenutnem vzorcu sem mnenja da bi Kitajci prav tako postavljali vojaške baze po svetu (to že počnejo samo ne v takšnem obsegu kot to počnejo Američani, jasno).


Realno čisto dobro vemo kaj bi bilo, če bi bile vloge zamenjane. Samo Ukrajino poglej in si predstavljaj, da Rusija ne bi imela protiuteži v Natu. Kitajska s svojim projektom "cesta in pas" ('road and belt') pri belem dnevu ropa nerazviti svet.

https://theprint.in/opinion/chinas-belt...

Gre za čisto mafijsko shemo: državam ponudiš kredite za projekte, ki si jih ne morejo privoščiti in podmažeš politike, da jih sprejmejo. Nekaj let še gre, nato se država utopi v kreditih in kitajski ponudi ekskluzivne koncesije v strateških panogah, pristaniščih in podobnem, ki brez tega nikakor ne bi šle v prodajo.

https://www.nytimes.com/2018/06/25/worl...

In to je Kitajska, ki IMA močne protiuteži in se mora še kolikor-toliko lepo obnašati. V primerjavi z njimi so ZDA prijazni mucki.

Bile so dominante predvsem zaradi konkurence, ki je ni bilo. Vojaško in tehnološko so zdaj močnejše kot v letu 91-2001. Gre predvsem zato da se ostale države počasi pobirajo.


Absolutna moč države je vedno brezpredmetna. Važna je samo moč v primerjavi s konkurenco. Če bi sedanjo Slovenijo prestavil v leto 200 pr.n.št. bi naša "vojska" brez večjih težav pojedla rimsko republiko in zavojevala svet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Poldi112 ::

>Jaz vem samo to da ko bodo enkrat dosegli 1000 oziroma 2000 letal da jim nihče ne bo segel niti do kolen.

Ni panike. Tudi danes jim nihčen en pride blizu, pa to v ničemer ne spremeni dejstva, da (vojaško) nimajo za burek na drugem koncu sveta.

>Seveda imajo probleme vendar sem mnenja da gre še vedno za daleč najboljše bojno letalo pete generacije na svetu.

Boljši od f22?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jype ::

Poldi112 je izjavil:

Boljši od f22?
Seveda. Tisti, ki ga izdelujejo, so z njim že zaslužili znatno več, pa sploh še ne leta.

lynxslo5 ::

Ameriški vojaško industrijski kompleks ropa ameriške davkoplačevalce. Kitajci naredijo orožja primerljiva ameriškemu za 1/3 ameriške cene.

DuleKrtola ::

Mimogrede, program F-35 naj bi ob koncu obsegal okoli 4000 (po nekaterih podatkih celo 5000) bojnih letal kar se mi zdi neverjetna številka saj ne razumem zakaj potrebujejo toliko letal.


Saj jih ne, gre samo za to:
Ameriški vojaško industrijski kompleks ropa ameriške davkoplačevalce.

Pac-Man ::

The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

jype ::

Sounds like a solid "no".

StarMafijec ::

Med 2. svetovno vojno so ZDA proizvedle 296 tisoč letal za vojaške potrebe, danes pa očitno nekaj sto na leto. Povem kot zanimivost.

jype ::

Tako je. Danes računajo s tem, da bodo s proizvodnjo zaslužili, ne pa zmagali.

Chalky ::

StarMafijec je izjavil:

Med 2. svetovno vojno so ZDA proizvedle 296 tisoč letal za vojaške potrebe, danes pa očitno nekaj sto na leto. Povem kot zanimivost.


Morda zato ker je potekala svetovna vojna kjer so skoraj vse proizvodne obrnili in uporabljali za vojaške potrebe. Če danes naredijo podobno proizvedejo 3x toliko letal.

Mr.B ::

Chalky je izjavil:

StarMafijec je izjavil:

Med 2. svetovno vojno so ZDA proizvedle 296 tisoč letal za vojaške potrebe, danes pa očitno nekaj sto na leto. Povem kot zanimivost.


Morda zato ker je potekala svetovna vojna kjer so skoraj vse proizvodne obrnili in uporabljali za vojaške potrebe. Če danes naredijo podobno proizvedejo 3x toliko letal.

Nimajo ljudi z znanjem, razen ce mislis da bi to korporacije dale delat kitajcem....

Ps: tudi modelov s poreklom 43 nebi znali narediti..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

K0l1br1 ::

lynxslo5 je izjavil:

Kitajci naredijo orožja primerljiva
Misliš neko čudno kopijo, kateri se še sami čudijo, zakaj jim ne dela. Še B-17 niso uspeli 100% revers kopirati, čeprav so ga imeli na razpolago.

Mr.B ::

K0l1br1 je izjavil:

lynxslo5 je izjavil:

Kitajci naredijo orožja primerljiva
Misliš neko čudno kopijo, kateri se še sami čudijo, zakaj jim ne dela. Še B-17 niso uspeli 100% revers kopirati, čeprav so ga imeli na razpolago.

Pa je kjub temu izgovor za "vpisi poljubno", zaradi kitajcev.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Chalky ::

Potem pa še tale ubijalska kombinacija:



Cena tega drona na zgornjem posnetku bo približno 3 milijone dolarjev.

https://slo-tech.com/novice/t741517#crta

Barbarpapa2 ::

K0l1br1 je izjavil:

lynxslo5 je izjavil:

Kitajci naredijo orožja primerljiva
Misliš neko čudno kopijo, kateri se še sami čudijo, zakaj jim ne dela. Še B-17 niso uspeli 100% revers kopirati, čeprav so ga imeli na razpolago.


Chalky, lahko podaš kakšen link za tole (reverse engineering B-17)?

Lp

Jože

K0l1br1 ::

B-29 je to bil
 B-29

B-29

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Kitajci so zadevo dobili od Rusov (TU-4), ki so "reverzinženirali" Boeing B-29...

Lp

Jože

Sakin ::

F35 je že parkrat bojno stestiran :)
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

PrihajaNodi ::

Ampak cemu vsa ta sara? Resno? Najboljse orozje so jedrske bombe na satelitih. Kitajcev itak ne bodo sli napadat, rusov tudi ne.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

bluefish ::

Sakin je izjavil:

F35 je že parkrat bojno stestiran :)
Z izjemnimi rezultati metanja bomb na poroke.

PrihajaNodi ::

Sploh nevem kaj serjejo s tem konvencionalnim orozjem.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

7982884e ::

Chalky je izjavil:


pa še dodatna zanimivost. Američani trenutno posodabljajo svoje Amphibious Assault ladje v tako imenovane mini letalonosilke. Gre za game changer saj imajo Američani približno 11 tovrstnih ladij. Kakor sem bral je v načrtu, da do leta 2025 vseh 11 spremenijo v mini letalonosilke tako da bodo imeli Američani približno 24 letalonosilk. 12 velikih in 12 malih in prav vsa bodo opremljena z letali pete generacije.
saj so ze vedno? harrierji niso nova zadeva

7982884e ::

StarMafijec je izjavil:

Med 2. svetovno vojno so ZDA proizvedle 296 tisoč letal za vojaške potrebe, danes pa očitno nekaj sto na leto. Povem kot zanimivost.

f-35 ima v danasnjem combat environmentu povsem drugo vlogo kot nek povprecen avion iz druge svetovne vojne, relativno na ostale akterje.

po eni stvari je sama tehnologija - zaledna industrija in verige, potrebne za proizvodnjo modernega tanka, aviona, itd., so velikokrat vecje kot so bile takrat.
po drugi stvari seveda to da je vloga aviona danes bistveno drugacna.

Mr.B je izjavil:

Chalky je izjavil:

StarMafijec je izjavil:

Med 2. svetovno vojno so ZDA proizvedle 296 tisoč letal za vojaške potrebe, danes pa očitno nekaj sto na leto. Povem kot zanimivost.


Morda zato ker je potekala svetovna vojna kjer so skoraj vse proizvodne obrnili in uporabljali za vojaške potrebe. Če danes naredijo podobno proizvedejo 3x toliko letal.

Nimajo ljudi z znanjem, razen ce mislis da bi to korporacije dale delat kitajcem....

Ps: tudi modelov s poreklom 43 nebi znali narediti..

lahko razlozis kater manjek znanja manjka f-35 proizvodnji liniji?
kolikor sem gledal je zelo avtomatizirana, imas primer letalske linije ki je bolj avtomatizirana?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

bbbbbb2015 ::

Chalky je izjavil:

Jaz vem samo to da ko bodo enkrat dosegli 1000 oziroma 2000 letal da jim nihče ne bo segel niti do kolen. Pa naj ponovim še enkrat da mi gre njihova zunanja politika na bruhanje. Večina ljudi je mnenja da se Ameriški vojaški industrijski kompleks krči medtem ko sem jaz mnenja da vstopamo v novo fazo in da se zdaj pričenja šele prava posodobitev ameriške vojske (po skoraj 2 desetletjih).


Osebno menim, da je koncept F-35 nahajpan do nespoznavnosti. Peta generacija bi naj bila nevidna letala (oz. se jih ne da dobro zaznati na radarju).

Zdaj se že nekako kaže, da S-400 sistemi dobro zaznavajo to letalo. Američani upajo, da bodo ponovili zgodbo F-16, grdega račka, ki je bil poceni in zmogljiv. Ne spomnim se točno fraze konstrukterjev, enkrat je bil dokumentarec o tem. F-16 je ponudil, da lahko nosi 85% loada F-15, za 40% cene F-15. Sicer so od takrat load na F-15 POVEČALI, ampak so ga tudi do neke mere na F-16 (še najbolj so ga napimpali Izraelci).

F-35 je žrtvoval skoraj vse za nevidnost. Turki so recimo mnenja, da namesto, da investirajo v F-35, raje investirajo v S-400.

Problem je samo, koliko je radarska tehnika napredovala, da grožnje F-35 (in F-22) učinkovito zaznava.

Je pa F-35 res predrag in prekompliciran. Dolge vojne to letalo sploh ne bi zdržalo. K sreči Slovenija nima denarja za to drago igračo. Zaskrbljujoče pa je, da nima denarja za nobeno igračo.

Mr.B ::

7982884e je izjavil:

StarMafijec je izjavil:

Med 2. svetovno vojno so ZDA proizvedle 296 tisoč letal za vojaške potrebe, danes pa očitno nekaj sto na leto. Povem kot zanimivost.

f-35 ima v danasnjem combat environmentu povsem drugo vlogo kot nek povprecen avion iz druge svetovne vojne, relativno na ostale akterje.

po eni stvari je sama tehnologija - zaledna industrija in verige, potrebne za proizvodnjo modernega tanka, aviona, itd., so velikokrat vecje kot so bile takrat.
po drugi stvari seveda to da je vloga aviona danes bistveno drugacna.

Mr.B je izjavil:

Chalky je izjavil:

StarMafijec je izjavil:

Med 2. svetovno vojno so ZDA proizvedle 296 tisoč letal za vojaške potrebe, danes pa očitno nekaj sto na leto. Povem kot zanimivost.


Morda zato ker je potekala svetovna vojna kjer so skoraj vse proizvodne obrnili in uporabljali za vojaške potrebe. Če danes naredijo podobno proizvedejo 3x toliko letal.

Nimajo ljudi z znanjem, razen ce mislis da bi to korporacije dale delat kitajcem....

Ps: tudi modelov s poreklom 43 nebi znali narediti..

lahko razlozis kater manjek znanja manjka f-35 proizvodnji liniji?
kolikor sem gledal je zelo avtomatizirana, imas primer letalske linije ki je bolj avtomatizirana?
V ameriki jamrajo, ne na nivoju slo-tech foruma, o pomanjkanju ljudi z znanjem za banalna opravila. Ja ja, se en ki misli da lahko avion srafa skuaj, vsak ki zna uporabljati legice.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

7982884e ::

v zgodovini postanja tukaj si pokazal, da nisi oseba, ki bo drugim ocitala naivnost in neumnost.

proizvodne linije F-35 ne mores poskejlat na velikost proizvodne linije WW2 lovcev ne zato, ker bumbar zna sestavit WW2 lovca, ne pa tudi F-35, temvec zato, ker je F-35 velikostne rede bolj komplicirana zadeva, v vseh pogledih, vkljucno z verigami dobaviteljev. bottleneck ni v ljudeh, ki sestavljajo, ampak drugod, predvsem v tem da je ze trenutna cifra proizvedenih avionov letno zelo, zelo velika v relativnem smislu.

jype ::

bluefish je izjavil:

Z izjemnimi rezultati metanja bomb na poroke.
Med izraelci imaš cel kup takih, ki jim komot rečeš neonacisti.

Na srečo večina židovskega prebivalstva po svetu to zelo dobro razume.

lynxslo5 ::

jype je izjavil:

bluefish je izjavil:

Z izjemnimi rezultati metanja bomb na poroke.
Med izraelci imaš cel kup takih, ki jim komot rečeš neonacisti.

Na srečo večina židovskega prebivalstva po svetu to zelo dobro razume.


večina židovskega prebivalstva po svetu močno podpira Izrael.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lynxslo5 ()

mikhail ::

7982884e je izjavil:


proizvodne linije F-35 ne mores poskejlat na velikost proizvodne linije WW2 lovcev ne zato, ker bumbar zna sestavit WW2 lovca, ne pa tudi F-35, temvec zato, ker je F-35 velikostne rede bolj komplicirana zadeva, v vseh pogledih, vkljucno z verigami dobaviteljev. bottleneck ni v ljudeh, ki sestavljajo, ampak drugod, predvsem v tem da je ze trenutna cifra proizvedenih avionov letno zelo, zelo velika v relativnem smislu.

Prvo, ne moreš primerjat scale-a proizvodnje z WW2, saj je takrat potekala totalna vojna. Industrija in delavna sila je bila mobilizirana in tehnologija je bila veliko bolj enostavna za izdelavo v primerjavi z današnjo.
Drugo, bottlenecki so povsod; so v kompleksnosti stroja samega, od software-a, eksotičnih materialov, do kompleksnosti elementov (avionika, hidravlika, airframe, motor) celotno proizvodnjo zelo zakomplicirajo. Šele potem pride morebitno pomanjkanje izurjenega kadra za sestavljanje. Malo je podjetij, ki se ukvarjajo z oblikovanjem strukturnih elementov iz zlitin titana in aluminija ali ki delajo LRCS premaze na zahtevani kvalitativni ravni.
Tretje, ker gre za vojaško, visoko tehnologijo, je proizvajalcev manj, ker je treba upoštevati tudi vojaške in industrijske skrivnosti med državami, pa tudi med proizvajalci samimi. Boeing in Lockheed sta navsezadnje še vedno konkurenta (vsaj kar se vojaške tehnologije tiče). Ker so taki projekti izjemno dragi še preden sploh steče proizvodnja, jih lahko realizira le peščica podjetij, ki pa jih pri življenju drži izključno radodarne količine državnega denarja. Zato je vzdrževanje konkurenčnosti med napr. Boeingom in Lockheedom umetna, a nujna, saj omogoča boljše rešitve. Praktično pa sta to državni podjetji, saj jih sama integracija z vojsko, birokracijo in samimi naročili naredi takšne. Kar je prav smešen paradoks.
Nenazadnje, je šolanje in draft pilotov dosti dražji proces, z večjim izmetom kandidatov, kot v WW2.

janezvalva ::

Chalky je izjavil:

Potem pa še tale ubijalska kombinacija:



Cena tega drona na zgornjem posnetku bo približno 3 milijone dolarjev.

https://slo-tech.com/novice/t741517#crta


3 mio usd?

raje en dji za 500€, nanj privežeš en sršenji panj pa ga spustiš nad Zagreb. efekt ist, prišparal 3 mio usd.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Chalky ::

Posodobitev




Število letal 455. Norveška je prejšnji mesec postala 9 država na svetu z operativnim F-35. Nizozemska se zanima še za dodatnih 9 letal in številka zdaj znaša 46 letal. Oprli so še dvajseto bazo. Letos so proizvedli že skoraj 100 letal. Kljub masovni produkciji pa očitno ne bodo dosegli letošnjega cilja 500-tih letal saj bi v naslednjih 7 tednih morali proizvesti kar 45 letal. Mislim da jim bo zmanjkalo 20 letal za številko 500. V treh mesecih so dodali skoraj 105 novih pilotov in skoraj 350 novih vzdrževalcev.

Grčija se zanima za nakup 30 tih letal. Prav tako potekajo pogovori z Romunijo, Španijo in Singapurjem. Z Poljsko pa so že sklenili dogovor (36 letal).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Chalky ()

jype ::

No, pa še dokumentarec, ki v tej temi manjka:

Chalky ::

Sem šel malo raziskovati in brati ter se na koncu poigral s številkami, če koga zanima:

Trenutna naročila in potencialna naročila:

USA: 2663 letal (POTRJENO, lahko tudi več)
Japonska: 147 letal (POTRJENO, najprej so naročili 47 letal vendar je prejšnje leto Japonska vlada potrdila nakup še 100 novih letal)
UK: 138 letal (POTRJENO)
Australia: 100 letal (POTRJENO)
Italy: 90 letal (POTRJENO) (prvotno so želeli 131 letal vendar so potem zmanjšali naročilo)
Izrael: 75 letal (POTRJENO)
Norveška: 52 leta (POTRJENO)
Nizozemska: 46 letal (POTRJENO)
Južna Koreja: 40 letal (POTRJENO)
Belgija: 34 letal (POTRJENO)
Poljska 32 letal (POTRJENO, z možnostjo dodatnih 32, skupaj 64)
Danska: 27 leta (POTRJENO)
Singapur 4 letala (POTRJENO) (z možnostjo dodatnih 8)

SKUPAJ: 3448 letal (TRENUTNO)
----------------------------------------------------------------------------------
Canada (88 letal, NI POTRJENO).
- Kmalu bodo napovedali katera letala bodo nadomestila njihova trenutna starejša letala. V igri so samo še trije, Lockheed Martin (F-35), Boeing (Boeing's F/A-18 Super Hornet) in pa Švedski proizvajalec Saab's Gripen. Lockheed martin naj bi imel ogromno prednost in bi bilo veliko presenečenje, če bi se Kanada odločila za Boeing. Več tule https://news.yahoo.com/odds-canada-buyi...

Turčija (100 leta, NI POTRJENO).
-Turčija je bila del programa F-35 kjer so proizvajali 1000 različnih delov letala. Situacija se je nekoliko zaostrila saj so Turki že prej naročili ruski obrambni sistem. Pentagon temu močno nasprotuje in je pripravljen Turčijo odstraniti iz programa. Končne odločitve še ni.

3626 letal v primeru Kanade in Turčije. Kanada se bo skoraj 100% odločila za F-35. Turčija pa bo verjetno odstranjena iz programa.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Še potencialni novi kupci:

Indija (zanimanje za 125 letal)
Španija (pogajanja potekajo)
Finska (pogajanja potekajo)
Grčija (Grčija želi 25-30 letal)
Romunija (Romunija se zanima za nakup)
Švica (zanimanje za nakup)
Savdska Arabija (pogajanja ne potekajo)
EUA (Pentagon je nekaj dni nazaj zanikal morebitno prodajo F-35 EUA-ju in se nagibajo povečanju F-16 programa)

Končna številka: 4000 letal
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Naj zapišem še eno stvar: Nemčija in Francija (državi ki največ namenita za obrambo v EU-ju) v program nista vključeni ker želita skupaj proizvesti svoje letalo pete generacije. Po trenutnih podatkih bi bilo letalo pripravljeno šele leta 2038. Mislim da se bosta na koncu obe državi vključili v ameriški program kar pomeni da bi lahko obe državi skupaj kupili še vsaj 300 letal. Lockheed Martin ima zaenkrat monopol kar se tiče bojnih letal 5 generacije in nima praktično nobene resnejše konkurence na zahodu in bo tako ostalo še vsaj naslednjih 15 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Chalky ()

jype ::

Mislim, da bodo države zelo hitro spoznale, da je ekološko nevzdržno metat denar v precenjene igračke za miljarderje, ter za varnost poskrbele z ustreznejšimi ukrepi.

Poldi112 ::

Mislim, da Francozi ne bodo pustili, da jim letalska industrija propade zgolj zato, da bodo prišparali par miljončkov. Bodo raje še naprej samozadostni z domačimi frčoplani.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Smrekar1 ::

Chalky je izjavil:

Lockheed Martin ima zaenkrat monopol kar se tiče bojnih letal 5 generacije in nima praktično nobene resnejše konkurence na zahodu in bo tako ostalo še vsaj naslednjih 15 let.


Tudi na vzhodu ne. Su-57 je klavrno propadel. J-20 pride še najbližje, ampak tisto je bolj lahek bombnik kot kaj drugega. Obstajajo tudi veliki pomisleki kako nizko opazen je, kanardi so sovražni nizki opaznosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Smurf ::

Poldi112 je izjavil:

Mislim, da Francozi ne bodo pustili, da jim letalska industrija propade zgolj zato, da bodo prišparali par miljončkov. Bodo raje še naprej samozadostni z domačimi frčoplani.

Sej bodo naredili kompromis. Francosko podjetje bo razvijalo nova letala, svetovali jim bodo pa Lockheed Martinovi inzenirji. To je ze ustaljen postopek na zahodu.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Ameriški vojaški proračun za leto 2023 bo znašal $858 milijard (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
868354 (6034) Scaramouche3

Več podobnih tem