» »

Spletna stran - pridobitev izvorne kode

Spletna stran - pridobitev izvorne kode

wechta ::

Živjo,

Imamo edinstven problem. Kolega je pri podjetju za izdelavo spletnih strani (Podjetje X) pred časom naročil nov spletno stran. Stran je bila postavljena, plačana, vse ok.

Pri dodatnih spremembah pa so se pojavila težave - cena za dodatne funkcionalnosti so enostavne prevelike, več tisoč eur za dokaj enostavne spremembe. Te spremembe so podjetju zelo pomembne, dela se poslovna škoda, jih pa ne moremo sami popraviti - Podjetje X namreč noče brez dodatnega plačila posredovati izvorne kode, da bi sami / drugi devi stvar pogledali in popravili. Plačevati takšne račune pa tudi ne gre čez!

Kolega je spletno stran naročil in plačal v dobri veri, da je nato ta spletna stran njegova in ne last podjetja. Nikjer v nobeni pogodbi, računu itd ni omenjeno da je stran last podjetja X oziroma je potrebno doplačilo.

Podjetje X se izgovarja, da so pri izdelavi spletne strani uporabili neke knjižnice, ki so plod njihovega znanja in dela še iz drugih projektov in da zaradi teh knjižnic hočejo dodatno plačilo (nočejo sploh podati cene, samo da bo RES veliko!). Teh knjižnic seveda noben ni naročil, do sedaj niso bile nič omenjene.

Meni se zdi, da je tole klasično izsiljevanje in ustrahovanje v želji, da se bo kolega predal in plačal visok znesek.. Vprašanje pa je, ali je kolega upravičen do izvorne kode svoje spletne strani, katero je pošteno plačal brez dodatnih plačil seveda? Kaj sploh lahko naredi, da čimprej pride do svoje spletne strani.. Odvetniki verjetno trajajo.. kaj če podjetje X kar ugasne spletko??

Kaj bi vi naredili?

Hvala za pomoč!

HotBurek ::

Ena od opcij je, da poskeniraš pogodbo med tvojim frendom in Podjetjem X, pofarbaš vse osebne podatke, 2x preveriš, potem pa objaviš.

Mogoče se najde kak pravnik na forumu, pa lahko da komentar.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Gapi ::

wget --mirror --convert-links --adjust-extension --page-requisites
--no-parent http://example.org

Kako narediti lokalno kopijo spletne strani
Nekoč sm se igral z tem pa nisem dobil željenih razultatov.
No person is rich enough,to buy back his past.

smacker ::

Znana praksa, ki pa je lahko povsem skladna z zakonom, če je pogodba tako sestavljena. Lahko iščeš luknjo v pogodbi ali poskusiš dokazat nepošteno poslovno prakso (nerazumljivo visoka cena sprememb, izsiljevanje,...). V bodoče pa se je ob izdelavi strani potrebno dogovoriti tudi za gostovanje, vzdrževanje in nadgrajevanje.

mat xxl ::

Predlagam in pošteno je, da se te, ki jim je plačal pošteno objavi tukaj, da se pozicionirajo in ob enem stranke v naprej spoznajo težave pri poslovanju z tem podjetjem.

Stikalo ::

wechta je izjavil:

Živjo,

Imamo edinstven problem. Kolega je pri podjetju za izdelavo spletnih strani (Podjetje X) pred časom naročil nov spletno stran. Stran je bila postavljena, plačana, vse ok.
....


Haha, niti ni tako edinstven problem. Predno greš v projekt je potrebno dobro prebrati pogodbo oziroma jo sploh skleniti. Sam sem bral pogoje ponudbe za pač soliden projekt in je pogodba/pogoji taki, da bruhaš. Me je prav čudilo, da kdo to spoh podpiše.

No kakorkoli, na tej pogodbi je dejansko pisalo, da naročnik naroči in plača spletno stran. Ne pripada mu ne izvorna koda, grafični elementi, ne nič, samo prosto lahko plačuje gostovanje in kakršne koli popravke. Pač imajo brutalno kontrolo.
Torej, če ste podpisali tako pogodbo je stvar podobna bolj storitvi in ne produktu.

Dvomim, da lahko karkoli naredite (pravno).

Po eni strani je to OK, saj ne potrebuješ spletne strani. Samo, če pa ne deluje kot mora, morajo biti pa v pogodbi tudi dobri penali. Za nadgradje pa pač moraš imeti neko pogodbo, koliko je stane ura. Če je dobro podjetje mu je v interesu, da imaš dobro spletno stran, da imajo sami plače ranga 2k€ neto in, da ti dobro posluješ, da te lahko izstavljajo račune.

Ne vem kakšen je primer, če imaš dober spletni posel recimo 50k€ na mesec, pač računaš da te pride spletna stran 1k€ na mesec, izdelava pa recimo 20k€. Če ti pa spletna stran ne prinaša profita in so stroški preveliki, se je pa potrebno povprašati po zdravju.

kuall ::

Če je stran na vašem serverju in če je microsoftova platforma potem imate vso izvorno kodo.

Miha 333 ::

Stikalo je izjavil:

Ne pripada mu ne izvorna koda, grafični elementi, ne nič, samo prosto lahko plačuje gostovanje in kakršne koli popravke. Pač imajo brutalno kontrolo.

To drži tudi, tudi če ne bi bilo napisano, namreč spletna stran je avtorsko delo in če ni drugače dogovorjeno, ima avtorske pravice izključno avtor. Naročnik pa zgolj pravico do uporabe. Vsako drugačno rešitev je treba posebej urediti s prenosom avtorske pravice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Lonsarg ::

Pa so res kje v zakonu omenjeni "defaulti" če je pogodba tok naivno spisana. Zakaj bi po defaultu če ni drugače dogovorjeno pripadala avtomatsko izvajalcu, oziroma zakaj avtomatsko naročniku? Zelo dvomim da je črnobelo direktno v katerkoli smer.

Karen ::

Zakon o avtorski in sorodnih pravicah.

Stikalo ::

Miha 333 je izjavil:

Stikalo je izjavil:

Ne pripada mu ne izvorna koda, grafični elementi, ne nič, samo prosto lahko plačuje gostovanje in kakršne koli popravke. Pač imajo brutalno kontrolo.

To drži tudi, tudi če ne bi bilo napisano, namreč spletna stran je avtorsko delo in če ni drugače dogovorjeno, ima avtorske pravice izključno avtor. Naročnik pa zgolj pravico do uporabe. Vsako drugačno rešitev je treba posebej urediti s prenosom avtorske pravice.


Ja odvisno je kakšno pogodbo podpišeš. Z vsemi oblikovalci in izdelovalci spletne strani se moraš dobro pogoditi in napisati primerno pogodbo. Jah uporaba pomeni, da imaš pravico do izvorne kode in grafičnih elementov, saj jih drugače ne moreš uporabljati. Ne smeš jih pa razmnoževati, preprodajati itd.. te pogodbe pa dejansko vsebujejo elemente, kjer piše, da je dajansko vse njihova last in lahko stvar izkjučno uporabljaš pri njih in, če redno plačuješ tisto kar oni hočejo in, če so dobre volje.

Sam nisem mogel verjeti, ko sem prebiral take pogodbe. Tukaj ti preostane samo izdelava popolnoma nove spletne strani, če greš drugam, s tem, da načeloma ne smeš zahtevati od podjetja datoteke za svoj logotip. Načeloma bi moral izbrati še nov logotip :D

Sam vedno zahtevam absolutne pravice nad grafičnimi elementi, logotipom, ki je narejen zame. Za projekt se pa tudi moraš dogovoriti, da si lastnik kode. Tukaj pač gre, da si plačal programiranje, ti pa tega ne dobiš! Samo, če si sklenil tako pogodbo nimaš kaj..

Netrunner ::

kuall je izjavil:

Če je stran na vašem serverju in če je microsoftova platforma potem imate vso izvorno kodo.

To je eden najbolj brezveznih in totalno mimo komentarjev kar sem jih videl v zadnjem času :)

Drugače pa kar se topika tiče. Kot prvo pregledat pogodbo z odvetnikom kaj točno ste podpisali. Smem vprašati v kakšnem cenovnem ranku je spletna stran? Če ste npr. plačali 3k in sedaj hočejo oni za manjše popravke 1k, se lahko pričakuje da bo tako tudi naprej in se bolj splača požreti vse skupaj, jih poslati v ... in izdelati stran pri drugem ponudniku kjer boste imeli zadeve bolj pod kontrolo. Če pa je stran stran bližje 10k potem pa je pametno se pogoditi z onimi roparji.

Drugače pa strani ne moreš kar tako pobrati iz strežnika, sploh ne z izvorno kodo. Odvisno od CMS-ja ki ga uporabljate ter kakšen dostop imate. Lahko bi npr. namestil kakšen vtičnik ki dela backup spletišča in na tak način pridobil željeno vendar je treba paziti kaj je v pogodbi navedeno.

kar jajce ja... srečno pri reševanju problema.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zvezdica27 ::

odvetnik te bo koštal cca 50e za pol ure ali uro pregleda in nasveta. Poščji zs za kontakt kakega (LJ). Lahk tud meni skeniraš pogodbo pa pogledam, sem pravnik, delam take stvari non stop, tudi avtorkse sem pred leti parkrat. brez skrbi, zastonj ;)

Ni to bavbav, pač odvisno je, kako pogodba definira materialne in moralne avtorske, pogodbene kazni za kršitve in pa poslovne skrivnosti

a veš, če sta dve firmi je gospodarsko pravo, kjer se pričakuje da folk bere pogodbe (višja raven skrbnosti)

Kljub vsemu navedenemu je tud naša firma enkrat padla v to - sicer ne na avtorskih, ampak ista jebena zgodba. Pa čeprav sem jaz pazil...

zz

ginekk ::

Miha 333 je izjavil:

Stikalo je izjavil:

Ne pripada mu ne izvorna koda, grafični elementi, ne nič, samo prosto lahko plačuje gostovanje in kakršne koli popravke. Pač imajo brutalno kontrolo.

To drži tudi, tudi če ne bi bilo napisano, namreč spletna stran je avtorsko delo in če ni drugače dogovorjeno, ima avtorske pravice izključno avtor. Naročnik pa zgolj pravico do uporabe. Vsako drugačno rešitev je treba posebej urediti s prenosom avtorske pravice.


Natanko tako. Saj tud ko uporabljaš Windowse ali Excel nimaš izvorne kode na voljo, pravzaprav nihče ne računa na to. Source koda je samoumevna le pri open-source "licenciranih" projektih.

Poldi112 ::

Trapasta primerjava. Excel je orodje, medtem ko je tvoja spletna stran produkt. Primerljivo bi bilo, če bi ti ena firma spisala formule za tvoj Excel dokument ter vnesla podatke, nato ti pa ne bi dovolila spreminjati formule zaradi avtorskih pravic. Ali pa, da ti web excel ne bi dovolil shraniti TVOJIH PODATKOV, ker si nehal plačevati naročnino in bi rad šel nazaj na offline office, po možnosti libre...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

dripac ::

Na to "mino" smo naleteli pri bivšem delodajalcu. Žal pogodbe direktor ni dal na vpogled pravnikom, ampak je na horuk podpisal in potem klel, kako ga je izvajalec nategnil, čeprav je bilo vse po črki zakona (pogodbe). Vse spremembe izgleda ali funkcionalnosti je bilo potrebno (drago) plačati, pa čeprav je vse gostovalo na naši opremi/lokaciji.

OP, ni druge kot pogodbo res dodobra pregledat s pravnikom.

starfotr ::

To so podle prakse. Predlagam, da navedete imena teh podjetij.

Meni se tudi svita, da je ena taka nategunska tale: https://erar.si/prejemnik/86143735/#tra...

FireSnake ::

Zvezdica27 je izjavil:

brez skrbi, zastonj ;)


jaz takih uslug ne rabim.

Oglašam se samo zato, da ti rečem: KAPO DOL!
Takšni, kot si ti (in podobni) naredijo svet boljši.

Pa, da se malo pohecam: pravnik, ki ne računa? Pekel lahko zmrzne (ne mi zamerit, dobronamerna šala).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

c3p0 ::

Če gre za predstavitveno spletno stran brez neke hude custom funkcionalnosti, boste za 1k€ dobili novo.

Drugače pa znana zgodba. Naletel sem (pred leti) tudi že na custom PHP modul v C-ju, ki bi naj stranko priklenil k sebi. Na koncu so propadli, stranke pa bile prepuščene same sebi. K sreči sem lahko funkcionalnost dupliciral v PHP-ju, v nekaj urah.

Zvezdica27 ::

lej, glede na to, da nimam firme, da preberem v 15 min in na grobo rečem kje si... to ti tudi odvetnik ne računa. Računa pa potem resen pregled s predlogi, saj pravim, strošek cca 50e in veš kje si. Na hitro pogledat in dati grob vpogled in hitro pomoč pa nikdar ni bila težava.

Če pa ni tvoja firma oz. ste večji pa imate itak svoje, ki znajo to pogledat.

Če ne pa skeniraj in nalimaj tu brez podatkov pa bomo pogledali.

zz

kuall ::

Netrunner je izjavil:

To je eden najbolj brezveznih in totalno mimo komentarjev kar sem jih videl v zadnjem času :)


Zakaj? Po moje sem mu dal najboljši nasvet v celi temi.
Sql koda je dostopna iz sql serverja.
Css, js, ascx fajli so tudi v izvorni obliki.
Edino dllje je treba decompilat. Če so uporabili kak obfuscator bo malo težje ampak se vseeno da.

Za drugič bo vedel, da če noče še kdaj naletet na takega izsiljevalca bo stran postavil na svojem strežniku in pa na Microsoft platformi.

Če ima slučajno te pogoje mu jaz lahko zrihtam problem za 30€ na uro.

kloko ::

kuall je izjavil:

mu jaz lahko zrihtam problem

problemov ima že brez tebe dovolj, ne rabi še dodatnih. Tebi sploh ni jasno, v čem je OPjev problem.

L.p., Kloko

fikus_ ::

OP je še enkrat prebral pogodbo in ugotovil, da je prvič niso dovolj dobro??? Se ne oglaša več, tako da je nepotrebno pisat predloge.

wechta ::

Živjo,

Pogodbo sva z kolegom iskala in ugotovila, da je sploh nima. Očitno je bilo vse na besedo, brez da bi se povprašal zakaj res plačujejo. Torej, pogodbe sploh ni :(

Vse skupaj izgleda kot klasični nateg. Prvotna cena za spletno stran je bila malo čez 1k€, z vsemi dodatki pa je narasla nad 10k€, samo zadnji popravki so 3k€.

Dostopa do serverja seveda ni, tako da se lahko pobere html+css. Kaok bi prisel do sql+podatkov v bazi in dll-je mi pa res ni jasno?

V tem primeru je po vašem mnenju najbolje še enkrat na novo postaviti spletno stran?

Hvala vsem!

neverlucky ::

Ja, in pazi s kom delas. Ker tole je klasicen nateg.

Osnovno stran vam naredimo za 1k€. Nadalje bomo pa vsako stvar racunali po postavki 70€ na uro.

Stikalo ::

wechta je izjavil:

Živjo,

Pogodbo sva z kolegom iskala in ugotovila, da je sploh nima. Očitno je bilo vse na besedo, brez da bi se povprašal zakaj res plačujejo. Torej, pogodbe sploh ni :(

Vse skupaj izgleda kot klasični nateg. Prvotna cena za spletno stran je bila malo čez 1k€, z vsemi dodatki pa je narasla nad 10k€, samo zadnji popravki so 3k€.

Dostopa do serverja seveda ni, tako da se lahko pobere html+css. Kaok bi prisel do sql+podatkov v bazi in dll-je mi pa res ni jasno?

V tem primeru je po vašem mnenju najbolje še enkrat na novo postaviti spletno stran?

Hvala vsem!


Če niste podpisali pogodbe, torej oni tudi nimajo pogodbe? To je po svoje dober znak, če vsaj ni podpisal, da ni lastnik ničesar, ampak da lahko daje samo denar :)
Potem poglej kaj piše na računu, kaj je plačal?
Sam bi poizkusil tako, da bi šel do nekega odvetnika ali pa kakega kolega, ki ga poznaš in bi šel do podjetja in bi mu dal ultimat, naj v 8 dneh pripravi in izroči vse naročeno in plačano delo, spletno stan naj ima še toliko in toliko časa, drugače pa mu reči, da greš v tožbo in boš dobro zaslužil. Pač, moralo bi to biti presenečenje, kao sestanek, potem pa samo vršiti čim večji pritisk, da popustijo in, da jim ne oviraš preveč dela.
Sam sem imel problem že s prenosom gostovanja in domene. Smo vršili neznosen pritisk, klicali, policija, potem so lahko še prijave raznim inšpekcijam.

Po svoji strani je pa tako, razni študentki ti bodo nekaj zaprogramirali za 500-1000€, v resnici je pa če je nekomu to služba, rabi vsaj 2k€/mesečno prihodkov. Eno stran pa delaš takoj en mesec dni (oblikovanje, sestanki, dogovori za vsebino, izdelava). Pri spletnih straneh je veliko nelojalne konkurence. Ajde dobro, drugo je, če kupiš template za 50€ in ga predelaš v 2 dneh.. Tudi večja podjetja, dajo prenizke cene in potem živijo od gostovanja in vzdrževanja.

Pač, en ki se na to spozna, bi moral analizirati projekt in videti, koliko je realna cena, kako in kaj. Če nima pogodbe bi ga lahko stisnil, narava človeka je ponavadi taka, da nima rad frke in bo raje dal kodo. Po drugi strani je pa lahko tudi tvoja poslovna škoda, če ti bo nagajal. Za premisliti je, poti je veliko.

Stikalo ::

kuall je izjavil:

Netrunner je izjavil:

To je eden najbolj brezveznih in totalno mimo komentarjev kar sem jih videl v zadnjem času :)


Zakaj? Po moje sem mu dal najboljši nasvet v celi temi.
Sql koda je dostopna iz sql serverja.
Css, js, ascx fajli so tudi v izvorni obliki.
Edino dllje je treba decompilat. Če so uporabili kak obfuscator bo malo težje ampak se vseeno da.

Za drugič bo vedel, da če noče še kdaj naletet na takega izsiljevalca bo stran postavil na svojem strežniku in pa na Microsoft platformi.

Če ima slučajno te pogoje mu jaz lahko zrihtam problem za 30€ na uro.


Ti se malo zresni. Sam imam precej znanja o programiranju. Glede na napisano, tvoja urna postavka ne bi bila 30 €/h, ampak 3 €/h (pa še to ne za programiranje). Njemu zgenerirana frontend koda nič ne pomaga. Razen, če bi samo dizajn snel... ampak to je mogoče 10 % dela. Če je bil ves projekt 10 k€, predvidevam, da je malo več kot statična spletna stran.

Če ima dostop do kakšnega CMS-ja bi v teoriji lahko namestil kakšen plugin, kjer bi naredil cel backup podatkovne baze in izvorne kode...

wechta ::

Stikalo je izjavil:



Če niste podpisali pogodbe, torej oni tudi nimajo pogodbe? To je po svoje dober znak, če vsaj ni podpisal, da ni lastnik ničesar, ampak da lahko daje samo denar :)
Potem poglej kaj piše na računu, kaj je plačal?

plačal je: Izdelava spletne strani z responsive designom in integracija v nopCommerce.

Stikalo ::

wechta je izjavil:

Stikalo je izjavil:



Če niste podpisali pogodbe, torej oni tudi nimajo pogodbe? To je po svoje dober znak, če vsaj ni podpisal, da ni lastnik ničesar, ampak da lahko daje samo denar :)
Potem poglej kaj piše na računu, kaj je plačal?

plačal je: Izdelava spletne strani z responsive designom in integracija v nopCommerce.


Glede na to, da nimate pogodbe, bi ti moral izročiti naročen produkt. Če si nekaj naročil in plačal izdelavo ti pripada produkt. Seveda, kako to izpeljati v praksi, če nočejo je pa drugi hec. Tukaj pomojem ni dileme, podatki iz base so tvoji, ti si naročil responsive design in inegracijo. Pač to je tvoje. Morajo ti dati source, če ti nočejo je pa problem. Potem je še problem spletne domene itd.. Pač lahko je po zakonu tako in tako, ampak če nekdo nekaj noče je frka.

Ne vem, lahko prideš z odvetnikom in rečeš, fanje dobisli ste 10k€, dajte kodo mi smo naročili, plačai... ali pa tožba in oddškodninska tožba z vsemi izgubami dobička, ki ste jih utrpeli. Kaj vem, pač je agonija, tukaj si v podrejenem položaju. Če pa podjetje dobro stoji, pa lahko pokasiraš €€. Pač moraš pa narediti agonijo, delati zgago in mogoče raje popustijo. Sam bi šel pač socialni inženiring, prvo bi se dobil s šefom, povedal svoje, potem odvetnik, klici, inšpekcije to in ono...

Sam vedno grem tako, da sem lastnik domene, na drugem ponudniku, vedno zahtevam stvar iz roke v roke izvorna koda - denar.

BTW probaj namestiti kakšen backup plugin in vzeti kar je tvoje :D Če nimaš admin pravic moraš nekako za neko drugo stvar dobiti dostop... Kakorkoli, to je stvar igre.

Drugače pa če imaš vsaj kontrolo nad domeno lahko narediš novo spletno trgovino.. in narediš switch... pa še to znaš imeti problem s prenosom, če si oni lastijo. Mislim, to so nore stvari..

Zvezdica27 ::

no no... tudi če ni pisne pogodbe, pogodba je, samo ustna. Kaj je njen element, je stvar dokazovanja (emaili itd).

11. člen ZASP:

Domneva avtorstva

11. člen

(1) Za avtorja velja tisti, katerega ime, psevdonim ali znak je na običajen način naveden na delu ali pri objavi dela, dokler se ne dokaže nasprotno.

(2) Če avtor ni znan po prejšnjem odstavku, se šteje, da je upravičen do uveljavljanja avtorskih pravic tisti, ki delo izda. Če tudi ta ni naveden, je upravičen tisti, ki je delo objavil.

(3) Prejšnji odstavek neha veljati, ko se ugotovi avtor. Upravičenec iz prejšnjega odstavka mora koristi iz avtorskih pravic prenesti na avtorja, če ni s pogodbo drugače določeno.



torej po domače - TO NI NOBEN NATEG, to je nesposoben direktor vaše firme. Enostavno se je ujel v to. Avtor (in s tem imetnik vseh pravic) je izdelovalec spletne strani, sploh če ni pogodbe, ki bi to urejala drugae (prenesla na vašo firmo). Zdaj spletnih strani nisem nikdar delal v praksi, a beseda "izda" se po moje v tem primeru lahko razlaga "obajvi na speltu na strežniku". Torej oni.

Ne pa govoriti o nategu, gre za slabo poslovanje s strani direktorja in strokovnih služb naročnika.

Poglej še maile, če je kje navedeno, da bi hoteli, da so pravice na spletni strani vaše. mail je v gospodarskem pravu dokaz, močan dokaz.

zz

Zgodovina sprememb…

Ales ::

Dodatna informacija: nopCommerce je odprtokoden. Izdan je pod njihovo lastno "NPL 3.0" licenco, vendar gre v bistvu za GPL v3 z enim dodatkom.

Ponudnik je načeloma stranki dolžan izročiti izvorno kodo samega nopCommerce, vključno z vsem, kar so dodali zraven (če so kaj) v sam nopCommerce. Ne pomeni pa to, da so dolžni dati izvorno kodo implementirane spletne strani. Gre za dve različne stvari.

Kaj pa če gre za SaaS ponudbo? Potem je zadeva ponovno korenito drugačna.

V kolikor na tem mestu pride do spora, je pred katerimi koli nadaljnimi koraki čas za posvet z odvetnikom in to s takim, ki se na tematiko malo bolj poglobljeno spozna.

Morebiten neobstoj pogodbe v pisni obliki pa pomeni le, da se bo v primeru spora dogovor dokazovalo s pomočjo arhivirane korespondence in prič. Črto bo pa potegnilo sodišče...

V glavnem, po mojem osebnem mnenju nikakor ni rečeno, da so avtorji dolžni dati izvorno kodo same spletne strani. Pritisk na podjetje, če je le to količkaj izkušeno, bo imel učinek le do mere, do katere moda niso legalno pokriti ali pa je lahko del pripravljanja pogajalske pozicije za odkup kode. Lahko pa se vrne kot bumerang in jaz tega ne priporočam.

Na vprašanje, ali je boje dati izdelati stran nekomu drugemu, je težko tako na pamet odgovoriti, saj ne vemo, kaj vse je narejeno. Je čisto možno, da bi od nekoga drugega dobili takoj ponudbo za 20k ali 50k, kdo ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Stikalo ::

@Zvezdica27

tukaj se točno ve kdo je naročnik in kdo je avtor. Tukaj samo avtor misli, da ko naročnik naroči, avtor izdela kodo in jo poganja samo proti dodatnemu plačilu. Bolj je tukaj relevantno to:

Naročeno avtorsko delo

99. člen

(1) Z avtorsko pogodbo o naročilu dela se avtor zaveže ustvariti določeno delo in ga izročiti naročniku, naročnik pa se zaveže, da mu bo za to plačal honorar.


Problem avtorstva je to, da avtorji pozabljajo, da so pač delavci kot vsi drugi. Če grafičnemu oblikovalcu naročim logotip in mu ga plačam mora biti moj in pika. Tukaj se pa se govori, da naročim izdelavo logotipa podjetja, mu plačam in on ga je pripravljen pokazati samo v svoji galeriji pod pogojem, da mu plačujem najemnino za razstavo.

To ne gre, razen, če se eksplicitno dogovoriš za to oz podpišeš pogodbo.

Pač mnogi izdelovalci se poslužujejo grdih poslovnih praks. Ala, oni registrirajo spletno domeno oz ti jo pri njih naročiš, izdelajo spletno stran in gostuješ pri njih. To je service. In temu se je potrebno odločno izogniti. Ko se pa hočeš prestaviti pa se obnašajo kot, da je vse njihovo: domena, spletna stran, naročena grafična vsebina.. noro.

Če imaš neko spletno prodajalno in je tvoj posel odvisen izključno od spletne prodaje se pač ne moreš iti stila SaaS.. Podjetje lahko gre v škripce, se skregate, začne slabo delati, preveč računati.. ti si pa popolnoma odvisen od njihove dobre volje. Menjava je misija nemogoča. Razen če imaš domeno saj pod svojo kontrolo in skrivoma razviješ nov web shop.

kuall ::

Saj se je že dolgočasno pogovarjat s temi jypeti.

kloko je izjavil:

kuall je izjavil:

mu jaz lahko zrihtam problem

problemov ima že brez tebe dovolj, ne rabi še dodatnih. Tebi sploh ni jasno, v čem je OPjev problem.


Raje napiši, kaj mi ni jasno, ne pa da lajaš.

wechta je izjavil:

Dostopa do serverja seveda ni, tako da se lahko pobere html+css. Kaok bi prisel do sql+podatkov v bazi in dll-je mi pa res ni jasno?


Ne moreš seveda, če ni stran na tvojem serverju.

Stikalo je izjavil:


Ti se malo zresni. Sam imam precej znanja o programiranju. Glede na napisano, tvoja urna postavka ne bi bila 30 €/h, ampak 3 €/h (pa še to ne za programiranje). Njemu zgenerirana frontend koda nič ne pomaga. Razen, če bi samo dizajn snel... ampak to je mogoče 10 % dela. Če je bil ves projekt 10 k€, predvidevam, da je malo več kot statična spletna stran.

Če ima dostop do kakšnega CMS-ja bi v teoriji lahko namestil kakšen plugin, kjer bi naredil cel backup podatkovne baze in izvorne kode...


Kaj ti pomaga znanje o programiranju, če ne znaš brati. css in js sta v backend in frontend enaka, razen če sta minimirana ali skompajlana s kakšnim sass, ampak to ni problem.
ascx fajl je izvorna koda, to je dostopno na serverju.
za dllje pa obstajajo programi, ki jih pretvorijo v visual studio projekt. Resda ne perfektno ampak precej dobro. Glede na to, da ima najbrž samo kakšen nopcommerce dll plugin ne bi smelo bit problem.

Drugače pa je op programer, njegov "kolega" pa je najbrž kakšna stranka, kajneda?

Ales ::

Eh, problem... Problem bo ko boš fasal tožbo in pa kako kazensko ovadbo.

Brez da bi se sploh spuščali v basni o dekompiliranju in potem vzdrževanju take kode, point je, da se nesporazumov in pravnih zapletov ne rešuje z vdiranjem v IT sisteme in s potencialno krajo intelektualne lastnine, ker s tem ne rešiš ničesar.

Zvezdica27 ::

stikalo:

če ni pogodbe v pisni obliki, tudi ni avtorske pogodbe. Avtorska pogodba mora biti pisna - ker tu ni, ne more biti avtorkse ustne pogodbe, gre za običajno civilnopravno razmerje, avtorske pravice pa so ostale avtorju.

Obličnost

80. člen

(1) Pravni posli, s katerimi se prenašajo materialne avtorske pravice ali druge pravice avtorja ali dajejo dovoljenja, morajo biti v pisni obliki, če ni z zakonom drugače določeno.

(2) Ob kršitvi prejšnjega odstavka se sporne ali nejasne določbe posla razlagajo v korist avtorja.


zz

od tu naprej je v primeru spora pač treba pokazati maile (odvetniku), ker se ne ve za kaj je šlo (podjemna pogodba? licenciranje obstoječe rešitve?).

Ni to nateg, je pa ... recimo da se bo direktor moral kaj naučiti iz tega.

zz

Zgodovina sprememb…

Stikalo ::

@kuall

lej dobro, nekaj se da dobiti. Tudi .net aplikacije se res da dobro dekompajlati. Ampak, s tem si bi nekaj pomagal kratkoročno. Pač dizajn bi lahko hitro reimplementiral, ampak dvomim, da je to stalo 10k€, gotovo gre za bolj dodelan backend. Sam dizajn je max 1k€.

@Zvezdica27 ubistvo bi moral s tem do odvetnika, da bi sploh vedel kakšna je praksa in kako in kaj. Berem ZASP in so avtorji zaščiteni kot medvedi. Ne vem, hmalu bo vsak izvajalec del že kar avtor. Recimo bo ploščičar položil pološčice in bo to njegovo avtorsko delo in se napihoval. Boš slikal njegove ploščice in boš že nezakonito razmnoževal njegovo avtorsko delo.

81. člen

(1) Če avtorski honorar ali nadomestilo ni bilo določeno, se določi po običajnih plačilih za določeno vrsto del, po obsegu in trajanju uporabe ter glede na druge okoliščine primera.

(2) Če se z uporabo avtorskega dela doseže dobiček, ki je očitno v nesorazmerju z dogovorjenim ali določenim honorarjem ali nadomestilom, lahko avtor zahteva spremembo pogodbe tako, da se mu določi pravičnejši delež pri dohodku.

(3) Pravici iz prejšnjega odstavka se avtor ne more odpovedati.


Če je to tako, ti nekdo naredi logotip podjetja in podjetju potem dobro gre, te bo šel tožit, da mu pripadajo procenti od prodaja (po njegovem seveda), ker je zaradi njegovega čudovitega logotipa poskočila pordaja. Pa še pravno se ne more odpovedati.

Hm, če avtorju naročiš kako naj naredi, ali si potem že kar soavtor dela? Ali je implementacija naročnikovih želja avtorsko delo?

Lej, dejsto je, da bi mu avtor oz podjetje moralo izročiti naročeno delo, razen če niso podpisali pogodbe samo o licenciranju. Drugače je pa pogodba nična, če hoče "avtor" imeti naročeno delo samo zase (source) naj vrne denar. Obojega pač ne more imeti.

Je pa dejstov, da je tukaj izdelovalec v veliki prednosti. Že zato, ker si lasti vso kodo, dobil je plačilo in vse je na njegovih strežnikih. Zato moraš biti resnično pameten ko se spuščaš v take posle.

Tukaj bi moral povprašati nekega odvetnika in prisitniti, če so kakše možnosti (ali pa če niso narediti show)

c3p0 ::

Čakamo na ime izvajalca, ali pa se spet ščiti nekdo, ki se ne bi rabil?

abyssus ::

Ne razumem; če je v ozadju nopCommerce, ti le-tega morajo predati, saj ni njihovo. Koda je njihova lahko samo za template (ki jo lahko pobereš iz browserja) in kakšni vtičniki, če so kaj sami razvijali. Ostalo so verjetno nastavitve.

Exportaj produkte iz trgovine, preden zgubite še to.

krho ::

@abyssus: GPL bereš narobe... koda se ne distribuira.. torej niso dolžni dati nič!
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Ales ::

krho je izjavil:

@abyssus: GPL bereš narobe... koda se ne distribuira.. torej niso dolžni dati nič!

Ne vemo ali gre za SaaS ali ne.

Razen opisa postavke na računu pravzaprav ne vemo nič o medsebojnem dogovoru med strankama.

krho ::

Sej ni potrebe.. Hostajo pri sebe. ergo ne ditribuirajo aplikacije.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

abyssus ::

krho je izjavil:

Sej ni potrebe.. Hostajo pri sebe. ergo ne ditribuirajo aplikacije.


Ampak potemtakem to velja za vse spletne strani - saj ene spletne strani ne distribuiraš več kot enemu. Pa s tem ni avtomatsko razvijalec lastnik vsega.

Ali pač?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: abyssus ()

Ales ::

krho je izjavil:

Sej ni potrebe.. Hostajo pri sebe. ergo ne ditribuirajo aplikacije.

Ne vemo kje hostajo. Sicer pa če gre z ločeno izdelavo aplikacije in ločen hosting, tudi če je slučajno pri njih, to še ne pomeni nujno, da niso dolžni izročiti GPL kode stranki.

Vse kar vemo: "plačal je: Izdelava spletne strani z responsive designom in integracija v nopCommerce."

Preveč neznank je tukaj, mi dejansko nimamo pojma, kaj je v ozadju. OP je precej skop z informacijami, kar je po svoje razumljivo, po drugi strani pa smo po moje prišli do konca uporabnih nasvetov z ozirom na znano.

abyssus ::

Bi rekel, da je za večina projektov, kjer se dela spletno stran ali spletno trgovino po meri, nekako tako sestavljena pogodba. Zato me vseeno zanima, kako je dejansko s sourcom, če se tega izrecno ne navede, komu pripada?

Ales ::

Kaj si predstavljaš pod "nekako tako sestavljena pogodba"? Vse možne pogodbe in situacije imaš, ni tukaj enoznačnega odgovora.

Komu privzeto pripada avtorsko delo je bilo že razloženo v tej temi, preberi pozorneje. Sicer pa daj primer situacije, dogovora oz. pogodbe, pa ti bo kdo lahko povedal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izvorna koda kot stvarni vložek pri ustanovitvi d.o.o.

Oddelek: Loža
173627 (2650) Vice
»

Prenašanje torrent datotek legalno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5024653 (22900) tekkkno
»

Kaj moram paziti pri kupovanju spletne strani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
7313774 (11460) tiga325
»

kaj izdelovalcem spletnih strani ni jasno... (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
548060 (5691) Mipe
»

Program kot avtorsko delo

Oddelek: Programiranje
184439 (3745) [D]emon

Več podobnih tem