» »

Baterija v prenosniku je prenehala delovati

Baterija v prenosniku je prenehala delovati

Branimir ::

Živjo!
Popolnoma vsem razstavil Acer Aspire E5-773G, zaradi nadgradnje RAMa in zamenjave HDD s SSD diskom.
Nadgradnje še nisem izvedel, ker čakam na RAM in SSD, ampak sem ga odprl in se dokopal do matične plošče, zato da se prepričam, da ima 2 RAM reži (CPU-Z je prikazoval 4 in sem se moral prepričati na lastne oči).
Kot preizkus sem obstoječi RAM dal v drugo režo. Nato sem vstavil matično ploščo, povezal vse široke (ribbon) kable... Računalnik je zaenkrat še zmeraj razstavljen, povezani so samo kabli, drugače pa ni nič pritrjeno s vijaki.
Nato se je pojavila težava. Baterija v računalniku ne dela (kabel od baterije je priklopljen na MB).
Računalnik deluje brez težav, ko je priklopljen na napajanje. V WIN 10 ikona prikazuje, da se baterija polni in ima stalno 91%. Ko iztaknem napajalnik, se računalnik v trenutku ugasne.
Spoznam se bolj na sestavljanje namiznih računalnikov, to je pa prvič, da sem moral razstaviti laptop v takem obsegu, ker ta laptop nima nobenih odprtin na spodnji strani, ki bi uporabniku omogočale enostavne nadgradnje.
Računalnik je pa star 1 leto.
Mogoče kdo ve v čem je težava? Mogoče kakšna nastavitev v BIOSu?
Hvala!
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

Vuli ::

mogoče si pa un kabel kontra obrnu.
bios nima veze, nisem nikol opazu, da bi blo kaj v biosu za baterijo štelat.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

Branimir ::

Sem slikal vse kable pred razstavljanjem in je pravilno obrnjen.
Ali obstaja kakšna možnost, da sem pokvaril baterijo?
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

Han ::

Dvomim, če je prej delovala ok. Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

feryz ::

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.

Branimir ::

Za to pa nevem, če je delovala pred tem :|
Ampak dvomim, da bi se v 1 letu pokvarila.
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

feryz ::

Ker se nobena stvar ne pokvari v enem letu? Mogoče je pa eno leto in en dan. Že čez rok. In je normalno, da je crknila. Preveri datum nakupa.

Branimir ::

Ima mogoče kakšno varovalo, da ne deluje, dokler računalnik ni popolnoma sestavljen?
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

FrRoSt ::

Branimir je izjavil:

Ima mogoče kakšno varovalo, da ne deluje, dokler računalnik ni popolnoma sestavljen?

Povsem možno. :)) Sestavi ga nazaj! :))

Baterija na prenosniku se ne polni
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Vuli ::

čudno je,da jo vsaj zazna v sistemu.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

baro2000 ::

Branimir je izjavil:

Sem slikal vse kable pred razstavljanjem in je pravilno obrnjen.
Ali obstaja kakšna možnost, da sem pokvaril baterijo?


Se mi je nekaj dni nazaj podobno na acer aspire e5-575g zgodilo. Sem ga odprl, dodal m.2 disk, na novo nalozil winse in baterija ni vec delala. Kar je pri meni pomagalo je, da sem na usb2/3 priklopil porabnika (recimo prenosni disk), ki je pocasi praznil baterijo. Sem pustil cez noc. Naslednji dan sem ga dal ponovno na polnilca, dokler baterija ni ponovno kazala 100%. Ko sem odstranil polnilca je baterija delala bp.

Prosim porocaj, ce bo ta resitev tudi pri tebi delovala.

Branimir ::

Sem priklopil zunanji trdi disk, ampak LED indikator na disku ne gori.
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

FrRoSt ::

Vuli je izjavil:

čudno je,da jo vsaj zazna v sistemu.

Po čem sklepaš, da jo splph zazna!?

Ker poda neko xy stanje o njej!???
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

baro2000 ::

Branimir je izjavil:

Sem priklopil zunanji trdi disk, ampak LED indikator na disku ne gori.


Tudi na mojem disku led ni svetil. Lahko das tudi telefon preko usb-ja polnit, da to prazni baterijo, pa bos dobil bolj natancen indikator. V vsakem primeru se ti splaca cez noc pustit, da se zadeva prazni, razen ce imas boljso idejo, katero je treba ta trenutek preizkusit.

Vuli ::

FrRoSt je izjavil:

Vuli je izjavil:

čudno je,da jo vsaj zazna v sistemu.

Po čem sklepaš, da jo splph zazna!?

Ker poda neko xy stanje o njej!???


da. Če ni baterije, ne kaže, da je polna. a? Al ti demonstriram.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

FrRoSt ::

Vuli je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

Vuli je izjavil:

čudno je,da jo vsaj zazna v sistemu.

Po čem sklepaš, da jo splph zazna!?

Ker poda neko xy stanje o njej!???


da. Če ni baterije, ne kaže, da je polna. a? Al ti demonstriram.

Ni treba! ;)

Menda jo res (nekako) zazna! 8-)

TO je pa tudi VSE! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Dri3r ::

Razkopan računalnik pod napetostjo...smart :))
dri3r

Branimir ::

Hvala vsem za odgovore, bom pustil čez noč, pa sporočim, če bo delovalo.
Sem prepričan da bi moral telefon popolnoma sprazniti baterijo, ker ima baterija v računalniku 2520 mAh, telefon pa 4000mAh.
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

strumf666 ::

Brez skrbi, ne bo je spraznil :)
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Han ::

feryz je izjavil:

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.
Prijatelj ima tak prenosnik. - Baterija se ne polni, če polariteta ni prava.

Tudi Philipsov likalnik samo piska, če ga ne priklopiš pravilno...

prowb ::

Han je izjavil:

feryz je izjavil:

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.
Prijatelj ima tak prenosnik. - Baterija se ne polni, če polariteta ni prava.

Tudi Philipsov likalnik samo piska, če ga ne priklopiš pravilno...


Kaj? Pri izmenični napetosti?

Han ::

Jep. Je pa vmes podaljšek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

prowb ::

Js nism štromar - ampak se mi to ne zdi možno!

tomazic89 ::

Dve ideji mi padeta na pamet:
- https://community.acer.com/en/discussio...

- in pa battery kill switch. Nekatere baterije imajo vgrajen kill switch. Ta deluje tako, da se vklopi v primeru, ko je baterija dolgo obdobje v neuporabi in se popolnoma sprazni. Menda naj bi bila nevarnost vziga/eksplozije taksne baterije v kolikor bi jo poskusil ponovno polniti.
Meni se je to zgodilo na ravno na nekem Acerju. Nabavil sem novo baterijo, uporabljal prenosnik se kake 2 meseca nato pa se je laptop shranil na polico.. po kaksnem letu je baterija bila mrtva.

Dodajam link (glej sprejet odgovor): https://forums.tomsguide.com/threads/la...

Zgodovina sprememb…

Ahim ::

Han je izjavil:

feryz je izjavil:

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.
Prijatelj ima tak prenosnik. - Baterija se ne polni, če polariteta ni prava.

Tudi Philipsov likalnik samo piska, če ga ne priklopiš pravilno...

Kaksna pa je polariteta izmenicne napetosti? (cez daljsi casovni interval, torej vsaj 1/50 sekunde, ne ravno neke izbrane 1/100 sekunde)

Branimir ::

tomazic89 je izjavil:

Dve ideji mi padeta na pamet:
- https://community.acer.com/en/discussio...

- in pa battery kill switch. Nekatere baterije imajo vgrajen kill switch. Ta deluje tako, da se vklopi v primeru, ko je baterija dolgo obdobje v neuporabi in se popolnoma sprazni. Menda naj bi bila nevarnost vziga/eksplozije taksne baterije v kolikor bi jo poskusil ponovno polniti.
Meni se je to zgodilo na ravno na nekem Acerju. Nabavil sem novo baterijo, uporabljal prenosnik se kake 2 meseca nato pa se je laptop shranil na polico.. po kaksnem letu je baterija bila mrtva.

Dodajam link (glej sprejet odgovor): https://forums.tomsguide.com/threads/la...


Podobna zgodba je pri tem računalniku, daljše obdobje ni bil v uporabi, spomnim se da je bil nazadnje v uporabi pred parimi dnevi in pred dvema tednoma, v obeh primerih se je napajal. Pred tem je pa res daljše obdobje samo stal na polici.
Mene samo to skrbi, da sem na nek način in nevem kakšen nekaj zašuštral, ampak sta priključek od baterije in port nepoškodovana :|.
Hvala za link. Na forumu se je res nekdo spraševal "Why would Acer add a switch on the motherboard that disconnects only the battery, but not the external power supply?".... Upam da je res tako, bom videl ko bom sestavil računalnik, ko dobim RAM in SSD.
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Branimir ()

Branimir ::

Problem rešen!!!
Na m. plošči sem že ko sem ga odprl, opazil majhen gumb označen s SW1 blizu gumbne baterije, pa sem zmeraj mislil, da je ta gumb za ponastavitev BIOS-a.
Potem ko sem pa pogledal link, ki ga je poslal tomazic89 sem pa res začel dvomiti, da je ta gumb za BIOS. Sem potem podrobneje pogledal spodnji del tipkovnice in sem ugotovil, da je na tipkovnici nad gumbom blazinica, na kateri je odtis gumba :D. Ker nočem preveč obremenjevati plastike z odpiranjem in zapiranjem računalnika sem gumb držal z prstom in prižgal računalnik... in baterija je delovala!
Zgleda, da je Acer res dal na m. ploščo varovalo, ki prekine dovod elektrike iz baterije, če je računalnik odprt.





Hvala vsem, ki ste svetovali in si vzeli čas, ker sem zmeraj mislil, da sem bratcu pokvaril baterijo, ampak izgleda, da je samo varovalo.

Hvala!!!
i7-10700 (16 thread @ 4.8GHz)
16GB RAM DDR4, 500GB NVMe SSD, 500GB SSD, 480GB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD
Gigabyte RTX 2070 Super

strumf666 ::

Fajn, da si rešil in tudi napisal v čem je bil problem.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

prowb ::

strumf666 je izjavil:

Fajn, da si rešil in tudi napisal v čem je bil problem.


Se strinjam!

tomazic89 ::

Vazno da si resil. Kaksna finta, na tak switch res nebi pomislil, ce res od nekje ne ves da obstaja :D. Sploh ker izkljuci samo baterijo.

Zgodovina sprememb…

Han ::

Ahim je izjavil:

Han je izjavil:

feryz je izjavil:

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.
Prijatelj ima tak prenosnik. - Baterija se ne polni, če polariteta ni prava.

Tudi Philipsov likalnik samo piska, če ga ne priklopiš pravilno...

Kaksna pa je polariteta izmenicne napetosti? (cez daljsi casovni interval, torej vsaj 1/50 sekunde, ne ravno neke izbrane 1/100 sekunde)

Schuko @ Wikipedia

"CEE 7/6 plugs that need to be polarised are configured in such a way as to only be inserted correctly in earthed sockets..."

FrRoSt ::

Han je izjavil:

Ahim je izjavil:

Han je izjavil:

feryz je izjavil:

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.
Prijatelj ima tak prenosnik. - Baterija se ne polni, če polariteta ni prava.

Tudi Philipsov likalnik samo piska, če ga ne priklopiš pravilno...

Kaksna pa je polariteta izmenicne napetosti? (cez daljsi casovni interval, torej vsaj 1/50 sekunde, ne ravno neke izbrane 1/100 sekunde)

Schuko @ Wikipedia

"CEE 7/6 plugs that need to be polarised are configured in such a way as to only be inserted correctly in earthed sockets..."

Baterija je torej rešena.... 8-) Dajmo se še malo ustavit in pogovoriti o tej temi, ki se sicer res zdi malce čudna, nelogična in dvoumna.... 8-O

kar morate vedeti in se zavedati, (vsaka) baterija ima svojo polariteto, .... kar dejansko pomeni, da ji moraš fazo privesti na določen (IN pravi) način!

Se je zgodilo tudi profesionalcem, da so se ušteli in so nekatere zadeve delale, druge pa ne.... Če povem in razložim še drugače, bolj po kmečko Ni vseeno, ali pripelješ fazo zgoraj ali spodaj, ....ker tukaj gre za enosmerni tok, .... približno tako, kakor ni vseeno, ali (enosmerni) tok teče od lave proti desni ali od desne proti levi...

Na ta problem bodite pozorni, ko boste rakovali s temi stvarmi.... Je pa morda res mace čudno zapisano in se hecno bere, če kdo predlaga, da obrneš vtikač v vtičnici za 180°. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

DeeCoy ::

FrRoSt je izjavil:

Han je izjavil:

Ahim je izjavil:

Han je izjavil:

feryz je izjavil:

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.
Prijatelj ima tak prenosnik. - Baterija se ne polni, če polariteta ni prava.

Tudi Philipsov likalnik samo piska, če ga ne priklopiš pravilno...

Kaksna pa je polariteta izmenicne napetosti? (cez daljsi casovni interval, torej vsaj 1/50 sekunde, ne ravno neke izbrane 1/100 sekunde)

Schuko @ Wikipedia

"CEE 7/6 plugs that need to be polarised are configured in such a way as to only be inserted correctly in earthed sockets..."

Baterija je torej rešena.... 8-) Dajmo se še malo ustavit in pogovoriti o tej temi, ki se sicer res zdi malce čudna, nelogična in dvoumna.... 8-O

kar morate vedeti in se zavedati, (vsaka) baterija ima svojo polariteto, .... kar dejansko pomeni, da ji moraš fazo privesti na določen (IN pravi) način!

Se je zgodilo tudi profesionalcem, da so se ušteli in so nekatere zadeve delale, druge pa ne.... Če povem in razložim še drugače, bolj po kmečko Ni vseeno, ali pripelješ fazo zgoraj ali spodaj, ....ker tukaj gre za enosmerni tok, .... približno tako, kakor ni vseeno, ali (enosmerni) tok teče od lave proti desni ali od desne proti levi...

Na ta problem bodite pozorni, ko boste rakovali s temi stvarmi.... Je pa morda res mace čudno zapisano in se hecno bere, če kdo predlaga, da obrneš vtikač v vtičnici za 180°. :))

Ne seri bučk. Pri enosmerni napetosti "faza" ne obstaja! Imaš samo + in - (pogosto tudi zemlja-ground). In to nima veze, s tem, kako je obrnjen napajalni kabel v vtičnici. Napajalnik bo ohranjal polariteto outputa ne glede na to, kako je obrnjen input. In tukaj ni več kaj debatirat. Imaš par stvari (el. radiatorji), ki morajo res imeti fazo in nulo prav "obrnjeno". Pri sodobnih napajalnikih to sigurno ni več pomembno.

Han ::

Na 10 let starem HP ProBooku in 3 leta starem Philips likalniku JE pomembno!

Vuli ::

Branimir je izjavil:

Problem rešen!!!
Na m. plošči sem že ko sem ga odprl, opazil majhen gumb označen s SW1 blizu gumbne baterije, pa sem zmeraj mislil, da je ta gumb za ponastavitev BIOS-a.
Potem ko sem pa pogledal link, ki ga je poslal tomazic89 sem pa res začel dvomiti, da je ta gumb za BIOS. Sem potem podrobneje pogledal spodnji del tipkovnice in sem ugotovil, da je na tipkovnici nad gumbom blazinica, na kateri je odtis gumba :D. Ker nočem preveč obremenjevati plastike z odpiranjem in zapiranjem računalnika sem gumb držal z prstom in prižgal računalnik... in baterija je delovala!
Zgleda, da je Acer res dal na m. ploščo varovalo, ki prekine dovod elektrike iz baterije, če je računalnik odprt.





Hvala vsem, ki ste svetovali in si vzeli čas, ker sem zmeraj mislil, da sem bratcu pokvaril baterijo, ampak izgleda, da je samo varovalo.

Hvala!!!


to je pa zanimiva fora. Hvala, take infromacije so vedno dobrodošle.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

FrRoSt ::

DeeCoy je izjavil:


Ne seri bučk. Pri enosmerni napetosti "faza" ne obstaja! Imaš samo + in - (pogosto tudi zemlja-ground). In to nima veze, s tem, kako je obrnjen napajalni kabel v vtičnici. Napajalnik bo ohranjal polariteto outputa ne glede na to, kako je obrnjen input. In tukaj ni več kaj debatirat. Imaš par stvari (el. radiatorji), ki morajo res imeti fazo in nulo prav "obrnjeno". Pri sodobnih napajalnikih to sigurno ni več pomembno.

Bučko, malo jedeš a mnogo sereš! ;)

Sicer pa, tudi če daš polniti polnilno baterijo, jo moraš PRAVILNO obrniti v polnilcu! ;)

Samo take stvari tebi razlagat je škoda časa.... :D
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

d4vid ::

FrRoSt je izjavil:

DeeCoy je izjavil:


Ne seri bučk. Pri enosmerni napetosti "faza" ne obstaja! Imaš samo + in - (pogosto tudi zemlja-ground). In to nima veze, s tem, kako je obrnjen napajalni kabel v vtičnici. Napajalnik bo ohranjal polariteto outputa ne glede na to, kako je obrnjen input. In tukaj ni več kaj debatirat. Imaš par stvari (el. radiatorji), ki morajo res imeti fazo in nulo prav "obrnjeno". Pri sodobnih napajalnikih to sigurno ni več pomembno.

Bučko, malo jedeš a mnogo sereš! ;)

Sicer pa, tudi če daš polniti polnilno baterijo, jo moraš PRAVILNO obrniti v polnilcu! ;)

Samo take stvari tebi razlagat je škoda časa.... :D



A tebi hladilnik greje, če šukota narobe obrneš?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

DeeCoy ::

d4vid je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

DeeCoy je izjavil:


Ne seri bučk. Pri enosmerni napetosti "faza" ne obstaja! Imaš samo + in - (pogosto tudi zemlja-ground). In to nima veze, s tem, kako je obrnjen napajalni kabel v vtičnici. Napajalnik bo ohranjal polariteto outputa ne glede na to, kako je obrnjen input. In tukaj ni več kaj debatirat. Imaš par stvari (el. radiatorji), ki morajo res imeti fazo in nulo prav "obrnjeno". Pri sodobnih napajalnikih to sigurno ni več pomembno.

Bučko, malo jedeš a mnogo sereš! ;)

Sicer pa, tudi če daš polniti polnilno baterijo, jo moraš PRAVILNO obrniti v polnilcu! ;)

Samo take stvari tebi razlagat je škoda časa.... :D



A tebi hladilnik greje, če šukota narobe obrneš?


Očitno mu, pol mu je pa topu pir možgane skuru.

matobeli ::

FrRoSt je izjavil:

DeeCoy je izjavil:


Ne seri bučk. Pri enosmerni napetosti "faza" ne obstaja! Imaš samo + in - (pogosto tudi zemlja-ground). In to nima veze, s tem, kako je obrnjen napajalni kabel v vtičnici. Napajalnik bo ohranjal polariteto outputa ne glede na to, kako je obrnjen input. In tukaj ni več kaj debatirat. Imaš par stvari (el. radiatorji), ki morajo res imeti fazo in nulo prav "obrnjeno". Pri sodobnih napajalnikih to sigurno ni več pomembno.

Bučko, malo jedeš a mnogo sereš! ;)

Sicer pa, tudi če daš polniti polnilno baterijo, jo moraš PRAVILNO obrniti v polnilcu! ;)

Samo take stvari tebi razlagat je škoda časa.... :D


Mene pa zanima kako preverjaš nivo bencina v kestlu?

Ahim ::

Han je izjavil:

Ahim je izjavil:

Han je izjavil:

feryz je izjavil:

Han je izjavil:

Če priklopiš napajalnik v šuko vtičnico, obrnjen za 180°, tudi ne polni?
Carsko! Popolnoma vredno tega foruma. Kakršni uporabniki, tak forum.
Prijatelj ima tak prenosnik. - Baterija se ne polni, če polariteta ni prava.

Tudi Philipsov likalnik samo piska, če ga ne priklopiš pravilno...

Kaksna pa je polariteta izmenicne napetosti? (cez daljsi casovni interval, torej vsaj 1/50 sekunde, ne ravno neke izbrane 1/100 sekunde)

Schuko @ Wikipedia

"CEE 7/6 plugs that need to be polarised are configured in such a way as to only be inserted correctly in earthed sockets..."

Vprasal sem kaksna je polariteta izmenicne napetosti, ker si trosil bedarije o tem, ti mi pa repliciras z nekim povsem nesmiselnim citatom iz Wikipedije o francoskih vtikacih za vticnice, kakrsnih pri nas sploh ne uporabljamo?

Si ti dejansko butast ali kaj? 8-O

Omenjeni francoski vtikac je fizicno narejen tako, da ga niti ti ne bi mogel prikljuciti narobe (podobno kot npr. IEC 320 C13/C14, ki se uporabljajo pri racunalnikih). Nasi niso taki, obrnes jih lahko za 180 stopinj in na delovanje naprave to ne sme vplivati, ce je elektricna napeljava pravilo urejena, pri francoskem iz citata ti pa ozemljitveni pin prepreci, da bi vtikac sploh lahko narobe vstavil v vticnico.

To, da tebi (menda) ne delujeta kar dve napravi, ce ju v vticnico prikljucis "narobe" (ne obstaja narobe za Schuko 7/3 & 7/4, ki sta v rabi pri nas), je kvecjemu indikacija, da je nekaj posteno narobe s tem kar pocnes oziroma z napeljavo.

Pa vidim da je v temi se ena perla, ki bo morala malo pocakati do fizike za 8. razred, da ne bo mesala baterij, vticnic, izmenicne in enosmerne napetosti in dejanskih tezav, ki jih imajo ljudje ob uporabi elektronskih naprav.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen UPS za domočo rabo

Oddelek: Pomoč in nasveti
202586 (230) d0rK
»

Iz baterije na kabel

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202487 (2212) St235
»

Preverjanje kondenzatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
247052 (6708) miro80
»

Vibriranje prenosnika ob dotiku

Oddelek: Pomoč in nasveti
294890 (4329) francek1
»

Računalnik se ne prižge - težave z elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
555206 (4454) Bostyan007

Več podobnih tem