» »

Zakaj ni Opera veckrat izbrana kot Brskalnik?

Zakaj ni Opera veckrat izbrana kot Brskalnik?

SmeskoSnezak ::

Opera ima vec ali manj okoli 2% deleza na "trgu". Glede na to, da je se edina pametna konkurenca Google-u in Firefox-u, IE (Edge-u), me zanima zakaj ni vecjega zanimanja zanj kot alternativo? Ima tudi dobro zgodovino in mobilne verzije so TOP, napram ostali "nasnagi". Mal so tu pa tam tecni z reklamami, ampak od nekje mora priti denar. Plus, od nekdaj dajo obcutek varnostni in da prisluhnejo ljudem. Imajo zanimive koncepte, ideje, ki so jih zrealizirali v razlicne verzije brskalnika. Zadnja novost je za igralce iger in kripto ljudi:




Mal vec informacij:
Usage share of web browsers @ Wikipedia
https://www.w3schools.com/browsers/defa...
https://www.pcworld.com/article/3339616...

Kako bi se to izboljsalo? Mogoce kak bundl s kaksnim drugim programom, ki ima najvecji delez v svojih vrstah?
@ Pusti soncu v srce... @

Poldi112 ::

Hja, jaz sem jo ukinil, ker je bila grda ko smrtni greh na linux-u.

Boljše vprašanje je, zakaj bi bila večkrat izbrana. Kaj ponuja, česar FF ne. Razen reklam.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SmeskoSnezak ::

FF je pod okriljem Googla, sicer bi tud tam sel delez dol. In nekako je primarno na Linuxu, ce se ne motim, od kod ne vem. Ve kdo kaj vec o tem? Mogoce ker je Opera iz "vzhodne" drzave in ne Ameriska?
@ Pusti soncu v srce... @

hojnikb ::

opera je samo še en skin, narejen okoli chromiuma.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

Egidij88 ::

Folk pač žre, kar jim na pladnju prinesejo k riti. Edge te lepo čaka na Windowsih, Google je whale. Ta dva brskalnika delata čisto ok in večine potem alternative ne zanimajo.

Cr00k ::

SmeskoSnezak je izjavil:

FF je pod okriljem Googla...


Ja? Lahko kaj več poveš o tem, kako je FF po okriljem Googla?

hojnikb ::

firefox ze dolgo ni več pod okriljem googla, od kar so začel z chromom
#brezpodpisa

SmeskoSnezak ::

Ne, brskaj po spletu in imas zadetke, da jih Google placuje, sicer pa tema ze gre neko drugo pot... ker ne znate pisat, ne mislit, ne nic. Enovrsticnih stavkov pa se men ne splaca brat, ko se pricakuje argumentirana debata.
@ Pusti soncu v srce... @

Cr00k ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Ne, brskaj po spletu in imas zadetke, da jih Google placuje, sicer pa tema ze gre neko drugo pot... ker ne znate pisat, ne mislit, ne nic. Enovrsticnih stavkov pa se men ne splaca brat, ko se pricakuje argumentirana debata.


Moje vprašanje je povsem resno, ker večinoma uporabljam FF, ravno zaradi nepovezanosti z Googlom in je praktično edina dobra alternativa zame, katera deluje na macOS in Linuxu in sam nisem nikoli zasledil, da je pod okriljem Googla. Če pa že pričakuješ argumentirano debato, potem svoje trditve podpri z argumenti, ne pa me naganjat googlat... take debate se men ne splača brat. Sploh pa ne žaljenja, glede sposobnosti branja in pisanja, kjer sam napišeš tako spakedralo od posta.

Pa da ti še odgovorim glede Opere. Opero sem nekajkrat probal (ko sem delal spletne strani in sem še sam preveril kako prikazuje) in mi deluje precej drugorazredno, nedodelano,... mogoče ima zato svojih 2%. Po mojem upravičeno.

darkolord ::

Opera je ta problem imela že od vsega svojega začetka. Svoj čas je bila tehnološko vselej močno pred tekmeci. Takrat ni bilo ne Firefoxa ne Chrome, pa tudi, ko sta prišla, je bila še vedno daleč spredaj. Opera je bila na primer prvi brskalnik z native tabbed browsingom.

Ampak kljub temu, da je tu že od pamtiveka, nikdar ni bila ne vem kako popularna, kljub temu, da je bila super nepožrešna, je delala zelo hitro in je imela OGROMNO fičrjev, ki jih še danes večina browserjev nima. Zakaj se ni prijela, nihče ne zna povedati, enostavno ljudem "ni potegnila".

Žal so morali opustiti razvoj svojega pogona - ker se za nekaj % tržnega deleža nikomur ni splačalo prilagajati spletnih strani še za Opero - in takrat je postala le še eden od skinov čez Chromium. Začeti so morali čisto od začetka - brez praktično enega samega fičrja - in od Opere, ki smo ji nekateri imeli radi, ni ostal niti O.

Je pa ekipa, ki je delala original Opero, šla na svoje, in razvija brskalnik pod imenom Vivaldi. Je sicer tudi baziran na Chromiumu, a gre funkcionalno po poti originalne Opere, to je, da ima uporabnik kontrolo nad tem, kako se bo browser obnašal - nastavitev je na primer vsaj za red velikosti več kot pri Chrome.

Spxy ::

darkolord je izjavil:

Opera je ta problem imela že od vsega svojega začetka. Svoj čas je bila tehnološko vselej močno pred tekmeci. Takrat ni bilo ne Firefoxa ne Chrome, pa tudi, ko sta prišla, je bila še vedno daleč spredaj. Opera je bila na primer prvi brskalnik z native tabbed browsingom.

Ampak kljub temu, da je tu že od pamtiveka, nikdar ni bila ne vem kako popularna, kljub temu, da je bila super nepožrešna, je delala zelo hitro in je imela OGROMNO fičrjev, ki jih še danes večina browserjev nima. Zakaj se ni prijela, nihče ne zna povedati, enostavno ljudem "ni potegnila".

Žal so morali opustiti razvoj svojega pogona - ker se za nekaj % tržnega deleža nikomur ni splačalo prilagajati spletnih strani še za Opero - in takrat je postala le še eden od skinov čez Chromium. Začeti so morali čisto od začetka - brez praktično enega samega fičrja - in od Opere, ki smo ji nekateri imeli radi, ni ostal niti O.

Je pa ekipa, ki je delala original Opero, šla na svoje, in razvija brskalnik pod imenom Vivaldi. Je sicer tudi baziran na Chromiumu, a gre funkcionalno po poti originalne Opere, to je, da ima uporabnik kontrolo nad tem, kako se bo browser obnašal - nastavitev je na primer vsaj za red velikosti več kot pri Chrome.


Optimizacija pa obupna. Sem se kake 3 mesece trudil z Vivaldijem, pa je enostavno prepočasen v vseh pogledih. Če to popravijo sem pa takoj nazaj na Vivaldi hype train ker mi je bil super.

starfotr ::

Opera je zelo striktna pri HTML sintaksah. Od spletnih strani je zahtevala, da se držijo standardov in taka praksa je edina pravilna. Ker recimo krom danes odpušča grehe razvijalcem 100 na uro, zato je tako priljubljen, ker vsako skropucalo dela brez težav.

Opera je bila od začetka plačljiva. To je bil problem, po moje. Drugače so to v originalu norvežani, pa mislim, da so jih kupili neki kitajci.

In za moje pojme je bila velika škoda in napaka, da so ukinili presto engine.

Sicer sem uporabnik FF že od začetka, večkrat sem hotel preiti na opero, pa sem se potem kar zadržal na FF.

darkolord ::

In za moje pojme je bila velika škoda in napaka, da so ukinili presto engine.
Problem je, da ima vsak engine nekaj svojih specifik, na katere morajo developerji paziti. Za Presto tega jasno ni nihče počel, ker je že z ostalimi (Trident, Gecko, WebKit ...) bilo dovolj dela.

Workaround je bil priloženi browser.js file, kjer so vsaj za večje strani Opera devi (oz. folk na forumih) noter dodajali hacke, da so strani pravilno delale. Seveda je to pomenilo, da so strani nehale delati ob vsakem njihovem večjem updatu in je bilo treba čakati na nov popravek browser.js fajla. Za manjše strani ga seveda ni bilo.

Opera je bila od začetka plačljiva. To je bil problem, po moje.
Ne vem če je bil to problem, ker je bilo enako tudi mnogo kasneje. Verzija z oglasi je bila na voljo že leta 2000. Od vseh, ki sem jih (začasno) presedlal na Opero, se ni ob tiste oglase obregnil nihče. Nihče mi ni znal povedati, kaj ga moti, vsi pa, da jim pač ne sede. Najbolj honest odgovor je bil, da ga moti, da "ni Firefox".

Eden od problemov je bil, da so bili inovatorji, so se morali pa vseeno prilagajati ostalim, ki so od njih kopirali. Čisto osnoven primer - bližnjica za nov tab je bila DOLGO časa Ctrl-N. Ko so kasneje ostali vgradili tabe in dali bližnjico na Ctrl-T, so se uporabniki seveda (razburjeno) pritoževali nad Opero.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Gagarin ::

Opera sem sam kar dolgo uporabljal. Vedno uporabljam enak brskalnik na androidu in na windowsih (sinhronizacija). Še posebej mi je bil všeč odlično izveden resizing na androidu (ne vem če ima sploh še kakšen brskalnik tako dobro rešeno da ti poljubno veča na ekranu fonte in hkrat ohranja znotraj ekrana ?). Sem pa zapustil Opero, ker je pred časom postala zelo počasna...Sedaj uporabljam chromium Edge na telefonu in PCju in mi je kul.

Netrunner ::

Opera je kul, vendar nič extra da bi jo bilo vredno uproabljati. Na desktopu in mobitelu za brskanje uporabljam brave brskalnik, za delo na desktopu pa firefox. Imam nameščenih še en kup drugih brskalnikov za namene testiranja in pri nobenem ne vidim razloga zakaj bi preklopil na njih kot glavnega.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

SmeskoSnezak ::

Poldi112 je izjavil:

Hja, jaz sem jo ukinil, ker je bila grda ko smrtni greh na linux-u.

Boljše vprašanje je, zakaj bi bila večkrat izbrana. Kaj ponuja, česar FF ne. Razen reklam.

Kot ze napisano, ponuja vec v smislu varnosti in kontrole. VPN, in podobne zanimivosti implementirane.
@ Pusti soncu v srce... @

max00slo ::

Bi rekel da že 15 let uporabljam le Opero, na druge se žal ne morem navadit. Out of the box mouse gestures ki delujejo top, tabulatorji so odlično razporejeni, speeddial, mobilni in pc "flow", ... si res ne morem predstavljat da bi uporabljal Chrome ali FF. Oba sta mi "lesena" oz. sem lesen zgolj jaz. Poskusil sem še Vivaldi ampak je tisto bolj neka oskubljena prilagodljiva verzija Opere... ki pa ne sede.

Da pa kdo reče da je Opera požrešna :) Če je pa dandanes v uporabi res nek bogi mlinček, potem pa kar nazaj na Windowse XP :)
Si non confectus, non reficiat.

Raptor F16 ::

Opera je rebranded chrome.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

ahac ::

To "gaming" Opero GX sem inštaliral pa je redno (čeprav je nisem uporabljal) dajala svojo ikonco nazaj na desktop.
Uninstall.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Vazelin ::

jaz sem včasih uporabljal Opero. Sedaj je to Chrome

Zgodovina sprememb…

jype ::

Mene je odvrnilo to, da ni odprtokodna, zato je nisem nikoli dojemal kot kredibilne konkurence.

Vazelin ::

a drugače ful pregleduješ kodo programov, ki jih rabiš?

jype ::

Vazelin je izjavil:

a drugače ful pregleduješ kodo programov, ki jih rabiš?
Ne, le ne izberem tistih, pri katerih te možnosti sploh nimam.

max00slo ::

jype je izjavil:

Vazelin je izjavil:

a drugače ful pregleduješ kodo programov, ki jih rabiš?
Ne, le ne izberem tistih, pri katerih te možnosti sploh nimam.

A potem imaš vso programje ki ima vpogled v kodo? Furaš linux, openoffice, etc?
Si non confectus, non reficiat.

Master_Yoda ::

Jaz sem jo nehal uporabljati po verziji 12, ko so sli na googlov engine in je 90% featurejev izginilo.
+ ne maram googlovih stvari in minimiziram dependency na njega kolikor lahko.


FF je pod okriljem Googla


HM od kje pa to ? Denar od googla dobivajo zato da je google default search v aplikaciji, za kaj drugega pa ne, ali sem zgresil kaj ?
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

Ganon ::

darkolord je izjavil:

in takrat je postala le še eden od skinov čez Chromium.


hojnikb je izjavil:

opera je samo še en skin, narejen okoli chromiuma.


To niti slučajno ni res. Je pa daleč najboljši brskalnik, ki temelji na pogonu Blink. Njihovi programerji tudi veliko prispevajo k razvoju slednjega.

Zakaj nima večjega tržnega deleža? Ker so ljudje ovce.

Pa ne mi z Vivaldijem, ker je takšno gnilo jajce, da ga zavoham preko monitorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

Netrunner ::

Ganon je izjavil:


Pa ne mi z Vivaldijem, ker je takšno gnilo jajce, da ga zavoham preko monitorja.


Lahko utemeljiš zakaj? Jaz sem ga testiral predvsem zaradi možnosti prikaza dveh strani ene ob drugi znotraj istega okna vendar me ni navdušil in je kmalu letel iz diska. Kar sem ga testiral pa je delal čisto ok in nevem kaj bi bilo tako gnilega?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

darkolord ::

To niti slučajno ni res.
Ah, seveda je res. Po prehodu na Blink sem jo uporabljal še dolgo časa (namesto direkt na Chrome sem nekaj let vztrajal na novi Operi) in prva verzija npr. ni imela niti bookmarkov; razen renderinga ni imela poleg speed diala prav NIČ.

In 6 kasneje še vedno nima niti peščice fičrjev, ki jih je imela Opera 12.

IMO je Vivaldi kljub nekaj performance bugov še vedno precej boljši. Nimam občutka, kot da sem v letu 1999.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

MonoPattern ::

Meni je Opera super. Lahko v brskalniku delam zajeme zaslona, z miško lahko copy-pastam in dela avtomatske konverzije med enotami, tako da ceno v dolarjih samo potegnem čez pa pokaže evre. Pa flow je tudi v redu za pošiljanje med telefonom in računalnikom. Ima pa mobilna verzija tudi adblocker pa qr scanner zraven kar je fajn.

Raptor F16 ::

MonoPattern je izjavil:

Meni je Opera super. Lahko v brskalniku delam zajeme zaslona,...


Let me introduce you the "Snippet tool".
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

jype ::

max00slo je izjavil:

A potem imaš vso programje ki ima vpogled v kodo? Furaš linux, openoffice, etc?
Ne. Načeloma furam Linux, vim, irssi in mutt, libreoffice poganjam le ko se temu ne morem izogniti iz družbenopolitičnih razlogov.

Ganon ::

darkolord je izjavil:

To niti slučajno ni res.
Ah, seveda je res. Po prehodu na Blink sem jo uporabljal še dolgo časa (namesto direkt na Chrome sem nekaj let vztrajal na novi Operi) in prva verzija npr. ni imela niti bookmarkov; razen renderinga ni imela poleg speed diala prav NIČ.

In 6 kasneje še vedno nima niti peščice fičrjev, ki jih je imela Opera 12.

IMO je Vivaldi kljub nekaj performance bugov še vedno precej boljši. Nimam občutka, kot da sem v letu 1999.


Po tvojih besedah (podobnih izjav v tej temi je bilo več) je Opera z različico 15 postala samo Chrome v drugačni podobi. To samo govori o tem, da brskalnika že leta ne uporabljaš več. Prva različica Opere na novem pogonu je bila lansirana sedem let nazaj. In bila je res okleščena, ker je pač šlo za čisto prvo različico. Od takrat se je spremenilo ogromno stvari in pridobila je vrsto unikatnih funkcij, ki so jo vedno delale posebno, zaradi česar je izstopala. In točno zaradi tega je ne zamenjam za noben drug brskalnik.

darkolord ::

Res je, da ga nekaj let ne uporabljam več kot primarni brskalnik. Imam pa nameščenega in ga občasno prižgem. Ponavadi ga tudi hitro zaprem, ker me takoj ziritira nekaj najbolj osnovnih stvari, ki jih še niso uspeli zrihtati. Npr. to, da zapreš tab in te vrže na sosednjega namesto na prejšnjega.

Potem moram - isto kot pri Chrome - naložiti kup extensionov (enega za tab order, enega za fast forward, enega za download manager ki zna poljuben url stankat dol, itd itd), da dobim funkcionalnost, ki sem jo imel 15 let nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mozilla želi privzeto zbirati podatke uporabnikov Firefoxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5514869 (11805) gus5
»

Opero bi kupili Kitajci

Oddelek: Novice / Brskalniki
4111160 (8771) tabonir
»

Brskaj s posluhom: iz Opere zraste Vivaldi

Oddelek: Novice / Brskalniki
4512329 (9328) lolipop2
»

Izšel Firefox 13 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
12334154 (27436) Icematxyz
»

Opera: drsnikom na spletnih straneh bo odklenkalo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
8121770 (17465) enadvatri

Več podobnih tem