» »

Zakaj je prepih tako problematičen

Zakaj je prepih tako problematičen

1
2
3 4

ripmork ::

Kolikor sem jaz bral o neg. lastnostih prepiha, naj bi izsuševal sluznico in s tem nekoliko oslabil imunski sistem. Kdor v osnovi nima najbolj robustnega imunskega sistema bo ob dovoljšnji izpostavitvi doživel prehlad, kdor ima pa močan imunski sistem, mu pa ne bo nič in se bo spraševal, čemu je prvega tako strah prepiha :)

da sem na konkretnem prepihu - znam imet včasih rahel prehlad (kihanje, smrkanje), ki pa se v dnevu popravi. Sem pa precej občutljiv na klimo, če sem v neposredni bližini - hitro me začne grlo bolet (prav tako pa me hitro neha, ko grem stran od klime).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

PrihajaNodi ::

Prepih dobesedno ubija.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

slotechar ::

kuall je izjavil:

slaba razlaga. potem bi vsakič, ko greš pozimi ven neoblečen zbolel, ker ti vsakič toplota beži iz telesa.

po moje je nekaj v zvezi s tem, ker je prepih človeško ustvarjena tvorba, ki ga v evoluciji človeka ni bilo. Nastane samo v man-made objects. telo se ne more odločit, ali je notri na toplem ali zunaj na mrazu, potem pa je zmeda in bolezen.


Drugo, kar si napisal se strinjam. Prvo pa ne. Ker ko gres pozimi ven neoblecen nisi na prepihu ampak vetru. Sem ze povedal, da sta prepih in veter dva razlicna pojma. Veter lahko odvaja toploto ampak ne tako ucinkovito in silovito kot prepih.

Zgodovina sprememb…

krucymucy ::

slotechar je izjavil:

Sem ze povedal, da sta prepih in veter dva razlicna pojma. Veter lahko odvaja toploto ampak ne tako ucinkovito in silovito kot prepih.


Torej tok zraka je zunaj veter, notri pa prepih?
Veter ima ponavadi vecjo hitrost kot prepih, na kaksen nacin torej prepih odvaja toploto bolj ucinkovito in silovito kot veter?

zmaugy ::

jype je izjavil:

kuall je izjavil:

Nastane samo v man-made objects.
Hm? Od kdaj so jame delo človeka? Prepih v njih je prisoten praktično ves čas.

Prepih je problematičen izključno v enem primeru: Da si neustrezno oblečen.


In točno to je to. Ko si zunaj, si praviloma oblečen ustrezno, ko si notri, si oblečen za “biti notri”. Če v to naenkrat za dlje časa dodaš prepih, ki povzroča nekajkrat močnejši prenos toplote iz telesa v okolico, kot kadar zrak miruje, se začne telo ohlajati in se lahko tudi podhladi. Če si dovolj zatopljen v to, kar počneš, da tega ne opaziš takoj, bo takrat, ko boš opazil, že malce pozno.
Sam opažam da, ko sem oblečen premalo za nekaj časa, po določenem času začnem kihati. To je znamenje, da se moram obleči bolj ali pa se bom prehladil. In ni pomembno ali je to na prepihu v stanovanju ali zunaj. Obakrat gre za isto stvar.
Glede pota: pot hladi telo zaradi izhlapevanja, saj je izhlapevanje endotermen proces, ki porablja toploto - pri potenju toploto dela telesa, iz katerega pot izhlapeva. Če je pri tem prisoten prepih, se proces pospeši, saj se pospeši transport vodnih molekul iz neposredne bližine kože v širšo okolico s pomočjo konvekcije.

   -S\/\/-   ::

Raptor F16 je izjavil:

Moje hipoteze:

-veter omogoča lažje širjenje virusov, spor plesni, bakterij, dviguje prah in vso svinjarijo s tal...

To je berjetno glavni razlog, zakaj nekdo zboli ob prepihu.

-direkten učinek na telo je lokalno ohlajanje izpostavljenih delov, zaradi česar lahko utrpimo lokalne bolečine, celo podhladitev zaradi katere se tresemo in nabijemo "vročino", dodatno fašemo kak glavobol itd...

-veter tudi izsušuje oči in suhe oči niso nič prijetnega.

Suma sumarum... zaključek je tak, da običajen prepih ni nič kaj dobrega.


Problem je sorodem temu, zakaj se zunaj prehladiš oz. zboliš, če te zebe. Saj v mrazu ni nič več bakterij ali virusov. Premikajoč zrak pomeni boljše odvajanje toplote (iz enakega razloga na procesorje lepite ventilatorje), na kar se telo odzove s krčenjem žil (vazokonstrikcija). To pomeni, da je v izpostavljenih delih telesa manjši pretok krvi in s tem zmanjšane možnosti delovanja imunskega sistema.

slotechar ::

krucymucy je izjavil:

slotechar je izjavil:

Sem ze povedal, da sta prepih in veter dva razlicna pojma. Veter lahko odvaja toploto ampak ne tako ucinkovito in silovito kot prepih.


Torej tok zraka je zunaj veter, notri pa prepih?
Veter ima ponavadi vecjo hitrost kot prepih, na kaksen nacin torej prepih odvaja toploto bolj ucinkovito in silovito kot veter?


na prepihu si iz dveh smeri, na vetru samo iz ene, praviloma

martincek1 ::

Ni lih tko enostavno, ko si jype zamišlja.

Jaz recimo sem vsak dan na kolesu, po ravnem, gonim v konkretne klance, se brez postanka prešvican s 60kmh spuščam doline in nimam nobenih problemov. Ampak če v avtu prižgem klimo, da mi piha blizu obraza, me zelo hitro začne bolet glava. Isto, če s potom na glavi pridem na prepih.

Verjetno sem samo pussy, ko iz kolesa stopim.

3p ::

Gre primarno za vraževerje/ljudske modrosti.
Kot so že napisali, prepih škoduje predvsem nekaterim ljudstvom. In ker na slovence s tem prepihom strašijo že od malega, potem za vse krivimo prepih. Vedno, ko kdo straši pred prepihom, ga začem na dolgo in široko pod*****, pa mi nihče ne uspe razložiti, zakaj mu škodi prepih, veter pa ne.
Isto se pri nas takoj prehladimo, če nas malo zmoči dež. Tuš je pa ok. Ali pa kopanje v razmeroma hladni vodi.
Pri kakih hipohondrih pa je prav možno, da gre tudi za kak nocebo učinek.

Je pa jasno da prepih (alias veter) potencira učinek nizke ali visoke temperature. Kot je nekdo napisal: če greš zvečer spat pri odprtih oknih, oblečen v nič, in se do jutra ohladi in še zapiha, se seveda bolj verjetno zbudiš premražen, kot če vetra/prepiha/odprtih oken ne bi bilo, ker je vse skupaj pač pospešilo ohlajanje stanovanja in z njim tebe...

XLapse ::

hehe, nikoli prehlajen ever, prepih gor dol, kar hočeš naj pride. Jaz prehladov ne doživljam. Imunski sistem top zgleda.
alien technology

#000000 ::

XLapse je izjavil:

hehe, nikoli prehlajen ever, prepih gor dol, kar hočeš naj pride. Jaz prehladov ne doživljam. Imunski sistem top zgleda.



Prepih in veter tudi meni ni škodil do nekje 35 leta, od takrat odprto okno v avtu pomeni zame ta večer ali še dva dni kasneje glavobol ter boleča rama in vrat na tisti strani kjer je bilo odprto okno. Vožnja z motorjem brez ornk jakne ODPADE ker je enako, prepiha se pa izogibam.

Tko da ja nekje do 40 leta ga lahko sračkaš in si pameten kako ti nimaš težav, ampak te bodo kasneje dohitele brez skrbi.

Semafor ::

Predlagam da greste mokri na motor in se vozite 20 minut s hitrostjo nad 50km/h in potem pametnujete o vraževerju.

sigmundfreud ::

Michael Manske je na Radiu Si imel zabavno epizodo o fenomenu prepiha med Slovenci :)

Je pa res, da po moje Američani niso čisto gladki, kar se tiče občutka za temperaturo (pri pijači, zraku in še kje...) :)

Zgodovina sprememb…

Raptor F16 ::

XLapse je izjavil:

hehe, nikoli prehlajen ever, prepih gor dol, kar hočeš naj pride. Jaz prehladov ne doživljam. Imunski sistem top zgleda.


Vas primorce je tak burja s štorklo na svet prnesla.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

3p ::

Semafor je izjavil:

Predlagam da greste mokri na motor in se vozite 20 minut s hitrostjo nad 50km/h in potem pametnujete o vraževerju.


Seveda, veter in premočene cote pospešujejo izmenjavo toplote. Nisem videl, da bi kdo to zanikal.

No, poskusi to ko bo spet zunaj 38 stopinj, pa poročaj če si se prehladil. >:D

Semafor ::

3p je izjavil:

Semafor je izjavil:

Predlagam da greste mokri na motor in se vozite 20 minut s hitrostjo nad 50km/h in potem pametnujete o vraževerju.


Seveda, veter in premočene cote pospešujejo izmenjavo toplote. Nisem videl, da bi kdo to zanikal.

No, poskusi to ko bo spet zunaj 38 stopinj, pa poročaj če si se prehladil. >:D


35 stopinj zunaj in na motorju na poti s fitnesa vem kaj pomeni. Mislim da veliko ljudi tukaj ne razume da ni problem prepihan špeh ampak mišica.

facepalm ::

slotechar je izjavil:

krucymucy je izjavil:

slotechar je izjavil:

Sem ze povedal, da sta prepih in veter dva razlicna pojma. Veter lahko odvaja toploto ampak ne tako ucinkovito in silovito kot prepih.


Torej tok zraka je zunaj veter, notri pa prepih?
Veter ima ponavadi vecjo hitrost kot prepih, na kaksen nacin torej prepih odvaja toploto bolj ucinkovito in silovito kot veter?


na prepihu si iz dveh smeri, na vetru samo iz ene, praviloma


Not true. Ce odpremo okna v stanovanju, praviloma "vlece" iz ene smeri. Nimamo kar tornada sredi dnevne:)
Seveda pa brez vetra ni niti prepiha.

zmaugy ::

#000000 je izjavil:

XLapse je izjavil:

hehe, nikoli prehlajen ever, prepih gor dol, kar hočeš naj pride. Jaz prehladov ne doživljam. Imunski sistem top zgleda.



Prepih in veter tudi meni ni škodil do nekje 35 leta, od takrat odprto okno v avtu pomeni zame ta večer ali še dva dni kasneje glavobol ter boleča rama in vrat na tisti strani kjer je bilo odprto okno. Vožnja z motorjem brez ornk jakne ODPADE ker je enako, prepiha se pa izogibam.

Tko da ja nekje do 40 leta ga lahko sračkaš in si pameten kako ti nimaš težav, ampak te bodo kasneje dohitele brez skrbi.


Točno tako. Leta pozdravijo vso prepotentnost.

nsa_ag3nt ::

:)


Prepih prispevek na hrt.

https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

dexterboy ::

Nisem bral vsega, mogoče kdo že napisal;
Kot dojenčki sesamo mleko pri mami in se nam razvija t.i. evstahijeva cev, ne vem točno iz glave uradnega naziva.
Če se otroka prehitro "odcepi od zizike", imajo težave že z najmanjšim prepihom. Poleti avto šipa dol? Raje umrejo...
Sploh pa, kaj je prepih? Veter, ki piha?
So takšni ljudje obsojeni na zaprti prostor?
Đizs... iz muhe delat slona. Ja, to je najlažje...

kuall je izjavil:

Vem. Čeprav mi je eden enkrat rekel, da se je tudi na kolesu prehladil, ker se je peljal prešvican dol po hribu pozimi. Nek del na vratu si je baje prehladil. Po moje se pozimi na kolesu kar hitro prehladiš. Ali pa znan pojav je, da motoriste bolijo kolena, ker so na vetru.

To pa nima veze s prepihom. Voda namreš odvaja toploto iz telesa PET KRAT hitreje kot običajen zrak. Zato včasih ni dobro z mokro majico okoli skakati... ampak to je zopet odvisno od situacije.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Semafor ::

dexterboy je izjavil:


So takšni ljudje obsojeni na zaprti prostor?


Kot da bi rekel da so belci obsojeni na življenje v jamah ker jih sonce lahko opeče.

Verjetno se tudi čudite kako je vaš procesor lahko hladnejši če imate na njemu ventilator?

Smurf ::

Ah ja ta famozni prepih in brat klima, sta dva slavna jezdeca apokalipse pri slovanskih narodih.

Tujci me konstantno sprasujejo v cem je fora, pa jim v bistvu ne znam povedati.

kixs ::

Pretiravat pa spet ni treba. Ce vlece in to cutis, pac nekaj zapres. Da je kje drugace, pa kar dvomim.

Invictus ::

dexterboy je izjavil:


Kot dojenčki sesamo mleko pri mami in se nam razvija t.i. evstahijeva cev, ne vem točno iz glave uradnega naziva.
Če se otroka prehitro "odcepi od zizike", imajo težave že z najmanjšim prepihom. Poleti avto šipa dol? Raje umrejo...

A malo preveč bereš La Leche League ;)...

Svašta oni stvore...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Evstera ::

borisk je izjavil:

ja, slovani bomo vsi umrli od prepiha...

 promaja

promaja



Haha, zanimivo, nikoli nisem vedel, da je prepih res kot za slovane specifična zadeva :D

dexterboy ::

A malo preveč bereš La Leche League ;)...

Noup. Resno sem pisal. Vrhniški klanec, avtocesta. Čutiš razliko v pritisku med vrhom in dolino?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Evstera ::

Raptor F16 je izjavil:

Bosanci verjamejo, da te lahko ubije.


Meni je bosanec pleskal stene. Okna so bila odprta, bil je prepih, bilo je toplo, on pa v belem kombinezonu ...in z belim trakom čez ušesa :)

Sheteentz ::

Najbolje ta famozni prepih opiše ta stavek:

A mystical force of nature responsible for ailments and deaths of millions of Balkan people throughout history.

https://www.urbandictionary.com/define....

Dag ::

Moje izkušnje:

- Če se vozim z odprto šipo v avtu tako, da mi piha po eni strani obraza, se naslednji dan počutim, kot da imam vneto tisto stran obraza. Zelo občutljivo na dotik in en tak čuden občutek - nekaj med bolečino in žarenjem od vročine. Lahko se pridruži tudi občutek zabitosti ušesa.

- Če sem na prepihu, ali da mi v glavo piha klima, se rado zgodi, da naslednji dan smrkam.

- Veter zunaj mi povzroči enake težave samo, če se mu stalno nastavljam z isto stranjo obraza. Npr. da na neki prireditvi na prostem stojim/sedim in stalno piha z ene strani. Ampak mora biti temperatura zraka 15 stopinj ali manj. Če hodim/kolesarim zunaj ni tega problema. Tudi v hribih me je že ornk prepihalo pod 0 (feels like -10) in nisem zbolel.

Sklepam, da je problem, če sem na miru in tok zraka stalno hladi isti del obraza. Če pa sem telesno aktiven, mi veter ne pride do živega.

dexterboy ::

Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Semafor ::

Čudno, da vsak material v obstoju reagira na spremembo temperature. Če je sprememba lokalna lahko material še poči. Kaže da je tu veliko Bogov da se lahko izognejo tem fizikalnim zakonom.

Muscle Contracture: Causes, Symptoms and Treatment

6) Draft and temperature extremes. Going from hot to cold without being dressed properly, standing in draft can cause a muscle contraction. Actually, catching a draft is one of the most common causes of neck pain and stiffness. Too much airflow, especially cold air, to a certain area of the body can lead to muscles tightening and cause soreness, aches and contractures. Open windows when we are sleeping, air conditioning or a fan blowing straight at us, going outside in the cold without dressing well after being inside where it’s warm, coming out from the shower in the cold should be avoided.

Še posebno je telo občutljivo ko je pretok krvi manjši (sklepi, ko spiš...). Bogovi tu naj probajo zamašiti kanale za hladilno tekočino na avtu, da bojo lahko razumeli nas smrtnike.

poweroff ::

jype je izjavil:

Čudno je, da prebivalci severne Evrope nimajo zdravstvenih težav z vetrom, pa ga imajo ogromno.

Mogoče pa prav zato. ;)
sudo poweroff

poweroff ::

Aja, pa še nekaj... je bolje ponoči zračiti in "umreti" od prepiha, ali ne zračiti in umreti od nabiranja radona? >:D
sudo poweroff

Raptor F16 ::

Smurf je izjavil:

Ah ja ta famozni prepih in brat klima, sta dva slavna jezdeca apokalipse pri slovanskih narodih.

Tujci me konstantno sprasujejo v cem je fora, pa jim v bistvu ne znam povedati.


Klima če se ne menja filtra in se jo skos vklaplja in izklaplja, da maš filter vlažen in plesniv je res lahko škodljiva.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

PrihajaNodi ::

Prepih nasplosno je skodljiv
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: thramos ()

Raptor F16 ::

poweroff je izjavil:

Aja, pa še nekaj... je bolje ponoči zračiti in "umreti" od prepiha, ali ne zračiti in umreti od nabiranja radona? >:D


Ne vem... probaj se v černobil preselt pa probi. Za dobro človeštva.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

mancini ::

Dva meseca nazaj je pri nas na firmi delavka dobila zaradi prepiha vnetje ledvic.
Veliko je bila sklonjena, pri tem so ji verjetno oblacila zlezla gor.
Je pa res da tam, ce so odprta 2 ali tri vrata, po hali vlece kot noro

Tako da pisat da ce si podvrzen prepihu, da je to fama. Potem pac ne poznate pravega prepiha

Mene so vcasih po klimi v avtu ful boleli sklepi, sedaj pa nisem vec tako obcutljiv na to. Je pa res da sem precej izboljsal in nacrtno okrepil imunski sistem

Glugy ::

Prepih sam po sebi ( recimo na vroč dan ) pri nas ni bil nikoli viden kot nekaj slabega. Je pa zanimivo da so vsaj pri nas vedno govoril kak ne smeš imeti na avtobusu/vlaku okna odprtga ; da ne sme pihat vate ker drgač boš imel v poznejših letih zdravstvene težave. Koliko je to res ne vem ampak mislim da če gre za dost topel pa ne pretirano močan prepih da ni problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

SmeskoSnezak ::

PrihajaNodi je izjavil:

Prepih nasplosno je skodljiv

Dokazi?
@ Pusti soncu v srce... @

PrihajaNodi ::

Revmatocna obolenja
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: thramos ()

nsa_ag3nt ::

Rusi kot slovani imajo tudi take težave s prepihom ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

filip007 ::

Izumiti moramo 3D prepih pa bo bolje.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

kr3ten ::

Enkrat sem bil izpozstavljen prepihu, pa sem 2 dni imel otečeno bolečo bulico med čeljustjo in ušesom. Se je še komu kdaj to zgodilo? Kaj se mi je sploh vnelo?

IL_DIAVOLO ::

ripmork je izjavil:

Kolikor sem jaz bral o neg. lastnostih prepiha, naj bi izsuševal sluznico in s tem nekoliko oslabil imunski sistem. Kdor v osnovi nima najbolj robustnega imunskega sistema bo ob dovoljšnji izpostavitvi doživel prehlad, kdor ima pa močan imunski sistem, mu pa ne bo nič in se bo spraševal, čemu je prvega tako strah prepiha :)

da sem na konkretnem prepihu - znam imet včasih rahel prehlad (kihanje, smrkanje), ki pa se v dnevu popravi. Sem pa precej občutljiv na klimo, če sem v neposredni bližini - hitro me začne grlo bolet (prav tako pa me hitro neha, ko grem stran od klime).


Od klime ne bos nikoli prehlajen, ventilator je tisti škodljivec.

LightBit ::

prepih == veter

bbbbbb2015 ::

poweroff je izjavil:

jype je izjavil:

Čudno je, da prebivalci severne Evrope nimajo zdravstvenih težav z vetrom, pa ga imajo ogromno.

Mogoče pa prav zato. ;)


Oni grlo promptno oplaknejo z vodko, malce še po želodčku, pa tobak njuhajo. Ko je ura 17h so zadeti, da lovijo kljuko na taksiju na napačnem koncu. To vam povem iz lastnih izkušenj.

Prepih je za njih marginalnga pomena. Glede na promile v krvi se jih bakterije ne bodo lotile niti v sanjah.

Je pa res, da njihova jetra delajo nadure.

#000000 ::

kr3ten je izjavil:

Enkrat sem bil izpozstavljen prepihu, pa sem 2 dni imel otečeno bolečo bulico med čeljustjo in ušesom. Se je še komu kdaj to zgodilo? Kaj se mi je sploh vnelo?


Fasal si blagi Celulitis glave oz obraza "najverjetneje" folk sploh ne ve za to bolezen, je pa opasna in ogabna "googlaj celulitis glave se boš usral od posledic" samo to folk ne ve ker je redka redka stvar, ti pa dejansko lahko odstopi koža na glavi z vsem lojem al kaj že nastane takrat, uglavnem ne vem če je oszdarvljivo slpoh, je pa redko to pa vem.

Drugo je da si imel vnetje ušesa recimo samo tam bule ni da jest vem.

evo sem zggoglal namesto tebe

https://www.google.com/search?client=fi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

mancini ::

kr3ten je izjavil:

Enkrat sem bil izpozstavljen prepihu, pa sem 2 dni imel otečeno bolečo bulico med čeljustjo in ušesom. Se je še komu kdaj to zgodilo? Kaj se mi je sploh vnelo?


Mogoče žleza slinavka

Ganon ::

mancini je izjavil:

kr3ten je izjavil:

Enkrat sem bil izpozstavljen prepihu, pa sem 2 dni imel otečeno bolečo bulico med čeljustjo in ušesom. Se je še komu kdaj to zgodilo? Kaj se mi je sploh vnelo?


Mogoče žleza slinavka


Je, podušesna slinavka. Ob vnetju se rada pojavi bulica.

Utk ::

Morda te ne ubije, da je čisto brez vpliva pa tudi ni res. In ni to samo slovanski problem, je kar v celi srednji in južni Evropi. O severnjakih pa škoda govorit, kako se bomo primerjali z njimi, ki skačejo v napol zamrznjena jezera. Oni bi pa verjetno kmalu trdili, da te krampanje pri 35 stopinjah ubije, če bi kdaj poskusili...
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lokalni Rekuperator (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10223579 (2955) edi123
»

Plesen na stenah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17345979 (24454) Matejjjjj
»

Temperatura v pisarni

Oddelek: Loža
485942 (3858) energetik
»

Koliko stopinj imate trenutno?... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
44460298 (40247) Riff
»

Razlika med prepihom in vetrom in vpliv na zdravje

Oddelek: Znanost in tehnologija
153528 (3182) .:joco:.

Več podobnih tem