» »

Finance - varčevanje

Finance - varčevanje

Temo vidijo: vsi
«
1
2

neram ::

Lep pozdrav!

Zanima me, kam priporočate, da dam 10k EUR?

1. Sedaj mi visijo na osebnem računu, kar je seveda najslabše zaradi inflacije.
2. Razmišljal sem o varčevalnem računu na banki, a so slabe obrestne mere, a bolje kot nič.
3. Nekateri pravijo, da bo kmalu spet kriza (1-5 let), vendar to pravijo že 5 let, še vedno je ni, vendar bi takrat bile boljše obrestne mere, zato je bolje, da takrat nimam že vezanega denarja.
3. Nimam izkušenj, zato sprašujem tiste, ki ste izkušeni, kako je z vzajemnimi skladi in EFT skladi, jih priporočate?

Hvala vsem za odgovore!

XLapse ::

nimam rešitve, pa sem v istem kot ti. Moja odločitev je pustit na banki in konec sekiranja kam z denarjem.
alien technology

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Crypto... daš vse v BTC... počakaš 5 let in imaš verjetno najmanj x3 ali x4 =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Polovico daj v kak globalen ETF, polovico pa ohrani na bančnem računu za nepredvidene izdatke.

neram ::

Mato989 je izjavil:

Crypto... daš vse v BTC... počakaš 5 let in imaš verjetno najmanj x3 ali x4 =)

Nwm, malo dvomim v kriptovalute. Se ne spoznam na blockchain, sem pa slišal, da naj bi z razvojem kvantnih računalnikov postali brezpredmetni - verjetno ni res.
Sicer sem tudi slišal, da so se zdaj nekatere velike banke začele na tem, da bi imele skupno kriptovaluto, mogoče veš kaj o tem? To bi bilo bolj donosno ker imajo že zaledje svojega imena, ki jim daje večjo vrednost zaupanja, zaradi česar bi njihove vrednost verjetno sčasoma bolj narasla?

jype je izjavil:

Polovico daj v kak globalen ETF, polovico pa ohrani na bančnem računu za nepredvidene izdatke.

Imaš morda kakšen predlog, katere bi ti uporabil, kako pridem do tega najceneje skozi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neram ()

kow ::

Jype ima kar prav.

Nisi pa napisal za kaksno casovno obdobje sprasujes. Ce mislis, da bos glavnico morda potreboval, recimo, v roku 3 let, ti odsvetujem globalni sklad oz. naj vsaj ne bo popolnoma delniski.

Mato989 ::

10k je brezveze... v etfe če ne bo pol še letno dodajal ene 2 jurčka vsaj... da bo pol penzijon.

10k je bolje 5k reskirat v kriptiče, 5k pa ohranit kot safe fund. ali pa v najslabšem primeru daš 5k zlato kot hedge sistemu!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

reeves ::

Če je namen varčevanje in ne služenje je dolgoročno zlato pravi odgovor.
Za povečanje glavnice naj ti pa kdo drug razloži, lahko ti pa zagotovim, da se kvantnih računalnikov nimaš kaj bati.

bluefish ::

neram je izjavil:

Sicer sem tudi slišal, da so se zdaj nekatere velike banke začele na tem, da bi imele skupno kriptovaluto, mogoče veš kaj o tem? To bi bilo bolj donosno ker imajo že zaledje svojega imena, ki jim daje večjo vrednost zaupanja, zaradi česar bi njihove vrednost verjetno sčasoma bolj narasla?
Kripto v povezavi z bankami je večinoma vezan na obstoječe valute oz. njihovo gibanje. V investicijskem smislu ob pričakovanju nekajkratnih donosov, kot se to omenja pri BTC ipd., načeloma nakup ni smiseln.

Mato989 ::

bluefish je izjavil:

neram je izjavil:

Sicer sem tudi slišal, da so se zdaj nekatere velike banke začele na tem, da bi imele skupno kriptovaluto, mogoče veš kaj o tem? To bi bilo bolj donosno ker imajo že zaledje svojega imena, ki jim daje večjo vrednost zaupanja, zaradi česar bi njihove vrednost verjetno sčasoma bolj narasla?
Kripto v povezavi z bankami je večinoma vezan na obstoječe valute oz. njihovo gibanje. V investicijskem smislu ob pričakovanju nekajkratnih donosov, kot se to omenja pri BTC ipd., načeloma nakup ni smiseln.



logično gledano bo cena BTCja ravno nasprotna od inflacije fiat valut... BTC bo prej ali slej 100k€ vprašanje bo samo koliko boš takrat dobil za 100k€ ali bo to 1 flet, 1 avto ali 1 kosilo in pijačo... ker je bitcoin deflatoren FIAT pa inflatoren je to neizogibno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Tole imo ni tema za kripto, ker je stvar prekomplicirana, da bi jo na hitro razlozili nepoznavalcu. 5k zagotovo imej za rezervo. Slovenske delnice (minus Mercator, Telekom) so verjetno tudi dober nakup, ker bi izplacevale solidne dividende tudi v primeru manjse recesije (imajo dovolj rezerv). Problem slovenskih vzajemih skladov pa je, da imajo visoke vstopne stroske.

OracleDev ::

Pozab kripto tko k ti teli kvazi strokovnjaki trdijo. Pozabi ga predvsem zaradi tega ker tega ne poznaš. Investiraj v nekaj kar poznaš oz. se spoznaj s stvarjo kamor boš vložil. Jype je kar zadel, je pa res da ne govoriš o nekem bajnem denarju. Jaz bi na tvojem mestu v tem trenutku vzel čas in se pozanimal ali o etf ali vzajemnih skladih in počakal dokler se nekaj ne zgodi s trgom. V vsakem primeru ne bi naenkrat vložil ampak si nekako razdelil na pet tisočakov in jih vložil vsake toliko časa. Če ti bo kdo povedal da je "zdaj" pravi čas bo pa tudi vedeževalec.

anketar ::

Mato989 je izjavil:

10k je brezveze... v etfe če ne bo pol še letno dodajal ene 2 jurčka vsaj... da bo pol penzijon.

10k je bolje 5k reskirat v kriptiče, 5k pa ohranit kot safe fund. ali pa v najslabšem primeru daš 5k zlato kot hedge sistemu!


10k je brezvez v etf-je? hkrat pa mu rečš, da fukne v ognj 5k na kripto? wtf

Mato989 ::

anketar je izjavil:

Mato989 je izjavil:

10k je brezveze... v etfe če ne bo pol še letno dodajal ene 2 jurčka vsaj... da bo pol penzijon.

10k je bolje 5k reskirat v kriptiče, 5k pa ohranit kot safe fund. ali pa v najslabšem primeru daš 5k zlato kot hedge sistemu!


10k je brezvez v etf-je? hkrat pa mu rečš, da fukne v ognj 5k na kripto? wtf


Jap... ker noben ETF ne bo šel x3 od danes do konc leta, crypto lahko gre, res pa je tudi da noben etf najverjetneje ne bo šel /3 crypto pa komot... bistvo je da če misli vložit 1x 10k ali celo samo polovico je bolje crypto kot etf... če pa misli vložit 5k in dodajat 2k vsako leto naslednjih 20 let potem pa valda bolje etf...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

@Mato989
o OP ne vemo veliko. Ni enostavno investirati svoje (majhne) prihranke v tvegane nalozbe.

Primer:
Znanec me je pri BTC ceni 6k vprasal, kaj mislim o investiciji. Mu recem, da imo ni slaba nalozba oz. da mislim da se bo btc na srednji rok (nekaj let) obdrzal. Na res dolgi (+20 let), da nimam pojma. Naj vprasa za nasvet se koga drugega in ce se odloci - naj ne kupi vsega naenkrat, ampak porazdeli nakupe na vec mesecev. Ga zadnjic srecam (BTC cez 10k) in niti malo ni omenil. Domnevam, da je kupil enkrat pri 6k in prodal pri 4k. Raje nisem spraseval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

kow je izjavil:

@Mato989
o OP ne vemo veliko. Ni enostavno investirati svoje (majhne) prihranke v tvegane nalozbe.

Primer:
Znanec me je pri BTC ceni 6k vprasal, kaj mislim o investiciji. Mu recem, da imo ni slaba nalozba oz. da mislim da se bo btc na srednji rok (nekaj let) obdrzal. Na res dolgi (+20 let), da nimam pojma. Naj vprasa za nasvet se koga drugega in ce se odloci - naj ne kupi vsega naenkrat, ampak porazdeli nakupe na vec mesecev. Ga zadnjic srecam (BTC cez 10k) in niti malo ni omenil. Domnevam, da je kupil enkrat pri 6k in prodal pri 4k. Raje nisem spraseval.



No jaz sem kako prikladno za temo, imel tudi točno 10k prihrankov... no ajde par stotakov več... in sem se aprila 2017 odločil da vseh 10k investiram v crypto, oz. prvo sem investiral 1k nato pa 10k... rezultat je tak da sem pobral ven cca 12k kar sem investiral večinsko naprej v podjetje še vedno pa imam cca slabega 2x oz dobrega 1,5x toliko v cryptu od initial investment...

Bistvo preden se odloči je to, ali je pripravljen jutri ostat brez keša in zaradi tega ne bo revež in brez hrane, avta itd... in ali bo ta denar vložil za desetletje ali več ali ne... če je prvi odgovor da je in drugi da bo rabil denar prej kot čez 10+ let potem je odločitev za crypto ok, ob pogoju da se tudi sam malo informira in ni IT analfabet...

Z ETFi če ne bo vzel reinvesticijskih bo itak imel dodatno papirologijo in pri povprečnih 7% na leto je to cca. kaj? 350 na leto ob pogoju da rastejo 7% na leto vsaj 10+ let...

etfi so super, če bo vložil 5k in vlagal letno v njih še vsaj 1.200EUR/aka. 100 na mesec ampak v 1x znesku da bo manj stroškov) in da bo vlagal v njih vsaj 10 let (cca.) najbolje do malo pred penzijo... pol pa črpat...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jero_no1 ::

Mato989 je izjavil:


No jaz sem kako prikladno za temo, imel tudi točno 10k prihrankov... no ajde par stotakov več... in sem se aprila 2017 odločil da vseh 10k investiram v crypto, oz. prvo sem investiral 1k nato pa 10k... rezultat je tak da sem pobral ven cca 12k kar sem investiral večinsko naprej v podjetje še vedno pa imam cca slabega 2x oz dobrega 1,5x toliko v cryptu od initial investment...


Danes smo pa julija 2019 in je ta strategija ene 100x bolj tvegana kot je bila takrat. No čeprav tudi takrat je bila zadeva tvegana, ampak še vedno precej manj kot danes.
Kripto kupiš za tisti denar, ki ga ne boš pogrešal, če gre vse v maloro, ne pa da daš pol življenjskih prihrankov v kripto in čez 3 leta jambraš, da je država kriva, ker si ti vse svoje prihranke+kredit dal v kripto, saj je bilo na vsakem koraku polno reklam, kako je to posel stoletja, ampak ti si žal ostal na koncu brez gat, nimaš kaj jest in moraš vračat kredit.
Vsak počne s svojim denarjem, kar ga je volja, ampak da nekomu (ki ne ve, kako bi varčeval oz. oplemenitil svoje prihranke) svetuješ naj kupi kripto, je pa malo mimo. Če si tako prepričan v svoj prav, mu daj garancijo, da mu boš pokril 50% morebitne izgube :P

gdjv ::

neram je izjavil:

Lep pozdrav!

Zanima me, kam priporočate, da dam 10k EUR?

1. Sedaj mi visijo na osebnem računu, kar je seveda najslabše zaradi inflacije.
2. Razmišljal sem o varčevalnem računu na banki, a so slabe obrestne mere, a bolje kot nič.
3. Nekateri pravijo, da bo kmalu spet kriza (1-5 let), vendar to pravijo že 5 let, še vedno je ni, vendar bi takrat bile boljše obrestne mere, zato je bolje, da takrat nimam že vezanega denarja.
3. Nimam izkušenj, zato sprašujem tiste, ki ste izkušeni, kako je z vzajemnimi skladi in EFT skladi, jih priporočate?

Hvala vsem za odgovore!


Najprej se odloči, ali boš varčeval ali investiral. To sta dve popolnoma različni stvari.
Naslednje, ali imaš urejen "fond za hude čase"? Če ne veš kaj je to, pozabi na vse in pojdi v knjižnico po kakšno knjigo, da se naučiš osnov osebnih financ. Če tega še nimaš, potem nimaš kaj veliko za investirati.

Če tega denarja ne boš pogrešal/potreboval najmanj 5 let (raje 10), predlagam ETF-je. O teh so že odprte druge teme. Enostavno kupiš preko brokerja in pustiš (pa ne glej vsak teden kaj so dogaja - preberi kakšno knjigo, da ne boš ravnal instiktivno, v paniki, strahu, itd...).

Seveda lahko greš v crypto in poskusiš srečo. Mogoče ti uspe v enem letu (ali pa še manj) iz 10k narediti 30k, vendar bodi pripravljen izgubiti vse (spet se vrneš na začetek, izguba tega denarja, ne sme vplivati na tvoj slog življenja).

Mato989 ::

jero_no1 je izjavil:

Mato989 je izjavil:


No jaz sem kako prikladno za temo, imel tudi točno 10k prihrankov... no ajde par stotakov več... in sem se aprila 2017 odločil da vseh 10k investiram v crypto, oz. prvo sem investiral 1k nato pa 10k... rezultat je tak da sem pobral ven cca 12k kar sem investiral večinsko naprej v podjetje še vedno pa imam cca slabega 2x oz dobrega 1,5x toliko v cryptu od initial investment...


Danes smo pa julija 2019 in je ta strategija ene 100x bolj tvegana kot je bila takrat. No čeprav tudi takrat je bila zadeva tvegana, ampak še vedno precej manj kot danes.
Kripto kupiš za tisti denar, ki ga ne boš pogrešal, če gre vse v maloro, ne pa da daš pol življenjskih prihrankov v kripto in čez 3 leta jambraš, da je država kriva, ker si ti vse svoje prihranke+kredit dal v kripto, saj je bilo na vsakem koraku polno reklam, kako je to posel stoletja, ampak ti si žal ostal na koncu brez gat, nimaš kaj jest in moraš vračat kredit.
Vsak počne s svojim denarjem, kar ga je volja, ampak da nekomu (ki ne ve, kako bi varčeval oz. oplemenitil svoje prihranke) svetuješ naj kupi kripto, je pa malo mimo. Če si tako prepričan v svoj prav, mu daj garancijo, da mu boš pokril 50% morebitne izgube :P


Ja, za nazaj je vsaka zadeva manj tvegana ko veš kam se bo obrnil graf... to se strinjam in iz takega pogleda zdaj ti tu "pametuješ"... Če bi tip rad vložil 10k več kot OČITNO zadeve ne bo pogrešal, sploh če se poigrava z mislijo o delnicah ali etfih ker več kot očitno nima znanja trgovanja pomeni da bo kupil in držal X mesecev bolj verjetno let... Ne vem pa od kje si privlekel ti kredite, tega nikoli in nikomur ne bi svetoval.

Glede boldanega pa samo to, nekomu ki ne ve kako bi oplemenitil denar mu svetujem da ga pusti na TRRju... ker to je edino relativno varno in mu ga bo jedla SAMO inflacija... ali pa naj kupi zlato... velika verjetnost je da bo otrokom dal vsaj kovino ki bo zadržala zob inflacije v FIAT vrednostih...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

WaterBoy ::

Katere ETF brokerje pa priporočate. Vložil bi nekaj v s&p 500 index in podobne sklade

aaa1 ::

Ob rekordnih valuacijah praktično vseh indexov/podjetji/vsega živega, predlagati ETF in podobne ponzi sheme je naravnost idiotsko. Tisti ki nekaj delajo paniko o cryptotu nimajo pojma. Kupi BTC, ostalo brez res res dobre analize pusti na miru. Če bi bil rad ziheraš kupi nekaj zlata + manjši delež srebra. #TokratJeDrugače

Mato989 ::

aaa1 je izjavil:

Ob rekordnih valuacijah praktično vseh indexov/podjetji/vsega živega, predlagati ETF in podobne ponzi sheme je naravnost idiotsko. Tisti ki nekaj delajo paniko o cryptotu nimajo pojma. Kupi BTC, ostalo brez res res dobre analize pusti na miru. Če bi bil rad ziheraš kupi nekaj zlata + manjši delež srebra. #TokratJeDrugače


Ni idiotsko, ampak razlika je če bi nekdo danes vložil 10k in zaprl dol in pozabil za 10 let ali pa če bi nekdo danes vložil 10k in še vsako leto ne glede na ceno dodatnih cca vsaj 2k... če to drugo potem je ok, ker 1x moraš začet, če pa prvo potem pa je res vprašanje!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Smrekar1 ::

neram je izjavil:

Lep pozdrav!

Zanima me, kam priporočate, da dam 10k EUR?

1. Sedaj mi visijo na osebnem računu, kar je seveda najslabše zaradi inflacije.
2. Razmišljal sem o varčevalnem računu na banki, a so slabe obrestne mere, a bolje kot nič.
3. Nekateri pravijo, da bo kmalu spet kriza (1-5 let), vendar to pravijo že 5 let, še vedno je ni, vendar bi takrat bile boljše obrestne mere, zato je bolje, da takrat nimam že vezanega denarja.
3. Nimam izkušenj, zato sprašujem tiste, ki ste izkušeni, kako je z vzajemnimi skladi in EFT skladi, jih priporočate?

Hvala vsem za odgovore!


Lahko vzameš vezano vlogo za kakih 25 mesecev, ponavadi dobiš malenkost več obresti kot za 2 leti. Obresti bodo zanič, ampak boljše kot na računu. Če pride kriza v roku 1-5 let boš denar imel v času krize na razpolago.

Razni skladi in podobno so mišljeni in uporabni na dolgi rok, kratkorkočno boš z njimi mogoče na pozitivni ničli. Odloči se kaj hočeš narediti z denarjem - če so investicije poskusi najti delnice solidnega podjetja, če je rast denarja na dolgi rok nekaj bolj špekulativnega (kripto je opcija, ampak tisto je čista loterija). Če bi rad zavaroval vrednost vrednost vzemi bodisi zlato, bodisi državne obveznice. Pri državnih obveznicah išči nekaj z ~2% obrestno mero, to so načeloma varne obveznice, kjer investicija ne bo izgubljala vrednosti. ZDA, Kanada, Grčija, ipd.

Ja, vem kakšne probleme je imela Grčija. Zaradi teh težav imajo obrestno mero čez 2%, pri primarnem proračunskem presežku 3,6% DBP (Slovenija ima obrestno mero 0,1% pri presežku ~0,4% DBP). Za rahlo žlahtnjenje investicije so kar v redu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

          ::

gdjv je izjavil:

Najprej se odloči, ali boš varčeval ali investiral.


Točno to. Je še tretja opcija: gambling (kripti).

jero_no1 ::

Mato989 je izjavil:

jero_no1 je izjavil:

Mato989 je izjavil:


No jaz sem kako prikladno za temo, imel tudi točno 10k prihrankov... no ajde par stotakov več... in sem se aprila 2017 odločil da vseh 10k investiram v crypto, oz. prvo sem investiral 1k nato pa 10k... rezultat je tak da sem pobral ven cca 12k kar sem investiral večinsko naprej v podjetje še vedno pa imam cca slabega 2x oz dobrega 1,5x toliko v cryptu od initial investment...


Danes smo pa julija 2019 in je ta strategija ene 100x bolj tvegana kot je bila takrat. No čeprav tudi takrat je bila zadeva tvegana, ampak še vedno precej manj kot danes.
Kripto kupiš za tisti denar, ki ga ne boš pogrešal, če gre vse v maloro, ne pa da daš pol življenjskih prihrankov v kripto in čez 3 leta jambraš, da je država kriva, ker si ti vse svoje prihranke+kredit dal v kripto, saj je bilo na vsakem koraku polno reklam, kako je to posel stoletja, ampak ti si žal ostal na koncu brez gat, nimaš kaj jest in moraš vračat kredit.
Vsak počne s svojim denarjem, kar ga je volja, ampak da nekomu (ki ne ve, kako bi varčeval oz. oplemenitil svoje prihranke) svetuješ naj kupi kripto, je pa malo mimo. Če si tako prepričan v svoj prav, mu daj garancijo, da mu boš pokril 50% morebitne izgube :P


Ja, za nazaj je vsaka zadeva manj tvegana ko veš kam se bo obrnil graf... to se strinjam in iz takega pogleda zdaj ti tu "pametuješ"... Če bi tip rad vložil 10k več kot OČITNO zadeve ne bo pogrešal, sploh če se poigrava z mislijo o delnicah ali etfih ker več kot očitno nima znanja trgovanja pomeni da bo kupil in držal X mesecev bolj verjetno let... Ne vem pa od kje si privlekel ti kredite, tega nikoli in nikomur ne bi svetoval.



Nič ne pametujem, kripto je takrat šele dobro prihajal na trg in vedelo se je, da bo določen % vlagateljev dobro zaslužil in da če si takrat vlagal in nisi bil preveč lakomen, je bilo precej večja verjetnost dobička kot danes.
Kripto svetujejo predvsem lastniki kovancev, ki jim delajo veliko izgubo, in želijo s privabljanjem svežih 'investitorjev' vsaj malo zmanjšati to izgubo. :D (velja tudi za zgornji komentar @aaa1)
Pa da ne bo pomote, tudi sam imam nekaj malega kripto in čakam, da bo BTC 100k€, ampak nikomur nikoli ne svetujem nakupa, ker je pač prevelik riziko.

Tisto o kreditih je bila čisto splošna misel, nič osebnega.

          ::

jero_no1 je izjavil:

Nič ne pametujem, kripto je takrat šele dobro prihajal na trg in vedelo se je, da bo določen % vlagateljev dobro zaslužil in da če si takrat vlagal in nisi bil preveč lakomen, je bilo precej večja verjetnost dobička kot danes.
Kripto svetujejo predvsem lastniki kovancev, ki jim delajo veliko izgubo, in želijo s privabljanjem svežih 'investitorjev' vsaj malo zmanjšati to izgubo. :D (velja tudi za zgornji komentar @aaa1)
Pa da ne bo pomote, tudi sam imam nekaj malega kripto in čakam, da bo BTC 100k€, ampak nikomur nikoli ne svetujem nakupa, ker je pač prevelik riziko.


Se pridružujem tej misli. Čeprav imam kar nekaj vrednosti v kriptih, jih ne bi nikoli nikomur priporočal za trajnejše hranjenje vrednosti. Uporabni so predvsem za hitre zaslužke zaradi velikega nihanja v ceni.

c3p0 ::

Ali bolj verjetneje: hitro izgubo.

          ::

c3p0 je izjavil:

Ali bolj verjetneje: hitro izgubo.


Kar ti bolje uspeva.

Mato989 ::

Se pridružujem tej misli. Čeprav imam kar nekaj vrednosti v kriptih, jih ne bi nikoli nikomur priporočal za trajnejše hranjenje vrednosti. Uporabni so predvsem za hitre zaslužke zaradi velikega nihanja v ceni.


OP ni nikjer napisal da bi rad HRANIL VREDNOST ampak "kam naj da 10k, kaj priporočamo" dejansko mi sploh ne vemo ali bi tip rad investiral ali varčeval... dokler se tega ne odloči je vsak predlog legitimen...

Nič ne pametujem, kripto je takrat šele dobro prihajal na trg in vedelo se je, da bo določen % vlagateljev dobro zaslužil in da če si takrat vlagal in nisi bil preveč lakomen, je bilo precej večja verjetnost dobička kot danes.
Kripto svetujejo predvsem lastniki kovancev, ki jim delajo veliko izgubo, in želijo s privabljanjem svežih 'investitorjev' vsaj malo zmanjšati to izgubo. :D (velja tudi za zgornji komentar @aaa1)
Pa da ne bo pomote, tudi sam imam nekaj malega kripto in čakam, da bo BTC 100k€, ampak nikomur nikoli ne svetujem nakupa, ker je pač prevelik riziko.

Tisto o kreditih je bila čisto splošna misel, nič osebnega.


1. Nič se ni VEDELO, to zdaj vemo vsi ker gledamo nazaj, takrat pa je bla stvar ENAKO negotova kot danes... takrat še dejansko bolj... teh tvojih verjetnosti dobička pa noben takrat ni nudil niti izračunal ker dobro veš da je vse skupaj en velik bullshit kar pišeš kajne? Najdi mi en članek iz tistega leta ko je kdo relevantne pisal kako je večja šansa da profitiraš 2017 kot 2019? Ga ni junaka...

2. Ne gre se za svetovanje, gre se za opcijo... problem OPja je večplasten oz. potrebuje 3 odgovore, na sledeča vprašanja

- Ali želi samo ohranit vrednost svojim 10k aka varčevat ali želi investirat kjer je možnost da izgubi večino ali vse ampak hkrati možnost da iz 10k nastane 20k ali več

- Ali je pripravljen po začetnem vložku vlagat periodično z namenom?

- Kakšen je njegov željen timeframe za začetek izplačevanja?

Ko bo odgovoril na te 3 vprašanja mu lahko dalje "pomagamo" oz. svetujemo... do tačas je pa vsakršen nasvet legitimen in realen, ker itak operiramo samo z "viška 10k na računu" =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

          ::

Mato989 je izjavil:

OP ni nikjer napisal da bi rad HRANIL VREDNOST ampak "kam naj da 10k, kaj priporočamo" dejansko mi sploh ne vemo ali bi tip rad investiral ali varčeval... dokler se tega ne odloči je vsak predlog legitimen...


Meni osebno se zdi daleč najboljši ta predlog: naj jih da meni.

neram ::

- Ali želi samo ohranit vrednost svojim 10k aka varčevat ali želi investirat kjer je možnost da izgubi večino ali vse ampak hkrati možnost da iz 10k nastane 20k ali več

- Ali je pripravljen po začetnem vložku vlagat periodično z namenom?

- Kakšen je njegov željen timeframe za začetek izplačevanja?


Morda je za odgovor najbolje, da dodatno opišem svojo situacijo, da lažje podate mnenje, kako bi se odločali, če bi bili na mojem mestu:

- Na računu: 15K
- 5K imam kot varnost za 3 mesečno najemnino + ostale stroške
- 10K bi varčeval ali vložil, kakor mislite da bi bilo najbolje, mogoče tudi 50:50
- Študent
- Redna zaposlitev verjetno naslednje leto, če se zaposlim naslednje leto bom verjetno dobival 960 (?) neto, 29. razred, začetna v javnem sektorju + odseljen od doma, tako da sam plačujem najemnino.


1. Prvotni cilj je ohraniti, vendar sem odprt za druge možnosti. Vsega nisem pripravljen izgubiti, morda tam 5K za bolj riskantne naložbe, drugih 5K pa bolj za varčevanje, upam da bo enkrat pomagalo pri nakupu stanovanja.

2. Periodično bi lahko dodajal šele naslednje leto, če se zaposlim, sicer pa 300EUR na mesec lahko varčujem od študentskega dela.

3. Kadarkoli, najbolj pomembno mi je, da mi vsaj inflacija ne pobere vsako leto vsega, zato je tudi varčevalni račun možnost, čeprav izgubim 2 % letno.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Brilko ()

WhiteAngel ::

BTC.

Mato989 ::

neram je izjavil:

- Ali želi samo ohranit vrednost svojim 10k aka varčevat ali želi investirat kjer je možnost da izgubi večino ali vse ampak hkrati možnost da iz 10k nastane 20k ali več

- Ali je pripravljen po začetnem vložku vlagat periodično z namenom?

- Kakšen je njegov željen timeframe za začetek izplačevanja?


Morda je za odgovor najbolje, da dodatno opišem svojo situacijo, da lažje podate mnenje, kako bi se odločali, če bi bili na mojem mestu:

- Na računu: 15K
- 5K imam kot varnost za 3 mesečno najemnino + ostale stroške
- 10K bi varčeval ali vložil, kakor mislite da bi bilo najbolje, mogoče tudi 50:50
- Študent
- Redna zaposlitev verjetno naslednje leto, če se zaposlim naslednje leto bom verjetno dobival 960 (?) neto, 29. razred, začetna v javnem sektorju + odseljen od doma, tako da sam plačujem najemnino.


1. Prvotni cilj je ohraniti, vendar sem odprt za druge možnosti. Vsega nisem pripravljen izgubiti, morda tam 5K za bolj riskantne naložbe, drugih 5K pa bolj za varčevanje, upam da bo enkrat pomagalo pri nakupu stanovanja.

2. Periodično bi lahko dodajal šele naslednje leto, če se zaposlim, sicer pa 300EUR na mesec lahko varčujem od študentskega dela.

3. Kadarkoli, najbolj pomembno mi je, da mi vsaj inflacija ne pobere vsako leto vsega, zato je tudi varčevalni račun možnost, čeprav izgubim 2 % letno.



Če je prvotni cilj ohranit premoženje da ga vsaj inflacija ne žre, in tega premoženja ne boš tikal vsaj 20 let, potem kupi zlato... ene 3-4 filharmonike 1 unčne po 1.200-1400 na komad +/- ne vem kolko so te dni... to naj bo tistih 5k... ostalih 5k pa vrži v Bitcoin in pozabi za 2 leti... najbolje na bitstampu ki je zelo varen in "slovenski" oz. vsaj supoort imaš v slo pa z UPNom poceni nakažeš. Če boš imel srečo bo teh 5k čez 2 leti vsaj 20k... Če pa nesrečo pa 1k =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

neram ::

Mato989 je izjavil:


Če je prvotni cilj ohranit premoženje da ga vsaj inflacija ne žre, in tega premoženja ne boš tikal vsaj 20 let, potem kupi zlato... ene 3-4 filharmonike 1 unčne po 1.200-1400 na komad +/- ne vem kolko so te dni... to naj bo tistih 5k... ostalih 5k pa vrži v Bitcoin in pozabi za 2 leti... najbolje na bitstampu ki je zelo varen in "slovenski" oz. vsaj supoort imaš v slo pa z UPNom poceni nakažeš. Če boš imel srečo bo teh 5k čez 2 leti vsaj 20k... Če pa nesrečo pa 1k =)



Kakšen je pa razlog, da ravno v BTC, samo zato, ker je najpopularnejši?
Bi bilo bolje razdeliti 5k na tri in dati 1/3 v BTC, ETH in LTC?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neram ()

blackbfm ::

Kripto po 10 letih se vedno nima nikakrsne uporabne vrednosti in ne resuje nobenega problema. To je investicija v umetno ustvarjen hype, investicija v meglo.

Mato989 ::

neram je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Če je prvotni cilj ohranit premoženje da ga vsaj inflacija ne žre, in tega premoženja ne boš tikal vsaj 20 let, potem kupi zlato... ene 3-4 filharmonike 1 unčne po 1.200-1400 na komad +/- ne vem kolko so te dni... to naj bo tistih 5k... ostalih 5k pa vrži v Bitcoin in pozabi za 2 leti... najbolje na bitstampu ki je zelo varen in "slovenski" oz. vsaj supoort imaš v slo pa z UPNom poceni nakažeš. Če boš imel srečo bo teh 5k čez 2 leti vsaj 20k... Če pa nesrečo pa 1k =)



Kakšen je pa razlog, da ravno v BTC, samo zato, ker je najpopularnejši?
Bi bilo bolje razdeliti 5k na tri in dati 1/3 v BTC, ETH in LTC?


Razlog zakaj v BTC je

1. je najbolj likviden
2. največja verjetnost da v najslabšem scenariju preživi in bo še zmeraj relativno uporaben
3. je najbolj prepoznaven, torej če bo šel crypto gor bo 99% verjetnost da bo Bitcoin šel gor kot prvi in najbolj zaželjen.

blackbfm je izjavil:

Kripto po 10 letih se vedno nima nikakrsne uporabne vrednosti in ne resuje nobenega problema. To je investicija v umetno ustvarjen hype, investicija v meglo.


Kakšno uporabno vrednost pa ima kičast nakit? Sploh pa če ti ne najdeš nobenih uporabnih vrednosti blockchaina in s tem tokenov je to tvoj problem premalega raziskovanja, ne pa problem crypta...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

bluefish ::

No, gibanje vrednosti BTC-ja je v tem hipu bolj ko ne le posledica špekulativnega vlaganja in ne rezultat konkretnih blockchain aplikacij.

jype ::

Enako lahko rečeš za vsako valuto, katere vrednost temelji na ponudbi in povpraševanju, s pomembno razliko, da je ponudba vnaprej jasno določena le pri bitcoinu, ne pa tudi pri ostalih valutah.

bluefish ::

Ponudba kot končno število kovancev?

jype ::

bluefish je izjavil:

Ponudba kot končno število kovancev?
Ja, ne more se zgoditi, da bi se na trgu pojavili "novi" kovanci.

bluefish ::

Res je. A še vedno trenutno vlaganje ne temelji na konkretnih rešitvah. Pač, neke vrste forex.

blackbfm ::

jype je izjavil:

bluefish je izjavil:

Ponudba kot končno število kovancev?
Ja, ne more se zgoditi, da bi se na trgu pojavili "novi" kovanci.


Khm bitcoin cash khm

IL_DIAVOLO ::

Bitcoin se nekaj spet zaganja :)

Mato989 ::

bluefish je izjavil:

No, gibanje vrednosti BTC-ja je v tem hipu bolj ko ne le posledica špekulativnega vlaganja in ne rezultat konkretnih blockchain aplikacij.


In kakšna je ponudba konkretnih rešitev pri večinskem sanjarjenju Elona Muska in Teslinih delnicah ki tolčejo izgubo denarja vlagateljev recimo?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bluefish ::

Tesla ima na trgu konkretne izdelke. Ostalo je pa loterija oz. upanje investitorjev, da bo firma postala the next big thing. Podobno kot kripto.

jype ::

blackbfm je izjavil:

Khm bitcoin cash khm
To niso novi kovanci ampak nova valuta. Tako kot "konvertibilne marke", recimo, ki niso na nikakršen način vplivale na tečaj pravih mark.

thetech ::

V osebno rast in izobraževanje..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: thetech ()

janez89 ::

neram je izjavil:

Lep pozdrav!

Zanima me, kam priporočate, da dam 10k EUR?

1. Sedaj mi visijo na osebnem računu, kar je seveda najslabše zaradi inflacije.
2. Razmišljal sem o varčevalnem računu na banki, a so slabe obrestne mere, a bolje kot nič.
3. Nekateri pravijo, da bo kmalu spet kriza (1-5 let), vendar to pravijo že 5 let, še vedno je ni, vendar bi takrat bile boljše obrestne mere, zato je bolje, da takrat nimam že vezanega denarja.
3. Nimam izkušenj, zato sprašujem tiste, ki ste izkušeni, kako je z vzajemnimi skladi in EFT skladi, jih priporočate?

Hvala vsem za odgovore!


50% v ETF, čim bolj široka izpostavljenost, na vseh trgih. Primer ugodnega brokerja je Degiro, kjer se da veliko ETFjev kupit brez provizije, če je nakup vsaj za 1000€. https://www.degiro.ie/data/pdf/ie/commi...
50% v P2P platforme, več platform, da se zmanjša tveganje, moji zapiski o platformah in bonusi:
https://docs.google.com/document/d/1zP5...

Naj bodo pa vsaj 3 plače na varčevalnem računu. Nekaj pa naj gre za izobraževanje o osebnih financah.

gdjv ::

Degiro trenutno ni možen za osebe s prebivališčem v SLO (odprtje računa).

Dokler je gospodarska klima na tej ravni, predlagam izključno P2P. Kratkoročne vezave do 3 mesece, buyback klavzule, preverjene platforme, preverjeni originatorji...

Glede na to da si študent, boš denar v nekem doglednem času potreboval, razen če boš hotel mama koristil do 35. leta, tako da ETFov še ne bi predlagal, ker gre res za dolgoročno investiranje.

Old Spice ::

Hehe vsi se bojijo te inflacije. Glede na to da si študent, se v kratkem najverjetneje obetajo večji izdatki (avto, stanovanje, mogoče otroci ipd.). Prihranke lahko povečaš tako da povečaš prilive ali pa na drugi strani zmanjšaš odlive. Sam sem naredil enostavno tako, da sem vezal en del denarja na banki in sem s tem bolj kot ne pokril vsaj stroške vodenja računa. Na drugi strani sem se odrekel nekaterim izdatkom, ki so bili nepotrebni in hkrati sem se usmeril v to, da prosti čas, namesto v špekulacijo kriptovalut vložim v nadure. Glede na to, da si študent, mogoče še kako priložnostno delo za nekaj 100 eur, pa lepo prek tega raste kupček.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam investirati 50 000€ (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15233579 (4054) redtech
»

Kam s prihranjenim denarjem? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18831372 (7620) miha98
»

Vlaganje 1.000€ na mesec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24060484 (32546) gruntfürmich
»

Varčevanje

Oddelek: Loža
4812503 (6102) T-h-o-r
»

Naložba/varčevanje denarja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
679930 (7477) Furbo

Več podobnih tem