» »

Je srednja šola sploh relevantna?

Je srednja šola sploh relevantna?

1
2
3 4

imagodei ::

Mato989 je izjavil:

Ja samo v soli so nas drkali predvsem zaradi vejic in ostale slovnice ne pa zaradi napacne artikulacije misli...

Ja - tale tvoj odgovor je dokaz, da vas je večina funkcionalno nepismenih. Dobesedno nekaj sporočil nazaj lahko prebereš:
Narobe! Slovenskega jezika in književnosti bi moralo biti očitno še več in v še večjem obsegu! Ljudje prihajajo iz srednje šole funkcionalno nepismeni. Torej bi se moralo v pouk slovenskega jezika in književnosti dodati še funkcionalno opismenjevanje!

ampak namesto mojega predloga, da bi morali pouku slovenščine dodat funkcionalno opismenjevanje, debatiraš čisto o nečem drugem. ;((

Mato989 je izjavil:

Jaz recimo sem v 1. Letniku srednje dobil esej 2ko in na koncu mi je napisala da kao manjka ful vejic... Pa sem ji na naslednjem eseju v 2. Semestru na koncu eseja napisal 30 vejic in ji dopisal da jih naj vstavi po potrebi pa sem fasal enko... To je slovenscina v srednji

Ha ha. Smo že slišali to šalo, ja.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Jaz sem pa vsako leto nekajkrat (ob sicer zadostnih ocenah pri slovenskem jeziku) dobil odlično oceno, pa ne zaradi vejic.

Tudi strogi učitelji so razumeli, da nisem zares nesposoben, zgolj len.

D3m ::

Enako.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

3p ::

AndrejO je izjavil:

Si morda *ti* kdaj resnično pogledal kateregakoli od teh razpisov, da bi vedel, kaj notri *resnično* piše?


Sem. Za ziher ravno preden sem napisal sporočilo.

bbbbbb2015 ::

Malinuc je izjavil:

Trenutno se izobražujem na višji šoli za informatika. Prihodnje leto bom že imel priložnost opravljanja diplomskega dela, temu pa običajno sledi iskanje zasposlitve. Prej mi še niti ni na kraj pameti padlo, da bi gledal zaposlitvene oglase, pa sem se danes odličil zadeve malo pogledat.

Gledaš in pri vseh delodajalcih vidiš, da hočejo vsaj 6/1 stopnjo za kakšnega programerja. Si rečem kul, sej mogoče pa ne bo tko težko neke solidne službe dobit.


Jaz sem nekaj časa učil na višji šoli za informatiko. Tako iz prve roke ti povem naslednje:

a) cca 45% ljudi je hodilo na to šolo, ker so službo že imeli, je bila pa sredna šola malo "malo", firma jim je plačala šolo, pa so rekli, gremo to
b) cca 30% ljudi je hodilo na to šolo, ker si na faks ali niso upali ali pa so šli, pa so tako ali drugače nekje pogrnili
c) cca 15% ljudi je hodilo na to šolo, ker so imeli neko inercijo, hoteli so se še "šolati", niso imeli čisto prave predstave, kako točno bodo oni zdaj vozili v življenju
d) preostanek so bile redke ptice, eni s srednjo šolo, top SAP razvijalci, prišli z BMW na parkirni prostor, z njimi sem imel debate ubitačne, pogovarjali smo se v vsem živem. Druge take ptice so bili neki kamionarji, kiksnili so v življenju, cilj so si postavili prenizko, zdaj pa so hoteli to nekako korigirati.

Za kamionarje bom dodal, en kuhar je tudi bil vmes, da so se zafrknili. Nekje v življenju so si cilj postavili prenizko. Zdaj pa so od 8-12 ur delali, potem pa še 4 ure predavanj. Eden je stalno zaspal. To, da furaš kamion 8+ ur, prideš domov, se malo naješ in na predavanja - a ma šanse ni, da kaj končaš.

Po tem, kar si napisal, ti sodiš v c).

Mato989 ::

AndrejO je izjavil:

kr3ten je izjavil:

Vsi hočejo izkušnje. Če hočeš izkušnje, se moraš zaposliti. Noben te ne zaposli brez izkušenj ... wait, what?

Točno to. Najtežje je pridobiti prvih nekaj izkušenj in tukaj ni univerzalnega odgovora. Za nekatere je to lahko GitHub, za druge izobrazba, za tretje ... karkoli jim bo pač uspelo najti. Izobrazba zato še zdaleč ni samo "b.v. papir", ampak soliden pokazatelj možnosti prihodnjega uspeha pri kandidatu za zaposlitev. Nikakor pa to ni edina možnost in nujen pogoj za zaposlitev.

(Osebno menim, da izobrazbe ni nikoli preveč, ravno tako pa koristi tudi širina, ki daje posamezniku možnost t.i. "lateral thinking", ki pogosto privede do novih rešitev in je zelo cenjena sposobnost - cenjena v denarju in spoštovanju. Širina tudi ne izključuje specializacije, temveč jo koristno dopolnjuje.)


Poznam enega tipa ki ma 3 diplome, in 1 višjo šolo... pri 40tih... in 0 izkušenj razen študentcev parkrat po par mesecev... izobrazbe je preveč ker čas in lajf tečeta =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

The Player ::

3p je izjavil:



Si kdaj pogledal razpise pri Googlu, Applu, Microsoftu, itd?


Nisem pogledal. Imaš mogoče kako povezavo do aktualnih razpisov?

Izobrazba zato še zdaleč ni samo "b.v. papir", ampak soliden pokazatelj možnosti prihodnjega uspeha pri kandidatu za zaposlitev.


Mogoče je zvenelo grdo, da sem enačil diplomo s papirjem, ki je nujno zlo, da ga imaš. Ampak roko na srce, diploma je premalo in ni relevanten pokazatelj izkušenj (izobrazba != izkušnje), glede na to, da že skoraj vsak danes doštudira brez problema. Časi, ko si diplomiral in te je čakala služba je žal konec.

Smurf je izjavil:


Moje izkusnje (kot nekdo, ki je v imenu delodajalca tudi kdaj vodi intervjuje) so ravno obratne.
a) Ta brihtni studentje, ki so ravno diplomirali so super za zaposlit
b) Korelacija med njihovimi ocenami na faksu in njihovo sposobnostjo se je izkazala za visjo, kot vecina CVjev s "prostim spisom". Pri vecina CVjev je potrebno iti v podrobnosti, da se ugotovi, koliko "umetniske svobode" je nekdo uporabil.


Zanimivo. Ko sem jaz iskal svojo prvo zaposlitev, sem vedno dobil odgovor, da imam premalo izkušenj, pa naj se je šlo za mojo stroko ali pa za nizkokvalificirana dela v proizvodnji, kjer res ne potrebuješ nekih bajnih izkušenj. Kljub temu, da sem mnogo prostega časa namenil piljenju znanja in delu na projektih (osebnih ali plačanih) je bil odgovor vedno isti.

Le kaj sem delal narobe?

Zgodovina sprememb…

          ::

imagodei je izjavil:

Heisenberg je izjavil:

Manj ur slovenščine in ostale nepomembne krame in več tega kar si dejansko želiš delati oz. to kar je naslov programa, ki ga opravljaš.

Narobe! Slovenskega jezika in književnosti bi moralo biti očitno še več in v še večjem obsegu! Ljudje prihajajo iz srednje šole funkcionalno nepismeni. Torej bi se moralo v pouk slovenskega jezika in književnosti dodati še funkcionalno opismenjevanje!

Književnost pa zato, ker je na večini šol to edini predmet, kjer se dijaki vsaj približno srečajo s posameznimi obdobji, ki so imeli skozi zgodovino veliko širši vpliv kot zgolj na umetnost - tudi na filozofijo, znanost in družboslovne znanosti / humanistiko (npr. človekove pravice, družbena pogodba, enakopravnost spolov, ras, ekstremizem ipd). Na programu mnogih srednjih šol ni ne umetnosti, ne filozofije, ne sociologije, ne ... (ali pa so ti predmeti omejeni na en letnik), tako da dijaki o kakem Razsvetljenstvu npr. izvedo samo preko pouka slovenščine. Zato bi v takih šolah jaz pouk slovenščine in književnosti razširil še tako, da bi se pogovarjali o širšem kontekstu družbene klime in ključnih dogodkih tistega obdobja, ki ga obravnavajo.

Bi bilo marsikomu marsikaj veliko bolj jasno. :);)


Se popolnoma strinjam z zgoraj napisanim. Sam na srednjo šolo gledam kot na tisto fazo izobraževanja, kjer človek pridobi širino. Na poznejših stopnjah pa se specializiraš in greš v globino. Ampak pomembnosti srednje šole (kakor tudi nekaterih teoretičnih predmetov na faksu) se zaveš šele pozneje, ko začneš delati v praksi.

3p ::

The Player je izjavil:


Nisem pogledal. Imaš mogoče kako povezavo do aktualnih razpisov?


https://careers.google.com/jobs/
https://careers.microsoft.com/us/en
https://www.apple.com/jobs/us/

PrihajaNodi ::

Google išče in zaposluje tudi družboslovce. Kdo bi si mislil.

Government affairs and public policy manager. Je pa treba met jajca pa it iz slovenske kure.

P.s. srednja šola je ok...sploh kakšna zdravstvena, veterina, kemija...faks pa hja, bolj kot neuporaben, razen če te firma ne pošlje tja.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

jype ::

Družboslovci načeloma zaslužijo precej več kot naravoslovci in so pomembnejši pri sprejemanju poslovnih odločitev.

Smurf ::

Mato989 je izjavil:


Poznam enega tipa ki ma 3 diplome, in 1 višjo šolo... pri 40tih... in 0 izkušenj razen študentcev parkrat po par mesecev... izobrazbe je preveč ker čas in lajf tečeta =)

Zadnjic sem spoznal na letu slovenca, ki ima 3 doktorate in je tudi profesor na eni izmed slovenskih faksov. Zelo razgledan in uspesen clovek (strokovnjak na svojem podrocju), sva imela eno bolj zanimivih debat.

The Player je izjavil:


Zanimivo. Ko sem jaz iskal svojo prvo zaposlitev, sem vedno dobil odgovor, da imam premalo izkušenj, pa naj se je šlo za mojo stroko ali pa za nizkokvalificirana dela v proizvodnji, kjer res ne potrebuješ nekih bajnih izkušenj. Kljub temu, da sem mnogo prostega časa namenil piljenju znanja in delu na projektih (osebnih ali plačanih) je bil odgovor vedno isti.

Le kaj sem delal narobe?

Ugibam. Si bil zgolj povprecen student?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

D3m ::

Ne. Problem je imel, ker ni imel minimalno 1 leto delovne dobe.

Sem imel isti problem.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Gagatronix ::

Ali pa premalo obstranskih aktivnosti.

Heisenberg ::

@ my prejšnji post ko sem kritiziral preveč ur SLO. S tem je bila mišljena književnost!!! Ja se strinjam, da pravopis bi morali še malce dodelati in bi ga tudi lahko z zmanjšanjem ogabne OGABNE književnosti. Verjetno vam je jasno da SOVRAŽIM književnost. Kar slabo mi rata, ko se spomnim kako sem se dudlal 53 kvazimodotov za maturo, vse od njihovega življenja do del. Prav jezen ratam, ker sem dobro vedel da v življenju niti 1x ne bom tega potreboval razen pri križankah.
Edina sreča je da imam selektiven spomin in sem vse skupaj pozabil v 14 dneh.

Gagatronix ::

Literatura je pomembnejsa, kot vas je vecina ocitno sposobna razumeti. Zato se pa marsikdo se vedno sporazumeva na nivoju gostilniskega dretja.

Heisenberg ::

Gagatronix je izjavil:

Literatura je pomembnejsa, kot vas je vecina ocitno sposobna razumeti. Zato se pa marsikdo se vedno sporazumeva na nivoju gostilniskega dretja.

Mogoče, če bi se osredotočili na enega ali dva ne pa na vse kar jih je kdaj dihalo in bilo sposobnih sprdniti nekaj vrstic skupaj.
Meni osebno se je književnost in literatura ki je v SLO šolah zagravžala že od prvega kontakta v OŠ.
Nisem prebral niti 1 knjige, ki je bila na programuv vseh 8 letih osnovne in še vseeno sem živ.

Vedno sem se uspešno zmuznil temu kretenizmu. Kar ne pomeni da nisem bral tistega kar je bilo meni všeč, predvsem sem bral v angleščini in tudi v nemščini. Prevode sovražim.

pegasus ::

Heisenberg je izjavil:

@ my prejšnji post ko sem kritiziral preveč ur SLO. S tem je bila mišljena književnost!!! Ja se strinjam, da pravopis bi morali še malce dodelati in bi ga tudi lahko z zmanjšanjem ogabne OGABNE književnosti. Verjetno vam je jasno da SOVRAŽIM književnost.
Moje sožalje. Poanta književnosti ni da se dudlaš xy avtorje in njihova dela, poanta književnosti je da se vživiš v takratni čas, okolje, posameznika in razumeš, kaj ga je napeljalo k pisanju in kaj je s tem hotel povedati. Tako kot folk danes doživlja čustvene izpade okrog GoT, tako bi morala biti predstavljena obravnavana dela v pouku književnosti. Imel sem srečo, da sem to imel in sem 4 leta užival. Je pa res, da se takrat tega še nisem čisto zavedal, zdaj pa se.

Gagatronix ::

Heisenberg je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Literatura je pomembnejsa, kot vas je vecina ocitno sposobna razumeti. Zato se pa marsikdo se vedno sporazumeva na nivoju gostilniskega dretja.

Mogoče, če bi se osredotočili na enega ali dva ne pa na vse kar jih je kdaj dihalo in bilo sposobnih sprdniti nekaj vrstic skupaj.
Meni osebno se je književnost in literatura ki je v SLO šolah zagravžala že od prvega kontakta v OŠ.
Nisem prebral niti 1 knjige, ki je bila na programuv vseh 8 letih osnovne in še vseeno sem živ.

Vedno sem se uspešno zmuznil temu kretenizmu. Kar ne pomeni da nisem bral tistega kar je bilo meni všeč, predvsem sem bral v angleščini in tudi v nemščini. Prevode sovražim.


Uspelo ti je popolnoma zgresiti moje bistvo, kar je, upostevajoc dejstvo da si literaturo ignoriral, samoumevno.

Kot je dejal moj zdaj ze pokojni profesor: Za cloveka je znacilno artikulirano izrazanje.

Malinuc ::

@imagodei Točno tako ja. Zdi se kot da je moja srednja šola brez pomena. Imam sošolca,ki je prej
hodil na neko zdravstveno šolo. Po končanidiplomi bova oba imela enako znanje in bova
oba kandidata za isto delovno mesto, s to razliko da bo on imel več priložnosti za zaposlitev
ker je opravljal šolo iz dveh različnih področij.

Sicer ni sošolec nič kriv, je to pač napaka sistema, da se to dovoli. Če bi lahko čas zavrtel
nazaj bi definitivno šel na neko drugo šolo in potem na informatiko. Glede na situacijo bi bila
to bistveno boljša izbira. Me računalništvo do neke mere veseli, ampak danes se tko vse le okol
denarja vrti; delavci pa tud morajo bit na vseh področjih.

@bbbbbb2015 Tu si me zadel v piko. Šolam se najverjetneje res le zato, ker je 6/1 izobrazba
že ravno da ne standard, po drugi strani pa spet pritisk staršev in družbe. Ko sem bil mali
so me zanimale rač. igrice (kot da koga niso :) ) in samo delovanje računalnika. Ko je bil čas
za odločitev srednje šole je pa vse nekako steklo po principu *jah nič, ena računalniška šola*
kar je kasneje sledilo do višje šole, zdej smo pa tle. Dovolj brihten za kakšen FRI pa tud nisem.


Pa še tako je - če kakšna zadeva vmes pride in ne bom uspel diplomske naloge opraviti v
naslednjem letu bom praktično le en lolek, ki je vreden toliko kot osnovna šola (glede na to,
da nihče noče nekoga, ki ima le s peto stopnjo izobrazbe na tem področju).

juroz ::

Ah vsi "hočejo" nekoga ki zna kaj, pa nima veze 5 stopnja ali ne. Boš pač par prošenj več poslal.

          ::

Na koncu zaposlijo tistega, ki ima veze in poznanstva.

D3m ::

Med drugimi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

imagodei ::

Heisenberg je izjavil:

Kar slabo mi rata, ko se spomnim kako sem se dudlal 53 kvazimodotov za maturo, vse od njihovega življenja do del.

Heisenberg je izjavil:

Mogoče, če bi se osredotočili na enega ali dva ne pa na vse kar jih je kdaj dihalo in bilo sposobnih sprdniti nekaj vrstic skupaj.

Zanimivo. Mi smo se morali naučiti preko 80 del. Tudi za enega mi ni žal, čeprav sem jih žal v 20+ letih, kar sem iz srednje šole, večinoma že pozabil. Se mi pa spomin hitro prebudi, ko kaj relevantnega preberem.

Vsekakor bi (govorim za sebe) moral sistematično še enkrat skozi vse to, vključno z branjem vseh obravnavanih del (in še več), ter malce bolj preštudirat obdobja, v katerih so dela nastala.
- Hoc est qui sumus -

Gagatronix ::

Ako drugega ne, branje pripomore k razvitejsemu besednjaku, razsirjenim obzorjim, ter boljsim zmoznostim artikulacije lastnih misli in idej. Uhka pa tud kr po dumac cez en snopc pa per, an!

FTad ::

Tukaj debatirate, kako naj bi bila srednja sola nepotrebna za dolocene zaposlitve, pozabljate pa, da mularija v veliki vecini pri tistih letih ne razmislja o tem, kako se bodo ucili programirati in potem pri 18. sluzili bajne place.

Ce bi bila srednja sola neobvezna, bi bilo za drzavo dolgorocno slabo, saj bi imeli prevec folka z nikakrsno izobrazbo sploh.

Daliborg ::

@FTad
Srednja šola ni obvezna kot jaz vem, se motim?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

          ::

Z vsemi temi "nepotrebnimi" predmeti je tako, da so jih nekateri ljudje sposobni umestiti v nek širši kontekst in iz njih kaj potegniti ter jih razumeti, medtem ko je drugim vse brezveze, saj zadev ne razumejo.

Gagatronix ::

FTad je izjavil:

Tukaj debatirate, kako naj bi bila srednja sola nepotrebna za dolocene zaposlitve, pozabljate pa, da mularija v veliki vecini pri tistih letih ne razmislja o tem, kako se bodo ucili programirati in potem pri 18. sluzili bajne place.

Ce bi bila srednja sola neobvezna, bi bilo za drzavo dolgorocno slabo, saj bi imeli prevec folka z nikakrsno izobrazbo sploh.


V Sloveniji je zakonsko obvezna samo osnovna sola. Ampak potem se ne pritozuj, ker bos opravljal najslabse placana dela, ce bos sploh imel sluzbo.

Shegevara ::

V tej temi imamo torej dva tabora. Na eni strani jamrajo tisti z izobrazbo, da jim ta nič ne koristi in z njo ne dobijo zaposlitve,
na drugi strani pa spet drugi, češ kako vsi zahtevajo izobrazo in kakšni reveži so oni, ker niso šolani.
Oboji potem še skupno malo pojamrajo, da itak dobijo službo samo tisti z vezami.

Važno, da se jamra kako je šola zanič, da ni služb in vse v stilu:
vse drugo je krivo, da mi gre narobe, jaz sem pa popolen

jype ::

Jaz nisem v nobenem od teh taborov.

AndrejO ::

3p je izjavil:

The Player je izjavil:


Nisem pogledal. Imaš mogoče kako povezavo do aktualnih razpisov?


https://careers.google.com/jobs/

Prvi naključno izbran oglas: "Minimum qualifications: Bachelor's degree in Computer Science or equivalent practical experience."

Daliborg ::

@Shegevara
Tisti z izobrazbo jamrajo samo zato, ker ne dobijo takoj po faksu službe z 2k Neto plače .
Tisti s srednjo šolo pa jamrajo da rabijo papir za višjo plačo za isto delovno mesto.
To da se pa preko vez dobi službe je pa vsem jasno in noben tega ni zanikal niti delodajalci.
Potem je pa tukaj še jype tabor 8-)
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Gagatronix ::

Se mi zdi, da jype bolj spada v tabor tistih, ki trdimo, da izobrazevanje in ucenje poteka skozi celo zivljenje.

jype ::

Ja, ampak jaz ne mislim, da je srednja šola ali faks brezveze (čeprav kakšni koščki nedvomno so), ravno obratno - hkrati pa verjamem, da se vse, kar izobraževalni sistem ponuja, lahko dobi tudi drugje, le malce čudaški moraš bit, da ti več pomeni učenje in raziskovanje obskurnih akademskih tem, kot socializiranje z vrstniki.

Shegevara ::

@Daliborg
V res večini primerov ljudje ponavadi samo preveč cenijo sami sebe.
Sej ne rečem, obstaja dosti takih, ki brez problema dobivajo visoke plače bodisi takoj po faksu, ali pa tudi brez uradne izobrazbe.
Ampak taki to dosežejo, ker se dobro znajo spromovirat, imajo ogromno kompetenc in ne jokajo po forumu. Recimo jype je dober primer.

XLapse ::

Shegevara je izjavil:

@Daliborg
V res večini primerov ljudje ponavadi samo preveč cenijo sami sebe.
Sej ne rečem, obstaja dosti takih, ki brez problema dobivajo visoke plače bodisi takoj po faksu, ali pa tudi brez uradne izobrazbe.
Ampak taki to dosežejo, ker se dobro znajo spromovirat, imajo ogromno kompetenc in ne jokajo po forumu. Recimo jype je dober primer.

poznam tudi jaz nekaj takih, k majo ponavadi 3-4x plačo enega fax kekca...


Vsekakor pa to ni pot za vsakogar in večinoma folka se bo dosti težje znajdla kot da bi mela neko izobrazbo.. Zato jaz pravim dejte se potrudit v šoli
alien technology

MasterTade ::

Daliborg je izjavil:

@Shegevara
Tisti z izobrazbo jamrajo samo zato, ker ne dobijo takoj po faksu službe z 2k Neto plače .
Tisti s srednjo šolo pa jamrajo da rabijo papir za višjo plačo za isto delovno mesto.
To da se pa preko vez dobi službe je pa vsem jasno in noben tega ni zanikal niti delodajalci.
Potem je pa tukaj še jype tabor 8-)



Ma kakih 2k neto. Že da dobiš priložnost je marsikomu dovolj. Danes so časi drugačni
Mors omnia aequat

3p ::

AndrejO je izjavil:


Prvi naključno izbran oglas: "Minimum qualifications: Bachelor's degree in Computer Science or equivalent practical experience."


Ja, pa tudi:
Preferred qualifications: Master’s, PhD degree, further education or experience in engineering, computer science or other technical related field.

Skratka, da, se strinjam, da se da (kot si tudi sam potrdil). A odgovor, da je izobrazba relevantna se je nanašal na "Danes so pomembne samo izkušnje in te skoraj noben ne bo ocenjeval po tem v katero šolo si hodil."

Smurf ::

MasterTade je izjavil:


Ma kakih 2k neto. Že da dobiš priložnost je marsikomu dovolj. Danes so časi drugačni

Sposobni FRIjevci lahko dosezejo tako placo nekje po ne vem 3 letih dela.

AndrejO ::

3p je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Prvi naključno izbran oglas: "Minimum qualifications: Bachelor's degree in Computer Science or equivalent practical experience."


Ja, pa tudi:
Preferred qualifications: Master’s, PhD degree, further education or experience in engineering, computer science or other technical related field.

Skratka, da, se strinjam, da se da (kot si tudi sam potrdil). A odgovor, da je izobrazba relevantna se je nanašal na "Danes so pomembne samo izkušnje in te skoraj noben ne bo ocenjeval po tem v katero šolo si hodil."

Naslednjih pet točk v skupini "required" tudi terja "experience". Skupina "preferred" je pač tisto, kar je lepo imeti in je konkurenčna prednost, ni pa to minimalen kriterij.

Če se ne gremo ravno "No True Scotsman" argumenta, potem je v IT-ju na začetku najtežje, ker praktično vsi terjajo izkušnje, ki pri večini lahko tudi nadomestijo formalno izobrazbo.

Kot sem napisal, zaposlen sem bil kot gimnazijski maturant. Torej ne samo, da sem imel zgolj 5. stopnjo izborazbe, niti poklica nisem imel. Veliko sodelavcev okoli mene ravno tako ne in, ko opravljamo razgovore, iščemo znanje, ki izhaja iz izkušenj, ne pa "načitano" znanje. Glede na to, kako je nastavljen sistem razgovorov, jaz torej nisem edinstvena snežinka, temveč samo en izmed mnogih, ki jih sistem aktivno išče.

Kar me žuli je to, da sem navkljub nečemu, čemer se lahko reče "velik karierni met za maturanta" še vedno dokončal študij na 6. stopnji (v Sloveniji) in sedaj se trudim za ekvivalent slovenske 7. stopnje na Irskem. In to mi je dejansko razširilo obzorja, mi dalo nova znanja tudi po X let delovnih izkušenj in mi omogočilo, da navežem nove stike z neverjetno razgledanimi ljudmi katerih prisotnost me že motivira, da bi naredil še kaj novega, večjega, boljšega. To me žuli, ker razmišljam koliko več bi lahko dosegel, če bi to tako videl že pri 18. in 20. letih, ne pa šele sedaj.

In to mislim, da se tiče srednje šole. Če se tega časa ne porabi za temeljno znanje bodisi za poklic, bodisi za nadaljni študij, potem je to zapravljen čas. Če si nekdo želi postati inženir računalništva (pač govorim o svoji stroki, za druge stroke bodo vedeli povedati drugi), potem je zagotovo bolje, da že v srednji šoli osvoji matematične osnove na katerih bo potem lahko gradil visokošolsko matematiko, namesto da se en ali dva semestra potrošita za to, da se te osnove uči tiste, ki jih v SŠ niso imeli. Zato mislim, da SŠ je in mora biti relevantna. Tista konkretna šola, ki te relevantnosti nima, je bolje, da se njen program ustrezno spremeni, da se ji povrne relevantnost.

Zato se tudi strinjam s tistimi, ki menijo, da je potrebno vrniti sprejemne izpite. Ne v funkciji tega, da se omejuje številčen vpis, temveč v funkciji tega, da se ne omogoči vpisa tistim, ki temeljnih znanj nimajo, hkrati pa omogoči vpis tistim, ki temeljna znanja imajo, ne glede na to, da morda niso bila del njihovega učnega načrta v SŠ.

Glugy ::

Mislim da so srednje šole totalno brezvezen balast. S srednjo šolo ne morš dobit dostojanstvenega poklica z dostojanstveno plačo razen če nimaš res neke hude sreče al pa nadpovprečnih sposobnosti. Ja lahko se poleg izobražuješ in ti to da neko dodano vrednost na trgu dela ampak srednja šola sama po seb je pa neumnost; totalno je neuporabna za dostojanstveno življenje. Zato mislim da bi mogl srednje šole ukint pa direkt fakultete imet po osnovni; pa naj fakultete še tisto manjkajoče znanje naučijo ki se ga rabi za poklice. Pač se da fakulteti dodatno leto dve namesto 4 let srednje. Ne pa da pol pride folk na faks iz 20 različnih srednjih šol potem pa pogledajo samo tiste ki so iz najbolj kvalitetnih srednjih šol prišli in rečejo da je to pričakovan vstopni standard znanja in se potem ne trudijo z ostalimi toliko. Zakaj pa misliš da je tak vsip pri prvih letnikih faksa? Zakaj tega vsipa ni pri srednjih šolah. Zato ker jih na faksu boli k... zate. Vse je super akademsko; in bolj kot vsebina so pomembna pravila citiranja in nujno sklicevanje na ostale vire ker sam s svojo pametjo nisi dovolj pameten da bi se štel za razne spise ipd... kar je totalno mim.

jype ::

Smurf je izjavil:

Sposobni FRIjevci lahko dosezejo tako placo nekje po ne vem 3 letih dela.
Ali pa takoj, ko nastopijo delovno mesto. Izkušnje na področjih, kjer FRI diplomanti delujejo, je trivialno pokazati, če med študijem ne opravljaš le izključno študijskih obveznosti, ampak te področja dejansko zanimajo.

Glugy je izjavil:

totalno je neuporabna za dostojanstveno življenje.
Da ti ne veš, kdo je Aleksander Veliki, ti v precejšnji meri onemogoča dostojanstveno življenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

AndrejO ::

Glugy je izjavil:

Ja lahko se poleg izobražuješ in ti to da neko dodano vrednost na trgu dela ampak srednja šola sama po seb je pa neumnost; totalno je neuporabna za dostojanstveno življenje.



Glugy je izjavil:

Zato mislim da bi mogl srednje šole ukint pa direkt fakultete imet po osnovni; pa naj fakultete še tisto manjkajoče znanje naučijo ki se ga rabi za poklice.

Če te pravilno razumem je težava bolj v vsebini učnega načrta, kot pa v nazivu zavoda, ki ta učni načrt izvaja

Glugy je izjavil:

Ne pa da pol pride folk na faks iz 20 različnih srednjih šol potem pa pogledajo samo tiste ki so iz najbolj kvalitetnih srednjih šol prišli in rečejo da je to pričakovan vstopni standard znanja in se potem ne trudijo z ostalimi toliko.

Moja izkušnja je bila, da se dejansko še bolj trudijo s tistimi, ki so prišli z manj nujnega znanja in, da zaradi tega na fakultetah trpijo preostali, ki v tem času praktično ponavljajo snov, ki so se je že naučili v SŠ, namesto da bi to že nadgrajevali.

Glugy je izjavil:

Zakaj pa misliš da je tak vsip pri prvih letnikih faksa?

Manjko delovnih navad.

Glugy je izjavil:

Zakaj tega vsipa ni pri srednjih šolah. Zato ker jih na faksu boli k... zate.

Z 18. letom se šteješ za odraslo osebo, ki je sposobna prevzeti odgovornost za svoje oldočitve, vključno z odločitvijo, da je bolj zabavno investirati razpoložljiv prosti čas (kar ostane med predavanji, vajami in delom) v zabavo, kot pa v učenje.

Nikogar ne boli k... niso pa to ljudje, ki bi imeli med delovnimi cilji zapisano, da "mora večina opraviti predpisane obveznosti".

Glugy je izjavil:

Vse je super akademsko; in bolj kot vsebina so pomembna pravila citiranja in nujno sklicevanje na ostale vire ker sam s svojo pametjo nisi dovolj pameten da bi se štel za razne spise ipd... kar je totalno mim.

Kot študent dejansko nimaš pojma. Praktično karkoli boš napisal kot študent je iz tujega in ne tvojega zelnika. Če ne navedeš vira, to pomeni, da tuje znanje prodajaš kot svoje. Pravila citiranja so tam zato, da se lahko vire enostavno preveri, rangira in ovrednoti, ne pa da se čas troši z ugotavljanjem o katerem viru je sploh govora, če bi se študent odločil za kakšno bolj kreativno obliko dokumentiranja tega podatka.

Smurf ::

jype je izjavil:

Ali pa takoj, ko nastopijo delovno mesto. Izkušnje na področjih, kjer FRI diplomanti delujejo, je trivialno pokazati, če med študijem ne opravljaš le izključno študijskih obveznosti, ampak te področja dejansko zanimajo.

Lahko tudi takoj, ampak to so pa ze tisti res najboljsi, ki so tudi med studijem ze kaj poceli.

GabrieLeo ::

Prvi letnik opravil gimnazijo ker so me prepričali da bom imel "vsa vrata odprta", potem spizdil na strokovno. Najboljša odločitev mojega življenja.
Vsi moji sošolci iz gimnazije so ali šele v četrtem letniku šli opravljati strokovno maturo kar jim je požrlo 1 leto ali še vedno mencajo s maturo, preostali so na faksih ki jih ne zanimajo in so nasploh neuporabni (samo zato da so na nekaj vpisani)

Kar mi ni bilo všeč sem namenil najmanj pozornosti, kar mi je bilo všeč sem se vrgel notri. Ker je bila strokovna sem se izognil vsem neuporabnim stvarem. Z opravljenim 5. predmetom sem se uspešno vpisal na univerziteto in niti ena vrata (ki me bi zanimala) mi niso ostala zaprta. Končujem diplomo, ki me zanima in mi jo ni težko pisati, pred mano sta še dva čudovita leta magistra, kjer je dejanski challenge v stvareh ki me zanimajo.
Star bom 24 let ko bom zaključil z vsem, prav tako sem si zgradil široko mrežo ljudi preko katerih bi že lahko delal.

Nikoli se nisem počutil inteligenčno podrejenega kateremu koli gimnazijcu, aktivno se lahko vključuem v katerokoli debato ker se stalno izobražujem preko knjig ter youtuba. Nobeno znanje mi ni ostalo zaklenjeno.

pegasus ::

GabrieLeo je izjavil:

Prvi letnik opravil gimnazijo ker so me prepričali da bom imel "vsa vrata odprta", potem spizdil na strokovno. Najboljša odločitev mojega življenja.
Verjamem da se precej ljudi najde v tem in strinjam se, da je pomanjkanje poklicnih šol pri nas in vsesplošno siljenje na gimnazijo + faks problem. Dejansko obstajajo ljudje, ki so sposobni biti samo "fachidioti" in jih je treba kot take izučiti, da so sploh kakorkoli koristni za družbo in ji niso samo v breme. To, da se je pred nekaj desetletji na poklicne šole gledalo kot na manjvredne, je bila napaka.

GabrieLeo ::

Da, situacija se precej obrača. Gimnazije sicer vozijo vse večji elitizem in osebno nimam nič proti njim, vendar bi tja morali iti učenci, ki se že v osnovni izkažejo ter je njihov cilj nekje v panogi zdravstva, farmacije ali pravništva.
Najhuje je, ko opazim vse več zgodb, ko grejo na gimnazije, za faks si nekako zamislijo da bi šli pravno ali zdravstvo, morda kakšno psihologijo ter jim vrata ostanejo zaprta zaradi slabega uspeha (za psihologijo moraš imeti vse 5 in podobni nori standardi)
Potem pa vidiš navale na FDV ter Filofakse :))

MasterTade ::

Smurf je izjavil:

MasterTade je izjavil:


Ma kakih 2k neto. Že da dobiš priložnost je marsikomu dovolj. Danes so časi drugačni

Sposobni FRIjevci lahko dosezejo tako placo nekje po ne vem 3 letih dela.


Ja, in koliko jih to naredi?
Mors omnia aequat

MasterTade ::

GabrieLeo je izjavil:

Da, situacija se precej obrača. Gimnazije sicer vozijo vse večji elitizem in osebno nimam nič proti njim, vendar bi tja morali iti učenci, ki se že v osnovni izkažejo ter je njihov cilj nekje v panogi zdravstva, farmacije ali pravništva.
Najhuje je, ko opazim vse več zgodb, ko grejo na gimnazije, za faks si nekako zamislijo da bi šli pravno ali zdravstvo, morda kakšno psihologijo ter jim vrata ostanejo zaprta zaradi slabega uspeha (za psihologijo moraš imeti vse 5 in podobni nori standardi)
Potem pa vidiš navale na FDV ter Filofakse :))


Spet primerjave s fdv in ff. Imaš polno naravoslovnih faksov, ki ti odpirajo vrata, ki ti drugače skoraj zagotovo ostanejo zaprta
Mors omnia aequat
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Srednja Šola

Oddelek: Loža
304412 (3492) loveJDM
»

Gimnazija ali srednja računalniška

Oddelek: Šola
296157 (5143) urosz
»

Izbira srednje šole - Računalništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6014656 (12344) amacar
»

Šolanje, stopnja II. -> srednja računalniška šola

Oddelek: Šola
123364 (3008) pickle_rick

Več podobnih tem