» »

Je srednja šola sploh relevantna?

Je srednja šola sploh relevantna?

«
1
2 3 4

Malinuc ::

Trenutno se izobražujem na višji šoli za informatika. Prihodnje leto bom že imel priložnost opravljanja diplomskega dela, temu pa običajno sledi iskanje zasposlitve. Prej mi še niti ni na kraj pameti padlo, da bi gledal zaposlitvene oglase, pa sem se danes odličil zadeve malo pogledat.

Gledaš in pri vseh delodajalcih vidiš, da hočejo vsaj 6/1 stopnjo za kakšnega programerja. Si rečem kul, sej mogoče pa ne bo tko težko neke solidne službe dobit.

Se mi pa poraja vprašanje če je srednja šola sploh bila tu pomembna. Če se zgodi, da kakšna zadeva vmes pride in diplomskega dela še ne bom mogel opravljati pomeni, da je srednja šola (tehnik računalništva) bil nekako stran vržen čas, glede na to da nihče ne išče nekoga z izobrazbo tehnika računalništva.

Sicer vem da so nasplošno računalničraji dokaj iskani ne glede na področje, pa imam vseeno slab občutek da bi bilo boljše v času srednje šole se izobraziti v smeri kuharja kot pa računalničarja.

fikus_ ::

Na začetku je izobrazba pomembna, ker je to edino, kar lahko prikažeš, še posebej, če nisi delal npr. preko študenta na svojem področju. Ko pa imaš nekaj kilometrine in lahko pokažeš, da nekaj obvladaš, imaš reference, pa formalna izobrazba postaja manj pomembna.
Je pa tako, če hočeš ostati "in" na svojem področju, ti izobraževanje ob delu (z delom) ne uide. Torej se učiš celo življenje.

D3m ::

Ja in ne.
|HP EliteBook|R5 6650U|

A110 ::

srednja sola je brezveze. nima veze ali hodis na neko zelo znano ali pa popolnoma neznano. znanje ki ga pridobis v srednji soli je nepomembno ce zelis studirati nekaj resnega naprej. drugo je ce koncas 4 letno in se nimas namena solati dalje

111111111111 ::

OP kar se računalništva tiče, je izobrazba pomembna če boš delal v javnem sektorju. V realnem, pa vse bolj štejejo izkušnje, pomaga pa izobrazba, da te pokličejo na razgovor.

3p ::

A110 je izjavil:

srednja sola je brezveze. nima veze ali hodis na neko zelo znano ali pa popolnoma neznano. znanje ki ga pridobis v srednji soli je nepomembno ce zelis studirati nekaj resnega naprej. drugo je ce koncas 4 letno in se nimas namena solati dalje


Na katero srednjo pa hodiš / si hodil? Da ostali vemo, kam ne vpisati svojih otrok, če nočemo, da bi take "streljali"? >:D

Srednja šola je osnova, brez katere boš težko kaj pametnega na faksu "naredil".

TheBlueOne ::

Malinuc je izjavil:


Sicer vem da so nasplošno računalničraji dokaj iskani ne glede na področje, pa imam vseeno slab občutek da bi bilo boljše v času srednje šole se izobraziti v smeri kuharja kot pa računalničarja.


V soli ti ne povedo kaj vse je vazno za "uspeh", kjer dajejo komponento znanje kot alfa in omega uspeha, kar pa ni nujno tako. Skratka znanje je ena od stvari, ampak kakor ugotavljas ni tako zelo nedosegljivo, posebej danes. Cesa se se ne popolnoma zavedas je, koliko casa imas trenutno na voljo za akumuliranje znanja, ko bos delal bo recimo 5h/teden casa za ucenje skoraj nemogoce. Zato je pametno, da naredis OK fundament, da lahko kasneje gres hitreje naprej oziroma, to te kot tehnika absolutno lahko naredi bolj konkurencnega.

Druga komponenta, ki je posebej problematicna, ko si mlajsi je s kom se druzis in v kaksnem okolju si. Moras racunati, da na srednje sole prides prakticno kot nepopisan list, kjer si recimo na racunalniski soli ves cas okoli ljudi iz tehnicne stroke ali pa takih, ki ste v to smer napoteni. Skratka privajas se na popolnoma drugacen svet, ritem dela itn. Drugace povedano je maloverjetno, da bi sel iz kuharske na informatiko, ker bi ti bilo vse dosti tuje.

Zgodovina sprememb…

A110 ::

3p je izjavil:

A110 je izjavil:

srednja sola je brezveze. nima veze ali hodis na neko zelo znano ali pa popolnoma neznano. znanje ki ga pridobis v srednji soli je nepomembno ce zelis studirati nekaj resnega naprej. drugo je ce koncas 4 letno in se nimas namena solati dalje


Na katero srednjo pa hodiš / si hodil? Da ostali vemo, kam ne vpisati svojih otrok, če nočemo, da bi take "streljali"? >:D

Srednja šola je osnova, brez katere boš težko kaj pametnega na faksu "naredil".



Nima veze kam sem hodil. Ko sem prišel na fmf je vse šlo iz nič in nobeno predznanje ni koristilo nikomur. razstavljat smo znali vsi, ostalo pa ni bilo pomembno. in tisti iz znanih gimnazij niso imeli nič boljših rezultatov. edino kar so imeli je bilo da so bili morda bolj pridni za učenje. ampak če si lenuh za učenje se boš težko spremenil. če pomislim za nazaj jih je kar nekaj odnehalo ker so bili iz srednje šole navajeni da se da z učenjem dobiti vse (torej tisto 5 oz pozneje 10 ali 6) ampak naprej pa tako ni šlo in jih je zelo dosti odnehalo. če pomislim za nazaj na svojo srednjo šolo je daleč najboljša izbira ki sem jo naredil bila ta da sem se vpisal na lokalno gimnazijo 5min peš od doma in ne na recimo kakšno res znano do katere bi imel z busom 20min. spanje do 8.00, doma ob 13.30, medtem ko so sosolci oz tisti ki so sli kam drugam vstajali ob 5.00 in domov prihajali ob 17.00. hvala lepa. ali mi zaradi tega kaj manjka? popolnom nič. edino morda kaj je neznam toliko (nisem bil "prisiljen") geografije, filozofije, književnosti... torej bedarij ki sem jih itak sovrazil in imel za nujno zlo in se jih nebi ucil ne na moji srednji šoli niti na kakšni drugi ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Smurf ::

A110 je izjavil:

srednja sola je brezveze. nima veze ali hodis na neko zelo znano ali pa popolnoma neznano. znanje ki ga pridobis v srednji soli je nepomembno ce zelis studirati nekaj resnega naprej. drugo je ce koncas 4 letno in se nimas namena solati dalje

Ne vem, pri sebi bi rekel, da je na mojo uspesnost najbolj vplivala prav izbira (dobre) gimnazije. Kjer sem imel dobre ucitelje in predvsem brihtne sosolce. Brihtni sosolci predstavljajo precej stimulativno okolje, zaradi katerega si tudi ti boljsi. Iz tega obdobja imam se danes najvec prijateljev (hkrati je danes vecina od njih dobrih na svojem podrocju, kar tudi pride prav. je tudi zelo dobra mreza za iskanje sluzbe/ljudi za sluzbo).

A110 ::

Smurf je izjavil:

A110 je izjavil:

srednja sola je brezveze. nima veze ali hodis na neko zelo znano ali pa popolnoma neznano. znanje ki ga pridobis v srednji soli je nepomembno ce zelis studirati nekaj resnega naprej. drugo je ce koncas 4 letno in se nimas namena solati dalje

Ne vem, pri sebi bi rekel, da je na mojo uspesnost najbolj vplivala prav izbira (dobre) gimnazije. Kjer sem imel dobre ucitelje in predvsem brihtne sosolce. Brihtni sosolci predstavljajo precej stimulativno okolje, zaradi katerega si tudi ti boljsi. Iz tega obdobja imam se danes najvec prijateljev (hkrati je danes vecina od njih dobrih na svojem podrocju, kar tudi pride prav. je tudi zelo dobra mreza za iskanje sluzbe/ljudi za sluzbo).


ok to je odvisno od generacije/razreda do razreda ampak kaj si se pa dejansko naucil tako uporabnega v srednji soli? zdaj v srednji soli je tudi zelo tezko opredeliti kdo je res brihten. ocene (v srednji soli) so za mene zelo slab pokazatelj brihtnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

joze67 ::

Janja Garnbret je (spet) zmagala na svetovnem prvenstvu ISFC. Ji pri tem skakljanju po oprijemkih tek kaj pomaga? Vsi vemo, da tudi - da mora dekle opraviti tono "brezveznih" osnovnih vaj, da na koncu sploh lahko pleza (in opravi še eno tono "smiselnih" "vsebinskih" vaj).

Isto ti je z izobrazbo. Zategovat vijak na tekočem traku v času Forda T je lahko šel tudi čoban sa planine. Za večino del danes pa potrebuješ kaj več kot samo fahidiota. Da ne govorimo o prekvalifikacijah.

Heisenberg ::

Srednja šola je kar preč vržen čas, ker je, za moje pojme, narobe zastavljena.

Ko prideš v srendjo bi morali zmanjšati stvari,ki si jih že obdelal v osnovni šoli, tako imaš nekako občutek da sammo nadaljuješ oz. ponavljaš enako snov.

Ko prideš iz srenje šole bi moral znati to kar znaš po faksu.

Manj ur slovenščine in ostale nepomembne krame in več tega kar si dejansko želiš delati oz. to kar je naslov programa, ki ga opravljaš.

Ter PRAKSA! Še posebej pri programih pri katerih delaš z rokami! (vem da je že sedaj nekaj, samo moralo bi biti 80% prakse ostalo pa stisnjena teorija v šoli in spet z manj NEPOTREBNE krame)

Daliborg ::

No to da si začel fax iz nič ne bo držalo. Verjetno osnove ki si jih v srednji šoli spoznal se ti sedaj zdijo kot da jih že celo življene poznaš in so ti samoumevne naprimer matematika.
Je pomembna srednja šola, pa čeprav so določeni predmeti balast (Slovenština)
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

111111111111 ::

Če se odločiš za gimnazijo, je jasno, da bi rad dobil neko širino pogleda: na literaturo, jezike, zgodovino, geografijo, psihologijo, filozofijo, fiziko, matematiko, kemijo, biologijo...

Da se potem lahko odločiš tudi za nadaljni študij in imaš večji domet. Če že veš kaj hočeš po osnovni se vpišeš v specifičen poklic, kjer je več tematike, ki te zanima.

To da je slovenščina balast, je nebuloza. To da po 4 letih srednje šole ne znaš pravopisno napisat prošnje za delo to je idiotizem.

Smurf ::

A110 je izjavil:


ok to je odvisno od generacije/razreda do razreda ampak kaj si se pa dejansko naucil tako uporabnega v srednji soli?

Fiziko, Matematiko, Literaturo, Sociologijo, Psihologijo, Ekonomijo, Filozofijo, Zgodovino, Umetnostno zgodovino ... etc.

Razumevanje kaj je to znanost in kako deluje, kriticno razmislanje. Danes se pozna predvsem v tem, da se lahko pogovarjam z ljudmi iz katerekoli profesije in nisem Fachidiot, kar je zmeraj bolj pogost pojav. Za tiste stvari, ki so me posebej zanimale (Matematika, Fizika, Logika), sem imel moznost tudi iti na visji nivo, kot je potrebno za gimnazije. Bil sem skupaj v skupini ljudi, ki je potem lahko tudi na drzavnih tekmovanjih imela dobre rezultate. Faks po gimnaziji je bil potem precej trivialen (res pa da je imel vecinoma predmete, ki so mi ustrezali).

Daliborg ::

111111111111 je izjavil:

To da je slovenščina balast, je nebuloza. To da po 4 letih srednje šole ne znaš pravopisno napisat prošnje za delo to je idiotizem.

Tistega delodajalca, ki bo iskal znanje ne bo zmotilo par slovničnih napak razen če ni delovno mesto za predavatelja Slovenščine. Moja punca je iz tujine in ne zna nobenega pravila slovnice, pa je našla že v četrto delo za nedoločen čas.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

A110 ::

ja, ampak tega dobis na vseh gimnazijah priblizno isto. za mene je pac vso druzboslovje nepotreben balast od katerega nimam nic. vem neke osnove vsega ampak tudi ce jih nebi mi mopoje nebi manjkalo nic oz se drugje nebi naucil cisto nic vec. ce bi lahko bi si izbral srednjo solo samo z matematiko ampak ker ni slo sem vsi vzel gimnazijo ker sem se tam najvec naucil. ampak verjamem da bi se na vsaki gimnaziji naucil isto matematike oz nikjer vec ker sem pac bil lenuh in se nisem ucil. ampak se vedno sem na "levi" gimnaziji dobil VEČ KOT DOVOLJ predznanja za fmf oz verjetno za bilokateri naravoslovni studij ker je pac najvec odvisno od posameznika samega in ne od nege splosne snovi ki si se je ucil 4 leta nazaj.

111111111111 ::

Daliborg je izjavil:


Tistega delodajalca, ki bo iskal znanje ne bo zmotilo par slovničnih napak razen če ni delovno mesto za predavatelja Slovenščine. Moja punca je iz tujine in ne zna nobenega pravila slovnice, pa je našla že v četrto delo za nedoločen čas.
lp.

Pa kdo govori o tujcih, pri tujcu vzameš v zakup, da ne zna pravilno uporabljati slovenščino. Neko osnovno poznavanje slovenščine in tvorjenja stavkov se od nekoga z faksom in gimnazijo pač pričakuje, da se zna s stranko in sodelavci normalno pogovarjat, ne pa govorit v narečju (težave s prleki).

Smurf ::

Sej sluzbo lahko najdes tudi samo z osnovno solsko izobrazbo. Vprasanje je samo kaksno. Pomankanje splosne izobrazbe, pa privede do marsikaterega problema. Recimo dvom v cepitev (zgolj eden izmed primerov).

TheBlueOne ::

Daliborg je izjavil:

111111111111 je izjavil:

To da je slovenščina balast, je nebuloza. To da po 4 letih srednje šole ne znaš pravopisno napisat prošnje za delo to je idiotizem.

Tistega delodajalca, ki bo iskal znanje ne bo zmotilo par slovničnih napak razen če ni delovno mesto za predavatelja Slovenščine. Moja punca je iz tujine in ne zna nobenega pravila slovnice, pa je našla že v četrto delo za nedoločen čas.
lp.


Odvisno od delovnega mesta, kjer upostevaj, da je slog izrazanja dober pokazatelj neke razgledanosti. Tisti, ki berejo in poslusajo praviloma tudi imajo slog. Seveda tezko sodis pri tujcu, kjer morda vidis znake inteligence v znanju vec jezikov ampak po drugi strani pa, ce imas nekoga, ki je v Sloveniji odrascal in se izraza podpovprecno pac podvomis, da je vajen akumulirati znanje, posebej tam, kjer je treba kaj prebrati.

Gagatronix ::

Ze zdavnaj so minili casi, da je bila dovolj osnovna sola. Ce hoces karkoli drugega kot delo po fabrikah, bos rabil se kaj vec od samo srednje sole. In ja, kot novincu na trgu dela bo tvoja izobrazba tisto kar bo zaenkrat stelo. Kasneje, ko si bos nabral delovne izkusnje, pa bo izobrazba izgubljala na pomenu (ne pa tudi na vrednosti).

stara mama ::

Srednja šola je dala zelo dobre osnove za lažje opravilo nekaterih predmetov na fakulteti. Po glavi bi se tepel, če bi šel v gimnazijo ali pa kako drugo smer (gimnazijci pa jebali ježa pri tistih predmetih). Še enkrat bi se odločil enako!

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Gagatronix je izjavil:

Ze zdavnaj so minili casi, da je bila dovolj osnovna sola. Ce hoces karkoli drugega kot delo po fabrikah, bos rabil se kaj vec od samo srednje sole. In ja, kot novincu na trgu dela bo tvoja izobrazba tisto kar bo zaenkrat stelo. Kasneje, ko si bos nabral delovne izkusnje, pa bo izobrazba izgubljala na pomenu (ne pa tudi na vrednosti).


Tako je. Za isto delovno mesto rabiš sedaj 7.stopnjo takrat pa samo osnovno šolsko.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

          ::

Tudi če greš v programerske vode, je pomembno domensko znanje. Od tega je odvisno, kam boš prilezel. Če znaš samo programirati in ničesar drugega, boš samo pisal kodo po navodilih drugih. Če pa imaš še ostala znanja, povezana s področjem, za katerega programiraš, pa se ti možnosti hitro povečajo. Da ne govorim o znanju jezikov, tako tujih kot slovenskega. Dva tuja jezika sta minimum. V oddelku sem imel tudi ljudi, ki niso bili sposobni napisati specifikacije v slovenskem jeziku. Torej jim je spet ostalo le pisanje kode po navodilih.

Smrekar1 ::

Malinuc je izjavil:

Trenutno se izobražujem na višji šoli za informatika. Prihodnje leto bom že imel priložnost opravljanja diplomskega dela, temu pa običajno sledi iskanje zasposlitve. Prej mi še niti ni na kraj pameti padlo, da bi gledal zaposlitvene oglase, pa sem se danes odličil zadeve malo pogledat.

Gledaš in pri vseh delodajalcih vidiš, da hočejo vsaj 6/1 stopnjo za kakšnega programerja. Si rečem kul, sej mogoče pa ne bo tko težko neke solidne službe dobit.

Se mi pa poraja vprašanje če je srednja šola sploh bila tu pomembna. Če se zgodi, da kakšna zadeva vmes pride in diplomskega dela še ne bom mogel opravljati pomeni, da je srednja šola (tehnik računalništva) bil nekako stran vržen čas, glede na to da nihče ne išče nekoga z izobrazbo tehnika računalništva.


Brez srednje šole ne moreš končati faksa. Eden izmed pogojev za pristop k diplomskem delu je, da predložiš spričevalo srednje šole. Formalno čas torej ni vržen stran.

Če si se v SŠ še kaj naučil, toliko bolje. Načeloma je šola namenjena tudi temu, ne samo formalnim kvalifikacijam.

Sicer vem da so nasplošno računalničraji dokaj iskani ne glede na področje, pa imam vseeno slab občutek da bi bilo boljše v času srednje šole se izobraziti v smeri kuharja kot pa računalničarja.


Kar se zaposlitvenih opcij tiče definitivno, ampak si verjetno lažje šel čez faks s podlago tehnik računalništva kot denimo kuhar-picopek.
Praviloma se ti splača specializirati v eno področje in tam ustvariti dokler gre. Lahko si seveda tudi programer, ki nekaj ur tedensko dela v kaki gostilni. S tem ni nič narobe, ampak gre za metanje časa in energije stran. Tako kot tisti radiolog, ki je v prostem času še zobozdravnik - saj deluje, službo imaš zagotovljeno, ampak vržeš stran ogromno časa in energije in verjetno zaslužiš manj kot če bi bil samo eno ali samo drugo.

          ::

Smrekar1 je izjavil:

Kar se zaposlitvenih opcij tiče definitivno, ampak si verjetno lažje šel čez faks s podlago tehnik računalništva kot denimo kuhar-picopek.


Imaš pa veliko prednost, če razvijaš SW za peči za peko pic. :D

KAVINSKY ::

stara mama je izjavil:

Srednja šola je dala zelo dobre osnove za lažje opravilo nekaterih predmetov na fakulteti. Po glavi bi se tepel, če bi šel v gimnazijo ali pa kako drugo smer (gimnazijci pa jebali ježa pri tistih predmetih). Še enkrat bi se odločil enako!


Na računalništvu je bilo zanimivo opaziti; gimnazijci so se mučili z programiranjem, računalniški tehniki pa z matematiko, statistiko. Na koncu pa je letnik naredilo več gimnazijcev kot pa tehnikov.

chacha ::

Kaj bi če bi... Vprašaj se raje kaj bi rad. Kuhar in računalničar sta čisto različna poklica. Kaj je boljše in slabše je čisto različno za različne osebe. :)

Zvezdica27 ::

folk, funkcija šole je tudi vzgoja, kultura, ne samo znanje in praksa.

Če si ti vrhunski programer, ne znaš pa materinega jezika (dve punci sta šle v trgovono, recimo), si zame teslo.

Pol pa gledaš Slo MAsterchef, kjer noben od tekmovalcev, niti sodnikov ne zna ženske dvojine, na najbolj gledani oddaji (to veliko pove o POP TV). Pa lahk skuha še tak steak, vse lepo in prav, v glavi pa, kot je nekdo napisal, čoban.

Se pa strinjam, da je zastavljena narobe.

S človekom se dela ravno zato, ker je človek in ne žival.

zz

Invictus ::

Heisenberg je izjavil:


Manj ur slovenščine in ostale nepomembne krame in več tega kar si dejansko želiš delati oz. to kar je naslov programa, ki ga opravljaš.

Glede na slovnico večine ljudi tukaj, je bilo slovenščine premalo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Boomerang ::

Iz srednje elektro šole (smer elektrotehnik računalništva) sem šel študirat na ljubljansko Fakulteto za računalništvo in informatiko (VSŠ program).

Po mojih izkušnjah je srednja šola zelo pomembna. V srednjo šolo sem prišel z nič programerskega znanja in brez poznavanja teorije računalništva. Glede na to, da sem v srednji šoli dobil programersko razmišljanje in toliko izkušenj, da sem se lahko samostojno nekaj naučil in sprogramiral neko uporabno zadevo, se mi zdi to velik razpon, ogromno znanja za 4 leta srednje šole. Če bi srednjo šolo spustil in se učenja moral lotiti sam, bi se zgubil - ne bi vedel kje začeti.

Na FRI sem prišel s programerskim znanjem in poznavanjem računalniške teorije. Prav takšen sem FRI tudi zapustil. Ne bom rekel, da se v času študija nisem ničesar naučil, ampak ta preskok v znanju ni bil takšen kot v srednji šoli. Faks je bil neke vrste pika na "I", ampak večji del znanja sem dobil v srednji šoli.

Če potegnem črto, kaj mi je prineslo več znanja, bi dal na 1. mesto srednjo šolo. Vse bolj pa razmišljam po načelu "šola ti da papir, poklic pa ti prinese življenje". Kaj to pomeni? Nekdo ima lahko 3 srednje šole in 2 faksa, na koncu pa je v nečem tretjem celo boljši od tistega, ki se je na tem področju formalno izobraževal.

imagodei ::

3p je izjavil:

Na katero srednjo pa hodiš / si hodil? Da ostali vemo, kam ne vpisati svojih otrok, če nočemo, da bi take "streljali"? >:D

Srednja šola je osnova, brez katere boš težko kaj pametnega na faksu "naredil".

Kot jaz razumem OP-ja, ne pravi, da je srednja šola nepotrebna kot taka. Pač pa, da je očitno vseeno, na katero hodiš, preden se vpišeš na faks. Očitno je namreč tako, da danes lahko praktično vsakdo naredi vsak faks, ne glede na to, na katero srednjo šolo je hodil. Razen redkih izjem ni niti specifičnih omejitev vpisa (npr., na strojni faks se lahko vpišeš iz katere koli srednje šole, glavno, da narediš maturo z zadosti točkami - pa četudi na koncu nisi imel fizike med maturitetnimi predmeti!)

Kar je IMO velik fail. Jaz bi uvedel nazaj sprejemce.
- Hoc est qui sumus -

Shegevara ::

Zvezdica27 je izjavil:

folk, funkcija šole je tudi vzgoja, kultura, ne samo znanje in praksa.

Če si ti vrhunski programer, ne znaš pa materinega jezika (dve punci sta šle v trgovono, recimo), si zame teslo.

Pol pa gledaš Slo MAsterchef, kjer noben od tekmovalcev, niti sodnikov ne zna ženske dvojine, na najbolj gledani oddaji (to veliko pove o POP TV). Pa lahk skuha še tak steak, vse lepo in prav, v glavi pa, kot je nekdo napisal, čoban.

Se pa strinjam, da je zastavljena narobe.

S človekom se dela ravno zato, ker je človek in ne žival.

zz


Kuharski mojster je zame tip oddaje, kjer je pogovorni jezik zadovoljiv za sporazumevanje. Ni to zdaj parlament ali proslava na Prešernov dan.
Tako bi lahko tudi jaz tebi očital na podlagi tvojega poraznega izrazoslovja, da slovenščino zgleda ne poznaš, pa ne bom, ker je to forum in se tako kot na masterchefu lahko bolj svobodno izražamo.

jype ::

A110 je izjavil:

kaj si se pa dejansko naucil tako uporabnega v srednji soli?
Postal je nekdo, ki ni Fachidiot: Als Fachidiot (vor allem in Österreich auch Fachtrottel) wird ein Experte bezeichnet, der eine Problematik nur aus der Perspektive seines Fachgebietes kennt, allein aus seiner Sichtweise (Borniertheit) erfassen kann und nicht alle Möglichkeiten und Richtungen in Betracht zieht, die für die vollständige Verständlichkeit und Erfassbarkeit eines Gegenstandes, einer Sache oder Thematik erforderlich wären.

Če ne hodiš na šolo, kjer profesorji dejansko veliko zahtevajo od dijakov, potem te 90% vsega znanja, ki ga v tistem času komot zaugaš kot vileda, preprosto zgreši.

imagodei ::

Heisenberg je izjavil:

Manj ur slovenščine in ostale nepomembne krame in več tega kar si dejansko želiš delati oz. to kar je naslov programa, ki ga opravljaš.

Narobe! Slovenskega jezika in književnosti bi moralo biti očitno še več in v še večjem obsegu! Ljudje prihajajo iz srednje šole funkcionalno nepismeni. Torej bi se moralo v pouk slovenskega jezika in književnosti dodati še funkcionalno opismenjevanje!

Književnost pa zato, ker je na večini šol to edini predmet, kjer se dijaki vsaj približno srečajo s posameznimi obdobji, ki so imeli skozi zgodovino veliko širši vpliv kot zgolj na umetnost - tudi na filozofijo, znanost in družboslovne znanosti / humanistiko (npr. človekove pravice, družbena pogodba, enakopravnost spolov, ras, ekstremizem ipd). Na programu mnogih srednjih šol ni ne umetnosti, ne filozofije, ne sociologije, ne ... (ali pa so ti predmeti omejeni na en letnik), tako da dijaki o kakem Razsvetljenstvu npr. izvedo samo preko pouka slovenščine. Zato bi v takih šolah jaz pouk slovenščine in književnosti razširil še tako, da bi se pogovarjali o širšem kontekstu družbene klime in ključnih dogodkih tistega obdobja, ki ga obravnavajo.

Bi bilo marsikomu marsikaj veliko bolj jasno. :);)
- Hoc est qui sumus -

3p ::

imagodei je izjavil:

PaĨ pa, da je oĨitno vseeno, na katero hodiť, preden se vpiťeť na faks....


V bistvu sem hotel povedati isto kot ti: dobra srednja ĹĄola je osnova.

Srednja kuharska, potem pa magisterij iz tehnike? Ne da ni mogoĨe, a zelo si boť oteŞil delo. Nadoknaditi boť moral zamujeno na veĨ podroĨjih. Še verjetneje, kot da ti bo uspelo, je to, da ne boť jemal resno kuharije (ker ne hodiť "zares"), nakar boť zelo verjetno pogrnil ťe na fakulteti in boť postal slab kuhar v kaki menzi.

The Player ::

Je srednja šola sploh relevantna?


Ko boš dokončal faks in začel z iskanjem zaposlitve, se boš začel spraševati, če je faks sploh relevanten. Srednja šola je komaj osnova oz. danes, ko ima že skoraj vsak faks, je kar fakulteta ratala osnova.

Če ne študiraš prava ali medicine je fakulteta "nepotrebna" oz. jo delaš zgolj zaradi naziva, pa še ta ni vreden počenega groša.

Če nadgrajuješ znanje iz SŠ na fakulteto, se naučiš bore malo, ker je program prilagojen ravno za tiste, ki nimajo predznanja, dajo ti pa ravno toliko znanja, da lahko operiraš z njim, če pa želiš kaj več, se boš moral vse naučiti sam, na srečo v dobi interneta je to mnogo lažje, kot je bilo včasih.

Danes so pomembne samo izkušnje in te skoraj noben ne bo ocenjeval po tem v katero šolo si hodil. Seveda kje dobiti izkušnje je pa druga zgodba, ker te nihče ne bo vzel direkt po koncu diplomiranja.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

3p je izjavil:

A110 je izjavil:

srednja sola je brezveze. nima veze ali hodis na neko zelo znano ali pa popolnoma neznano. znanje ki ga pridobis v srednji soli je nepomembno ce zelis studirati nekaj resnega naprej. drugo je ce koncas 4 letno in se nimas namena solati dalje


Na katero srednjo pa hodiš / si hodil? Da ostali vemo, kam ne vpisati svojih otrok, če nočemo, da bi take "streljali"? >:D

Srednja šola je osnova, brez katere boš težko kaj pametnega na faksu "naredil".


Jaz sem pa mislil da je osnova, OSNOVNA šola... saj veš, v imenu je že večina tega zajetega =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Mato989 ::

imagodei je izjavil:

Heisenberg je izjavil:

Manj ur slovenščine in ostale nepomembne krame in več tega kar si dejansko želiš delati oz. to kar je naslov programa, ki ga opravljaš.

Narobe! Slovenskega jezika in književnosti bi moralo biti očitno še več in v še večjem obsegu! Ljudje prihajajo iz srednje šole funkcionalno nepismeni. Torej bi se moralo v pouk slovenskega jezika in književnosti dodati še funkcionalno opismenjevanje!

Književnost pa zato, ker je na večini šol to edini predmet, kjer se dijaki vsaj približno srečajo s posameznimi obdobji, ki so imeli skozi zgodovino veliko širši vpliv kot zgolj na umetnost - tudi na filozofijo, znanost in družboslovne znanosti / humanistiko (npr. človekove pravice, družbena pogodba, enakopravnost spolov, ras, ekstremizem ipd). Na programu mnogih srednjih šol ni ne umetnosti, ne filozofije, ne sociologije, ne ... (ali pa so ti predmeti omejeni na en letnik), tako da dijaki o kakem Razsvetljenstvu npr. izvedo samo preko pouka slovenščine. Zato bi v takih šolah jaz pouk slovenščine in književnosti razširil še tako, da bi se pogovarjali o širšem kontekstu družbene klime in ključnih dogodkih tistega obdobja, ki ga obravnavajo.

Bi bilo marsikomu marsikaj veliko bolj jasno. :);)


Zanimivo, mene so zmeraj učili da je JEZIK nastal za sporazumevanje med ljudmi... če se torej 2 osebi lahko SPORAZUMETA potem je jezik opravil svojo OSNOVNO in najpomembnejšo nalogo oz. funkcijo... vse ostalo je pa za tiste ki se radi preseravate...

Jaz jezik uporabljam v 99% zato da me nekdo razume kaj povem, ko to dosežem, potrebe po jeziku ni več... zato je slovnica samo nekaj kar pomaga temu osnovnemu cilju ne pa nekaj kar postavimo na piedestal pomembnosti ki je namenjena zajebavanju ljudi.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Smurf ::

The Player je izjavil:

Danes so pomembne samo izkušnje in te skoraj noben ne bo ocenjeval po tem v katero šolo si hodil. Seveda kje dobiti izkušnje je pa druga zgodba, ker te nihče ne bo vzel direkt po koncu diplomiranja.

Moje izkusnje (kot nekdo, ki je v imenu delodajalca tudi kdaj vodi intervjuje) so ravno obratne.
a) Ta brihtni studentje, ki so ravno diplomirali so super za zaposlit
b) Korelacija med njihovimi ocenami na faksu in njihovo sposobnostjo se je izkazala za visjo, kot vecina CVjev s "prostim spisom". Pri vecina CVjev je potrebno iti v podrobnosti, da se ugotovi, koliko "umetniske svobode" je nekdo uporabil.

imagodei ::

3p je izjavil:

V bistvu sem hotel povedati isto kot ti: dobra srednja šola je osnova.

Srednja kuharska, potem pa magisterij iz tehnike? Ne da ni mogoče, a zelo si boš otežil delo. Nadoknaditi boš moral zamujeno na več področjih. Še verjetneje, kot da ti bo uspelo, je to, da ne boš jemal resno kuharije (ker ne hodiš "zares"), nakar boš zelo verjetno pogrnil še na fakulteti in boš postal slab kuhar v kaki menzi.


Mnja. Kot rečeno. Jaz sem za sprejemne izpite. Matura magari če ostane, ampak sprejemni izpiti bi morali biti merilo za vpis na faks. Tudi ni fora, da se lahko nekdo vpiše na faks (izredno) pri 40 letih, (torej 22 let po tem, ko je naredil maturo), ne da bi pred tem pokazal en minimalen nivo znanja in je lahko sošolec nekemu 19-20 letniku, ki ima srednješolsko znanje še čisto sveže v glavi.

Kot drugo pa zadnje čase razmišljam o neke vrste kolidžih... Ne štekam, da je danes vsaka srednja šola lahko tudi gimnazija, samo da ni splošna ampak je "posebna". WTF. To je res kar nekaj. Naredi srednjo šolo (ali tehnično ali ekonomsko, vzgojiteljsko, turistično, gostinsko etc) in če želiš delat faks (sploh na višjem nivoju), izvoli delat 2 leti kolidža (splošne višje šole) - kjer imaš nekaj obveznih in nekaj izbirnih predmetov, odvisno pač od tega, kaj želiš naprej študirat. Ali se pa vpišeš na neko specifično višjo šolo.

Če hočeš delat VII stopnjo in višje direkt po srednji šoli, greš na gimnazijo.

Recimo... Pa ne pravim, da je ta moja rešitev že ready za implementacijo ;), kamot je, da sem kaj slabo premislil. Izhodišče mi je pač to, da je popoln absurd, da se lahko na FKKT na program Splošna kemija vpiše računalniški tehnik z 2. letnikoma kemije (od katerih je bila to v enem letnik celo Kemija materialov ;(().

Mato989 je izjavil:

Zanimivo, mene so zmeraj učili da je JEZIK nastal za sporazumevanje med ljudmi... če se torej 2 osebi lahko SPORAZUMETA potem je jezik opravil svojo OSNOVNO in najpomembnejšo nalogo oz. funkcijo... vse ostalo je pa za tiste ki se radi preseravate...

Khm, če pogledaš samo na ta forum, je jasno, da je 95% ljudi funkcionalno nepismenih. To pomeni, da znajo brati zaporedja črk in iz njih tvoriti besede, niso pa sposobni razumeti bistva prebranega. In mnogokrat tudi svojih lastnih misli niso sposobni artikulirati tako, da bi jih drugi razumeli. Pri funkcionalni pismenosti ne gre toliko za pravilno postavljanje vejic in velikih začetnic. Gre za to, da si sposoben izluščiti pomen iz zapisanega oz. prenesti bistvo svojih argumentov v pisano besedo.

Mato989 je izjavil:

Jaz jezik uporabljam v 99% zato da me nekdo razume kaj povem, ko to dosežem, potrebe po jeziku ni več... zato je slovnica samo nekaj kar pomaga temu osnovnemu cilju ne pa nekaj kar postavimo na piedestal pomembnosti ki je namenjena zajebavanju ljudi.

Ja, saj - problem je v tem, da tebe (ali pa koga drugega, pač primer) ne razumemo in ti ne razumeš nas. Prav zaradi funkcionalne nepismenosti. Jezik je še kaj več kot zgolj zaporedje znakov, ki označujejo foneme. ;)
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

3p ::

The Player je izjavil:

Danes so pomembne samo izkušnje in te skoraj noben ne bo ocenjeval po tem v katero šolo si hodil.


Si kdaj pogledal razpise pri Googlu, Applu, Microsoftu, itd?

AndrejO ::

3p je izjavil:

The Player je izjavil:

Danes so pomembne samo izkušnje in te skoraj noben ne bo ocenjeval po tem v katero šolo si hodil.


Si kdaj pogledal razpise pri Googlu, Applu, Microsoftu, itd?

Mene je Google zaposlil z doseženo izobrazbo "Gimnazijski maturant" in 10+ let relevantnih delovnih izkušenj. Pa daleč od tega, da bi bil edini takšen.

Si morda *ti* kdaj resnično pogledal kateregakoli od teh razpisov, da bi vedel, kaj notri *resnično* piše?

kr3ten ::

Vsi hočejo izkušnje. Če hočeš izkušnje, se moraš zaposliti. Noben te ne zaposli brez izkušenj ... wait, what?

jype ::

kr3ten je izjavil:

Vsi hočejo izkušnje. Če hočeš izkušnje, se moraš zaposliti. Noben te ne zaposli brez izkušenj ... wait, what?
Izkušnje lahko pridobiš tudi brez zaposlitve, še posebej v računalniških vodah.

Mato989 ::

imagodei je izjavil:

3p je izjavil:

V bistvu sem hotel povedati isto kot ti: dobra srednja šola je osnova.

Srednja kuharska, potem pa magisterij iz tehnike? Ne da ni mogoče, a zelo si boš otežil delo. Nadoknaditi boš moral zamujeno na več področjih. Še verjetneje, kot da ti bo uspelo, je to, da ne boš jemal resno kuharije (ker ne hodiš "zares"), nakar boš zelo verjetno pogrnil še na fakulteti in boš postal slab kuhar v kaki menzi.


Mnja. Kot rečeno. Jaz sem za sprejemne izpite. Matura magari če ostane, ampak sprejemni izpiti bi morali biti merilo za vpis na faks. Tudi ni fora, da se lahko nekdo vpiše na faks (izredno) pri 40 letih, (torej 22 let po tem, ko je naredil maturo), ne da bi pred tem pokazal en minimalen nivo znanja in je lahko sošolec nekemu 19-20 letniku, ki ima srednješolsko znanje še čisto sveže v glavi.

Kot drugo pa zadnje čase razmišljam o neke vrste kolidžih... Ne štekam, da je danes vsaka srednja šola lahko tudi gimnazija, samo da ni splošna ampak je "posebna". WTF. To je res kar nekaj. Naredi srednjo šolo (ali tehnično ali ekonomsko, vzgojiteljsko, turistično, gostinsko etc) in če želiš delat faks (sploh na višjem nivoju), izvoli delat 2 leti kolidža (splošne višje šole) - kjer imaš nekaj obveznih in nekaj izbirnih predmetov, odvisno pač od tega, kaj želiš naprej študirat. Ali se pa vpišeš na neko specifično višjo šolo.

Če hočeš delat VII stopnjo in višje direkt po srednji šoli, greš na gimnazijo.

Recimo... Pa ne pravim, da je ta moja rešitev že ready za implementacijo ;), kamot je, da sem kaj slabo premislil. Izhodišče mi je pač to, da je popoln absurd, da se lahko na FKKT na program Splošna kemija vpiše računalniški tehnik z 2. letnikoma kemije (od katerih je bila to v enem letnik celo Kemija materialov ;(().

Mato989 je izjavil:

Zanimivo, mene so zmeraj učili da je JEZIK nastal za sporazumevanje med ljudmi... če se torej 2 osebi lahko SPORAZUMETA potem je jezik opravil svojo OSNOVNO in najpomembnejšo nalogo oz. funkcijo... vse ostalo je pa za tiste ki se radi preseravate...

Khm, če pogledaš samo na ta forum, je jasno, da je 95% ljudi funkcionalno nepismenih. To pomeni, da znajo brati zaporedja črk in iz njih tvoriti besede, niso pa sposobni razumeti bistva prebranega. In mnogokrat tudi svojih lastnih misli niso sposobni artikulirati tako, da bi jih drugi razumeli. Pri funkcionalni pismenosti ne gre toliko za pravilno postavljanje vejic in velikih začetnic. Gre za to, da si sposoben izluščiti pomen iz zapisanega oz. prenesti bistvo svojih argumentov v pisano besedo.

Mato989 je izjavil:

Jaz jezik uporabljam v 99% zato da me nekdo razume kaj povem, ko to dosežem, potrebe po jeziku ni več... zato je slovnica samo nekaj kar pomaga temu osnovnemu cilju ne pa nekaj kar postavimo na piedestal pomembnosti ki je namenjena zajebavanju ljudi.

Ja, saj - problem je v tem, da tebe (ali pa koga drugega, pač primer) ne razumemo in ti ne razumeš nas. Prav zaradi funkcionalne nepismenosti. Jezik je še kaj več kot zgolj zaporedje znakov, ki označujejo foneme. ;)



Ja samo v soli so nas drkali predvsem zaradi vejic in ostale slovnice ne pa zaradi napacne artikulacije misli...

Zato nimam nobene tople besede za tako slovenscino...

Jaz recimo sem v 1. Letniku srednje dobil esej 2ko in na koncu mi je napisala da kao manjka ful vejic... Pa sem ji na naslednjem eseju v 2. Semestru na koncu eseja napisal 30 vejic in ji dopisal da jih naj vstavi po potrebi pa sem fasal enko... To je slovenscina v srednji
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Aquafriend ::

Odvisno, ce hodis v solo zarad tega, da se nekaj naucis ali pa zgolj zarad samega dejstva, da jo koncas. V prvem primeru je, tako kot ze nekdo omenil, pomembna izbira sole, uciteljev, kjer bodo boljsi pogoji za ucenje podrocja, ki si ga zelis. To je lahko dobra podlaga potem za naprej, nek temelj za nadgrajevanje znanja.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

pegasus ::

imagodei je izjavil:

Književnost pa zato, ker je na večini šol to edini predmet, kjer se dijaki vsaj približno srečajo s posameznimi obdobji, ki so imeli skozi zgodovino veliko širši vpliv kot zgolj na umetnost - tudi na filozofijo, znanost in družboslovne znanosti / humanistiko (npr. človekove pravice, družbena pogodba, enakopravnost spolov, ras, ekstremizem ipd). Na programu mnogih srednjih šol ni ne umetnosti, ne filozofije, ne sociologije, ne ... (ali pa so ti predmeti omejeni na en letnik), tako da dijaki o kakem Razsvetljenstvu npr. izvedo samo preko pouka slovenščine. Zato bi v takih šolah jaz pouk slovenščine in književnosti razširil še tako, da bi se pogovarjali o širšem kontekstu družbene klime in ključnih dogodkih tistega obdobja, ki ga obravnavajo.
Čakaj, hočeš rečt, da se književnost na večini šol poučuje brez zgodovinskega konteksta? To mora boleti ... mi smo imeli tako dobro književnost, da mi je še danes edina snov, zaradi katere bi z veseljem še enkrat šel v srednjo šolo.

Aquafriend ::

kr3ten je izjavil:

Vsi hočejo izkušnje. Če hočeš izkušnje, se moraš zaposliti. Noben te ne zaposli brez izkušenj ... wait, what?

Seveda marsikdo zaposli brez izkusenj. Ce nic druzga, se lahk ponudis delat zastojn, v zameno za izkusnje. Ko jih pridobis pa te bolj ovrednotijo in placajo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

AndrejO ::

kr3ten je izjavil:

Vsi hočejo izkušnje. Če hočeš izkušnje, se moraš zaposliti. Noben te ne zaposli brez izkušenj ... wait, what?

Točno to. Najtežje je pridobiti prvih nekaj izkušenj in tukaj ni univerzalnega odgovora. Za nekatere je to lahko GitHub, za druge izobrazba, za tretje ... karkoli jim bo pač uspelo najti. Izobrazba zato še zdaleč ni samo "b.v. papir", ampak soliden pokazatelj možnosti prihodnjega uspeha pri kandidatu za zaposlitev. Nikakor pa to ni edina možnost in nujen pogoj za zaposlitev.

(Osebno menim, da izobrazbe ni nikoli preveč, ravno tako pa koristi tudi širina, ki daje posamezniku možnost t.i. "lateral thinking", ki pogosto privede do novih rešitev in je zelo cenjena sposobnost - cenjena v denarju in spoštovanju. Širina tudi ne izključuje specializacije, temveč jo koristno dopolnjuje.)
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Srednja Šola

Oddelek: Loža
304391 (3471) loveJDM
»

Gimnazija ali srednja računalniška

Oddelek: Šola
296119 (5105) urosz
»

Izbira srednje šole - Računalništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6014537 (12225) amacar
»

Šolanje, stopnja II. -> srednja računalniška šola

Oddelek: Šola
123351 (2995) pickle_rick

Več podobnih tem