» »

Nintendo Game Boy praznuje 30 let

Nintendo Game Boy praznuje 30 let

Slo-Tech - Na današnji dan pred 30 leti je Nintendo na Japonskem začel prodajati ročno konzolo Game Boy, ki se je kasneje zapisala med legende. Naprej na Japonskem za 12.500 jenov (približno današnjih 200 evrov), kasneje pa tudi drugod po svetu je bil možno dobiti konzolo s štirimi igrami: Super Mario Land, Baseball, Alleyway in Yakuman. Osembitna konzola z enobarvnim zelenim zaslonom tudi 30 let ostaja enako popularna.

Zanimivo je, da niti ob svojem izidu Game Boy ni bila tehnološko najnaprednejša konzola. Konkurenco sta na primer predstavlja Atari Lynx in Sega Game Gear. Toda Game Boy je uspel, ker je bil poceni (konkurenca je stala vsaj dvakrat več), ker je bil prenosen in ker ni bil energijsko požrešen. Sčasoma je Game Boy močno razširil svoj nabor iger; do danes se jih je nabralo že več kot 1000.

Ko je leto pozneje Game Boy prispel v ZDA še s Tetrisom in Tenisom, so decembra prodali več kot milijon enot. Do danes so prodali več kot 118 milijonov enot iz serije Game Boy (razen Game Boy Advance), ki vključuje tudi nadgradnje konzole. Danes je Game Boy še vedno popularen. Na internetu najdemo celo navodila, kako ga predelati in mu dodati osvetlitev ozadja (originalni je ni imel, zato ga je bilo v temnem težko uporabljati), ali že predelane enote. In seveda vsi nestrpno čakamo, da Nintendo ponovno ponudi Game Boy Classic Edition.

45 komentarjev

Gagatronix ::

Hehe, legenda. Bog ve, kje se je moj izgubil. Je pa vprasanje, v kaksnem stanju je LCD zaslon po toliko casa.

Ganon ::

Hvala Japoncem za Nintendo. Njihove igre imajo poseben čar, tega ne zmore nihče drug.

Gagatronix ::

Hehe, preden so se pri Nintendu podali v videogame vode so v 60-ih imeli verigo love hotelov, taksi sluzbo, ter se nekaj podobnih zadev. Zaceli pa so z izdelovanjem igralnih kart, in sicer ze leta 1889. :)

Vazelin ::

lepi spomini. NES, GameBoy:)
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

D3m ::

Ne pozabi na SNES.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Gagatronix ::

Za SNES sem imel neko zadevo, preko katere si lahko igral igre za GameBoy. :)

Iluvatar ::

V knjigarni so ga imeli, se spomnim. Mladinska knjiga, v izložbi, samo konzola, brez igre, celo premoženje takrat... Iz glasbene šole sem vsakič zavil mino in ga gledal, nekje pol leta, potem pa so se starci vdali in rekli da dobim če bom odličen. Tisto leto sem imel prvič in zadnjič odličen uspeh v osnovni šoli :D
Prva igra, ki sem jo imel pa je bil indiana jones the last crusade.
Za ostale ki so nabijali tetris sem bil glavni frajer v soseski.
Potem smo menjali igre in "pihali noter" ko ni "zagrablo" v prvem poizkusu.
Lepi spomini, ne morem verjet da je že 30 let...

filip007 ::

Kaj pa Gameboy Color, nisem ga imel nikoli zato sprašujem.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Gagatronix ::

@Iluvatar: Ja, pihanje v kasete, pa ceprav v bistvu ni pomagalo ampak je bil bolj placebo. :))

@filip007: Game Boy Color je nekje desetletje mlajsi od originala. :)

Vazelin ::

Super mario, tetris, warioland:D
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Phantomeye ::

Zanimivo je koliko časa je bil v resnici aktualen. 1989-2003. Kar precej.

49106 ::

Gagatronix je izjavil:

Za SNES sem imel neko zadevo, preko katere si lahko igral igre za GameBoy. :)


Super Game Boy @ Wikipedia

Gagatronix je izjavil:

@Iluvatar: Ja, pihanje v kasete, pa ceprav v bistvu ni pomagalo ampak je bil bolj placebo. :))



https://mentalfloss.com/article/12589/d...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Aggressor ::

Super R.C. Pro-Am master race!
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

meho7 ::

1995 se spomnim sem dal zanj 21k sit - zraven je bila se igra Mario Land. Kasneje sem dokupil se tisti baterry pack akku, ki se pripne za pas. Od iger sem imel Donkey Kong, Bomberman, Jungle Book, Mortal Kombat 2, Batman...

roli ::

Jaz sem začel mal kasneje z Game Boy Color. Ga še vedno imam v lepo delujočem stanju. Največ sem na njem prešpilal Pokemonov. Lani sem sicer nabavil tudi Gamebaoy Advance tako, da imam sedaj oba.

Gamegear sem tudi lani končno porihtal da deluje. Pri teh je treba kondenzatorje skoraj v 100% primerov menjat. Imam sicer še enega, ki kljub menjavi kondenzatorjev dela pravilno 1X na 50 poizkusov. Tako, da je ta bolj za rezervne dele kot kaj drugega.
http://www.r00li.com

Jerry000 ::

če se dobi kje za neko dobro ceno in lepo ohranjen s tetrisom in super mario, bi ga pomoje kar kupil :)

Phantomeye ::

Jerry000 je izjavil:

če se dobi kje za neko dobro ceno in lepo ohranjen s tetrisom in super mario, bi ga pomoje kar kupil :)


Itak zdaj obstaja cel kup klonov, k so tehnicno bolj dovršeni in imajo celo zbirko romov.

Če boš kupoval original igre, se moraš zavedat, da ne boš mogel shranjevati napredka. Oziroma boš moral zamenjati baterijo v disketi, če tega prejšnji lastnik ni storil.

Mato989 ::

Ah ja... igrača moje mladosti, malo starejša od mene... kako fajn smo se imeli...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Gagatronix ::

Predvsem smo potrebovali manj da smo bili srecni. :)

Daliborg ::

Gagatronix je izjavil:

Hehe, legenda. Bog ve, kje se je moj izgubil. Je pa vprasanje, v kaksnem stanju je LCD zaslon po toliko casa.

Moj DMG01 ima LCD brez napak se vedno dela kot nov.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

BorutK-73 ::

Mislim da ga še imam nekje na podstrešju zraven starih konzol.

Daliborg ::

Jaz iščem zanj originalno škatlo pa je ne dobim za dober denar, pač leta 1991 nisem razmišljal da bi jo obdržal. Tako da, če komu doma leži se priporočam za odkup, lahko tudi z GB-jem.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

pijavka ::

Kdaj so prišli v Slovenijo?

Daliborg ::

Težko rečem, jaz sem svojega dobil iz Nemčije decembra '91. Se pa spomnem da smo leta 1993 že igrali s kolegi Tetris preko link kabla.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

FireSnake ::

Bratranec mi ga je posodil in sem preigral igro Ninja Boy.
Še sedaj imam list papirja, na katerem imam napisane hieroglife "shranjenih iger" :)


Poglej in se nasmej: vicmaher.si

opeter ::

Jaz ga nisem imel, eden od sošolcev pa. Imel pa je samo eno igro in sicer Tetris.

Mi ostali smo nabijali tole in temu podobne:
http://handheldempire.com/game.jsp?game...

Jaz sem imel tega viteza proti vampirjem in še enega z zajcem proti volku.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gagatronix ::

Tetris je bil prakticno pri vsakem Game Boy-u v paketu. :)

bmatko ::

Nekje doma imam še vedno prozorno verzijo:)

Daliborg ::

bmatko je izjavil:

Nekje doma imam še vedno prozorno verzijo:)

Pocket verzija?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Gagatronix ::

Klasicni kolikor vem ni bil nikdar izdan v verziji s prosojnim ohisjem. Je bil pa izdan Game Boy Pocket s takim. :) (Mozno tudi, da se motim; v tem primeru so popravki vec kot dobrodosli)

tt1024 ::

Jaz ga še imam, oz. imam kar dva. Predlani sem kupil enega na ebayu, no, dobil za darilo od punce. Zraven sem dobil še polnilni kabel in polnilni power bank, ki se ga da notri. Predvsem me preseneča, da zadeva še sedaj dela bp in ga na morju na soncu lahko igram par ur. Sicer sem pa kar atrakcija na plaži s ta prvim originalnim Gameboyem, medtem ko vsi drugi strmijo v svoje ajfoune.

49106 ::

Gagatronix je izjavil:

Klasicni kolikor vem ni bil nikdar izdan v verziji s prosojnim ohisjem. Je bil pa izdan Game Boy Pocket s takim. :) (Mozno tudi, da se motim; v tem primeru so popravki vec kot dobrodosli)


Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Gagatronix ::

Hvala, Messiah :) se posipam s pepelom.

bambam20 ::

pijavka je izjavil:

Kdaj so prišli v Slovenijo?


Ko smo se osamosvojili. Na slovenskem trgu so vseeno bolj prevladovale konzole familly computer in sega mega drive.

Gagatronix ::

Famicom je bil v Sloveniji po osamosvojitvi pomoje najpogostejsi. :) No, Famicom in njegovi kloni. :)

bambam20 ::

Gagatronix je izjavil:

Famicom je bil v Sloveniji po osamosvojitvi pomoje najpogostejsi. :) No, Famicom in njegovi kloni. :)


Glede na takratne plače je bil najbolj dostopen z 8 do 12 tolarskimi tisočaki.


Za Sega Mega Drive je bilo potrebno došteti približno 36.000 sit. Je bil pa SMD cenejši od Super Nintenda. Če se dobro spomnim je bila cena slednjega nekje 47-48.000 sit. To je bil edini razlog, da sem kupil Mega drive in šele kasneje ugotovil, da je bila to precej boljša odločitev.

Gagatronix ::

Ja, res je, Famicom je bil najcenejsi ceprav se vedno dokaj drag. :) Vsaj za takratni standard.

Daliborg ::

Family computer pa res ni bil drag no. Jaz sem jih takrat kar nekaj preprodal na bolšjaku z vključenimi 999in1 igrami kot je že nekdo pred menoj omenil za cca 8-12k SIT
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

bambam20 ::

Daliborg je izjavil:

Family computer pa res ni bil drag no. Jaz sem jih takrat kar nekaj preprodal na bolšjaku z vključenimi 999in1 igrami kot je že nekdo pred menoj omenil za cca 8-12k SIT


Za takratne plače 12 jurjev ni bilo malo.

Dr_M ::

bambam20 je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Famicom je bil v Sloveniji po osamosvojitvi pomoje najpogostejsi. :) No, Famicom in njegovi kloni. :)


Glede na takratne plače je bil najbolj dostopen z 8 do 12 tolarskimi tisočaki.


Za Sega Mega Drive je bilo potrebno došteti približno 36.000 sit. Je bil pa SMD cenejši od Super Nintenda. Če se dobro spomnim je bila cena slednjega nekje 47-48.000 sit. To je bil edini razlog, da sem kupil Mega drive in šele kasneje ugotovil, da je bila to precej boljša odločitev.


Se strinjam, MD je bil odlicen, pa se zacuda je bilo lazje dobit igre.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Gagatronix ::

Je kdo od vas imel Sega Game Gear ? Jaz ga najverjetneje se vedno imam nekje v omari, imel sem celo tisti TV tuner... :)) Ampak zadeva je kurila AA baterije kot da so kokice. :))

Daliborg ::

Gagatronix je izjavil:

Je kdo od vas imel Sega Game Gear ? Jaz ga najverjetneje se vedno imam nekje v omari, imel sem celo tisti TV tuner... :)) Ampak zadeva je kurila AA baterije kot da so kokice. :))

Jaz...ampak sem ga zamenjal za SMD...tudi imel TV tuner in s pomočjo tega sem lahko igral Supernintendo na game gear-u 8-), imel sem tudi baterry pack, ter 12x Polnilne baterije zanj kot si omenil je žrlo elektrike na kubik in sem z njim prvič spravil akumolatorske baterije do konec ciklov polnjenja.
Sporoči na ZS če si se ga pripravljen odrečti. 8-)

bambam20 je izjavil:

Daliborg je izjavil:

Family computer pa res ni bil drag no. Jaz sem jih takrat kar nekaj preprodal na bolšjaku z vključenimi 999in1 igrami kot je že nekdo pred menoj omenil za cca 8-12k SIT


Za takratne plače 12 jurjev ni bilo malo.

A res ? takratna plača delavska na proizvodnem traku je bila cca 80k SIT , sedaj pa izračunaj procent plače za en xbox/ps takrat in danes .
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daliborg ()

bambam20 ::

Daliborg je izjavil:


A res ? takratna plača delavska na proizvodnem traku je bila cca 80k SIT , sedaj pa izračunaj procent plače za en xbox/ps takrat in danes .



KHm. Povprečna mesečna neto plača na zaposleno osebo v gospodarstvu Republike Slovenije za obdobje oktober1994–december 1994 znašala 62.356 SIT.

Famicona oz. family computerja ne štejemo v rang težkokategornikov. Realna primejava bi bila Super Nintendo ( nekje 46.000-48.000 sit ) oz. Sega Mega drive ( 35.000-37.000 sit )

bambam20 ::

Dr_M je izjavil:


Se strinjam, MD je bil odlicen, pa se zacuda je bilo lazje dobit igre.


Za lastnike MD-ja bila nuja, da smo dokupili vmesnik, ki je dopuščal igranje iger npr. iz Japonske, Amerike oz. tistih, ki niso bile delane za evropo.

Daliborg ::

wow a samo 62k SIT je bila povprečna? No jaz se spomnem debate moje mame z njenimi kolegicami, ki je pristala takrat v proizvodnji in so dobivale vse okoli 80-100k SIT.
In ja se strinjam da famicom ni bil težkokategorik takrat ampak 8bit sistem je bil takrat še vedno tako popularen in razširjen sistem, da se je dobro prodajal, in kot sem rekel ni bil neko breme na plačo v primerjavi z težkokategoriki.
Sem se pa kot mulc znašel(prodajal VHS filme, C64/Amiga igre) in imel že takrat svoje finance tako da mi za igre nikoli ni bilo treba gledati proti staršem katera sta bila že tako proti vsemu temu.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nintendo Game Boy praznuje 30 let

Oddelek: Novice / Konzole
456275 (4370) Daliborg
»

SNES (super nintendo entertainment system)

Oddelek: Konzole
101052 (783) zlobnica
»

Kje kupiti Game Boy/Game Boy Color/Game Boy Advance?

Oddelek: Konzole
53695 (261) no99
»

Game Boy star 20 let

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
234873 (3230) Semine

Več podobnih tem