» »

Windows XP umrl. Dokončno

Windows XP umrl. Dokončno

Microsoft - Windows XP je najtrdovratnejši Microsoftov operacijski sistem, ki je že večkrat umrl, a se je vztrajno vračal. Sedaj je podpore z vsemi triki vendarle konec. Včeraj se je končala razširjena podpora za Windows Embedded POSReady 2009, ki je bil še zadnji brcajoč predstavnik legendarne linije Windows NT 5.1.

Prvikrat je Windows XP umrl 8. aprila 2014, ko se je iztekla razširjena podpora zanj. To je pomenilo, da Microsoft ni izdajal več popravkov zanj. Besedo so morali požreti, saj so celo leta 2017 še izdajali nujne popravke za velike luknje, ki so jih izkoriščali virusi. Izredne posodobitve za odpisane operacijske sisteme so dvignile veliko prahu, ker so predstavljale odklon od dotedanje politike in moralni hazard, a je na koncu prevladalo mnenje, da je treba širjenje zelo kužnih virusov onemogočiti, četudi s stisnjenimi zobmi.

Že od leta 2014 pa je znan trik, ki je omogočil nadaljevanje prejemanja posodobitev. Na istem jedru je namreč zgrajen Windows Embedded POSReady 2009, ki je namenjen uporabi v vgradnih napravah. Z majhno spremembo v registru je bilo moč prepričati Windows XP, da se predstavlja kot verzija Embedded. Slednja je do včeraj prejemala posodobitve, ker je bila v razširjeni podpori, torej je enako veljalo tudi za predrugačen Windows XP. Microsoft je sicer opozarjal, da to odsvetuje, ker vseh popravkov ne bo, saj je Windows XP obsežnejši od verzije Embedded, a trika nikoli ni onemogočil.

Windows XP ima primat najdlje podprtega operacijskega sistema. Z vsemi možnimi triki smo popravke prejemali 17 let in 7 mesecev, kar je rekord, ki ga bo težko še kdaj kaj podrlo. Po dostopnih podatkih ima okrog 2 odstotka uporabnikov interneta še vedno nameščen Windows XP.

75 komentarjev

«
1
2

d3m1g0d ::

Moj prvi Windows. Ni bil slab, je pa treba pustiti zgodovino enkrat za seboj. Še vedno je 17 let rekord.
Gott ist tot! Gott bleibt tot! Und wir haben ihn getötet!

mrTwelveTrees ::

Še bo živel, večinoma na mašinah ki niso priklopljene v splet.

BBB ::

Komaj čakam, da umre Windows 10. Ni dober, je pa treba pustiti sedanjost enkrat za seboj.

SebaR ::

Tako je. Mi ga imamo v delavnici za DSJ 2. :P
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

WizzardOfOZ ::

Končno. Nikoli jih nisem maral, spakedralo, ki sem ga preskočil. Iz win 2000 direktno na visto in sedmico, pa potem naprej na osmico.

Zgodovina sprememb…

jacal ::

V virtualboxu sem našel še tri mašine, z zanimivimi starimi, pogosto pokojnimi rečmi nameščenimi. Težko, da bom kaj od tega še kdaj potreboval, izbrisati jih me pa ne mika dovolj. Verjetno jih bom slej ali prej foknil na kak backup disk, kjer bodo obvisele, dokler ne bodo zanamci krame zmetali v smetnjak.
Pa windows 2000, en kos.
Teoretično bi mi lahko še kdaj prav prišli zelo stari programi, da bi lahko elegantno odprl kaj iz zaprašenih arhivov. V resnici pa ne bo časa, da bi postoril vse, kar se da.

_0\WA6m7Uzc ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Končno. Nikoli jih nisem maral, spakedralo, ki sem ga preskočil. Iz win 2000 direktno na visto in sedmico, pa potem naprej na osmico.


Ojej, vista je bila sele spakedralo, xpji so bili prava perla

starfotr ::

Oh, kakšen napredek je bil XP. Vendar sedaj je to zgodovina, naj počiva v miru.

Gagatronix ::

d3m1g0d je izjavil:

Moj prvi Windows. Ni bil slab, je pa treba pustiti zgodovino enkrat za seboj. Še vedno je 17 let rekord.


Malinovec. ;) Moji prvi so bili 2.0

_0\WA6m7Uzc ::

BBB je izjavil:

Komaj čakam, da umre Windows 10. Ni dober, je pa treba pustiti sedanjost enkrat za seboj.


11 bo v cloudu. Bos samo se RDP poganjal. Ali pa glede na simplifikacijo GUIja nekaj tretjega. Ampak je pa zadnji windows OS, ki bo dejansko tekel na tvojem racunalniku. In zadnji, ki ga bo kdo piratiziral. Sem se z globokim vzdihom preselil iz 8ke na linux in me Microsoft ne vidi vec. Pa ne ker bi bil linux kaj boljsi kot je bil... Windowsi so postali poden. Pa po zaslugi Poetteringa tudi linux postaja vedno vecji drek, ko bi le BSDji dobili boljso podporo hardwaru, prav z uzitkom bi se znebil tudi linux sranja.

Zgodovina sprememb…

cekr ::

Pri nas na dveh strojih še lepo prede Windows 3.11 in to s touchscreenom. Nikoli posodabljen.
Zelo je problematično, ker so stroji delani za 30 ali več let uporabe. Nekdo ti pa reče, da je konec.
Nadgradnje se pri teh zadevah ne gre, ker lahko narediš pravo štalo. Pravzaprav pa sploh ni možna.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

spegli ::

A še večina bankomatov fura xp ? Kdo ve ?

WizzardOfOZ ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Končno. Nikoli jih nisem maral, spakedralo, ki sem ga preskočil. Iz win 2000 direktno na visto in sedmico, pa potem naprej na osmico.


Ojej, vista je bila sele spakedralo, xpji so bili prava perla


Prav nasprotno. Če si imel dober hardware, je vista delovala odlično.

branc ::

spegli je izjavil:

A še večina bankomatov fura xp ? Kdo ve ?

Ja, pa kafeautomati tut :)

spegli ::

branc je izjavil:

spegli je izjavil:

A še večina bankomatov fura xp ? Kdo ve ?

Ja, pa kafeautomati tut :)


Naslednja firma kjer se zaposlim, mora met kafeautomat na netu :)

pegasus ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

ko bi le BSDji dobili boljso podporo hardwaru, prav z uzitkom bi se znebil tudi linux sranja.
Če v proces izbire komponent vložiš 10min več kot sicer, si najdeš take, ki delujejo z BSDjem po tvojem okusu bp. Ni nek hud napor ...

pviran3 ::

Nepozabni spomini - prvi zagon-prijava v xp na Pentium 3-550mhz in 128mb rama ob izzidu RTM, prej na win98/Milenium.
Res legendarno, nepozabno.
XP->Vista je bil tut hype, ampak ne pol tako kot XP.
Gonilniki so bili problem za vse od scanerjev, printerjev, tv kartic, skratka vse kar je prej delalo na win98... Isto kot kasneje iz XP na Vista oz Win7.

_0\WA6m7Uzc ::

WizzardOfOZ je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Končno. Nikoli jih nisem maral, spakedralo, ki sem ga preskočil. Iz win 2000 direktno na visto in sedmico, pa potem naprej na osmico.


Ojej, vista je bila sele spakedralo, xpji so bili prava perla


Prav nasprotno. Če si imel dober hardware, je vista delovala odlično.


V tistem casu sem programiral driverje. Katastrofa je bila, rusila se je v momentu, race conditione so imeli v kernelu, polna bugov, nikoli prej ali kasneje nisem imel vec takih tezav v kernel kodi. So bili tudi windows 2k vredni svojega denarja, ampak v vecini, da kaj nisi mogel narediti, niso pa se razsipali (ceprav si jih sesul v blue screen ce si startal okrog 1900 threadov - pa radi so zwipali odprt file z nulami). Dejamsko jih je sele 7ka stabilizirala. K sreci je softice delal.

Zgodovina sprememb…

Krele ::

Na Androidu si pa lahko vesel, če dobivaš varnostne popravke več kot 2 leti, o petih letih podpore pa lahko samo sanjaš.To bi moralo biti regulirano na EU ravni, npr. vsak nov telefon bi moral imeti od dneva, ko ga kupiš, garantirana minimalno 3 leta varnostnih popravkov.

_0\WA6m7Uzc ::

pviran3 je izjavil:

Gonilniki so bili problem za vse od scanerjev, printerjev, tv kartic, skratka vse kar je prej delalo na win98... Isto kot kasneje iz XP na Vista oz Win7.


Ne mores niti primerjat. W98 so bili dos. Lahko primerjas z nt 3,4 nikakor pa ne z w98.

Krele je izjavil:

Na Androidu si pa lahko vesel, če dobivaš varnostne popravke več kot 2 leti, o petih letih podpore pa lahko samo sanjaš.To bi moralo biti regulirano na EU ravni, npr. vsak nov telefon bi moral imeti od dneva, ko ga kupiš, garantirana minimalno 3 leta varnostnih popravkov.


Android je poden, ce bi apple omogocil modificiranje OS-a, namesto, da ga zapira, vrzem Samsunga stran in takoj presaltam.

Zgodovina sprememb…

pviran3 ::

Ja če proizvajalec ni dal ven gonilnikov za XP, so bile stare naprave za okras.
Se spomnem, sem imel dual boot XP za delat in Win98 za gledat TV, in skenirat.

Šele z zamenjavo vseh napravic z podporo XP se je 98 lahko upokojil. Kako leto po izzidu oz z SP1.
Ob izzidu SP2 je ratal XP skoraj nov sistem, SP3 ni imel večjih sprememb, samo paket starih popravkov.

OK.d ::

Krele je izjavil:

Na Androidu si pa lahko vesel, če dobivaš varnostne popravke več kot 2 leti, o petih letih podpore pa lahko samo sanjaš.To bi moralo biti regulirano na EU ravni, npr. vsak nov telefon bi moral imeti od dneva, ko ga kupiš, garantirana minimalno 3 leta varnostnih popravkov.

Nvidia shield bo letos zakorakala v 5.leto.
LPOK.d

codeMonkey ::

Me prav zanima kaj vse si moral narediti narobe, da si bil do danes v Microsoftu obsojen popravljati kodo za XP :)

spegli ::

"I originally wrote this article for CSO back in February 2014. Even though my piece is now three years old, unfortunately this issue is still timely and relevant! It's 2017, and ATMs around the world are still running Windows XP embedded"

OKe :)

https://hackernoon.com/do-atms-running-...

          ::

spegli je izjavil:

A še večina bankomatov fura xp ? Kdo ve ?


A niso bankomati včasih laufali na OS/2?

crystal ::

moja tasca ima xp in za youtube se vedno dovolj dobro dela :D

Bartol ::

Na letalih imamo Win3.1, ki poganja Inflight Entertainment System in Airshow. Vse deluje BP. Posodobitve navigacijskih baz so pa še vedno na 3.5 disketah :)

dexterboy ::

Se še kdo spomni heca;
Windows ME = Mistake Edition
:))
Drugače pa, RIP XP. It was joy and lot of fun. Doživel bi skoraj polnoletnost...
Ko sem delal izpite za MCDST, sem vedel NA PAMET, kje je kaj postavljeno in po kakšnem zaporedju moraš klikati, da rešiš nalogo.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Glugy ::

Windows XP je super za stare igre poganjat pa vmesnik je imel za moje pojme najbolj praktičen. Mogoče ne najbolj lep ampak najbl praktičen; takoj si prišel do nastavitev ki si jih rabil. Pa bil je izredno nepožrešen pri sredstvih - pomnilniku; procesorju itd. Zelo vitek in funkcijski operacijski sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

zee ::

Bartol je izjavil:

Na letalih imamo Win3.1, ki poganja Inflight Entertainment System in Airshow. Vse deluje BP. Posodobitve navigacijskih baz so pa še vedno na 3.5 disketah :)


Ahem. Tiste, s katerimi letim jaz, uporabljajo nek Linux. Mi prav srce zaigra, ko vidim, kako se servisi zaganjajo. :\
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Elysium ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

BBB je izjavil:

Komaj čakam, da umre Windows 10. Ni dober, je pa treba pustiti sedanjost enkrat za seboj.


11 bo v cloudu. Bos samo se RDP poganjal. Ali pa glede na simplifikacijo GUIja nekaj tretjega. Ampak je pa zadnji windows OS, ki bo dejansko tekel na tvojem racunalniku. In zadnji, ki ga bo kdo piratiziral. Sem se z globokim vzdihom preselil iz 8ke na linux in me Microsoft ne vidi vec. Pa ne ker bi bil linux kaj boljsi kot je bil... Windowsi so postali poden. Pa po zaslugi Poetteringa tudi linux postaja vedno vecji drek, ko bi le BSDji dobili boljso podporo hardwaru, prav z uzitkom bi se znebil tudi linux sranja.

Ti mogoče ponudim MSDOS, da ne boš prevec moderen z Linuxom ali BSD? Na voljo imam 6.0 in pa 6.22. Ti samo povej. Lahko izbiraš. Lahko pa tudi Commodore 64.

Invictus ::

Predvsem ne bo umrl v proizvodnji, kjer krmili stroje.

Dostikrat so proizvodnje linije certificirane in kavlificirane in tega ne bodo kar tako hitro migrirali.

Poleg tega so firme, ki proizvajajo stroje, softversko ponavadi 10 let zadaj. Po principu, ne diraj lava dok spava...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bbf ::

To je novica za rajo, ne za profi setkor. XP nikoli ne bo zares umrl, prav tako dos, win31, 95, 98, 2k.

gruntfürmich ::

v mikropodjetjih, tudi našem, bo še lepo laufal naprej...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zavajon ::

Windows XP umrl. Dokončno

Hm..., moj še diha :D

SmeskoSnezak ::

Pocakat treba na kako novo hudo okuzbo, najdeno luknjo , ki je v vecini Windows (XP, 7, 8.1 , 10) ali pa kaj podobnega... pa bomo videli, ce bodo spet stisnili zobe in izdali kak popravek ali dva. :)
@ Pusti soncu v srce... @

MIHAc27 ::

Tudi jaz se še vedno občasno srečam z XP. Čisto izumrli ne bodo še nekaj časa. 2000 pa res že nisem dolgo videl. Tudi viste so bolj redke kot XP.

jukoz ::

Mah ja, sej pol pa najdeš Win8 (in ne win8.1 !! torej brez update in brez star gumba) na industrijskih mašinah. In zdravniških koncesionarjih. In blagajnah, pisarnah, ... =)

Visto tudi =)

S tem da mi je pri zaprtih sistemih povsem jasno, da če kišta dela, zakaj bi menjal. Ampak če pa pišeš račune in jih digitalno preverjaš na FURS, pol pa ni to ravno zaprta mreža =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

Daliborg ::

XP je bil prvi stabilen windows na NT poleg win2000 na katerem je XP tudi zasnovan. Nevem kaj nekateri krulite da je bil zanič sistem, bil je v povojih za domača dela to je pa vse. Nobeni windowsi niso prišli out of the box uporabni. Tudi današnja 10-ka se posodablja hitreje od vseh drugih aplikacijah. (vsaj 1x tedensko/2 tedna)
Vseeno slava mu - sami dobri spomini po vseh teh 9x Windowsih kateri so bili sinonim za BSOD!

Lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Bellzmet ::

Slava mu!

Baja ::

jaz sem na firmi zadnje xp-je (offline mašina) upokojil par mescov nazaj. pa še to zaradi problemov s prenosnikom, drugače je čist lepo špilal tisto uro na teden :)

zdaj pa bo res treba en xp gaming build sestaviti :)

RedDrake ::

XP sem imel še preden so uradno izšli (z znanim FuCKinG Windows-RHQQ2-... ključem) - T1 vod na šihtu in dostop do raznih relativno neznanih travnikov :) Doma sem na Celyu 500Mhz s 128MB spomina stvar nalagal cca eno uro. Dejansko je v primerjavi z ME, ki so tam tekli prej delalo počasneje, ampak bolj stabilno.
Na firmi jih imamo še par na laptopih za neke specifične HW zadeve, ampak se uporablja parkrat letno. Me pa vedno razjezi, ko uporabljam katero od teh mašin ker se spomnim kako superiorni so bili IBM thinkpadi v primerjavi z današnjim crapom ...

PARTyZAN ::

Lenovo Thinkpad T in X serija je še vedno na visokem nivoju kvalitete. Imajo najboljšo tipkovnico, pa zgrajeni so kot tank.

KAVINSKY ::



A se res nihče ne spomni konstantnih sesuvanj? XPji so postali uporabni šele po SP2. Prej si namestil 10 demo iger in izbrisal 10 demo iger, pa si na startupu začel dobivati obvestila o sesutjih raznih .exe-jev. Vista podobno, v štartu je bila neuporabna, po SP1 pa je že kazala potencial. Predvsem ni bilo treba formatirati PCjana vsake pol leta, da je sistem normalno delal.

PunkDude ::

spegli je izjavil:

A še večina bankomatov fura xp ? Kdo ve ?

Ravno zadnjič sem šel na bankomat od NLB, se je resetiral pred mano. Windows 7.

MrStein ::

Daliborg je izjavil:

XP je bil prvi stabilen windows na NT poleg win2000 na katerem je XP tudi zasnovan. Nevem kaj nekateri krulite da je bil zanič sistem, bil je v povojih za domača dela to je pa vse.

XP je 2000+šminka (in nekaj uporabnih zadev).

V bistvu je XP začel tisti trend, da se po izidu pojavi kup vprašanj in rešitev "kako izklopim to novo bedarijo in grem na staro stvar". Od look'n'feel, do start gumba.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Daliborg ::

bobi_palčka , pa si bil ti sploh na 9x windowsih kdaj?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Matwic ::

KAVINSKY je izjavil:



A se res nihče ne spomni konstantnih sesuvanj? XPji so postali uporabni šele po SP2. Prej si namestil 10 demo iger in izbrisal 10 demo iger, pa si na startupu začel dobivati obvestila o sesutjih raznih .exe-jev. Vista podobno, v štartu je bila neuporabna, po SP1 pa je že kazala potencial. Predvsem ni bilo treba formatirati PCjana vsake pol leta, da je sistem normalno delal.

Se spomnim(o), brez skrbi. Tu v tej novici komentirajo ljudje, katerih največji dosežek v ITju je bila namestitev piratske igre.

V teh časih je Win XP popolnoma neprimeren za širšo rabo, v bistvu je bil že 10 let nazaj, bo pa še nekaj let v uporabi v zelo specializiranih sistemih ali na izredno starih računalnikih, ki niso zmožni poganjati česa drugega. Bil je izreden korak naprej v primerjavi z Win98/Me, samo že Vista s prvim popravkom je prinesla ogromno izboljšav za splošno uporabo.

V bistvu mi je smešno kako se ravno v računalniškem svetu mladi ljudje obnašajo kot najbolj konzervativni stari dedki glede sprememb in napredka (razen če govorimo o cloud/social-media storitvah, tu pa z veseljem požrejo ves drek, ki obstaja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matwic ()

Vanadium ::

PunkDude je izjavil:

spegli je izjavil:

A še večina bankomatov fura xp ? Kdo ve ?

Ravno zadnjič sem šel na bankomat od NLB, se je resetiral pred mano. Windows 7.


Ponavadi so bankomati bli na IBM OS/2, tako da se kaki taki zihr še najde kje...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj Microsoft spet posodablja Windows XP? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7927037 (21705) Saul Goodman
»

Konec Windows XP in začetek Windows 8.1 Update 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6723101 (19031) MrStein
»

Trik za nadaljnje posodobitve za Windows XP (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11230445 (25873) MrStein
»

Tudi nizozemski javni sektor plačal za podaljšano podporo za XP

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
168758 (7072) bluefish
»

Konec osnovne podpore za Visto in Office 2007 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11430026 (26742) Half-Saint

Več podobnih tem