» »

Nekdo nam krade elektriko v garažah

Nekdo nam krade elektriko v garažah

«
1
2 3

srus ::

V kompleksu 50 garaž v tripleksu nam električni števec kaže dan in noč konstantno porabo elektrike okoli 760 W. Sumimo, da nam nekdo rudari kriptovalute, verjetno ne gre za gojenje travice ali polnenje akumulatorjev. Kako odkriti krivca?

Razmišljal sem o sledečem:
- z infra termometrom od zunaj pomeriti temperaturo vrat. 760 W moči je kar precej in bi se moralo poznati na temperaturi garažnih vrat. Ali pa skozi kakšno špranjo v vse garaže potisniti temperarurno sondo in pomeriti temperaturo v notranjosti.
- verjetno so na opremi nameščeni ventilatorji, morda bi se jih dalo slišati, če bi na vrata prislonili mikrofon ali mikrofon z paraboličnim reflektorjem.
- morda je postavljena wifi točka z dostopom do interneta. Sem malo lovil wifije okoli garaž, vendar je omrežij iz bližnjh stavb preveč in so premočna, da bi ugotovil kaj pametnega.

Ima še kdo kakšno idejo kaj storiti?
Problem je, da nimam dostopa do zgoraj navedene opreme, upravnik pa se zaenkrat tudi ne zmiga in ne pokliče policije. Elektrike ne moremo enostavno izklopiti, ker imamo vgrajena dvižna vrata za dostop do garaž. Morda kdo ve, kje bi se dalo opremo izposoditi?

m0LN4r ::

Izklapljas varovalke in vidis, kdaj teh 760 izgine. Menda pa je ja za vsako garazo posebej varovalka ali?

800W imam jaz ko postavim razvlazilec v garazo in susim nekaj ala avto, cunje, sadje, zelenjavo... nima veze.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

srus ::

Varovalka je samo ena za celoten tripleks. Edino kar se da izklapljati so kabli v posamezno etažo (klet, pritličje, I. nadstropje). Na njih bi lahko s tokovno sondo videli v kateri etaži je poraba, ampak to še vedno ni dovolj natančno.

DeeJay ::

760W za rudarjenje ni nič.

m0LN4r ::

 Taka luc tudi lahko pozre gladko 400-500w ce je skos prizgana ali kake druge.

Taka luc tudi lahko pozre gladko 400-500w ce je skos prizgana ali kake druge.



Mene bolj zanima, kako pa ves da je tocno 760W ? Ce si znal izmeriti to stevilko si tudi vedel, od kod prihaja. Mozno pa, da ima nekdo rad ogreto garazo, da avto ni na hladnem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

dominuspro ::

Čisto bedno vprašanje - Ni slučajno kakih luči, ki nonstop gorijo?
Je števec zanesljiv?
Če je res vseh teh 800W v eni majhni zaprti garaži, bi se res moralo poznati na temperaturi vrat. Verjetno bi tudi z roko zaznal to razliko glede na ostala vrata.

MadMax ::

Z eno termokamerco pofirbcat po vratih :)
Na roko se morda ne bo čutilo, bi pa znal že cenen IR termometer pokazat kako stopinjo/dve razlike.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

m0LN4r ::

50 Garaz, pa 760W samo nekaj ljudi rabi pozabiti prizgano luc ali nek manjsi porabnik ala susilc sadja pa je, al pa laufa kaka klima za razvlazevanje.
Mas po 4-6 starih neonk, povprecno 8 ljudi pozabi prizgano luc in imas 760W tudi takoj.

PS:
No mene se vedno zanima od kod in kako je prisla ven stevilka 760W
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Baja ::

ene 4 grafe bi lahko na 750w obesjo. ponoci ko je tišina se sprehodi od vrat do vrat in poslušaj. 4 grafe bi moral slišati.

drugače pa ja, 50 garaž, pozabljena luč, kakšni senzorji (praviš da je dvižna rampa, verjetno tudi v idle nekaj spije), pa mas hitro 700w

m0LN4r ::

Gre en sosed noze brusit za pol ure, pa je tudi ze 1kw za tisti dan ali karkoli podobnega. 50 garaz 50 cudes.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Tody ::

Ugasnes elektriko in počakas kdo bo skočil, če vec njih gresta pogledat v garažo :)

srus ::

Hvala za komentarje, še nekaj pojasnil:

- kako vem, da je moč 760 W in konstantna? Števec je novejši,digitalni, deliš odčitke porabe z urami med odčitki, opazuješ konstanto utripanje lučke na števcu - 1000 utripov za kwh
- garaže so stare dobrih 40 let, do letos nikoli ni bilo problemov s porabo, da bi sedaj nekdo začel pozabljati ugašati luč je malo verjetno. Pa še prižgana luč oz. luči bi se videle skozi garažna vrata

m0LN4r ::

Pa ze 40 let opazujes porabo? Dej posliki to, ker moj digitalni stevec kaze vrednost kr v kwh in ne utripa nic.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

sslavc ::

Zmrzovalna omara v garaži?

m0LN4r ::

sslavc je izjavil:

Zmrzovalna omara v garaži?

Najverjetneje ali kak hladilnik za pir xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

srus ::

m0LN4r je izjavil:

Pa ze 40 let opazujes porabo? Dej posliki to, ker moj digitalni stevec kaze vrednost kr v kwh in ne utripa nic.

Me spominjaš na poslanca Mariniča, ki je bil s kmetov doma, pa ni vedel, da se v mestih plačujejo položnice s stroški.

Sedaj pa, prosim, najdi kakšno drugo temo za svoje trolanje.

m0LN4r ::

srus je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Pa ze 40 let opazujes porabo? Dej posliki to, ker moj digitalni stevec kaze vrednost kr v kwh in ne utripa nic.

Me spominjaš na poslanca Mariniča, ki je bil s kmetov doma, pa ni vedel, da se v mestih plačujejo položnice s stroški.

Sedaj pa, prosim, najdi kakšno drugo temo za svoje trolanje.

Vem sem bil kr nekaj let v mestu, oz. sem ze vec kot 10 let placujem stroske, ampak tak femen res ne poznam, da se 760W drasticno pozna na poloznici vsaj 50 gospodinjstev xD
Ce je tak problem, bi ze zdavni nasli krivca. Najbolj hecno pa je, da se gre sum o rudarjenju in igra detektiva... Ze vec kot pol leta, se je nehalo z rudarjenjem celo pa z takimi mini sistemi z 760W, ker je vec profita, ce je sistem ugasnjen xD

Ne trolam, me resno zanima kaj bo na koncu te zgodbe. Seveda z slikico, da nebo res na koncu mala zmrzovalna skrinja pri dveh sosedih xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Mehmed ::

Kako elektricno kolo/skiro/motor, ki ga lastnik polni tam se mi zdi verjetneje od skrinje al pa rudarjenja.

Aquafriend ::

Rudarjenje se vec ne splaca v sloveniji. Celo tisti, ki imajo ogromne farme jih zapirajo. Ne pa za ta drobiz. Razen ce ni kaksna nova fora, ki jo ne poznam.

Zgodovina sprememb…

Stari maček ::

Par vzdrževalcev akumulatorjev, pa se nabere. Ali pa kdo električno vozilce malo polni.

Zgodovina sprememb…

Oberyn ::

srus je izjavil:

Problem je, da nimam dostopa do zgoraj navedene opreme,

Glede toplotnega senzorja, telefoni CAT imajo termično kamero, ki je kar natančna. Jaz imam tak telefon in ko pridem domov z dela, lahko vidim, če mi je maček ležal na povštru, kar sem mu izrecno prepovedal. Najdi enega s takim telefonom in čekiraj vrata. Čeprav bi rekel, da je 800 w premalo, da bi ogrelo vrata, ker grelo bi tudi stene, strop in tla, na vrata potem bolj malo odpade.
Ampak kar sem hotel reči, če nekdo troši elektriko v svoji ali najeti garaži, potem vam jo ne krade, edino lahko rečeš, da jo prekomerno troši, pa še to samo, če imate potrošnjo limitirano v pogodbi. To je velika razlika, ker kraja je kaznivo dejanje, hladilnik v najeti garaži pa menda ni kaznivo dejanje.

Furbo ::

Jap, zabavno mi je tisto o klicanju policije. Tudi če pridejo, ne vem kateri sodnik bo podpisal nalog za preiskavo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Matko ::

srus je izjavil:

V kompleksu 50 garaž v tripleksu nam električni števec kaže dan in noč konstantno porabo elektrike okoli 760 W. Sumimo, da nam nekdo rudari kriptovalute, verjetno ne gre za gojenje travice ali polnenje akumulatorjev. Kako odkriti krivca?


Je 760W izračunano povprečje? Ali konstantna poraba noč in dan?

Lahko se poskusi s IR kamero.

Tokovne klešče in najprej pomeriš vsako nadstropje posebej, nato pa slediš naprej. OPOZORILO: to naj počne strokovno usposobljena oseba.

Nadometna ali podometna inštalacija.

Od kod si? Lahko odgovoriš tudi privat.

RobertDev ::

Kaj trolate da se ne splača rudarjenje, če se pa položnica deli na 50 osebkov lol :d

DeeJay ::

750W konstantne porabe je cca 0,1€ na uro kar pomeni 2,4€/dan oziroma 72€ na mesec.

twom ::

1W porabe 24/7 je 1 EUR na leto.

starfotr ::

Ne ni.

24 Wh na dan.
8760 Wh = 8,760 kWh x 0,15 eur= 1,31 eur za 1 W celo leto. 30 % si kiksnil.

Ribič ::

Jao no pa menda se ne boste šli kregati za teh par centov elektrike. Poraba še slab kW ni omembe vredna, še moj namizni računalnik požre več štroma, go igram igrice itd.
Vse ribe so mi pobegnile!

IL_DIAVOLO ::

twom je izjavil:

1W porabe 24/7 je 1 EUR na leto.


Upam, da mi ne obracunavas elektrike :D

Furbo ::

Ribič je izjavil:

Jao no pa menda se ne boste šli kregati za teh par centov elektrike. Poraba še slab kW ni omembe vredna, še moj namizni računalnik požre več štroma, go igram igrice itd.

Blokarji so itak nori, enkrat sem delal v enemu bloku na Viču (kao malo bolj fancy), folku se je zmešalo, ker je pleskar natočil en lavor vode iz skupne pipe.
Meni je šel pa en kreten gledat napise na vseh mašincah, koliko kurijo, ker sem bil en šiht priklopljen na skupni štrom in je potem naredil nek nor izračun, po katerem bi morali vsi moji stroji delati na polno celih 10ur.
(tu si zamislite dvojni facepalm)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mirator ::

Mislim, da je tole brez veze in da OP spada med "blokarje", kot jih je poimenoval @Furbo. Ni jasno ali gre za konstantno moč 760 W, kar bi na mesec pomenilo porabo ca 547 kWh, ali gre za mesečno porabo 760 Wh. In v nobenem primeru ne gre za krajo ampak za neupravičeno porabo, kar pa z lahkoto sanira upravnik, samo jeviti mu je treba.

RegulusDraco ::

pomojm je tip izmeru koliko mu računalnik porabi za rudarjenje kriptovalut in zdaj ga zanima če ga lahko dobijo, če računalnik postavi v garažo.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

RegulusDraco ::

srus je izjavil:

Sumimo, da nam nekdo rudari kriptovalute


zakaj tako natančna ocena?

Preprosto....ali je imate internet v garažah? Ali se je v garažah pojavil kak Wi-Fi? :)
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

srus ::

Gospoda "vilska" mirator in RegulusDraco, pozdrav od "blokarja".

Predno trabunjata naprej, bi vaju prosil, da prebereta moje poste zgoraj, še posebej naslednje citate:

"konstantno porabo elektrike okoli 760 W", "760 W moči", "Sem malo lovil wifije okoli garaž, vendar je omrežij iz bližnjh stavb preveč", "kako vem, da je moč 760 W in konstantna? Števec je novejši,digitalni, deliš odčitke porabe z urami med odčitki, opazuješ konstanto utripanje lučke na števcu", "upravnik pa se zaenkrat tudi ne zmiga in ne pokliče policije".

Se mi zdi zelo neumno, da bi lastniki garaž subvencionirali lopova, pač nismo več v socializmu. Kar morda nekateri, ki goljufajo pri študenstkem statusu in delu, davkih, študijskih ali delovnih obveznostih morda težje razumejo.

St235 ::

deliš odčitke porabe z urami med odčitki

torej je povsem možno, da poraba ni konstantna?

opazuješ konstanto utripanje lučke na števcu

a lučka dejansko različno utripa glede na porabo? Kakšna razlika v porabi mora bit, da opaziš razliko?

"upravnik pa se zaenkrat tudi ne zmiga in ne pokliče policije".

policija tukaj nima nikakršnih pristojnosti, to je civilno pravna zadeva.

Se mi zdi zelo neumno, da bi lastniki garaž subvencionirali lopova, pač nismo več v socializmu.

sploh veste kaj vse je priklopljeno na tisti števec in kakšna je idle poraba garaže? 50 garaž pomeni kar lepo število luči. po možnosti imate tudi ogrevanje dovoza ali kaj podobnega na timerju in se avtomatično čez zimo prižge.

760w na uro je relativno majhna poraba, ki jo doseže že par luči in ena skrinja.

Cange ::

Ko se enkrat pojavi teh 760W izklopi varovalko, priklopi nazaj in štopaj koliko časa je potrebno da se spet pojavi 760w. Poročaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cange ()

twom ::

starfotr je izjavil:

Ne ni.

24 Wh na dan.
8760 Wh = 8,760 kWh x 0,15 eur= 1,31 eur za 1 W celo leto. 30 % si kiksnil.

Potem pa rabiš nujno zamenjat dobavitelja električne energije.
Jaz plačujem ET (enotno tarifo) 0,121451 EUR z DDV za 1kWh uro, kar v primeru 1W 24/7 znese točno 1,06 EUR na leto.

Se pravi za hitro oceno bo 1 EUR za 1 W stalne porabe v redu...

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: twom ()

c3p0 ::

Pa vsi ostali prispevki? Vzami celoten znesek položnice in deli s številom kWh, to je edina pravilna cifra.

starfotr ::

On ima super ugodnega dobavitelja, unikum v Sloveniji in ne plačuje prispevkov. Sploh.

DeeJay ::

twom ma čist prav. Lansko leto sem plačal točno 0,125463981654006€ za kWh skupaj z vsemi prispevki in DDV. Sem pri Gen-I.
 Obračun

Obračun



Za 6977 kWh sem plačal 875,3622€ z DDV oziroma 717,51€ brez DDV.
Če kdo plačuje več se mora pač vprašat, če ni čas, da zamenja ponudnika.

starfotr ::

Če porabiš 300-400 kWh, kolikor je povprečno v Sloveniji na mesec in imaš obračunsko moč 7 kW, bo znesek, ne glede na ponudbo in dobavitelja cca. 0,15 eur/kWh.

Če si pa velik porabnik, potem pa itak pade cena na enoto energije.

Jaz sem navedel povprečja, če ste odklonski, z velikimi porabami, potem jaz to ne morem vedet.

c3p0 ::

Seveda, več porabiš, bolj se izniči znesek fiksnih prispevkov, omrežnine. Slabo gledam, ali pa je ne vidim na zgornji sliki.

m0LN4r ::

Mene zanima legenda za utripanje, nas digitalni stevec kr v stevilkah kaze trenutno porabo, ni nobene lucke
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

LeyaPrive ::

DeeJay je izjavil:

twom ma čist prav. Lansko leto sem plačal točno 0,125463981654006€ za kWh skupaj z vsemi prispevki in DDV. Sem pri Gen-I.
 Obračun

Obračun



Za 6977 kWh sem plačal 875,3622€ z DDV oziroma 717,51€ brez DDV.
Če kdo plačuje več se mora pač vprašat, če ni čas, da zamenja ponudnika.


Tole imaš še stare akcijske cene. Ko ti akcija poteče bo bolele za ene 10-15 % vsaj :( Pri nas se kar pozna, ker os nove cene v akcijah kar višje.

darkolord ::

St235 je izjavil:

a lučka dejansko različno utripa glede na porabo? Kakšna razlika v porabi mora bit, da opaziš razliko?
Lučka seveda utripa glede na trenutno porabo/moč. 1000 utripov na kWh. Štopaš na primer eno minuto in prešteješ število utripov in dobiš povprečno moč v zadnji minuti. Ali pa štopaš čas med utripi.

Tastari števci imajo pa krog ki se vrti s hitrostjo, odvisno od trenutne moči.

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

Čisto možno, da ima nekdo zamrzovalno skrinjo v garaži s kakšno robo notri ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

steev ::

srus, kje pa je to? danes, ko sem šel po avto v garažo, sem zavohal nekaj. je bil očitno pravi veter.
:|

Matko ::

OP pravi, da je poraba konstantna.
Potem je lahko nekaj v stilu: luč, gretje, računalnik,...

hladilnik se občasno vključi in izključi

Dimnik ::

c3p0 je izjavil:

Seveda, več porabiš, bolj se izniči znesek fiksnih prispevkov, omrežnine. Slabo gledam, ali pa je ne vidim na zgornji sliki.


Kaj ne vidiš na sliki? Imaš vse postavke

smacker ::

Ste že ugotovili, kdo se z električnim/hibridnim avtom vozi? :D
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Električni števec

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
334917 (1317) starfotr
»

Prevelika poraba električne energije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5712243 (10561) feryz
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722056 (18783) Okapi
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749528 (36152) Duhec
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110774 (9222) Pyr0Beast

Več podobnih tem