» »

Peka rib

Peka rib

lolipop2 ::

Zanima me, če obstaja kar, kar bi poenotavilo peko rib. Zakaj sprašujem? Ker če ribo pečem v stanovanju, še cel teden smrdi. Žara pa ne bi postavljal za dve postrvi. Posodo z oljem na plin pa tudi ne bi ven vlekel za vsakič, ko bi pekel ribe.
A obstaja kakšna posoda na npr. elektriko, da daš notri dve ribi, spečeš na balkonu na hitro in je to to?

billy ::

billy ::

facepalm ::

Peces v ponvi ali v pecici?
Ce peces v ponvi si kupis "prenosni" indukcijski kuhalnik za 30€.

harvey ::

Zanima me, če obstaja kar, kar bi poenotavilo peko rib

Ni vse samo peka. Poskusi kdaj na lešo (kuhane).
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

billy ::

Tole sem jaz gledal oz novi Pulse model, je za kaj?

MonoPattern ::

Jaz uporabljam navadno električno ponev, ki jih prodajajo povsod: https://www.mimovrste.com/elektricne-po.... Tu se lepo spečejo, samo ne verjeti tem, da se nič ne prime. Je treba kar namazat z oljem. Pa prej speci noter kaj drugega, da se navadiš na termostat. Bolje da zažgeš jajca ali piščanca, kot pa ribe.

m0LN4r ::

lolipop2 je izjavil:

Zanima me, če obstaja kar, kar bi poenotavilo peko rib. Zakaj sprašujem? Ker če ribo pečem v stanovanju, še cel teden smrdi. Žara pa ne bi postavljal za dve postrvi. Posodo z oljem na plin pa tudi ne bi ven vlekel za vsakič, ko bi pekel ribe.
A obstaja kakšna posoda na npr. elektriko, da daš notri dve ribi, spečeš na balkonu na hitro in je to to?

Kako dolgo peces? Napo imas prizgano in okna odprta? Jaz pecem nekaj minut, potem pa dvakrat na veliko zluftam, pa fertik. Ce treba pred spanjem se enkrat odprem vsak okna za 2-3 minute pa je to to.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

profii ::

V pečici si poskusil?

Tudi sam jih ne pečem več zaradi istega razloga :)

kingsix ::

Naredit ribe je najboljs enostavno od vsega.
Ponev.. Ribe(svež brancin ali orada) očistiš, posoliš, not v njo daš zelišča in malo naoljiš. Daš v ponev na eno stran.. 8-10min..obrneš.. 8-10 min and DONE.
Nikoli prijelo, nikoli zažgalo.. Delam pa 2x na teden. Prime se če premalo spečeš in koža ni lepo pečena.

MIHAc27 ::

Jaz dam na pekač peki papir, potem nanj na rezine narezan krompir, nato nanj 2-3 postrvi. Polijem malo z olivnim oljem (pa v postrv čubulo, česen). Pečem skoraj uro na 180 v pečici, ponavadi obrnem zadnjih 10 minut.
Okno odprem ko začnem peči, pa ostanke ribe po kosilu čim prej v koš. Še nikoli ni stanovanje smrdelo cel teden. Tisti dan pa ja. Do večera je že ok.

r3dkv1c4 ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz dam na pekač peki papir, potem nanj na rezine narezan krompir, nato nanj 2-3 postrvi. Polijem malo z olivnim oljem (pa v postrv čubulo, česen). Pečem skoraj uro na 180 v pečici, ponavadi obrnem zadnjih 10 minut.
Okno odprem ko začnem peči, pa ostanke ribe po kosilu čim prej v koš. Še nikoli ni stanovanje smrdelo cel teden. Tisti dan pa ja. Do večera je že ok.

1h pečeš ribo?

Really?

Postrvi nimaš kaj pečt več, kot 35 min....;)
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

Tilen ::

Ribo dam v pečico in izberem program za peko rib. Podobno temu spodaj. :)

 x

x

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

krneki0001 ::

za peko rib v stanovanju ali na balkonu je najboljša zadeva to:
https://www.bigbang.si/content/images/t...

Daš notri olje, segreješ na orenk temperaturo, položiš ribe notri in pokrite pečeš 5 minut, potem pa odkriješ in obrneš ribe in pustiš odkrite še par minut da se zapečejo (da koža hrustlja).
Edina stvar je da okoli te "ponve" položiš papirnate brisače, zaradi olja, ki šprica naokoli.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

St235 ::

Drugače pa veliko razliko naredi tudi sous vide.

Killermode ::

St235 je izjavil:

Drugače pa veliko razliko naredi tudi sous vide.

Za ribo? Hmmmm bo treba sprobat. Ni slaba ideja.
Si že kdaj probal Orado?

St235 ::

ja, pa tudi recimo morski list, morsko žabo, zobatce, pa seveda losos in tuno.

Za orado mislim, daš tam okol 53 stopinj in pol ure (odvisno od velikosti).

krneki0001 ::

A ni sous vide za zelo počasno kuhanje, kar pri ribah ni ravno zaželjeno (no vsaj z moje strani)?


Sam se držim pravila za razbeljen žar:
1cm debeline ribe ~ 3 minute pečenja na eni strani.
Torej, orada nekje 650g je približno 3cm debela riba in se peče 9 minut na eni strani ter 9 na drugi.

Pa nikoli ribe dajat na premalo segreto ponev ali žar, vedno mora biti orenk vroče, da odzunaj zakrkne, notri se pa skuha.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

Killermode ::

nebivedu orade najraje pečem v pečici z malo olivnega olja in belega vina, košček limone, vejica rožmarina, strok česna, vejica peteršilja. Vsaka posebej zavita v peki papir. in se lepo počasi "skuha/speče". Postrvi imam pa rajše malo bolj zapečene tudi od znotraj bolj pečene kot kuhane.

HappyPills ::

Ribe 1x na teden pečem na balkonu. Plinski Weber. Top!

MIHAc27 ::

r3dkv1c4 je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Jaz dam na pekač peki papir, potem nanj na rezine narezan krompir, nato nanj 2-3 postrvi. Polijem malo z olivnim oljem (pa v postrv čubulo, česen). Pečem skoraj uro na 180 v pečici, ponavadi obrnem zadnjih 10 minut.
Okno odprem ko začnem peči, pa ostanke ribe po kosilu čim prej v koš. Še nikoli ni stanovanje smrdelo cel teden. Tisti dan pa ja. Do večera je že ok.

1h pečeš ribo?

Really?

Postrvi nimaš kaj pečt več, kot 35 min....;)


V 35 minutah krompir še ni pečen. Je pa res, da bi lahko dal ribo malce kasneje kot krompirček. Ampak če je konkretna (500g očiščena) potem kar raje vidim, da je malce dlje v pečici. Zažgala se mi do sedaj še ni...

genesiss ::

Jaz porcijske orade/brancine v pečici pečem 20minut. Dam pa krompir malo prej notri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Machete ::

Smem dodati en način za mene skoraj najboljše ribice, meddrugim tudi najcenejše in menda najmanj toksične..

Obglaviš sardelo, odrežeš rep, odpreš, potegneš ven drobovino in razpreš file. Tako jih položiš s kožo navzdol na peki papir čez cel pekač, naoljiš, zmerno debele rezine česna čez, ter petršilj. Tako zapečeš po želji. Lahko je to 15 min na 210 ali pa pol ure, da so skoraj kot čips. Raziskujem veliko rib a se vedno se vračam k temu receptu.. Malo več je dela, ker pol kile kar vzame ene 20 min..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

St235 ::

krneki0001 je izjavil:

A ni sous vide za zelo počasno kuhanje, kar pri ribah ni ravno zaželjeno (no vsaj z moje strani)?


Sam se držim pravila za razbeljen žar:
1cm debeline ribe ~ 3 minute pečenja na eni strani.
Torej, orada nekje 650g je približno 3cm debela riba in se peče 9 minut na eni strani ter 9 na drugi.

Pa nikoli ribe dajat na premalo segreto ponev ali žar, vedno mora biti orenk vroče, da odzunaj zakrkne, notri se pa skuha.


nope, sous vide je namenjen temu, da enakomerno termično obdelaš hrano. Določene jedi res rabijo dalj časa, vendar ribe niso med njim.

S sous vide dosežeš točno to kar pišeš.

krneki0001 ::

Moram probat.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

harvey ::

St235 je izjavil:

ja, pa tudi recimo morski list, morsko žabo, zobatce, pa seveda losos in tuno.

Za orado mislim, daš tam okol 53 stopinj in pol ure (odvisno od velikosti).


Tam 42 °C /35 min recimo se preferira losos (debelina dva prsta), odvisno od lastne preference, se pa najbolj dogaja glede strukture tam do 60 °C. Pa še ena velika finta je pri sous vide in ribe - če serviraš ribe tople jih prej porcioniraš, če pa serviraš kuhane hladne pa obratno, porcioniraš potem.

Morski list pa je najboljša klasika kot ga strežejo v bistrojih - odstranjena koža, pečen na putru s kostmi in potem filiran. Po vrhu pa lešnikovo maslo :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

krneki0001 ::

Kako pa kaj cenite ribe, recimo po okusih?

Za jadranske ribe je moja ocena nekako tako:
1.) kovač
2.) kirnja
3.) zobatec
4.) škarpena
5.) grdobina (morska žaba) repi za na žar, ostalo za brodet
6.) brancin
7.) orada
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

janezvalva ::

peka rib na lavi:

Kaboom ::

S tega jem najbolj okusne ribe zadnje čase:


Električni smoker. Namočiš namenske lesene pelete, daš na spodnjo ploščo in po želji posipaš s sladkorjem, zgoraj na rešetko vržeš ribo in pozabiš za 30min-60min odvisno od teže. Dobro za balkon - med samo peko se ne kadi pretirano ven iz smokerja. Od €50 do €200.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

harvey ::

krneki0001 je izjavil:

Kako pa kaj cenite ribe, recimo po okusih?

Za jadranske ribe je moja ocena nekako tako:
1.) kovač
2.) kirnja
3.) zobatec
4.) škarpena
5.) grdobina (morska žaba) repi za na žar, ostalo za brodet
6.) brancin
7.) orada

Pozabil si na "smeti" - sardela, sardon, trilja (bradač), lokarda, cipelj, mali osliči.. to je na moji listi vse pred temi veličastnimi 7:)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

IL_DIAVOLO ::

Riba se pece na hitro, ne pa dimi pol ure. Taka riba je suha, ko puscavski pesek.

Drugace pa cez losos ga ni.

harvey ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Riba se pece na hitro, ne pa dimi pol ure. Taka riba je suha, ko puscavski pesek.

Drugace pa cez losos ga ni.

Pa si že jedel toplo dimljene ribe? Tvoja trditev niti najmanj ne pije vode. Ni vse samo gardela:)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

lolipop2 ::

Mene pri ribah moti bolj post-produkcija, se pravi čiščenje posod (olje...) in smrad v kuhinji. Rad bi to nekako zreduciral na minimum. Velikokrat zaradi tega sploh ne pričnem s peko :-/

krneki0001 ::

Naoljene posode prvo obrišeš s papirnatimi brisačami, da popivnajo vse olje, potem pa opereš kot vsako drugo.

Smrad v kuhinji? Meni pečene ribe dišijo in ne smrdijo. Smrdi mi hobotnica ko se kuha, zato jo kuham vedno zunaj.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

nejcek74 ::

še pečenje v soli, je precej manj vonja v kuhinji:
- ribo očistiš znotraj, zunaj načeloma ne, kožo po pečenju zavržeš
- zakoplješ v sol (lahko tudi 50% sol, 50% moka, plus toliko vode (lahko tudi beljaki), da po mešanju dobiš drobtinam podobno strukturo), paziš da sol ne pride v ribo
- pečeš v pečici predogreti na 180°C, 1h/za vsak kg ribe, vsekakor je ta način bolj primeren za večje ribe od 0.5 kg navzgor
- ko je zadeva pečena, razbiješ solni oklep, paziš da sol ne pride v stik z mesom, potegneš kožo z ribe in razdeliš meso
zdi se mi, da na tak način ribje meso ostane dovolj sočno, ohrani večino originalne kvalitete ter nežno pridobi okus s pečenjem. Slaba stran je slabši izkoristek.
Žar in vonj po dimu imam zelo rad, vendar se mi zdi da pri večini belih rib preveč pokrije nežni okus mesa. Za plave ribe, (dolgočasne) postrvi, (gojeni, premastni) losos ali pa kalamare pa je klasični žar zakon.

Kaboom ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Riba se pece na hitro, ne pa dimi pol ure. Taka riba je suha, ko puscavski pesek.

Drugace pa cez losos ga ni.

Brez skrbi ne izsuši ribe. Predvsem losos je spektakularno okusen tako toplo dimljen.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

zavajon ::

krneki0001 je izjavil:

Kako pa kaj cenite ribe, recimo po okusih?

Za jadranske ribe je moja ocena nekako tako:
1.) kovač
2.) kirnja
3.) zobatec
4.) škarpena
5.) grdobina (morska žaba) repi za na žar, ostalo za brodet
6.) brancin
7.) orada


Moja lista:
1.) Sardon
2.) Sardela
3.) skuša
...

Res pa je, da sam nisem ravno relevanten, ker sem ob morju rasel gor ;)

m0LN4r ::

Kaboom je izjavil:

S tega jem najbolj okusne ribe zadnje čase:


Električni smoker. Namočiš namenske lesene pelete, daš na spodnjo ploščo in po želji posipaš s sladkorjem, zgoraj na rešetko vržeš ribo in pozabiš za 30min-60min odvisno od teže. Dobro za balkon - med samo peko se ne kadi pretirano ven iz smokerja. Od €50 do €200.

Kako temperaturo to dosega? Je primerno tudi za meso?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Kaboom ::

m0LN4r je izjavil:

Kaboom je izjavil:

S tega jem najbolj okusne ribe zadnje čase:


Električni smoker. Namočiš namenske lesene pelete, daš na spodnjo ploščo in po želji posipaš s sladkorjem, zgoraj na rešetko vržeš ribo in pozabiš za 30min-60min odvisno od teže. Dobro za balkon - med samo peko se ne kadi pretirano ven iz smokerja. Od €50 do €200.

Kako temperaturo to dosega? Je primerno tudi za meso?


Mislim da nekje nad 180°C - jaz sem na svojega dodal termostat s sondo in termometer ;) zakon rebrca >:D
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

koyotee ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Riba se pece na hitro, ne pa dimi pol ure. Taka riba je suha, ko puscavski pesek.

Drugace pa cez losos ga ni.


Lol, dimljena riba je top of the top.
In ne, čez losos je polno rib, poglej video https://m.facebook.com/story.php?story_...
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

r3dkv1c4 ::

MIHAc27 je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Jaz dam na pekač peki papir, potem nanj na rezine narezan krompir, nato nanj 2-3 postrvi. Polijem malo z olivnim oljem (pa v postrv čubulo, česen). Pečem skoraj uro na 180 v pečici, ponavadi obrnem zadnjih 10 minut.
Okno odprem ko začnem peči, pa ostanke ribe po kosilu čim prej v koš. Še nikoli ni stanovanje smrdelo cel teden. Tisti dan pa ja. Do večera je že ok.

1h pečeš ribo?

Really?

Postrvi nimaš kaj pečt več, kot 35 min....;)


V 35 minutah krompir še ni pečen. Je pa res, da bi lahko dal ribo malce kasneje kot krompirček. Ampak če je konkretna (500g očiščena) potem kar raje vidim, da je malce dlje v pečici. Zažgala se mi do sedaj še ni...

Čaki, a se pogovarjamo o peki rib ali o peki krompirja?

Riba se nima kaj pečt več kot pol ure, odvisno od temperature, +-5min.

Sam krompir vedno pečem ločeno, pol ure prej žačnem z njegovo perko.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Aquafriend ::

Tistim, ki ribe smrdijo, sprasujem koliko zacimb in katere zacimbe dajete not. Ker dolocene zacimbe dokaj omilijo vonj rib in dodajo svoj vonj zacimb, ki disi. Mal vec dodat. Drugac za na ribe je petersilj klasika. Rad pa dodam zacimbo koper, ki mi res dodatno izboljsa okus za vsaj 20%. Tudi pise, da je priporocljiv za ribe.

Zgodovina sprememb…

Alfa Dog ::

Na ribe iz ribogojnice: sol, poper, cesen, rozmarin, timijan, petersilj
Na divje ribe: vcasih sol

Aquafriend ::

Se en nacin kako omiliti vonjave rib. Pokapljas z limono po ribi in pustis stat 30 min. Ali pa dodas kis z različno aromo (zeliščni, pehtranov, vinski kis itd. Po peki v posodo tudi das kis, ki tudi nevtralizira vonj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hrana (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9110701 (2492) IzRezije
»

Rad jem ribe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9716706 (3493) Ben Dover
»

Rabim nasvet za popoln steak (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13320660 (12676)          
»

Kje kupujete sveže očiščene ribe?

Oddelek: Loža
236363 (5667) mancini
»

Peka na žaru - maščoba pada po oglju...? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5123474 (20465) BigWhale

Več podobnih tem