» »

Tristrane POKOČNE PRIZME

Tristrane POKOČNE PRIZME

Bikica195 ::

Lep pozdrav :)
Da končno raztajčam, katere vse so tristrane pokončne prizme. ALI so to vse te, ki sem jih spodaj naštela ali katera ne spada sem?

- Pokončna tristrana, ki ima za osnovno ploskev pravokotni trikotnik
- Pokončna tristrana, ki ima za osnovno ploskev enakokraki trikotnik
- Pokončna tristrana, z osnovno ploskvijo raznostraničnim tirkotnikom.
(sem enakostranični trikotnik ne spada, saj je prizma, ki ga ima za osnovno ploskev pravilna)

Kako pa veš po katerem tirkotniku te sprašuje naloga, npr. če zapišem kar konkretno kakšno mislim:
1. (matematika 3.letnik srednje ekonomske šole) iz DZ - ja -->Izračunaj višino pokončne tristrane prizme, ki ima prostornino 240m na kubik, za osnovno ploskev pa ima trikotnik s stranicami, dolgimi 4m, 13m in 15m. KAKO VEŠ KATERI TRIKOTNIK JE MIŠLJEN?

HVALA vsem za pomoč!

profii ::

Zakaj nova tema?

Bikica195 ::

profii je izjavil:

Zakaj nova tema?


Zakaj pa ne :), mi znate pomagati?

Jarno ::

Bikica195 je izjavil:

1. (matematika 3.letnik srednje ekonomske šole) iz DZ - ja -->Izračunaj višino pokončne tristrane prizme, ki ima prostornino 240m na kubik, za osnovno ploskev pa ima trikotnik s stranicami, dolgimi 4m, 13m in 15m. KAKO VEŠ KATERI TRIKOTNIK JE MIŠLJEN?

HVALA vsem za pomoč!


Mišljen je "raznostraničen trikotnik" v tem primeru.
V vsakem primeru velja: v = V:O

Torej moraš izračunati O oz. ploščino trikotnika, ki predstavlja osnovno ploskev prizme, saj V že poznaš.
Namig, to storiš s heronovim obrazcem:

s = (a+b+c)/2
O = koren[s*(s-a)*(s-b)*(s-c)]
#65W!

imagodei ::

> Zakaj pa ne (nova tema)?

Ker je proti pravilom foruma morda? A v tisti temi nisi dobila ustreznega odgovora?

Volumen katerega koli preprostega telesa (kvader, cilinder, prizma ...) je osnovna ploskev krat višina, torej ploščina osnovne ploskve * višina telesa:

Skice in obrazci nekaterih pokončnih prizem

Prizma @ Astra.si (by Andrej Škraba)

Mogoče bi bilo bolj fino, da bi razumela problem - ker če znaš izračunat ploščino osnovne ploskve, potem je izračunat volumen prizme - trivialno. ;)
- Hoc est qui sumus -

Bikica195 ::

Tu ne sprašujem znova o postopku za nalogo v moji 1. temi o prizmah, tukaj sprašujem nekaj popolnoma drugega. Bi to morala zapisati tja? No bom sedaj vse kar je matematičnega sem zapisovala, pa tudi če se bo šlo o EKSPONENTNI FUNKCIJI oz. nečemu, ki ni povezano z geometirjo?

Hvala obema za pomoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bikica195 ()

profii ::

Bikica195 je izjavil:

Tu ne sprašujem znova o postopku za nalogo v moji 1. temi o prizmah, tukaj sprašujem nekaj popolnoma drugega. Bi to morala zapisati tja? No bom sedaj vse kar je matematična sem zapisovala, pa tudi če se bo šlo o EKSPONENTNI FUNKCIJI?

Hvala obema za pomoč!


Trma ;)

Bikica195 ::

profii je izjavil:

Bikica195 je izjavil:

Tu ne sprašujem znova o postopku za nalogo v moji 1. temi o prizmah, tukaj sprašujem nekaj popolnoma drugega. Bi to morala zapisati tja? No bom sedaj vse kar je matematična sem zapisovala, pa tudi če se bo šlo o EKSPONENTNI FUNKCIJI?

Hvala obema za pomoč!


Trma ;)



Bikica ja ;)

imagodei ::

Bikica195 je izjavil:

Tu ne sprašujem znova o postopku za nalogo v moji 1. temi o prizmah, tukaj sprašujem nekaj popolnoma drugega. Bi to morala zapisati tja? No bom sedaj vse kar je matematičnega sem zapisovala, pa tudi če se bo šlo o EKSPONENTNI FUNKCIJI oz. nečemu, ki ni povezano z geometirjo?

Hvala obema za pomoč!

OK, tole je res nek mejen primer. V obeh primerih gre za prizmo, tako da bi bilo kamot združeno. Po drugi strani - ja, sem spregledal, da gre za drugačno vsebino.

Pa kljub vsemu - izhajaš iz tega, da je volumen prizme = Ploščina osnovne ploskve * višina. (Brez poznavanja Heronove formule se pač nekoliko zamudiš (precej?), da izračunaš ploščino osnovne ploskve (trikotnika), ampak gre tudi tako. Ni videt prav "kosmat" problem.)
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Bikica195 ::

Bila bi vesela, če bi kdo imel čas in mi pomagal pri postopku reševanja spodnnje naloge.

Osnovna ploskev prizme je enakokraki trikotnik z osnovnico c= 10cm in krakom (a)= 13cm. Površina meri 300cm2
Kolikšen je volumen te prizme? (Rešitev naj bi bila 300kubičnih cm).

Naloge sem se lotila tako da sem izpisala podatke , b= 13cm, c=10cm, S= 300cm2

Nato izpisala formulo za izračun prostornine, ki se glasi c*Vc/2 * višina prizme; nato sem izračunala Višino na c s formulo Vc na kvadrat = b2 - c/2 na kvadrat in dobila da je dolga 12cm.
Nikakor ne zgruntam kako naj dobim zdaj samo še višino. Poskušala sem kar iz površine ki je dana vendar mi ne pride prav.


Hvala za pomoč :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bikica195 ()

neverlucky ::

Tvoja prizma je sestavljena zgoraj in spodab iz dveh trikotnikov, ob strani imas pa se 3 pravokotnike. Sestevek ploscin vseh 3 pravokotnikov in obeh trikotnikov je enak povrsini prizme.

Za trikotnika ploscine poznas (10*12/2=60). Vsi trije pravokotniki pa bodo imeli za eno stranico visino prizme, za drugo stranico pa stranico trikotnika, odvisno kateri pravokotnik gledamo.

Ce oznaciva z v visino prizme, potem imava pravokotnike, ki imajo ploscine 13*v, 13*v in 10*v.

Ce vstaviva vse to v enacbo za ploscino dobiva:

2*60 + 13*v + 13*v + 10*v = 300
36v = 180
v = 5

Potem pa je prostornino prizme enostavno izracunat in rezultat je pravi :)

Bikica195 ::

neverlucky je izjavil:

Tvoja prizma je sestavljena zgoraj in spodab iz dveh trikotnikov, ob strani imas pa se 3 pravokotnike. Sestevek ploscin vseh 3 pravokotnikov in obeh trikotnikov je enak povrsini prizme.

Za trikotnika ploscine poznas (10*12/2=60). Vsi trije pravokotniki pa bodo imeli za eno stranico visino prizme, za drugo stranico pa stranico trikotnika, odvisno kateri pravokotnik gledamo.

Ce oznaciva z v visino prizme, potem imava pravokotnike, ki imajo ploscine 13*v, 13*v in 10*v.

Ce vstaviva vse to v enacbo za ploscino dobiva:

2*60 + 13*v + 13*v + 10*v = 300
36v = 180
v = 5

Potem pa je prostornino prizme enostavno izracunat in rezultat je pravi :)


HVALA :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PRIZME - MATEMATIKA

Oddelek: Šola
6656 (403) 0bv10uStr0ll
»

[Naloga] Matematika

Oddelek: Šola
61771 (1278) lebdim
»

matematika, geometrije v ravnini, telesa

Oddelek: Šola
202997 (2366) manniac
»

matematika-pomoč

Oddelek: Šola
62186 (1937) Math Freak
»

problem Permutacijske grupe

Oddelek: Šola
81145 (827) RO87

Več podobnih tem