» »

Zunanji trdi disk - problem !?!

Zunanji trdi disk - problem !?!

SanAndreas ::

Zdravo! :)

Nekaj dni nazaj, ko sem takrat dvignil monitor, da bi ga odnesel, sem ;(( po nesreči potiskal zunanj trdi disk WD Elements Desktop (pogon H:), ki je takrat stal pokonci na mizi, tako da je padel pod pravim kotom (90°) naprej in do zdaj mi še vedno ne dela, čeprav še vedno teče naprej in bela lučka pa sveti pol manj kot pa pred padcem.

V Raziskovalcu mi kaže Removable Disk (H:), ko pa kliknem nanj, se mi pokaže napis tole -> H:\ is not accessible. Access is denied.


Preverim še v Disk Management in vidim, da je disk še vedno zdrav:

Kliknem na WD Elements Desktop (H:) in z desnim gumbom miške pa na Properties, tu pa se vidi naslov Removable Disk (H:) Properties:


Nadaljujem še tam v Tools/pod Error-checking kliknem na Check now... in potem se mi pojavi tole:


Kaj moram še narediti, da mi bo zunanji disk WD (star približno leto dni) deloval normalno? :|

Lepo prosim za pomoč!
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

hojnikb ::

za začetek probaj na kaki drugi masini
#brezpodpisa

SanAndreas ::

Nimam druge mašine razen samo Wi-Fi tablični računalnik, ki sem ga dobil za darilo...
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Ahim ::

S tako malo informacijami je tezko reci kaj 100% zanesljivega razen da kupi nov disk, pa bo 100% deloval.

Recimo 90%, da je disk unicen dokoncno, 5% da je samo mocno poskodovan (brez poskodbe glav) in da bi morda del podatkov lahko spravil dol (na poskodovanih delih se bo pa ustavilo), preostalih 5% pa da si ga izklopil brez demounta (torej ni kaksne hude skode) ali pa da je dejansko prislo do poskodbe, ki pa je cisto lokalna in bo disk se nekaj casa deloval (tistih nekaj poskodovanih sektorjev je/bo pa disk interno premapiral).

Ne vem ali USB-SATA cip v tej zadevi posilja naprej S.M.A.R.T. podatke, a to je najprej za preveriti (ce jih ne, potem odmontiraj disk ven, priklopi direktno na SATA v racunalniku in preveri S.M.A.R.T. ponovno). To bo dalo se najvec informacij, vse drugo je bolj ali manj ugibanje.

SanAndreas ::

@hojnikb
Sem se spomnil, da ima TV tudi USB izhod, sem ga hitro dal preverit in res je delovalo samo na TV, vse slike in filmi delajo normalno, pa sem potem takoj dal nazaj na PC, pa je ostal isti problem, ampak ni bilo Removable Disk:



@Ahim
Ja ampak disk še vedno dela na TV... :|
Kje in s čim pa lahko preverim S.M.A.R.T. status?
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

SanAndreas ::

In še eno prilepim gor za preverjanje statusa v cmd-ju, zgleda da sta oba diska OK:

SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

hojnikb ::

nekaj se ti je v winsah pobrkalo...

za zacetek zamenjaj crko pogona
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

SanAndreas ::

@hojnikb
Sem zamenjal črko iz H: v I: in ponovno resetiral, pa je še vedno isti problem kot na začetku, samo da ni Removable Disk:

SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

DeeCoy ::

Mogoče je problem v ohišju.. Probaj ga vtaknit zadaj v usb, ne na sprednje izhode.

SanAndreas ::

Mogoče je problem v ohišju, kje to vidiš na sprednje izhode, ta disk ima samo zadnje, saj vse je bilo priklopljeno tako kot je bilo pred padcem. Vse mape so lepo prikazane samo na TV in tudi slike in filmi delajo brez problema. Hmmm, ne vem zakaj ne bi deloval na tem računalniku? :|


SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

DeeCoy ::

Mislil sem, da disk priklopiš na račnunalnik zadaj, kjer ima usb vhode, in ne spredaj.

SanAndreas ::

Aha, sem že vtaknil zadaj na usb izhode, pa je isto kot na začetku in je zdaj kot Removable Disk.
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

SanAndreas ::

Prehitro sem tipkal namesto usb izhode je prav usb vhode... :)
A mogoče obstaja kakšen poseben ukaz, da ga lahko "zbudim" od nerodnega padca pod pravim kotom?
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

DeeCoy ::

Jaz bi najprej prosil kolega, da pri njem testiram. Če ne dela, bi ga vzel iz ohišja in priklopil direkt. Če dela, je hin ohišje.

SanAndreas ::

Si mislil na diske v ohišju ali problem v ohišju od računalnika?
Če je ohišje od diska hin, kako pa potem dela vse normalno na TV-ju?:|
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Ahim ::

SanAndreas je izjavil:

Si mislil na diske v ohišju ali problem v ohišju od računalnika?
Če je ohišje od diska hin, kako pa potem dela vse normalno na TV-ju?:|

Ni hin ohisje, ni (vsaj ne dokoncno ocitno) hin disk, zbrkljan je filesystem in/ali particijska tabela/GPT. Ce ti je za podatke cisto vseeno, potem se spilaj z orodji za popravilo (od chkdsk /f dalje), ce ti ni pa prej naredi image diska nekam in se sele potem igraj dalje.

DeeCoy ::

Zaradi padca se je pobrkljal filesystem? Prvič slišim..

Scorpy84 ::

"čeprav še vedno teče naprej in bela lučka pa sveti pol manj kot pa pred padcem"

Meni se tole slisi, kot da se je kaksen kabel razrahljal. Odpri pa poglej...

Ahim ::

DeeCoy je izjavil:

Zaradi padca se je pobrkljal filesystem? Prvič slišim..

V to sploh ne dvomim.

Jaz tega nisem trdil.

SanAndreas ::

Včeraj sem dal zunanji disk preverit na drugem prenosnem računalniku (ta ima Windows 10) in vidim, da VSE lepo normalno dela enako kot na TV in tudi enako kot pred padcem, kmalu zatem sem hitro dal zunanji disk nazaj priklopit v ta računalnik (ta pa ima Windows 7) in spet je isti problem kot je bilo na začetku, pokaže se kot Removable Disk. :(

Pa kaj je narobe s tem Windowsem 7, da mi ne more prikazat normalno ?!?

@Scorpy84
Lučke so videti enake na drugem prenosnem računalniku, verjetno se mi je narobe zdelo, da je prej močno svetilo, pa je bilo isto. :P

@Ahim
Zbrkljan je filesystem in/ali particijska tabela/GPT -> Ja, samo kako to popraviti. ;((
Ne ni mi vseeno za podatke, jih res rabim...
Za image diska bi naredil, če bi mi disk deloval normalno, ampak še vedno ni.
Sem pa naredil tak ukaz in dobil odgovor:

Access Denied as you do not have sufficient privileges.
You have to invoke this utility running in elevated mode.



Pa tudi, če hočem odpreti pogon I: in odgovor je -> Access is denied. :|
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Ahim ::

Kar se tice "elevated mode": odpri (zazeni) cmd.exe kot administrator (desni klik, opcija v meniju).

Kar se tice resevanja pdoatkov: ce dela na drugem racunalniku, kaj potem ckas? Najprej spravi nekam vse s tega diska, kar ti je pomembno.

Kar se tice sarjenja po disku: verjetno (95%) bo cisto dovolj chkdsk /f, ampak stvar je za navadnega uporabnika ireverzibilna in obstaja moznost, da ne opravi svojega dela. Prej pa v diskpart preveri kaj sistem sploh "vidi" (list disk, potem select za zunanji disk, potem list partition, pa list volume).

SanAndreas ::

@Ahim
Res je, kot administrator preko cmdja mi je reševal cel disk in zdaj dela vse lepo enako kot pred padcem. :))
Najlepša ti hvala za pomoč! :)
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

buttcrack ::

WD Elements 1TB disk ga je začel nekaj srat... ni ga zaznalo na nobeni mašini, ne po menjavi črke pogona ne po menjavi kabla. Dlje časa priklopljen je potem javil, da potrebuje format. Podatke sem sicer rešil (ali so koruptani ne vem, preveč robe), disk najprej na hitro formatiral in pognal checkdisk, ni javilo nobene napake. Čez noč sem ga kljub temu dal na poln format, a se je par mm pred koncem vse skupaj ustavilo in začelo klikat na par sekund. Obstaja kakšna dobra in preverjena metoda, da preverim kaj je dejansko narobe. če je fuč, gre v kanto in kupim novega, ampak pred tem bi vseeno raje preveil. klikanje diska vem, da ni nikoli nič dobrega :(

Han ::

WD Data Lifeguard Diagnostic. Škoda časa -> KANTA.

buttcrack ::

pomoje, da bi znal sicer bit še v garanciji. a nesem na MV ali je kak pooblaščeni servis za te reči v SLO?

EDIT:
že našel, Elkotex je pooblaščen.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"Shucking" zunanjih trdih diskov (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
557308 (2082) AtaStrumf
»

Zunanji trdi disk? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6215778 (5424) Karen
»

Zunanji trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
459177 (5846) NekiNeznalec
»

Noče "varno odstranit" zunanjega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
323446 (2732) mare4444
»

Zunanji disk-NE DELUJE

Oddelek: Strojna oprema
4412477 (11971) Kotar

Več podobnih tem