» »

Toshiba pokazala 16-TB disk

Toshiba pokazala 16-TB disk

Slo-Tech - Toshiba res ne sodi med največje proizvajalce diskov, je pa zato predstavila največji klasični disk doslej. V nemškem Düsseldorfu so predstavili novo serijo diskov MG08, v kateri najdemo tudi 16-TB predstavnika. Novi disk ima plošče, ki se vrtijo s hitrostjo 7200 obratov na minuto, 512 Mb predpomnilnika in deklariran čas med napakami (MTBF) 2,5 milijona ur. Disk meri standardnih 3,5 palca. Na prodaj bo še v tem četrtletju, cena pa še ni znana. Disk bo imel devet plošč.

Za doseganje visokih kapacitet proizvajalci uporabljajo različne tehnologije. Toshibin disk bo uporabljal klasični magnetni zapis (CMR - conventional magnetic recording), je pa polnjen s helijem, da so lahko plošče bliže druga drugi. CMR se je včasih imenoval tudi PMR (perpendicular magnetic recording), a ga danes spričo obstoja še kompleksnejših tehnik imenujemo kar CMR.

Konkurenca namreč stavi na HAMR in MAMR. Seagate razvija HAMR (heat-assisted magnetic recording), kjer se pred zapisom lokalno segreje plošča. Ko laser segreje magnetno plast, je moč zapisovati s šibkejšim magnetnim poljem, kar manj vpliva na okolico. Tako se zmanjšuje superparamagnetizem, ki predstavlja omejitev najvišje gostote zapisa, saj se v zelo majhnih feromagnetnih nanodelcih magnetizacija lahko obrne zaradi termičnega šuma.

Western Digital pa razvija MAMR (microwave-assisted magnetic recording). Z mikrovalovi lahko površino segrejemo manj in bolj kontrolirano kot s HAMR, kar pozitivno vpliva na življenjsko dobo materialov. MAMR tudi uporablja podobne materiale kot CMR. Tudi Seagate in Western Digital, ki sta za zdaj še pri osmih ploščah, naj bi še letos predstavila 16-TB diske.

32 komentarjev

dexterboy ::

Khm... izračunajmo; BluRay film je 50 GB. En TB je 1000 GB, je enako 20 filmov. Naj bo v grobem 25. Pomeni, da imamo v zbirki 16 x 25 filmov. Ni slabo. Za začetek ;)
Vojna Zvezd, James Blond, Startrek... uf, uf, next disk, please :)))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

euagrus ::

dexterboy je izjavil:

Khm... izračunajmo; BluRay film je 50 GB. En TB je 1000 GB, je enako 20 filmov. Naj bo v grobem 25. Pomeni, da imamo v zbirki 16 x 25 filmov. Ni slabo. Za začetek ;)
Vojna Zvezd, James Blond, Startrek... uf, uf, next disk, please :)))


Zdaj ti bo zagotovo nek milenijski dasa povedal, da vse streama iz interneta in je kvaliteta enaka in placuje narocnino in je oh in sploh bolj cool od vseh, vcasih se od samega sebe :))
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

jype ::

Najboljši filmi so tisti, ki jih lahko gledaš v SVCD, pa ne greš scat, dokler ni konec.

link_up ::

svcd je razkosje, vcd se gre, ampak bluray!, Mama mia...
In and Out

Glugy ::

Katera od omenjenih tehnologij iz članka je pa vam najbližje?

WyattEarp ::

Mene pa moti pri diskih, da so še vedno dragi. 4Tb je mislim da že nekaj let ista cena. Sem mislil, da bo to kaj padlo. SSD-jem cene padajo, navadnim diskom pa ne veliko.
AMD Phenom II 1090T,ASUS M4A89GTD PRO/USB3,12 Gb RAM(2x4Gb,2x2Gb)-1.600Mhz,
GMC H70, Gigabyte R9 270X, Samsung 850 EVO 250GB,WD 2Tb(G),Scythe 700W, LG 23''.

dexterboy ::

@WyattEarp, se spomnim novice en mesec nazaj, kjer so proizvajalci diskov objavili, da načrtno ne bodo nižali cene običajnim HDD ploščam. Žal.
4 tera bi po "neki tržni logiki" že lani moral pasti pod 100 evrov, pa o tem lahko samo sanjamo :(
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

tikitoki ::

dexterboy je izjavil:

Khm... izračunajmo; BluRay film je 50 GB. En TB je 1000 GB, je enako 20 filmov. Naj bo v grobem 25. Pomeni, da imamo v zbirki 16 x 25 filmov. Ni slabo. Za začetek ;)
Vojna Zvezd, James Blond, Startrek... uf, uf, next disk, please :)))


Sam sem nehal hordat to nesnago in je bilo olajsanje.

WyattEarp je izjavil:

Mene pa moti pri diskih, da so še vedno dragi. 4Tb je mislim da že nekaj let ista cena. Sem mislil, da bo to kaj padlo. SSD-jem cene padajo, navadnim diskom pa ne veliko.


Nismo nad naravnimi zakoni, jebiga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Phantomeye ::

euagrus je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Khm... izračunajmo; BluRay film je 50 GB. En TB je 1000 GB, je enako 20 filmov. Naj bo v grobem 25. Pomeni, da imamo v zbirki 16 x 25 filmov. Ni slabo. Za začetek ;)
Vojna Zvezd, James Blond, Startrek... uf, uf, next disk, please :)))


Zdaj ti bo zagotovo nek milenijski dasa povedal, da vse streama iz interneta in je kvaliteta enaka in placuje narocnino in je oh in sploh bolj cool od vseh, vcasih se od samega sebe :))


Glavna dva razloga, zakaj večina ljudi piratizira:

1) Nimajo denarja (predvsem najstniki)

2) Vsebine niso dostopne v nobeni drugi obliki.

Aja, če si rojen leta 1981 ali pozneje, si by definition milenijec. Če si starejši je malo žalostno, da se norčuješ iz nekoga, ki se je odločil, da bo plačal storitve, ki jih uporablja.

Sheteentz ::

Mi je zanimiv koncept hrčkanja filmov. Sam sem tudi to počel kake 10 let nazaj in sem več kot enkrat pogledal samo en film, Blade Runner.

Wrop ::

dexterboy je izjavil:

@WyattEarp, se spomnim novice en mesec nazaj, kjer so proizvajalci diskov objavili, da načrtno ne bodo nižali cene običajnim HDD ploščam. Žal.
4 tera bi po "neki tržni logiki" že lani moral pasti pod 100 evrov, pa o tem lahko samo sanjamo :(


Povprečne cene.
Prisiljeni dobo spustiti cene. Oz. ponuditi več kapacitete za enako ceno. Cena SSD lepo pada. 2 TB SSD je v Nemčiji že pod 280 €. Najcenejši 4 TB HDD pa cca 90 €.
Ko pade 2 TB SSD pod 200 €, se bo marsikdo vprašal kaj po kupil kot 2., 3. disk.

Xserces ::

Imam nakopičenih kar nekaj filmov in risank na mojem... približno 3TB :)) Za ostale družinske člane. Sam uporabljam oziroma imam dovolj 240GB SSD.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

issak ::

euagrus je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Khm... izračunajmo; BluRay film je 50 GB. En TB je 1000 GB, je enako 20 filmov. Naj bo v grobem 25. Pomeni, da imamo v zbirki 16 x 25 filmov. Ni slabo. Za začetek ;)
Vojna Zvezd, James Blond, Startrek... uf, uf, next disk, please :)))


Zdaj ti bo zagotovo nek milenijski dasa povedal, da vse streama iz interneta in je kvaliteta enaka in placuje narocnino in je oh in sploh bolj cool od vseh, vcasih se od samega sebe :))


Streaming je kul, in jaz plačujem naročnino! Ampak ni primerljiv v kvaliteti s 50GB BluRayem ;) Je pa res da sem downloadal 1080p takrat ko so mi vsi govorili da "ni razlike med divx in 720p in 1080p". Jaz sem jo videl, in zmeraj snemal velike fajne dol :) Na 4K Bluray pa še nisem prešel. Imam 1080p TV in za tisto je za moje potrebe netflix dovolj ;) Čeprav se kar opazi razlika v primerjavi s kakšnim remuxom.

Phantomeye je izjavil:

Glavna dva razloga, zakaj večina ljudi piratizira:

1) Nimajo denarja (predvsem najstniki)

2) Vsebine niso dostopne v nobeni drugi obliki.

Aja, če si rojen leta 1981 ali pozneje, si by definition milenijec. Če si starejši je malo žalostno, da se norčuješ iz nekoga, ki se je odločil, da bo plačal storitve, ki jih uporablja.


Res je, kot najstnik nisem imel denarja da bi kupoval original igre in muziko in plačeval naročnino, zdaj imam pa šiht in dam mirne volje 16€ na mesec za netflix + google play music, ker je enostavneje za uporabo kot piratiziranje, predvsem muzika on the go. Pa še risank je cel kup na netlixu za otroke.

Kar pa ni na netflixu pa še vedno snamem s travnika, ne bom hodil preko VPNjev in se naročeval na Hulu in podobno ker hočem gledat serijo. Če že itak kršim EULA (ker dostopam preko VPNja iz druge države) je vseeno ali kršim še malo več in grem na partis.

Sem pa v zadnjih par letih celo kupil 2 original albuma na CDju, imam za v avto :)
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

stara mama ::

dexterboy je izjavil:

@WyattEarp, se spomnim novice en mesec nazaj, kjer so proizvajalci diskov objavili, da načrtno ne bodo nižali cene običajnim HDD ploščam. Žal.
4 tera bi po "neki tržni logiki" že lani moral pasti pod 100 evrov, pa o tem lahko samo sanjamo :(

Sami v svojo skledo pljuvajo, SSDji pa na pohodu.

Zgodovina sprememb…

Masamune ::

Sicer zanimivo, verjetno za kak backup delat ok, sicer pa mislim da nima smisla preveč nabijat s klasičnimi diski.

Ravno pred kratkim sem bil v dilemi kupit nov računalnik ali posodobit starega. Ker je bila prilika, da za nekaj 10 evrov upgrejdam RAM in grafično to naredim, kar je sicer delovanje računalnika kar pohitrilo, pri nadaljnji analizi pa opazil, da je daleč najbolj ozko grlo disk, ki je klasičen. Zato prejšnji vikend kupim čist navadn SSD disk, dam v mašino, nastavim da je primary in na sveže namestim OS... Razlika: sploh se ne da primerjat!

Še danes mi ni jasno, kaj sem tolko časa čakal in nisem tega že prej naredil. Sicer sem stari disk obdržal in ga imam za slike, filme in ostalo, ampak mislim da bom kmalu kupu še ne malo večji SSD in klasičnega vrgu vn, ker je razlika prevelika, SSD pa so danes cenovno čist dostopni.
lp, j

huek111 ::

WyattEarp je izjavil:

Mene pa moti pri diskih, da so še vedno dragi. 4TB je mislim da že nekaj let ista cena. Sem mislil, da bo to kaj padlo. SSD-jem cene padajo, navadnim diskom pa ne veliko.

Kam dejansko pa bi ti rad, da cene padejo? Leta 2011 so se 200GB diskom zaradi poplav dvignile cene iz 80EUR na 190EUR, koliko pa sedaj stane tak disk?
Za isto ceno dobiš 6TB

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: huek111 ()

euagrus ::

Phantomeye je izjavil:

euagrus je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Khm... izračunajmo; BluRay film je 50 GB. En TB je 1000 GB, je enako 20 filmov. Naj bo v grobem 25. Pomeni, da imamo v zbirki 16 x 25 filmov. Ni slabo. Za začetek ;)
Vojna Zvezd, James Blond, Startrek... uf, uf, next disk, please :)))


Zdaj ti bo zagotovo nek milenijski dasa povedal, da vse streama iz interneta in je kvaliteta enaka in placuje narocnino in je oh in sploh bolj cool od vseh, vcasih se od samega sebe :))


Glavna dva razloga, zakaj večina ljudi piratizira:

1) Nimajo denarja (predvsem najstniki)

2) Vsebine niso dostopne v nobeni drugi obliki.

Aja, če si rojen leta 1981 ali pozneje, si by definition milenijec. Če si starejši je malo žalostno, da se norčuješ iz nekoga, ki se je odločil, da bo plačal storitve, ki jih uporablja.


Pozabil si se:

3) Ker nihce ne ponudi postenega deala (oz. ce imas probleme razumeti, deala, kjer ima ena stran sorazmerne koristi kot druga)

Pa ne pozabi, da zadev kot je netflix, hbo, music streaminga... ne bi nikoli niti ugledal ampak bi se vedno placeval razne "ploscke", v kolikor ne bi bilo piratstva. So Skandinavci (zibelka piratstva) cisti dokaz: ko so ponudili zalozniki fair deale, je piratstvo upadlo.

Sicer pa, da te se malo bolj razbesnim, vsake toliko casa se rszbijem kaksno zascito, pa ne ker bi software rabil (sploh android software je zabaven, take trivialnosti niso obstajale nikoli prej, vsi vzames pol ure casa in imas zadevo brez reklam, brez vohunjenja,...), ampak ker je zabavno. Seveda zgolj za lastno zabavo.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

euagrus ::

Masamune je izjavil:

Sicer zanimivo, verjetno za kak backup delat ok, sicer pa mislim da nima smisla preveč nabijat s klasičnimi diski.

Ravno pred kratkim sem bil v dilemi kupit nov računalnik ali posodobit starega. Ker je bila prilika, da za nekaj 10 evrov upgrejdam RAM in grafično to naredim, kar je sicer delovanje računalnika kar pohitrilo, pri nadaljnji analizi pa opazil, da je daleč najbolj ozko grlo disk, ki je klasičen. Zato prejšnji vikend kupim čist navadn SSD disk, dam v mašino, nastavim da je primary in na sveže namestim OS... Razlika: sploh se ne da primerjat!

Še danes mi ni jasno, kaj sem tolko časa čakal in nisem tega že prej naredil. Sicer sem stari disk obdržal in ga imam za slike, filme in ostalo, ampak mislim da bom kmalu kupu še ne malo večji SSD in klasičnega vrgu vn, ker je razlika prevelika, SSD pa so danes cenovno čist dostopni.


To je numnost, enako kot ce bi razlagal, da si kupil porsha in zdaj razmisljas, da bi vrgel traktor izpod kozolca in oral s porshem. se case je razlicen.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Masamune ::

euagrus je izjavil:

Masamune je izjavil:

...


To je numnost, enako kot ce bi razlagal, da si kupil porsha in zdaj razmisljas, da bi vrgel traktor izpod kozolca in oral s porshem. se case je razlicen.


Ja, točno tako sem tudi sam razmišljal. Ampak če so danes SSD dostopni in si jih lahko človk brez problema privošči, potem skoraj ne vidim razloga, da bi za domačo uporabo kupoval klasičen disk. Mogoče za shranjevanje večjih količin podatkov, ampak kdo pa danes doma shranjuje take količine, ko imaš lahko vse v oblaku in potem dostop do podatkov praktično povsod.

Me spominja na čas okoli leta 2000, ko so se pocenili LCD monitorji in so ljudje počasi začeli prehajat na lepše, tanjše, bolj praktične in "zdrave" monitorje. Seveda so bili skeptiki tudi takrat, pa mi povej, kje danes vidiš monitor na katodno cev. In tudi takrat so se proizvajalci (npr. Sony je bil tak) klasičnih monitorjev trudili in vlagali v razvoj še boljših monitorjev s katodnimi cevmi, čeprav je bilo očitno, da jih LCDji prehitevajo po desni in levi. Mogoče siuacija pri diskih ni čisto identična in za take diske dejansko obstaja tržna niša, je pa moje mnenje, da bi se raje fokusirali v razvoj SSD diskov, ker so prihodnost. To je pač moje skromno mnenje, ki nima s traktorji in proscheji nobene veze.
lp, j

looser ::

se opravičujem, kateri servis je najbolj fajn za kompilacije muzike delat (cd mp3) - cena, kakovost...
pa takšne kompilacije si lahko samo doma vrtiš, da ti kak sazas ne pride na račun?

jaz mam še en 17" (mogočeje 19" zagotovo pa menda ni 21") crt nekje za utež uporabljen, morda še dela, ne vem...
to se vrže proč ali podari ali proda za mastno perje kakšnemu nostalgiku?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Baja ::

če ti ga ne uspe prodat za mastne pare (zadnjic sem glih videl da je en iskal crt-je) ga še vedno lahko podariš, magari dinosu ;)

Poldi112 ::

Masamune je izjavil:



Ja, točno tako sem tudi sam razmišljal. Ampak če so danes SSD dostopni in si jih lahko človk brez problema privošči, potem skoraj ne vidim razloga, da bi za domačo uporabo kupoval klasičen disk. Mogoče za shranjevanje večjih količin podatkov, ampak kdo pa danes doma shranjuje take količine, ko imaš lahko vse v oblaku in potem dostop do podatkov praktično povsod.


Vsi, ki ne zaupamo oblaku in/ali imamo NAS.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

euagrus ::

Poldi112 je izjavil:

Masamune je izjavil:



Ja, točno tako sem tudi sam razmišljal. Ampak če so danes SSD dostopni in si jih lahko človk brez problema privošči, potem skoraj ne vidim razloga, da bi za domačo uporabo kupoval klasičen disk. Mogoče za shranjevanje večjih količin podatkov, ampak kdo pa danes doma shranjuje take količine, ko imaš lahko vse v oblaku in potem dostop do podatkov praktično povsod.


Vsi, ki ne zaupamo oblaku in/ali imamo NAS.


Oblak je za racunalniske analfabete. Trenutno sem na 3x 3Tb toshibinih (niso izbrani po nakljucju) diskih (zraid) in se poooocasi pripravljam na preskok na 3x10 Tb. Pa se streamer imam. Ni oblaka, da bi mu dal te podatke v hrambo. Ko bos na googlu izgubil podatke (malo poduckduckgojaj, se je ze dogajalo in se bo se) bos lahko samo jokal. Za moje sam garantiram in ce bos hotel enako varnost bos na oblaku placal vec. Ce ne za hrambo pa za restore.

In tudi moji podatki so dosegljivi od vsepovsod.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Nikonja ::

Ja ampak če pobašeš kripto virus (kaj se tebi ziher ne bo zgodilo) ti bo kriptiral vse lokalne diske kot mrežne (na NAS-u) in kaj imaš koristi potem od njega. Jaz osebno imam vsaj 2 kopiji vseh pomembnih podatkov, ena na nas-u, in ena na oblačku, ampak pod pogojem da oblak ponuja verzioniranje (Crashplan) tako da tudi če pobašem kripto virus samo zavrtim backup od dan/teden/mesec nazaj, in sem fajn.

Opcija je bila tudi offline disk in potem tedenski/mesečni backup, sem celo kupil disk, 2 meseca se zaj... z vklipi/izklopi disk, potem prodal disk in si plačal oblakec. Šansa da izgubim original, kopiju na NAS-u in kopiju na oblaku je zihr manjša kot 0,01%

Tragedija je da večina kolegov v službi sploh ne ve kaj je backup in zakaj bi ga sploh delali, potem pa jok ko izgine slika od otroka....

IMHO Logična cena 4TB diska bi bila max 50-60 eur, vse čez to je debilizem in si rajš kupim 1TB SSD za isto ceno, tudi če je 4krat manjši...

kixs ::

huek111 je izjavil:

WyattEarp je izjavil:

Mene pa moti pri diskih, da so še vedno dragi. 4TB je mislim da že nekaj let ista cena. Sem mislil, da bo to kaj padlo. SSD-jem cene padajo, navadnim diskom pa ne veliko.

Kam dejansko pa bi ti rad, da cene padejo? Leta 2011 so se 200GB diskom zaradi poplav dvignile cene iz 80EUR na 190EUR, koliko pa sedaj stane tak disk?
Za isto ceno dobiš 6TB


A si malo zamesal? Bilo je leto 2012 in slo je za 2TB diske za to ceno.

euagrus ::

Nikonja je izjavil:

Ja ampak če pobašeš kripto virus (kaj se tebi ziher ne bo zgodilo) ti bo kriptiral vse lokalne diske kot mrežne (na NAS-u) in kaj imaš koristi potem od njega. Jaz osebno imam vsaj 2 kopiji vseh pomembnih podatkov, ena na nas-u, in ena na oblačku, ampak pod pogojem da oblak ponuja verzioniranje (Crashplan) tako da tudi če pobašem kripto virus samo zavrtim backup od dan/teden/mesec nazaj, in sem fajn.

Opcija je bila tudi offline disk in potem tedenski/mesečni backup, sem celo kupil disk, 2 meseca se zaj... z vklipi/izklopi disk, potem prodal disk in si plačal oblakec. Šansa da izgubim original, kopiju na NAS-u in kopiju na oblaku je zihr manjša kot 0,01%

Tragedija je da večina kolegov v službi sploh ne ve kaj je backup in zakaj bi ga sploh delali, potem pa jok ko izgine slika od otroka....

IMHO Logična cena 4TB diska bi bila max 50-60 eur, vse čez to je debilizem in si rajš kupim 1TB SSD za isto ceno, tudi če je 4krat manjši...


Seveda se mi ne bi zgodilo :)) :)). Pa tudi, ce bi se (s tem, da mora prej nekdo spisat crypto malware (to ni virus), ki bi pri meni deloval - eksoticen os pac :))), revertam snapshot, opazil bi ga pa v momentu, ker pac opazis, ce ti kar naenkrat diska zmanjka.

Sicer pac nimas dovolj podatkov, da bi ti bila velikost bolj pomembna kot hitrost. Ko ti je pa bottleneck network, ti je ssd pac stran vrzen denar.!
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Poldi112 ::

>Ja ampak če pobašeš kripto virus (kaj se tebi ziher ne bo zgodilo) ti bo kriptiral vse lokalne diske kot mrežne (na NAS-u) in kaj imaš koristi potem od njega.

Simple, skočiš gor in zavrtiš situacijo nazaj na želeli snapshot.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Masamune ::

euagrus je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Masamune je izjavil:



Ja, točno tako sem tudi sam razmišljal. Ampak če so danes SSD dostopni in si jih lahko človk brez problema privošči, potem skoraj ne vidim razloga, da bi za domačo uporabo kupoval klasičen disk. Mogoče za shranjevanje večjih količin podatkov, ampak kdo pa danes doma shranjuje take količine, ko imaš lahko vse v oblaku in potem dostop do podatkov praktično povsod.


Vsi, ki ne zaupamo oblaku in/ali imamo NAS.


Oblak je za racunalniske analfabete. Trenutno sem na 3x 3Tb toshibinih (niso izbrani po nakljucju) diskih (zraid) in se poooocasi pripravljam na preskok na 3x10 Tb. Pa se streamer imam. Ni oblaka, da bi mu dal te podatke v hrambo. Ko bos na googlu izgubil podatke (malo poduckduckgojaj, se je ze dogajalo in se bo se) bos lahko samo jokal. Za moje sam garantiram in ce bos hotel enako varnost bos na oblaku placal vec. Ce ne za hrambo pa za restore.

In tudi moji podatki so dosegljivi od vsepovsod.


Bom probal še enkrat malo drugače napisat:
Nisem noben power user, pomoje neka zlata sredina. Računalnik uporabljam praktično vsak dan, malo za surfanje, včasih zaigram kako igrco, potegnem dol kakšen film/serijo in pogledam, si naštimam muziko na telefon, napišem kaj za šolo ali pripravim powerpoint, včasih poslušam radio/youtube,... In pri taki uporabi mi je računalin sedaj, ko imam SSD disk, VELIKO hitrejši in bolj odziven.

Kar se tiče oblaka:
V oblak NE SHRANJUJEM nobenih pomemebnih in osebnih stvari. Včasih je bilo treba vse stvari, ki si jih hotel nekam prenesti snemat na CD-je, kasneje pa na kljičke ali zunanje diske. Danes za take stvari uporabljam dropbox, kamor dajem seminarske in powerpointe za šolo, vržem gor kak film/serijo in potem lahko gledam tudi na telefonu ali tablici če kam potujem. Pač stvari, do katerih v nekem času rabim vedno in povsot dostop.

Kar pa se tiče mojih osebnih podatkov (recimo arhiv fotografij), pa jih imam še vedno na klasičnem disku, ki sem ga obdržal. Imam pa namem tudi tega čimprej zamenjat za SSD, ker če sem imel kadarkoli kakšne težave z računalniki, je bil ti vedno disk - klasičen in ni bilo 1x, da sem stvari komaj rešil.
lp, j

Baja ::

ko bo mrkno ssd ne boš imel kaj reševati.

jype ::

Baja je izjavil:

ko bo mrkno ssd ne boš imel kaj reševati.
Sej zato jih maš 10, da ti lahko trije crknejo, pa še vedno imaš vse podatke.

MrStein ::

dexterboy je izjavil:

@WyattEarp, se spomnim novice en mesec nazaj, kjer so proizvajalci diskov objavili, da načrtno ne bodo nižali cene običajnim HDD ploščam. Žal.
4 tera bi po "neki tržni logiki" že lani moral pasti pod 100 evrov, pa o tem lahko samo sanjamo :(

Sem novembra kupil 8TB za 145 EUR.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

lencc ::

Novi disk ima ... 512 Mb predpomnilnika
Disk bo imel 512 MiB predpomnilnika (kar znese ca. 537 MB). Torej ne 512 Mb, kar bi bilo 61 MiB.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Seagate za prihodnje leto obljublja diske s tehnologijo HAMR

Oddelek: Novice / Diski
288492 (6019) 7982884e
»

Diski s helijem so tu!

Oddelek: Novice / Diski
3917168 (13767) darkolord
»

Seagate dosegel rekordno gostoto zapisa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
217890 (6404) MrStein
»

HAMR - rešitelj diskov

Oddelek: Novice / Diski
54325 (4325) Trdi

Več podobnih tem