» »

Okna 10 prehitela sedmico

Okna 10 prehitela sedmico

Tržni deleži operacijskih sistemov

Deleži različic Oken

Slo-Tech - Na Microsoftu imajo ob zamenjavi letnice še dodaten razlog za praznovanje. Tri leta po izidu so Okna 10 po tržnem deležu končno prilezla do samega vrha, odkoder so izrinila svojega dedka, Okna 7. Trenutno jih ima na svojih namiznih računalnikih po podatkih Net Applications nameščenih nekaj več kot 700 milijonov uporabnikov. Med operacijskimi sistemi sicer gigantsko vodi Windows s 86,20 %, sledita pa Mac OS z 10,65 % in Linux z 2,78 %. V primerjavi z decembrom 2017 Okna zlagoma izgubljajo delež, lani ob tem času so bili deleži razporejeni 88,51, 9,02 in 2,12 %.

In če pogledamo podrobneje okenski delež; Okna 10 so imela decembra 39,22 %, sledi jim kot rečeno sedmica s 36,90 %. Različici 8 in 8.1 imata namreč zanemarljiv tržni delež, skupaj dobrih 5 %, kar je malone enako kot že skoraj polnoletna Okna XP s 4,54 %.

Okna 10 so ob svoji splovitvi hitro povečevala delež in Microsoft je tedaj napovedoval milijardo uporabnikov v dveh do treh letih, a so cilj morali pozneje popraviti, saj se je povečevanje števila nameščenih sistemov precej ustavilo po juliju 2016, ko se je končalo obdobje v katerem je Microsoft zagotavljal brezplačno nadgradnjo z izbranih prejšnjih sistemov.

61 komentarjev

«
1
2

Ijus ::

joj teli windowsi...
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

srus ::

Kje so vsi tisti slotechovci, ki so nekaj let nazaj orgazmirali ob delu z osmico in se posmehovali "dinozavrom" na sedmici?

Stari maček ::

Doma še vedno na sedmici in mi nič ne manjka...

Netrunner ::

Je bilo za pričakovati. 10ka je super, ne vidim razloga zakaj nekateri še čepijo na sedmici.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Markoff ::

Si kupil 10 PRO edition ali si eden izmed poizkusnih zajčkov, ki jim M$ po lastni presoji namešča (ne dovolj dobro testirane) popravke največjega spyware-a po Google-u?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sirotka ()

MIHAc27 ::

Stari maček je izjavil:

Doma še vedno na sedmici in mi nič ne manjka...

Hvala, enako.

BDW.. brezplačna nadgradnja iz 7 na 10 bi morala še vedno delati. Vsaj pred Božičnimi prazniki je.

MrNighthawk ::

Markoff je izjavil:

Si kupil 10 PRO edition ali si eden izmed poizkusnih zajčkov, ki jim M$ po lastni presoji namešča (ne dovolj dobro testirane) popravke največjega spyware-a po Google-u?


Če uporabljaš kater koli mainstream OS (telefon, rač,...) ali katerokoli storitev (Google, Apple, Microsoft,...) nekomu omogočaš dostop in uporabo spyware-a :)

Vse ostalo je pesek v oči.

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

Markoff je izjavil:

Si kupil 10 PRO edition ali si eden izmed poizkusnih zajčkov, ki jim M$ po lastni presoji namešča (ne dovolj dobro testirane) popravke največjega spyware-a po Google-u?


Imam Enterprise edicijo. Katerekoli inf. pobirajo od mene se ne sekiram ker mi ne povzroča nobene škode. Vseeno pa sem se delno zaščitil proti temu tako, da sem vse znane naslove od MS preusmeril v prazno (hosts datoteka + hosts na routerju).
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tetriandoch ::

Ja glede nato, da bo sedmici čez eno leto potekel rok trajanja, je to pričakovano. Bodo pa nekateri še dolgo tam. Kot so nekateri še vedno na XP.

Master_Yoda ::

Če uporabljaš kater koli mainstream OS (telefon, rač,...) ali katerokoli storitev (Google, Apple, Microsoft,...) nekomu omogočaš dostop in uporabo spyware-a :)


S tem pa se nebi strinjal. Kam bi naj moj Android telefon brez namescenih googlovih servisov posiljal podatke ? In ne mi reci da je telefon neuporaben brez tega, ker si aplikacije z google stora, ki jih hocem enostavno dol potegnem z drugo odprtokodno aplikacijo (Yalp store).

Imam Enterprise edicijo. Katerekoli inf. pobirajo od mene se ne sekiram ker mi ne povzroča nobene škode. Vseeno pa sem se delno zaščitil proti temu tako, da sem vse znane naslove od MS preusmeril v prazno (hosts datoteka + hosts na routerju).


OK super, potem pa prosim objavi dostop do tvojega bancnega racuna - samo vpogledni jasno. S tem ti seveda noben ne bo nobene skode naredil.
Kolikor vem posiljajo telemetrijo kar na specificne IPje, in ne rabijo delujocega DNSa za to.
Dovie'andi se tovya sagain.

klinker ::

srus je izjavil:

Kje so vsi tisti slotechovci, ki so nekaj let nazaj orgazmirali ob delu z osmico in se posmehovali "dinozavrom" na sedmici?


8.1 je kar se tice optimizacij in stabilnosti, se vedno top shit. UI je sicer poden, to je res, tu je 10ka top, a kaj ko je jedro gnilo do amena.
7ka je pa overall se dandanes odlicen OS

Vidim pa da Linux kr pridobiva. Ce bi veliki igralci svoj SW postimali se za Linux, verjamem da bi se trzni delez bliskovito dvignu.

Master_Yoda je izjavil:

S tem pa se nebi strinjal. Kam bi naj moj Android telefon brez namescenih googlovih servisov posiljal podatke ? In ne mi reci da je telefon neuporaben brez tega, ker si aplikacije z google stora, ki jih hocem enostavno dol potegnem z drugo odprtokodno aplikacijo (Yalp store).


Ker mislis da samo googlovi servisi posiljajo podatke? :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

MrNighthawk ::

Master_Yoda je izjavil:

S tem pa se nebi strinjal. Kam bi naj moj Android telefon brez namescenih googlovih servisov posiljal podatke ? In ne mi reci da je telefon neuporaben brez tega, ker si aplikacije z google stora, ki jih hocem enostavno dol potegnem z drugo odprtokodno aplikacijo (Yalp store).


Emm pozorno preberi, napisal sem OS in storitve. Ne pa napravo ;)

"Android telefon" postane Android šele takrat, ko Androida naložiš gor.
Če imaš custom OS (Lineage npr) je drugo, logično.

Ampak če pa uporabljaš gmail kot storitev (tudi brez uradne gmail aplikacije) ima google dostop do tvojih mailov.

euagrus ::

Master_Yoda je izjavil:

Če uporabljaš kater koli mainstream OS (telefon, rač,...) ali katerokoli storitev (Google, Apple, Microsoft,...) nekomu omogočaš dostop in uporabo spyware-a :)


S tem pa se nebi strinjal. Kam bi naj moj Android telefon brez namescenih googlovih servisov posiljal podatke ? In ne mi reci da je telefon neuporaben brez tega, ker si aplikacije z google stora, ki jih hocem enostavno dol potegnem z drugo odprtokodno aplikacijo (Yalp store).

Imam Enterprise edicijo. Katerekoli inf. pobirajo od mene se ne sekiram ker mi ne povzroča nobene škode. Vseeno pa sem se delno zaščitil proti temu tako, da sem vse znane naslove od MS preusmeril v prazno (hosts datoteka + hosts na routerju).


OK super, potem pa prosim objavi dostop do tvojega bancnega racuna - samo vpogledni jasno. S tem ti seveda noben ne bo nobene skode naredil.
Kolikor vem posiljajo telemetrijo kar na specificne IPje, in ne rabijo delujocega DNSa za to.


Fino je dati gor application firewall. Sicer pa, samo hint, preveri ce imas broadcomove driverje na telefonu. V hosts file dodaj bcmls.glpals.com in bcmls2.glpals.com. Pa netguard (kupljen ali pa si ga sam scompilaj: https://github.com/M66B/NetGuard/releas... ti zelo priporocam, aplikacije so del spyware ekosistema, sicer biti brez googlovega spywara je resilo ogromno, od praznosti baterije naprej ampak so se druge barabe na netu.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

euagrus ::

klinker je izjavil:

srus je izjavil:

Kje so vsi tisti slotechovci, ki so nekaj let nazaj orgazmirali ob delu z osmico in se posmehovali "dinozavrom" na sedmici?


8.1 je kar se tice optimizacij in stabilnosti, se vedno top shit. UI je sicer poden, to je res, tu je 10ka top, a kaj ko je jedro gnilo do amena.
7ka je pa overall se dandanes odlicen OS

Vidim pa da Linux kr pridobiva. Ce bi veliki igralci svoj SW postimali se za Linux, verjamem da bi se trzni delez bliskovito dvignu.

Master_Yoda je izjavil:

S tem pa se nebi strinjal. Kam bi naj moj Android telefon brez namescenih googlovih servisov posiljal podatke ? In ne mi reci da je telefon neuporaben brez tega, ker si aplikacije z google stora, ki jih hocem enostavno dol potegnem z drugo odprtokodno aplikacijo (Yalp store).


Ker mislis da samo googlovi servisi posiljajo podatke? :))


Microsoft imam na sumu, da pocasi porta userspace na Linux kernel, in bo trescil stran NT kernel (kar se mi zdi noro, trenutno boljsega kernela ni - za linux fanboye, preden se zacnete vsajati, windowsov ne uporabljam), samo guts feeling, neka misica pod obrvjo mi trza, ker imajo z njim previsoke stroske. Tako, da bo, ironija, na koncu Microsoft naredil red na podrocju kaosa distribucij in morda celo driverjev.

Glede posiljanja podatkov, ja, noro je, da v 2019 se vedno ni preprostega applikacijskega firewalla na linuxu, kljub temu, da obstajajo na windowsih 20+ let. Dejansko so uporabniki linuxa danes bolj izpostavljeni "telemetriji" (ali brez narekovajev vohunjenju) aplikacij kot uporabniki windowsov oz. naj se drugace izrazim, windows uporabniku je mnogo lazje ustaviti odtekanje podatkov kot linuxasu.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Netrunner ::

Master_Yoda je izjavil:


OK super, potem pa prosim objavi dostop do tvojega bancnega racuna - samo vpogledni jasno. S tem ti seveda noben ne bo nobene skode naredil.


:D ... kakšno povezavo pa ima to s čemerkoli ??? Kaj zato ker se ne sekiram kaj dosti kaj MS dela z podatki ki jih dobi od moje verzije OS naj sedaj javno objavljam na formu in socialnih omrežij moje stanje na računu, davčno, kopijo osebne, vozniško in vse kar se da ??
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

opeter ::

Jaz sem zelo zadovoljen s tem:
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Poldi112 ::

Netrunner je izjavil:

Markoff je izjavil:

Si kupil 10 PRO edition ali si eden izmed poizkusnih zajčkov, ki jim M$ po lastni presoji namešča (ne dovolj dobro testirane) popravke največjega spyware-a po Google-u?


Imam Enterprise edicijo. Katerekoli inf. pobirajo od mene se ne sekiram ker mi ne povzroča nobene škode. Vseeno pa sem se delno zaščitil proti temu tako, da sem vse znane naslove od MS preusmeril v prazno (hosts datoteka + hosts na routerju).


Se pravi poskušaš blokirati pošiljanje podatkov, ker se ne sekiraš za to, da jih zbirajo?
Pa ne boš z blokado ms naslovov blokiral tudi update-ov?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PINki ::

oo7 ::

Jaz še vedno uporabljam Win 7 :)
Na čisto tastarem računalniku imam pa še vedno XP.

MrNighthawk ::

oo7 je izjavil:

Jaz še vedno uporabljam Win 7 :)
Na čisto tastarem računalniku imam pa še vedno XP.


Če kupiš novega namestiš gor win 95?

WhiteAngel ::

euagrus je izjavil:


Glede posiljanja podatkov, ja, noro je, da v 2019 se vedno ni preprostega applikacijskega firewalla na linuxu, kljub temu, da obstajajo na windowsih 20+ let. Dejansko so uporabniki linuxa danes bolj izpostavljeni "telemetriji" (ali brez narekovajev vohunjenju) aplikacij kot uporabniki windowsov oz. naj se drugace izrazim, windows uporabniku je mnogo lazje ustaviti odtekanje podatkov kot linuxasu.


To ni tako enostavno, kot si napisal. Če ne zaupaš programski opremi, je hudič. Eno je firewall, drugo je dostop do datotek in naprav. Firewall lahko tudi v linuxu vežeš na PID ali ime exe-ja z iptables. Ampak če spremeniš ime aplikacije, tudi firewall neha delovati (isto pod MS/Apple). Boljši pristop je poganjanje z apparmor, kjer določiš še druge resurse, do katerih ima aplikacija dostop. Najboljši pristop, če ne zaupaš programski opremi (ker pač nimaš dostopa do izvorne kode), je poganjanje v virtualki/libvirt.

Ali MS privzeto poganja aplikacije v sandboxu? Ne. Ali je na Linux desktopih odprtokodna oprema? Ja. Kje je manj verjetnosti za malware potemtakem?

Dr_M ::

Pa folk pravi da ni napredka, medtem ko ga sami zavirajo. 7 bi mogla ze umret skupaj z visto.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

Master_Yoda ::

MrNighthawk je izjavil:

Master_Yoda je izjavil:

S tem pa se nebi strinjal. Kam bi naj moj Android telefon brez namescenih googlovih servisov posiljal podatke ? In ne mi reci da je telefon neuporaben brez tega, ker si aplikacije z google stora, ki jih hocem enostavno dol potegnem z drugo odprtokodno aplikacijo (Yalp store).


Emm pozorno preberi, napisal sem OS in storitve. Ne pa napravo ;)

"Android telefon" postane Android šele takrat, ko Androida naložiš gor.
Če imaš custom OS (Lineage npr) je drugo, logično.

Ampak če pa uporabljaš gmail kot storitev (tudi brez uradne gmail aplikacije) ima google dostop do tvojih mailov.


Ja seveda saj zato sem samo OS del odebelil. Ce si nalozis kup aplikacij ki nazaj posiljajo podatke je jasno da nisi nic naredil.

P.S. Ta mail je super.


euagrus je izjavil:

Master_Yoda je izjavil:

Če uporabljaš kater koli mainstream OS (telefon, rač,...) ali katerokoli storitev (Google, Apple, Microsoft,...) nekomu omogočaš dostop in uporabo spyware-a :)


S tem pa se nebi strinjal. Kam bi naj moj Android telefon brez namescenih googlovih servisov posiljal podatke ? In ne mi reci da je telefon neuporaben brez tega, ker si aplikacije z google stora, ki jih hocem enostavno dol potegnem z drugo odprtokodno aplikacijo (Yalp store).

Imam Enterprise edicijo. Katerekoli inf. pobirajo od mene se ne sekiram ker mi ne povzroča nobene škode. Vseeno pa sem se delno zaščitil proti temu tako, da sem vse znane naslove od MS preusmeril v prazno (hosts datoteka + hosts na routerju).


OK super, potem pa prosim objavi dostop do tvojega bancnega racuna - samo vpogledni jasno. S tem ti seveda noben ne bo nobene skode naredil.
Kolikor vem posiljajo telemetrijo kar na specificne IPje, in ne rabijo delujocega DNSa za to.


Fino je dati gor application firewall. Sicer pa, samo hint, preveri ce imas broadcomove driverje na telefonu. V hosts file dodaj bcmls.glpals.com in bcmls2.glpals.com. Pa netguard (kupljen ali pa si ga sam scompilaj: https://github.com/M66B/NetGuard/releas... ti zelo priporocam, aplikacije so del spyware ekosistema, sicer biti brez googlovega spywara je resilo ogromno, od praznosti baterije naprej ampak so se druge barabe na netu.


Hvala, bom probal.
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

Poldi112 je izjavil:


Se pravi poskušaš blokirati pošiljanje podatkov, ker se ne sekiraš za to, da jih zbirajo?
Pa ne boš z blokado ms naslovov blokiral tudi update-ov?


Točno tako. Čeprav beseda "poskušam" ni pravilna. Enkrat sem si to na osnovi enega članka nastavil in baje naj bi bilo učinkovito brez da blokiraš nadgradnje. Če deluje ali ne nevem, pa se niti ne sekiram.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

jlpktnst ::

A so v 10ki že uredil tablet mode da dela ok? Ker nazadnje ko sem testiral IE11 + win8.1 = best tablet mode experience... ubistvu boljše kot na telefonu (geste za vse osnovne reči brez tapkanja po mikro gumbih)

Miha 333 ::

Netrunner je izjavil:

Je bilo za pričakovati. 10ka je super, ne vidim razloga zakaj nekateri še čepijo na sedmici.

Se ne morem strinjati. Trenutno sodelujem pri IT vzdrževanju za organizacijo s ca. 100 računalniki, slaba polovica jih je 10, ostalo 7. Pri Win10 je precej več težav. In to večinoma takih, ko se samo od sebe nekaj podre, večinoma po posodobitvah. Ali pa določeni programi nehajo delovat, ali sistem postane neodziven. Pri Win7 tega ni oz. res izjemoma. Win10 terja precej precej več vzdrževanja. Govorim o Windows pro verzijah v domeni. Nekaj računalnikov, ki so jih nadgradili iz 7 na 10, smo celo dali nazaj na 7. Win7 enostavno dela.

Ijus ::

jst bi šel na linuxe če bi se dalo dobiti kake velke programe.
tisti trije ki so: gimp, blender, libreoffice - so za en shit.
gimb debilen, blender kaotičen in neintuitiven da boh pomagi, libreoffice prov tist wtf 100 let star izgled.

jao boh pomagi pa teli linuxi.

winsi so pa še bolj poraz. kolk so zajebal s temi dll fajli.
pa kere rešitve: kr eni folderji k ti zasedejo 5-10gb za ne vem kva?
pa kr neke posodobitve k ostanejo na kompu. ne vem zakva? da bo navaden smrtnik to ravbil? za in case of repair? dej ne me jebat. pa ostale.
pa kr neke fore z guijem. vse nedovršeno. pa ker je ideja winsows v winsih - torej oknih - so winsi narejeni da se ti za vska klik odprenovo okno. ma marš. pa ta drek.

joj fak ej. za pokozlat, pobrisat, demolirat,... vse.

brez zamere grdim besedam pa izpadu. sam sem moral en krat javno povedat kaj si mislim o winsih. drek od dreka.

----------

pa še ena: kupiš v 21. stoletju ko že ne vem še mal pa bomo letel po zraku in se ne več vozil po cestah kupiš laptopa k gor dobiš freedos al kako je že. jao ej. to je šele bolano.
komu se da tipkat? zakaj ne pogruntajo spletne brskalnike z plugini da narekuješ ... - recimo da bi jaz zdaj tle narekoval tale post?

mal neumesna no. sorry. sam če še ne obstaja je dobra ideja.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

Master_Yoda ::

Freedos je na masinah gor zato, da je nek OS gor. Itak vsak potem nalozi gor Windowse, ali pa svojo priljubljeno distribucijo Linux, BSDja, etc...

P.S. A libreoffice ti je za en drek, ker ima star izgled (ki mi je osebno boljsi kot to ribbon sranje na novih oficih), ali ker ne dela vredu oz. nima funkcij, ki jih potrebujes ?
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

MrNighthawk ::

Ijus je izjavil:

jst bi šel na linuxe


vsak, ki napiše Linuxe al pa linuxi ga ne morem jemati resno in naj gre nazaj na DOSE.

BivšiUser2 ::

@ljus: Autodesk Mayo maš za linux tudi
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

MrNighthawk ::

Master_Yoda je izjavil:

Ja seveda saj zato sem samo OS del odebelil. Ce si nalozis kup aplikacij ki nazaj posiljajo podatke je jasno da nisi nic naredil.

P.S. Ta mail je super.


Defenitivno za sprobat

Ijus je izjavil:

pa kere rešitve: kr eni folderji k ti zasedejo 5-10gb za ne vem kva?
pa kr neke posodobitve k ostanejo na kompu. ne vem zakva? da bo navaden smrtnik to ravbil? za in case of repair? dej ne me jebat. pa ostale.


kater folder ti zasede 10gb? brez 365 offica meni celotna win inštalacija zasede cca 22gb.

lahko pa probaš kdaj disk clean up zagnat?

Zgodovina sprememb…

          ::

Dr_M je izjavil:

Pa folk pravi da ni napredka, medtem ko ga sami zavirajo. 7 bi mogla ze umret skupaj z visto.


Meni Eclipse, MySQL Workbench, Firefox, Thunderbird, LibreOffice, ... delujejo na Win 7 natanko enako kakor na Win 10 (in kakor v Linuxu, MacOS-u, ...). Zato ne vidim potrebe po tem, da bi nekaj na novo nameščal. Nekaterim nam je pomembno to, da računalnik deluje brezhibno, ko ga potrebujemo za redno delo. In dokler deluje, ga ne tikamo. Razumem pa nekatere, da se pred puncami radi postavljate z najnovejšo verzijo Windovsev in da je to, poleg igric, edini kos SW, ki ga uporabljate.

Glugy ::

Dr_M je izjavil:

Pa folk pravi da ni napredka, medtem ko ga sami zavirajo. 7 bi mogla ze umret skupaj z visto.

Odvisno kaj je zate napredek. Zame zbiranje raznoraznih podatkov o uporabnikih pa bistveno manj kontrole nad posodobitvam ni noben napredek ; kvečjemu korak nazaj v razvoju. Če je Windows 10 hitrejši / učinkovitejši od 7ke je to lepo ampak če ob tem izgubiš nekaj drugega osnovnega je pa bolj kot narpedek to nekaj nevtralnega. Sploh pa je Windows 10 bolj kot ne izložba.

          ::

Ijus je izjavil:

kupiš v 21. stoletju ko že ne vem še mal pa bomo letel po zraku in se ne več vozil po cestah kupiš laptopa k gor dobiš freedos al kako je že. jao ej. to je šele bolano.


To je zgolj zaradi tega, da se zadosti predpisu, po katerem se ne sme prodajati računalnikov brez nameščenega operacijskega sistema.

legice ::

srus je izjavil:

Kje so vsi tisti slotechovci, ki so nekaj let nazaj orgazmirali ob delu z osmico in se posmehovali "dinozavrom" na sedmici?

spomnem se, ko sem še vedno bil na xp-jih, kljub temu da je bila zuni vista. po 8ih letih jahanja xp-jev, sem presedu na 7ko in svet je postal HD =)
Prekopu vrt in našu Bin Ladna

          ::

Ijus je izjavil:


[...]
jao boh pomagi pa teli linuxi.

winsi so pa še bolj poraz.
[...]


A na to pa nisi pomislil, da računalniki mogoče niso zate?

shadeX ::

Ijus ::

Master_Yoda je izjavil:

Freedos je na masinah gor zato, da je nek OS gor. Itak vsak potem nalozi gor Windowse, ali pa svojo priljubljeno distribucijo Linux, BSDja, etc...

P.S. A libreoffice ti je za en drek, ker ima star izgled (ki mi je osebno boljsi kot to ribbon sranje na novih oficih), ali ker ne dela vredu oz. nima funkcij, ki jih potrebujes ?


ker je predpotopnega izgleda. sorry.

MrNighthawk je izjavil:

Ijus je izjavil:

jst bi šel na linuxe


vsak, ki napiše Linuxe al pa linuxi ga ne morem jemati resno in naj gre nazaj na DOSE.


haha. sorry.
šel bi na linuxe ker so brezplačni. vendar ne grem ker ni velikih programov. torej so za mene linuxi neuporabni. brez veze.

BivšiUser2 je izjavil:

@ljus: Autodesk Mayo maš za linux tudi


u! to pa nisem vedel. lepo. super.

MrNighthawk je izjavil:



kater folder ti zasede 10gb? brez 365 offica meni celotna win inštalacija zasede cca 22gb.

lahko pa probaš kdaj disk clean up zagnat?


lej to ti govorim. 22gb clean install. mal poglej po folderjih kva vse maš. pa čemu kak folder služi.
bloat na kubik.

          je izjavil:

Ijus je izjavil:


[...]
jao boh pomagi pa teli linuxi.

winsi so pa še bolj poraz.
[...]


A na to pa nisi pomislil, da računalniki mogoče niso zate?


haha. ne bom komentiral.
pa nisem mislil s tem nič slabega.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ijus ()

blackbfm ::

lej to ti govorim. 22gb clean install. mal poglej po folderjih kva vse maš. pa čemu kak folder služi.
bloat na kubik.


Ko odpres start meni je nekaj bloata, to je pa to.

Lahk si pa nalozis npr debian brez grafičnega okolja (zavzame precej manj prostora) ce mislis da bos bolj produktiven

Ijus ::

no čomento.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

euagrus ::

WhiteAngel je izjavil:

euagrus je izjavil:


Glede posiljanja podatkov, ja, noro je, da v 2019 se vedno ni preprostega applikacijskega firewalla na linuxu, kljub temu, da obstajajo na windowsih 20+ let. Dejansko so uporabniki linuxa danes bolj izpostavljeni "telemetriji" (ali brez narekovajev vohunjenju) aplikacij kot uporabniki windowsov oz. naj se drugace izrazim, windows uporabniku je mnogo lazje ustaviti odtekanje podatkov kot linuxasu.


To ni tako enostavno, kot si napisal. Če ne zaupaš programski opremi, je hudič. Eno je firewall, drugo je dostop do datotek in naprav. Firewall lahko tudi v linuxu vežeš na PID ali ime exe-ja z iptables. Ampak če spremeniš ime aplikacije, tudi firewall neha delovati (isto pod MS/Apple). Boljši pristop je poganjanje z apparmor, kjer določiš še druge resurse, do katerih ima aplikacija dostop. Najboljši pristop, če ne zaupaš programski opremi (ker pač nimaš dostopa do izvorne kode), je poganjanje v virtualki/libvirt.

Ali MS privzeto poganja aplikacije v sandboxu? Ne. Ali je na Linux desktopih odprtokodna oprema? Ja. Kje je manj verjetnosti za malware potemtakem?


Je tocno tako enostavno. Windows aplikacijam si spremenil IAT tabelo, sicer imas malo zura, ker ni preproso prestreci vsako aplikacijo in se dostikrat za to uporablja driver ampak jebat ga, imas pa zato na linuxu LD_PRELOAD in ELF headerj, kjer se da na podoben nacin patchat import tabelo. Ce pogledas na kaksnem nivoju so windows application firewalli pri zaprti kodi, po 20 letih in do kam so prilezli pri linuxu (pop up, ki niti ne dela vedno) se lahko clovek samo smeje (https://gitlab.com/douaneapp/Douane, trenutno najboljse kar sem nasel). Ne mi iz administratorskega nivoja to govorit, ker kar pike dobim, aplikacije pa veselo klicejo domov. Aja pa vezati na ime ali PID je cista neumnost, hash v load timu izracunas.

O varnosti zaradi odprte kode pa kar utihni, ker imajo tudi borovnice bolj kvaliteten sex ker so plave barve. Neumnost? Nic manjsa kot tvoja.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

WhiteAngel ::

euagrus je izjavil:

Je tocno tako enostavno. Windows aplikacijam si spremenil IAT tabelo, sicer imas malo zura, ker ni preproso prestreci vsako aplikacijo in se dostikrat za to uporablja driver ampak jebat ga, imas pa zato na linuxu LD_PRELOAD in ELF headerj, kjer se da na podoben nacin patchat import tabelo.


Zakaj hočeš popravljati import tabelo? Samo zamenjaš okolje s svojimi dll-i (chroot). Razen sistemskih klicev - tam moraš te posebej loviti in ni enostavno, če hočeš, da deluje reč hitro.

euagrus je izjavil:

Ce pogledas na kaksnem nivoju so windows application firewalli pri zaprti kodi, po 20 letih in do kam so prilezli pri linuxu (pop up, ki niti ne dela vedno) se lahko clovek samo smeje (https://gitlab.com/douaneapp/Douane, trenutno najboljse kar sem nasel). Ne mi iz administratorskega nivoja to govorit, ker kar pike dobim, aplikacije pa veselo klicejo domov. Aja pa vezati na ime ali PID je cista neumnost, hash v load timu izracunas.


Kaj pa, ko pride nova verzija aplikacije? Imaš hooke in nadziraš spremembe vseh exe-jev na disku?

euagrus je izjavil:


O varnosti zaradi odprte kode pa kar utihni, ker imajo tudi borovnice bolj kvaliteten sex ker so plave barve. Neumnost? Nic manjsa kot tvoja.


Moja trditev je bila čisto pragmatična. Pri odprti kodi lahko pogledaš, kako deluje. Pri zaprti pač ne. Dejstvo je, da FOSS nima vzgiba vohunjenja za uporabniki in preprodaje osebnih podatkov.

euagrus ::

WhiteAngel je izjavil:

euagrus je izjavil:

Je tocno tako enostavno. Windows aplikacijam si spremenil IAT tabelo, sicer imas malo zura, ker ni preproso prestreci vsako aplikacijo in se dostikrat za to uporablja driver ampak jebat ga, imas pa zato na linuxu LD_PRELOAD in ELF headerj, kjer se da na podoben nacin patchat import tabelo.


Zakaj hočeš popravljati import tabelo? Samo zamenjaš okolje s svojimi dll-i (chroot). Razen sistemskih klicev - tam moraš te posebej loviti in ni enostavno, če hočeš, da deluje reč hitro.

euagrus je izjavil:

Ce pogledas na kaksnem nivoju so windows application firewalli pri zaprti kodi, po 20 letih in do kam so prilezli pri linuxu (pop up, ki niti ne dela vedno) se lahko clovek samo smeje (https://gitlab.com/douaneapp/Douane, trenutno najboljse kar sem nasel). Ne mi iz administratorskega nivoja to govorit, ker kar pike dobim, aplikacije pa veselo klicejo domov. Aja pa vezati na ime ali PID je cista neumnost, hash v load timu izracunas.


Kaj pa, ko pride nova verzija aplikacije? Imaš hooke in nadziraš spremembe vseh exe-jev na disku?

euagrus je izjavil:


O varnosti zaradi odprte kode pa kar utihni, ker imajo tudi borovnice bolj kvaliteten sex ker so plave barve. Neumnost? Nic manjsa kot tvoja.


Moja trditev je bila čisto pragmatična. Pri odprti kodi lahko pogledaš, kako deluje. Pri zaprti pač ne. Dejstvo je, da FOSS nima vzgiba vohunjenja za uporabniki in preprodaje osebnih podatkov.


Ker nocem novega okolja, potem dobis taksno sranje kot je docker. Hocem, da tece na mojem sistemu, taksnem kot je, brez kupa overheada. Patchati import tabelo je dalec najhitrejsi nacin z minimalnim overheadom ob vsakem dlopen.

Nova verzija je nov software. Nova pravila, ali vprasanje, ali gre za enako zadevo. To je bilo vse reseno na Windowsih leta nazaj. Zame je vohunjenje za uporabniki, ce po defaultu poklices domov. Da o firefox default nastavitvah ne govorim in njihovih "testnih" projektih. In, glede na to, da pri open source aplikacijah nihce ni pripravljen placati za nic, bojo slej kot prej, v kolikor ze ne, zacele vohuniti za uporabniki.

"Pri odprti kodi lahko pogledaš, kako deluje"... I dare you ;) :
https://github.com/EnterpriseQualityCod...
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

BivšiUser2 ::

@Ijus, samo ne LT verzija :'(. Saj pri teh linux only zadevah nič ni tak hudo narobe, ker zadaj ti je lahko vseeno kaj se dogaja, bi lahko interface in uporabniško izkušjo "portirali". Tak kot je Affinity naredil to z Designerjem in Photojem. UI je precej blizu Adobovem-u.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

filip007 ::

Hišni Toshiba prenosnik, še vedno 7, čudno da 10, ni bila ponujena.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Ijus ::

BivšiUser2 je izjavil:

@Ijus, samo ne LT verzija :'(. Saj pri teh linux only zadevah nič ni tak hudo narobe, ker zadaj ti je lahko vseeno kaj se dogaja, bi lahko interface in uporabniško izkušjo "portirali". Tak kot je Affinity naredil to z Designerjem in Photojem. UI je precej blizu Adobovem-u.


s4nny1 nisem te čist razumel. sorry.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

BivšiUser2 ::

Za Linux je samo klasična Maya in ne Maya LT. Ostalo se nanaša na tvoj post:

tisti trije ki so: gimp, blender, libreoffice - so za en shit.
Sami programi niso shit, je pa njihov UI in UX ter steep learning curve.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Ijus ::

hjah no. je tako.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

feryz ::

Je že moral prehiteti ostale, glede na to, da je microsoft zlobiral intel in gredo na nove proce samo še Windows 10. Vsi ostali ne bodo delali.
Nov računalnik, windows 10. Pestro, ni kaj.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft predstavil osvežitve družine Surface, vključno z novimi slušalkami in Andro

Oddelek: Novice / Ostale najave
2411729 (9838) Mavrik
»

Windows 10 morda z novim brskalnikom po imenu "Spartan"

Oddelek: Novice / Brskalniki
3615875 (11065) Jst
»

Nadaljnje Microsoftove težave na Kitajskem

Oddelek: Novice / Tožbe
186782 (5558) kitaj
»

Microsoft naj bi pripravljal brezplačno različico Oken

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4415826 (12572) FlyingBee
»

Microsoftovo brskalniško izbirno okno spet luknjičavo

Oddelek: Novice / Brskalniki
397515 (6166) nekikr

Več podobnih tem