» »

LED trak - dimmer

LED trak - dimmer

bjan ::

Zdravo vsem, imam eno vprašanje glede vezave LED traku, adapterja in stikalo (dimmer).
Razmišljal sem o nakupu tega stikala: https://www.aliexpress.com/item/P1-P2-P...
Kakšno je pravilno zaporedje vezave vseh treh elementov. Če se prav spoznam mora biti tako: napajanje -> adapter iz 220V-12V -> omenjeno stikalo -> LED trak. Bo tako OK?

Hvala vsem in srečnega v novem letu!

BladE_ ::

Tako je OK! Če rabiš za dimmanje enobarvnih priporočam tole .
Akcija - Reakcija

bjan ::

Podobnega že imam v kuhinji pod visečimi omaricami in deluje odlično. Kakšen pa potem rabim adapter - mora biti dimmable ali ni potrebe v primeru, da imam zgoraj omenjeno stikalo?

atubbuta ::

Da ne odpiram nove teme, si bom izposodil kar tole.

Moram najprej omeniti, da je v Sloveniji strokovno znanje na tem področju v podnu. Zelo žalostno, da moram tako povedati. Veliko jih o tem govori in so kvazi strokovnjaki, v resnici se pa vsa strokovna mnenja nasprotujejo. In to so razni električarji, tehnične podpore v trgovinah, pa vse do raznih dobaviteljev te robe. Skratka nimajo pojma.

Mizarja sem prosil, da mi nad pisalno mizo vgradi led trak in ga povprašal, kakšen dimmer naj kupim. Grem v Baumax in povprašam osebo, ki je zadolžena za elektroniko. Mu vse razložim in povem, da rabim dimmer stikalo. On z vso gotovostjo mi pove, kaj rabim in mi predlaga izdelek (TEM EM13). Ko pride električar montirati, to ne dela. Potem dobavitel transformatorja pove, da je mizar kupil napačni transformator (Fobmark SNP12-12VF)in dobavi en konjski transformator s 4x močnejšim izhodom, češ da je ta edini pravi. Dobavitelj mi tudi zagotovi, da ni razlik v samih led trakovih. Pokličem še enkrat električarja, to zveže in zadeva še vedno ne dela. Kličem dobavitelja transformatorja in pove, da sem kupil napačen dimmer in da bi moral biti nek TRIAK dimmer. Grem ponovno v Baumax in mi tam zagotavljajo, da ni poanta v dimmerju, ne v transformatorju, ampak v led traku. Na koncu pokličem enega majstra, ki ga poznam že 15 let, montira vse sorte in tudi riše načrte elektro napeljav in opreme, mi pove, da more biti vse skupaj kompatibilno in da tudi led trak je lahko navaden ali pa za dimmanje. Mizar mi je rekel namreč, da je vgradil led trak za dimmanje.

Skratka porabil sem že časa še in še, zmetaj več sto € v to, da še vedno nič ne deluje. Zdaj sem kupil še navadno stikalo in bo pač led trak, ki se ga ne da dimmati. Žalostno pa je, da mi cela Slovenija še ni mogla zagotoviti ene k***** led svetilke nad pisalno mizo, ki bi se jo dalo dimmati.

Če kdo tu kaj več ve se priporočam.

Hvala.
:)

Kvatebrigic ::

Ajej.
Kupiš navaden led trak, velika večina jih je 12V, obstajajo tudi 24V.
Kupiš ustrezno močan LED napajalnik. Tu je odvisno kako močan trak si kupil. Moč je ponavadi podana v watih na meter traku. Ponavadi okrog 10W.
Torej, če imaš meter 10W traku, rabiš napajalnik ki zmore vsaj nekje 0.8A, 12V.
Potem pa nabaviš TEM EM-19 dimmer (zadeva je dokaj nova, boš verjetno moral nekje naročiti ker ga praktično nikjer nimajo). Ta dimmer se veže MED napajalnik in LED trak. Upravlja se ga s tipko - če tipko pridržiš začne dimati, če samo kratko pritisneš, se vklopi na zadnjo nastavitev. Ima še nekaj "skritih" opcij - če pritisneš tipko 3x, nastavi na 50%, ipd...

To je vsa umetnost.

Anney ::

Potrebuješ ustrezen trak, napajalnik in pa najbolje je nekaj takšnega (kontroler), ki ima daljinec in ne stikalo.

https://www.inled.si/led_trakovi/daljin...
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

mitjau ::

Joj pametujete... in vsi LED trakovi in svetila se dajo zatemnjevati.

Sedaj pa, odvisno je, ali je zatemnjevalno stikalo pred ali za napajalnikom.
Varianta 1 - ponavadi uporabljena pri stropnih lučeh - če je zatemnjevalno stikalo pred napajalnikom, mora led napajalnik podpirati dimmanje.
Varianta 2 - ponavadi pri led trakovih - če je zatemnevalno stikalo/kontroler med napajalnikom in LED, pa ne rabiš nič drugega, in lahko uporabiš katerikoli napajalnik ustrezne voltaže in moči

Če ne veste, se led zatemnjuje s frekvenco vkapljanja in izkapljanja napajanja.
Razlika je le, da v prvem primeru mora napajalnik na podlagi padca vhodne napajalne napetosti spreminjati frekvenco izhoda,
v drugem primeru pa je napetost konstantna in stikalo/kontroler le prilagaja frekvenco vklopa/izklopa

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

iso2000 ::

V grobem bi lahko razdelil LED napajalnike na dve skupini.

Eni so takšni, ki imajo vgrajeno možnost zatemnjevanja in se jih upravlja z različnimi kontrolnimi signali (kaj podpirajo je potrebno preveriti pred nakupom/montažo).
Drugi so "navadni" napajalniki (v primeru uporabe za trakove v večini z enosmerno napetostjo na izhodu). Pri teh se zatemnjevalnik veže med napajalnik in porabnik (LED trak).
Napajalniki z vgajeno funkcijo zatemnjevanja uporabljajo večinoma dva načina regulacije izhoda:
- PWM signal (preklaplanje izhoda pri visoki frekvenci)
- Omejevanje izhodnega toka
Obstajajo tudi hibridne izvedbe, ki uporabljajo kombinacijo obeh.

Oba načina zatemnjujeta praktično vse LED trakove. Imaš pa še ti. "dimm to warm" trakove, kjer dimming signal vpliva tudi na odtenek belega traku (2800-4500K). Takšni trakovi pa so "posebni".
Kontrolni signali za napajalnike so lahko 0-10V, PWM, preko KNX, DALI, Bluetooth (CASAMBI)...

Za tvoj primer, glede na to da že imaš SNP napajalnik, bi bilo najlažje v sistem dodati zatemnilnik s tipko/senzorjem/daljincem med napajalnik in LED trak.
Omenjeni TEM EM13 je za 220V LED svetila in standarden LED napajalnik ne bo deloval z njim. Izjema so verjetno napajalniki, ki so kontruirani za delovanje s TRIAC stikali, kar pomeni, da napjalnik prepozna "rezan" sinus na vhodu in primerno regulira izhod. Omenjeni SNP12 sodi med zgoraj omenjene "navadne" napajalnike.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: iso2000 ()

atubbuta ::

Velika hvala za nasvete.

Upam, da mi bo ratalo z EM13. Kako pa je z vgradnjo tega dimmerja? se ga vsatvi v navadni modul? Sprašujem, ker izgleda kot navadna škatla, ki ni za vgradnjo.
:)

DjJuvan ::

mitjau je izjavil:

Joj pametujete... in vsi LED trakovi in svetila se dajo zatemnjevati.

Sedaj pa, odvisno je, ali je zatemnjevalno stikalo pred ali za napajalnikom.
Varianta 1 - ponavadi uporabljena pri stropnih lučeh - če je zatemnjevalno stikalo pred napajalnikom, mora led napajalnik podpirati dimmanje.
Varianta 2 - ponavadi pri led trakovih - če je zatemnevalno stikalo/kontroler med napajalnikom in LED, pa ne rabiš nič drugega, in lahko uporabiš katerikoli napajalnik ustrezne voltaže in moči

Če ne veste, se led zatemnjuje s frekvenco vkapljanja in izkapljanja napajanja.
Razlika je le, da v prvem primeru mora napajalnik na podlagi padca vhodne napajalne napetosti spreminjati frekvenco izhoda,
v drugem primeru pa je napetost konstantna in stikalo/kontroler le prilagaja frekvenco vklopa/izklopa


Ne bo držalo. LED trak/svetilo mora podpirati dimmanje. Sem že skuril dimmer, ker svetilo tega ne podpira.

iso2000 ::

atubbuta je izjavil:

Velika hvala za nasvete.

Upam, da mi bo ratalo z EM13. Kako pa je z vgradnjo tega dimmerja? se ga vsatvi v navadni modul? Sprašujem, ker izgleda kot navadna škatla, ki ni za vgradnjo.


Še enkrat - kolikor sklepam iz opisa na strani od TEM je EM13 predviden za LED sijalke, ki delujejo na 220V AC. V tvojem primeru imaš napajalnik, ki iz 220VAC pretvori na 12V DC. Omenjeni EM13 ni namenjen temu.
Primer zatemnilnika, ki bi moral delovati ob vezavi med napajalnik in LED trak: https://www.superstrela.com/led-svetila...
Ali kaj takega:
https://www.razsvetljava.si/led-trakovi...
Pa seveda že omenjeni EM19 od TEMa. https://www.tem-si.com/produkt-led-zate...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: iso2000 ()

atubbuta ::

iso2000 je izjavil:

atubbuta je izjavil:

Velika hvala za nasvete.

Upam, da mi bo ratalo z EM13.


Omenjeni EM13 ni namenjen temu.


Joj zmotil sem se, mislil sem EM19
:)

Invictus ::

Lahko poguglaš po MiLight.

Na koncu si lahko kupiš gateway, in kontroliraš vse preko telefona.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mitjau ::

Ne bo držalo. LED trak/svetilo mora podpirati dimmanje. Sem že skuril dimmer, ker svetilo tega ne podpira.


nije žavaka za seljaka... in nisi ga skuril zaradi dimanja ampak verjetno zaradi napačnega dimenzioniranja ali izbire kontrolerja.

Vsako LED lahko dimaš, pa če je na traku ali pa v svetilki... ;)

atubbuta ::

S čim pa pri EM19 vklapljam, dimmam in izklapljam. Kaj se lahko vgradi v modul?
:)

BladE_ ::

atubbuta je izjavil:



Če kdo tu kaj več ve se priporočam.



Kaj nisi prebral mojega posta na začetku teme? Kaj manjka temu, ki sem ga omenil, razen 12V adapterja?

atubbuta je izjavil:

S čim pa pri EM19 vklapljam, dimmam in izklapljam. Kaj se lahko vgradi v modul?


Piše spodaj "Za vezavo s tipkali"... Torej, tipka, kot zvonec oziroma to, kar sem že prilepl le da ni na touch.
Akcija - Reakcija

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BladE_ ()

atubbuta ::

Rabim vgradno za modul. Ali je EM13 lahko namesto tiste žičke?
:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED TRAK - Nočna osvetlitev prostora

Oddelek: Loža
297655 (1574) BlackHole
»

Osvetlitev delovnega pulta v kuhinji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6724687 (5715) Machete
»

LED trak, IR senzor in dimmer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193139 (2029) bsslo
»

LED trak + dimmer = piskajoč zvok v napajalniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92361 (2194) Ribič
»

led osvetlitev stopnišča (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8023275 (18893) Map

Več podobnih tem