» »

Nihče ne mara za tablice, prodaja že štiri leta pada

Nihče ne mara za tablice, prodaja že štiri leta pada

Slo-Tech - Tablični računalniki ne najdejo svojega mesta pod soncem, kaže statistika o njihovi prodaji, ki so jo pripravili analitiki pri IDC. Že šestnajsto četrtletje zapovrstjo, torej polna štiri leta, se njihova prodaja krči. V tretjem letošnjem kvartalu se je prodaja tablic v primerjavi z enakim obdobjem lani skrčila za 8,6 odstotka na 36,4 milijonov enot. V četrtletju pred tem je bil padec 13,5-odstoten.

Največji tržni delež ima Apple, ki je prodal 9,7 milijona iPadov, s čimer si je odrezal 27-odstotni tržni delež. V primerjavi z lanskim letom je prodal 600.000 enot manj, a še vedno malenkostno izboljšal svoj tržni delež (za 0,7 odstotne točke). Na drugem mestu je Samsung s 5,3 milijona prodanimi napravami, kar je 11 odstotkov manj kot lani. Amazon je s svojim Fire obdržal tako tretje mesto kakor prodajne številke, medtem ko je Huawei zabeležil 7-odstotno letno rast. Peterico zaključuje Lenovo, ki je izgubil kar 25 odstotkov v primerjavi z lanskim tretjim četrtletjem.

Glavna problema sta uporabnost tablic in prodajni cikel. Tablični računalniki si iščejo mesto med prenosnimi računalniki na eni strani in čedalje pametnejšimi in zmogljivejšimi telefoni na drugi strani. Poleg tega ostaja njihov cikel zamenjav še vedno bolj podoben računalnikom (torej redkeje) in ne mobilnim telefonom, ki se menjajo približno na dve leti. Veliko so pričakovali od tablic, ki se razstavijo (detachable), a (še) niso osvojile potrošnikov. Nove modele smo videli minuli mesec, ko sta izšla prenovljena Surface Pro in iPad Pro, a to verjetno ne bo dovolj, da bi se trg preobrnil.

Ne tako zelo drugačna je situacija na trgu osebnih računalnikov. Ta se je po šestih letih stagnacije začel pobirati in je v drugem letošnjem kvartalu zabeležil rast. To je bila prva rast po letu 2012! V tretjem četrtletju je bila rast zelo skromna (0,1-odstotna), a pozitivna.

88 komentarjev

«
1
2

LeQuack ::

Če jih ne delajo jih ne bo noben kupoval, saj je logično.
Quack !

Pika na i ::

Tablice so ne tič ne miš, dokaj neuporabne.

LeQuack ::

Pika na i je izjavil:

Tablice so ne tič ne miš, dokaj neuporabne.


Jaz imam še originalen Samsung Galaxy Tab S in je vse prej kot neuporaben, idealen je za gledanje filmov, youtube itd. on the go. Ima 1600 x 2560 OLED zaslon, tako da je super slika.
Quack !

Pika na i ::

Naj ti dobro služi še naprej.
Poznam eno, ki jo tudi še uporablja, moja mati.
Sem imela tri, vse šle adijo, pri zadnji se je napihnila baterija.

Lonsarg ::

Male cheap tablice so res skoraj pase, zdaj se kupi proper tablico ali hibrida, ki je hkrati tudi laptop. V številkah je to seveda vidno kot padec, niso to poceni throwaway tablice, ki bi kar naprej menjal, poleg tega to pomeni eno napravo manj, zato zopet manjša številka. Potem so tu še non-detachable hibridi, ki v zgornjih številkah niso zajeti.

Pri meni sva na Surface Pro, Surface Go, Game PC, server PC. Vse 4 naprave so long-term nakupi s 5-8 let življenske dobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

bajsibajsi ::

Zadnji odstavek se jasno sovpada z (ne)napredkom CPU rezin. Middle tier PC iz leta 2012 preprosto ni bilo smiselno zamenjati.

JN ::

Ne vem, če Surface Pro (sploh lahko) štejemo za tablico, ampak meni je že od 2 to primarni računalnik in ga ne zamenjam. Trenutno na 4, 5 sem preskočil, 6 bom pa verjetno kupil na cyber monday, ker imajo vedno akcije.
Toplo priporočam vsem, ki niso gamerji: zmogljiv, zdržljiv in ultra prenosljiv.

kow ::

Kupil dve in obe sta bili srot. Verjetno najslabsi nalozbi v zivljenju :D

Mare2 ::

Če ne gre v promet, kaj pa če so predrage? :)

harvey ::

Pika na i je izjavil:

Tablice so ne tič ne miš, dokaj neuporabne.

Najbolj verjetno je, da je velikost zaslonov na telefonih spodkopala tablice. Recimo se mi zdijo zelo uporabne za preleteti splet, malo prečekirati YT, pokazati slike iz oblaka kakšnim starim mamam, za na dopust ;-). Sploh pa za uporabo pri starejših so veliko bolj praktične kot računalniki - namizni ali prenosni.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Tomay ::

JN je izjavil:

Ne vem, če Surface Pro (sploh lahko) štejemo za tablico, ampak meni je že od 2 to primarni računalnik in ga ne zamenjam. Trenutno na 4, 5 sem preskočil, 6 bom pa verjetno kupil na cyber monday, ker imajo vedno akcije.
Toplo priporočam vsem, ki niso gamerji: zmogljiv, zdržljiv in ultra prenosljiv.


Podobno velja tudi za hp spectre pro ali lenovo yoga pro za podoben denar. Super zaslon, čudovite barve zelo blizu kakemu retina macu. Edino surface ima samo 1 usb :(

Po mojem mnenju je touch je v windowsih skoraj neuporaben. Edino prstni odtisi se vidijo po ekranu :)
Voodoo 4Ever

MrStein ::

Po teh številkah sodeč so v zadnje 4 leta prodali milijardo tablic.
Zakaj bi jih še kdo kupil? Ne rabijo v družini biti štiri tablice.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pika na i ::

V šolah tudi uporabljajo tablice.

MrStein ::

Tri na osebo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pika na i ::

MrStein je izjavil:

Po teh številkah sodeč so v zadnje 4 leta prodali milijardo tablic.
Zakaj bi jih še kdo kupil? Ne rabijo v družini biti štiri tablice.

Če šteje družina štiri člane, je to povsem logično.
Ne govori, da ni.

gendale2018 ::

Mare2 je izjavil:

Če ne gre v promet, kaj pa če so predrage? :)

tako je, tiste poceni so jajca, dobre so pa predrage
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

JN ::

Tomay je izjavil:

Po mojem mnenju je touch v windowsih skoraj neuporaben

Amen to that.
Sem bil na začetku še ful navdušen, kako bom risal in pen uporabljal... pa sem hitro obupal. Večina programov je prilagojena uporabi miške pa tudi MS se ni ravno pretegnil pri implementaciji toucha.

tikitoki ::

Pika na i je izjavil:

Tablice so ne tič ne miš, dokaj neuporabne.


Se strinjam. Sedaj so sam mal vecje, k pametni telefoni, se vedno pa neuproabne za karkoli resnega in ne nudijo nobene resne prednosti pred pametnim telefonom z solidno velikim zaslonom.

zee ::

Tablice so precej uporabne, vendar v trenutni obliki ne morejo nadomestiti računalnika. Microsoftov Surface je po mojem mnenju še najbližje temu, čeprav še vedno precej daleč.

Imam dve leti star iPad Pro, ki sem ga kupil kot nadomestek za moj prenosni računalnik. V kombinaciji s tipkovnico ga lahko v precejšnji meri tudi dejansko nadomesti (brskanje, novice, Netflix, Kindle, Word, Excel...), ampak... Jupyter Notebook, v katerem preživljam vedno več časa, ne dela na iPadu. Enako vizualizacija molekul in krajših trajektorij iz simulacij.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

jakan123 ::

Pika na i je izjavil:

Tablice so ne tič ne miš, dokaj neuporabne.


Kakor za koga. Meni je zelo uporabna. Sem dokupil še tipkovnico za Ipad pro in laptopa sploh ne nosim več naokoli. Vse naredim na tablici :)

WaterBoy ::

Kako se vam kaj zdi amazonov fire tablica? Sem videl da lahko gor namestit Google play store in s tem postane mnogo bolj uporabna, glede na ceno

euagrus ::

WaterBoy je izjavil:

Kako se vam kaj zdi amazonov fire tablica? Sem videl da lahko gor namestit Google play store in s tem postane mnogo bolj uporabna, glede na ceno


Glavna prednost je ravno da google playa ni. In ti bi ga namescal.

Za downloadanje apkjev od tam imas tole, ostalegs googlovega spywara pa ne rabis.

https://f-droid.org/en/packages/com.git...
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

shadeX ::

Trenutno še v postelji, se zbujam, pregledujem kaj je novega, odpisujem na maile in objavljam prispevke kot je tale - vse na tablici.

- Prenosnika v posteljo ne vlačim
- Telefon je sicer ok, ampak ni tako udobno velik za taka opravila, kot so ta

Ne bi rekel da je ravno neuporabna :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Markoff ::

Zdaj pa naredi en velik kompleksen Excel, grafično in animacijsko bogat PPT ter pripravi 50-stranski dokument v Wordu. Če sploh ne gremo na grafično oblikovanje ali igre. Javi, če bo tablica še v rokah v postelji ali razbita na tleh.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

shadeX ::

Tablica pač ni pravi računalnik in seveda se bom kmalu moral presesti in začet delat. Za določena opravila je pač nepogrešljiv pripomoček.

jlpktnst ::

Meni so pa kar všeč 2in1 tablice s fizično tipkovnico, samo kaj ko je za malo denarja večinoma šrot, slaba izbira, pa windows 10 je veliko slabša izkušnja v tablet načinu napram windows 8.1, android je zelo omejen, Apple pa ni zame.

zee ::

shadeX je izjavil:

Tablica pač ni pravi računalnik in seveda se bom kmalu moral presesti in začet delat. Za določena opravila je pač nepogrešljiv pripomoček.


Se strinjam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

jlpktnst ::

In ja tudi GNU/Linux distribucije sem poskusil, tam se pa konča pri obupni podpori za čipsete.

Phantomeye ::

Jaz sem imel nikakvi telefon, pa sem se pred leti odločil, da namesto kakega flagshipa, kupim malo boljšo tablico (ker je dobra tablica cenejša kot dober telefon). In sem jo uporabljal na polno. Nosil s seboj povsod.

Potem sem si pa nekega dne kupil nexusa 5. Prehod iz malega smartphona na malo večjo zadevo. in od takrat naprej je tablica ostala v predalu. Ven jo zvlečem samo, če rabim kako backup napravo ali pa če kaj eksperimentiram.

Povzetek: če imaš telefon s 5 palci ali več, skoraj ni potrebe po tablici. Razen, če imaš kakšno tako delo, kjer je 5-palčni telefon premalo, laptop s tipkovnico pa preveč.

bajsibajsi ::

zee je izjavil:

Jupyter Notebook, v katerem preživljam vedno več časa, ne dela na iPadu. Enako vizualizacija molekul in krajših trajektorij iz simulacij.


Si poskusil Juno? https://juno.sh/

Ali pa CoCalc. Omogoca urejanje R documents, LaTex files in tudi Jupyter notebooks. Potrebna je le prijava oz. predhodna registracija.

Elysium ::

Meni tudi iPad leži v predalu, ker mi enostavno ne nudi nobene prednosti pred telefonom. Za kaj bolj resnega pa itak rabiš računalnik ali pa eno All-In-One napravo kot npr. Microsoft Surface.

lucca brassi ::

Ko mi crkne moja 8'' Asuska grem kupit novo ( samo ne te okleščene verzije ki jih prodajajo po slo štacunah ampak direkt na Amazon hard ta pravo >:D) ASUS ZenPad 3 8.0 (Z581KL) , za telefon mi je škoda denarja , za tablico pa ne
moments before detonation

Zgodovina sprememb…

jakan123 ::

Markoff je izjavil:

Zdaj pa naredi en velik kompleksen Excel, grafično in animacijsko bogat PPT ter pripravi 50-stranski dokument v Wordu. Če sploh ne gremo na grafično oblikovanje ali igre. Javi, če bo tablica še v rokah v postelji ali razbita na tleh.


Brez problema. Seveda s tipkovnico. Brez tipkovnice je excel in word bolj za view only :)

zee ::

bajsibajsi je izjavil:

zee je izjavil:

Jupyter Notebook, v katerem preživljam vedno več časa, ne dela na iPadu. Enako vizualizacija molekul in krajših trajektorij iz simulacij.


Si poskusil Juno? https://juno.sh/

Ali pa CoCalc. Omogoca urejanje R documents, LaTex files in tudi Jupyter notebooks. Potrebna je le prijava oz. predhodna registracija.


Juno rabi komunikacijo z nekim strežnikom. :-(
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

M.B. ::

Kolkor jaz razumem juno se poveže na jupyter server, kar se poveže tudi tvoj pc ko uporabljaš jupyter. Vsak yupyter client se na server poveže. (brskalnik, qt, consola etc.)
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Unknown_001 ::

harvey je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Tablice so ne tič ne miš, dokaj neuporabne.

Najbolj verjetno je, da je velikost zaslonov na telefonih spodkopala tablice. Recimo se mi zdijo zelo uporabne za preleteti splet, malo prečekirati YT, pokazati slike iz oblaka kakšnim starim mamam, za na dopust ;-). Sploh pa za uporabo pri starejših so veliko bolj praktične kot računalniki - namizni ali prenosni.


Tukaj ima pika čisto prav. Tablice so zaradi svoje velikosti in načina rokovanja ergonomski kriminal. Poleg tega pa zavzamejo toliko prostora kot manjši laptop s tem, da ne moreš z njimi početi nič pametnega. Dobr... drugo so profi zadeve po jurja ipd. ampak tudi tam dobiš vsaj tastaturo zraven.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

FastWIND ::

Pika na i je izjavil:

V šolah tudi uporabljajo tablice.


Nič kaj. So že ugotovili, da so totalni balast... Prva Osnovna šola v Sloveniji - ena izmed ljubljanskih, ki jih je uvedla, jih je tudi že ukinila...

dominuspro ::

Pika na i je izjavil:

Tablice so ne tič ne miš, dokaj neuporabne.


To je to...

Unknown_001 ::

FastWIND je izjavil:

Pika na i je izjavil:

V šolah tudi uporabljajo tablice.


Nič kaj. So že ugotovili, da so totalni balast... Prva Osnovna šola v Sloveniji - ena izmed ljubljanskih, ki jih je uvedla, jih je tudi že ukinila...


Ista zgodba interaktivne table. Sam tam sumim da je šlo za biznis. Tako nategunska ideja za pouk... sej bi mogoč špilal če bi prof delal gor zapiske in jih objavil za učence. V resnici pa nepismenci nakracajo par grdih skic potem pa nadaljujejo na navaden whiteboard.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Markus386 ::

Tablica je idealen "skret kompjuter"... torej za youtube, candy crush, kak hiter mail, reddit, ipd. Delat na njej ponavadi ne moreš, ker ni tako user-friendly kot PC (khm, multitasking), prenosljiva pa tudi ni toliko kot telefon (ki ga daš v žep). Kakor so telefoni šli po velikosti gor, in ultrabooki po teži dol, so (vsaj meni) postajale tablice manj in manj zanimive. Sploh ker so vmes cene skočile z tistih 300eur za nexus 7 na današnjega 'blizu jurja' za kaj spodobnega.

looser ::

ja, smejte se, ker butasto sprašujem, kaj morem...

samo zakaj ni nek docking station za smart telefon, ki bi imel fizično tipkovnico in ekran (za zahtevne tudi touch-aware) in ostalo, kar je potrebno, da se da normalno delat, miško in to? pač neseš telefon okoli, ga dockiraš in delaš, kar hočeš... ja, no rama majo malo, mogoče, ja.

no, pa še en docking station, kjer vtakneš telefon in rabiš kot tablico.

mi mamo, ne vem, ene 5 prenosnikov (brez dveh službenih), da z njimi omare podstavljamo, nekaj smo jih že odvrgli v e-cikliraj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

jakan123 ::

Saj obstajajo dockingi. Samsung ga ima, za Lumije je bil tudi...

looser ::

ja, pa dela tako, kot bi naj, da bi bil smarty srce, ostalo pa samo periferija, da izgleda kot normalen računalnik?
smarty preko usb podpira miš in tipkovnico in še marsikaj, torej nemogoče ni...
sicer ni nič narobe, če daš kakšen direkten link na tole, recimo...

Invictus ::

Unknown_001 je izjavil:

FastWIND je izjavil:

Pika na i je izjavil:

V šolah tudi uporabljajo tablice.


Nič kaj. So že ugotovili, da so totalni balast... Prva Osnovna šola v Sloveniji - ena izmed ljubljanskih, ki jih je uvedla, jih je tudi že ukinila...


Ista zgodba interaktivne table. Sam tam sumim da je šlo za biznis. Tako nategunska ideja za pouk... sej bi mogoč špilal če bi prof delal gor zapiske in jih objavil za učence. V resnici pa nepismenci nakracajo par grdih skic potem pa nadaljujejo na navaden whiteboard.

Šole v tablicah bi bile lahko namesto učbenikov, delovnih zvezkov. Recimo Amazon Kindle.

Samo to bi pomenilo, da imajo vse šole enake učbenike, da se učitelji ne bi več samostojno odločali za učbenike (kot da so sposobni le tega) in da založbe ne bi popravljale svoje bilance na račun staršev šoloobveznih otrok.

Kindle je povsem spodobna tablica za branje, ki bi jo lahko sponzorirala država brez problemov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

filip007 ::

Kaj je s tem naslovom, za tablice, ne razumem.

No glavnem sem imel Prestigio, ALU ohišje samo kaj, ko je se pregrevala, obrabljen USB priklop, nisem jo imel dolgo.

Za na morje bi bila super, se nekam priklopiš in to je to.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Ales ::

"Ne marati za nekaj" je slovnično čisto pravilno, najbrž pa se na Facebooku redko uporablja. ;)

Za Slo-tech ne moremo več trditi tega. :))

hipertija ::

Meni je uporabna zaradi več stvari, ker sem glasbenik predvsem za razna besedila, sezname ipd. zelo dolgo življenjsko dobo ima baterija, praktično 14 dni, če ne uporabljaš skoz, lahko še več. Uporabna je za na pot, filmi, glasba... uporabljam jo za snemanje, nastavljanje zvokov na bobnih, mešalki... vse to bi bilo sicer možno s telefonom, a kaj, ko je baterija slabša, filmi in nastavljanje pa skoraj preveč miniaturni. Za laptopa pa vseeno ni tako zrelo.

Imam APPLE IPAD

mikhail ::

Tablica ima uporabnosti. Sam jo največkrat uporabljam za kazanje svojih dizajn konceptov na sestankih, kazanje portfolia na sestankih, in branje e-knjig. Za prvo je dobro, ker samo zaradi kazanja ne rabim vlačit sabo laptopa. Za kaj več pa niti ne bi rekel. Za ležat na kavču in gledat youtube, ok, če se ti ne da sedet na stolu več... ampak to so že neke kaprice.

gendale2018 ::

jaz mam drugač neko poceni (malce nad 200 eur) 2 in 1 win10 (originalno 8.1) tablico od asusa iz leta 2014 in v osnovi je kr solidna zadeva, ima pa kup pomankljivosti:

samo 2gb rama.. to je absolutno premalo (odpreš par tabov v brskalniku in video predvajalnik in se začne sesuvat), danes bi bilo normalno 8 gb oziroma 16 gb v dražjih (oziroma nekje 4 in 8 leta 2014)

igpu je prepočasen.. ima karkoli je že vgrajeno v atom Z3775 in če priključiš zunanji 1080p zaslon in na njemu predvajaš film ko je vgrajeni zaslon prižgan se začne zatikat, če imaš samo en zaslon dela isti film tekoče... na kake igre pa itak bolje pozabit

ni linux driverjev za kup hwja in tudi če ga spraviš gor (bootat kak drug os je muka) ti pol reči ne bo delalo kot je treba

omejena je na 32 bitne windowse... zaradi nekega buga v 64 bitnih windowsih v zvezi s connected standbyem (ki je do danes verjetno popravljen) je podprta samo 32 bitna verzija.. sicer pri 2 gb rama to ni toliko pomembno, ampak za 8 gb..

vgrajeni emmc je obupno počasen, branje z sd kartice pa ravno tako kar pomeni da takoj ko je veliko ioja se začne vse zatikat

prenizka ločljivost zaslona, na 1368x768 ne spraviš gor dovolj reči da bi bilo uporabno

za današnje časa je atom z3775 počasen, ampak za to ceno leta 2014 je bil zadovoljiv, tako da najprej sploh nisem mislil dat tega pod minuse


če bi danes izdali naslednika brez teh pomankljivosti za približno enako ceno bi bil super nakup
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Applovi poslovni rezultati: prodaja iPhonov še naprej pada (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7024201 (21043) no comment
»

Applov dobiček nekoliko upadel, investitorji razočarani

Oddelek: Novice / Rezultati
136697 (4373) nekikr
»

Prodanih procesorjev več, razmerje AMD/Intel skoraj nespremenjeno

Oddelek: Novice / Rezultati
94216 (2863) Jst
»

Pametni telefoni: Samsung prehitel Apple

Oddelek: Novice / Rezultati
2711945 (9915) Elysium
»

Lenovo prehitel Dell, HP ostaja prvi

Oddelek: Novice / Ostale najave
174890 (3994) MrStein

Več podobnih tem