» »

Sprememba iz AHCI na RAID0

Sprememba iz AHCI na RAID0

styled ::

Pozdravljeni, iščem in prebiram po internetu vendar ne dobim točnega odgovora.

Matična : Asus H270F
Trenutno imam v PCju 2x ssd m.2 in 2x navaden SSD. Rad bi ta 2 navadna SSD-ja združu v en RAID0 disk.
V BIOS-u imam nastavljeno AHCI, ko pa želim spremenit na RAID mi napiše "Changing the SATA mode may cause system boot failure"

Zdej me zanima če lahko potrdim to spremembo brez posledic, al če js to potrdim bom mogu računalnik spet formatirat? (kar se mi seveda ne ljubi saj je sveže naloženo vse gor)

Hvala za konstukrivne odgovore.
Lp

gendale2018 ::

uporabi raid ki je vgrajen v os
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

zee ::

1. Ponovno boš moral namestiti sistem.
2. RAID kontrolerji na desktop matičnih ploščah so bolj tako-tako kar se zanesljivosti tiče.
3. Performance RAID-0 ni vreden težav (za*bavanja) s ponovnim nameščanjem operacijskega sistema.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Ijus ::

eh. tisti čas ko namestiš os je kratek. edinio programi terjajo settingse. pa še danes ma full velik programov kot opažam import settings from previously saved file.
raid0 se ti splača. je... kva jaz vme kaj? - teoretično skor en krat hitrješe. sam moraš vedet da to ni 100% zaneslivo. če ti fejla zgubiš vse podatke. tko da za sistem - os + proge je okey.

je tko al ni tko?
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

zee ::

RAID-0 na drek kontrolerjih od matičnih plošč je sila nevarna reč.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

styled ::

gendale2018 je izjavil:

uporabi raid ki je vgrajen v os


to mislis preko disc manegerja?

styled ::

Ijus je izjavil:

eh. tisti čas ko namestiš os je kratek. edinio programi terjajo settingse. pa še danes ma full velik programov kot opažam import settings from previously saved file.
raid0 se ti splača. je... kva jaz vme kaj? - teoretično skor en krat hitrješe. sam moraš vedet da to ni 100% zaneslivo. če ti fejla zgubiš vse podatke. tko da za sistem - os + proge je okey.

je tko al ni tko?


sej lih zaradi namescenih programov se mi ne ljubi....
raid disk bi meu samo za zacasne datoteke(tiste ki niso kljucnega pomena)
v mojem primeru je to za proxy datoteke (premiere pro/video editing)

drugace pa se mi gre zaradi performanca 2 ssdja v Raid0 omogacata okrog 1GB/s branje/zapisovanje...polovica manj casa.

zee je izjavil:

RAID-0 na drek kontrolerjih od matičnih plošč je sila nevarna reč.


lahko utemeljis/obrazlozis tvoj komentar?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: styled ()

MIHAc27 ::

Če se kaj sesuje je pač težje reševati zadeve. Pri RAID 0, če ti odpove 1 disk je kar se podatkov tiče isto, kot če sta oba. Pridobiš pa na hitrosti.

V BIOS-u lahko brez težav premakneš iz AHCI na RAID. Če potem bootaš v safe mode se zelo verjetno sistem še pobere. Če se ne, samo vrneš nazaj na AHCI in more delat.
RAID polje je ponavadi treba definirati prej. Tko da najboljše je narediti in definirati RAID in nato novo inštalacijo.

Ijus ::

problem je ker med pisanjem v raid0 dveh diskov piše sistem na oba diska s predpostavko da sta oba en disk.
recimo en fajl napiše na oba diska. nekaj sektorjev na en disk nekaj na drug. al bajtov no.
in če ti fejla raid0 zgubiš te podatke. so pač nekako nereadable.
čeprav najbrž obstajajo kaki recovery tooli?
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

_Denny_ ::

Ahh, raid-0...en izmed razlogov zakaj že leta delam dnevne backupe sistemskega diska in tedenske od celotnega compa. Komaj izguba vseh mp3-jev in "doma narejenih" unikatnih videov te spravi k pameti.

Včasih se je pri startupu zgodilo, da je nforce4 kar tako iz dolgčasa vrgel enega izmed Samsung F3 1TB diskov iz arraya. Na srečo se ga je dalo dodati v raid biosu brez reinicializacije arraya, drugače bi bil vsaj dvakrat tedensko brez vseh podatkov. Če že moraš uporabiti raid, potem vsaj nabavi en pcie kontroler (ne najcenejšega), a boš potem ugotovil, da se ti cenovno bolj splača prodati oba sata diska in kupiti drugega na pcie oz. m.2 na pcie adapteru.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

jero_no1 ::

Tudi moj predlog bi bil, da raje kupi en NVMe disk.

klinker ::

No, kot vem ima H270 chipset Intelov raid, ki pa spet ni tako slab.
Kot vem pa obstaja tudi neka resitev za spremembo iz AHCI na Raid, ki ti popravi boot brez da bi namescal OS na novo. Malo zgooglaj, ker sem to 1x sam uporabu ko je frend OS instaliral v IDE mode in smo mogli presaltat na AHCI. Je pa ze dolgo tega in se ne spomnem vec, razen to da sem uporabu instalacijski disk od OSa.

zee ::

lahko utemeljis/obrazlozis tvoj komentar?


RAID, ki ga ponujajo maticne plosce je t.i. softverski RAID, kar pomeni, da je njegovo delovanje odvisno od gonilnikov in operacijskega sistema. Preracunavanje (potrebujes zaradi zagotavljanja integritete podatkov), ki poteka med delovanjem RAID-a, poteka na glavnem procesorju. Ce imas namensko RAID kartico, za to skrbi namenski procesor na njej, vendar pa taksna kartica ni niti malo poceni - poglej za znamko Areca ali kaj podobnega.

Skratka: nakup vecjega NVMe diska in/ali RAM-a je bistveno boljsa nalozba.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

styled ::

Zgleda da sem se slabo izrazu...
- imam ze 2 NVMe diska, na enemu so windowsi in programi, na drugemu pa vse ostale datoteke.

Ker si nocem jemat plac na teh dveh NVMe diskih z RAW video/foto datotekami sm si omislu poleg navadnega HDD (ki je pocasen) diska se 2 SSD diska (katera zelim zdruzit v RAID0) zaradi hitrosti.
Na RAID0 disku bi ble samo zacasne datoteke v mojem primeru PROXY datoteke videov...
Tako da tudi ce se sesuje al kar koli mi ne igra vloge. Ponavljam na RAIDU bojo bile samo zacasne datoteke gre se mi samo za hitrost prenosa.

Delovanje RAIDA mi je jasno...

EDIN VPRASANJE SE GLASI.
ALI LAHKO SPREMENIM IZ AHCI NA RAID V BIOSU BREZ POSLEDIC? (ponovnega postavljanja OS,programov,datotek,...)

Ales ::

Pa saj nastavitve tvojega boot diska in diska s programi sploh ne boš spreminjal, ni tako? Samo dodatna 2 SSD diska hočeš dati v RAID 0...

Kateri OS imaš?

Ijus ::

Styled. Si ti prav napisal kar si napisal?
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

styled ::

Ales je izjavil:

Pa saj nastavitve tvojega boot diska in diska s programi sploh ne boš spreminjal, ni tako? Samo dodatna 2 SSD diska hočeš dati v RAID 0...

Kateri OS imaš?


Tocno tako 😁
Windows 10

Kar pa sem iskal in googlau kako se RAID0 postavi, vsi delajo preko BIOSa in tam spremenijo boot...

Baja ::

če boš bootal windowse iz nvme, ne rabiš nič spreminjat boota. vrzi diska notri, postavi raid in to je to.

Ijus ::

ja točno to sem jaz hotle rečt.
zgleda ga nas par ni zastopl sprva.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

styled ::

Baja je izjavil:

če boš bootal windowse iz nvme, ne rabiš nič spreminjat boota. vrzi diska notri, postavi raid in to je to.


mi poves kako postavim raid0?
Ker kot sm gledau tega se lotijo pred namescanjem OS...

Baja ::

ja, ker instalirajo pol windowse na ta disk. ti mas te na drugem disku.

v biosu izberes raid0 in dodas ta dva ssd-ja v to polje. nato ga v windowsu formatiras kot vsakega drugega. voila.

Jst ::

Tisti, ki uporabljamo RAID, sploh ne vemo, kaj kompliciraš.

Če prav razumem:

Imaš inštalacijo Win 10 na NVMe disku 1 in programe na drugem?

V Windows terminologiji, imaš C: in D: ?

Sedaj imaš na mizi dva enaka SSDja, ki bi jih rad dal v RAID?

To ne bo spremenilo C: in D:, ampak se ti bo pojavil E:, ki ga bo Win 10 videl kot en disk.

Kako točno, kam klikniti, pa ne vemo, ker je vsak BIOS malo drugačen.

Just Do It.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Ales ::

Na tvojem mestu bi preklopil iz AHCI na RAID v BIOS-u. Potem bi bootal sistem, ne da bi vmes karkoli spreminjal od RAID nastavitev.

Imej backup važnih podatkov PREJ.

Če se zboota, ok. Če bodo kaki problemi, nastavi v BIOS-u nazaj, kot je bilo.

Če se zboota, pojdi ponovno v BIOS in iz dveh praznih SSD-jev naredi RAID0. V Windows bi to potem moral videti kot en dodaten disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

styled ::

Okej hvala za odgovore.

Mene je zbegalo tisto opozorilno obvestilo v BIOSu "Changing the SATA mode may cause system boot failure"

GupeM ::

styled je izjavil:

Okej hvala za odgovore.

Mene je zbegalo tisto opozorilno obvestilo v BIOSu "Changing the SATA mode may cause system boot failure"

May pomeni da lahko, ni pa nujno. Če bi dal disk, na katerem je installiran OS v RAID polje, potem se skoraj zagotovo ne bi več bootal. Če daš v RAID polje diske, na katerih OS ni installiran, bi morala zadeva delati.

Ijus ::

ja po vsej logiki bi moralo. če pa kaj ne bi šlo pa ne vem u p.m. no. kr neki. hehe.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

MIHAc27 ::

Če ne bo delalo daj v BIOS-u na AHCI. V windowsih potem z msconfig nastaviš da je naslednji boot v safe mode. Restartaš PC in greš takoj v BIOS kjer daš nazaj v RAID. OS bi se moral sedaj zbuditi. V msconfig sedaj samo nastaviš da normalno bootne in narediš še en restart.
Ponavadi je to zadosti, je pa še nekje en register ki se ga tudi da popravit, da se zadeve zbudijo.

klinker ::

Jst je izjavil:

Tisti, ki uporabljamo RAID, sploh ne vemo, kaj kompliciraš.

Če prav razumem:

Imaš inštalacijo Win 10 na NVMe disku 1 in programe na drugem?

V Windows terminologiji, imaš C: in D: ?

Sedaj imaš na mizi dva enaka SSDja, ki bi jih rad dal v RAID?

To ne bo spremenilo C: in D:, ampak se ti bo pojavil E:, ki ga bo Win 10 videl kot en disk.

Kako točno, kam klikniti, pa ne vemo, ker je vsak BIOS malo drugačen.

Just Do It.


Fora je, da moras dat v biosu SATA iz AHCI v RAID mode in tu se zadeva zakomplicira, tudi ce boot diski niso v raidu.

Jst ::

>Fora je, da moras dat v biosu SATA iz AHCI v RAID mode in tu se zadeva zakomplicira, tudi ce boot diski niso v raidu.

Ravno zato sem napisal, da mu ne moremo pomagati, ker je vsak BIOS vizualno malo drugačen, tako da mu ne moremo povedati kaj kje kako točno mora spremeniti.

Jaz imam recimo za vsak Channel možnost IDE, AHCI (Če dam Secure Boot se nekaj spremeni, mogoče nimam možnosti dati v IDE, ali nekaj takšnega.). RAID ima pa posebej podmeni opcije.

Če bi jaz imel na mizi dva enaka SSDja, bi jih priklopil in nato v BIOSu, ko jih prepozna, "zvezal" v RAID, brez da bi karkoli spreminjal trenutne nastavitve drugih NVMe, in SSD. Ko bi dal potem "Save and restart" bi se pojavil "RAID initialization" (nekaj takšnega), nato bi pa verjetno moral v Win mountati nov device (win 10 bi to videl kot 1 storage device) in formatirati.

Pišem na pamet, ker ko sem imel posebej RAID kartico, sem laufal RAID1 na dveh SSDjih. Zato predvidevam, kaj bi moral narediti v MOJEM BIOSu, in kaj bi najbrž napisalo po "Save and Restart".
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Ijus ::

A bi šlo če bi dal nvme diska ven pa naredu raid0 pa pol nazaj not dal nvme-ja?
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

klinker ::

Jst je izjavil:

>Fora je, da moras dat v biosu SATA iz AHCI v RAID mode in tu se zadeva zakomplicira, tudi ce boot diski niso v raidu.

Ravno zato sem napisal, da mu ne moremo pomagati, ker je vsak BIOS vizualno malo drugačen, tako da mu ne moremo povedati kaj kje kako točno mora spremeniti.

Jaz imam recimo za vsak Channel možnost IDE, AHCI (Če dam Secure Boot se nekaj spremeni, mogoče nimam možnosti dati v IDE, ali nekaj takšnega.). RAID ima pa posebej podmeni opcije.

Če bi jaz imel na mizi dva enaka SSDja, bi jih priklopil in nato v BIOSu, ko jih prepozna, "zvezal" v RAID, brez da bi karkoli spreminjal trenutne nastavitve drugih NVMe, in SSD. Ko bi dal potem "Save and restart" bi se pojavil "RAID initialization" (nekaj takšnega), nato bi pa verjetno moral v Win mountati nov device (win 10 bi to videl kot 1 storage device) in formatirati.

Pišem na pamet, ker ko sem imel posebej RAID kartico, sem laufal RAID1 na dveh SSDjih. Zato predvidevam, kaj bi moral narediti v MOJEM BIOSu, in kaj bi najbrž napisalo po "Save and Restart".


Res je. Samo pri teh integriranih na plati, moras pac naceloma dat SATA iz AHCI na RAID in pol imas se dodatno nastavitve za RAID konfigurirat. Ce pa ima posebej to za vsak kanal posebej, pa tolko boljse, ampak dvomim da ima.

Ijus je izjavil:

A bi šlo če bi dal nvme diska ven pa naredu raid0 pa pol nazaj not dal nvme-ja?


Isto je, ce das van ali pustis not.
Pa si sploh poskusu spremenit in bootat? Sej zjebalo ne bo nic in samo vrnes, ce ne zboota sistema. Ker z M2 se nisem imel izkusenj tu in glede na to da M2 ne gre preko SATA, bi morda slo normalno skozi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

styled ::

klinker je izjavil:

Jst je izjavil:

>Fora je, da moras dat v biosu SATA iz AHCI v RAID mode in tu se zadeva zakomplicira, tudi ce boot diski niso v raidu.

Ravno zato sem napisal, da mu ne moremo pomagati, ker je vsak BIOS vizualno malo drugačen, tako da mu ne moremo povedati kaj kje kako točno mora spremeniti.

Jaz imam recimo za vsak Channel možnost IDE, AHCI (Če dam Secure Boot se nekaj spremeni, mogoče nimam možnosti dati v IDE, ali nekaj takšnega.). RAID ima pa posebej podmeni opcije.

Če bi jaz imel na mizi dva enaka SSDja, bi jih priklopil in nato v BIOSu, ko jih prepozna, "zvezal" v RAID, brez da bi karkoli spreminjal trenutne nastavitve drugih NVMe, in SSD. Ko bi dal potem "Save and restart" bi se pojavil "RAID initialization" (nekaj takšnega), nato bi pa verjetno moral v Win mountati nov device (win 10 bi to videl kot 1 storage device) in formatirati.

Pišem na pamet, ker ko sem imel posebej RAID kartico, sem laufal RAID1 na dveh SSDjih. Zato predvidevam, kaj bi moral narediti v MOJEM BIOSu, in kaj bi najbrž napisalo po "Save and Restart".


Res je. Samo pri teh integriranih na plati, moras pac naceloma dat SATA iz AHCI na RAID in pol imas se dodatno nastavitve za RAID konfigurirat. Ce pa ima posebej to za vsak kanal posebej, pa tolko boljse, ampak dvomim da ima.

Ijus je izjavil:

A bi šlo če bi dal nvme diska ven pa naredu raid0 pa pol nazaj not dal nvme-ja?


Isto je, ce das van ali pustis not.
Pa si sploh poskusu spremenit in bootat? Sej zjebalo ne bo nic in samo vrnes, ce ne zboota sistema. Ker z M2 se nisem imel izkusenj tu in glede na to da M2 ne gre preko SATA, bi morda slo normalno skozi.



ne nisem se nic probavau :) sm prvo raje vprasal.

Kot mi je svetoval clan bom dau OS preko msconfiga v safe mode, in pol spremenu SATA iz AHCI na RAID pa bomo vidli kaj bo.
Mam se en projekt za dokoncat preden se lotim tega caranja, proti koncu tedna se bom lotu tega podviga 😊

gendale2018 ::

zee je izjavil:

lahko utemeljis/obrazlozis tvoj komentar?


RAID, ki ga ponujajo maticne plosce je t.i. softverski RAID, kar pomeni, da je njegovo delovanje odvisno od gonilnikov in operacijskega sistema. Preracunavanje (potrebujes zaradi zagotavljanja integritete podatkov), ki poteka med delovanjem RAID-a, poteka na glavnem procesorju. Ce imas namensko RAID kartico, za to skrbi namenski procesor na njej, vendar pa taksna kartica ni niti malo poceni - poglej za znamko Areca ali kaj podobnega.

Skratka: nakup vecjega NVMe diska in/ali RAM-a je bistveno boljsa nalozba.

in zato je predvsem za enostavne raid nivoje (0, 1, 10), kjer itak ni veliko računanja, bolje uporabljat raid od operacijskega sistema kot pa od matične plošče, to imajo danes že vsi in nimaš problemov če ti recimo crkne matična in ne dobiš več enake

namenske kartice so pogojno uporabne zaradi hitrejšega računanja pri bolj kompliciranih raid nivojih (5, 6, ..), čeprav je tudi to že rahlo vprašljivo pri današnjih procesorjih, ki imajo več jeder kot ljudje prstov in predvsem zaradi raznih dodatnih funkcij kot recimo baterija, ki prepreči izgubo podatkov pri, če zmanjka elektrike

čeprav imajo napredni raidi od operacijskih sistemov (recimo raidz) spet svoje prednosti kot ima svoje prednosti tudi lažja prenosljivost podatkov med sistemi
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

klinker ::

styled je izjavil:


ne nisem se nic probavau :) sm prvo raje vprasal.

Kot mi je svetoval clan bom dau OS preko msconfiga v safe mode, in pol spremenu SATA iz AHCI na RAID pa bomo vidli kaj bo.
Mam se en projekt za dokoncat preden se lotim tega caranja, proti koncu tedna se bom lotu tega podviga 😊


Poskusi kr brez safe mode. Kot sem napisal, zadeva nic ne zjebe. OS se zazene al pa ne. Ce se, je ok, ce se ne, nastavis nazaj na AHCI in je.

styled ::

Priporoča kdo kašen disk clone software (za ga pobrat iz partisa) da si nardim backup?

zee ::

Clonezilla. Zastonj. Brez Partisa.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

X58 PCI-e boot

Oddelek: Strojna oprema
403061 (2532) Ahim
»

Spanned volume na obstoječem C:

Oddelek: Operacijski sistemi
11750 (598) maticb492
»

raid 0 setup

Oddelek: Strojna oprema
362063 (1526) GrimReaper
»

bios - iz AHCI na SATA

Oddelek: Operacijski sistemi
81266 (1138) skico

Več podobnih tem