» »

Zunanji trdi disk WD

Zunanji trdi disk WD

JOKER ::

Torej, imam zunanji disk WD NyBook 1T .
Na njem imam oziroma sem ime datoteke. Danes sem datoteke prenesel na računalnik in po končanem prenosu datotek, sem se odločil, da ga formatiram in sicer na način …. desna miškina tipka -> Formatiraj …

Zadeva se je formatirala, potem pa sem v raziskovalcu kliknil na pogon - disk in prikazalo se mi je obvestilo, da moram pogon najprej formatirat, preden ga želim uporabit, nakar sem kliknil v redu, saj druge možnosti nisem imel in stvar se je začela formatirat …. nakar mi napiše, da Windows ni uspel dokončati formatiranja.

Dejstvo je, da mi pokaže črko pogona (zunanjega diska), ampak ko kliknem na pogon mi da ponovno možnost, da ga moram pred uporabo formatirat, tako, da tukaj nastane problem, da nikakor ne morem uporabljat diska oziroma kar naenkrat na njega ne morem nič shranit ….

Torej, kaj menite, kaj mi je še za storit, da ne bom diska moral enostavno vreči v koš, ker ga je škoda ….

Hvala vnaprej za kakšen koli namig.
________________________________________________________
Ka te češ ....

connel ::

Disk ven in ga priklopi direkt v PC.

Bronto ::

JOKER ::

connel je izjavil:

Disk ven in ga priklopi direkt v PC.


Dejstvo je, da nimam stacionarnega raÄunalnika in delam z notesnikom, tako, da ta varijanta z poseganjem v raÄunalnik odpade.

Dejstvo je, da ko priklopim disk na USB vhod, se lepo naredi virtualni CD, pod črko I pa se pokaže omenjen disk, ampak takoj zatem se pokaže sporočilo, da moram disk najprej formatirat, če ga želim uporabit.
Ko kliknem V redu, začne s formatiranjem in tik pred koncem napiše, da Windows ni uspel dokončat formatiranja.
Ko pogledam v raziskovalec je še vedno viden Virtualni CD pogon, pogon I pa izgine.
Ne vem, kaj se je naenkrat "zaštrikalo".

Tudi to naj omenim, da nebi rad v računalnik nalagal neke programe vse povprek. Izogibam se nesnagi v računalniku (saj razumete, mar ne?).

Hvala !
________________________________________________________
Ka te češ ....

Bronto ::

Potem pa poskusi drugače: poženi cmd in formatiraj...

DePalmo ::

Disk je odlužil svoje, bodi vesel da si ravno pred tem dol potegnil svoje datoteke. Kupi nov disk in ga zamenjaj, lahko ga vržeš v trenutno ohišje.

Baja ::

run -> cmd -> diskpart

list disk
select disk #
clean

potem poskusi formatirati znova.

JOKER ::

Hvala vam za namige.
Ko pridem domov bom poizkusil po sistemu, ki ga je napisal @Baja.
Vsekakor javim, kako se bo stvar razvila, če bom uspešen.

P.S.
Ja res, hvala bogu, da sem vse presnel včeraj iz njega .... uffff ....
Pač sem mislil, da bom na novo shranil datoteke na njega in sem hotel še prej naredit format, da bi disk bil "čist" .

Javim, kako in kaj. Hvala še 1x .
________________________________________________________
Ka te češ ....

Ribič ::

JOKER je izjavil:

Ja res, hvala bogu, da sem vse presnel včeraj iz njega ....

Ne zahvaljuj se bogu za nekaj, kar si storil sam. Res pa je, da si imel srečo.

Če je disk res fuč, boš najlažje ugotovil tako, da ga priklopiš direktno v računalnik npr. preko SATA kabla samo boš zadevo verjetno moral razdreti ali celo uničiti, da se dokoplješ do diska (to stori kot zadnja možnost, če ti vsi ostali poskusi spodletijo). Tale zunanja ohišja imajo ponavadi noter še neke krmilnike, ki znajo včasih nagajati. Npr. jaz sem imel podobno en starejši WD MyBook model, ki je imel še FireWire izhode. Ko sem ga priklopil na svoj PC, je včasih nagajal, da sem moral kabel večkrat iztakniti ter vtakniti nazaj, da je zagrabilo. Zgodilo se mi je tudi, da se je disk vmes sesul in se ni več odzival na komande niti na gumb za izklop - treba ga je bilo fizično odklopiti od napajanja, da se je zbrihtal. Odtlej sem si raje nabavil en soliden "docking station" t.j. postaja, kamor lahko vtakneš gole diske (ker jih imam več) in z njimi ravnaš podobno, kot bi bili zunanji z ohišjem.

lp
Vse ribe so mi pobegnile!

Baja ::

po mojih izkušnjah imajo tile wd-ji usb konektor, tako da priklop na sata odpade.

JOKER ::

Baja je izjavil:

po mojih izkušnjah imajo tile wd-ji usb konektor, tako da priklop na sata odpade.


Res je, to je disk, kateri je v ohišju book in ima svoje napajanje + z compom je povezan preko USBja, tako, da kakršne koli mahinacije niso možne + tega pa vse delam z notesnikom, kot sem omenil, saj nimam stacionarca.

@baja : sedaj bom poizkusil tvoj namig ... se vrnem takoj.
________________________________________________________
Ka te češ ....

JOKER ::

Baja je izjavil:

run -> cmd -> diskpart

list disk
select disk #
clean

potem poskusi formatirati znova.



Ne, ne gre! Hmmm ..... kaj bi še lahko naredil, brez, da bi nalagal neke programe?
________________________________________________________
Ka te češ ....

MostWanted ::

jaz imam zunanjega wd elements 2tb iz leta 2009 ali 2010 pa mi še vedno lepo dela. trkam po mizi

JOKER ::

 Ko vtaknem disk v USB

Ko vtaknem disk v USB



 Nato se pokaže to sporočilo ...

Nato se pokaže to sporočilo ...



 Potem pa pokaže še to sporočilo ....

Potem pa pokaže še to sporočilo ....



Poizkusil sem z CMD, kot si napisal, ampak ko vtipkam clean in stisnem Enter mi napiše tole, da ni diska ...

 Hmmm ..

Hmmm ..

________________________________________________________
Ka te češ ....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JOKER ()

connel ::

Najdi koga s PC-jem oz. drugo ohišje. Ko enkrat začne crkovat/crkne kontroler si pečen.
Karkoli drugega boš počel je vse jalovo delo in tratenje časa.

JOKER ::

connel je izjavil:

Najdi koga s PC-jem oz. drugo ohišje. Ko enkrat začne crkovat/crkne kontroler si pečen.
Karkoli drugega boš počel je vse jalovo delo in tratenje časa.


Torej, če potegnemo črto glede trdih diskov pomeni, da to niso zanesljivi mediji za shranjevanje podatkov .... do sedaj sta mi "crknila" že dva WD diska. Eden je bil WD Passport in včeraj ta WD Book .

Že ko mi je prvi crknil sem bil skeptičen nad kakovostjo shranjevanja podatkov, zato sem takrat takoj zatem kupil BlueRay zapisovalnik ... še vedno stavim na shranjevalni medij kot so DVD in DLBRay ... Na prvem zunanjem disku sem imel ogromno podatkov, pa sem jih nekako prebolel , pri tem včeraj pa sem ravno prestavil zadnjo mapo in hotel formatirat in ..... konc.
________________________________________________________
Ka te češ ....

connel ::

Ne ne, disk kot tak je, si upam trditi čisto v redu.
Kontroler na ohišju samem je dostikrat problem.
Zato ti pravim da ga priklopi v PC ali drugo ohišje. Karkoli cheap bo bolje kot ta WD ohišja.

MostWanted ::

JOKER je izjavil:

connel je izjavil:

Najdi koga s PC-jem oz. drugo ohišje. Ko enkrat začne crkovat/crkne kontroler si pečen.
Karkoli drugega boš počel je vse jalovo delo in tratenje časa.


Torej, če potegnemo črto glede trdih diskov pomeni, da to niso zanesljivi mediji za shranjevanje podatkov .... do sedaj sta mi "crknila" že dva WD diska. Eden je bil WD Passport in včeraj ta WD Book .

Že ko mi je prvi crknil sem bil skeptičen nad kakovostjo shranjevanja podatkov, zato sem takrat takoj zatem kupil BlueRay zapisovalnik ... še vedno stavim na shranjevalni medij kot so DVD in DLBRay ... Na prvem zunanjem disku sem imel ogromno podatkov, pa sem jih nekako prebolel , pri tem včeraj pa sem ravno prestavil zadnjo mapo in hotel formatirat in ..... konc.


za usb še nisi slišal?

DePalmo ::

Disk kot medij za dolgoročno shranjevanje podatkov ni zanesljiv, žal.

O USBjih je nedavno tekla debata da jih je treba obnavljat ali vsaj priklopit v računalnik enkrat letno, drugače tudi niso dobri medij za dolgoročno shranjevanje.

Za dolgoročno shranjevanje naj bi bil še naboljši DVD ali BluRay, pa tudi pri teh nikoli neveš kdaj bo kakšen odletel. Nekaterim držijo "noname" desetletja, medtem ko drugim "firme" crkujejo kot po spisku, tako da ni nekega pravila ...

Dejansko še vedno nevem kateri medij bi uporabil za dolgoročno shranjevanje podatkov, a da so hkrati dovolj preprosto dosegljivi množicam, torej da cene niso nekje pri nebu. Sem o tem pred časom že raziskoval zase, a še nisem našel metode katero bi uporabil. Trenutno imam dva zunanja 4 TB diska ki bosta stara približno dve leti, to pomeni da bom kaj kmalu moral kupiti nova in narediti backup, da nebom potem obžaloval.

Anney ::

@DePalmo, oblak, cloud storitve. ;)
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

DePalmo ::

Preveč piratske robe (filmi in serije), pa linijo bi rabil kako optiko, pri meni pa dobim komaj vDSL 10/1.

Načeloma če bi odstranil vse filme in serije, bi lahko imel vse na 2 TB disku. Kar je pa pomembno (služba), je pa itak že v oblaku in ne sam enem. Ter seveda dve kopije na različnih diskih poleg originalne kopije na tretjem. Ja, kar se tega tiče, sem pa malo paranoičen.

JOKER ::

@gametech

A to si mene vprašal, če še nisem slišal za USB? Kakšno vprašanje je sploh to!?
________________________________________________________
Ka te češ ....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JOKER ()

JOKER ::

DePalmo je izjavil:

Disk kot medij za dolgoročno shranjevanje podatkov ni zanesljiv, žal.

O USBjih je nedavno tekla debata da jih je treba obnavljat ali vsaj priklopit v računalnik enkrat letno, drugače tudi niso dobri medij za dolgoročno shranjevanje.

Za dolgoročno shranjevanje naj bi bil še naboljši DVD ali BluRay, pa tudi pri teh nikoli neveš kdaj bo kakšen odletel. Nekaterim držijo "noname" desetletja, medtem ko drugim "firme" crkujejo kot po spisku, tako da ni nekega pravila ...


Res je, tudi USB ključki niso najbolj zanesljivi. Čez čas, se lahko poškodujejo kontakti, pride lahko do kratkega stika na USB ključu, kar se mi je pred davnimi leti že zgodilo ...

Kot si že sam omenil, prisegam na CDje , DVDje in BlueRay diske. Zakaj?
CDji, katere sem posnel na prvo mojo pečico skoraj 20 let nazaj, še danes delajo in jih novejši predvajalniki še danes brez težav preberejo, tako, da prisegam na to vrsto zapisljivega medija.

Za začasno "deponijo" podatkov pa imam nekaj zunanjih trdih diskov .... ni pa mi vseeno, ko zadeva odpove kar tako naenkrat in bi rad, preden jo zavržem pač probal še "obudit od mrtvih" .
________________________________________________________
Ka te češ ....

Baja ::

v diskpartu si spustil par korakov

1. list disk (pokaze seznam diskov)
2. select disk # (# zamenjas s stevilko problematicnega diska)
3. clean

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Baja ::

drugače pa, diski so trenutno najcenejsi in najbolj praktični za arhiv, ampak morajo biti v RAID polju (ali še boljše ZFS). res pa je da ni nič 100%.

ST-777 ::

JOKER je izjavil:

... sem bil skeptičen nad kakovostjo shranjevanja podatkov, zato sem takrat takoj zatem kupil BlueRay zapisovalnik ... še vedno stavim na shranjevalni medij kot so DVD in DLBRay
Morda tvoj BlueRay zapisovalnik podpira zapis na M-Disc BD-R, kjer je bolj trajen zapis.

Verbatim 43825 25GB 4x M-Disc BD-R
https://www.amazon.co.uk/Verbatim-43825...

M-Disc BD-R: "Verbatim MDISC is the new standard in digital storage designed to preserve and protect your files by engraving your information into a patented “rock-like” layer, resistant to light, temperature, and humidity. Industry standard ISO/IEC 10995 tests carried out by Millenniata showed the expected mean lifetime of an MDISC DVD to be 1,332 years, with just 5% of discs showing signs of data loss after 667 years. Therefore the projected lifetime is expected to be several hundreds of years" https://www.verbatim-europe.co.uk/en/pr...

JOKER ::

Baja je izjavil:

v diskpartu si spustil par korakov

1. list disk (pokaze seznam diskov)
2. select disk # (# zamenjas s stevilko problematicnega diska)
3. clean


Ne, nisem spustil nobenega koraka, sem se držal tega, kar si napisal, edino nisem za vsak korak naredil printscreen. Vseeno ni nič pomagalo, tak da, se bom sprijaznil, da je zadeva izdihnila.
Zavrgel ga še ne bom.
________________________________________________________
Ka te češ ....

Baja ::

si preprican? ker na screenshotu piše no disk selected ko si vtipkal ukaz clean. zgoraj pa je help output, ki se pokaze če se zatipkaš.

edit: celoten postopek s screenshoti: http://knowledge.seagate.com/articles/e...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

JOKER ::

ST-777 je izjavil:

JOKER je izjavil:

... sem bil skeptičen nad kakovostjo shranjevanja podatkov, zato sem takrat takoj zatem kupil BlueRay zapisovalnik ... še vedno stavim na shranjevalni medij kot so DVD in DLBRay
Morda tvoj BlueRay zapisovalnik podpira zapis na M-Disc BD-R, kjer je bolj trajen zapis.

Verbatim 43825 25GB 4x M-Disc BD-R
https://www.amazon.co.uk/Verbatim-43825...

M-Disc BD-R: "Verbatim MDISC is the new standard in digital storage designed to preserve and protect your files by engraving your information into a patented “rock-like” layer, resistant to light, temperature, and humidity. Industry standard ISO/IEC 10995 tests carried out by Millenniata showed the expected mean lifetime of an MDISC DVD to be 1,332 years, with just 5% of discs showing signs of data loss after 667 years. Therefore the projected lifetime is expected to be several hundreds of years" https://www.verbatim-europe.co.uk/en/pr...


DA, sem šel gledat na škatlo kakšne zapise mogogoča zapisovalnik in med njimi je tudi ta, katerega si napisal .. piše:

- BD-R(LTH)
- BD-R(SL,M-DISC)

Ima ogromno možnosti zapisovanja, nisem pa se nikoli spuščal v detajle in tega nisem vedel, da je ta vrsta zapisa najbolj zanesljiva. Hvala za info!
________________________________________________________
Ka te češ ....

Frenckie ::

@JOKER
Omenil si dodatno napajanje - kaj pa, če je problem ravno v tem.
Dobil en prenosnik v pregled, da ni viden zunanji 2,5 disk ob priklopu.
Ugotovil,da se izgubi tudi notranji HHD in ostane viden samo SSD na katerem je OS.
Bilo mi je jasno, da je problem z napajanjem. Uporabil sem razcepljen USB in zunanje napajanje za ta disk - disk delal normalno.

Preveri, če ti zunanje napajanje diska deluje!

Bronto ::

JOKER je izjavil:

Ne, ne gre! Hmmm ..... kaj bi še lahko naredil, brez, da bi nalagal neke programe?


HDD Low level format ni "nek program". Inštaliraš, uporabiš, deinštaliraš (če ti ne paše). Dejstvo je, da dela. Če meni ne verjameš, vprašaj "Strica Googla"... ;-)
"You live and learn. At any rate, you live." Douglas Adams

JOKER ::

Frenckie je izjavil:

@JOKER
Omenil si dodatno napajanje - kaj pa, če je problem ravno v tem.
Dobil en prenosnik v pregled, da ni viden zunanji 2,5 disk ob priklopu.
Ugotovil,da se izgubi tudi notranji HHD in ostane viden samo SSD na katerem je OS.
Bilo mi je jasno, da je problem z napajanjem. Uporabil sem razcepljen USB in zunanje napajanje za ta disk - disk delal normalno.

Preveri, če ti zunanje napajanje diska deluje!


Dejstvo je, da sem pred včerajšnjim iz njega presnel zadnjo mapo na notesnik.
Ker sem ga hotel na "frišno" pripravit na nove datoteke, sem se odločil, da ga formatiram (desna miškina tipka -> Formatiraj .... ), ampak kar naenkrat mi je začelo prikazovat okna, katera sem zgoraj prilepil.

Disk ima zunanje napajanje preko adapterja, katerega vtakneš v vtičnico - 220V, ter ga povežeš preko USBja na komp, tako, da disk ne jemlje napajanja preko USBja, temveč iz omrežja.
Normalno se na disku prižge lučka, računalnik zazna navidezni CDRom in pokaže črko pogona, ampak takoj zatem se pokaže okno, da ga moram najprej formatirat, preden ga želim uporabit. Ko kliknem vredu pa napiše, da Windows ni mogel zaključit formatiranja (slika zgoraj).

Bronto je izjavil:

JOKER je izjavil:

Ne, ne gre! Hmmm ..... kaj bi še lahko naredil, brez, da bi nalagal neke programe?


HDD Low level format ni "nek program". Inštaliraš, uporabiš, deinštaliraš (če ti ne paše). Dejstvo je, da dela. Če meni ne verjameš, vprašaj "Strica Googla"... ;-)


Ne ne, daleč od tega, da ti nebi verjel ... po številu tvojih postov v tej temi vidim, da želiš pomagat, hvala!
Pač veš kako je, z leti postanemo bolj modri in ne nalagamo več na računalnik vse povprek, kot smo to počeli pred 25imi leti ...

Torej poiščem program HDD Low Level Format in ga namestim in probam zadevo formatirat?
Tako se imenuje program ali imaš kaj druga v mislih?
________________________________________________________
Ka te češ ....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JOKER ()

JOKER ::

@Bronto

Sedaj zadevo formatiram z predlaganim programom ....
Veš kaj me bega?
V oknu piše Format Error .... to mora bit tako?

 ?

?

________________________________________________________
Ka te češ ....

filip007 ::

Disk bo žal za v kanto.

Jaz imam WD Elements pa ni problemov za enkrat.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

ST-777 ::

JOKER je izjavil:

Sedaj zadevo formatiram z predlaganim programom ....
Če s predlaganim programom ne boš rešil problema, lahko poskusiš še s programom Disk Wipe.

"Features of Disk Wipe ... It uses quick format prior to disk wiping for faster performance.
... Portable, no installation needed! ..." http://www.diskwipe.org/

JOKER ::

ST-777 je izjavil:

JOKER je izjavil:

Sedaj zadevo formatiram z predlaganim programom ....
Če s predlaganim programom ne boš rešil problema, lahko poskusiš še s programom Disk Wipe.

"Features of Disk Wipe ... It uses quick format prior to disk wiping for faster performance.
... Portable, no installation needed! ..." http://www.diskwipe.org/


@ST-777 , hvala za namig.
A je kdo to že počel, da je "obujal" disk na tak način (?) so to info iz prve roke? Zakaj?
Ker me zanima to, da sedaj že nekaj časa formatira zadevo in ne piše o napakah, ampak zadeva laufa že več kot 3 ure in je prišlo komaj na 25% !! A je to normalno, da tako dolgo traja?
Disk je 1TB in sicer z 1,952,151.552 sectors.
________________________________________________________
Ka te češ ....

ST-777 ::

JOKER je izjavil:

@ST-777 , hvala za namig. A je kdo to že počel, da je "obujal" disk na tak način (?) so to info iz prve roke?
Program Disk Wipe sem uporabil iz drugega razloga. Želel sem počistiti vse particije in sem pognal Disk Wipe za le okrog 10 minut, nato sem ustavil postopek, ker bi celotni proces predolgo trajal. Format in nove particije sem nato brez težav naredil.

_Denny_ ::

Zastonj se igraš z raznimi orodji za format, ker je verjetno zanič sata-usb kontroler (vezje med sata diskom in usb kablom). Na začetku poslušaj, če se disk čudno oglaša (zvoki, ki jih prej ni bilo) in zatem še če je v CrystalDiskInfo kaj rumenega ali rdečega. Glej predvsem za Reallocated Sectors Count (05), Reported Uncorrectable Errors (BB), Command Timeout (BC), Current Pending Sector Count (C5), Uncorrectable Sector Count (C6); ti so najpomembnejši in napovedujejo odpoved diska. Preveri tudi UltraDMA CRC Error Count (C7), ki ponavadi pri stacionarcih kaže, da nekaj ni ok s sata kablom in bo mogoče pokazal tudi simptome zanič sata-usb kontrolerja.

Google pravi, da je v tem navaden 3.5" sata disk, torej ga lahko razstaviš in testiraš pri kom, ki ima stacionarca oz. si sposodiš hdd dock ali zunanje ohišje. Če bo tu disk deloval, ga prodaj ali pa kupi drugo 3.5" ohišje.

V primeru, da gre za 2.5", lahko pozabiš razstavljanje in ga takoj vržeš v kanto, ker je usb prilotan direktno na diskovo elektroniko.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Bronto ::

JOKER je izjavil:

@Bronto

Sedaj zadevo formatiram z predlaganim programom ....
Veš kaj me bega?
V oknu piše Format Error .... to mora bit tako?

 ?

?



Žal to pomeni, da je disk ali karkoli povezano (kontroler, kabl...) šlo...
"You live and learn. At any rate, you live." Douglas Adams

Miha 333 ::

Preglej ga z WD-jevo diagnostiko (WD Data Lifeguard Diagnostics), dolgi test in boš vedel, kaj je z diskom.

JOKER ::

Pozdrav ....
čeprav ste disk nekateri že odpisali, mi je prav kar uspelo zadevo obudit od mrtvih.
Seveda bom sedaj po tem dogodku bolj previden, kakšne podatke bom nanj nalagal - previdnost je mati modrosti.

Hvala! :D


 Priprava particije in format v oknih

Priprava particije in format v oknih



 Prikaz novega pogona F v raziskovalcu

Prikaz novega pogona F v raziskovalcu



 Testno shranjevanje mape na disk

Testno shranjevanje mape na disk

________________________________________________________
Ka te češ ....

Baja ::

s čim si ga obudil?

JOKER ::

Baja je izjavil:

s čim si ga obudil?


... s programom, ki je omenjen v tej temi. Dejstvo je, da mi je skozi prikazoval sektorske napake in nikakor nisem uspel mu prit do živega. Program je mlel od 14.oo ure, pa danes do 4.oo zjutraj. Format je potekal tekoče (sem hodil ponoči malo ga preverjat), čeprav sem se malo bal, da bom zjutraj razočaran ko bom videl sporočilo na ekranu.
No, sporočila ni bilo, zato sem naredil particijo in jo formatiral .... in zadeva deluje.
________________________________________________________
Ka te češ ....

filip007 ::

To je samo začasno, če se bodo pojavili novi slabi sektorji, potem je odpisan. Gor ne snemaj kaj bolj pomembnega.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Mare2 ::

Ja, tole je pa kar dobra informacija. A če ga pregledaš s sentinel disk, je kaj slabih sektorjev? :)

Ribič ::

JOKER je izjavil:

ampak zadeva laufa že več kot 3 ure in je prišlo komaj na 25% !! A je to normalno, da tako dolgo traja?
Je normalno pri popolnem prepisu. Jaz sem svoj 1TB disk dal prepisati z naključnimi podatki pred šifriranjem, pa je za to porabil skoraj celih 24h. Kar zračunaj si... disk je 1TB, hitrosti pisanja preko USB 2.0 pa je (praktično) maksimalno 24 MB/s, ki s časoma še nekoliko pade. Se pravi 1000000MB / 24MB/s / 3600s = cca 11 ur v najboljšem primeru.

Itak pa ti format javlja napake, če imaš na disku slabe sektorje. Vidim, da si zadevo sedaj rešil. Program je verjetno na disku omenjene sektorje premaknil na črno listo tako, da sedaj niso več v rabi ter jih nadomestil z rezervnimi. Spremljaj malo zdravje tega diska v prihodnje, da se ne bo zadeva ponovila. Ko imaš enkrat slabe sektorje, ti tudi tam ostanejo.

lp
Vse ribe so mi pobegnile!

mulc007 ::

Ker je bil govor o crkavanju diskov napišite malo še po kolikih letih so se vam pokvarili diski in ali so bili to notranji, prenosni ali usb ključi.

Meni se na srečo še noben disk ni pokvaril.
Še vedno občasno uporabljam tudi Kingstonov 128 MB usb ključ.
Prenosni disk uporabljam tako redko da škoda besed.
Disk v računalniku pa imam še vedno 250GB in prejšnjega računalnika. V teh letih pa ima prevoženih že ohoho ur in še vedno pridno dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

DePalmo ::

Super da ti je ratalo obudit disk, ampak osebno takemu disku nebi več zaupal, tako da le poslušaj nasvet da ga ne uporabljaš za karkoli pomembnega. Iz mojih izkušenj ti lahko povem da če ima disk enkrat slabe sektorje, se ti le širijo.

Kar se pa tiče crkovanja diskov, pa ne morem več točno govoriti o katerih se je šlo. Sem imel v preteklosti izkušnje da so odpovedali, ampak to je že leta nazaj, zadnje čase mi ratajo premajhni in ali jih prodam ali pa pač vržem stran. Mislim pa da lahko brez slabe vesti rečem da mi v zadnjih desetih letih ni odletel noben disk, pa sem imel vse živo od pocenih HDDjev in SSDjev in tudi dražjih. Trenutno imam dva zunanja 4 TB Seagate 2.5 katera me skrbita. Sicer delata dobro, ampak skrbi me ker Seagate ni na dobrem glasu. Sicer sta kopije drug drugega, ampak bo sranje če odletita oba hkrati. Vem da opcij za to je praktično nič, a še vedno obstajajo.

kabana ::

Zdravo. Da ne odpiram nove teme:

Imam en 10 let stari WD Elements, ki je priklopljen na smart TV in na WD-ju se non stop vrtijo risanke za otroke. Zdaj mi je začel HDD brneti in ne vem, kako si naj to razlagam. Če ga izklopim iz toka in nazaj vklopim, mislim, da slišim diske, kako se počasi zalaufajo. Me mora skrbeti? Je HDD na tem da 'crkne'? Kaj lahko naredim?

_Denny_ ::

Glede na to, da so diski skoraj zastonj -> kupiš novega, nanj skopiraš vse iz starega, uporabljaš starega dokler ne crkne in potem zamenjaš.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HP Pavilion - ventič

Oddelek: Pomoč in nasveti
423086 (1122) jackorsen88
»

WD Elements disk - računalnik ga ne prebere!? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5310675 (9528) LeXani
»

Internet: relacija modem - comp

Oddelek: Pomoč in nasveti
6771 (641) BorutK-73
»

1152: error exctracting to the temporary location

Oddelek: Pomoč in nasveti
292650 (2327) JOKER
»

Formatiranje in nameščanje .. na koncu se ne zažene!?

Oddelek: Pomoč in nasveti
122794 (2657) Mare2

Več podobnih tem