» »

cad/cam izbira računalnika

cad/cam izbira računalnika

iztok011 ::

Pozdravljeni.
Po dolgem času bi rad ponovno naložil CAD/CAM igre.. (autocad, solidworks/cam...). Nekaj izkušenj z temi programi že imam, ampak je že vse precej "rjavo". Za začetek me zanima kakšen računalnik priporočate za obnovitev znanja (obvezno prenosnik). V mislih imam 17col, ful HD, i7, me pa malo begajo RAM-i. Nekje sem zasledil da je 8 dovolj in da zadeva teče gladko tudi 2,5 d programiranjem... zanimajo me vaše izkušnje oziroma nasveti. Lahko pa rečem, da sem bolj začetnik... v mislih sem imel nekaj podobnega temu:
https://www.mimovrste.com/prenosniki/as...
https://www.harveynorman.si/prenosnik-h...
https://www.harveynorman.si/prenosnik-l...

Prosim za kakršen koli nasvet/predlog glede strojne opreme....

Hvala:)

DeeCoy ::

Za 3d risanje bodi pozoren na grafično kartico, procesor ne igra tako velike vloge. Kakšen pa je budget?

iztok011 ::

cca. 1000€..., bom moral nardit kompromis med 15,3 cole ekran in 16 rama, ali 17, 3 cole in 8 rama....

D3m ::

CAD/CAM in gledaš potrošniške GPU kartice?

https://www.mimovrste.com/prenosniki?p%...
|HP EliteBook|R5 6650U|

Engineer_SLO ::

Najmanj tole https://www.enaa.com/oddelki/racunalnis...
pa se tukaj bi bolj gledal da je graficna vsaj P1000
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

iztok011 ::

Hvala za nasvet. Ampak 2000€? Malo preveč za mene...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Morda pa pogledaš malo po rabljenih workstation prenosnikih. Trenutno uporabljam par let star HP ZBook (i7-4800MQ @ 2,7 GHz; 16GB Ram-a; 250 GB SSD za OS in programe, 750GB HDD za podatke, Nvidia Quadro K3100M), primarna uporaba za Creo 4, cena okoli 600-650€. Dela bp.

Lp

Jože

fikus_ ::

Po tem, kar je OP napisal, da bi rad "kakšen računalnik priporočate za obnovitev znanja", pretiravate! Imam nekaj let star prenosnik z mislim da GTX950 in za testiranje zadev je čisto ok. Sem odpiral sestave z nekaj 100 parti. Ni pa to za profesionalno delo.

Priporočam rač. z 8 - 16 GB Ram-a, kakšna GTX 1050 bo že ok, nabavi kakšen dodaten monitor 20+ col. Ali pa kakšen rabljen, kot predlaga Barbapapa.

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

iztok011 ::

barbapapa2 - sem razmišljal v to smer. Ampak so me opozorili, da se lahko pri rabljenih precej opečeš, sploh če ne poznaš lastnika. Precej ljudi bi jih naj uporabljalo za rudarjenje..., tako da pride samo nov v poštev.
fikus - ja, to je to..., obnovitev znanja. Če pa se mi bo zdela zadeva uporabna pa kasneje morda kaj močnejšega...
D3m - zanimiva stran...., ampak imam pomisleke glede rabljene opreme....

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Razumem, da te skrbi glede rabljenih računalnikov, čeprav so te profi mašine precej trpežne, jim 24/7 delo ne bi smelo kaj pretirano škoditi. Opisan stroj je moj službeni, privat sem pa že pred leti kupil rabljeno HP XW8400 delovno postajo za 300€, jo za poganjanje Creota 4 še danes uporabljam bp.

Lp

Jože

iztok011 ::

barbarpapa2 - hvala zaenkrat. bom ostal pri iskanju novega..., če pa se odločim drugače pa vas kontaktiram.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Če se odločiš za kakšno zadevo s "standardno" (se pravi ne Quadro ali FireGL) grafično kartico bi mogoče bilo smiselno predhodno testirati obnašanje CAD programske opreme na takem stroju. Vem, da je tečno (inštalacija softvera in vse peripetije okoli tega), zna pa prihraniti marsikateri glavobol kasneje. Ali pa za točno določeno konfiguracijo povprašati na forumu, če so že kje kakšni uporabniki, da delijo svoje izkušnje (je že hudo dolgo tega, kar smo GeForce z RivaTunerjem preflintavali v Quadre...)...

Pa obilo uspeha.

Lp

Jože

Ahim ::

iztok011 je izjavil:

barbapapa2 - sem razmišljal v to smer. Ampak so me opozorili, da se lahko pri rabljenih precej opečeš, sploh če ne poznaš lastnika. Precej ljudi bi jih naj uporabljalo za rudarjenje..., tako da pride samo nov v poštev.

Za rudarjenje? Prenosnike? S profesionalno grafiko (a'la Quadro)? Precej ljudi? 8-O

Sicer ni izkljuceno, da gre kdo s svojim BMW X5 njivo orat, ni pa prevec realno. Podobno je z workstation prenosniki, kakrsnega menda ti isces.

gumby ::

iztok011 je izjavil:

cca. 1000€..., bom moral nardit kompromis med 15,3 cole ekran in 16 rama, ali 17, 3 cole in 8 rama....

CAD in 15-17" ekran je čisti mazohizem, če mene vprašaš. 2x 24" ali še kaj večjega bolj paše zraven...
my brain hurts

D3m ::

Noben ne rudari s Quadro ali Radeon Pro.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

gumby je izjavil:

iztok011 je izjavil:

cca. 1000EUR..., bom moral nardit kompromis med 15,3 cole ekran in 16 rama, ali 17, 3 cole in 8 rama....

CAD in 15-17" ekran je čisti mazohizem, če mene vprašaš. 2x 24" ali še kaj večjega bolj paše zraven...


Tole je precej subjektivno. Na 17" HD ekranu je ista količina informacij kot na 24" HD monitorju. Če delaš neposredno na laptopu (preko njegove tipkovnice) imaš zaslon primerno blizu in ti zaseda nekako toliko vidnega polja, kot 24" monitor (ali večji), ki ga gledaš bolj daleč. Se vsekakor da tako delat, ni pa ravno višek udobja, se strinjam. Se mi je pa dobro desetletje nazaj zdel doma pravi luksus, ko sem iz 14" CRT-ja prešel na 17". Pa sem na 14" tudi CAD poganjal in tudi kar nekaj naredil... 8-)...

Je pa tudi res, da se večina laptop prenosnih delovnih postaj uporablja dobesedno kot prenosne postaje. Večino časa priklopljene na docking station z zunanjimi monitorji in tipkovnicami z možnostjo, da lahko občasno kaj tudi izven pisarne narediš....

Lp

Jože

Zgodovina sprememb…

toro69 ::

iztok011 je izjavil:

Pozdravljeni.
Po dolgem času bi rad ponovno naložil CAD/CAM igre.. (autocad, solidworks/cam...). Nekaj izkušenj z temi programi že imam, ampak je že vse precej "rjavo". Za začetek me zanima kakšen računalnik priporočate za obnovitev znanja (obvezno prenosnik). V mislih imam 17col, ful HD, i7, me pa malo begajo RAM-i. Nekje sem zasledil da je 8 dovolj in da zadeva teče gladko tudi 2,5 d programiranjem... zanimajo me vaše izkušnje oziroma nasveti. Lahko pa rečem, da sem bolj začetnik... v mislih sem imel nekaj podobnega temu:
https://www.mimovrste.com/prenosniki/as...
https://www.harveynorman.si/prenosnik-h...
https://www.harveynorman.si/prenosnik-l...

Prosim za kakršen koli nasvet/predlog glede strojne opreme....

Hvala:)

Če si začetnik/običani uporabnik bo tisti z GTX 1050 in prenosnik iz Mimovrste kar dovolj za večino stvari.
Ne pošlušaj Quadro in FireGL poznavalcev ;)

iztok011 ::

Uhhh, ko sem postavil vprašanje na forumu sem bil v dilemi kaj izbrat...., zdaj sem še bolj zmeden...:)). Gumby - se strinjam, ampak kupujem prenosnika z razlogom..., glede rudarjenja se mi res ne sanja kako to poteka..., sem generacija z denarnico v žepu;) Toro69 - ja, mi je večina tako svetovala, sem res bolj začetnik. Hvala vsem za nasvete, mislim pa da sem že našel "brutalno" zverino:)

D3m ::

In kakšne specifikacije ima zverina?
|HP EliteBook|R5 6650U|

JH84 ::

Če sprašuješ takšna vprašanja, je zate dovolj 'povprečen' gamerski računalnik, s čimvišjo frekvenco posameznega procesorskega (CPU) jedra.

Ko boš rabil kaj več, boš imel dovolj znanja iz CAD podraočja, da ne boš postavljal takšnih vprašanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JH84 ()

N0t0ri0us ::

autocad ti bo pri nezahtevnem 3d modeliranju tekel bp tudi na g4560 in 4gb rama in integrirana grafična. Večina teh programov tako ali tako uporablja samo 1 jedro, tako da je pomemben samo single core performance in pa ja. Glede na to da si začentik bo dober vsak računalnik za 500€ s ssd diskom.

D3m ::

A sedaj še za specifikacijo ne morem vprašati?
|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

D3m je izjavil:

A sedaj še za specifikacijo ne morem vprašati?


Dvomim da je tebi odgovarjal :)

D3m ::

Ampak sem dvakrat preveril in se mi je zdelo, da meni odgovarja.
|HP EliteBook|R5 6650U|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik za gradbenega inženirja

Oddelek: Kaj kupiti
384125 (2687) seminal
»

Nov light gaming/workstation prenosnik

Oddelek: Kaj kupiti
414310 (2964) feryz
»

Nasvet za prenosnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
141172 (923) solatko
»

Thunderbolt vs USB Type-C

Oddelek: Pomoč in nasveti
111522 (1007) krepki
»

ASUS ali HP; i7, 17,3 zaslon ...

Oddelek: Kaj kupiti
81717 (1375) Manager

Več podobnih tem