» »

Chrome praznuje 10 let

Chrome praznuje 10 let

Slo-Tech - Pisalo se je leto 2008, ravno se je začelo šolsko leto. Netscape je bil mrtev že skoraj desetletje, večina je po spletu brskala z Microsoftovim Internet Explorerjem verzije 7, a ne tako majhen delež je še vedno uporabljal dobri stari Internet Explorer 6. Tisti tehnično ali zasebnostno bolj osveščeni (kakšna četrtina jih je bila) so prisegali na Firefox 3.0, medtem ko so uporabniki Applove opreme klikali po Safari 3.0 ali 3.1. Odstotek osamljenih jezdecev je imel norveško Opero, ostali brskalniki pa so bili v rangu zaokrožitvene napake. Pametni telefoni so še sramežljivo borili za prostor v našem vsakdanu, Applov iPhone 3G pa je bil v glavnem namenjen poslušanju glasbe in klicanju, čeprav je znal tudi na internet. In septembra je Google vstopil na področje spletnih brskalnikov in za vedno spremenil svet. Danes njegov brskalnik Chrome uporablja več kot dve tretjini vseh obiskovalcev interneta; do interneta tudi pogosteje dostopamo z mobilnih naprav kakor z namiznih računalnikov.

Ko je Google s stripom predstavil Chrome, ni bil nihče povsem gotov, da se bo nov brskalnik uveljavil. Google je resda obvladoval najpopularnejšo spletno strani, a tedaj je bil Android še v razvojni fazni. Šele sredi septembra je izšel Android 1.0. Chrome je bil sprva namenjen le Windows, šele leto pozneje je prispel na Linux in macOS. Google je izkoristil tudi naraščajoče nezadovoljstvo z Internet Explorerjem, povečevanje zanimanja za alternativo (ki je bila tedaj v obliki Firefoxa), hkrati pa je stavil na odprtost (koda Chromium je javna) in podporo HTML5. Chrome je že ob izdaji opravil testa Acid1 in Acid2 z odliko, medtem ko je Internet Explorer potreboval še celo leto.

Chrome je poskrbel za pravo revolucijo, saj je uvedel številne novosti, ki so dandanes del vseh brskalnikov. Prinesel je peskovnik, ki je ločil posamezne zavihke. Googlov pogon V8 JavaScript je poskrbel, da so za hitro izvajanje poskrbeli tudi ostali brskalniki. Uvedba hitrega številčenja verzij je razlog, da imajo tudi danes ostali brskalniki večidel dvomestne verzije. Chrome je postal več kot brskalnik, saj predstavlja jedro sistema ChromeOS, ki ga najdemo na tablicah in lahkih prenosnikih. Zdi se, da je pred Chromom svetla prihodnost, predvsem pa da bo namesto brskalnika postal platforma ali ekosistem.

Toda Google mora paziti. Nekoč je imel podoben primat Internet Explorer, ki si je privoščil postavljati de facto standarde, kot to danes počne Chrome. In na koncu ga je prehitel nov, vitek in hiter brskalnik. Chrome mora paziti, da se zgodovina ne bo ponovila.

39 komentarjev

louser ::

Kaj so alternative? Nekaj na pol Edge, ki pravtako pobira podatke in v celoti Firefox. Se tu ustavi?

gendale2018 ::

louser je izjavil:

Kaj so alternative? Nekaj na pol Edge, ki pravtako pobira podatke in v celoti Firefox. Se tu ustavi?

ungoogled chromium
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

sgdjkdlsugi4 ::

louser je izjavil:

Kaj so alternative? Nekaj na pol Edge, ki pravtako pobira podatke in v celoti Firefox. Se tu ustavi?

FF je gnoj na mobileu, mogoče bo GeckoView popravil zadevo (enkrat). Opera (ceprav je last kitajskega koncerna), ima sync (za nekoga ki to zeli), podpira Chrome extensione in ima dosti nastavljivih zadev (ter manjko gnilih Googlovih idiotskih zacementiranih for).

shadeX ::

Se tu ustavi?


Eni "bojda" prisegajo na Opero :P

louser ::

A si mislil Vivaldi?

OK.d ::

LPOK.d

nsa_ag3nt ::

Zakaj potrebuje dostop za vse živo ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

slitkx ::

Vivaldi.
Brave.

filip007 ::

Na Polknah FF, na telefonu Opera, bolje ne gre, no res da Google pripravlja nov vmesnik za Chrome, no bomo videli, kako se obnese.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Looooooka ::

10 let pa ga ljjdje ze sovrazijo. Bravo Google. Tukaj jim lahko se Microsoft zaploska :D

Andrej51 ::

slitkx je izjavil:

Vivaldi.
Brave.


A se že kaj zrihtali zagon? Ene 5 ver. nazaj je bil še občutno počasnejši od Chroma.

slitkx ::

So.

sgdjkdlsugi4 ::

Aja Brave je tudi potencial ampak mu še manjka sync na mobile ter Chrome extension support (ki pa pride z reworkom v 1.0 verziji "soon"). V bistvu je tezko menjat samo če si vezan na sync ter različne extensione. Samo da se gre izognit Googlovemu poneumljanju weba: https://www.ghacks.net/2018/09/03/what-...

Zgodovina sprememb…

phong ::

Meni pa Firefox odlično deluje tako na PC kot na telefonu.

Zvezdica27 ::

pismu... edini ki res vedno dela, je chrome. NA linux, je bil firefox enostavno preveč hroščat.

In je ostal...

zz

gruntfürmich ::

glavni doma za brskanje chrome, za banko FF, za private IE, na šihtu za brskanje FF
chroma ne bo inštaliranega na mojem kompu...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

euagrus ::

Zvezdica27 je izjavil:

pismu... edini ki res vedno dela, je chrome. NA linux, je bil firefox enostavno preveč hroščat.

In je ostal...

zz


Res? Kaj pa, meni odlicno sluzi... katera distribucija linuxa (da se je izognem, chroma pac ne bom uporabljal).
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Ahim ::

phong je izjavil:

Meni pa Firefox odlično deluje tako na PC kot na telefonu.

Ditto, je pa res, da visim na ESR verzijah, ce je le mogoce.

gruntfürmich ::

gruntfürmich je izjavil:

glavni doma za brskanje chrome, za banko FF, za private IE, na šihtu za brskanje FF
chroma ne bo inštaliranega na mojem kompu...

eh, opero sem mislil napisat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mdimec4 ::

Meni pa Firefox odlično deluje tako na PC kot na telefonu.


Isto meni, ne vem zakaj ma folk take pripombe, glede na to da v praksi Chrome ni nc hitrejsi.

mtosev ::

fajn za google. moji main browserji so pale moon, basilisk, firefox. občasno pa tud chrome uporabljam. fajn brskalnk
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

DamijanD ::

moja ima s FFjem občasno težave pri uploadu slik na FB, tako da ima zdaj Vivaldija

mtosev ::

ps če že govorimo o brskalnikih. mozilla je končno opustila podporo firefoxa za xp in visto. mal žalostno je bilo ko sem lansko leto na thinkpad t60/61 z xpjem nameščal firefoxa. to je bil še zadnji brskalnik, ki je xp podpiral
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

zavajon ::

In na koncu ga je prehitel nov, vitek in hiter brskalnik.

... ki že dolgo ni več vitek in hiter.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

MrNighthawk ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

louser je izjavil:

Kaj so alternative? Nekaj na pol Edge, ki pravtako pobira podatke in v celoti Firefox. Se tu ustavi?

FF je gnoj na mobileu, mogoče bo GeckoView popravil zadevo (enkrat). Opera (ceprav je last kitajskega koncerna), ima sync (za nekoga ki to zeli), podpira Chrome extensione in ima dosti nastavljivih zadev (ter manjko gnilih Googlovih idiotskih zacementiranih for).


Zakaj? Meni dela vredu :)

starfotr ::

Chrome je en tak izmeček med brskalniki. Mrzim ga.

Bakunin ::

Firefox (+privacy badger + ublock origin...)

SubjectX ::

Ne vem kaj tolk mrzite Chrome? Tudi FF prodaja vase podatke, Edge tudi. Mislim, ze tako ali tako ste na winsih, kjer se vasi podatki pobirajo.
Da ne omenjam FBja in podobnih stvari.

Zivite v 2018 in pricakujete vse zastojn, brez reklam recimo? Ce se ne veste, vi ste tista dobrina, ki jo trzijo. In boste ostali. Samo ce greste offgrid.

Kaj mislite, da na slo-techu se nic vasih parametrov ne pobere? LOL!!!

Hocte browser, ki zihr nic ne pobere? Razvijte ga, ali pa placajte razvoj..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SubjectX ()

sirotka ::

SubjectX je izjavil:

Ne vem kaj tolk mrzite Chrome? Tudi FF prodaja vase podatke, Edge tudi. Mislim, ze tako ali tako ste na winsih, kjer se vasi podatki pobirajo.
Da ne omenjam FBja in podobnih stvari.

Zivite v 2018 in pricakujete vse zastojn, brez reklam recimo? Ce se ne veste, vi ste tista dobrina, ki jo trzijo. In boste ostali. Samo ce greste offgrid.

Kaj mislite, da na slo-techu se nic vasih parametrov ne pobere? LOL!!!

Hocte browser, ki zihr nic ne pobere? Razvijte ga, ali pa placajte razvoj..



Na ST si, win 10 je crap, vse kar ni FF je crap, linux...e to je pa zakon:D

sgdjkdlsugi4 ::

MrNighthawk je izjavil:

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

louser je izjavil:

Kaj so alternative? Nekaj na pol Edge, ki pravtako pobira podatke in v celoti Firefox. Se tu ustavi?

FF je gnoj na mobileu, mogoče bo GeckoView popravil zadevo (enkrat). Opera (ceprav je last kitajskega koncerna), ima sync (za nekoga ki to zeli), podpira Chrome extensione in ima dosti nastavljivih zadev (ter manjko gnilih Googlovih idiotskih zacementiranih for).


Zakaj? Meni dela vredu :)

Scrolling je zatikajoč proti Blink based browserjem : https://www.reddit.com/r/firefox/commen... Sej dela, samo ni to to.

IL_DIAVOLO ::

Chrome je zakon, posebej na telefonu.

Invictus ::

Zadnje verzije FF so meni boljše od Chrome.

Meni dela na FF vse kar rabim...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vitamin-B ::

zavajon je izjavil:

In na koncu ga je prehitel nov, vitek in hiter brskalnik.

... ki že dolgo ni več vitek in hiter.

+1

kr obscesno resourceov poje ta brskalnik

Glugy ::

SubjectX je izjavil:

Ne vem kaj tolk mrzite Chrome?

starfotr je izjavil:

Chrome je en tak izmeček med brskalniki. Mrzim ga.


Kaj ga hladiš al kaj da ga mrziš? Pa je zdej že kej bl mrzel?

Ganon ::

louser je izjavil:

Kaj so alternative? Nekaj na pol Edge, ki pravtako pobira podatke in v celoti Firefox. Se tu ustavi?


Omeniš tri brskalnike, ignoriraš pa daleč najboljšega na trgu - Opero. Smešno.

MrNighthawk ::

Na telefonu je edino Operi "uspelo" uredit, realigment teksta glede na povečanje strani.

boolsheat ::

Na telefonu Brave in pa Firefox Focus. Deskotop imam pa opero (zaradi vpn-ja) in pa firefox.

c3p0 ::

Chrome ima zanič tab management, je pa bil včasih toliko hitrejši od FF, da sem switchal. Zdaj grem počasi nazaj...

gendale2018 ::

c3p0 je izjavil:

Chrome ima zanič tab management, je pa bil včasih toliko hitrejši od FF, da sem switchal. Zdaj grem počasi nazaj...

ko prideš do 100+ je namesto št tabov :D
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Firefox praznuje 15 let

Oddelek: Novice / Brskalniki
395523 (3291) mtosev
»

Internet Explorer ni več prvi brskalnik

Oddelek: Novice / Brskalniki
339152 (6445) njyngs
»

Chrome prehitel Firefox po popularnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5715550 (12712) joebanana
»

Chrome pridobival, Firefox in IE izgubljala (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6728225 (26272) Bor H
»

Slovenija: Firefox prevzel vodstvo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
13118889 (12904) poweroff

Več podobnih tem