» »

instalacija klime

instalacija klime

helo ::

rad bi kupil in instaliral klimo.

zanima me:
*kako dolge cevi so lahko od zunanje enote do klime v notranjem prostoru? npr. je 15m ali 20m preveč? notranjo klimo verjetno ne morem namestiti na "montazno" steno (mislim da se ji reče montažna ali knauf ali nekaj podobnega, ni tako debela kot zunanja stena, bi rekel da ene 10cm )?
*potrebno bi bilo verjetno stemati da se cevi skrijejo v steno, 15metov stemanja je precej. Ali pa če okoli cevi namontiram knauf tanko steno npr 5cmX5cmX15m... verjetno je dolžina pomembna? punca pravi da ni, a ji nekako ne verjemem 8-) verjetno če je daljaša se dalja časa ohlaja prostor, težje je čistiti cevi, če se jih čisti, zaradi plesni ipd..??
*a zunanja enota piha veter ven, ali ga vleče notri? da vem kako jo obrniti, če piha ven, potem jo moram obrniti tako da mi ne bo pihala na terasi v obraz, če bom na terasi.

*še kak uporaben nasvet, trik?

Furbo ::

helo je izjavil:

*še kak uporaben nasvet, trik?

Kupi klimo z montažo vred, prihraniš na DDV in še tople vode ne rabiš odkrivat.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

MadMax ::

Notranja enota ima max. ene 12kg (novejše čungalunga tudi pod 10), kar ni ravno težava za knauf. Par šraufov več, pa je...
Cevi se dajo v nadometni kanal, razen če imaš posebne zahteve (ki pa seveda niso tako poceni).
15m je že kar oreng, maksimum predpiše proizvajalec in je za ta odgovor torej treba pogledat v "installation manual". Je pa potem treba tudi dofilat plin, skladno glede na omenjen manual.
Aja, zunanja piha ven.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Dtrader ::

"verjetno je dolžina pomembna? punca pravi da ni, a ji nekako ne verjemem"

Punca že ve :)
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

espacious ::

Nekje do 7m odvisno od klime.
LP, espacious

nsa_ag3nt ::

*še kak uporaben nasvet, trik?

Beri spodaj teme: Vredno ogleda ...

Se pa bojim, da ko končni izplen v stilu serije "a je to".
In seveda dražje, kot če pride profič zmontirati.To ni isti nivo kot stisniti vtič na utp kablu.In še tam ni nujno da bo prvič že ok.

Kje boš dobil potrebno orodje ? Veliko štemarco in sveder, konzole in ustrezno močne/dolge vijake, vakuumirko, nekaj ostalega :
http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-...

Btw, bi rad videl junaka, ki bo na lestvi na 4m višine z veliko štemarco vrtal luknjo (in še malo pod kotom navzgor mora biti).
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

sandmat ::

jst sem dal 200€ za montažo. Družinskim članom se je zdelo veliko, potem sta pa prišla 2 tipa in 4 ure delala, vlekla cevi, štukala baker, štemala in polagala šine ... in ni bilo več tako drago.

Prvo kot prvo verjetno nimaš pol orodja, ki ga nucaš za primerno odrezat bakreno cev. Če greš kupit orodje, je dražje od montaže.

Furbo ::

Pa kolikor berem, se zna zgoditi, da bo na koncu notranja enota visela zunaj. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

lonewolf_ ::

Največji problem pride pri spajanju bakrenih cevi, ker če ti bo plin uhajal (ni važno al boš brez njega čez 2 leti ali 5let), boš imel dodaten strošek sigurno. Enkrat na leto je super, če se sperejo plastični filtri pod vročo vodo, rahlo skrtačijo, hladilna rebra pa se samo spihajo z paro 3x sem in tja - s tem da paziš na senzor in elektroniko, pa je to to od "servisa". Spoj pri plinu je največjega pomena, po mojem. Za razdaljo cevi nad 10 - 15m pa se samo doda plin po navodilih, ki jih dobiš zraven :)

PS plinu 410A je poskočila cena za 4x gor v zadnjem letu, zaradi okoljevarstvenikov in eko plina r32. Če lahko, vzami z novim plinom.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

MadMax ::

Če kupuješ budget klime, kupi raje R410a...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

pingec ::

Jaz sem se tega lotil v lastni režiji, ker me take reči veselijo in ker sem z neprofesionalnostjo monterjev vsakič razočaran, ni se šlo za prihranek.

Do zdaj sem zmontiral 4 (Gree) klime v roku 4 let, zaenkrat vse delujejo in ne zgleda, da bi izgubljale plin.

Podatek o max dolžini cevi boš našel v navodilih za montažo in servisiranje, običajno tam not piše do 5m, v praksi to pomeni 7m verjetno bi tudi 10m bilo ok. če ti montira nekdo drug se sploh ne bo sekiral preveč glede dolžine, ker ni njegova klima in mu je vseeno če ne deluje optimalno.

Če si nadpovprečno tehničen in praktičen tip, potem boš zadevo speljal ok v prvo. Potreboval boš nekaj orodja, brez katerega ne bo šlo: orodje za pertljanje, če se prav spomnim pod kotom 45 stopinj, rezalnik za cev. Ostalo orodje, ki ga je zelo priporočljivo imet: vakuumska pumpa, merilni inštrumenti za pritisk in polnjenje plina. Zadeve, ki še pridejo prav, če hočeš bit samozavesten glede izvedbe: nylog sealant, momentni ključ - francoz, tokovne klešče, vohljač za uhajanje R410a.

Večine teh stvari povprečen monter ne uporablja, on se zanaša na kilometrino - izkušnje iz prejšnjih zajebov. Če si začetnik, brez inštruktorja, potem rabiš neke mehanizme s katerimi lahko preveriš pravilno delovanje montaže.

Še primer navodil glede dolžine cevi za Gree klime (Cooper and Hunter):

Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pingec ()

barakus ::

pingec je izjavil:

Jaz sem se tega lotil v lastni režiji, ker me take reči veselijo in ker sem z neprofesionalnostjo monterjev vsakič razočaran, ni se šlo za prihranek.

Do zdaj sem zmontiral 4 (Gree) klime v roku 4 let, zaenkrat vse delujejo in ne zgleda, da bi izgubljale plin.

Podatek o max dolžini cevi boš našel v navodilih za montažo in servisiranje, običajno tam not piše do 5m, v praksi to pomeni 7m verjetno bi tudi 10m bilo ok. če ti montira nekdo drug se sploh ne bo sekiral preveč glede dolžine, ker ni njegova klima in mu je vseeno če ne deluje optimalno.

Če si nadpovprečno tehničen in praktičen tip, potem boš zadevo speljal ok v prvo. Potreboval boš nekaj orodja, brez katerega ne bo šlo: orodje za pertljanje, če se prav spomnim pod kotom 45 stopinj, rezalnik za cev. Ostalo orodje, ki ga je zelo priporočljivo imet: vakuumska pumpa, merilni inštrumenti za pritisk in polnjenje plina. Zadeve, ki še pridejo prav, če hočeš bit samozavesten glede izvedbe: nylog sealant, momentni ključ - francoz, tokovne klešče, vohljač za uhajanje R410a.

Večine teh stvari povprečen monter ne uporablja, on se zanaša na kilometrino - izkušnje iz prejšnjih zajebov. Če si začetnik, brez inštruktorja, potem rabiš neke mehanizme s katerimi lahko preveriš pravilno delovanje montaže.

Še primer navodil glede dolžine cevi za Gree klime (Cooper and Hunter):




Glede na vprašanja menim, da ni sposoben izvesti montaže v lastni režiji (zaenkrat - vsega se da naučit).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

helo ::

hvala, verjetno bom res kupil klimo z instalacijo..

BladE_ ::

helo je izjavil:

hvala, verjetno bom res kupil klimo z instalacijo..

Definitivno! Sploh ne razmišljaj o neki montaži posebej ali v lastni režiji... je bilo pa veliko tega opisanega v temi "montaža klimatske naprave".


BladE_ je izjavil:

Kot so že omenili... Najbolj se splača kupit klimo z vključeno montažo saj tako plačaš le 9,5% DDV in je cena montaže potem precej ugodna. Da ne omenjam, da imaš tako tudi veljavno garancijo in potrdilo o strokovni montaži. Če ti dela nekdo na črno potem adijo garancija, če pa še kaj zagori zaradi tega pa še adijo zavarovanje... ?
Akcija - Reakcija


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera klima (strani: 1 2 3 4127 128 129 130 )

Oddelek: Kaj kupiti
64581246973 (1778) novak-t
»

Premontaža klime

Oddelek: Loža
83569 (3113) urosh
»

montaža klimatske naprave - kdo pozna koga, ki naredi poceni?

Oddelek: Loža
4013324 (10029) cekr
»

Lastna montaža klime v hiši

Oddelek: Loža
3846975 (17405) Magic1

Več podobnih tem