» »

Referencni sklic

Referencni sklic

Meizu ::

Torej v sklopu samozaposlenega v kulturi sem pricel sam izdajat racune. Vecino stvari sem si pojasnil, ni mi jasen edino referencni sklic.

A bi bil kak ekonomist ali poducenec prijazen, pa obrazlozil, kaj to referencni sklic sploh je in na kak nacin lahko jaz ustvarim svoj referencni sklic na racunu (npr. datum opravljene storitve ali podobno) in ali je uporaba referencnega sklica sploh potrebna in zakaj.

Najlepsa hvala za odgovor.

Vsi ST trolski rezidenti: marsch the hell outta 'ere!! 8-)

Edit: P.S.: A obstaja razlika med referencnimi sklici med privatnimi in javnimi ustanovami?
  • spremenil: Meizu ()

ToniT ::

Sklic je številka, ki jo lahko sam določiš, če daš spredaj 00. Se pravi SI5600 123456 (poljubna številka).
Sam dajem v sklic številko računa, da vem, kateri račun so plačali.
Če daš za številko SI56 katero drugo številko, se le-ta izračunava po modulu, ki ga ta številka določa. Jaz ne bi kompliciral in bi dal sklic, ki sem ga navedel zgoraj.

Meizu ::

ToniT je izjavil:

Sklic je številka, ki jo lahko sam določiš, če daš spredaj 00. Se pravi SI5600 123456 (poljubna številka).
Sam dajem v sklic številko računa, da vem, kateri račun so plačali.
Če daš za številko SI56 katero drugo številko, se le-ta izračunava po modulu, ki ga ta številka določa. Jaz ne bi kompliciral in bi dal sklic, ki sem ga navedel zgoraj.


Aha torej 00 in sklic je namenjen predvsem za to, da se ve kdo je kaj placal. Odlicno, hvala ti!

Se ena stvar me zanima - kako je z vezaji? Drzi, da je maksimalno stevilo vezajev 2?

Torej ce zelim npr. pod sklic navesti datum opravljanja storitve, lahko ref. sklic zapisem takole npr: SI5600 12-3-2018?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

ToniT ::

Lahko zapišeš na tak način. Pri sklicu 00 je lahko referenca poljubno število do 20 znakov z dvema vezajema.

Meizu ::

ToniT je izjavil:

Lahko zapišeš na tak način. Pri sklicu 00 je lahko referenca poljubno število do 20 znakov z dvema vezajema.


Najlepsa hvala!

no comment ::

ToniT je izjavil:

Lahko zapišeš na tak način. Pri sklicu 00 je lahko referenca poljubno število do 20 znakov z dvema vezajema.

Do 20 znakov v do treh sklopih (do dva vezaja), od tega en sklop ne sme biti daljši od 12 znakov.

Več.

joze67 ::

ToniT je izjavil:

Sklic je številka, ki jo lahko sam določiš, če daš spredaj 00. Se pravi SI5600 123456 (poljubna številka).
Sam dajem v sklic številko računa, da vem, kateri račun so plačali.
Če daš za številko SI56 katero drugo številko, se le-ta izračunava po modulu, ki ga ta številka določa. Jaz ne bi kompliciral in bi dal sklic, ki sem ga navedel zgoraj.

SI56 je začetek računa (slovenska banka)
SI00, ... SI99 pa so različni načini sklicev (referenc).

Torej je pravilni primer SI00 123456

joze67 ::

Pa še kaj to sploh je. Gre za dodatno oznako, ki je za samo plačilo nepomembna, pomaga pa prejemniku, da ta priliv pravilno razporediti.
Ali to potrebuješ ali ne, je seveda odvisno od tega, kako kompleksno je tvoje poslovanje in tudi, kdo vodi tvoje računovodstvo. Vsekakor, če imaš zunaj (izdan) hkrati več kot 1 nepokrit račun pri istem plačniku, ti sklici pridejo prav, da lažje vodiš, kaj gre na katerega. Ali pa če en plačnik pokriva obveznosti za več porabnikov in potem ne moreš vzpostaviti korelacije med plačnikom (njegovim računom - tudi to je vhodni podatek, ki ti je na voljo) in obveznostjo ("kwa ta nakazuje, sj m ni nč dolžn .... aja, za ženo").

ToniT ::

joze67 je izjavil:

ToniT je izjavil:

Sklic je številka, ki jo lahko sam določiš, če daš spredaj 00. Se pravi SI5600 123456 (poljubna številka).
Sam dajem v sklic številko računa, da vem, kateri račun so plačali.
Če daš za številko SI56 katero drugo številko, se le-ta izračunava po modulu, ki ga ta številka določa. Jaz ne bi kompliciral in bi dal sklic, ki sem ga navedel zgoraj.

SI56 je začetek računa (slovenska banka)
SI00, ... SI99 pa so različni načini sklicev (referenc).

Torej je pravilni primer SI00 123456


Se opravičujem! Moj lapsus....

mm&r ::

Najprej navodila s strani Združenja Bank Slovnije:

http://www.zbs-giz.si/system/file.asp?F...

Reference se najbolj pogosto uporabijo za samodejno kniženje plačil.

Če hočeš biti "moderen" potem se nauči uporabljati RF reference, ki smo jih dobili z vpeljavo SEPA plačil in jih poznajo tudi druge države vključene v SEPA. S tem ne boš imel potem težav tudi, če odpreš račun pri kakšni drugi banki.

Na netu imaš na voljo tudi nekaj calculatorjev za izračun kontrolne številke:
http://www.jknc.eu/rfcalculator

SI reference smo pa podedovali še od Jugoslavije in je dejansko en legacy.
SI99 ni bila definirana kot standard ampak so jo banke začele uporabljati kot kodo za prazno referenco (torej, če si dal model 99, se je potem input za sklic onemogočil)

SI00 pomeneni, da se številka, ki jo boš vpisal ne bo kontrolirala (se ne računa kontrolna številka), vsi ostali modeli pa se kontrolirajo glede na zgornjo dokumentacijo.

dope1337 ::

Kje se pa recimo v praksi uporablja NRC (No Reference Creditor)? Dopusca uporabniku prazno polje za referenco oz. onemogoci vnosno polje za referenco (na KlikIn).

Osebno sem ga ze uporabil za nakazilo denarja na banko v Zdruzenem Kraljestvu - ker mi niti z SI ni z RF ni uspelo cez spraviti transakcije.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

mm&r ::

NRC v Klik-u se v medbančno izmenjavo pošilja kot nestrukturirana referenca po ISO 20022, mislim da je omejen na 140 znakov.

Tukaj imaš slovenski priročnik za ISO 20022, če te zanima kaj več:
http://www.zbs-giz.si/system/file.asp?F...

Miha 333 ::

Vedeti moraš samo, kdo oz. za koga je plačal. Po računovodskih standardih in Obligacisjkem zakoniku se vedno najprej pokrivajo najstarejše odprte obveznosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sklic

Oddelek: Pomoč in nasveti
88492 (8232) clip
»

Denar ni prišel na TRR

Oddelek: Loža
234574 (3229) Enterprise
»

NLB klik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5020345 (14897) fosil
»

Word 2010 - bibliografija in sklici

Oddelek: Programska oprema
61682 (1616) nightbird
»

Nakazovanje na bančni račun?

Oddelek: Loža
92032 (1932) PaJo

Več podobnih tem