» »

Naprava na mreži ni dosegljiva samo na enem strežniku

Naprava na mreži ni dosegljiva samo na enem strežniku

Šmorn ::

Imam napravo s statičnim IP naslovom 10.1.80.22 na VLAN 80. Imam strežnik (Windows Server 2016) s statičnim IP naslovom 10.1.16.15 na VLAN 16. Ko iz strežnika pingam to napravo dobim destination net unreachable. To napravo lahko pingam iz vseh ostalih strežnikov na VLAN 16 in iz vseh ostalih računalnikov na drugih VLANih. Na VLAN 80 imam še 30 naprav, ki so iz strežnika 10.1.16.15 normalno dosegljive. Na routerju v raznih routing tabelah, firewallu in logih ni videti problemov. IP naslov 10.1.80.22 ni uporabljen nikjer drugje. Firewall na strežniku sem testno izklopil, pa isto ne dela. Začasno sem napravo prestavil na drugi statični IP naslov in zadeva deluje. Samo je problem, ker čez 1 do 3 dni ne bo dosegljiv nov IP naslov, stari pa bo čudežno spet dosegljiv.

jukoz ::

Najprej razloži tole:

Šmorn je izjavil:

Začasno sem napravo prestavil na drugi statični IP naslov in zadeva deluje. Samo je problem, ker čez 1 do 3 dni ne bo dosegljiv nov IP naslov, stari pa bo čudežno spet dosegljiv.


Rešitev kot vedno leži tule:

Šmorn je izjavil:

Na routerju v raznih routing tabelah, firewallu in logih ni videti problemov. IP naslov 10.1.80.22 ni uporabljen nikjer drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

Invictus ::

Pa je ta nedosegljiv IP sploh v rangu subneta na VLAN 80?

Pa nehaj uporabljati statične IP, ampak naredi DHCP rezervacije...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

crniangeo ::

preveri arp tabelo :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Šmorn ::

arp tabelo sem spucal na routerju. zdaj pa dela. hvala za info.

jukoz ::

Invictus je izjavil:

Pa je ta nedosegljiv IP sploh v rangu subneta na VLAN 80?

Pa nehaj uporabljati statične IP, ampak naredi DHCP rezervacije...


Kaj je pa narobe s statičnimi IPji? Zakaj bi bile pa DHCP rezervacije boljše? Odvisno od tega kaj je gor priklopljeno, ne moreš kar vedno vse preko DHCP reševat. Če nima backupa DHCP serverja se mu bo v enem trenutku cela mreža razsula.

SeMiNeSanja ::

Samo zakaj je pa moral ARP cache brisat?
Se je preveč igračkal in spreminjal IP sem in tja?

Nekako mi ni logično, da bi naprava s statičnim IP-jem lahko imela 'zmeden' zapis v ARP tabeli. Razen seveda, če ne menjavaš različne naprave na istem IP naslovu, tega pa ne poveš....

Je še kera druga možnost?


DHCP rezervacije vs. Static IP?
Ne se kregat - naštimaš oboje, pa je volk sit in koza cela :)

Šmorn ::

Ene parkrat v par dneh sem menjal IP zato, da sem zadevo usposobil toliko, da je delala. Samo to ne razloži zakaj se je naprava sploh nehala odzivati na tistem strežniku. Ker prej je bil mir dva meseca od postavitve sistema.

Invictus ::

jukoz je izjavil:

Kaj je pa narobe s statičnimi IPji? Zakaj bi bile pa DHCP rezervacije boljše? Odvisno od tega kaj je gor priklopljeno, ne moreš kar vedno vse preko DHCP reševat. Če nima backupa DHCP serverja se mu bo v enem trenutku cela mreža razsula.

DHCP serverja res ne moreš dati na DHCP rezervacijo ;), drugače pa lahko vse.

Sam to je za povprečnega slovenskega admina daleč prekompleksna operacija, kaj šele da bi razumel posledice le tega...

Šmorn je izjavil:

Ene parkrat v par dneh sem menjal IP zato, da sem zadevo usposobil toliko, da je delala. Samo to ne razloži zakaj se je naprava sploh nehala odzivati na tistem strežniku. Ker prej je bil mir dva meseca od postavitve sistema.

Najbrž ti je nekdo v mreži (ali pa ti), dal na drugo napravo isti IP. Pogosta napaka pri slovenskih, static IP ueber alles, adminih >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

jukoz ::

Invictus je izjavil:

jukoz je izjavil:

Kaj je pa narobe s statičnimi IPji? Zakaj bi bile pa DHCP rezervacije boljše? Odvisno od tega kaj je gor priklopljeno, ne moreš kar vedno vse preko DHCP reševat. Če nima backupa DHCP serverja se mu bo v enem trenutku cela mreža razsula.

DHCP serverja res ne moreš dati na DHCP rezervacijo ;), drugače pa lahko vse.

Sam to je za povprečnega slovenskega admina daleč prekompleksna operacija, kaj šele da bi razumel posledice le tega...


Res je, zato se pa ima tudi vse naprave na DHCP. Ob menjavi DHCP serverja pa v jok, ker ima 20 printerjev druge IPje.

SeMiNeSanja ::

Statika ali dinamika - za oboje je treba vedeti, kaj vse imaš na omrežju in na katerih naslovih.

Samo kako potem še slediš rezervacijam na IPv6?
Tam stvari niso več tako trivialne.

Malo nerodno, če imaš nek serverček, narediš posodobitev in kar na enkrat ne dobi več svoje rezervirane adrese... Tu se potem konča veselje "rezervacije über alles adminov".

Skratka ena in druga varianta imata svoje prednosti in slabosti. In prav nič ni narobe, če imaš kritične zadeve na statičnih IP-jih (če si picajzl, še te vpišeš v tabelo z rezervacijami), ostalo pa dodeljuješ po rezervacijah.

In Ja - največja prednost je, da zagledaš IP naslov in VEŠ kateri računalnik je to. Pri divjem DHCP pa en sam šmoren...ti nek IP dela zgago pa ne veš, kje boš našel krivca (recimo, da nimaš inventure po MAC adresah ter logiranja userjev po IP-jih).

Egii ::

Mene pa zanima če je možno na Mikrotiku videt Host Name od mašin ki so na statičnem ip-ju ? hvala

SeMiNeSanja ::

Egii je izjavil:

Mene pa zanima če je možno na Mikrotiku videt Host Name od mašin ki so na statičnem ip-ju ? hvala

To ni naloga Mikrotika, temveč naloga lokalnega DNS strežnika, če ga imaš.

Seveda pa moraš v klientih imeti vključeno opcijo, da se registrirajo na DNS strežniku.
Alternativno lahko statične IP-je ročno vpišeš v DNS strežnik. Ta opcija pa seveda odpade pri dinamično dodeljenih naslovih brez rezervacij....

Invictus ::

Seveda, če dovoliš, da se naprave kar same avtomatsko vpišejo v DNS server.

Jaz tega že ne bi pustil ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Egii ::

Hvala za odgovor.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

T2 ponudnik in domače omrežje

Oddelek: Omrežja in internet
433826 (2504) MrStein
»

Kako v Windows 10 nastaviti statični IPv4 naslov?

Oddelek: Operacijski sistemi
233238 (2771) Apple
»

Nujno Pomoč - Kamera IP nastavitve

Oddelek: Pomoč in nasveti
326916 (6185) pSP 3004
»

Domače/javno omrežje statika/dinamika

Oddelek: Omrežja in internet
343418 (2709) Pithlit
»

Statični IP problem !

Oddelek: Pomoč in nasveti
241788 (1555) Invictus

Več podobnih tem