» »

Domače/javno omrežje statika/dinamika

Domače/javno omrežje statika/dinamika

Pithlit ::

Nekaj se matram že en cajt pa sem očitno ful preveč razvajena prišla iz linux sveta (dokaj trivialna rešitev tam).

Situacija: 1 NIC, windows 8.1, butast router ki omogoča le osnovne nastavitve (port forwarding še gre, kaj več pa ne).
Potrebe: doma rabim imet sistem na statiki, povsod drugje je dinamični ip čisto v redu

Kako to rešit na en simpl način mi ni jasno.
Life is as complicated as we make it...

#000000 ::

Najbolj enostavno, je da ti ISP dodeli statiko, druga pa je nekaj takega http://www.noip.com/download?page=win

b3D_950 ::

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

SeMiNeSanja ::

@Pithlit - v čem je dejansko problem?

Da ne moreš postaviti DHCP strežnika na tistem 'butastem routerju'?
Oz. da DHCP strežnik gre, samo ne moreš definirati DHCP rezervacij?

Windows lahko iz command line-a nastavljaš preko netsh ukaza

Če pa si Linux freak in ti nekje 24/7 brni neka Linux kišta, na njej postavi DHCP server, naredi rezervacijo za tvoj prenosnik, na routerju pa DHCP izklopi.

b3D_950 ::

Če prav razumem, potrebuje, da če gre kam s prenosnikom, da dobi mrežna IP preko DHCP, če je pa doma, mora bit pa statičen IP.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

GTX970 ::

wan ali lan ip ?

Pithlit ::

b3D_950 je izjavil:

Če prav razumem, potrebuje, da če gre kam s prenosnikom, da dobi mrežna IP preko DHCP, če je pa doma, mora bit pa statičen IP.

To.

Da viddimo kaj lahko netsetman stori zame. Hvala zaenkrat.
Life is as complicated as we make it...

SeMiNeSanja ::

Kakšno kompliciranje.
Na desktop pokneš dve .bat datoteki 'DHCP.bat' in 'STATIKA.bat'
V vsako zapišeš ustrezne netsh ukaze za nastavitev mreže in stvar rešena.
Ne rabiš nobene solate vleči z interneta, da si nazadnje še kakšen spyware zraven navlečeš.

rokp ::

Ce na routerju ne mores narediti rezervacije na DHCPju, je resitev z bat datotekami verjetno se najboljsa. Ker nisi napisala, ce ti router omogoca DHCP ali ne, se moznost, ce ga ne - ce te ne moti malce daljsi cas "pridobivanja" IPja, lahko namesto APIPA naslova (v zavihku "Nadomestna konfiguracija/Alternative configration") nastavis svojega.

Gapi ::

Kateri router pa ne omogoča rezervacije IP-ja? Večinoma novejših na trgu to omogoča.
No person is rich enough,to buy back his past.

Pithlit ::

Al sem jaz blesava... al pa se eni pametni delajo.

In ja, batch datoteke so mi nekako ušle iz glave. Navsezadnje smo v nekem 21. stoletju pa od operacijskega sostema pričakujem da mi ni treba skozi neke obroče skakat. A se tega res ne da avtomatizirat? Sem ful frišna v win tko da ne vem niti če se da kake skripte furat... v stilu 'če ne komp ne more pingat nekega serverja naj uporabi drugo konfiguracijo in obratno'. Cela znanost iz tega rata...
Life is as complicated as we make it...

Mavrik ::

Windowsi nekje od XP (se mi zdi) dalje omogočajo t.i. alternativno konfiguracijo za omrežni vmesnik - če ne dobiš DHCPja, ti skonfigurira nek statični IP, ki ga ti nastaviš. Problem tega je le, da moraš čakati na DHCP timeout, ki lahko malo traja.

Nastavitve so tam poleg IPjev: klik. Če prav razumem ti bo to rešilo problem brez klikotanja po skriptah.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

SeMiNeSanja ::

Jesuskristus.... potem si pa inštaliraj Posix podsistem in tam skriptaj v Bashu :P

Bi pa res videl, kako bi potrpežljivo čakala, da bo skripta sprobavala ali lahko pod eno, drugo ali tretjo varianto pinga neki strežnik.

Napišeš tisti ferdamani .bat, klikneš nanj in stvar je koj rešena, ne pa da kompliciraš in tuhtaš za neko hudo avtomatiko - za katero nisem niti prav prepričan, če bi jo res na Linuxu uspela naresti, da nebi zraven vzdihovala.

Btw. lahko tisti .bat narediš tudi tako, da najprej pogleda, če imaš nastavljeno statično in ti prešalta na DHCP, če pa ni statična, pa vklopi DHCP. Skratka vse stlačiš v en sam Static-DHCP_switch.bat

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

SeMiNeSanja je izjavil:

za katero nisem niti prav prepričan, če bi jo res na Linuxu uspela naresti, da nebi zraven vzdihovala.

Stvar editiranja ene .conf datoteke (za tiste ki radi s konzolo šarijo) oz. parih klikov (GUI).

SeMiNeSanja je izjavil:

Btw. lahko tisti .bat narediš tudi tako, da najprej pogleda, če imaš nastavljeno statično in ti prešalta na DHCP, če pa ni statična, pa vklopi DHCP. Skratka vse stlačiš v en sam Static-DHCP_switch.bat

Polavtomatika se pravi. Smo že skoraj na cilju.

Mavrik je izjavil:

Windowsi nekje od XP (se mi zdi) dalje omogočajo t.i. alternativno konfiguracijo za omrežni vmesnik - če ne dobiš DHCPja, ti skonfigurira nek statični IP, ki ga ti nastaviš. Problem tega je le, da moraš čakati na DHCP timeout, ki lahko malo traja.

Nastavitve so tam poleg IPjev: klik. Če prav razumem ti bo to rešilo problem brez klikotanja po skriptah.

Ne bo. Vsaj kolikor sem jaz probala...

Doma mi (seveda) laufa DHCP (zaradi prijateljev, sosedov, strank... pa lastnih prenosnih naprav). Rabim pa vseeno imet prenosnik s statičnim IP-jem. In taisti prenosnik (ker je pač prenosen) mora izven domačega omrežja (torej na sosedovem, prijateljevem, službenem... tistem v zagrebškem/berlinskem baru...) imet dinamični IP.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Invictus ::

Odgovor na tvoj problem je DHCP rezervacija ... Še tako poceni router to podpira.

Ne pa neke skripte ... Kaj res folk tukaj nič ne ve o mrežah ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

rokp ::

Meni se pa zdi, da so razlicni predlogi dobrodosli. Ce ne drugega si morda kdaj v situaciji, ko nimas dostopa do upravljanja DHCP streznika (bodisi na usmerjevalniku ali na locenem strezniku), da bi si naredil rezervacijo. Tudi ce ves precej o "mrezah", ti v takem primeru to kaj dosti ne pomaga...

Invictus ::

In kje pride do situacije ko nimaš dostopa do svojega domačega routerja?

Drugje ga pa najbrž nimaš z razlogom?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

Invictus je izjavil:

Odgovor na tvoj problem je DHCP rezervacija ... Še tako poceni router to podpira.

Sej ni glih fora v ceni. T-2. O mrežah imam nekaj pojma, ampak v tej situaciji moram pač zadevo reševati 'client side'... al pa kupit svoj router (sam ne vem zakaj zapravljat če ni potrebe).
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Ja, pismo, tistih 11 - 15 EUR, kolikor stane en poceni TP-Link, bo najbrž kreširalo home budžet.

Problem rešuješ na napačnem koncu in z zastarelo miselnostjo.

Kdaj smo tukaj že rekli da ne uporabljajte routerjev/modemov od ISP, ker nimate nad njimi kontrole ...

Ali pa dajte enemu tam za en pir da vam pove geslo. Tudi ti ISP routerčki podpirajo DHCP rezervacije. To imajo routerji vgrajeno od samega začetka ... Tudi 20 let stari ...

Vse ostale client rešitve imajo potencial IP konfliktov v omrežju. Fentam/blokiram uporabnika, ki bi mi to povzročil. Permanent ban ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Pithlit ::

Principi so ena taka ful tečna pa irracionalna stvar... Če ni treba pač ne bom kupla, pa da se svet na trepalnice postavi. Grem raj na par pirov.

Pač naivnost moja je upala da se to da znotraj win* narest. Bom pač klikala (ali netsetman, ali pa une batch datoteke).
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Kupi si Maca. Tam se to da narediti :D.

Ali pa daj svojim jetrom počitek in kupi routerček ;).

Principi so pa res jebena zadeva ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Odgovor na tvoj problem je DHCP rezervacija ... Še tako poceni router to podpira.

Ne pa neke skripte ... Kaj res folk tukaj nič ne ve o mrežah ?

Smo ji omenili DHCP rezervacijo čisto na začetku, ampak je bilo govora o nekem 'ubožnem routerju', nekako v smislu, da to ne podpira.

Ampak prav prepričan pa nisem, če je res preverila, ali router dejansko ne podpira DHCP rezervacij.

Pithlit ::

Again. T-2. Čist verjetno da podpira, ampak to bolj malo pomaga če not ne morem prit. Še manj pa pomaga ker ga T-2 bolj ali manj na random resetira.
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Kupi router za 10 EUR, in nehaj ljudem krasti cajt :D ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

black ice ::

Vidim da ste zabluzili s to temo in bom še sam pristavil lonček. Si poskusila z najbolj očitnimi kombinacijami uporabniških imen in gesel? Ali poklicala na T2 in vprašala, če naprava to omogoča in ti dajo geslo?

Dobila si dobro in enostavno rešitev oz. dve. Samo še vedno ni dovolj dobra. Kdo bi vas razumel.

Pithlit ::

black ice je izjavil:

Dobila si dobro in enostavno rešitev oz. dve. Samo še vedno ni dovolj dobra. Kdo bi vas razumel.

In sem rekla hvala. In sem rekla da bom pač to uporabljala. Pa razumi če moreš.

Je pa Invictus tolk fajn tehničen poba da se trudi druge (v končni fazi optimalne) rešitve v glavo mi vbit. Ampak se mu ne pustim... ker te rešitve poznam, pa mi principi (eden od principov je mit o tem kako so win* bolj user friendly od nix*) težijo.

Invictus je izjavil:

Kupi router za 10 EUR, in nehaj ljudem krasti cajt :D ...

Eh, cajt kradem sam tistim ki si ga pustijo krast.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

SeMiNeSanja ::

In potem se ene čudijo, če kdo reče, da bi jo bilo treba dat čez koleno in našeškat po riti.....

Pithlit ::

Zakaj že?
Life is as complicated as we make it...

mailer ::

Če ne gre drugače si kupi en usb wifi ključek, doma uporabljaj wifi preko kartice v prenosniku drugje pa čez ključek, če res ni bolj enostavne rešitve.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Pithlit ::

Life is as complicated as we make it...

rokp ::

Rabis nekaj takega (ustrezno popravis in zazenes ob loginu z admin pravicami):

@echo off
REM Pick one of the names from "netsh interface ipv4 show interfaces" command as LAN
SET LAN="Ethernet 1"
SET CHECK_HOME_SERVER=192.168.1.123
SET IP=192.168.1.2
SET MASK=255.255.255.0
SET GW=192.168.1.1
SET DNS1=8.8.8.8
SET DNS2=8.8.4.4

netsh interface ipv4 show address name=%LAN% | findstr "DHCP enabled" | findstr "No"
IF ERRORLEVEL 1 GOTO CURRENTLY_DHCP
:CURRENTLY_STATIC
echo Currently set to static IP, testing server %CHECK_HOME_SERVER% reachability...
ping -n 1 %CHECK_HOME_SERVER% | findstr "TTL="
IF ERRORLEVEL 1 GOTO SET_DHCP_AND_EXIT
echo We are @home and already have static IP, nothing to be done
REM pause
EXIT

:SET_DHCP_AND_EXIT
echo We are somewhere else and have static IP, change to DHCP
netsh interface ipv4 set address name=%LAN% source=dhcp
netsh interface ipv4 set dnsserver name=%LAN% source=dhcp
REM pause
EXIT

:CURRENTLY_DHCP
PING -n 1 %CHECK_HOME_SERVER% | findstr "TTL="
IF ERRORLEVEL 1 GOTO DONOTHING
echo We are @home and have dynamic IP, change it to static
netsh interface ipv4 set address name=%LAN% source=static addr=%IP% mask=%MASK% gateway=%GW%
netsh interface ipv4 set dnsserver name=%LAN% source=static addr=%DNS1% register=none
netsh interface ipv4 add dnsserver name=%LAN% addr=%DNS2%
echo IP set to %IP%.
REM pause
EXIT

:DONOTHING
echo We are somewhere else and already have dynamic IP, nothing to be done
REM pause
EXIT

SeMiNeSanja ::

To skriptico bi bilo treba nekam izobesiti, da jo bo še kdo našel, ki se bo javljal z isto težavo.

rokp ::

... pa prej se sprobati, ce sploh dela prav, ker tole je bilo bolj na pamet (pa najbrz ne ravno najbolj elegantno) ... ;)

MrStein ::

Pithlit je izjavil:


Rabim pa vseeno imet prenosnik s statičnim IP-jem.

Zakaj pa?
Mogoče se da kaj tu naredit.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pithlit ::

Ne, se ne da nič nardit. Pa nima veze... itak je rešeno.
Life is as complicated as we make it...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Avtomatizacija vpisa DNS IP naslova

Oddelek: Pomoč in nasveti
6760 (625) crniangeo
»

Wifi + IP

Oddelek: Pomoč in nasveti
161387 (1005) SeMiNeSanja
»

Statični IP problem !

Oddelek: Pomoč in nasveti
241776 (1543) Invictus
»

Povezava na statični ip doma in na dhcp v službi

Oddelek: Omrežja in internet
141463 (924) Bizkit45
»

VBS skripta za IP nastavitve

Oddelek: Programiranje
373289 (2803) Malajlo

Več podobnih tem