» »

Kateri e-bralnik?

Kateri e-bralnik?

««
2 / 14
»»

plizzzzzz ::

plizzzzzz je izjavil:

sem se najprej odločil vzeti biblosov inkbook prime hd zaradi enostavne izposoje iz knjižnice. sem ga že vrnil in vzel pocketbook touch lux 4 za 120eur.

kaj je šlo narobe z inkbook:
- ne omogoča izposoje, ki jo moraš opraviti prek interneta ali android biblos2 appa
- usb - win povezava ne dela, mogoce win10 problem
- www browser se po par dneh ne odpre vec
- biblos rabi par ur za prenos izposojenih knjig
- fonti ne delajo
- na biblos pise o njihovem bralniku:Tedni brez polnjenja... zdrzi 2, 3 dni

pocketbook:
boljši ekran, baterija drži dlje,
ima sinhronizacijo z Dropbox, ki naredi svoj folder. vanj z weba ali z biblos2 appom naložis knjigo, ki se potem prenese na bralnik. bralnik ima tudi Adobe Drm kjer si narediš svoj account(na svoj email) kar ti omogoči odpiranje biblosovih knjig.

vse deluje, sicer malo počasen pri odzivu tipk, je pa lep, lahek, ekran je odličen, tudi z ugasnjeno lučjo je skoraj čisto bel. čez dan to zadošča za branje. edino kar manjka je belo na črnem mode.
;)


tule objavljam popravek. pri nekaterih izposojenih knjigah mi je javil napako in je ni bilo možno odpreti. finta je da je nikakor ne smeš izposodit ali odpret v app biblos2. izposodit si jo moraš www.biblos.si in downloadas na pc. po tem preneseš na bralnik ki ima adobe drm.
biblos2 nekaj zjebe in potem adobedrm misli,da je ze izposojena na drugi napravi

-ninja-91- ::

Zdravo! Je v bližnji preteklosti kdo kupil Kobo Libra H2O, da na hitro pove kako je zadovoljen?

lejko0 ::

Se enako zanimam za libro h20. Ima kdo izkušnje v povezavi z biblos sistemom?

rokp ::

Prej imel (no, se vedno, samo v omari) Kindle 3, sedaj Libra H2O. Na Kindlov ekosistem ne dam kaj dosti, zato je bila sprememba dokaj enostavna. Glede na to, da se o tem, kaj bom bral, ne odlocam na samem bralniku, ampak na PCju, mi je UI prakticno nepomemben. Osvetlitev je ena taka fina razlika, ampak to imajo danes itak vsi. Kar se branja tice, tudi nisem prav zelo zahteven (enostavne knjige brez kaksnega posebnega formatiranja, slik, ... - pac leposlovje). Za nalaganje uporabljam Calibre in Adobe Digital Editions (za knjige iz biblosa), meni ustreza - razlika med bralnikoma je prav ta druga varianta. V knjiznici so me malce cudno gledali, ko sem rekel, da bi se vpisal, a si ne bi nic izposodil (itak se da to tudi online urediti, samo sem ravno sel mimo). Malce je za preveriti, v katero knjiznico se je smiselno vpisati, ce uporabljas samo e-knjige, ker se vsaka knjiznica zase odloca o ponudbi. Ce si sposojas tudi fizicno, seveda lokalna zmaga. Sedaj se morda pozna, da je malce vec knjig izposojenih kot prej, ampak se vedno da najti kaj zanimivega (ce nisi omejen na slovenscino, je pa itak na voljo nebroj knjig s travnikov). Pa fino je, da si toliko fer in vrnes knjigo, ko jo preberes in ne cakas na auto-expire po 14 dneh...

_marc_ ::

Jaz imam sicer Kobo Aura H2O 2nd Edition in ne Libro in mi ga nikakor ne uspe na Biblos povezati preko wifija, temveč lahko knjige naložim samo preko kabla.

rokp ::

A ni tisto preko wifi vec ali manj samo za OverDrive, s katerim si pri nas kaj dosti ne mores pomagati?

_marc_ ::

Ne vem, ko sem si v knjižnici izposodil Inkbook, je ta prenos delal bp.

Matevz96 ::

rokp je izjavil:

Prej imel (no, se vedno, samo v omari) Kindle 3, sedaj Libra H2O. Na Kindlov ekosistem ne dam kaj dosti, zato je bila sprememba dokaj enostavna. Glede na to, da se o tem, kaj bom bral, ne odlocam na samem bralniku, ampak na PCju, mi je UI prakticno nepomemben. Osvetlitev je ena taka fina razlika, ampak to imajo danes itak vsi. Kar se branja tice, tudi nisem prav zelo zahteven (enostavne knjige brez kaksnega posebnega formatiranja, slik, ... - pac leposlovje). Za nalaganje uporabljam Calibre in Adobe Digital Editions (za knjige iz biblosa), meni ustreza - razlika med bralnikoma je prav ta druga varianta. V knjiznici so me malce cudno gledali, ko sem rekel, da bi se vpisal, a si ne bi nic izposodil (itak se da to tudi online urediti, samo sem ravno sel mimo). Malce je za preveriti, v katero knjiznico se je smiselno vpisati, ce uporabljas samo e-knjige, ker se vsaka knjiznica zase odloca o ponudbi. Ce si sposojas tudi fizicno, seveda lokalna zmaga. Sedaj se morda pozna, da je malce vec knjig izposojenih kot prej, ampak se vedno da najti kaj zanimivega (ce nisi omejen na slovenscino, je pa itak na voljo nebroj knjig s travnikov). Pa fino je, da si toliko fer in vrnes knjigo, ko jo preberes in ne cakas na auto-expire po 14 dneh...


Je še vedno omejitev, da si knjigo lahko izposodi le ena oseba naenkrat?
#hooldthedoor

dunda ::

Knjižnica kupi (naroči) določeno število licenc e-knjige. In toliko jih lahko hkrati posodijo.
https://www.kacnje.eu

bisernik ::

Nimam pojma, kako se obnesejo ti e-bralniki, pa bi odjavo fizične večer cajtnge, da bi stara dva brala e-večer,pa mati bi mela neke recepte na njem rada... A to na spodnjem linku je v redi? Ponavljam, nimam pojma o teh bralnikih... Večina se mi zdi ful mala, ta je nekam večji, ne vem, kako sploh je filing, če maš to za cajtnge pa namesto fizičnih knjig?!

bisernik ::

Ne vem, kaj kurac ne gre urejat zgornjega maila, to spodaj sem gledal, a je to v redi za branje cajtng?

https://www.mimovrste.com/e-bralniki/ko...

A so E-bralniki sploh primerni za branje E-cajtng, al je to bolj za tablice? Mati je mela neka želje, da bi kupla printer, da bi si lahko printala neke recepte, pa take brez vezne, men se to zdi bedarija, kupo bi jima tablico ali E-bralnik, sam ne vem zdaj, kaj naj sploh nabavim, da nam 500 € vstran vrgo, potem pa jima ne bo pasalo...

Ko smo že pri tem, veliko dam na to, da ma moj način življenja čim manjši vpliv na okolje, pa me zanima, kaka je dejansko razljika npr. ogljičnega odtisa, povzročenega s prebiranjem E-cajtng v primerjavi s prebiranjem cajtng v fizični obliki? Se pravi, danes je vse itak prej v digitalni obliki, nato se pa v bistvu za brezveze natisne in dostavlja do naročnikov. Po drugi strani pa vse te ogromne kličine podatkov, ki so shranjene na serverjih, pa prenos podatkov, kolk sploh to nanese, informacija na eni strani sveta, da pride do mene v fizični obliki, ali v fizični, dejanska primerjava ogljičnega odtisa?!

rokp ::

Po mojem je za ta namen bolj primerna klasicna tablica.

ToniT ::

Za branje knjig je boljši e-bralnik, za časopis pa obvezno tablica.

bisernik ::

Morem se odločit med enim in drugim, nam zdaj dvoje teh pizdarij nakupoval, tablico, pa še E-bralnik... Zakaj pa cajtng ne bi šlo glet na E-bralniku? Črno bela slika, prepočasno osveževanje, al kaj tretjega? Sicer ma foter računalnik, kjer bi se lahko gledalo ta E-večer, vsakemu sem kupo tudi ta pametni telefon, sam ne vem, kak se bi stara dva na to privadila...

FlyingBee ::

razlika, ne razljika
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

bisernik ::

FlyingBee je izjavil:

razlika, ne razljika


Ma ja, hvala, vaše visočanstvo, ne vem, kak mi je to uspelo, ma pustimo malenkosti...

Matevz96 ::

Koliko uporabljata pametne telefone? Ponavadi imajo starejši raje stvari na katere so navajeni torej papir.
#hooldthedoor

UganiKdo ::

bisernik je izjavil:

Ne vem, kaj kurac ne gre urejat zgornjega maila, to spodaj sem gledal, a je to v redi za branje cajtng?

https://www.mimovrste.com/e-bralniki/ko...

A so E-bralniki sploh primerni za branje E-cajtng, al je to bolj za tablice? Mati je mela neka želje, da bi kupla printer, da bi si lahko printala neke recepte, pa take brez vezne, men se to zdi bedarija, kupo bi jima tablico ali E-bralnik, sam ne vem zdaj, kaj naj sploh nabavim, da nam 500 € vstran vrgo, potem pa jima ne bo pasalo...

Ko smo že pri tem, veliko dam na to, da ma moj način življenja čim manjši vpliv na okolje, pa me zanima, kaka je dejansko razljika npr. ogljičnega odtisa, povzročenega s prebiranjem E-cajtng v primerjavi s prebiranjem cajtng v fizični obliki? Se pravi, danes je vse itak prej v digitalni obliki, nato se pa v bistvu za brezveze natisne in dostavlja do naročnikov. Po drugi strani pa vse te ogromne kličine podatkov, ki so shranjene na serverjih, pa prenos podatkov, kolk sploh to nanese, informacija na eni strani sveta, da pride do mene v fizični obliki, ali v fizični, dejanska primerjava ogljičnega odtisa?!

Ce so casopisi prilagojeni e bralnikom potem zadeva dela zelo dobro. Da bi pa kaksne veliko formatne casopise v pdf bral pa je bolj kot ne no go. Tako da najprej preveri v kaksnem formatu so casopisi sploh na voljo. Tudi za spletne strani se bralniki ne obnesejo.

E-bralnik je primarno namenjen branju oblikovno prilagodljivega besedila.
Slike, zaklenjene oblike postavitve in podobno se ne obnesejo.

Ales ::

Točno tako, zato pa je za prilagodljiva besedila super. Pri tem naj ne zavede navidezna majhnost zaslona. Na šestih inčih oz. 15,24 cm, kar je zelo pogosta velikost, se npr. leposlovje zelo lepo bere.

bisernik ::

Matevz96 je izjavil:

Koliko uporabljata pametne telefone? Ponavadi imajo starejši raje stvari na katere so navajeni torej papir.


Nabavo sem lani vsakemu en pametni telefon za rojstni dan, zdaj foter bolj ko ne ma sam za klicat, mati pa še zna odpret kak mail, pa poglet, kaj piše... Foter je reko, da mu je vseeno, a so cajtnge na papirju, al na računalniku, mati pa nekaj jamra, da če je na računalniku, jo oči bolijo, dela na banki, kao cel dan za računalnikom, pa baje ne bi ona še potem v računalnik gledala, nekak v tem smislu... Sicer je mati ene 3 lete pred penzijo, foter pa že ene 10 let penzionist. Zato se tudi bolj nagibam k E-bralniku, ker ma baje bolj očem prijazen zaslon... Ne vem, kako je kaj E-večer berljiv na E-bralniku, kolk velik format bi bil v redu, če sploh je to smiselna opcija?! Zdaj naročata večer v papirni obliki, to bi potem prekinil in naročil E-večer... Mati je tudi nekaj sanjala o nakupu printerja, da bi si neke recepte, katere ma zdaj na papirju zapisane, prepisala na papir, pa potem sprintala, da bi mela zraven, ko kuha... Telefon ji je kao premali... A je te recepte izvedljivo spravljat na E-bralnik, torej pretipkaš na roko napisano besedilo, pa potem maš ta e-bralnik zraven, ko kuhaš?! Kdo ma kaj izkušnje s tem, pa malo ene predstave, ker men se sanja ne... Mati jamra, da je telefon premali, pa že baje itak more špegle nosit, tak da bi mogla bit zadeva najbrž kolk tolk velika, ne vem, ene 8" vsaj, al kaj jaz vem... Vsi E-bralniki opažam, da so nekam bolj mali, medtem ko tablice so v povprečju dost večje...

E-bralniki se mi dopadejo predvsem z vidika male porabe elektrike. Multimedijske vsebine, se pravi neke video posnetke, bi itak pregledovala na računalniku, ki ga mata...

bisernik ::

UganiKdo je izjavil:

Ce so casopisi prilagojeni e bralnikom potem zadeva dela zelo dobro. Da bi pa kaksne veliko formatne casopise v pdf bral pa je bolj kot ne no go. Tako da najprej preveri v kaksnem formatu so casopisi sploh na voljo. Tudi za spletne strani se bralniki ne obnesejo.

E-bralnik je primarno namenjen branju oblikovno prilagodljivega besedila.
Slike, zaklenjene oblike postavitve in podobno se ne obnesejo.


Kot že v prejšnjem postu navajam, konkretno me zanima, kako bi šlo brat E-večer na E-bralniku... Potem pa še opcija z zapisovanjem receptov, ki so zdaj na roko napisani na papirju, da se to potem zapiše v digitalno obliko in ma potem mati to zraven, pa bere recept, ko kuha...

Ales je izjavil:

Točno tako, zato pa je za prilagodljiva besedila super. Pri tem naj ne zavede navidezna majhnost zaslona. Na šestih inčih oz. 15,24 cm, kar je zelo pogosta velikost, se npr. leposlovje zelo lepo bere.


Kak je z E-cajtngami, konkretno z E-večerom, uporabna E-tablica? E-večer najbrž ni v PDF-ju, je kot spletna stran, se mi zdi, al kako je s tem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bisernik ()

UganiKdo ::

Predvidevam da pod e-vecer mislis android aplikacijo?

To bo ze samo po sebi problem sploh spravit na bralnik. Ravno tako samo UI appa niti pod razno ni prilagojen uporabi na ebralniku.

Tudi spletne strani imajo dandanes vecinoma cisto prevec dinamicnih elementov, da bi dobro delovale na e-bralnikih. Imajo e bralniki sicer pinavadi kaksno opcijo, da prilagodijo stran za branje (v bistvu izluscijo gol tekst) ampak hitro pride do tezav in pisledicno neberljivosti, ker potem vmes potegne razne reklame, sesuje se zaporedje odstavkov, manjka besedilo kakih okvirckov in podobno.

Kar se receptov tice bo ok, ce bo nekdo vse te recepte pretipkal. Da bi pa na e bralnik direktno pisal recepte je pa IMO bistveno prevec zamudno.

Drugace pa v prvi fazi poslusaj starse in ne silit v tehnoloske resitve tam kjer ni treba. Tudi obcutek da se s papirjem v roko vsedes na kauc je nekaj vreden.

E bralniki, kot ze receno so za branje golega besedila z minimalno oblikovanja. To je njihova nisa, ki jo pokrivajo brez konkurence. Vse ostalo pa je bolj meh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Groot ::

@bisernik glede na vse kar si napisal, ti sam odsvetujem nakup e-bralnika, ker ga tvoja starša skorajda zagotovo ne bosta uporabljala. Branje slovenskih časnikov na e-bralniku je praktično isija nemogoče, saj slednji (vsaj kolikor sem sam gledal nekaj časa nazaj) niso prilagodili ponudbe tako da bi časnik podpiral tudi e-bralnike. Posledično bo branje na e-bralniku, tudi če ti nekako uspe časopis spravit nanj (npd. odpreš direktno na internetu, kar je sicer izjemno nepraktično in zamudno), katastrofalno, saj stran ne bo ustrezno prilagojena. Še posebej je problem obdelava morebitnih slik, goli tekst je manj problematičen.

Kar se tiče kuharskih receptov, itd. ti je odgovoril že @UganiKdo - nepraktično in zamudno. E-bralniki preprosto niso namenjeni nekemu dolgemu pisanju nanje.

Glede na tvoje opise mislim da bo zagotovo najbolje da jima kupiš tablico. Tudi mi smo jim mojim starim staršem in so se prav lepo navadili na uporabo. Glede bolečih oči pa prilagodi velikost pisave in svetlost tako da bo bolj prijazno.

bisernik ::

Hm... Za enkrat hvala za odgovore, mi je marsikaj bolj jasno... Bom se še pomenil malo s starima dvema, pa da vidimo, kaj bi blo najbolj smiselno... Definitivno bi se pa rad znebil cajtng v papirnati obliki, pa izognil nakupu printerja...

Matevz96 ::

Kakorkoli obračaš bo najboljsmiselno kupit tiskalnik in ostati naročnik na papir
#hooldthedoor

bisernik ::

Matevz96 je izjavil:

Kakorkoli obračaš bo najboljsmiselno kupit tiskalnik in ostati naročnik na papir


Ma ja, tiskalnik, to bo ta pravo, ja... Še en dodaten "koristen" repetikl pri bajti, da bo mati potem enkrat na mesec sprintala en recept na papir... Sem mel včasih tiskalnik, zdaj ga že par let nimam, ga ne rabim več sploh... Če je itak danes vse že prvotno v elektronski obliki, ne vem, zakaj še s tem papirjem sploh komplicirat... Sam sem ful proti nekemu brezglavemu potrošništvu v smislu: "Uaa, to je ful fajn, to bi jaz pa mel!" To vodi v vedno večje sranje, po moje... Definitivno sem za napredek tehnologije, za razvoj, ampak tam, kjer to prinaša globalno gledano neko korist. Treba je ločit med uporabo in zlorabo... Ker to, kar se danes dela v razvitem svetu, je prej zloraba, kot uporaba... Zaposlen sem na firmi, kjer delamo za enkrat večinoma za avto-industrijo. Nimam nič proti avtom, sam to, da folk kupuje avte in se z njimi vozi, bolje rečeno pederiši, ker se jim pač tak fajn zdi, gledajo pa ne, kaj to potegne za sabo, mi je pa totalno zgrešeno... Sam hodim z biciklom na šiht, trenutno delam itak od doma, avto sem prodal sodelavcu za male pare, ker ga ne rabim.

Kar se cajtng tiče, mi je pač problematično to, da se en haufn papirja porabi za te kurčeve cajtnge, če so v bistvu vse praktično lažje dostopne preko spleta... V bistvu ubijem 2 muhi na en mah, zmanjšam svoj t.i. ogljični odtis, pa še 3 krat bolj praktično je... Kar se mene tiče, papirja 99 % več sploh ne rabim, problem je pač pri starih dveh, ki sta navajena na papir, pa še bolj nerodna pri rokovanju s temi multimedijskimi vsebinami...

V glavnem, definitivno je prehod na digitalizacijo za moje pojme napredek, ki prinaša koristi. Ostat pri papirju in kupit tiskalnik, bi bil za moje pojme strel v koleno, jebeš mater, da...

UganiKdo ::

Kaj ko bi malo manj egoistično gledal na svet in uposteval lastne starše kake zelje in potrebe imajo?

Po eni strani ne bi kupil tiskalnika ker ne podpiras potrosnistva, po drugi strani bi pa z ebralnikom ali tablico posilil lastne starse...

bisernik ::

UganiKdo je izjavil:

Kaj ko bi malo manj egoistično gledal na svet in uposteval lastne starše kake zelje in potrebe imajo?

Po eni strani ne bi kupil tiskalnika ker ne podpiras potrosnistva, po drugi strani bi pa z ebralnikom ali tablico posilil lastne starse...


Ma ti pa maš razčiščeno v glavi, jebeš mater, da... če sem ti s prejšnjo objavo na žulj stopo, je tvoj problem, ne moj... Po moji nestrokovni presoji si jezen sam na sebe... Poj k psihiatru, ker z objavljanjem takega dreka po spletu boš zmeraj v večjem dreku, po moje...

Jaz bom nabavo starima dvema to sranje od printerja, ali tablice, ne ti... Jaz bom plačal, ne ti... S starima dvema se menim že 14 dni okol tega, kaj bi melo smisel, ti mi pa serješ po glavi s takimi glupostmi... Po moje si tipičen primer slovenceljna, ki ni zmožen videt 2 metra naprej od svoje vsega polne riti, zmožen si pa le srat po drugih...

UganiKdo ::

Po moje si tipičen primer slovenceljna, ki ni zmožen videt 2 metra naprej od svoje vsega polne riti, zmožen si pa le srat po drugih...


Še enkrat, zelo počasi preberi tvoja zadnja dva posta. potem pa globoko udihni in pojdi srat kam drugam. Imamo odlične teme kjer lahko tako in drugače moteni osebki stresate svoje frustracije. Odgovore na vprašanje si tako ali tako dobil in ni naš problem, da ti niso všeč.

Matevz96 ::

UganiKdo je izjavil:

Kaj ko bi malo manj egoistično gledal na svet in uposteval lastne starše kake zelje in potrebe imajo?

Po eni strani ne bi kupil tiskalnika ker ne podpiras potrosnistva, po drugi strani bi pa z ebralnikom ali tablico posilil lastne starse...


žal tega ne bo dojel...
#hooldthedoor

bisernik ::

Ugainkdo, pa Matevž96, sklepam, da sta oba dva ubitačno konzervativno usmerjena. Morm priznat, da sem dobil prej od vaju celo neke uporabne odgovore, kolk sem nekaj temo nazaj preletel... Po moje za stara dva ne bi blo nič slabše, če bi se privadila na te digitalne pizdarije... Problem je v spremembi načina razmišljanja, če človek noče spremenit navad samo iz strahu pred nečim novim, je to slabo za njega, marsikdaj pa še za druge... Tak se men zdi...

Groot ::

Torej bralnik, katerega si izbral in več kot očitno vsiljuješ zgolj ti sam in ti 100% zagotavlja da ga tvoja starša ne bosta uporabljala, se ti zdi bolj smiselna odločitev kot pa želje tvojih staršev (fizični časopis in morda printer)? Da ne omenjamo tega da bralnik, ki si ga nalepil, stane nekajkrat več kot pa printer in večletna naročnina na časopis. Toliko o tvojih plemenitih anti-potrošništvo / okoljevarstvenih argumentih. Glede na njihovo starost upam da bodo starši sposobni se odločiti sami in narediti po svoje.

bisernik ::

Groot je izjavil:

Torej bralnik, katerega si izbral in več kot očitno vsiljuješ zgolj ti sam in ti 100% zagotavlja da ga tvoja starša ne bosta uporabljala, se ti zdi bolj smiselna odločitev kot pa želje tvojih staršev (fizični časopis in morda printer)? Da ne omenjamo tega da bralnik, ki si ga nalepil, stane nekajkrat več kot pa printer in večletna naročnina na časopis. Toliko o tvojih plemenitih anti-potrošništvo / okoljevarstvenih argumentih. Glede na njihovo starost upam da bodo starši sposobni se odločiti sami in narediti po svoje.


O, ti pizdarija, zgleda, da sem s tisto o pederišenju z avti, marsikomu zajebal celi vikend, če ne že kar celi preostali april... Moje sožalje...

Nisem izbral bralnika, sam vprašal sem za mnenje, kdo ma s tem hecom praktične izkušnje... To sem pač našel neki model, ki je bil med večjimi, ker so naša mati djali, da sam telefon se ji zdi premali... Mesečna naročnina na Večer pride čez 30 €, ne vem, a se to sam iz sebe norca delaš, al kaj?! Pa če se ti zdi, da cena izdelka raste sorazmerno z vplivom na okolje, potem si pa res naštudiran v tej smeri, ja... Poj glancat svoj lepi avto, al helikopter, al kaj že maš...

Ales ::

Predlagam ti, da v živo pogledaš razliko med bolj običajnim 6" bralnikom in kakim večjim. Boš videl, ali ima sploh smisel. Za leposlovje oz. na splošno tekst, večjega ne rabiš, vprašanje pa je, ali bo tudi na večjih vsak časopis v redu za brat.

Razmisli o kombinaciji 6" e-ink bralnik in 10" tablica s klasičnim LCD.

Pri tablici ti svetujem rang 180-230 EUR in ne nekaj cenejšega, ker kljub manjši zahtevnosti končnega uporabnika želiš določeno odzivnost in kvaliteto ekrana.

Če zraven prišteješ e-ink tablico ranga 120 EUR, si skupno na ceni ene drage e-ink tablice.

Kombinacija obojega bo precej bolj ustrezna za branje, gledanje in poslušanje različnih medijev. Pa imaš pokrito vse.

Sicer te čisto razumem, da bi si želel manj naprav v hiši, manj gadgetov, itd., a kombinacija obojega se mi zdi ustrezno orodje za vse, kar tvoja starša potrebujeta.

Govorim malo iz osebnih izkušenj, smo pa si vsi različni, tako da moraš na koncu sam presoditi oz. skupaj s starši.

bisernik ::

Ales je izjavil:

Predlagam ti, da v živo pogledaš razliko med bolj običajnim 6" bralnikom in kakim večjim. Boš videl, ali ima sploh smisel. Za leposlovje oz. na splošno tekst, večjega ne rabiš, vprašanje pa je, ali bo tudi na večjih vsak časopis v redu za brat.

Razmisli o kombinaciji 6" e-ink bralnik in 10" tablica s klasičnim LCD.

Pri tablici ti svetujem rang 180-230 EUR in ne nekaj cenejšega, ker kljub manjši zahtevnosti končnega uporabnika želiš določeno odzivnost in kvaliteto ekrana.

Če zraven prišteješ e-ink tablico ranga 120 EUR, si skupno na ceni ene drage e-ink tablice.

Kombinacija obojega bo precej bolj ustrezna za branje, gledanje in poslušanje različnih medijev. Pa imaš pokrito vse.

Sicer te čisto razumem, da bi si želel manj naprav v hiši, manj gadgetov, itd., a kombinacija obojega se mi zdi ustrezno orodje za vse, kar tvoja starša potrebujeta.

Govorim malo iz osebnih izkušenj, smo pa si vsi različni, tako da moraš na koncu sam presoditi oz. skupaj s starši.


Ka pa vem... V sobi mata sicer prenosnik, e-cajtnge bi se dalo tudi tam pregledovat, se mi zdi... Kot že rečeno, jaz lahko komot gledam vse na svojem PC-ju... Sicer sem zdaj naročo E-večer, pa da vidimo, kak se bo jima sploh to zdelo, foter je že nekaj omenil, da mu je vseeno, ka pa vem... Če bi starima odgovarjalo glet cajtnge na prenosniku, je sam še to materino pisanje receptov v zraku, pa mati še po večerih kako knjigo prebere, mogoče bi bil sam ta e-bralnik dost, če ne bi blo treba tablice za cajtnge glet...

Ales ::

Pri starostnikih v naši družini smo pred leti šli s prenosnikov na tablice, ker so se izkazale za bolj praktično rešitev. S samo uporabo ni bilo težav, z dejansko prenosnostjo pa. Tablico čisto naravno neseš s sabo na kavč, balkon, vrt, celo sprehod, prenosnik pa, kljub imenu, ne ravno. Ker je v večini primerov šlo za branje vsebin in manj za pisanje, so bile tablice logična izbira. Za e-mail so še vedno čisto ok, kakih daljših dokumentov pa se ne piše.

Ponovno, odvisno od osebe do osebe. Enim bolj paše to, drugim drugo...

Pri nas je šlo po čisto naravni poti - ko je bil čas za menjavo prenosnika, se je samo od sebe izkazalo, da bi kar tablice in da nov prenosnik ni potreben.

E-ink branik pa itak, ampak za leposlovje oz. čisti tekst, za praktično nič drugega. Za audio knjige ni nekega interesa, glasba in ostalo gre vse preko tablic (ali telefonov).

Mimogrede, pri nas in pri mojih starših čisto dobro deluje, da se recept pogleda online, preveri in dopolni v praksi, potem pa, če ga bomo še uporabljali, lepo staromodno zapiše v blok, ki je vedno v kuhinji. Bi bilo tudi na tablici/whatever ok? Itak, a papir in svinčnik sta še vedno zakon za ene stvari.

Ne preveč komplicirat. Na koncu si vsak sam najde, kaj mu paše.

Matevz96 ::

Ales je izjavil:

Pri starostnikih v naši družini smo pred leti šli s prenosnikov na tablice, ker so se izkazale za bolj praktično rešitev. S samo uporabo ni bilo težav, z dejansko prenosnostjo pa. Tablico čisto naravno neseš s sabo na kavč, balkon, vrt, celo sprehod, prenosnik pa, kljub imenu, ne ravno. Ker je v večini primerov šlo za branje vsebin in manj za pisanje, so bile tablice logična izbira. Za e-mail so še vedno čisto ok, kakih daljših dokumentov pa se ne piše.

Ponovno, odvisno od osebe do osebe. Enim bolj paše to, drugim drugo...

Pri nas je šlo po čisto naravni poti - ko je bil čas za menjavo prenosnika, se je samo od sebe izkazalo, da bi kar tablice in da nov prenosnik ni potreben.

E-ink branik pa itak, ampak za leposlovje oz. čisti tekst, za praktično nič drugega. Za audio knjige ni nekega interesa, glasba in ostalo gre vse preko tablic (ali telefonov).

Mimogrede, pri nas in pri mojih starših čisto dobro deluje, da se recept pogleda online, preveri in dopolni v praksi, potem pa, če ga bomo še uporabljali, lepo staromodno zapiše v blok, ki je vedno v kuhinji. Bi bilo tudi na tablici/whatever ok? Itak, a papir in svinčnik sta še vedno zakon za ene stvari.

Ne preveč komplicirat. Na koncu si vsak sam najde, kaj mu paše.


Tega mu ne moremo dopovedat, sam sem zdajle za foro poskusil poiskati recept za palačinke na Kindle Paperwhite. Po kar nekaj truda s pisanjem (ekran deluje z približno 1 fps) sem le dobil zadetke na google searchu. Prvi problem ki se je pojavil je bila premajhna pisava (sam sem sicer videl ampak starejši?) no pa malo približajmo, zaradi počasnega osveževanja sem seveda približal povsem preveč, ko sem nekako dobil željeno velikost besedila sem ugotovil da brskalnik ne zna lomiti vrstic (možno da je to zaradi mojega kindla ki je že kar v letih). Odločim se za željeni recept (komu lažem kliknem na prvi zadetek :D) odpre se mi stran z receptom sprva izgleda vse vredu, zaradi majhnega zaslona zaskrolam navdol na sestavine, ki pa se pojavijo v tej obliki:



Pokažejo se vsi glavni problemi bralnikov preprosto neznajo pravilno prikazati oblikovanega teksta zato ne vidim praktično ničesar (ne pozabimo, da ne morem skrolati kot na tablici, ker je refresh rate enostavno prepočasen). Naslednja stvar je precej slab kontrast med ozadjem in pisavo, bralnik nimajo povsem belega zaslona (tudi višja stopnja backlighta tega ne popravi) zato se svetlo siva pisava slabo vidi, za dobro berljivost mora biti pisava črna in nič drugega.

Ker smo ravno v karanteni in imam preveč časa sem poskusil odpreti še častnik večer, pri nalaganju njihove strani je Kindle najprej zamrznil po pol minute pa se je sesul brskalnik, verjetno stran vsebuje kakšno komponentno (video?) ki je brskalnik ne podpira. Pri tem dopuščam da je razlog za težave v mojem cca. 5 let starem bralniku in so novejši nekoliko izboljšali te stvari.



Kot sem napisal že zgoraj za uporabo, ki jo navajaš je e-bralnik neprimeren. V primeru da so starši bolj tehnološki tip (v kar glede na napisano dvomim) jim kupi tablico drugače pa ostani na papirju
#hooldthedoor

bisernik ::

Zakomplicirana zadeva... Da sem sploh začel razmišljat o tej zadevi, je bla finta, da je mati vletela z idejo, da bi mela rada printer, da bi si lahko recepte, ki jih ma zdaj na roko napisane, pretipkala na računalnik, pa potem sprintala na papir, ki bi ga lahko mela potem v kuhni zraven. Sem reko, da je bedarija, da ma tak ta pametni telefon, brez veze še ta printer samo za to k bajti vlačit... Pa te kartuše, pa te pizdarije, brez veze... Ampak pravi, da na telefonu nič prav ne vidi, zdaj ne vem, a se ji to sam tak zdi, al je res, ampak ko pomislim na nakup printerja, me mine... Sem predlagal tablico, da tam bi lahko še cajtnge brala, pa lahko odjavimo cajtnge na papirju, Večer v e-obliki je celo za tretino cenejši. Pa pravi, da že cel dan na šihtu gleda v računalnik, pa da ji je problem to potem še doma gledat v to umetno svetlobo... Zdaj jaz niti ne vem, a je to res, al se ji sam tako zdi... Ker mam filing, da je bolj stvar navade... Sam mam tudi tak šiht, da sem cel dan za računalnikom, pa mi to ni niti malo utrujajoče, al pa sem tej tak kojn, da ne zaznam tega, al kaj jaz vem... Potem sem tej zasledil te E-bralnike, pa sem gruntal, da kar se tiče teksta, bi blo to to, zadeva je kao namenjena branju... Zdaj pa tej vidim, da se cajtng očitno sploh ne da prebirat na tem jajcu, sam e-knjige torej... A te tablice pa tej nimajo kake opcije prilagajanja zaslona namenu uporabe, al kako?

Ales ::

Povej mami, da lahko natipka recepte in jih sprinta v bližnji kopirnici za par centov / list. Ne rabite nobenega printerja kupovat. E-ink bralnik pa pojdite sprobat v štacuno.

Pa počasi lahko tut nehaš vozit to temo v prepad.

Nemmo ::

Kateri e-bralniki podpirajo direkten dostop do Biblosa in knjig (brez da bi bilo potrebno priklapljati na računalnik, brez ADE)?
Za uradni Biblos inkBook vem, je še kak?

Irbis ::

Na InkPadu X deluje, izposodiš si na spletni strani in potegneš dol, ADE je že vgrajen.
Je pa tako, da brskanje ni ravno udobno, zato si je bolje knjigo prej poiskati na računalniku (pravzaprav si jo lahko tudi izposodiš že na računalniku, na bralnik si jo moraš le naložiti potem).
In pa nerodna zadeva je, da si brskalnik ne zna zapomniti gesel, tako da moram vsakič vpisovati uporabniško ime in geslo za prijavo v Biblos.

Nemmo ::

Super. Je pa kar dražji.

Irbis ::

Ja, ker je tako velik (sam ga sicer primarno uporabljam za branje PDF-jev).
Od istega podjetja je še manjši InkPad 3.
Glede na tale opis:
https://goodereader.com/blog/electronic...
naj bi tudi ta imel podporo za Adobe DRM. Morda se bo oglasil kdo, ki je preizkusil Biblos na njem.

Nemmo ::

Hvala za pomoč. Kar žalostno, da je ponudba bralnikov, ki bi podpirali Cobiss brez kolobocij tako slaba.

Ales ::

DRM je sranje. Oni so si še za implementacijo izbrali Adobe DRM, ki je za proizvajalce bralnikov drag ko žafran in je posledično razširjenost zelo majhna.

Groot ::

Ales je izjavil:

DRM je sranje. Oni so si še za implementacijo izbrali Adobe DRM, ki je za proizvajalce bralnikov drag ko žafran in je posledično razširjenost zelo majhna.


Exactly. Ni problem v samih bralnikih, ampak je precej večji problem v zasnovi Biblosa, ki je popolnoma nepraktična.

Nemmo ::

Monopolistično vedenje torej. Če hočeš Biblos zastonj, kupi še naš e-bralnik.

Gagarin ::

al pa ADE, koboti majo to...

Groot ::

Nemmo je izjavil:

Monopolistično vedenje torej. Če hočeš Biblos zastonj, kupi še naš e-bralnik.


To niti ne. Ker do Biblosa lahko zastonj dostopaš tudi z uporabo Adobe Digital Editions (ADE), vendar moraš v tem primeru pač knjige si najprej naložiti na računalnik in nato na bralnik. Meni osebno je slednje tudi dejansko bolj praktično, ker direktno dostopanje do Biblosa iz bralnik je, kot so ti že omenili, precej počasno.

Nemmo ::

Glede na vse pregledano, bo verjetno kar Clara HD 6 šla v nakup. Sicer bo treba knjige z Biblosa treba nalagati preko računalnika, pač kompromis. Hvala za vse info!
««
2 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

eBook reader

Oddelek: Kaj kupiti
215477 (1580) bralnik98
»

Kobo Clara in nalaganje z Biblosa

Oddelek: Mobilne tehnologije
3214267 (6756) marko-mb
»

Biblos.si - slovenska spletna knjižnica z e-knjigami (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
7628026 (11715) GupeM
»

e-bralnik ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15142976 (24276) AgiZ

Več podobnih tem