» »

Študentje in njihove napitnine v gostinstvu

Študentje in njihove napitnine v gostinstvu

«
1
2 3

nikec1999 ::

Mene zanima vaše mnenje o tej škatli v kateri se zbira napitnina, katera se ob koncu meseca porazdeli med vsemi zaposlenimi razen študenti (če bi se napitnina porazdelila vsem vključno s študenti bi še razumel). Ali mislite, da je to prav? Meni se to zdi zelo narobe in mogoče celo malo ponižno, kajti v dveh dneh dela sem dobil 45€ napitnine, katero pa sem moral vreči v tisto škatlo za napitnino in na koncu je sploh nič ne bom dobil... Razumem, da imamo študetje nižjo urno postavko, saj nimamo toliko izkušenj in znanja kot redno zaposleni delavci... Ampak če pogledaš, da ti že študentski servis nekaj vzame (in to kar lep delež), pa potem še nič napitnine ne dobiš, in to tiste napitnine, ki so jo gosti tebi dali, ker so bili zadovoljni prav s tvojo postrežbo in ne s postrežbo tistega, ki bo to napitnino ob koncu meseca prejel... No to se mi zdi poden, kaj pa vi mislite?

zee ::

Poišči si bolje plačano delo ali drugega delodajalca v gostinstvu.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

dreta ::

Se na vec krivic bos naletel v zivljenju. Tako pac je. Na zalost. Idioti in grabezljivci povsod.

facepalm ::

dobljeno napitnino daj v zep, end of story.
ce delodajalcu ne pase, si pac poisci drugi lokal, saj jih je malo morje.

kingsix ::

Ja, kar v žep. Ko jih j***. Sicer bodo pa opazli...Jaz to kar gledam, če gre za višje zneske..
Nazadnje bil tukaj v eni izmed bolj znanih gostiln v MB, kjer imajo enak sistem oz. škatlo... Znesek je bil malce višji, postrežba s strani enega kelnarja super in sem mu bolj nekako "skrivno" dal 30EUR napitnine, da si je dal v žep. To z skupnimi škatlami se mi zdi totalen bullshit, saj se tako nagrajujejo tudi slabi kelnarji, dobrim pa nekako jemljejo spodbudo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

facepalm ::

jaz, tam kjer vem da napitnine ne dobi kelnar/kelnarca v zep, ne pustim niti centa. lokalu placam racun, to je za lastnika in drzavo. napitnino pa namenim izkljucno osebi, kateri me postreze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

TheBlueOne ::

Kaj bo treba zaceti sprasevati kdo dobi napitnino preden jo pustim? Napitnina je nacin zahvale za postrezbo in del odnosa. Je tudi strateska poteza tam, kjer je nekdo reden gost.

Jaz bi na tvojem mestu iskal delo drugje ali pa se pogajal za visjo postavko, se posebej ce bi se moj cas potem prakticno placal iz napitnin.

Si pa lahko mislim, da taksen lastnik naredi razliko med zaposlenimi in stundeti ravno s temi napitninami, ker je v urni postavki vejretno ni in na koncu pregura osebje z minimalnimi stroski.

Studenstko delo v taksni obliki bi se moralo nehati.

tikitoki ::

Zanimivo, da je treba postrezbo posebaj nagrajevati. Tistega, ki ti npr. pripravi hrano pa ne. Kr neki.

matobeli ::

Sej lahko komot do kuhinje stopiš in pohvališ hrano ter daš napitnino.
Razen če to... ne ustreza normam.

Škatle: To so si izmislili delodajalci da nimajo težav z filanjem urnika ob bolj "mrtvih izmenah" in da se zaposleni ne stepejo med seboj kdo bo imel najboljše termine. Načeloma sistem deluje če nihče v kadru ne izstopa preveč.

TheBlueOne ::

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da je treba postrezbo posebaj nagrajevati. Tistega, ki ti npr. pripravi hrano pa ne. Kr neki.


V mnogih panogah se tako ali drugace nagrajuje zaposlene, ki delajo z ljudmi. Pri natakarju ima napitnina ucinek, da se bolj potrudi, kar stranka direktno vidi, torej je pustiti napitnino stratesko. Kuhar ne bo znal diferencirati za koga kuha, torej napitnina nima nekega strateskega smisla ali drugace povedano, ce si edini, ki daje napitnine od tega ne bos imel nic.

Zmotno je misliti, da napitnina pravi samo kdo je boljsi natakar, pove tudi, kdo je boljsa stranka. Sicer kaksna obcutljiva dusica lahko tarna, da to ni fer, ampak na podobnih vzvodih deluje celoten sistem. Napitnina pac ni miloscina, je nagrada za odnos, ki pa ga diktira natakar. Vse ostalo je za vse stranke enako.

gusto ::

Neumna mi je obvezna napitnina, kot jo imajo recimo Američani. Ne vem tudi zakaj bi dal napitnino natakarju, ki me je postregel s slabo voljo in na kakšno moje vprašanje odgovoril popolnoma nezainteresirano ter po možnosti še zavijal z očmi. Napitnina ne sme biti samoumevna.

V primeru, da sem s storitvijo zadovoljen, rad dam napitnino. Ne bi pa jo dajal v neko škatlo. To se mi ne zdi ok. Napitnina je za osebo, ki te je prijazno in z dobro voljo postregla, ti svetovala. Če ti je hrana posebej všeč, se lahko da napitnina tudi za kuharja. Vsekakor se daje napitnina direktno določeni osebi.

Če pa se že vsi strinjate s sistemom škaltle, je pa to, da se napitnina iz te ne deli med študente katastrofa, jaz se s tem nikakor ne bi strinjal. V kolikor se po pogovoru ne bi dalo zmeniti drugače (da se deli med vse), bi si službo poiskal drugje. To je enostavno povedano kraja ali norčevanje iz študentov oz. tebe kot osebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gusto ()

Invictus ::

V ZDA je napitnina dostikrat edini dohodek natakarja. In se da njemu osebno. Oz. jo mu da lastnik.

Zato imajo POSi opcijo, kjer te vpraša po višini napitnine. V Evropi imajo to zelo redki lokali.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: johanblond ()

D3m ::

Invictus je izjavil:

V ZDA je napitnina dostikrat edini dohodek natakarja. In se da njemu osebno. Oz. jo mu da lastnik.

Zato imajo POSi opcijo, kjer te vpraša po višini napitnine. V Evropi imajo to zelo redki lokali.


Sramotno.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Samael ::

TheBlueOne je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da je treba postrezbo posebaj nagrajevati. Tistega, ki ti npr. pripravi hrano pa ne. Kr neki.


V mnogih panogah se tako ali drugace nagrajuje zaposlene, ki delajo z ljudmi. Pri natakarju ima napitnina ucinek, da se bolj potrudi, kar stranka direktno vidi, torej je pustiti napitnino stratesko. Kuhar ne bo znal diferencirati za koga kuha, torej napitnina nima nekega strateskega smisla ali drugace povedano, ce si edini, ki daje napitnine od tega ne bos imel nic.


Brez zamere, ampak ko gre za napitnino se meni to, kar pišeš, zdi en kup forumskega nakladanja, ki nima nobene veze z realnostjo.

Realnost je, da gost večkrat nameni napitnino ali del nje tudi kuhinjskemu osebju za dobro pripravljeno jed, pa je ti nikoli ne vidijo. Pobaše jo strežno osebje. Nekatere restavracije to korigirajo tako, da se vsa napitnina zbira in konec meseca razdeli med vse zaposlene - udeležene v pripravo in postrežbo hrane.
"Mnoge panoge/učinek/diferenciacija/ ..." povsem irelevantno, ko gost reče "odlično je bilo, tole je pa za kuharja" - natakar pa pobaše.

TheBlueOne ::

Samael je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da je treba postrezbo posebaj nagrajevati. Tistega, ki ti npr. pripravi hrano pa ne. Kr neki.


V mnogih panogah se tako ali drugace nagrajuje zaposlene, ki delajo z ljudmi. Pri natakarju ima napitnina ucinek, da se bolj potrudi, kar stranka direktno vidi, torej je pustiti napitnino stratesko. Kuhar ne bo znal diferencirati za koga kuha, torej napitnina nima nekega strateskega smisla ali drugace povedano, ce si edini, ki daje napitnine od tega ne bos imel nic.


Brez zamere, ampak ko gre za napitnino se meni to, kar pišeš, zdi en kup forumskega nakladanja, ki nima nobene veze z realnostjo.

Realnost je, da gost večkrat nameni napitnino ali del nje tudi kuhinjskemu osebju za dobro pripravljeno jed, pa je ti nikoli ne vidijo. Pobaše jo strežno osebje. Nekatere restavracije to korigirajo tako, da se vsa napitnina zbira in konec meseca razdeli med vse zaposlene - udeležene v pripravo in postrežbo hrane.
"Mnoge panoge/učinek/diferenciacija/ ..." povsem irelevantno, ko gost reče "odlično je bilo, tole je pa za kuharja" - natakar pa pobaše.


Mislis? Poglej kometarje in ugotovil bos, da znaten del ljudi nagradi postrezbo. Potem pomisli, ali ljudje radi dopalcajo, ce od tega nimajo nic. Kuharji bi naceloma morali imeti drugacno shemo nagrajevanja. V industriji je podobno. Trzniki dobijo dodaten zasluzek glrde na promet in feedback strank, razvojniki dobiji premije glede na drugacno uspesnost...

Seveda je problem, ce izhajas iz splosne podplacanosti vseh in dejansko drzi edin bonboncek v roki natakar ampak na drugi strani pa bodo ljudje dajali vedno manj napitnin, se posebej, ce se ne bo vedelo ali jo sploh dobi natakar, kakor v primeru OPa ali se huje lastnik, kar pa se menda kar pogosto dogaja pri teh vrckih.

Kaj pa ce je hrana zanic in postrezba top? Morda je lokal lepo narejen, ali potem dobi del tudi arhitekt?

Drugace pa saj smo na forumu. Zakaj bi moralo biti eno mnenje oh in sploh drugo pa forumsko natolcevanje? Ko govorimo o mnenju je realnosti vec in moja realnost ima v tem primeru posledice, ker sem eden od ljudi, ki dajejo napitnine, torej del slike o kateri govorimo. Ce bodo kozarci moja odpade tvoja ostane. Torej ni natolcevanje je pa res, da ni univerzalno pravilo.

Smurf ::

Invictus je izjavil:


Zato imajo POSi opcijo, kjer te vpraša po višini napitnine. V Evropi imajo to zelo redki lokali.

Ze v Sloveniji se najde kaksen, Kralji Zara recimo imajo to opcijo.

49106 ::

Invictus je izjavil:

V ZDA je napitnina dostikrat edini dohodek natakarja. In se da njemu osebno. Oz. jo mu da lastnik.



Šiht naj zamenjajo, če jim napitina prestavlja edini prihodek. (Ali pa poklic, če hočejo, da je minimalna plača določena z zakonom)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Samael ::

TheBlueOne je izjavil:

Poglej kometarje in ugotovil bos, da znaten del ljudi nagradi postrezbo.

Temu nisem nikoli oporekal. Moj komentar v nobenem primeru ne izključuje tega, da "znaten del ljudi nagradi postrezbo". Tam, kjer se ne streže hrane, bi rekel celo, da vsi nagradijo izključno strežbo.

TheBlueOne je izjavil:

Kuharji bi naceloma morali imeti drugacno shemo nagrajevanja.

Bi morali? Po katerem zakonu? Aja, fer bi bilo? Ja, to se pa strinjam. Tako, kot bi bilo fer tudi, da ko gost reče "odlično je bilo, tole je pa za kuharja", da to dejansko pride do kuharja. Kar pa se žal ne dogaja. Razen v primerih, kjer se vsa napitnina zbira in konec meseca razdeli med vse osebje zadolženo za pripravo in potrežbo hrane in pijače.

V bistvu mi ni povsem jasno, čemur točno v mojem pisanju nasprotuješ. A da napitnino ali del nje, ki jo gostje namenimo kuhinjskemu osebju, le tem nimajo kaj za dajati in je povsem prav, da jo pobaše strežno osebje? No, s tem se ne morem strinjati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Okapi ::

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da je treba postrezbo posebaj nagrajevati. Tistega, ki ti npr. pripravi hrano pa ne. Kr neki.

V resnici so "škatle" in deljenje zbrane napitnine izvirno namenjene prav za rabo v restavracijah, da svoj del napitnin dobijo tudi tisti v kuhinji, ki nimajo stika z gosti, so pa ključnega pomena za njihovo zadovoljstvo.

Da se napitnina deli med točaji v pubu, kjer po možnosti niti koktajlov ne strežejo, je pa neumnost.

TheBlueOne ::

Predvsem nasprotujem, da lahko reces, da je kar pisem forumsko natolcevanje, ko pa mnenje prihaja iz realnosti. Relanost je zato, ker to tako pocnem, kakor tudi mnogi drugi.

Drugacno nagrajevanje bi morali imeti, ker nimajo stika s strankami. So samo predzadnji clen.

Toraj zakaj je za moj okus relano, da se ne nagradi kuharja na tak nacin, zakaj se nagradi natakarja je jasno, kakor je tudi jasno, da ce natakar ni OK nihce ne bo dobil napitnine.

Ce reces, da je za celoten izdelek enako zasluzen tudi kuhar, kje so pa lastnik, cigar koncept je lokal, cistilke, hisniki, arhitekt, kmet bi pravtako lahko prislonil loncek, ker njegove surovine so le kljucne... Morda je gostilan vecja in ima pisarniske delavce, ki iscejo surovine in pravtako naredijo svoj del. Ali je na koncu napitnine se najbolj zasluzen lastnik, ker je investiral, naredil koncept, spravil zadeve v realnost, sel v riziko...

Pac meni je jasno, da nagradim postrezbo, za ostalo kakor ambient kakovost ipd. pa je odgovoren sef, ki mora najdi nacin, da vspodbuja dobro delo.

Okapi ::

Invictus je izjavil:

V ZDA je napitnina dostikrat edini dohodek natakarja. In se da njemu osebno. Oz. jo mu da lastnik.

Zato imajo POSi opcijo, kjer te vpraša po višini napitnine. V Evropi imajo to zelo redki lokali.

To ni res. V ZDA je obvezna minimalna plača (urna postavka), ki velja tudi za natakarice. Je pa res, da ima lahko strežno osebje tudi nižjo urno postavko od zakonsko določene, ker se napitnina upošteva kot del plače.

tryhard ::

Samael je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da je treba postrezbo posebaj nagrajevati. Tistega, ki ti npr. pripravi hrano pa ne. Kr neki.


V mnogih panogah se tako ali drugace nagrajuje zaposlene, ki delajo z ljudmi. Pri natakarju ima napitnina ucinek, da se bolj potrudi, kar stranka direktno vidi, torej je pustiti napitnino stratesko. Kuhar ne bo znal diferencirati za koga kuha, torej napitnina nima nekega strateskega smisla ali drugace povedano, ce si edini, ki daje napitnine od tega ne bos imel nic.


Brez zamere, ampak ko gre za napitnino se meni to, kar pišeš, zdi en kup forumskega nakladanja, ki nima nobene veze z realnostjo.

Realnost je, da gost večkrat nameni napitnino ali del nje tudi kuhinjskemu osebju za dobro pripravljeno jed, pa je ti nikoli ne vidijo. Pobaše jo strežno osebje. Nekatere restavracije to korigirajo tako, da se vsa napitnina zbira in konec meseca razdeli med vse zaposlene - udeležene v pripravo in postrežbo hrane.
"Mnoge panoge/učinek/diferenciacija/ ..." povsem irelevantno, ko gost reče "odlično je bilo, tole je pa za kuharja" - natakar pa pobaše.

Že že. Ampak kot natakar v kafiču nimaš teh problemov.

blabla80 ::

Vsekakor si strežba zasluži vso napitnino - saj je konec konec natakar tisti ki ti NE pljune v juho in je posledično okusna. Kuhar nima nič z tem ali je jed pripravljena okusno ali ne.
In seveda tudi če mi po jedi gre na bruhanje bom strežbo nagradil z napitnino .... 100% ... NOT.


Če jed ni okusna, potem napitnine ne bo. Če je bila jed okusna in natakar nesramen, potem napitnine ne bo.
Če je jed okusna IN je bila postrežba vredu - natakar prijazen in hiter - potem napitnina bo.

Tako da po eni strani je tudi fer če del napitnine dobijo tudi kuharji in ostalo osebje - in ne v celoti samo natakarji.
Vkolikor gre za gostilno kjer hrane ne strežejo in natakarji opravijo vso delo potem menim da naj natakar dobi celotno napitnino.
Vkolikor pa se streže hrana, pa napitnina ni izključno njegova zasluga, zato bi bilo ustrezno da se napitnina razdeli.

Sam napitnine ne dajem pogosto, ker je tudi sam ne prejemam - tudi če je stranka zadovoljna z mojim delom.
Po eni strani je to tudi podpiranje izkoriščevanja s strani delodajalca - če želi imeti dobre delavce, naj jih tudi ustrezno plača.
Če jih bo ustrezno nagradil bo tudi produktivnost večja, ter tudi večji profit.
To z napitninami oz. škatlami za prispevke, kamor gostje dajo napitnino ... to pri meni sproži asociacijo na fehtanje - šef me preslabo plača, a mi privoščiš kak priboljšek ...

Invictus ::

Okapi je izjavil:


To ni res. V ZDA je obvezna minimalna plača (urna postavka), ki velja tudi za natakarice. Je pa res, da ima lahko strežno osebje tudi nižjo urno postavko od zakonsko določene, ker se napitnina upošteva kot del plače.

Nekaj je teorija, drugo je praksa...

Za New York sem slišal, da ne dobijo nobene plače. Kako to potem uradniško uredijo, pa ne bi vedel...

Ampak predvidevam, da natakar, ki z napitnino ne zasluži niti zakonske minimalne plače, ne bo dolgo v službi >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

echo ::

Kuharji smo boljše plačani kot natakarji, vsaj pri zadnjih treh delodajalcih je bilo tako.

Pa višina napitnine vsaj pri nas nima toliko veze z načinom postrezbe - velikorat se en natakar na trepalnice meče za celotno omizje ljudi pa ne dobi niti centa, na sosednji mizi pa drug natakar dobi 3€ za dve minuti dela - zato se velikokrat napitnina zbira in deli.

shadeX ::

Mene zanima vaše mnenje o tej škatli v kateri se zbira napitnina, katera se ob koncu meseca porazdeli med vsemi zaposlenimi razen študenti


Vsak lokal ima svojo politiko kako bo razdelil napitnino. Več kot polovica lokalov napitnine sploh ne razdeli med zaposlene ampak gre vse lastniku.

dobljeno napitnino daj v zep, end of story.


Lastnik bo izvedel in naslednji dan te ne bo več delat.

Znesek je bil malce višji, postrežba s strani enega kelnarja super in sem mu bolj nekako "skrivno" dal 30EUR napitnine, da si je dal v žep.


Tudi sorodniku so dajali po 10,20€ v žep zaradi dobre postrežbe. Žal je tisti denar romal v škatlo z napitnino, taka so pravila ali pa si ob službo. Če misliš da si to storil res na "skrito", think again.

jaz, tam kjer vem da napitnine ne dobi kelnar/kelnarca v zep, ne pustim niti centa.


Edino pravilno. Ampak dobit en lokal, kjer lahko vsak delavec obdrži zase napitnino je prekleto težko dobit (za delat). So, ampak razmerje v primerjavi s tistimi, je nepredstavljivo manjše.


Kaj bo treba zaceti sprasevati kdo dobi napitnino preden jo pustim?


Tako je.

Napitnina je nacin zahvale za postrezbo in del odnosa.


Tako naj bi bilo, ima pa vsak lastnik o tem svojo politiko. Če se z njo ne strinjaš ne puščaš napitnine.

Studenstko delo v taksni obliki bi se moralo nehati.


Niso samo študenti na udaru. Tukaj je res izjemen primer za katerega še nisem slišal. Največ se dogaja tako:

- Lastnik vzame napitnino (50%)
- Napitnina se na določen čas (npr 3 mesece) razdeli med vse zaposlene (30%)
- Napitnino vzame natakar (10%)
- Drugo (10%)

velikorat se en natakar na trepalnice meče za celotno omizje ljudi pa ne dobi niti centa, na sosednji mizi pa drug natakar dobi 3€ za dve minuti dela - zato se velikokrat napitnina zbira in deli.


Ampak v povprečju čez dan dobi največ napitnine tisti, ki je uspešnejši in bolj ugaja ljudem.


P.S Tisti ki nakladate o ZDA in njihovih napitninah. A lahko ne, ker nismo v ZDA in debate okol te problematike je v Sloveniji preveč za razglabljat.

Vir informacij: Neposreden stik z ljudmi, ki delajo v strežbi, poznam veliko lokalov, politiko delovanja barov itd. Vem tudi da vam popoldne v nekaterih barih servirajo drugačno kavo kot zjutraj, prav tako vem, da če ste med prvimi v baru boste dobili najslabšo možno kavo (seveda ne v vseh barih), ker nekateri lastniki ne delajo po navodilih proizvajalca kavomata, ki jim narekuje da se prve 3 kave spusti skoz v odtok (da se po pranju "razkuha"), ampak jo nekateri dejansko postrežejo gostom. Vseeno nekaterim to predstavlja cca 110€ nepotrebnih stroškov na mesec.

johanblond ::

Invictus je izjavil:

V ZDA je napitnina dostikrat edini dohodek natakarja. In se da njemu osebno. Oz. jo mu da lastnik.


To kar imajo v ZDA, ne bi smeli prevajati kot napitnina, ampak postrežnina.
In ja, je lahko edini dohodek natakarja.
Hrana ima svojo ceno (ki je na ceniku), če jo samo odnešeš je to to, če pa je hrana postrežena, je pa potrebno plačat postrežino (ki je pa ni na ceniku hrane, ampak je 15% vrednosti hrane).

Malo čudno za naše pojme, ampak povsem v skladu z ameriško logiko, kjer so tudi cene v trgovini brez davka in se davek obračuna in plača na blagajni.
Tukaj je logika ista, če vzameš hrano z menija in boš postežen, veš da boš moral plačati še 15% postrežnine.

In, ja postrežnina (napitnina) se smatra kot redni (obdavčljiv) dohodek.
https://www.dol.gov/whd/regs/compliance...

marjans ::

echo je izjavil:

... velikorat se en natakar na trepalnice meče za celotno omizje ljudi pa ne dobi niti centa, na sosednji mizi pa drug natakar dobi 3€ za dve minuti dela - zato se velikokrat napitnina zbira in deli.


Če prav razumem OP, bistvo teme ni toliko ali naj se napitnina zbira skupno ne, ampak zakaj pri delitvi skupno zbrane napitnine niso udeleženi tudi študenti.
Če študent "ni udeležen pri delitvi", potem seveda tudi ni zainteresiran za "zbiranje" napitnine (npr. gostu se za napitnino zahvali in mu jo vrne ter mu sporoči, da on napitnine ne sprejema).

3p ::

shadeX je izjavil:

...prav tako vem, da če ste med prvimi v baru boste dobili najslabšo možno kavo (seveda ne v vseh barih), ker nekateri lastniki ne delajo po navodilih proizvajalca kavomata, ki jim narekuje da se prve 3 kave spusti skoz v odtok (da se po pranju "razkuha"), ampak jo nekateri dejansko postrežejo gostom. Vseeno nekaterim to predstavlja cca 110€ nepotrebnih stroškov na mesec.


Bolj 10-15€, če že. (Kava, ki jo spustiš v odtok ne stane 2€). :D

shadeX ::

Res je, vseeno pa ne dobiš tistih 1.3€ in torej nimaš profita (simbolična cena kave, nekje dražje nekje cenej), ne gre se toliko da si v izgubi, samo dobička nimaš ki bi ga lahko imel.

Okapi ::

marjans je izjavil:

echo je izjavil:

... velikorat se en natakar na trepalnice meče za celotno omizje ljudi pa ne dobi niti centa, na sosednji mizi pa drug natakar dobi 3€ za dve minuti dela - zato se velikokrat napitnina zbira in deli.


Če prav razumem OP, bistvo teme ni toliko ali naj se napitnina zbira skupno ne, ampak zakaj pri delitvi skupno zbrane napitnine niso udeleženi tudi študenti.
Če študent "ni udeležen pri delitvi", potem seveda tudi ni zainteresiran za "zbiranje" napitnine (npr. gostu se za napitnino zahvali in mu jo vrne ter mu sporoči, da on napitnine ne sprejema).
Mogoče je vzrok, da študentom ne pripada napitnina, tudi siceršnji način plačila. Redno zaposleni imajo mogoče nižji neto od študenta, ki je plačan po urah, po tarifi od študentskega servisa.

echo ::

Ja, pri nas je razlika v netu med študentom in zaposlenim natakarjem zelo majhna, par deset centov. Baje da tudi bruto razlika ni več tako velika, kot nekoč.

S tem, da študenti velikokrat nimajo konkretnega znanja ali odnosa do dela, ne vedo sploh kaj prodajajo, katera vina in piva imamo na meniju, obdelajo pol manj miz kot ulaufan natakar... Bolj so za pospravljanje miz in pritiskanje gumbov na mašinah :)
Kdor to preraste, je tudi deležen napitnin.

Glugy ::

Zmen se za višjo osnovno postavko pa da daš vse napitnine v blagajno. Se bolj splača kot pa tkole obratno. Če pa gostinc ni za naj pa druge najde. Ne mormo bit tko k v ZDA kjer morš goste tako zelo navdušit da sploh pridš do minimalne plače z vsemi napitninami; osnovno plačo imaš pa praktično nično. To ne more tko bit. Zanašanje na napitnine...pa sej nismo tako zaostali k so v ZDA lepo prosim. Resno delo si zasluži resno plačilo pika. Ne pa da si odvisn od dobre volje gostov...to je bedarija na kubik.

MadMicka ::

Prav bi bilo, da tudi študent dobi napitnino. Dejte rečt lastniku in direktorju, da naj to uredijo. Če pa ne bodo, pa greš drugam delat in na študentski servis nalepte obvestilo, da v tem pa tem lokalu ali gostilni študenti ne dobijo napitnine.

dej povej shadex, ko praviš; "ne gre se toliko da si v izgubi, samo dobička nimaš ki bi ga lahko imel", kje točno ti tu vidiš razliko? V obeh primerih si brez napitnine in si za toliko in toliko EUR na slabšem, kot bi sicer bil.

Utk ::

shadeX je izjavil:

Res je, vseeno pa ne dobiš tistih 1.3€ in torej nimaš profita (simbolična cena kave, nekje dražje nekje cenej), ne gre se toliko da si v izgubi, samo dobička nimaš ki bi ga lahko imel.

Ja, če je tvoja dnevna omejitev pri številu kav koliko jih avtomat naredi, imaš prav, če je pa tvoja omejitev kolk ljudi na dan naroči kavo, se pa motiš. Zelo. Ekonomsko nepismeno zelo.

Alien123 ::

najboljše je tako, če ti stranka ponudi napitnino jo odkloniš in tudi poveš razlog za to dejanje.. nuff said

shadeX ::

Ja, če je tvoja dnevna omejitev pri številu kav koliko jih avtomat naredi, imaš prav, če je pa tvoja omejitev kolk ljudi na dan naroči kavo, se pa motiš. Zelo. Ekonomsko nepismeno zelo.


Jaz sem samo povedal kako lahko lastniki, ki zahtevajo da se kav ne spušča v odtok, to vidijo (ker drugega razloga za to ne vidim). Kot je že nekdo napisal, izgube so v tem primeru zanemarljive.

[D]emon ::

Kot prvo s studentskim delom serjes sam sebi na kroznik. Kot drugo pa so napitnine idiotizem.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

facepalm ::

z napitnino:
- pokazes neko spostovanje poklicu
- nagradis natakarja za nadpovprecno ustrezljivost
- pomagas natakarju s tem, ko mu ne poberes drobiza, da mu ga ne zmanjka

situacija pa ni taka, da natakar pricakuje napitnino (sploh od slo enodnevnih turistov lol), je pa vedno dobrodosla.

strinjam se z @Alien123, glede zavracanja napitnine v kolikor ne gre natakarju v zep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

[D]emon ::

pokazes neko spostovanje poklicu

ne me jebat, a zobarju tudi das napitnino, da mu pokazes da spostujes poklic ? pa dohtarju ? postarju ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Vazelin ::

[D]emon je izjavil:

pokazes neko spostovanje poklicu

ne me jebat, a zobarju tudi das napitnino, da mu pokazes da spostujes poklic ? pa dohtarju ? postarju ?

you don't believe in tipping?:D

leo876 ::

Napitnina je pa v gostinstvu že od pamtiveka...
Pa saj je prav tako...tudi na kakšnih 'gasilskih veselicah' je to že od nekdaj.
In še študent oz. natakar dobi malo volje z opravljanjem tega poklica.

c3p0 ::

nikec1999 je izjavil:

Mene zanima vaše mnenje o tej škatli v kateri se zbira napitnina, katera se ob koncu meseca porazdeli med vsemi zaposlenimi razen študenti (če bi se napitnina porazdelila vsem vključno s študenti bi še razumel). Ali mislite, da je to prav?


Lokalni gostinec je problem "rešil" tako, da si vso napitnino iz škatle zadrži sam.

shadeX ::

a zobarju tudi das napitnino, da mu pokazes da spostujes poklic ? pa dohtarju ? postarju ?


Praktično povsod, kjer sem zadovoljen s storitvami in je v igri račun in denar, tudi zgoraj naštetim ja. Za natakarje pa vedno vprašam, komu gre denar, normalno.

Napitnino dam iz razloga, da izkažem, da so bile opravljene storitve kvalitetne in želim, da s takim delom nadaljuje. Tako dobi tisti, ki dobi napitnino, nekaj motivacije in se zaveda, da njegovo delo kakršnokoli že je, je cenjeno in kvalitetno s tem pa tudi veliko ljudem polepšam dan, kar se mi v obliki energije vrne tudi meni. Preprosto mi je kul, če je folk vesel, bankrotiral pa tudi ne bom.

P.S

Se je pa tudi že zgodilo, da je nekdo dobil napitnino in se niti zahvalil ni (ker je težko rečt "hvala"). Od mene jo je dobil zadnjič :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

facepalm ::

[D]emon je izjavil:

pokazes neko spostovanje poklicu

ne me jebat, a zobarju tudi das napitnino, da mu pokazes da spostujes poklic ? pa dohtarju ? postarju ?


postarju.. sure, dohtarju/zobarju pa naceloma ne dajem denarja ampak kaksno bonboniero, kavo.

stane me ne nic. nimam pa nic proti tistim, ki cakajo 5min zato da natakar nabavi 20 centov drobiza. denar je njihov in imajo pravico zahtevati do centa nazaj.

bambam20 ::

Jaz tud tako rpavim, d anapitnino, ki jo dobi osebno natakar je njegova,.

Kuhar bi moral oz mroa biti konkretno bolje plačan. napitnina se ne more delit, samo zato, ker je kuhar skuhal hrano. Potem jo pa naj še sam posreže na mizo.

Cene v lokalih so že tako navite ( v lj je kava z mlekom brez problema 2 € - rop pri belem dnevu )

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da je treba postrezbo posebaj nagrajevati. Tistega, ki ti npr. pripravi hrano pa ne. Kr neki.



Narobe razmišljanje. Tisti, ki kuha oz pripravlja hrano mora biti ustrezno bolje plačan. Ne more biti kuhar plačan enako kot kelnar. Se pravi 700-800€, pač pa 1200-1400€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

[D]emon ::

Vazelin je izjavil:

[D]emon je izjavil:

pokazes neko spostovanje poklicu

ne me jebat, a zobarju tudi das napitnino, da mu pokazes da spostujes poklic ? pa dohtarju ? postarju ?

you don't believe in tipping?:D


nismo v ameriki, da bi z napitninami podpiral slabe prakse delodajalcev.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

bambam20 ::

Pa še nekaj. če me v lj opali v lokalu za klasično pico z jajčko in suho salamo 9€ ne bom dal napitnine, ker sem že jebeno pico preplačal za vsaj 2€.

[D]emon je izjavil:

Vazelin je izjavil:

[D]emon je izjavil:

pokazes neko spostovanje poklicu

ne me jebat, a zobarju tudi das napitnino, da mu pokazes da spostujes poklic ? pa dohtarju ? postarju ?

you don't believe in tipping?:D


nismo v ameriki, da bi z napitninami podpiral slabe prakse delodajalcev.


Nismo v Ameriki. Bistvo napitnine je , če pokaže natakar res odličen odnos od mene kot gosta. Napitnine niso mišljene, da se bi s tem preživljal. To je nagrada za res dober odnos.

blabla80 je izjavil:

Vsekakor si strežba zasluži vso napitnino - saj je konec konec natakar tisti ki ti NE pljune v juho in je posledično okusna. Kuhar nima nič z tem ali je jed pripravljena okusno ali ne.



kakšna debilna logike ti je tole? Kuhar je tisti, ki skuha jed in ne natakar. Halo. uspeh gostilne je odvisne od dobre hrane in te je ne zna vsak skuhat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

Utk ::

Spet shizofrenija udarila? Gor pises, da kuhar ne sme dobit del napitnine, tu pa da jo bi moral.
Da v takem stanju ne opazis sarkazma je pa itak logicno.

[D]emon ::

Ne bom nagrajeval nekoga zato ker dejansko opravlja svoje delo tako kot se spodobi.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napitnine - komu, koliko, za kaj, zakaj (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15623414 (17327) perci
»

"Bencin kelnarji" se vračajo, napitnine? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10817949 (15054) c3p0

Več podobnih tem