» »

Dedovanje dolgov

Dedovanje dolgov

petrusko ::

Rabim malce pravne pomoči - ali vsaj spodbude.
Dedovanje - umrli brat je pustil za sabo dolgove. Dedoval sem nekaj delnic, ki sem jih moral prodati, ter z zneskom od prodaje poravnati terjatve - točneje davek, ki ga ni plačal državi - država je bila edini prijavljeni upnik na razpravi. Brat pa je imel še kredit - in banka se ni prijavila na razpravo, kot upnica.
Sodnico sem na razpravi vprašal kaj to pomeni, da če poravnam davek državi in ne ostane nič več, ali me lahko vseeno banka terja kot dediča. Na razpravi je bilo rečeno da ne, ker sem dolžan poravnati terjatve/dolgove do višine podedovanega imetja.
Se pravi, ker sem delnice že prodal in poravnal davek, ostalo ni nič - sem svojo zgodbo zaključil.

No sedaj se zaplete - ker banka - točneje NKBM - pošilja opomine ipd. Kaj mi je storiti? Napisati pismo in jim obrazložiti da so vendarle kot inštitucija podrejeni istim zakonom kot jaz? Ali ...

SimplyMiha ::

Tako na pamet: napišeš pritožbo, v kateri obrazložiš situacijo in priložiš odločbo sodišča, iz katere je razvidno, koliko podedovanega ti je ostalo.

tikitoki ::

petrusko je izjavil:

Rabim malce pravne pomoči - ali vsaj spodbude.
Dedovanje - umrli brat je pustil za sabo dolgove. Dedoval sem nekaj delnic, ki sem jih moral prodati, ter z zneskom od prodaje poravnati terjatve - točneje davek, ki ga ni plačal državi - država je bila edini prijavljeni upnik na razpravi. Brat pa je imel še kredit - in banka se ni prijavila na razpravo, kot upnica.
Sodnico sem na razpravi vprašal kaj to pomeni, da če poravnam davek državi in ne ostane nič več, ali me lahko vseeno banka terja kot dediča. Na razpravi je bilo rečeno da ne, ker sem dolžan poravnati terjatve/dolgove do višine podedovanega imetja.
Se pravi, ker sem delnice že prodal in poravnal davek, ostalo ni nič - sem svojo zgodbo zaključil.

No sedaj se zaplete - ker banka - točneje NKBM - pošilja opomine ipd. Kaj mi je storiti? Napisati pismo in jim obrazložiti da so vendarle kot inštitucija podrejeni istim zakonom kot jaz? Ali ...


Se mi zdi, da ti je ze odgovorila na vprasanje.

Ce je dolzan vec, kot je zapustil, potem bo slo vse za poravnavo dolga. V tem primeru je verjetno bolj smiselno se odreci vsemu in si prihraniti cas, denar in zivce.
Ne morejo pa dolga preloziti nate. Tko, da je ta skrb odvec.

Nisem pa preprican glede banke, sigurno so neki zastaralni roki za uveljavljanje zahtevkov. Najboljse da stopis do kaksnega odvetnika. Mogoce so pravico do izterjave izgubili, ce se niso prijavili do pravnomocnega zakljucka postopka.

BTW, to ni vprasanje, kjer lahkop na forumu pricakujes zanesljiv in kvaliteten odgovor. Stopi do odvetnika.

pirat ::

Si bil morda bratu porok?
Ce si bil pri njegovem kreditu porok, potem bos moral dolg banki poplacati.
Ce nisi bil porok, potem nimas obveznosti, le banko obvesti, da je brat umrl, ter da je zapuscinska razprava ze zakljucena...

Gogyto ::

Vsekakor banko obvestit, da je brat umrl; prav tako ostale morebitne pravne osebe, s katerimi je brat imel sklenjene določene pogodbe (Vzajemna, telefon, televizija...) Ponavadi se zraven priloži mrliški list in potem ima vsaka pravna oseba nek svoj postopek, s katerim bo dedič obveščen kaj in kako...

petrusko ::

Porok nisem bil; do zapušinske razprave nisem sploh vedel da je imel kredit.

Banka že ve da je njihov klient umrl-zato meni težijo zdaj. Saj tisto pismo napisat mi ni težava. Mi gre pa na k. ker mi težijo z banke in ribarijo v kalnem. Na zapuščinsko se niso prijavili, sedaj pa pribajo nekaj po ovinkih najti da dobijo nekaj od dolga nazaj. Vem da sem po zakonu dolžan poravnati terjatve do višine podedovanega premoženja, ampak če banka pozna kak pravni obvod sem pole ... v r...

Hvala za vse odgovore. Če pa je kaka pravna duša in poda še kak komentar bom pa rade volje prebral nasvet.

St235 ::

ja, več kot si dedoval ne rabiš vrnit. Se pa lahko zaplete pri vrednotenju koliko je kaj vredno. Primer podeduješ hišo na kateri je hipotekarni kredit in je ocenjena na 100.000, ti pa hiše ne moreš prodat za več kot 70.000k.

Iz napisanega namreč jaz razumem, da si ti vedel za kredit, ko si prevzel dediščino, tako da težko trdiš, da za ta dolg nisi vedel. Je pa nedvomno napaka banke, da to ni ustrezno prijavila. Bistveno vprašanje v tem trenutku je kako je bil kredit zavarovan, če z hipoteko se bo banka slej kot prej usedla na to.

Glede na napisano bi rekel, da gre za kakšen manjši kredit oziroma niso vključene nepremičnine. V takem primeru banko lepo obvesti, da ni pravne podlage za poplačilo dolga, ker a. niso prijavila terjatve v ustreznem postopku in b. si kot dedič že poravnal vse dolgove do višine dedovanega premoženja, več pa v skladu z zakonom nisi dolžan.

Bodi pa pozoren, če bodo slučajno šli v kakšno izvržbo, da boš pravočano ugovarjal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Furbo ::

Napaka je bila sploh to, da si šel v dedovanje. Že tedaj bi moral zavrniti dedovanje, pa bi bila zadeva zate končana.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MadMicka ::

Furbo, kako neki je to napaka, če pa sploh ni vedel, da je brat dolžan banki? Sicer pa, kot rečeno, napiši dopis banki, predloži dokumente iz katerih izhaja, da nimaš več ničesar od dediščine in če slučajno še vedno pride izvršba, moraš pravočasno ugovarjati.

Mare2 ::

MadMicka je izjavil:

Furbo, kako neki je to napaka, če pa sploh ni vedel, da je brat dolžan banki?


Kako ni vedel? Poglej njegov tekst v prvotnem sporočilu:
"Sodnico sem na razpravi vprašal kaj to pomeni, da če poravnam davek državi in ne ostane nič več, ali me lahko vseeno banka terja kot dediča. Na razpravi je bilo rečeno da ne, ker sem dolžan poravnati terjatve/dolgove do višine podedovanega imetja."

Furbo ::

MadMicka je izjavil:

Furbo, kako neki je to napaka, če pa sploh ni vedel, da je brat dolžan banki? Sicer pa, kot rečeno, napiši dopis banki, predloži dokumente iz katerih izhaja, da nimaš več ničesar od dediščine in če slučajno še vedno pride izvršba, moraš pravočasno ugovarjati.

Že v startu je bil izplen nula, poleg tega nikoli ne veš, kaj je človek še dolžan.. zakaj bi se torej ubadal?
Odrečeš se dedovanju in mirna bosna.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ales ::

Niti ni več važno v tem konkretnem primeru, zapuščinska razprava je mimo. OP sprašuje, kaj naj naredi zdaj in zdi se mi, da je dobil dober nasvet kako in kaj.

petrusko ::

Sodnica je na razpravi povedala, da razpolaga s podatki o neodplačanem delu kredita. Prav tako je navedla znesek - naj bi šlo za nekaj 100 EUR. Tip je vzel kredit in si menda kupil motor. V času smrti ni bil zaposlen. In od tu tudi izvira dolg.

Na prvo pismo banke sem se pritožil po telefonu, na drugo pišem pismo ravno sedaj. Jutri pošljem.
Sem preveč naiven - in sem sodnici verjel, da se bo vse na izi izšlo - vem lahko bi se odpovedal dedovanju pa bi bila vsa stvar rešena.
Saj če ne bo šlo drugače, bom tudi sam najel odvetnika, pa šel v tožbo. Ker če lahko male ribe maltretirajo - klinc zakaj pa ne bi ribe tudi kdaj nazaj ugriznile (šalo na stran) - pa kaj zaslužile.

Ker tudi sam delam v podobni ustanovi (finančni) pa mi gre blazno na jetra, da se take zadeve poizkuša mimo zakonov speljat in igrat na naivnost ljudi. Ampak to je že čisto off topic.

Ales ::

petrusko je izjavil:

Saj če ne bo šlo drugače, bom tudi sam najel odvetnika, pa šel v tožbo. Ker če lahko male ribe maltretirajo - klinc zakaj pa ne bi ribe tudi kdaj nazaj ugriznile (šalo na stran) - pa kaj zaslužile.

Za kaj konkretno pa bi jih (koga že?) tožil, za motenje tvojega duševnega miru?

marvin42 ::

petrusko: brez zamere, ampak kaj pa delaš v "finančni ustanovi", če sprašuješ take zadeve?
Mostly Harmless

MadMicka ::

Glej, banka ima v rokah pravnomočni sklep o dedovanju, oni se ne bodo sami od sebe ukvarjali s tem, koliko premoženja si podedoval in če si iz podedovanega premoženja že pokril dolgove, niti se brez tvoje pomoči ne morejo. A ni to logično?

bobby ::

Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

petrusko ::

@marvin - c#,php,pa ostala jajca ki pašejo zraven

@MadMicka - Ja saj tako je ... nobenega klinca ne v državi in firmi ne zanima kaj piše in kakšna je vsebina sklepa o dedovanju, njih briga samo svoja tortica. Zato pa potem rubijo bajte zaradi 5 EUR dolga. No vsaj toliko vem da na naši firmi temu ni tako.

@Boby - hvala.

St235 ::

Pa bi ja takoj povedal da na forum nisi prisel po nasvet ampak si se eden v vrsti kekcev ki se dobro pocuti samo ko za sankom jamra in mu drugi prikimavajo.

Pa javi koliko milioniv bos, kot riba z majnim, strzil od banke za vso dusevno skodo. Tolk da te vemo potem se mi tozit, ker moramo te nebuloze brat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

tomaz- ::

Lakotnik29: ni gumba za lajkat post, bom pa kar napisal: LIKE :)

link_up ::

St235 je izjavil:

Pa bi ja takoj povedal da na forum nisi prisel po nasvet ampak si se eden v vrsti kekcev ki se dobro pocuti samo ko za sankom jamra in mu drugi prikimavajo.

Pa javi koliko milioniv bos, kot riba z majnim, strzil od banke za vso dusevno skodo. Tolk da te vemo potem se mi tozit, ker moramo te nebuloze brat.


aja? kekec, ker se mora po smrti brata ukvarjati se s tem? Ker seveda ni dovolj ze izguba, moras se ti pristaviti loncek kajne?
In and Out

GupeM ::

Če mu gre za to, da bo malo ugriznil nazaj in nekaj zaslužil, sklepam, da ga smrt ni preveč prizadela oz. je čas žalovanja že minil. Za svojega brata bi jaz zagotovo vedel, da je vzel kredit, da si je kupil motor. To veš že za malo boljšega znanca. Če tega ne veš in ti mora to povedati sodnica, potem verjetno nisi bil povezan z njim in te smrt ne prizadene. Eni ste bolj papeški od papeža.

petrusko ::

Če sem napisal da bom tožil; še ne pomeni, da je moj edini namen zgolj to, če ne bo šlo drugače, je tudi to mogoče. Ne bom pa mirno sedel, da bo moja družina ob del dohodka zaradi nekega birokrata, ki sledi samo svojim postopkom in ker ne zna brati zakonov. Oz drugače povedano - ker se nekaterim strankam lahko odpisujejo krediti in dolgovi brez kakršnega koli vzroka (zgolj veze in poznanstva), mene bi se pa terjalo, ker je najlažje male ribe "je....", ...

Svojih družinskih težav ne bom javno razlagal. Bodi dovolj le to, da sem vesel, da se zapira eno poglavje v mojem življenju in če sem bil dedič po svojem polbratu sem pač bil. Je že Narava poskrbela in vedela zakaj ni uspel svojega genskega materiala razširiti.

Vprašal sem za nasvet - morda je tukaj na tem forumu kdo, ki je imel podobno težavo, pa je voljan deliti nasvet. Če pa ne moreš k tematiki kaj pridodati pametnega - potem, je verjetno bolje ...

St235 ::

Če sem napisal da bom tožil; še ne pomeni, da je moj edini namen zgolj to, če ne bo šlo drugače, je tudi to mogoče.

Približno tolk kot je mogoče, da bodo jutri prišli marsovci.

Ne bom pa mirno sedel, da bo moja družina ob del dohodka zaradi nekega birokrata, ki sledi samo svojim postopkom in ker ne zna brati zakonov.

ne rabiš smo ti vse povedali.

Oz drugače povedano - ker se nekaterim strankam lahko odpisujejo krediti in dolgovi brez kakršnega koli vzroka (zgolj veze in poznanstva), mene bi se pa terjalo, ker je najlažje male ribe "je....", ...
no in tukaj pač jasno potrdiš kar sem zgoraj napisal. Kekec pač.

Vprašal sem za nasvet

z namenom jokanja čez sistem in iskanja podpore, ne pa z namenom rešitve problema

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje Vprašanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
527430 (4600) Beli_Zajcek
»

Rubež in osebni stečaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5110109 (8142) Zmajc
»

Vračilo dolga po smrti

Oddelek: Loža
203634 (2110) mojster_joni
»

Zapuščinska razprava - vpogled (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6017460 (14983) St235
»

Kdo plača pogreb? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13938423 (33176) Mehmed

Več podobnih tem