» »

WWDC 2018: Apple razkrije iOS 12 in macOS Mojave

WWDC 2018: Apple razkrije iOS 12 in macOS Mojave

Apple - Za nami je Applova vsakoletna konferenca, namenjena razvijalcem, skratka, tematsko pretežno softversko obarvan dogodek, poln napovedi, ki pa bodo uporabnikom zares na voljo šele jeseni.

Med ključne novosti sodi novi iOS, njegova dvanajsta inkarnacija, ki se bo osredotočil predvsem na hitrost delovanja naprav, še posebej tistih starejših. Pač, zaradi pritoževanja uporabnikov, da vsaka nova različica operacijskega sistema ubije zmogljivosti njihovega mlinčka. Aplikacije na iPhonu 6 plus naj bi ste tako odpirale kakih 40 % hitreje. Druga omembnejša novost je zaščita uporabnikov pred pretirano uporabo naprav. Da, Apple si z naborom ukrepov, ki bodo aplikacijam preprečevali nadlegovanje, denimo s pop up opozorili, morda nekoliko pljuva v skledo. Starši bodo lahko mulcem poslej programsko nastavljali časovne omejitve. V središču vseh teh skrbi je tako funkcija Screen Time, ta bo merila količino časa, ki jo namenjamo posameznemu appu. In bo opozorila, če bodo številke postajale preveč ekscesne.

Pametnejša postaja tudi Siri, zlasti v povezavi z appi, denimo z novostjo po imenu Shortcuts. Če vsako jutro ob odhodu v službo prek aplikacije pokličete taksi in preverite vreme, potem boste lahko poslej ti opravili s pomočjo bližnjice poverili kar Siri.
FaceTime bo podpiral pogovore večih uporabnikov, torej konference, pri katerih bo lahko sodelovalo kar do 32 oseb. Če bodo želeli biti zabavni, se bodo lahko skrili za različnimi filtri, pa seveda Animoji. Zvočni pogovori po novem delujejo tudi prek Apple Watch.
No, tudi slednja je bila deležna kar nekaj osvežitev. Omenimo "walkie talkie" način pogovorov, ki deluje prek wifi ali mobilnega omrežja, po novem pa bodo študentje uro lahko testno uporabljali tudi kot sredstvo za identifikacijo in plačevanje.

Veliko pričakovanj je kakopak zbujal prihajajoči MacOS MOjave. Funkcija "Stacks" bo pomagala sortirati datoteke na namizju, in sicer tako, da skupaj inteligentno kopiči slike, glasbo, videe in podobno. Funkcija Continuity pa bo omogočala navzkrižno uporabo datotek med mobilnimi napravami in Macem. Precej zeh. Enako zanimiv, pa čeprav je publika kar norela od navdušenja, je tudi Dark Mode, ki ozadje in površine odprtih map svetlobno oz. barvno prilagaja dnevni svetlobi v okolici. Mojave bo dobil tudi Apple News in možnost snemanja zvokovnih zabeležk.

In, čeprav se je o tem precej šušljalo, Apple v bodočnosti ne bo združeval obeh sistemov, torej iOSa in MacOSa. So pa zagnali projekt, ki bo predvidoma trajal dlje časa in bo sčasoma omogočal zagon aplikacij iOS na Macih. Za zdaj, zadevo še testirajo v lastnih laboratorijih, zato bodo razvijalci morali še nekoliko počakati.



Pa še podatek, s katerim se je uvodoma pohvalil Tim Cooke: čreda razvijalcev, ki svoje znanje prispeva v Appstore šteje že kakih 20 milijonov glav po vsem svetu, njihov skupni zaslužek za prispevane vrstice kode, pa se bliža stotim milijardam dolarjem.

44 komentarjev

shadeX ::

Povedali so tudi, da iOS 11 fura 81% vseh naprav, medtem ko najnovejši Android samo 6%.



- Prav tako letos ne bodo izvzemali starih naprav iz najnovejšega updejta in bo na voljo tudi za iPhone 5S (trenutno najstarejši iPhone, ki še prejema zadnje posodobitve).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

amacar ::

Dolgcas, nic kaj uporabnega. Sem pa vseeno namestil beto, pa ne opazim neke razlike v hitrosti.

tryhard ::

A hardware in podporo zanj bodo uredili?

Markoff ::

Da, Apple si z naborom ukrepov, ki bodo aplikacijam preprečevali nadlegovanje, denimo s pop up opozorili, morda nekoliko pljuva v skledo.

Nisem vedel, da je pozitivna uporabniška izkušnja pljunek v skledo proizvajalcu. No, to bi morda pojasnilo cel vmesnik Metro.

Pametnejša postaja tudi Siri, zlasti v povezavi z appi, denimo z novostjo po imenu Shortcuts. Če vsako jutro ob odhodu v službo prek aplikacije pokličete taksi in preverite vreme, potem boste lahko poslej ti opravili s pomočjo bližnjice poverili kar Siri.

In če tisti dan zbolimo ali imamo bolj zgodnje opravke, bomo morali misliti na to, da Siri preprečimo naročevanje taksija, sicer nam bo taksi služba zaračunala no-show. To bo prihrankov, ja, časovnih in stroškovnih. Koliko časa vzame človeku za naročilo taksija (v Sloveniji so vsakodnevne vožnje s taksijem tako ali tako domena ZF), da mora takšen opravek avtomatizirati? Sploh če imamo bližnjice, priljubljene poti ipd.?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

CoolBits ::

Če sem prav razumel so to bližnjice, ki jih boš sam definiral in povedal siri katero aktivira.
Če boš rekel "siri odhajam delat", ti bo poklicala taksi in izračunala čas za pot in mogoče preverila kje je kak zastoj na poti.
Če ne boš povedal, da greš delat se ne zgodi nič.

Nikec3 ::

Ključna prednost Appla je v tem, da ima moj iPhone 6 enak software kot iPhone X (minus prilagoditve zaradi dizajna). Pri enako starem Androidu mi sedaj pol aplikacij ne bi več delalo zaradi stare programske opreme.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Geho ::

Men so update-i všeč, še posebej macOS, kjer bomo imeli stackane fajle, dark theme in seveda opcijo external eGPU's. Kaj češ boljšega? Stari mac, star 4 leta, bo dobu novo grafo in gasa naprej.
Btw, mac je še vedno imel le en dan downtime, ker je blo treba spucat hlajenje. Vse ostalo dela kot urca. Nič problemov s sistemom, nič problemov s hardware-om, samo dela. Update-i so redno, vsako leto nova verzija sistema z več in več bonbončki in noben ni tako butasto vsiljen kot občasno to naredi M$. Če bi le linux razvijalci se kaj naučili iz tega in se potrudili da bi čimveč programov lahko poganjal gor, pa bi bil tudi linux top shit, tak pa macOS ostaja no1 zame za delo. Heck, še gaming ni tako zelo slab, lahko špilam večino iger iz steam knjižnjice gor.

pirlo ::

Nikec3 je izjavil:

Ključna prednost Appla je v tem, da ima moj iPhone 6 enak software kot iPhone X (minus prilagoditve zaradi dizajna). Pri enako starem Androidu mi sedaj pol aplikacij ne bi več delalo zaradi stare programske opreme.

Šala leta. Problem bo ko tvoj iPhone ne bo dobil posodobitve, takrat ti res ne bo več delalo. Leta 2014 je izšel Lollipop (5.0). Večina aplikacij pa je podprta za verzije do 4.1 (2012) ali vsaj 4.4 (2013), katerih skupni delež je manj kot 15% aktivnih naprav. Glede na hvaljenje Appla, da je na zadnji verziji 81% naprav je morda celo obratno kot hočeš povedat.

Modri dirkač ::

Tole kar so včeraj pokazali samo še bistveno bolj utrjuje odličen ekosistem in vse njegove prednosti.
Poleg vsega predvsem poudarek na zasebnosti, kar je direktna klofuta FB in Googlu.

Google trenutno počasi stopa po poteh MS, kjer ne vedo, kako naprej.

AI pač ne more nadomestiti kompletne ponudbe.
Everybody lies!

pirlo ::

Geho je izjavil:

Men so update-i všeč, še posebej macOS, kjer bomo imeli stackane fajle, dark theme in seveda opcijo external eGPU's. Kaj češ boljšega? Stari mac, star 4 leta, bo dobu novo grafo in gasa naprej.
Btw, mac je še vedno imel le en dan downtime, ker je blo treba spucat hlajenje. Vse ostalo dela kot urca. Nič problemov s sistemom, nič problemov s hardware-om, samo dela. Update-i so redno, vsako leto nova verzija sistema z več in več bonbončki in noben ni tako butasto vsiljen kot občasno to naredi M$. Če bi le linux razvijalci se kaj naučili iz tega in se potrudili da bi čimveč programov lahko poganjal gor, pa bi bil tudi linux top shit, tak pa macOS ostaja no1 zame za delo. Heck, še gaming ni tako zelo slab, lahko špilam večino iger iz steam knjižnjice gor.

Linux ima velik problem, da ni "velikih igralcev" zraven. Predvsem MS Office in Adobe paket manjkata.

Modri dirkač ::

pirlo je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

Ključna prednost Appla je v tem, da ima moj iPhone 6 enak software kot iPhone X (minus prilagoditve zaradi dizajna). Pri enako starem Androidu mi sedaj pol aplikacij ne bi več delalo zaradi stare programske opreme.

Šala leta. Problem bo ko tvoj iPhone ne bo dobil posodobitve, takrat ti res ne bo več delalo. Leta 2014 je izšel Lollipop (5.0). Večina aplikacij pa je podprta za verzije do 4.1 (2012) ali vsaj 4.4 (2013), katerih skupni delež je manj kot 15% aktivnih naprav. Glede na hvaljenje Appla, da je na zadnji verziji 81% naprav je morda celo obratno kot hočeš povedat.


Heh, njegova 6ka je dejansko uporabna (verjetno še nekaj let), lolipop pa za v kanto.
Everybody lies!

GizmoX ::

Nikec3 je izjavil:

Ključna prednost Appla je v tem, da ima moj iPhone 6 enak software kot iPhone X (minus prilagoditve zaradi dizajna). Pri enako starem Androidu mi sedaj pol aplikacij ne bi več delalo zaradi stare programske opreme.
Moj Nexus 4 je letos še vedno fural vse aplikacije, ki sem jih namestil. Prodajati se je pa pričel konec 2012, torej 2 leti pred iPhone 6.
Tako, iz prve roke.
Žal mi je pred nekaj meseci crknil po 5 dolgih letih služenja. Naj počiva v miru.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

c3p0 ::

pirlo je izjavil:


Linux ima velik problem, da ni "velikih igralcev" zraven. Predvsem MS Office in Adobe paket manjkata.


To in da UI enostavno ni dovolj dober. Večina linuxašev, ki smo se pred leti trudili z raznimi KDE, Gnome pa tudi slovenskim iceWM in prastarim FVWM, smo zdaj na macOS.

Sicer pa razočaranje, nič o novih MBP...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Furbo ::

pirlo je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

Ključna prednost Appla je v tem, da ima moj iPhone 6 enak software kot iPhone X (minus prilagoditve zaradi dizajna). Pri enako starem Androidu mi sedaj pol aplikacij ne bi več delalo zaradi stare programske opreme.

Šala leta. Problem bo ko tvoj iPhone ne bo dobil posodobitve, takrat ti res ne bo več delalo.

Kaj mu ne bo delalo, ko ne bo dobil posodobitev?
Še iphoni 1 delajo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

aborko ::

Če bi vse aplikacije delale, potem bi jst ostal na ios 7 na iphonu 6...Ravno zaradi nedelovanja appov sem moral updejtati na novejši (počasnejši) ios...

Ghost7 ::

Ok, fantje, če vam telefon dela 4 leta, lahko rečete: "dober je bil". Meni je katerikoli (HTC,Samsung.) deloval najdlje 3 leta (samsung). Dobr, pustmo to, da je še vedno delal, ampak se je zatikal, wi-fi čip je crknil.... Glede na sodelavce, da še vedno furajo Iphone 5s in bo jeseni še vedno dobil update iOSa + obljubljajo opimizacijo in pohitritev starih sistemov... Torej bo telefon, če ne bo umrl zaradi iztrošenosti uporaben še leto (ob menjavi baterije) celo več, ker aplikacije ne bodo tako hitro zahtevale striktno recimo ios 13 (2020).

Res pa je, da sem pred mnogo leti kupil Ipod Touch (Iphone 3 GS) in je danes uporaben le še za mp3-je, ker OSa ne morem posodobit in potem aplikacije ne delujejo.
Ampak še vedno dela!

Imam pa 3 leta starega Samsung S4 mini, na katerega ne morem namestit niti DRAJV aplikacije (prestar 4.4 Android), za povrh enkrat klic deluje enkrat ne.

Sedaj imam Iphone SE in lahko rečem best P/P. Za 300€ sem dobil iOS, 12MP kamero, uporabno velik telefon (4.4"), kateri gre v vsak žep, z vsemi funkcijami velikih.

Iphone X totalno overpriced, še 7ka pogojno, dobesedno 7ko kupiš zaradi OSa.

flbroker ::

Komaj cakam da si Mojave nastimam na macbooku, prenovljen app store pa dark mode sta odlicni novici, upam da bodo razvijalci izkoristili UI kit in bodo portali cim vec aplikacij iz iosa na macos. Beta pa si raje ne bi nalagal, bom raje pocakal.

GizmoX ::

Res je, da je proizvajalcev in naprav z Androidom ogromno. Seveda se potem dogaja tudi to, da se prodajajo androidneži nizke kvalitete s slabo strojno opremo, kar se na iNapravah sicer ne dogaja.
Si moraš pa priznat, da potem takih naprav ne moreš primerjati z iNapravami.

Jaz imam sedaj Mi A1. Za 200€ sem dobil zadnjo verzijo Androida, dve 12MP kameri, FullHD 5.5" ki paše v moje žepe, z vsemi funkcijami in bonbončki.
Naslednji telefon v hiši bo prav tako iPhone SE. Je pač prejšnji iPhone crknil, prav tako iPhone pred njim. Zapiši si nekam, kdaj si ga kupil in za kakšen znesek. Ko bo za odpis, si pa izračunaj ceno na leto.;)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

shadeX ::

Res je, da je proizvajalcev in naprav z Androidom ogromno. Seveda se potem dogaja tudi to, da se prodajajo androidneži nizke kvalitete s slabo strojno opremo,


Hvala bogu da so in ciljajo na budget market. Brez teh, moji starši in drugi starejši nebi nikol imeli telefona. Njim je več kot 80EUR za telefon smešno dat, ker ga rabijo za osnovne potrebe (sms, klici) + kakšna fotografija in vreme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

starfotr ::

Že 12. verzija iOS, v Sloveniji mislim, da je uradna prodaja iPhonov ob 2013, če ne štejemo prodaje na črno od Tuša in uvoženih naprav iz USA in EU. Pa še vedno ni slovenščine? WTF??

https://support.apple.com/sl-si


S tem, da se firma valja v denarju, da prodajo veliko naprav v Sloveniji. Sram jih je lahko, prasci ameriški.

janig ::

starfotr je izjavil:

da prodajo veliko naprav v Sloveniji

Zgleda, da ne dovolj.

GizmoX ::

janig je izjavil:

starfotr je izjavil:

da prodajo veliko naprav v Sloveniji
Zgleda, da ne dovolj.
Koliko več bi jih prodali, če bi imel slovenščino?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

janig ::

Prav dosti ne verjetno.

MrNighthawk ::

Nikec3 je izjavil:

Ključna prednost Appla je v tem, da ima moj iPhone 6 enak software kot iPhone X (minus prilagoditve zaradi dizajna). Pri enako starem Androidu mi sedaj pol aplikacij ne bi več delalo zaradi stare programske opreme.


Aplikacije od Androida 5 delajo praktično vse. Tako, da si z Androidom prikrajšan "samo" za novega Androida :)

Ghost7 je izjavil:

Imam pa 3 leta starega Samsung S4 mini, na katerega ne morem namestit niti DRAJV aplikacije (prestar 4.4 Android), za povrh enkrat klic deluje enkrat ne.


S4 mini je star že 5 let in ne tri ;)

Zgodovina sprememb…

MrNighthawk ::

A ni delni dark mode MS naredil lani? Maja pa je (končno) predstavil še file explorer v dark mode? Sam vprašam.

Modri dirkač je izjavil:

Tole kar so včeraj pokazali samo še bistveno bolj utrjuje odličen ekosistem in vse njegove prednosti.
Poleg vsega predvsem poudarek na zasebnosti, kar je direktna klofuta FB in Googlu.

Google trenutno počasi stopa po poteh MS, kjer ne vedo, kako naprej.

AI pač ne more nadomestiti kompletne ponudbe.


FBju? A to zaradj FB OS, ki ga vsi uporabljamo?
Kaj je prednost eko sistema, kjer brez dongla ne moreš priklopit telefona na macbooka, no na pcja ga lahko ker mam sigurno kak usb viška :D

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

starfotr je izjavil:

Že 12. verzija iOS, v Sloveniji mislim, da je uradna prodaja iPhonov ob 2013, če ne štejemo prodaje na črno od Tuša in uvoženih naprav iz USA in EU. Pa še vedno ni slovenščine? WTF??

https://support.apple.com/sl-si


S tem, da se firma valja v denarju, da prodajo veliko naprav v Sloveniji. Sram jih je lahko, prasci ameriški.


Koliko angleščine pa je tu za prevesti no? To je pa vse kar rabiš, pa kak reply stisniti pri emailu.
Ni to droid, kjer si itak pretaknete na ANG, da sploh razumete settinge, kjer prebijete pol časa.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Geho ::

pirlo je izjavil:


Linux ima velik problem, da ni "velikih igralcev" zraven. Predvsem MS Office in Adobe paket manjkata.

Ja eni izmed programov, ampak kolk hudiča pa mora bit težko spisat port oz. prilagodit nek program za linux? Res ni nobenega resnega, ki bi se kaj takega lotil?

[D]emon ::

c3p0 je izjavil:

pirlo je izjavil:


Linux ima velik problem, da ni "velikih igralcev" zraven. Predvsem MS Office in Adobe paket manjkata.


To in da UI enostavno ni dovolj dober. Večina linuxašev, ki smo se pred leti trudili z raznimi KDE, Gnome pa tudi slovenskim iceWM in prastarim FVWM, smo zdaj na macOS.

Sicer pa razočaranje, nič o novih MBP...


Uporabis i3wm in nimas problemov. Kurac gleda bloat od KDE, Gnome in ostale nesnage.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

xmetallic ::

Geho je izjavil:


Ja eni izmed programov, ampak kolk hudiča pa mora bit težko spisat port oz. prilagodit nek program za linux? Res ni nobenega resnega, ki bi se kaj takega lotil?

Software se razvija zato da se ga potem prodaja. Če ga nimaš komu prodat ne boš zapravljal čas in denar za razvoj.

opeter ::

Ena zanimivost: Apple bo v novem macOS 10.14 opustil podporo za OpenGL in OpenCL.

Več pa tukaj:
https://www.macrumors.com/2018/06/05/ap...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Geho ::

xmetallic je izjavil:

Geho je izjavil:


Ja eni izmed programov, ampak kolk hudiča pa mora bit težko spisat port oz. prilagodit nek program za linux? Res ni nobenega resnega, ki bi se kaj takega lotil?

Software se razvija zato da se ga potem prodaja. Če ga nimaš komu prodat ne boš zapravljal čas in denar za razvoj.

Software je že razvit, samo treba je sportat na drugo platformo, da uporablja druge knjižnjice oz. potrebne knjižnjice nekako pripravit da so na voljo tudi na tem sistemu.
To da ni denarja in časa je bullshit, saj je linux itak "zastonj" in večinoma delajo na njemu ljudje prostovoljno. Pa tudi če ne, so potem še bolje plačani za to. In še bolj bi bili plačani, če bi imeli več uporabnikov, več uporabnikov pa dobiš edino tako, da imaš nek ekosistem in bazo aplikacij, ki so najbolj in najširše uporabljene. Ponavadi z razlogom.

opeter je izjavil:

Ena zanimivost: Apple bo v novem macOS 10.14 opustil podporo za OpenGL in OpenCL.

Več pa tukaj:
https://www.macrumors.com/2018/06/05/ap...

Spodobi se in pravično je. Long live Metal API!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Geho ()

U2ros ::

Tole je bilo bolj ali manj v stilu...

Tim Cook: Revolucionizirali smo iOS... spet! Sedaj lahko meni poslajdate iz desneeee ne vec iz leve

Audience: wooooooooow

TC: Imamo nov watchos 5, njegov feature je ta, da ne podpira originalni apple watch!

Audience: ftwwwwwwwwwww

TC: Popolnoma smo spremenili pomemben feature... animojije smo preimenovali v memmojije!

Audience: wuhuuuuuuuuu

TC: developerjem bomo omogocili lazje preprogramiranje ios aplikacij za macos!

Audience: hell yeaaa, we want angry birds!

PS: coming from a (former) 8 year long apple user.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: U2ros ()

Geho ::

Ja predstavitve pa imajo mal smešne včasih ja. Pač to imajo tak marketing, uni tam v publiki so najeti oz. naučeni da morajo ploskat pa vzdihovat...
Ena stvar, ki me moti pri teh prdstavitvah, ampak pač moramo preživet, če želimo izvedet novosti iz prve roke. :)
Ampak niso edini, ki imajo tak marketing, mislm da je to kar ameriška stvar, kjer je ponavadi CEO na predstavitvi "bog" in potem vsi v dvorani doživljajo orgazme, pa tudi če un tam gor na odru prbija neumnosti oz. nič novega/pametnega ne dajo ven. Show must go on...

GizmoX ::

Furbo je izjavil:


Koliko angleščine pa je tu za prevesti no? To je pa vse kar rabiš, pa kak reply stisniti pri emailu.
Ni to droid, kjer si itak pretaknete na ANG, da sploh razumete settinge, kjer prebijete pol časa.
Mhm. Npr. 5m 36s


V angleščini ni samo reply. So vse nastavitve, vse vgrajene aplikacije, vse nastavitve vgrajenih aplikacij, ...
Glede na to, da je govora o Applu, bi pričakoval, da bi bilo potem poskrbljeno še za VoiceOver v slovenščini (za slepe).
Ob vsakem popravku in novi verziji pa seveda spet pride prevajanje, preverjanje in čakanje za še en dodaten jezik.

Nastavi si enkrat za foro svoj iPhone na kitajščino (ali drug jezik, ki ga niti približno ne poznaš). Če se gre samo za reply gumb, ne bi smelo biti problema?;)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

MrStein ::

U2ros je izjavil:


TC: developerjem bomo omogocili lazje preprogramiranje ios aplikacij za macos!

Audience: hell yeaaa, we want angry birds!

Sem že nekajkrat iskal možnost pognati mobilno aplikacijo na desktop-u.
To bo prav prišlo tistim, ki to rabijo. Tistim, ki ne, pa lahko prezrejo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ghost7 ::

MrNighthawk je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

Ključna prednost Appla je v tem, da ima moj iPhone 6 enak software kot iPhone X (minus prilagoditve zaradi dizajna). Pri enako starem Androidu mi sedaj pol aplikacij ne bi več delalo zaradi stare programske opreme.


Aplikacije od Androida 5 delajo praktično vse. Tako, da si z Androidom prikrajšan "samo" za novega Androida :)

Ghost7 je izjavil:

Imam pa 3 leta starega Samsung S4 mini, na katerega ne morem namestit niti DRAJV aplikacije (prestar 4.4 Android), za povrh enkrat klic deluje enkrat ne.


S4 mini je star že 5 let in ne tri ;)


Res je, 3 leta je bil star lani spomladi. V mobitelovi ponudbi pa zna biti, da je bil še predlani.

starfotr je izjavil:

Že 12. verzija iOS, v Sloveniji mislim, da je uradna prodaja iPhonov ob 2013, če ne štejemo prodaje na črno od Tuša in uvoženih naprav iz USA in EU. Pa še vedno ni slovenščine? WTF??

https://support.apple.com/sl-si


S tem, da se firma valja v denarju, da prodajo veliko naprav v Sloveniji. Sram jih je lahko, prasci ameriški.


Imaš pa hrvaščino :P :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

VaeVictis ::

Prav zanimivo je poslušat Apple haterje.

Apple hater:
"Buuu, Apple nič ne naredi na hitrosti, z vsako verzijo samo upočasnjujejo telefon, pa še vsakič je več bugov, prav zahtevajo, da kupim nov telefon, starih pa sploh ne podpirajo več!"

Apple:
"Povišali smo hitrost in podpril vse telefone, ki imajo 64bitni procesor, zraven pa se osredotočili na poliranje sistema."

Apple hater:
"Buu, nič novega, Apple is doomed!"



Drugače pa.

Group FaceTime izgleda zanimivo, tako kot Safari Anti-reklamni dodatki...

ps: Tudi Siri shortcuts oz. prebarvani Workflow app ima velik potencial!

Zgodovina sprememb…

pirlo ::

Geho je izjavil:

xmetallic je izjavil:

Geho je izjavil:


Ja eni izmed programov, ampak kolk hudiča pa mora bit težko spisat port oz. prilagodit nek program za linux? Res ni nobenega resnega, ki bi se kaj takega lotil?

Software se razvija zato da se ga potem prodaja. Če ga nimaš komu prodat ne boš zapravljal čas in denar za razvoj.

Software je že razvit, samo treba je sportat na drugo platformo, da uporablja druge knjižnjice oz. potrebne knjižnjice nekako pripravit da so na voljo tudi na tem sistemu.
To da ni denarja in časa je bullshit, saj je linux itak "zastonj" in večinoma delajo na njemu ljudje prostovoljno. Pa tudi če ne, so potem še bolje plačani za to. In še bolj bi bili plačani, če bi imeli več uporabnikov, več uporabnikov pa dobiš edino tako, da imaš nek ekosistem in bazo aplikacij, ki so najbolj in najširše uporabljene. Ponavadi z razlogom.

opeter je izjavil:

Ena zanimivost: Apple bo v novem macOS 10.14 opustil podporo za OpenGL in OpenCL.

Več pa tukaj:
https://www.macrumors.com/2018/06/05/ap...

Spodobi se in pravično je. Long live Metal API!

In kako naj portajo ljudje zaprtokodne Windows in OSX programe na Linux?

Vulkan podpirajo vsi porizvajalci grafičnih kartic, Metal noben. Apple gre vojno proti vsem očitno. Ne vem kake so bo to razpletlo.

Geho ::

Ja ne vem, tako kot portajo windows igre za OSX, potem lahko tudi programe in igre za linux. Nekaj je emulatorjev, nekaj pa je samo fake OS-ov, ki zadaj ponujajo knjižnjice v resnici pa poganjajo svoje. Videl že vsega boga in svašta. Najprej lahko recimo naredijo emulatorje, potem pa ko se bo začelo povečevat količina uporabnikov, bodo pa že večje firme poskrbele, da bodo izdale svoje programe za linux.

Metal ne rabi podpirati noben proizvajalec, ker itak Apple sam "predela" grafične da podpirajo, za mobile pa itak razvijejo svoj čip, tako da za sebe so poskrbeli, za druge ne rabijo. Podporo za Metal pa tudi ni tako hudo naredit, se je že izkazalo na več primerih (Blizzard, Unity,...). Pač star software bo imel safe-fallback na openGL, ki bo verjetno ostal v sistemu kot legacy, če pa ne bodo pa ljudje 100% napisali wrapper za Metal->openGL. Spet ni ne vem kako velik bavbav, glede na to, da ljudje naredijo vsega boga in svašta, samo da lahko poganjajo appe.

MrStein ::

pirlo je izjavil:


Vulkan podpirajo vsi porizvajalci grafičnih kartic, Metal noben. Apple gre vojno proti vsem očitno. Ne vem kake so bo to razpletlo.

Microsoft-u se je kar fajn.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

no comment ::

opeter je izjavil:

Ena zanimivost: Apple bo v novem macOS 10.14 opustil podporo za OpenGL in OpenCL.

Več pa tukaj:
https://www.macrumors.com/2018/06/05/ap...

Deprecated še zdaleč ne pomeni, da OpenGL in OpenCL ne bo več deloval.

Mavrik ::

no comment je izjavil:


Deprecated še zdaleč ne pomeni, da OpenGL in OpenCL ne bo več deloval.


Pomeni pa da bo kmalu odstranjen. Posodobili ga niso itak že 5 let in deluje zelo slabo.
The truth is rarely pure and never simple.

xmetallic ::

Geho je izjavil:

Software je že razvit, samo treba je sportat na drugo platformo, da uporablja druge knjižnjice oz. potrebne knjižnjice nekako pripravit da so na voljo tudi na tem sistemu.

Kako boš Android aplikacijo prenesel na iOS? Na novo jo moraš spisat. Seveda lahko uporabiš logiko iz stare ampak še vedno rabiš spisat vse na novo v drugem jeziku. Pri desktop OS-ih je to malce enostavnejše vendar ne bistveno. Vseh knjižnic se ne da "pripravit" da bodo na voljo za druge sisteme, če niso bile spisane z idejo o kompatibilnosti med operacijskimi sistemi. Potem imamo tu še uporabo sistemski knjižnic, ki so popolnoma nekompatibilne med različnimi operacijskimi sistemi.

Geho je izjavil:


To da ni denarja in časa je bullshit, saj je linux itak "zastonj" in večinoma delajo na njemu ljudje prostovoljno. Pa tudi če ne, so potem še bolje plačani za to. In še bolj bi bili plačani, če bi imeli več uporabnikov, več uporabnikov pa dobiš edino tako, da imaš nek ekosistem in bazo aplikacij, ki so najbolj in najširše uporabljene. Ponavadi z razlogom.

Delovna sila stane. Zakaj bi porabil finančna sredstva za portanje aplikacij na Linux da boš na koncu imel 300 Linux naročnikov, medtem ko jim imaš na Windowsih 30 000? Več kot očitno je, da prostovoljci sami ne morejo spisat programsko opremo, ki bi množično pripeljala nove uporabnike na Linux. Podjetja ne bodo nobenemu dala izvorne kode za svoj software. In tukaj se najbolj zatakne. Če M$ ne da source code za Office ga pač nihče ne more portat na Linux. Če Adobe ne da source code za svoje izdelke ti nič ne pomaga vojska prostovoljcev.

Geho je izjavil:

Ja ne vem, tako kot portajo windows igre za OSX, potem lahko tudi programe in igre za linux. Nekaj je emulatorjev, nekaj pa je samo fake OS-ov, ki zadaj ponujajo knjižnjice v resnici pa poganjajo svoje. Videl že vsega boga in svašta. Najprej lahko recimo naredijo emulatorje, potem pa ko se bo začelo povečevat količina uporabnikov, bodo pa že večje firme poskrbele, da bodo izdale svoje programe za linux.

Česar ti ne razumeš je to, da program lahko porta zgolj in le proizvajalec oz. lastnik programa. Ne more en Joe kar tako magično portat zaprtokoden program. Za to potrebuješ izvorno kodo, ki pa na spletu ni dostopna.

Zgodovina sprememb…

no comment ::

Mavrik je izjavil:

no comment je izjavil:


Deprecated še zdaleč ne pomeni, da OpenGL in OpenCL ne bo več deloval.


Pomeni pa da bo kmalu odstranjen. Posodobili ga niso itak že 5 let in deluje zelo slabo.

Kar pomeni, da ga tudi naslednjih 5 let ne bodo. D-e-p-r-e-c-a-t-e-d.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WWDC 2019: Applove novosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
12324570 (19083) s1m0n
»

Izšel macOS 10.14 Mojave

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
197610 (6202) BivšiUser2
»

WWDC 2018: Apple razkrije iOS 12 in macOS Mojave

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
4416989 (14699) no comment
»

Applove novosti na WWDC: macOS Sierra, iOS 10, watchOS 3

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
2911952 (9489) hojnikb
»

Apple WWDC: iOS 5

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
219126 (7732) zee

Več podobnih tem