» »

LED trak, IR senzor in dimmer

LED trak, IR senzor in dimmer

bsslo ::

V kuhinjo bom dal LED trak za osvetlitev pulta, ki ga bom vklopil in izklopil z zamahom roke. Ker ne vem koliko močno bo svetil trak, me zanima ali lahko LED dimmer in IR stikalo vežem kot je na spodnji sliki?

 Vezava

Vezava



Bo tak dimmer primeren ? dimmer

Ali si bo dimmer zapomnil nastavitev? Torej, če ga nastavim na 70% moči in če trak izklopim/vklopim preko IR senzorja, ali bo ta gorel na 70% ali na 100% moči?

FX6300B ::

osebno bi jaz zvezal takole, je pa čisto odvisno kakšen senzor imaš.

PowerSupply -> IR Senzor -> Dimmer -> LED

ampak je pa odvisno sedaj če se dimmer resetira ko zmanjka napajanja.

glede zgornje vezave pa.. vprašanje če bi IR senzor sploh deloval, saj so ledice dimmane z PWM signalom.

če imaš pa senzor ki ga lahko zvežeš na način da se napaja iz direktno iz PowerSupply-a (ne preko dimmerja) in ima rele, ki bi prekinjal povezavo Dimmer -> LED. Slednja rešitev pride v poštev v primeru, da se dimmer resetira ob prekinitvi napajanja

edit:

glede na to da dimmerju piše pod opisom "Auto memorize function" predvidevam, da si "zapomne" nastavitve ob prekinitvi napajanja
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

bsslo ::

Hm, pa mogoče kdo ve kje dobiti stikalo za on/off, ki je hkrati dimmer? Oboje naj se proži z zamahom roke (on/off) ali zadržanjem roke nad senzorjem (dimmanje)?
Tako stikalo mora biti majhno saj bo vgrajeno v LED profil ali pa takoj zraven v dnu viseče omarice.

Podobno vprašanje imam glede senzorja, ki se vgradi v alu LED Profil. Tak profil bo skrit v predalih, luč pa se bo prižgala z odpiranjem predala in ugasnila z zaprtjem predala.

Y0sh1 ::

bsslo je izjavil:

Hm, pa mogoče kdo ve kje dobiti stikalo za on/off, ki je hkrati dimmer? Oboje naj se proži z zamahom roke (on/off) ali zadržanjem roke nad senzorjem (dimmanje)?
Tako stikalo mora biti majhno saj bo vgrajeno v LED profil ali pa takoj zraven v dnu viseče omarice.

Podobno vprašanje imam glede senzorja, ki se vgradi v alu LED Profil. Tak profil bo skrit v predalih, luč pa se bo prižgala z odpiranjem predala in ugasnila z zaprtjem predala.


Zgornja vezava ne bo delovala, ker dimmer je PWM signal in ne moreš napajati senzorja s tem signalom. Tukaj imaš dimmer in sensor v modulu, samo ga ne boš mogel skriti v kanal.

Kakšen alu LED profil pa boš imel? Kotni, navadni, širina? Če nimaš širokega profila, prav kaj dosti več kot LED traka ne spraviš (razen če narediš custom dizajn).

bsslo ::

Y0sh1, katera vezava ne bo delovala? Tista, ki sem jo predlagal v prvem postu?

Če pa misliš generalno, sem že videl profile z vgrajenim takim senzorjem, menda jih je celo Hofer prodajal. Našel sem eno stikalo, ki je tudi dimmer na Alibabi: https://www.alibaba.com/product-detail/... Bi ta bil primeren?

Profil sem nameraval vzeti vgradnega, čim tanjšega in čim ožjega. Primer: https://www.inled.si/alu_profili_za_led...
Senzor bi vgradil v profil, in seveda, ta bi odvzel 5 cm prostora za led trak. Ker bo stikalo skrajno desno, mi 5 cm led traku tam ne pomeni kaj dosti.

Tukaj še slika omaric in led trakov, ki naj bi jih stikalo upravljalo:
 Slika elementov in vezave

Slika elementov in vezave

Tega prej nisem omenil - LED trakov bo vsaj tri (v treh omaricah).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bsslo ()

Y0sh1 ::

bsslo je izjavil:

Y0sh1, katera vezava ne bo delovala? Tista, ki sem jo predlagal v prvem postu?

Če pa misliš generalno, sem že videl profile z vgrajenim takim senzorjem, menda jih je celo Hofer prodajal. Našel sem eno stikalo, ki je tudi dimmer na Alibabi: https://www.alibaba.com/product-detail/... Bi ta bil primeren?

Profil sem nameraval vzeti vgradnega, čim tanjšega in čim ožjega. Primer: https://www.inled.si/alu_profili_za_led...
Senzor bi vgradil v profil, in seveda, ta bi odvzel 5 cm prostora za led trak. Ker bo stikalo skrajno desno, mi 5 cm led traku tam ne pomeni kaj dosti.

Tukaj še slika omaric in led trakov, ki naj bi jih stikalo upravljalo:
 Slika elementov in vezave

Slika elementov in vezave

Tega prej nisem omenil - LED trakov bo vsaj tri (v treh omaricah).


Ja, prva vezava ne bo delovala, druga (IR Senzor -> Dimmer -> LED) pa je odvisna od senzorja, samo če je samo on/off bo delovala, vendar boš moral svetlost nastaviti na dimerju (ročno).

Senzor z alibabe bi moral biti uredu (lahko bi sicer bila kakšna varovalka na tiskanin), ne vem pa kako dobr dela. En kolega ima podoben senzor pa ni preveč zadovoljen.

Zakaj potrebuješ 3 LED trakove? Vzemi daljši profil in daljši LED trak, ker se profil natakne na nosilčke in ga lahko vedno odstraniš. Kakšno pa imaš skupno dolžino? Profile imaš tudi na digikliku, pa še cenejši so.

bsslo ::

Zakaj kolega ni zadovoljen? Ker ni praktično ali ker ima težave pri uporabi?

Na alibabi komplicirajo z minimalnim naročilom in stroški pošiljanja. Mogoče se mi uspe kaj zmenit. Če ne, pa podelim senzorje na forumu :)

Namen je izdelati utore v dnu omarice, da bi bilo čim bolj estetsko. Ker pa nočem delati utora čez stranice omaric, sem se odločil montirati v vsako omarico svoj led trak/profil. To mi omogoča kasnejšo prerazporeditev omaric (v primeru selitve ali kaj podobnega).

Pri digitkliku v ceno ni vključen pokrov profila, tako da sta tam-tam glede cene :)

Call me dumb, ampak kako točno nosilec natakneš na visečo omarico? Ga zašraufaš ali zalimaš?

baltso ::

Jaz sem si omislil philips hue varjanto in sem nadzadovoljen.
Mal večji strošek začetni ampak...

dimmer, senzor, vse se lepo pokonekta med sabo potem pa sam dodajaš še ostale zarnice in imaš vse povezano.
Vse programiraš po zelji, kdaj se vzge, kaj vzge. Potem pa še s telefonom upravjaš če zelis kaksne posebne efekte, barve itd.

Y0sh1 ::

Zakaj kolega ni zadovoljen? Ker ni praktično ali ker ima težave pri uporabi?


Ne zaznava mu dobr in pravi da je neroden za uporabljat. Ima ga pa montiranega tudi nekje v kotu, kot ga ti hočeš imet.

Na alibabi komplicirajo z minimalnim naročilom in stroški pošiljanja. Mogoče se mi uspe kaj zmenit. Če ne, pa podelim senzorje na forumu :)


Ne vem, verjetno pa dobiš podobno varijanto na ebayu.

Namen je izdelati utore v dnu omarice, da bi bilo čim bolj estetsko. Ker pa nočem delati utora čez stranice omaric, sem se odločil montirati v vsako omarico svoj led trak/profil. To mi omogoča kasnejšo prerazporeditev omaric (v primeru selitve ali kaj podobnega).


Lahko daš kotnega čist zraven stene in omarice in se ga praktično sploh ne bo videlo, ker stojiš za pultom.

Pri digitkliku v ceno ni vključen pokrov profila, tako da sta tam-tam glede cene :)


Pri digikliku dobiš 2 metra za podoben denar, verjetno pa ni isti model.

Call me dumb, ampak kako točno nosilec natakneš na visečo omarico? Ga zašraufaš ali zalimaš?


Po dolžini privijačiš nosilce in potem natakneš profil.

bsslo ::

Ker nisem dobil potrditve, vprašam raje za vsak slučaj. Ta vzporedna vezava bi morala delovati?

IR senzor
z dimmerjem
|
|-- led trak 1
|-- led trak 2
|-- led trak 3

 Slika

Slika



Kakšne imate izkušnje s trakovi z diodami 5630? Svetijo močneje, vendar ali se bodo pregrevale, če bodo v vgradnem alu profilu, v deski omarice?
Ali voltaža traku igra kakšno vlogo, 12 vs. 24 V ?

bsslo ::

Zdravo, nabavil sem senzorje iz Alibabe, ki se nenavadno obnasajo. Ko je senzor v testni postavitvi prikljucen na napajalnik in krajsi led trak dela super. V testni postavitvi je bil nekaj dni in je delalo brez tezav. Ko pa ga obesim na daljsi kabel za napajanje, se prizge/ugasne normalno in tudi sveti lepo, vendar dimmanje ne deluje. Tudi prizigat in ugasat se zacne sam od sebe - v roku 1-2 dni.

Zakaj bi to bilo tako? Zaenkrat je moja teorija, da se zacne nekako segrevat in ker je to IR senzor, toploto zazna kot signal za on/off. Torej isti senzor deluje razlicno v dveh vezavah, enak trak (iz istega koluta), samo daljsi vodnik za napajanje je uporabljen.

Kake ideje?

DeeCoy ::

Daljši kabel za napajanje? To je 220V kabel ali je to podaljšan kabel od 220V adapterja to senzorja? Če je to kabel od adapterja do senzorja in je precej dolg, je lahko ravno dovoljšen padec napetosti, da senzor ne bo delal ok. Si ga poskusil dat nazaj na krajši kabel?

bsslo ::

To je kabel od napajalnika do senzorja. Dolg je cca 2.5 - 3 metre, debelina pa je 0.75, prenašal pa naj bi 24 V (senzor je primeren za 12 ali 24 V). LED trak gori enako močno na dolgem ali kratkem kablu, le da ga na dolgem biksa.

Ja, vrnil sem na krajsi kabel in celo podaljšal LED trak na cca 2,5 m v kolikor bi to igralo kakšno vlogo. Po nekaj urah testiranja dela ok. Testiram dalje v enaki postavitvi...

DeeCoy ::

Najdi močnejši, nekitajski napajalnik? Se grem stavit, da je ta prešvoh. Druga že ne more bit, razen če je kabel slabo povezan? Senzor naj se nebi grel, ker je tok skozi njega minimalen..

mirator ::

bsslo je izjavil:

Zdravo, nabavil sem senzorje iz Alibabe, ki se nenavadno obnasajo. Ko je senzor v testni postavitvi prikljucen na napajalnik in krajsi led trak dela super. V testni postavitvi je bil nekaj dni in je delalo brez tezav. Ko pa ga obesim na daljsi kabel za napajanje, se prizge/ugasne normalno in tudi sveti lepo, vendar dimmanje ne deluje. Tudi prizigat in ugasat se zacne sam od sebe - v roku 1-2 dni.

Zakaj bi to bilo tako? Zaenkrat je moja teorija, da se zacne nekako segrevat in ker je to IR senzor, toploto zazna kot signal za on/off. Torej isti senzor deluje razlicno v dveh vezavah, enak trak (iz istega koluta), samo daljsi vodnik za napajanje je uporabljen.

Kake ideje?

Najprej podaj vse podatke, ne samo na pol.
Torej poleg podatkov , ki si jih že dal še:
- moč led traku
- dolžina kabla od napajalnika preko senzorja do led trakov
Kot ti je že bilo povedano, je lahko problematičen padec napetost, ki pa je odvisen od moči porabnika, priključne napetosti, dolžine in preseka kabla. V bistvu pa je padec napetosti pri enakih parametrih kabla, odvisen od toka, ki pa je pri enaki moči, večji pri nižji napetosti.
Seveda moraš preveriti tudi vse kontakte (včasih se kam nehote uvleče tudi del izolacije)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

bsslo ::

Ok, spodaj je slika, ki kaže kateri napajalnik je uporabljen, kateri trak, ipd.

Kaj sem že sprobal:
- zamenjal napajalni kabel (na sliki je označen z rdečo), s tremi različnimi kosi kabla
- uporabil različne dolžine napajalnega kabla (na sliki je označen z rdečo): 10 cm, 3 m
- zamenjal senzorje z drugimi
- testiral led trak z ali brez LED profila
- uporabil različne dolžine LED traku (10 cm, 1m, 2x 1m, 3x 1m, 2,5 m v kosu)

Vse postavitve delujejo v redu, dokler ne uporabim napajalnega kabla v dolžini 3m. Če je krajša, potem dela v redu (zaenkrat testiral z dolžino=10 cm). Po vseh dobrih praksah, ki se svetujejo po internetu bi debelina 0.75 mm2 morala zadoščati. Ali je morda problem tip kabla? Uporabljam tega, ki je sestavljen iz več malih žičk: kabel?

 Slika-shema

Slika-shema

DeeCoy ::

Izmeri napetost na senzorju, ko je na 3m kablu. Samo tako boš ugotovil, če je vzrok v padcu napetosti.

mirator ::

Padec napetosti pri tej moči ne bi smel biti problematičen. Mogoče pa bi lahko bila kriva kapacitivnost kabla?

birtija ::

bsslo: imaš ZS

bsslo ::

Kitajci so mi sporočili, da je max dolžina lahko 1 meter. Tako, da potestiram in javim ugotovitve.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED TRAK - Nočna osvetlitev prostora

Oddelek: Loža
338120 (252) Invictus
»

LED trakovi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
314608 (769) kriko07
»

Led trakovi

Oddelek: Pomoč in nasveti
6819 (395) Borut15
»

Osvetlitev delovnega pulta v kuhinji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6724738 (5766) Machete
»

led osvetlitev stopnišča (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8023358 (18976) Map

Več podobnih tem