» »

Letni obračun pri normirancu

Letni obračun pri normirancu

Krakatao ::

Pozdravljeni!

Zanima me ali v letni obračun prihodkov moram všteti tudi prihodek za storitev opravljeno v decembru, čeprav je račun bil izdan in plačan v mesecu januarju?

Datum opravljena storitve: 1.12.2017 - 31.12.2017
Datum izdaje računa: 4.1.2018
Datum zapadlosti: 15.1.2018

Na fursu so mi odgovorili tako:

"Pri ugotavljanju davčne osnove se upošteva prihodke ob njihovem nastanku (tj. fakturirana realizacija)."

Kaj naj bi to pomenilo?
  • spremenil: Krakatao ()

Tilen ::

To pomeni, da ne rabiš.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Goody ::

Ali ne pomeni fakturirana realizacija takrat ko je bila opravljena storitev? V kolikor na računu izdanem januarja piše da je bila opravljena storitev decembra bi jo moral vključiti v napoved. Se motim?

Tilen ::

Tebi se zdi, da je bilo faktorirano, ko je bilo realizirano? :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Goody ::

Ne zdi se meni Tilen, vprašaj računovodjo in ne govori na pamet. Vsaj pri DDV obračunu je sigurno tako kot sem napisal.

Tilen ::

Fakturirana realizacija so vsi prihodki (storitve,blago) na podlagi izstavljenih računov brez DDV.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Krakatao ::

Ja meni večina ljudi pravi da moram všteti in tudi računovodja v podjetju za katerega delam. Zato sm zmeden...

Goody ::

@Tilen seveda, govorimo pa o tem kateri datum se gleda - datum opravljene storitve ali datum izdaje računa. Sam mislim da datum opravljene storitve. To velja pri DDV po fakturirani realizaciji in IMO velja tudi pri napovedi akontacije.

Invictus ::

V letni obračun sešteješ račune, ki si jih izdal v finančnem letu. Pika.

Večina računovodij tako ali tako nima pojma. Sploh kar se normirancev tiče...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tilen ::

Ob opravljeni storitvi še ni bilo nobenih prihodkov. Ne vem, meni se ne zdi logično, da bi sodilo v 2017. Je pa res, da nisem iz stroke. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

darkolord ::

Pri fakturirani realizaciji prihodek nastane na datum izdaje računa.

Silver ::

Tako je, vključiš račune, ki si jih izdal v prejšnjem letu.

Jaz sem si za obračun pomagal s telimi duhovitimi navodili, priporočam, če ne drugega za malce smeha! :))

p.s.
fakturirana realizacija = po domače izdaja fakture/računa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Silver ()

Goody ::

Noben od vas zgoraj ni računovodja in ne iz FURS...Tudi meni bi bilo logično da je fakturirana realizacija vezana na datum izdaje fakture - sem pač inženir, vendar sta mi dve (!) računovodji zatrdili da temu ni tako. Da moraš upoštevati datum opravljene storitve.

Goody ::

Evo še tretji računovodja ki trdi tako kot sem rekel:

"Prihodek po računovodskih pravilih običajno nastane pred denarnim nakazilom - ko je storitev opravljena. "

http://www.legato.si/2014/11/normiranci...

nevone ::

Iz finančnega vidika je važno samo kdaj je izstavljen račun/faktura in kdaj je bila plačana. Se pravi zanima jih denarni tok. Ne vem kje ste dobili ta termin "po opravljeni storitvi".

Zato obstajata dva izraza: fakturirana realizacija in plačana realizacija.

Fakturirana realizacija pomeni izstavitev računa/fakture (torej šteje datum izstavitve računa), plačana realizacija pa pomeni, da je bilo izvedeno plačilo (šteje se datum plačila).

So pa s tem izrazom "realizacija" zmedli mnogo ljudi, ki sedaj to prevajajo kot "po opravljeni storitvi", ker si ljudje pod realizacijo predstavljajo izvedbo nekega dela in ne zgolj izstavitev oziroma plačilo računa.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Goody ::

A kje sem dobil? Recimo na legato.si, pa računovodje tako pravijo...No sem poklical še enega, ki ga poznam. Tudi on je potrdil naslednje: če izstaviš račun v letu 2018 in na računu piše da zaračunavaš opravljeno storitev, dobavljeno opremo v letu 2017 je bila fakturirana realizacija v 2017... Zdaj pa vsakomur svoje. Upam da se bo še kakšen računovodja javil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Goody ()

freezby ::

No, ko smo že v akciji. Se vam v tem trenutku Silvester sploh odpre?
Hočem to na hitro opravit, da ne bom čakal na zadnji dan. A zdaj se mi vse ustavi pri zagonu aplikacije. Povezava je dobra in močna, a DL zadnje različice se niti ne začne.

nevone ::

Krakatao je izjavil:

Ja meni večina ljudi pravi da moram všteti in tudi računovodja v podjetju za katerega delam. Zato sm zmeden...


Sami ne vejo, potem gredo pa na ziher.

Če si račun izstavil v januarju 2018, potem se to šteje v fakturirano realizacijo za leto 2018.

Seveda, če ne razumeš kaj pomeni fakturirana realizacija, potem je varneje da to šteješ v leto 2017, ampak treba pa ni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Goody ::

@nevone - sem 100% da nisi računovodja ;). Problem je, da so na FURSu tudi računovodje tisti, ki pregledujejo prijave. In le ti se po SRS učijo pač tako kot sem napisal.

freezby je izjavil:

No, ko smo že v akciji. Se vam v tem trenutku Silvester sploh odpre?
Hočem to na hitro opravit, da ne bom čakal na zadnji dan. A zdaj se mi vse ustavi pri zagonu aplikacije. Povezava je dobra in močna, a DL zadnje različice se niti ne začne.


Avtomatski download in inštalacija dela samo v internet explorerju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Goody ()

nevone ::

@nevone - sem 100% da nisi računovodja ;)


Nisem, kar pa ne pomeni, da ničesar ne morem vedeti bolje od (nekaterih) njih. ;)

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Utk ::

Ampak ti moras vedet isto kot vejo na fursu. Ce ves manj, je hudo, ce vec, se jim pa lahko smejis, ampak naredit moras se zmeraj po njihovo.

nevone ::

Ampak ti moras vedet isto kot vejo na fursu.


Saj na FURS-u to vejo, samo ne vsi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

Goody je izjavil:

računovodje tako pravijo
Narobe pravijo. Šteje se dan izdaje računa.

Invictus ::

Goody je izjavil:

Noben od vas zgoraj ni računovodja in ne iz FURS...Tudi meni bi bilo logično da je fakturirana realizacija vezana na datum izdaje fakture - sem pač inženir, vendar sta mi dve (!) računovodji zatrdili da temu ni tako. Da moraš upoštevati datum opravljene storitve.

Meni pa davčna ne teži že zadnja 3 leta, čeprav upoštevam datum izdaje računa. Ne ukvarjajo se s takimi malenkostmi, če vse prijaviš...

O računovodjih imam približno tako mnenje kot o odvetnikih. 3 računovodje, 5 mnenj ;). Glede na eksaktnost področja bi pričakoval eksakten odgovor... Sploh za normirance...

Zato vse delam sam...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

toro69 ::

Za tiste, ki izdajajo: datum storitve
Za tiste, ki plačujejo: datum prejema računa

freezby ::

Ne se preveč obremenjevat. Itak te nazaj pokličejo ali pa pošljejo mail, da vpišeš pravo zahtevano cifro, ki jo oni že itak vedo.
Moja izkušnja: vsako leto kolobarim. Enkrat upoštevam datum zaključka storitve, drugič datum izdaje računa. In glej ga zlomska, vsa 4 leta normiranca, sem bil kontaktiran in sem moral vložiti popravek. (ena redkih dobrih stranih Silvestra je arhiv obračunov in popravkov)

@Silver super komentarji k navodilom, so me razvedrila.

In ja, včeraj,ko sem se tudi na forumu oglasil res ni delala povezava do updata Silvestra, zdajle dopoldne šlo s prvim klikom in uredil v 5 minutah. Vpisal, shranil, preveril in pripravil, zvečer pa še enkrat čez številke, da dejansko še sam zase naredim dokončni obračun in preverim finančni načrt za letos in okvirni za drugo leto.

Invictus ::

Sam vsako leto oddam blef DDD-DDD.

Potem me kliče kontrolor, pove prave cifre, naredim popravek in basta...

Za 2018 naj bi bil obrazec DDD-DDD že predizpolnjen. Silvestra pa nebo več...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MH0 ::

Invictus je izjavil:

Goody je izjavil:

Noben od vas zgoraj ni računovodja in ne iz FURS...Tudi meni bi bilo logično da je fakturirana realizacija vezana na datum izdaje fakture - sem pač inženir, vendar sta mi dve (!) računovodji zatrdili da temu ni tako. Da moraš upoštevati datum opravljene storitve.

Meni pa davčna ne teži že zadnja 3 leta, čeprav upoštevam datum izdaje računa. Ne ukvarjajo se s takimi malenkostmi, če vse prijaviš...

O računovodjih imam približno tako mnenje kot o odvetnikih. 3 računovodje, 5 mnenj ;). Glede na eksaktnost področja bi pričakoval eksakten odgovor... Sploh za normirance...

Zato vse delam sam...

Problem računovodij je v tvojem zadnjem stavku. :-)

St235 ::

Goody je izjavil:

Noben od vas zgoraj ni računovodja in ne iz FURS...Tudi meni bi bilo logično da je fakturirana realizacija vezana na datum izdaje fakture - sem pač inženir, vendar sta mi dve (!) računovodji zatrdili da temu ni tako. Da moraš upoštevati datum opravljene storitve.


Normalno, in če je storitev organizacija novoletnega plesa, ki traja od 22h 31.12.2017 do 4h 1.1.2018? Jao kake uspete sestatavit. Z davčnega vidika je relavantna izdaja računa. Ker naslednje bo kdo začel razlagat, da je DDV v bistvu treba obračunat že kar med delom in ne ob izdaji računa.

Mavrik ::

St235 je izjavil:


Normalno, in če je storitev organizacija novoletnega plesa, ki traja od 22h 31.12.2017 do 4h 1.1.2018? Jao kake uspete sestatavit. Z davčnega vidika je relavantna izdaja računa. Ker naslednje bo kdo začel razlagat, da je DDV v bistvu treba obračunat že kar med delom in ne ob izdaji računa.


Da ne bo zavajujoče, ZDDV 34.člen:

Pri pridobitvah blaga znotraj Unije obveznost obračuna DDV nastane na dan izdaje računa.Če račun ni izdan, nastane obveznost obračuna DDV najkasneje 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

toro69 ::

Mavrik je izjavil:


Da ne bo zavajujoče, ZDDV 34.člen:

Pri pridobitvah blaga znotraj Unije obveznost obračuna DDV nastane na dan izdaje računa.Če račun ni izdan, nastane obveznost obračuna DDV najkasneje 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.



Napačen člen. Velja za druge članice EU.

33. člen
(dobave blaga ali storitev)

(1) Obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toro69 ()

nevone ::

Objavljam kapitulacijo, Toro69 ima prav, ker zakon je dejansko takšen:

(1) Obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene.
(2) Če se za dobave blaga, razen iz točke b) drugega odstavka 6. člena tega zakona, in opravljanje storitev izdajajo zaporedni računi ali se izvršijo zaporedna plačila, se šteje, da so opravljene v trenutku, ko poteče obdobje, na katero se taki računi ali plačila nanašajo, vendar to obdobje ne sme biti daljše od enega leta. Za storitve, za katere je DDV dolžan plačati prejemnik storitev v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena tega zakona, in ki se neprekinjeno opravljajo v obdobju, daljšem od enega leta, ter za katere se v tem obdobju ne izdajajo računi in ne vršijo plačila, se šteje, da so končane ob izteku vsakega koledarskega leta, dokler storitve niso dokončane.
(3) Če je plačilo izvršeno, preden je blago dobavljeno ali preden so storitve opravljene, nastane obveznost obračuna DDV na dan prejema plačila in od prejetega zneska plačila.
(4) Če račun ni izdan, blago pa je bilo dobavljeno oziroma storitev opravljena, se DDV obračuna najpozneje zadnji dan davčnega obdobja, v katerem je nastal obdavčljivi dogodek.
(5) Pri dobavi blaga oziroma storitev po 7., 8. in 15. členu tega zakona nastane obveznost obračuna DDV v davčnem obdobju, v katerem je nastal obdavčljivi dogodek.
(6) Za dobave blaga, opravljene v drugo državo članico pod pogoji iz 46. člena tega zakona in za prenos blaga, ki ga opravi davčni zavezanec za namene svojega podjetja v drugo državo članico z oprostitvijo DDV, nastane obveznost obračuna DDV 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.
(7) Ne glede na šesti odstavek tega člena, obveznost obračuna DDV nastane, ko je izdan račun, če je ta račun izdan pred 15. dnem v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.


Tako da ... vseeno raje zaupajte računovodjem. :)

p.s.
Sicer je pa moje osebno mnenje, da se čisto preveč komplicira, ne bom pa rekla, da zadaj ni neke logike.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

No, da še malo seciramo:

(2) Če se za dobave blaga, razen iz točke b) drugega odstavka 6. člena tega zakona, in opravljanje storitev izdajajo zaporedni računi ali se izvršijo zaporedna plačila, se šteje, da so opravljene v trenutku, ko poteče obdobje, na katero se taki računi ali plačila nanašajo, vendar to obdobje ne sme biti daljše od enega leta.


Torej, če nekaj zaračunavaš na obroke, se šteje, da je storitev opravljena oziroma blago dobavljeno, ko poteče obročno plačevanje, razen, če je obrokov več kot za eno leto, potem vseeno nastane davčna obveznost po enem letu. Ne razumem pa, ali nastane davčna obveznost na celotni znesek, ali samo na zneske v okviru enega leta.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mavrik ::

toro69 je izjavil:




Napačen člen. Velja za druge članice EU.

33. člen
(dobave blaga ali storitev)

(1) Obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene



Imaš prav, sem napačnega pogledal :)
The truth is rarely pure and never simple.

c0dehunter ::

Datum opravljene storitve pa mora sovpadati z dejansko "predajo" npr. spletne strani (kako bodo pa to preverjali?), ali ga lahko postaviš, tako da tebi "davčno" ustreza?

Primer: decembra 2017 sem začel izdelovati spletno stran za naročnika iz Nemčije. Trgovina je bila dejansko zaključena februarja letos, naročnik je tudi plačal v tem mesecu. Vendar pa lahko jaz na račun napišem "Datum opravljene storitve" npr. 20. december 2017. S tem si zmanjšam prihodke s.p.-ja za 2018 (v 2017 sem šele začel in dosegel malo prihodkov). V letu 2018 pa pričakujem, da bom presegel 40.000EUR prihodka (največji znesek, ki si ga lahko kot normiranec, kar tudi sem, odšteješ od davčne osnove), zato bi se mi splačalo ta prihodek od izdelave spletne trgovine preliti v prejšnje leto. Ali bo to držalo in ali je s to prakso kaj narobe?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Zlagati se na računu, da si storitev opravil ob drugem času, ker ne želiš plačati davka, je jasno narobe in do neke mere tudi kaznivo :)

Ampak recimo da ti to izjemno težko dokažejo - bolj pomembno vprašanje za tebe je a bodo tvoji nemci hoteli ta izdatek, ki so ga nakazali tebi feburarja, ponarediti tudi v svojih knjigah in ga premakniti na prejšnje leto. Namreč računovodstvo se mora poklapati na obeh straneh :)
The truth is rarely pure and never simple.

c0dehunter ::

Hvala Mavrik. Na to dejstvo, da se na obeh straneh vodi računovodstvo in da je bistvo vsega medsebojna kontrola pobranih davkov med državami, se nisem spomnil:) Namreč, vidim da so davčne optimizacije v spektru od zakonitih do nezakonitih, in sedaj sem v fazi učenja kje je ta meja.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Mavrik ::

c0dehunter je izjavil:

Hvala Mavrik. Na to dejstvo, da se na obeh straneh vodi računovodstvo in da je bistvo vsega medsebojna kontrola pobranih davkov med državami, se nisem spomnil:) Namreč, vidim da so davčne optimizacije v spektru od zakonitih do nezakonitih, in sedaj sem v fazi učenja kje je ta meja.


Načeloma je tko da če se vnaprej zmeniš da boš račun izdal ob določenem času je to ok (pač davčna ti ne bo šla kopat okoli kako dolgo si ti počel nekaj). Prav tako podjetja tudi v tujini rada "pokurijo" dobiček da plačajo manj davka. Ampak ko si pa že enkrat račun njim poslal in so ga oni tudi poknjižili pa postane to mešetarjenje precej bolj problematično :) Še posebej če to tudi že razna rekapitulacijska in DDV poročila bila oddana.
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

Zlagati se na računu, da si storitev opravil ob drugem času, ker ne želiš plačati davka, je jasno narobe in do neke mere tudi kaznivo :)

Ampak recimo da ti to izjemno težko dokažejo - bolj pomembno vprašanje za tebe je a bodo tvoji nemci hoteli ta izdatek, ki so ga nakazali tebi feburarja, ponarediti tudi v svojih knjigah in ga premakniti na prejšnje leto. Namreč računovodstvo se mora poklapati na obeh straneh :)

Pravzaprav so pripravljeni. Meni so. Samo so oni zajebali...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Nisem vedel da delata za isto firmo g. Vseznalec.
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

Mislil sem Nemce, g. FunkcionalnoNepismeni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Torej poznaš kar vse Nemce naenkrat in veš da bodo za OPja šli stornirat račune in popravljat oddana poročila. Ok :)
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

Če se niso oddali letnega poročila, lahko vedno vpraša...

Meni so vse uredili...

In ja, bolj poznam Nemce, kot nekdo, ki malo prčka po SLO... g. NemškiHlapec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: connel ()

jizzer ::

Kako strogi so za to vpisovanje?
Ker smatram da je moja inteligenca na dovolj visokem nivoju, pa tudi v prihodnosti mi zna prav prit poleg pa prišparamo še tistih 100€ za njeno uro dela, vodim LP za društvo sam. Lani mi je računovodkinja naredla template in letos delam na tem. Dogajanja je malo - 6 prihodkov in mislim da 22 ali 23 odhodkov, vse razen 4 računov prek kartice. Izpisano imam vse, danes zvečer moram vnesti še v Silvestra in na AJPES. Skrbi me edino, da mogoče zgrešim kako št. konta in vnesem napačno vrednost v napačni konto.
Se je komu že zgodilo kaj podobnega in kake so bile posledice?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispevki s.p.-ja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18145722 (9506) fikus_
»

s.p. in ugotavljanje davčne osnove

Oddelek: Loža
161323 (1107) Mare2
»

Paypal in izdajanje računov

Oddelek: Loža
81803 (1431) simpatija
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419584 (18204) LuiIII
»

Protest obrtnikov! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18840611 (36043) BigWhale

Več podobnih tem