» »

Izšel je Raspberry Pi 3B+

Izšel je Raspberry Pi 3B+

RaspBerryPi - Računalnik v velikosti kreditne kartice Raspberry Pi je v petih letih obstoja postal velik hit, saj so ga v različnih izvedenkah prodali v več kot 19 milijonih izvodov. Zadnja različica je izšla pred dvema letoma, in sicer je Raspberry Pi 3B tedaj prvič prinesel polno podporo za 64 bitov in vgrajeno brezžično povezljivost. Dve leti pozneje je čas za njegovo nadgradnjo, ki se imenuje Raspberry Pi 3 Model b +.

Za 35 dolarjev v izboljšani verziji dobimo štirijedrni procesor ARM Cortex A-53 s frekvenco 1,4 GHz (na BCM2837B0), podporo za 802.11ac Wi-Fi in Bluetooth 4.2, gigabitni ethernet prek USB 2.0, napajanje prek etherneta (PoE), zaganjanje prek omrežja (PXE) ali z USB nosilcev podatkov ter boljše upravljanje s toploto (manj pregrevanja). To pomeni, da je v primerjavi s predhodnikom novinec 200 MHz hitrejši, nudi trikrat hitrejšo povezljivost in lahko dlje časa obratuje s polno obremenitvijo. Če se čip segreje nad 70 °C, se namreč frekvenca in napetost avtomatično znižata, s tem pa tudi proizvodnja toplote. Kljub izidu nove verzije je še vedno mogoče kupiti starejše. Raspberry Pi 1B+, Raspberry Pi 2B in Raspberry 3B ostajajo dosegljivi po ceni 25, 35 in 35 dolarjev.

28 komentarjev

Apple ::

Raspberry Pi 2B, Raspberry 3B in Raspberry Pi 3B+ - vsi po 35 EUR/kos... Le katerega izbrati? Zakaj ne znižajo cene starejšim modelom?
LP, Apple

poweroff ::

Mmmm, nekaj novega za preiskusit. Me pa moti RPi Zero, ki se ga nikjer ne dobi za 5 EUR...
sudo poweroff

opeter ::

Gigabitni ethernet ... končno!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

FireSnake ::

Še vedno zavlačujem z nakupom, pa ne vem, zakaj :)
To so taki gizmoti, ki se jih da povsod uporabiti (kolega si je naredil avtomatično zalivanje rož).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Invictus ::

opeter je izjavil:

Gigabitni ethernet ... končno!

Ima deljeno povezavo s storagom. Gre nekje do 300Mbit/s.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

FireSnake je izjavil:

To so taki gizmoti, ki se jih da povsod uporabiti (kolega si je naredil avtomatično zalivanje rož).

Za kaj takega je RPi skoraj overkill. Ampak jaz sem za firmo enega kolega na stari verziji trojke postavil VPN server. Gor je povezanih 7 odjemalcev - in zadeva deluje. Like a charm.
sudo poweroff

BigWhale ::

FireSnake je izjavil:

Še vedno zavlačujem z nakupom, pa ne vem, zakaj :)
To so taki gizmoti, ki se jih da povsod uporabiti (kolega si je naredil avtomatično zalivanje rož).


Za taksne reci je v bistvu dovolj ze Arduino. :)

steev ::

poweroff je izjavil:

FireSnake je izjavil:

To so taki gizmoti, ki se jih da povsod uporabiti (kolega si je naredil avtomatično zalivanje rož).

Za kaj takega je RPi skoraj overkill. Ampak jaz sem za firmo enega kolega na stari verziji trojke postavil VPN server. Gor je povezanih 7 odjemalcev - in zadeva deluje. Like a charm.

Za tole je pa bolj primeren najcenejši mikrotik.
:|

FireSnake ::

poweroff je izjavil:

FireSnake je izjavil:

To so taki gizmoti, ki se jih da povsod uporabiti (kolega si je naredil avtomatično zalivanje rož).

Za kaj takega je RPi skoraj overkill. Ampak jaz sem za firmo enega kolega na stari verziji trojke postavil VPN server. Gor je povezanih 7 odjemalcev - in zadeva deluje. Like a charm.


Cute ...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Kurzweil ::

"napajanje prek etherneta (PoE)"


Čakaj, če prav razumem to pomeni, da ne potrebuješ več adapterja za napajanje, ampak je dovolj mrežni kabel?

Mr_Globus ::

PoE, sexy. Že samo zato me mika upgrejdat :)

Ales ::

Kurzweil je izjavil:

"napajanje prek etherneta (PoE)"


Čakaj, če prav razumem to pomeni, da ne potrebuješ več adapterja za napajanje, ampak je dovolj mrežni kabel?

No, *nekje* rabiš napajanje, zna pa štrom do RPI-ja priti po mrežnem kablu. Rabiš še dodatno kartico, priklopljeno na RPi, ki še ni na voljo, bo pa v kratkem.

s1m0n ::

Ta PoE bi lahko gor na sam RPi spravli ne pa, da še bo potrebno dodatno natikat vezje za te potrebe!
Če imaš v napravah podobne velikosti lahko PoE integriran zakaj ga ne bi mogel tukaj?

bf4ed ::

Poglej velikost POE kartice pa ti bo jasno zakaj ni gor....ali pa tudi ne...
Boljše da je posebej. Tako lahko tiste 4 POE pine za kaj drugo uporabiš prek kabla...

Matko ::

Invictus ::

Zgleda bo treba začet kupovat PoE switche :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

s1m0n ::

bf4ed je izjavil:

Poglej velikost POE kartice pa ti bo jasno zakaj ni gor....ali pa tudi ne...
Boljše da je posebej. Tako lahko tiste 4 POE pine za kaj drugo uporabiš prek kabla...


Pač dodaten zaslužek, če bo modul stal enako kot sam RPi.
To ne pomeni, da ga ni možno spravit gor! brez, da bi RPi bil kaj večjih dimenzij... Saj ni RPi tako požrešen, da rabi tak transformček gor.

Poldi112 ::

bf4ed je izjavil:

Poglej velikost POE kartice pa ti bo jasno zakaj ni gor....ali pa tudi ne...
Boljše da je posebej. Tako lahko tiste 4 POE pine za kaj drugo uporabiš prek kabla...


Kako, če je pa giga ethernet, ki rabi vseh 8 žil?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

trenerkar ::

Poe gre lahko tudi po vseh paricah odvisno od PoE klase. PoE na noben način ne vpliva na komunikacijo (frekvenčni multipleks). To pomeni, da imaš lahko Giga ethernet na vseh paricah in še prenos napajanja na vseh paricah istočasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trenerkar ()

bf4ed ::

Poldi112 je izjavil:

bf4ed je izjavil:

Poglej velikost POE kartice pa ti bo jasno zakaj ni gor....ali pa tudi ne...
Boljše da je posebej. Tako lahko tiste 4 POE pine za kaj drugo uporabiš prek kabla...


Kako, če je pa giga ethernet, ki rabi vseh 8 žil?


To sem mislil če ne rabiš giga in POE kartice, ampak 4 žile za 100Mb UTP in na dve žile pripelješ 5,1V (če ni predolga linija, ali pa meriš na koncu padec napetosti in daš več voltov) in na drugi dve žili vežeš mogoče kaki GPIO pin...

Invictus ::

Pred bluzenjem o PoE si malo preberite...

Power over Ethernet @ Wikipedia
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BivšiUser2 ::

Ej kaj pa kaka rešitev, da en tak board ponucaš po celi bajti ( krmiljenje enih vratc, feedanje rib v akvariju / merjenje parametrov vode,...). Kablov se mi ne zdi pametno vlečt zdaj pa več boardov tudi ne bi imel (tudi če več poceni kinezov)
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Ali pa že zdaj uporabiš tole:

Pasivni PoE

sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: poweroff ()

hojnikb ::

še vedno ta blesavi shared ethernet/usb. C'mon broadcom.
#brezpodpisa

BivšiUser2 ::

Dobro da niso kupili konkurence.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

matjazp ::

Gigabit Ethernet na USB 2.0? Hm hm... Naj raje reklamirajo Gigabit/2...

Ahim ::

matjazp je izjavil:

Gigabit Ethernet na USB 2.0? Hm hm... Naj raje reklamirajo Gigabit/2...

Dejansko je /3, ne 2 :)) 330 Mbps.

WhiteAngel ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ob peti obletnici nov Raspberry Pi

Oddelek: Novice / Procesorji
217178 (5221) TRIROG
»

Raspberry Pi 3 tudi uradno

Oddelek: Novice / Procesorji
349201 (6514) hook
»

Raspberry Pi 3 bo imel Wi-Fi in Bluetooth ter 64-bitni procesor (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5016515 (12943) roli
»

Prihaja cenejši Raspberry Pi A

Oddelek: Novice / Procesorji
4111996 (10119) orescek
»

Raspberry Pi je tu!

Oddelek: Novice / Procesorji
3412127 (9074) BlueRunner

Več podobnih tem