» »

FERI ali FRI?

FERI ali FRI?

«
1
2

nikec1999 ::

Zanima me zgolj Računalništvo in informatika (FRI) ter Računalništvo in informacijske tehnologije (FERI)
Vem, da je ta tema že odprta, ampak me zanima mnenje zdajšnjih študentov, ne pa tistih, ki so bili študenti pred 5+ leti. Nekje sem zasledil, da naj bi bil program na FERIju deležen neke prenove, zato me zanimajo izkušnje zdajšnjih študentov. Zanima me tudi kje je več prakse (prakso imam rajši) in kako je potem z delom oz. pridobljenem znanjem.
Hvala za odgovore:)

Yacked2 ::

Težko boš dobil študenta, ki je študiral oboje :)

Na FRIju in na FERIju imaš en kup smeri, ki so si precej različne(uni/vsš, fri, išrm...)

Glede dela: odvisno od študenta, lahko že v drugem letniku delaš za 10EUR/h lahko pa si po diplomi brezposeln.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yacked2 ()

nikec1999 ::

Hvala za odgovor. Kako pa je kaj s predznanjem na Rit(FERI)? Koliko je prostega časa? Kako pa je z matematiko? (nimam prav preveč rad matematike, ampak sem zdaj v srednji šoli vsakič šel pisat test s 5 ur učenja dan pred testom, med poukom itak nisem poslušal ali pa me ni bilo... Pa vseeno bom imel letos v 4. letniku 4 zaključeno matematiko)

janig ::

nikec1999 je izjavil:

Kako pa je z matematiko? (nimam prav preveč rad matematike, ampak sem zdaj v srednji šoli vsakič šel pisat test s 5 ur učenja dan pred testom, med poukom itak nisem poslušal ali pa me ni bilo... Pa vseeno bom imel letos v 4. letniku 4 zaključeno matematiko)

Glede na napisano bi ti verjetno matematicni predmeti na FRI (UNI smer) delali probleme.

BivšiUser2 ::

Z gim. matematiko si kul, s tehniško pa ti je še 5 premalo.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

A110 ::

BivšiUser2 je izjavil:

Z gim. matematiko si kul, s tehniško pa ti je še 5 premalo.

ne govori bedarij. tudi z tehnisko matematiko gre lahko cisto vredu. sem imel sosolca na fmf matematiki ki je prisel iz 4 letne tehniske sole in mu je slo cisto vredu

nikec1999 ::

Pozabil sem omeniti, da sprašujem za VSŠ in ne UNI smer..

BivšiUser2 ::

Potem pa ni panike.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Georgios ::

BivšiUser2 je izjavil:

Z gim. matematiko si kul, s tehniško pa ti je še 5 premalo.


Sadiš bučke?...

BivšiUser2 ::

Nope. Kar nekaj nas ima 4 letno tehniško pa nam ne gre najbolje. Tu pa tam kdo celo naredi. Sem pisal vse to v eno drugo temi, ki pa jo je mavrica zbrisala.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Georgios ::

BivšiUser2 je izjavil:

Nope. Kar nekaj nas ima 4 letno tehniško pa nam ne gre najbolje. Tu pa tam kdo celo naredi. Sem pisal vse to v eno drugo temi, ki pa jo je mavrica zbrisala.


Čudno, matematika naj bi bila enaka... Bom pa dodal, če si v srednji šoli med uro matematike spal... je verjetnost, da nimas dobrih temeljev :O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Georgios ()

BivšiUser2 ::

Nisem smel spat, smo imeli kar glasno profesorco. Frekvence je vadila v pevskem zboru. IMO je bolj problem, da se popušča 90% ljudem na tehniških. Večino snovi se samo preleti, testi identični lanskim, kljub temu lahko z dobljenimi žeblji marsikatero stvar skonstruiraš.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

sarma832 ::

nikec1999 je izjavil:

Hvala za odgovor. Kako pa je kaj s predznanjem na Rit(FERI)? Koliko je prostega časa? Kako pa je z matematiko? (nimam prav preveč rad matematike, ampak sem zdaj v srednji šoli vsakič šel pisat test s 5 ur učenja dan pred testom, med poukom itak nisem poslušal ali pa me ni bilo... Pa vseeno bom imel letos v 4. letniku 4 zaključeno matematiko)


He he he... Vso srečo poba, potreboval jo boš :)):)):))

Guzzy ::

Moja opažanja so da je FRI rahlo širši in bolj teoretičen kot FERI, ki je bolj praktično usmerjen kot FRI.

Če nimaš matematičnih temeljev dobro postavljenih boš porabu kar malo več kot 5 ur učenja pred izpiti ja :D Čeprav je VSŠ dosti lažje kot UNI, vseen ni cici mici.

Cervantes ::

Nasvet:
Poišči tisti faks, kjer na fasadi piše:
I=U*R;
Ta bo pravi!
Namig:
Začni na Tržaški.

A110 ::

trzaska iz smeri dolgega mosta potem pa desno na jadransko. tam pa je potem vseeno ce gres levo ali desno na uni program. sicer je desno lepse ampak tudi levo ni slabo :D

Yacked2 ::

A110 je izjavil:

trzaska iz smeri dolgega mosta potem pa desno na jadransko. tam pa je potem vseeno ce gres levo ali desno na uni program. sicer je desno lepse ampak tudi levo ni slabo :D


Pa ne kratke majce pozabt :D
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Mato989 ::

nikec1999 je izjavil:

Pozabil sem omeniti, da sprašujem za VSŠ in ne UNI smer..


VSŠ je višješolski... verjetno misliš VS kot VISOKOŠOLSKI kajne?

No jaz ti povem kot faliranec FERIja... Matematika je najtežji del... jaz je nisem opravil... pa čeprav sem znal programirat...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

cegu ::

Da pa še jaz mogoče malo vzpodbudim.

Gimnazijec z matematiko 2-3. Na FE-ju (si upam trdit da smo imeli isto visoko matematiko kot na FRI) sem mel zaključene ocene MA1-9 MA2-10 MA3-10 MA4-6.

Pač MA4 je mela drugega profesorja, mal moraš met sreče na koga naletiš. Ja pres da je bilo precej neprespanih noči in trganja las. Ni kle koliko si pameten, bolj koliko si vztrajen pa da se znaš obvarovati prokrastinacije.

Sem pa res delal za 10EUR med študijem, tudi za 12. (V nemčiji na Erasmusu pakiral škatle, ha ha). Ne pridem blizu tukaj s strokovnostjo, me mika da bi šel kar nazaj v brezstresno bolj-plačano življene...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

Nublet ::

Guzzy je izjavil:


Če nimaš matematičnih temeljev dobro postavljenih boš porabu kar malo več kot 5 ur učenja pred izpiti ja :D Čeprav je VSŠ dosti lažje kot UNI, vseen ni cici mici.

Mogoče je zadnje čase tako, ampak ko sem jaz obiskoval VSŠ FRI smo imeli predavanja in vaje kar skupaj z UNI, kar pomeni, da kar se tiče matematičnih predmetov ni ravno velike razlike med programi.

Guzzy ::

Nublet je izjavil:

Guzzy je izjavil:


Če nimaš matematičnih temeljev dobro postavljenih boš porabu kar malo več kot 5 ur učenja pred izpiti ja :D Čeprav je VSŠ dosti lažje kot UNI, vseen ni cici mici.

Mogoče je zadnje čase tako, ampak ko sem jaz obiskoval VSŠ FRI smo imeli predavanja in vaje kar skupaj z UNI, kar pomeni, da kar se tiče matematičnih predmetov ni ravno velike razlike med programi.


Kar se tiče matematičnih predmetov je precejnšja razlika v težavnosti. Predavanja niso (več) skupaj. Tudi ne morejo bit, saj je preveč študentov za predavalnico

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Guzzy ()

Mato989 ::

Ne vem kje vam ideja okrajševat VISOKO ŠOLO z VSŠ... ko pa je pravilna kratica VS! Tudi nazivi imajo v oklepaju VS! VSŠ je oznaka VIŠJE ŠOLSKO STROKOVNO!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

VŠ in VSŠ je eno in isto sranje ;). Neuporabno...

Pač proizvedejo malo manj butaste črnce kot srednja šola...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

smacker ::

Bo čas, da obnoviš znanje o našem izobraževalnem sistemu ;) Med UNI in VS (FERI/FRI) ni prehude razlike, oboje je zaposljivo. UNI pride prav, če nadaljuješ na MAG. Razni VSŠ študiji (Doba, Academia,..) pa so bolj ali manj uporabni samo, da dobiš višji plačilni razred na sicer že zagotovljenem delovnem mestu v javni upravi.

Nublet ::

Invictus je izjavil:

VŠ in VSŠ je eno in isto sranje ;). Neuporabno...

Pač proizvedejo malo manj butaste črnce kot srednja šola...

Nobena diploma ti ne bo prihranila švica na delovnem mestu, kjer se ta pravo učenje komaj začne.

Je pa na FRIju (ne glede na stopnjo) podanega dovolj znanja, da se lahko naprej sam učiš ob projektih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nublet ()

Invictus ::

smacker je izjavil:

Bo čas, da obnoviš znanje o našem izobraževalnem sistemu ;) Med UNI in VS (FERI/FRI) ni prehude razlike, oboje je zaposljivo. UNI pride prav, če nadaljuješ na MAG. Razni VSŠ študiji (Doba, Academia,..) pa so bolj ali manj uporabni samo, da dobiš višji plačilni razred na sicer že zagotovljenem delovnem mestu v javni upravi.

Kaj sem pa napisal... ;).

Pač papir, folk je pa še vedno butast...

Da dokončaš UNI (oz. danes MAG), je pa že potrebno pametno zastaviti svoj študij, ne sam par vaj in izpitov naredit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

UNI ni prednost na MAG. Po mojih izkušnjah smo bili VSI z VS boljši od tistih z UNI. Mag je bolj praktično orientiran in so bili oni z UNI izgubljeni.
Jaz sem imel par razvojnih predmetov edini 10. Arhitekture in še TDD predmet je predavatelj navadno predčasno zaključil, če nisem bil prisoten, saj ni imel sogovornika. Predavanja so namreč bolj bila debata.

Vazelin ::

Kolega iz študentskih dni ki je obiskoval vsš in po dolgem premoru se vpisal na magisterij fri je povedal da unijaši ki pridejo na mag niso nobeni nadludje:D


Invictus: saj ti si črnec za une z doktoratom :)

Saj pogledaš samo bog pomagaj diplome da vidiš da je povprečen unijaš prav tako en jebiveter:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Invictus ::

Vazelin je izjavil:


Saj pogledaš samo bog pomagaj diplome da vidiš da je povprečen unijaš prav tako en jebiveter:)

Ja, ko greš v knjižnico in pogledaš diplome, se zgroziš...

Če nisi za diplomsko dobil 10, potem ti je to dober znak, da je bila diploma brez zveze :D.

Tisti z VSŠ pa ponavadi še pismeni niso ;). Njihovih zaključnih del ne priporočam v branje >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Pri diplomah je problem, da praktično povzemaš tuje delo in to je to.

Jaz sem v dipl. hotel vključit kako znanje, ki je bilo pridobljeno skozi osebne izkušnje, ampak ko je bilo treba navest vir je vse letelo ven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Invictus ::

Vazelin je izjavil:


Invictus: saj ti si črnec za une z doktoratom :)


Niti ne, ker jih je malo v industriji.

Itak je pa to poklicna odločitev, da sem dobro plačan črnec ;). Nočem biti noben project manager in se ukvarjati s folkom...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vazelin ::

Maš tudi folk na VSŠ z izvrstnimi diplomami. Jih je povprečno pa še več jebivetrov to pa.

Mi je pa noro to, da se nekaj trudiš več let in potem narediš diplomo po liniji najmanjšega odpora, da te je sram to oddati kaj šele kasneje.:D Diploma je kar ogledalo človeka. Če bi bil jaz HRMjevec bi si zagotovo vzel čas in pogledal diplomo kandidata ;) Saj je že iz prvih nekaj stavkov povečini jasno kam pes taco moli. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Invictus ::

kingsix je izjavil:

Pri diplomah je problem, da praktično povzemaš tuje delo in to je to.

Mogoče danes, sam sem imel konkretno nalogo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Nublet ::

Invictus je izjavil:

kingsix je izjavil:

Pri diplomah je problem, da praktično povzemaš tuje delo in to je to.

Mogoče danes, sam sem imel konkretno nalogo...

Nisi edini. Že tako je čista muka spisati 50 strani nakladanja v primerjavi s pisanjem SWja zanjo.

Vazelin ::

Invictus je izjavil:

kingsix je izjavil:

Pri diplomah je problem, da praktično povzemaš tuje delo in to je to.

Mogoče danes, sam sem imel konkretno nalogo...

Problem je že, ker folk ne zna citirat. in to po like 15 letih šolanja. :D Kaj vse slišiš od profesorjev. Navodila imajo na strani a je citiranje še vedno nor problem:D

Invictus ::

Vazelin je izjavil:


Mi je pa noro to, da se nekaj trudiš več let in potem narediš diplomo po liniji najmanjšega odpora, da te je sram to oddati kaj šele kasneje.:D Diploma je kar ogledalo človeka. Če bi bil jaz HRMjevec bi si zagotovo vzel čas in pogledal diplomo kandidata ;) Saj je že iz prvih nekaj stavkov povečini jasno kam pes taco moli. :)

Večina HRMjevcev ni napisala nič boljše diplome, tako da to ni ravno merilo ;).

Tudi šefi oddelkov so dostikrat relativni amaterji in njihove diplome zanič. Če jo seveda sploh ima. Dosti šefov pri nas le to postane zaradi inercije let služenja. Dobri spizdijo, slabi vegetirajo. In ker ni drugega, potem slabi postajajo šefi :D.

Pač obratno Petrovo načelo >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Nublet ::

Invictus je izjavil:


Tudi šefi oddelkov so dostikrat relativni amaterji in njihove diplome zanič. Če jo seveda sploh ima. Dosti šefov pri nas le to postane zaradi inercije let služenja. Dobri spizdijo, slabi vegetirajo. In ker ni drugega, potem slabi postajajo šefi :D.

Pač obratno Petrovo načelo >:D.

Dejansko je to Dilbertov princip.

Invictus ::

Vazelin je izjavil:


Problem je že, ker folk ne zna citirat. in to po like 15 letih šolanja. :D Kaj vse slišiš od profesorjev. Navodila imajo na strani a je citiranje še vedno nor problem:D

Če bi faks naredil dvotedenski tečaj citiranja in se tega potem striktno držal pri vseh seminarskih, pri diplomi potem ne bi bilo problemov...

Ampak, ker tega ni, razumevanje navodil je subjektivno, tudi s strani profesorjev, je stanje kot pač je...

Tako ali tako je glavni problem pisanje tistega butastega povzetka na začetku... Ki naj bi obsegal 3/4 dela. Pisanje obnove na faksu, to je pač butasto. Samo, če tega ne bi bilo, večina diplomantov ne bi imela kaj napisati v papir...

Pa da ne govorimo o minimumu 40 straneh za diplomo... Isti idiotizem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

kingsix je izjavil:

UNI ni prednost na MAG. Po mojih izkušnjah smo bili VSI z VS boljši od tistih z UNI. Mag je bolj praktično orientiran in so bili oni z UNI izgubljeni.
Jaz sem imel par razvojnih predmetov edini 10. Arhitekture in še TDD predmet je predavatelj navadno predčasno zaključil, če nisem bil prisoten, saj ni imel sogovornika. Predavanja so namreč bolj bila debata.

Jaz na intervjujih opazam, da je se zmeraj obratno (da je med tistimi, ki nekaj znajo, vec UNIjasev).

sandmat ::

kingsix je izjavil:

UNI ni prednost na MAG. Po mojih izkušnjah smo bili VSI z VS boljši od tistih z UNI. Mag je bolj praktično orientiran in so bili oni z UNI izgubljeni.
Jaz sem imel par razvojnih predmetov edini 10. Arhitekture in še TDD predmet je predavatelj navadno predčasno zaključil, če nisem bil prisoten, saj ni imel sogovornika. Predavanja so namreč bolj bila debata.


I call bullshit. Ali lahko to podkrepiš s kakšnimi dejstvi?

kingsix ::

@Smurf.. Odvisno kakšne imaš intervjuje. Če zahtevaš od kandidatov teoretično znanje potem ja, možno.

Mi kandidatom predstavimo naše pretekle probleme iz prakse.. in nekih razlik med UNi, VS, MAG ni. Tistim, ki te probleme rešijo je skupno nekaj drugega: pretekle praktične izkušnje in ne papir.

@sandmat, you can call bullshit however you want. Še vedno imam za svojo trditev enaka "dejstva" kot tisti, ki trdijo nasprotno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Vazelin ::

Bom jaz ob priložnosti profesorja na FRI, ki uči na MAG vprašal kako se kaj primerja bivše UNI in VSŠ ki so na MAG v enem klasu skupaj>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

sandmat ::

kingsix je izjavil:


@sandmat, you can call bullshit however you want. Še vedno imam za svojo trditev enaka "dejstva" kot tisti, ki trdijo nasprotno.


Glede na to, da učim, I call bullshit ;)

Invictus ::

kingsix je izjavil:


Mi kandidatom predstavimo naše pretekle probleme iz prakse.. in nekih razlik med UNi, VS, MAG ni. Tistim, ki te probleme rešijo je skupno nekaj drugega: pretekle praktične izkušnje in ne papir.

Odvisno od kompleksnosti dela... Če rabiš obrtnika, ki na hitro spaca neko rešitev, je skoraj vseeno kak faks ima.

Če hočeš nekoga, ki je samostojen, in ne bluzi preveč, je pa že vprašanje.

Drugače pa na zahodu velja sledeče...

5 let izkušenj nadomesti eno stopnjo študija. Velja tudi za plače in za iskalce služb...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Spet, odvisno kaj učiš. Jaz svoje sklepam iz svojih let na Mag (feri), kjer od UNI veseljakov ni bilo bog-ve-kaj. Ene par sem še imel na razgovoru za službo, medtem ko smo bili sošolci and they didnt make the cut.

Vazelin ::

Fak kako ta tema počasi spominja na merjenje dolžine in debeline tičev;)

Invictus: jaz vem da bi na tvojem mestu delal doktorat. Nek oseben cilj bi bil. Če maš pogodbo za 500 na dan bi bil to naslednji cilj evo. Da ima znanstven naziv. To ziher potem nanese še kakšnega stotaka na dan kajne? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

kingsix ::

Morda pa mu ni mar za kvazi nazive?

Invictus ::

kingsix je izjavil:

Spet, odvisno kaj učiš. Jaz svoje sklepam iz svojih let na Mag (feri), kjer od UNI veseljakov ni bilo bog-ve-kaj. Ene par sem še imel na razgovoru za službo, medtem ko smo bili sošolci and they didnt make the cut.

Ne žali FRIjevcev s primerjavo z FERI >:D.

Vazelin je izjavil:


Invictus: jaz vem da bi na tvojem mestu delal doktorat. Nek oseben cilj bi bil. Če maš pogodbo za 500 na dan bi bil to naslednji cilj evo. Da ima znanstven naziv. To ziher potem nanese še kakšnega stotaka na dan kajne? :D

Če bi šel delat doktorat, je v Sloveniji čisto preveč birokracije, ki mi gre na k***c zaradi zaščite rednih profesorjev. Le ti ne marajo konkurence ;).

Kolegu so po končanem magisteriju na EF rekli, da ga prej kot v 6 letih ne bodo spustili do doktorata. In je poslal vse v 3 PM...

In ne bi dobil nič več...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Vazelin ::

A je koga od vas "ne-črncev" že kontaktiral hrm od Googla ali kakšnega podobnega elitnega podjetja, da greste delat za njih?

kingsix ::

Ne... Mel pa končane razgovore in ponudbe od: Santander, IBM, združeni narodi (oddelek za xy kriminaliteto), Visma, Novomatic, Betradar...
Vse tujina, zato je tudi odpadlo.
Finančno bi sicer bilo najbolje pri ZN, ker ni davka na plače.. Pa imajo res ogromno ugodnosti. Morda kdaj drugič.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215331 (10273) mr_chai
»

FRI: RI VŠ in RI UN

Oddelek: Šola
304246 (3013) TheBlueOne
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420130 (16540) SimplyMiha
»

5. predmet za FRI

Oddelek: Šola
122795 (2443) Meizu
»

Izbira med FRI, FE in FS

Oddelek: Šola
127049 (5864) lemonaid

Več podobnih tem