» »

Vrača se Nokia 8110, telefon iz Matrice

Vrača se Nokia 8110, telefon iz Matrice

Slo-Tech - Po Nokii 3310, ki jo je HMD Global reinkarniral lani, se vrača še en legendarni telefon iz prejšnjega tisočletja. Na Mobile World Congressu so predstavili Nokio 8110, ki jo bržčas najbolje poznamo kot banana-telefon iz Matrice. Telefon se bo maja letos vrnil s ceno 80 evrov, na voljo pa bo črni in rumeni barvi. Davnega leta 1999, ko je bil to najbolj vroč telefon, je stal desetkrat več.

Nokia 8110 ne bo poganjala Androida in modernih aplikacij, temveč bo na njej tekel KaiOS (fork nekdanjega FirefoxOS). HMD sicer obljublja trgovino z aplikacijami za ta telefon, a bo zagotovo bistveno revneje založena kakor Google Play ali App Store. Bo pa mogoče dobiti Google Maps, Google Assistant, Facebook in seveda kačo. Nokia 8110 bo v Evropi podpirala LTE, imela bo dve ležišči SIM, procesor Qualcomm 205 Mobile Platform (dve jedri 1,1 GHz Cortex A5), 512 MB pomnilnika in 4 MB prostora. Zaslon velikosti 2,4 palca bo imel ločljivost 240×320, telefon pa bo podpiral še LTE, 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS, microUSB 2.0. Vse skupaj bo baterija s kapaciteto 1500 mAh napajala kakšnih 9 ur aktivne uporabe ali 25 dni pripravljenosti.

HMD, ki ga sestavljajo večidel nekdanji zaposleni v Nokii in Microsoftu, je lani prodal 70 milijonov telefon, s čimer je imel 1-odstotni tržni delež.

47 komentarjev

opeter ::

Hudo. :) Ko mi bo zdajšnja 112-ka crknila, si bom omislil točno tole.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

oiwedfhjweif ::

8800 še!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: jan_g ()

njyngs ::

Naj vrnejo še seksi 6600 in ga kupim 8-)

forplan ::

Od starih telefonov bi edino nabavil sony ericsson t68i. Kaj je ta telofon hud :) Nabavil bi si dodatno sim da bi ga imel za klice :)

 t68i

t68i

da se strinjam

MrStein ::

Zaslon velikosti 2,4 palca bo imel ločljivost 160×120

???
To je ja C64 imel več.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ganon ::

Cenen telefonček za nostalgike. Če bi obstajala prestižnejša izvedba, bi me zanimalo.

lencc ::

Ganon je izjavil:

Cenen telefonček za nostalgike. Če bi obstajala prestižnejša izvedba, bi me zanimalo.
Ravno pred kratkim sem zasledil še en Nokiin telefon – Nokio 2. Sicer gre za klasičen nižjecenovni 5" pametni telefon z malo pomnilnika (1GB RAM, 8 GB ROM), ampak drugače z zelo dobro vzdržljivostjo baterije in dobro povezljivostjo, vključno z Dual-SIM in LTE B20. Bojda za okrog 120 €, kar niti ni tako slabo – tudi v primerjavi s tretjerazrednimi kitajskimi telefoni.

mrTwelveTrees ::

Ne verjamem, da bo tako kvalitetno narejena kot stari model.

link_up ::

Te sploh ne vejo kaj so pomembne relikvije...kje so n7650, 6680 in na koncu jasno, titan n95
In and Out

Afo ::

Zanimivo da ta Nokia ne bo imela Androida, ampak nek XYZ OS.
Isto podjetje, ki je enkrat že propadlo zaradi tega ker je raje razvijalo svoj OS, kot da bi preklopilo na Android. Ne moreš verjet... Kaj pa stranke vedo kaj hočejo.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

drekodovce ::

ko mi crkne original 3310 kupim to.. aja.. :))

_koki_ ::

forplan je izjavil:

Od starih telefonov bi edino nabavil sony ericsson t68i. Kaj je ta telofon hud :) Nabavil bi si dodatno sim da bi ga imel za klice :)

 t68i

t68i


Jaz še vedno imam doma t68i vključno s fotoaparatom, prvega sony ericssona po združitvi...

ZigaZiga ::

Meni še vedno deluje Nokia 2600. Uporabljen le še za budilko in igranje igric, občasno pa kot rezervni telefon.
Ni čista klasika, vendar zagotovo še iz obdobja, ko so bili telefoni narejeni za več kot 2 leti.

blackbfm ::

ko so bili telefoni narejeni za več kot 2 leti


Pomoje niso bli narejeni za vec, ampak dejansko se ni melo kej za pokvarit. Mal bolj napreden mikrokontroler v debeli plastiki po moznosti v etuiju.. Valda bo drzalo 10 let minimum:))

Danes mas cel pc stlacen v ohisje na desetinko milimetra

Ales ::

Afo je izjavil:

Isto podjetje, ki je enkrat že propadlo zaradi tega ker je raje razvijalo svoj OS, kot da bi preklopilo na Android. Ne moreš verjet... Kaj pa stranke vedo kaj hočejo.

Od kod si pa to neumnost pobral? Si za Elopa in Microsoft kdaj slišal?

filip007 ::

4MB prostora, bolje rečeno 4GB.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

zavajon ::

HMD, ki ga sestavljajo večidel nekdanji zaposleni v Nokii in Microsoftu, je lani prodal 70 milijonov telefon, s čimer je imel 1-odstotni tržni delež.

Torej v enem letu prodajo 7 milijard telefonov, po enega na glavo? Hudo. Jaz pa menjavam telefone na 5 let, pa sem mislil, da spadam v zgornjih 20% potrošniške družbe ...

HotBurek ::

Super, da Nokia razvija svoj odprtokodni OS. Pa tudi, da "stare" (a dobre) telefone ponovno postavljajo na trg.

Androida in te jebene spyware navleke pa prosim ne klačit v Nokia telefone.

Android za ovce, Nokia za ljudi. :)
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

hojnikb ::

brez skrbi, če pa nebo spyware-a v samem OSu, bo pa nekje v modemu skrit ::)
#brezpodpisa

MatH ::

To ni to, če nima antene;)
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

cegu ::

MatH je izjavil:

To ni to, če nima antene;)


Moja Xperia ma Anteno. Za TV! (bought in Japan).

kiFni ::

Tole pa nabavim, sploh če bo imela odpiranje pokrova na feder kot v matrici.

JackOdpirac ::

Upam da ne bo imela enakega zaslona kot vse zadnje Nokie. Katastrofalni vidni koti, pa tudi resoulcija bi bila lahko malenkost boljša.

Invictus ::

Če so vgradili sinhronizacijo z Gmailom ali/in Office365, zna biti celo uporabna.

Nimam namreč namena spet inštalirati en app, da si prenesem kontakte in da sinhroniziram koledarje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zmaugy ::

Odlično! Ni Apple/Android spyware, ima WiFi, LTE, BT.

blackbfm ::

Ni Apple/Android spyware


Kar samo pomeni da bo apple/android vedno korak pred nokio (ne glede na to kok je to v končni fazi slabo za uporabnika)

user1618 ::

240x320?? Kaj bo gor ascii grafika za google maps? :D
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

MrStein ::

blackbfm je izjavil:

ko so bili telefoni narejeni za več kot 2 leti


Pomoje niso bli narejeni za vec, ampak dejansko se ni melo kej za pokvarit. Mal bolj napreden mikrokontroler v debeli plastiki po moznosti v etuiju.. Valda bo drzalo 10 let minimum:))

Danes mas cel pc stlacen v ohisje na desetinko milimetra

Kaj, a enim se telefoni kvarijo???
OK, sem že tudi sam kdaj na servis poslal, ampak potem je delalo še leta in leta.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

matobeli ::

Kvarijo se redko. Postanejo "zastareli" ali pa se fizično uničijo (voda, počen ekran), pa zelo pogosto.

Včasih je bilo plastike okoli ekrana in občutljivih zadev na tone. Danes pa enkrat pade in je ekran kaput.

Rok Woot ::

Ja super, navaden mobilnik z LTE tehnologijo. To čakam že dolgo, Verzion ga sicer ima, ampak je zaklenjen.

Dami ::

lencc je izjavil:

Ravno pred kratkim sem zasledil še en Nokiin telefon – Nokio 2. Sicer gre za klasičen nižjecenovni 5" pametni telefon z malo pomnilnika (1GB RAM, 8 GB ROM), ampak drugače z zelo dobro vzdržljivostjo baterije in dobro povezljivostjo, vključno z Dual-SIM in LTE B20. Bojda za okrog 120 €, kar niti ni tako slabo – tudi v primerjavi s tretjerazrednimi kitajskimi telefoni.

Mam xiaomi redmi4x 5" 3gb/32gb, dual sim, B20 lte in 4100mah (mi drži 2 tedna) za isti dnar, tak da ne ga srat s takimi primerjavami.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Heavy ::

user1618 je izjavil:

240x320?? Kaj bo gor ascii grafika za google maps? :D



Mulc tiho! :D

#TeamFelix

MonoPattern ::

Pomoje bi morali za telefone naresti nekakšen LD 50 test. Torej višina, temperatura, čas pod vodo, tresljaji... pri katerih crkne 50% telefonov tega modela. Na ta način bi pomoje lahko bolj realno primerjali trpežnost, ker ti material in neki standardi ne povejo nič, če pa nek telefon preživi dvakrat višji padec je pa to dober pokazatelj trpežnosti.

OK.d ::

Heavy je izjavil:

user1618 je izjavil:

240x320?? Kaj bo gor ascii grafika za google maps? :D



Mulc tiho! :D


Na elmu je prav lepo delovalo na tej resoluciji
LPOK.d

MatH ::

Verjetno ne bo imel GPSa tako kot noben "feature phone" dan danes :(
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

matobeli ::

Nej bi imela
https://www.gsmarena.com/nokia_8110_4g-...

Naj bi tudi imela google apps. V kakšnem obsegu bomo pa videli.

Furbo ::

U tole bom pa takoj nabavil enega za fotra :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Matwic ::

2,4" zaslon, navigacija ne bo zelo uporabna na žalost (3,7cm x 4,9 cm).

Za lažjo predstavo, to je nekaj takega (velikost bo prava samo na 24" monitorjih, pri 1920px resoluciji, in 100% povečave): Slika

GPS pa vseeno vedno prav pride (recimo koordinate v sili).

GrX ::

Matwic je izjavil:

2,4" zaslon, navigacija ne bo zelo uporabna na žalost (3,7cm x 4,9 cm).

Za lažjo predstavo, to je nekaj takega (velikost bo prava samo na 24" monitorjih, pri 1920px resoluciji, in 100% povečave): Slika

GPS pa vseeno vedno prav pride (recimo koordinate v sili).


Za silo bo.. Kaj bi pa še rad na telefonu vrednem nekaj 10€?

Invictus ::

Marsikatera ženska vodotesnost in dobre vibracije ;). pa najbrž tudi kak tip :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Matwic ::

GrX je izjavil:

Matwic je izjavil:

2,4" zaslon, navigacija ne bo zelo uporabna na žalost (3,7cm x 4,9 cm).

Za lažjo predstavo, to je nekaj takega (velikost bo prava samo na 24" monitorjih, pri 1920px resoluciji, in 100% povečave): Slika

GPS pa vseeno vedno prav pride (recimo koordinate v sili).


Za silo bo.. Kaj bi pa še rad na telefonu vrednem nekaj 10€?

V bistvu nič (mogoče še ceno 60 €, namesto 80 €... dejansko upam, da bo samo 80 €), odličen telefon za klicanje in kako sporočilo. Odličen telefon za starejše ljudi, da imajo nekaj za v roke prijet in da lahko normalno tipkajo, ker kaj takega je že smešno majhno: https://www.gsmarena.com/nokia_103-4690...

ginekk ::

Afo je izjavil:

Zanimivo da ta Nokia ne bo imela Androida, ampak nek XYZ OS.
Isto podjetje, ki je enkrat že propadlo zaradi tega ker je raje razvijalo svoj OS, kot da bi preklopilo na Android. Ne moreš verjet... Kaj pa stranke vedo kaj hočejo.


Meni je bil Symbian zakon, brez tega ne kupim Nokije.

Rok Woot ::

GrX je izjavil:

Matwic je izjavil:

2,4" zaslon, navigacija ne bo zelo uporabna na žalost (3,7cm x 4,9 cm).

Za lažjo predstavo, to je nekaj takega (velikost bo prava samo na 24" monitorjih, pri 1920px resoluciji, in 100% povečave): Slika

GPS pa vseeno vedno prav pride (recimo koordinate v sili).


Za silo bo.. Kaj bi pa še rad na telefonu vrednem nekaj 10€?


Mehanske gumbe, karbon v ohišju, pa open source sistem, ki je narejen "from scratch". Pa črnobel ekran z višjo resolucijo.

Matwic ::

Ekran z višjo resolucijo? 167 PPI ni dovolj za osnovni telefon? Oz. ti po eni strani dajem čisto prav, ker za to ceno so zagrešili preveč stvari (glej spodaj), da bi jo opravičili.

Dejansko zdaj, ko sem si še malo več prebral o tem telefonu so največje napake, cena in to, da odpiranje "sliderja" ni na vzmet.

Cena 80 € (plus verjetno DDV, toraj 96 €), je preprosto predrago, ko pa lahko za cca 110 € (ddv in poštnina vključena) dobiš Nokio 2 ali pa Microsoft 550 (MS 550 za enostavnost uporabe, Nokia 2 oz. zdaj tudi Nokia 1 za vso moderno funkcionalnost za budget ceno).

In potem pa, da ne vgradijo pokrovčka na vzmet je pa čista katastrofa. Nokia 8110 je dobila ikonični status zaradi filma Matrix, kjer so za potrebe filma vgradili odpiranje na vzmet ("real life" Nokia 8110 tega sicer ni imela, to je prinesel njen naslednik Nokia 7110, ki je bil tudi izjemno popularen telefon in obvezen nakup za vsakega poslovneža). Tudi to, da mikrofon ni na dnu pokrovčka je popolna bedarija (že res, da so mikrofoni napredovali, ampak v vsakem primeru je izkušnja boljša, če bi bil na dnu).

nejcek74 ::

nima smisla primerjat 8110 s telefoni brez tipk. Preprosto cisto druga ciljna publika.

Ales ::

Prave 8110 in 7110 so bili vrhunski telefoni svojega časa, dragi in tehnološko napredni. Te nove inkarnacije so nekaj čisto drugega, drug segment trga pokrivajo in čisto normalno, da nimajo marsičesa, kar bi si zahtevnejši uporabnik želel. Saj ne rečem, meni je tudi malo škoda. Čeprav tako ali tako skoraj da ni verjetnosti, da bi kupil kaj takega.

Hm. Ali obstaja trg za malo dražji dumb phone? Oz. ne čisto dumb phone, OS na Nokii 8110 2018 zmore marsikaj... Mogoče se kako podobno vprašanje mota po glavi tudi Nokii, ko vidi odzive ljudi ob tem telefonu.

Če lahko tole naredijo za 80 EUR, kakšen reisssue lahko naredijo za 149 EUR npr? Nokio 8800 z nekaj več bombončki?

Rok Woot ::

Jaz bi tak telefon takoj kupil. Že tako sem iskal dumb phone z LTE, pa obstaja samo eden.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Motorola uradno oznanila vrnitev telefona Razr - s prepogljivim zaslonom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5614345 (11720) OK.d
»

Nakup mobitela za starejšo osebo

Oddelek: Pomoč in nasveti
71232 (824) Riff
»

https://fuckoffgoogle.de/

Oddelek: Problemi človeštva
465821 (4098) gruntfürmich
»

Amazon želi postati tudi mobilni operater

Oddelek: Novice / Rezultati
114908 (3590) vostok_1
»

Vrača se Nokia 8110, telefon iz Matrice

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
4711006 (7359) Rok Woot

Več podobnih tem