» »

Razdelitev UTP kabla

Razdelitev UTP kabla

1
2
3

T743 ::

Hja povsem realna možnost je da bodo UTP kabli za 5 do 10 let povsem obsolete glede na napredek wifi-ja...tako da tudi preitravanje in redundanca nima posebnega smisla, ker kot vidite ga na koncu nimate ravno tam kjer ga najbolj potrebujete.:) Polegtega pa je seveda switch namenjen ravno razdelitvi enega na več kablov in ni potrebe po odkrivanju tople vode.En kabel na sobo vrh glave nanj AP in switch pa je soba pokrita...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T743 ()

Ales ::

Ena ali dve škatli na sobo, priklopljeni na elektriko ter potem od tam kabli čez parket, tepih, mačko in okoli fikusa? Je pa le bolje te stvari dati v zid in od začetka kar se da dobro načrtovati napeljave. Saj vedno kaka vtičnica potem ni na pravem mestu, ampak vseeno...

Če podometne cevi in kabli čez 10 let ne bodo več potrebni ali pa jih bo preveč, je to najmanjši problem.

Bellzmet ::

No sam sem mnenja, da je vedno večja težava (kakor LAN), kam zadevo priključit na elektriko. Kot je zgoraj napisano je že ogromno zadev preko WiFi, se pravi je priklop na elektriko večji problem.

Kakor sem prebiral, je zadeva 1xUTP kabel + switch čisto OK in potem res ne vidim poante, da do sobe vlečem 3x kable. Še posebej, če so priključki čisto en zraven drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

XS!D3 ::

Bellzmet je izjavil:


Kakor sem prebiral, je zadeva 1xUTP kabel + switch čisto OK in potem res ne vidim poante, da do sobe vlečem 3x kable. Še posebej, če so en zraven drugega.

Če ne drugega imaš potem namesto X nonblocking portov na enem stikalu, ozko grlo v obliki linka do posamezne sobe. Zna bit zanimivo (sploh za kak IPTV preko multicasta), ko daš nekaj kopirat čez mrežo in zabiješ uplink do centralnega switcha (kar pri giga uplinku in giga portih do naprav ni nek problem), .... Nekako dvomim, da se boš še s QoSom zafrkaval ali fural 10GbE uplinke. Pa v kočni fazi moraš upravljat N stikal po različnih sobah. Ceneje pa tudi dvomim da bo. Jaz na novo sigurno ne bi delal na ta način, če pa nimaš druge, pač greš v to opcijo. Pri sebi sem uspel do lokacije TVja namesto originalnega 1 priključka spravit 3, pa še to je malo malo. Na novo bi sigurno povlekel vsaj 4 ali 6 priključkov do tega mesta in čao.

imagodei ::

T743 je izjavil:

Hja povsem realna možnost je da bodo UTP kabli za 5 do 10 let povsem obsolete glede na napredek wifi-ja...tako da tudi preitravanje in redundanca nima posebnega smisla, ker kot vidite ga na koncu nimate ravno tam kjer ga najbolj potrebujete.:) Polegtega pa je seveda switch namenjen ravno razdelitvi enega na več kablov in ni potrebe po odkrivanju tople vode.En kabel na sobo vrh glave nanj AP in switch pa je soba pokrita...

Kable daš seveda v rore in se jih da relativno enostavno zamenjat - bistveno lažje, kot da štemaš, delaš preboje, gipsaš, kitaš, beliš...

Vedno bo kak kabel zmanjkal, ampak ideja je ravno v tem, da je čim več kablov skritih, ne pa da se ti vijejo po tleh ali pa da jih zabijaš z objemkami za kable po notranjih robovih sobe.
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

Kabli ne bodo nikoli obsolete, ker za razliko od wifi omogočajo fizični multiplex.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

XS!D3 ::

Poldi112 je izjavil:

Kabli ne bodo nikoli obsolete, ker za razliko od wifi omogočajo fizični multiplex.

Točno to. Kablov potegneš kolikor je treba, luft je pa eden in še tega si delaš z vsemi....

imagodei ::

Bellzmet je izjavil:

No sam sem mnenja, da je vedno večja težava (kakor LAN), kam zadevo priključit na elektriko. Kot je zgoraj napisano je že ogromno zadev preko WiFi, se pravi je priklop na elektriko večji problem.

Hjah, odvisno od namena. Za kakšne laptope, pa tudi senzorje in ostale male brezžične naprave, bo WiFi verjetno zadostoval še vrsto let. Za razne NAS-e, streaming ipd, si pa želiš imeti hitro povezavo. Kabel je daleč najcenejši in najzanesljivejši. Pri Access pointih je hitro problem stena, pa armirana plata, pa druge naprave, ki delujejo v mikrovalovnem razponu... Pa imaš hitrost hitro nižjo od 100 Mbps, kolikor ti omogoča danes čisto vsak UTP kabel in čisto vsak switch.

Seveda se da stanovanje/hišo optimalno pokrit z WiFi napravami, ampak, kot rečeno - neprimerno dražje, kot UTP kabel + vtičnica.
- Hoc est qui sumus -

Aar2rk ::

Bellzmet

V poplavi nasvetov in debate ne pozabi/spreglej, kar ti je že starfort napisal: lahko imaš ali switchov ali kablov kolkor hočeš, ampak TV imej vedno na ločenem kablu direkt iz modema.

starfotr ::

T743 je izjavil:

Hja povsem realna možnost je da bodo UTP kabli za 5 do 10 let povsem obsolete glede na napredek wifi-ja...tako da tudi preitravanje in redundanca nima posebnega smisla, ker kot vidite ga na koncu nimate ravno tam kjer ga najbolj potrebujete.:) Polegtega pa je seveda switch namenjen ravno razdelitvi enega na več kablov in ni potrebe po odkrivanju tople vode.En kabel na sobo vrh glave nanj AP in switch pa je soba pokrita...


Tole ni realna možnost. Saj so tudi v preteklosti misliki, da je telefonska parica samo za telefon. Pptem so se spomnili, da bi bilo fino uporabit to za DSL.

Ethernet so mislili, da bo do 100 M baker, ostalo naprej pa optika. Danes imaš preko bakra lahko doma 10 G mrežo.

Radijski valovi so pa čisto nekaj drugega. Zanesljivosti ni, take kot na kablu, hitrost je nižja, zakasnitev večja, 1000x bolj energijsko potratno je prenašanje preko zraka, kot preko kabla. Govorim o zelo majhnih številkah, vendar tako je razmerje.

Naprave so dražje za nakup.

In v primeru teh switchev. Vsak svitch te bo stal 10-20 eur, ta switch bo 24/7 na štromu (potrebuješ dodatno vtičnico za switch) poleg ostalih naprav, ki tudi rabijo elekktriko, switch ti odpove, ti ga skuri, kabel je večen. Vedno je bolje delat pasivne zadeve, kot aktivne.

Če je kabel zastarel, se ga lahko uporabi za vlečno sondo (foršpan) in se napelje v cev optiko. Za debelino enega UTP kabla lahko komot spraviš 8-12 vlaken skozi cev. Kar je omogoča velikoooo pasovno širino. Važno je, da je cev. To je tu najbolj pomembno.

Daniel ::

ToniT je izjavil:

imagodei je izjavil:

@starfotr,

točno tako. Jaz sem pred 5 leti vlekel napeljavo po bajti. Vse je bilo v naprej predvideno, kje bo internet kotiček, kje bo TV, kje bo ... ni da ni. Seveda sem vse delal na rezervo, sem ravno s tem v mislih, ker - kaj pa veš, kaj mi pride na misel čez 5 let. UTP kabel sem si pripeljal do postelje, hudiča še do otroških postelj sem ga napeljal.

No, še je bilo premalo - točno tam, kjer imam danes postavljen računalnik, ni UTP priključka. Če bi delal danes, bi še ene 10% več elektrike in še ene 20% več UTP inštalacije napeljal.


Enako je bilo pri meni.
Nikoli ne moreš predvideti vseh vtičnic. Pred 10 leti sem do vsake vtičnice peljal 2 UTP kabla, danes bi jih 4.


Tudi pri meni, imam 3 UTPje (2 x Cat6 in 1 x Cat5) + COAX na sobo (še v kopalnici :) ) In danes ugotavljam, da jih je še zmeraj premalo, manjkajo mi namreč na balkonu za WiFi okrog hiše, zato sedaj pletem pajkovo mrežo iz kablov po podstrešju.

T743 ::

Ne vem no kaj imate za ene naprave, in to v vsaki sobi več teh, da nujno rabijo utp priklop? Meni lavfa skoraj vse preko wifi-ja, že na 2,4GHz so povezave preko 100Mb/s z NAS-a streamam HD blue ray Remux-e velike preko 30Gb z DOLBY ATMOS zvokom pa so špice samo reda 40Mb/s.Na utp je obešen samo še STB pa še tega bom zamenjal za android box. Še par let nazaj je bilo to nemogoče pa je sedaj mala malica.
Razumem pri novogradnji se gre na sigurno, vendar se mi zdi da sta dva utp kabla na vtičnico oz. po 4 v vsako sobo vseeno pretiravanje, saj tudi kabli niso zastonj.

starfotr ::

Jaz imam vse na kabel, razen telefona in tablice. Razmišljam o ukinitvi wifi-ja.

Wifi je jajc. Resne zadeve ne morejo biti preko wirelessa. Nimam novogradnje, vendar je za kablovje poskrbljeno, da je vse estetsko in tako, kot mora biti.

T743 ::

"Wifi je jajc"
Mogoče pri tebi, pri meni se obnese 100%... Meni so odveč že napajalni kabli pa estetika gor ali dol.8-)
Tudi ne razumem termina "resna zadeva" (pošiljanje velikih datotek po mreži to nekako ni), govorimo o domači uporabi, kjer je igranje igric, ogled tv-ja in torrentanje že nekakšek višek porabe pasovne širine. Itak mora pa vsak sam ugotoviti, kaj je optimalno in ni univerzalne rešitve za vse.
Moj moto je manj je več pa tisto kar je čimbolj kvalitetno.

Daniel ::

No naš moto pa je kabel je kabel. Ko boš imel v omrežju kaj več kot le par naprav in da bojo vse prenašale podatke boš vedel zakaj. Razen, če boš imel kabel in dodatno dostopno točko...

T743 ::

Daniel je izjavil:

Razen, če boš imel kabel in dodatno dostopno točko...

Saj ravno to sem predlagal, en kabel kot višek umetnosti na eno sobo ali nadstropje(za povprečnega Janeza)...kar je res mus na kabel ostalo wifi, če se tehnologije ne zna izkoristiti še ne pomeni da ni v redu.
Kabel v vsako špranjo je zame kot prehod nazaj na leseno žlico...Ne rečem, da nisi ravno tako sit ampak svet gre naprej ne nazaj, je pa to samo moj pogled na vse skupaj, avtor teme bo že razbral, kaj je najboljše zanj.
Zaradi mene imate lahko še mobije in tablice na kablu, da bo bolj ziher, jaz jih bom eliminiral enega zadrugim dokler bo šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T743 ()

Daniel ::

Veš kako je to, ko ti operaterji prenašajo IPTV po UTP, ti imaš pa tam, kjer rabiš samo WIFI. Je pa res, da naknadno vlečeš samo kar rabiš, če je pa novogradnja pa kabli niso tako dragi, da bi se splačalo varčevati na njih. Itak so v steni in jih ne vidiš.

T743 ::

No se strinjam, dovolj velike cevi v steni so zmaga, potem pa se lahko optimizira kot hoče oz. potrebuje.Ali z več wifi routerji, ali pač preko kablov in ustreznega vozlišča oz.omarice s switchem in modemom.

starfotr ::

Bolje več celi manjšega premera, kot ena cev večjega.

TOP ::

T743 je izjavil:

No se strinjam, dovolj velike cevi v steni so zmaga, potem pa se lahko optimizira kot hoče oz. potrebuje.Ali z več wifi routerji, ali pač preko kablov in ustreznega vozlišča oz.omarice s switchem in modemom.

Kar se tiče wifi po bajti mora biti , ni kaj ampak vse pa nemoreš dat na wifi,ker ko malo več naprav gor obesiš rata hitro problem in rabi resetirat zadevo.

SeMiNeSanja ::

TOP je izjavil:

T743 je izjavil:

No se strinjam, dovolj velike cevi v steni so zmaga, potem pa se lahko optimizira kot hoče oz. potrebuje.Ali z več wifi routerji, ali pač preko kablov in ustreznega vozlišča oz.omarice s switchem in modemom.

Kar se tiče wifi po bajti mora biti , ni kaj ampak vse pa nemoreš dat na wifi,ker ko malo več naprav gor obesiš rata hitro problem in rabi resetirat zadevo.

Ta težava se pojavlja pri cheap shit WiFi dostopnih točkah. Tiste v višjem kakovostnem (beri: cenovnem) razredu teh težav praviloma nimajo (izjeme seveda potrjujejo pravilo).

Kljub temu si na WiFi vedno deliš pasovno širino z vsemi ostalimi napravami. Na žici pa je tisti gigabit do switcha 'samo tvoj'.

No, pa WiFi lahko postane zabaven, če imaš kakega nagajivega soseda, ki si omisli skonfigurirat proste SSID-je z enakimi imeni, kot jih imaš ti na svojem omrežju. Potem pa se še poveži kam, če se moreš.

TOP ::

SeMiNeSanja je izjavil:

TOP je izjavil:

T743 je izjavil:

No se strinjam, dovolj velike cevi v steni so zmaga, potem pa se lahko optimizira kot hoče oz. potrebuje.Ali z več wifi routerji, ali pač preko kablov in ustreznega vozlišča oz.omarice s switchem in modemom.

Kar se tiče wifi po bajti mora biti , ni kaj ampak vse pa nemoreš dat na wifi,ker ko malo več naprav gor obesiš rata hitro problem in rabi resetirat zadevo.

Ta težava se pojavlja pri cheap shit WiFi dostopnih točkah. Tiste v višjem kakovostnem (beri: cenovnem) razredu teh težav praviloma nimajo (izjeme seveda potrjujejo pravilo).

Kljub temu si na WiFi vedno deliš pasovno širino z vsemi ostalimi napravami. Na žici pa je tisti gigabit do switcha 'samo tvoj'.

No, pa WiFi lahko postane zabaven, če imaš kakega nagajivega soseda, ki si omisli skonfigurirat proste SSID-je z enakimi imeni, kot jih imaš ti na svojem omrežju. Potem pa se še poveži kam, če se moreš.

Obstajajo tud Sviči,kjer se da tole lepo porazdeliti in deluje lepo.

T743 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

TOP je izjavil:

T743 je izjavil:

No se strinjam, dovolj velike cevi v steni so zmaga, potem pa se lahko optimizira kot hoče oz. potrebuje.Ali z več wifi routerji, ali pač preko kablov in ustreznega vozlišča oz.omarice s switchem in modemom.

Kar se tiče wifi po bajti mora biti , ni kaj ampak vse pa nemoreš dat na wifi,ker ko malo več naprav gor obesiš rata hitro problem in rabi resetirat zadevo.

Ta težava se pojavlja pri cheap shit WiFi dostopnih točkah. Tiste v višjem kakovostnem (beri: cenovnem) razredu teh težav praviloma nimajo (izjeme seveda potrjujejo pravilo).

Kljub temu si na WiFi vedno deliš pasovno širino z vsemi ostalimi napravami. Na žici pa je tisti gigabit do switcha 'samo tvoj'.

WAN hitrost si deliš hočeš nočeš kabli wifi nima veze.

No, pa WiFi lahko postane zabaven, če imaš kakega nagajivega soseda, ki si omisli skonfigurirat proste SSID-je z enakimi imeni, kot jih imaš ti na svojem omrežju. Potem pa se še poveži kam, če se moreš.


Lahko imaš tudi nagajiv router, ki ga ne znaš skonfigurirati pa ti tudi kabli ne pomagajo.

T743 ::

Hočem reči le da ima veliko kablov tudi eno slabost in to je vozlišče, kjer pridejo skupaj.Nekaj 10 kablov potrebuje že konkreten switch in omarico oz. rack. WAN povezava se itak razdeli med vse uporabnike ne glede na wifi ali utp.
Ko je vse povezano pa se seveda zabava z nastavitvami šele začne.

Poldi112 ::

In kaj naj bi bila slabost tega vozlišča?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

T743 ::

Postaviti ga moraš, z wifi routerji ga ni potrebno (samo en kabel v verigi med routerji z seveda ustreznimi nastavitvami).Omarica zasede nekaj prostora no tudi router ga ampak manj.
Ni univerzalne rešitve za vse, ker imamo vsi drugačne konfiguracije, povedal sem samo moj način reševanja težave.

SeMiNeSanja ::

Če je 'tvoja Wifi rešitev' zasnovana na nivoju routerja, glavni argument za WiFi pa potreba po 'manjši omarici'.... ne vem no?

Pač tvoja preferenca. Drugi imamo drugačne kriterije.

T743 ::

Rešitev je taka, da mi dela s kar najmanj kabli vse kar si zaželim po celi bajti, utp kable po hiši sem zreduciral na enega od modema do routerja v drugi štuk, ter drugega iz NAS-a na router. Modem in router preko wifi šofirata še ostale porabnike.Modem sicer le dva, na routerju pa jih je trenutno 9.Posebne omarice zato ne rabim.
Dolga leta so mi za wifi služili najcenejši ASUSi po 15 eur, brez problemov, v časih ko še ni bilo niti dovolj dsl priključkov kaj šele optike pa smo preko zunanjih anten postavljali mreže na nekaj km do prijateljev, ki ga drugače niso mogli imeti, tako, da ja tudi wifi na nivoju routerjev je uporaben.

Daniel ::

Temu zagotovo nihče ne oporeka. Ampak ko vidim, kako dela WIFI na par let starem LG televizorju, ko želim predvajati kaj preko DLNA me pa včasih popolnoma mine, da bi kaj delal na WIFI. Sta sicer v različnih nadstropjih ampak realno kakih 8 metrov zračne razdalje skozi 1 steno in 1 ploščo. Ni to za slabe živce.

SeMiNeSanja ::

WiFi ne more biti tako zanesljiv kot žica. Pri hitrosti se tudi ne more kosati z žico.

Potem pa je še velika težava z varnostjo brezžičnih povezav.

Največji spodrsljaj so potem razno razni varnostni sistemi (alarmi, nadzorne kamere,...), ki so povezani preko brezžičnih povezav. Če si zamenjal žično povezano kamero z brezžično in se potem hvališ, da si se 'znebil kabla', potem se hvališ z zadevo s katero se resnično ni za hvaliti.

Že res, da je en kup ene krame, ki navsezadnje niti nima možnosti žične povezave. Nekoliko čudno bi izgledalo, če bi mobitel ali tablico imel povezan na kabel, da bi lahko komuniciral. Toda kakorkoli obrneš, je to prej kompromis, kot pa optimum.

Veliko ljudi je, ki imajo nekakšno 'kabelfobijo' in bi vse naredili, da bi se lahko 'znebili kablov'. Res je, da je vedno nek križ s temi kabli, sploh ko se enkrat začnejo štrikat. Estetika na podnu.

A moj kompromis je prej malo zamižati pri estetiki, kot pa odpovedati se funkcionalnosti (zanesljivost, hitrost, varnost) žičnega omrežja, kjer je to možno.

Nekdo drug ima pač drugačne kompromise. Komot, če nisi zahteven uporabnik.

starfotr ::

Mene samo nekaj zanima. Tisti, ki vztrajate na wifi.

Imate tudi samo 1 stikalo za vsako luč? Saj veš, manj kablov. Imate samo 1 wc v hiši? Hja, manj cevi. Imate samo 1 vtičnico v prostoru in potem podaljške z razdelilcem v vsakem prostoru? Spet, manj kablov in balasta v elektro omarici. Imate po tleh kako talno oblogo ali samo grob beton?

Voda je zunaj v vodnjaku ali imate kake pipe? Ker pač, saj veš, manj cevi, manj pip, manj problemov.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Mene samo nekaj zanima. Tisti, ki vztrajate na wifi.

Imate tudi samo 1 stikalo za vsako luč? Saj veš, manj kablov. Imate samo 1 wc v hiši? Hja, manj cevi. Imate samo 1 vtičnico v prostoru in potem podaljške z razdelilcem v vsakem prostoru? Spet, manj kablov in balasta v elektro omarici. Imate po tleh kako talno oblogo ali samo grob beton?

Voda je zunaj v vodnjaku ali imate kake pipe? Ker pač, saj veš, manj cevi, manj pip, manj problemov.

Saj ni tako hudo. To so pač uporabniki, za katere je WiFi 'dovolj dober'.

Poznam tudi uporabnike, ki pravijo, da pri njih nikoli ne bo WiFi-ja v hiši. Eni to utemeljujejo z varnostjo WiFi omrežij, drugi pa z nekimi grožnjami elektromagnetnega sevanja, zaradi katerega ne morejo spati in zbolevajo.

Vsakemu pač njegovo. Če jim ustreza kar imajo... zakaj pa ne?
Eni gredo spat v pižami, drugi v gatah, tretji pa brez vsega. Tudi prav. Me ne moti. Vsak naj spi, kakor njemu paše. Enako je z povezavo na mrežo.

Edino kar ne prenesem, je to, če potem jamrajo, da stvari nekako ne delujejo, kot bi morale.... oz. si domišljajo, da bi moralo bolje delovati, kot deluje v najbolj idealnem primeru.

Če te v postelji zebe v noge, si natakni zokne in ne jamraj.... isto velja za WiFi.

T743 ::

SeMiNesanja
verjetno pišeš na splošno, ker...nikjer se nisem hvalil, da sem odklopil kamere, ker jih nimam, niti zunaj še manj pa po sobah, tako, da ne razumem tvojih skrbi.;)
Glede varnosti wifi-ja se nekaj da storiti: vklopiš WPA-PSK na routerju, firewall, skriješ ime mreže, nastaviš dovoljene MAC addresse naprav,AIP protection, če ti router to omogoča, open VPN za ves promet preko njega...Če te nekdo poheka čez vse tole, te bo brez skrbi zjebal tudi preko kabla.
Sevanje ja to bo to. Verjetno imajo mobitele ovite tudi v alu folijo, res močan argument.
Začelo se je, kako povezati dv štuka v hiši, ni bilo razbrati, da ima avtor teme 50 naprav ampak bi rad rešil enostavno situacijo, podal sem en način, ki preverjeno deluje, za vse moje trenutne potebe.
StarFotr
Ni ravno najboljša primerjava ampak rit imaš lahko hkrati samo na eni školjki tako, da se izide tudi samo z eno.(brez skrbi jih je več):D
Za ostalo pa veš sam, da nakladaš, ni alternative, zato je primerjava nemogoča. WiFi to namreč je.Alternativna elegantna rešitev, ki mi dela zato ne vidim nobenega razloga, da je ne bi uporabljal in tudi komu priporočil.
Nič nimam proti kablom v steni a kaj ko mora nato biti tudi od doze do naprave, poleg napajalnega, če imaš morda hifi sistem boš verjetno vedel, kakšna džungla hitro rata samo zato se jih losam, kjer je le mogoče. Hvala bogu za hdmi.Ali tudi tu raje povezuješ zvok posebej in sliko posebej vsako s svojim kablom da bo ja bolj ziher?

SeMiNeSanja ::

T743 je izjavil:

SeMiNesanja
verjetno pišeš na splošno, ker...nikjer se nisem hvalil, da sem odklopil kamere, ker jih nimam, niti zunaj še manj pa po sobah, tako, da ne razumem tvojih skrbi.;)

Pisal sem na splošno - ne v odgovor tebi, temveč starmufotru.

Kot sem napisal, obstajajo 'manj zahtevni' uporabniki in kot sam pritrjuješ, spadaš med njih. Torej ti verjetno v večini primerov brezžično zadošča, če ne čutiš, da bi ti kaj 'manjkalo'.

Kot pravim, imaš take in drugačne uporabnike.
Na jetra pa mi gredo uporabniki, ki jih zebe v noge in jamrajo, ne nataknejo si pa ta debelih nogavic - ki jamrajo, kako jih 'matra' brezžična povezava, o kablu pa na noben način nočejo razmisliti, čeprav bi v hipu in ob minimalni investiciji konkretno rešil težavo komuniciranja.

Ampak glede na to, da nimaš težav in ne jamraš... je meni popolnoma vseeno, kako prevažaš paketke podatkov, pa če za to uporabljaš karjolo ali pa vodovodno cev.

starfotr ::

Zakaj pa tu uporabljaš hdmi, zakaj ne bi raje prenašal preko zraka?

Sploh ne razumem fobije pred kabli. Vse se da lepo speti v eno kito, lahko se skrije nekam in žov bog ne vidi niti 1 cm kabla. Če imaš pa vse nametano, jr pa to problem lastnika ooreme in ne kabelske tehnologije.

Vsi bi imeli vse brezžično. Še ena jebena tipkovnica in miš ne delata dobro in zanesljivo brezžično.

Bellzmet ::

Men je važno to, da sedaj vem, da je možna povezava router->switch->utp->(opcija mini switch). In potem res ni potrebe po 4xUTP na sobo. Razen za box od TV bom napeljal posebni kabel. Pa seveda čimveč wireless.

starfotr ::

Good luck.

Bellzmet ::

Thanx

Invictus ::

Bellzmet je izjavil:

Men je važno to, da sedaj vem, da je možna povezava router->switch->utp->(opcija mini switch). In potem res ni potrebe po 4xUTP na sobo. Razen za box od TV bom napeljal posebni kabel. Pa seveda čimveč wireless.

Problem vse jebenih mini-switchev (in podobnih škatel), je v dodatnem mini napajalniku (ki so ponavadi zamaknjeni za 90 stopinj, da jih ne moreš lepo dati v razdelilec).

Tako da si na koncu urediš mrežo, pa se ti nekje valja cel kup napajalnih kablov. Zato 4x UTP v sobo.

Sicer je pa zdaj kar standard, da vse low power napravce uporabljajo USB konektorje za napajanje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

XS!D3 ::

T743 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Razen, če boš imel kabel in dodatno dostopno točko...

Kabel v vsako špranjo je zame kot prehod nazaj na leseno žlico...Ne rečem, da nisi ravno tako sit ampak svet gre naprej ne nazaj, je pa to samo moj pogled na vse skupaj, avtor teme bo že razbral, kaj je najboljše zanj.


Daj razloži zakaj naj bi bi uporaba kablov, kjer ima vsaka naprava svoj neodvisen prenosni medij do centralnega vozlišča in svoj nonblocking port z giga ali po potrebi tudi več full duplex pasovne širine (posledično tudi stabilen prenos z relativno konstatno hitrostjo), prehod nazaj na leseno žlico v primerjavi z WiFi, kjer si vse povezane naprave na eni dostopni točki delijo pasovno širino (ki je že v osnovi manjša in to za promet v obe smeri), hkrati pa si medij deliš še z vsemi sosedi oziroma širnim svetom in imaš predvsem na 2.4GHz v že tako omejenem spektru še cel kup motilcev kot so razni babyfoni, brezžične miške/tipkovnice, RF dalinci, BT, mikrovalovke in ostalo sranje.

Ne rečem. WiFi je super zadeva za mobilne naprave (tablice, telefone, v končni fazi tudi laptop, ko ni fiksno na delovnem mestu) in ga tudi precej uporabljem (praktično po celem flatu mi deluje stabilno nekje med 250 in 400 Mb/s, bi šlo tudi več, če bi laptop podpiral 3x3 MIMO AC). Za stacionarne naprave (televizor, Apple TV, receiver, stacionarni komp, pa tudi laptop, ko je priklopljen na dock že zaradi ekrana, napajanja,... itd.), pa še vedno ne vidim popolnoma nobene prednosti, da bi jih tlačil na brezžično omrežje in prvič odžiral BW mobilnim napravam in kot drugič uporabljal povezavo, kjer je zakasnitev višja, pasovna širina manjša ter deljena z vsemi ostalimi napravami in večja možnost za raznje motnje. Z estetskega vidika, pa vsaj pri meni ni popolnoma nobene razlike. TV je recimo nameščen na steno, vsi kabli so skriti zadaj in gredo direktno v kanal v steni, ki pelje za/v omarico spodaj, kjer je vse priključeno. Ne vidi se niti enega kabla in to, da je poleg elektrike in HDMIjev priključen še ethernet, ne naredi nobene razlike. Razen to, da nimam problem s tem, da bo 4K BlueRay začel morda štekat, če bo istočasno začel laptop delat še backup na NAS pa mogoče telefon uplodat posnetke v cloud (marsikaj se da potem rešit z QoS ampak spet je kabel enostavnejša in bolja rešitev). Za kakšne kamere pa sploh, ker itak rabiš elektriko in je najbol enostavno potegnit en UTP preko katerega gre tako mreža kot napajanje (PoE). Smiselno se mi zdi edino, če kabla enostavno nimaš in se pač sprijazniš s slabostmi namesto, da bi šel kabel vlečt na novo (kar je marsikdaj velik problem), ampak to nekako ne pije vode, če vse skupaj delaš na novo.

Če hočeš hiter in kolikor toliko stabilen WiFI, moraš itak furat vse skupaj na 5Ghz, kar pa spet pomeni, da v večini primerov rabiš več dostopnih točk (vsaj 1 na delu, ki je ločen z železobetonskimi stenami) in kable do njih, tako da ti kabli spet ne uidejo. Seveda se da naredit zelo hiter in relativno stabilen WiFi, ampak kabel bo vedno cenejši, hitrejši in zaneslivejši, če delaš na novo. Tukaj se je pač treba zaveda fizikalnih lastnosti.

Je pa dejstvo, da marsikomu zadostuje že nek basic WiFi in se mu ne da ukvarjat s kabli. In tukaj velja to, kar pravi @SeMiNeSanja, da pač vsak zase ve, kaj mu odgovarja. Jaz vem, da če bi delal na novo, bi sigurno poskrbel, da je do vsakega mesta čimveč kablov (predvsem pa CEVI v kater lahko kasneje po potrebi potegneš/zamenjaš karkoli od CATžnj SFTPjev do optike in furaš future 10/25/50/100 ali več GbE) iz centralnega vozlišča. Zaradi mene pa lahko vse furaš brezžično, nimam popolnoma nič proti.

T743 ::

Se opravičujem vsem kablašem, nabavil sem si še wireless polnilec za telefon....8-)

imagodei ::

Bellzmet je izjavil:

Men je važno to, da sedaj vem, da je možna povezava router->switch->utp->(opcija mini switch). In potem res ni potrebe po 4xUTP na sobo. Razen za box od TV bom napeljal posebni kabel. Pa seveda čimveč wireless.

Moj pogled na to je takle: če si 100% ziher, kje boš rabil UTP kable, zadostuje tudi samo en kabel. Se da rešit s switchem vse. Težava je samo to, da smo ljudje v fazi planiranja pogosto 100% ziher, v katerem kotu bomo imeli postavljen računalnik, čez 3, 5, 10 let pa se premislimo in razporeditev obrnemo naokrog.

Takrat je zoprno UTP kabel vleči po vseh vogalih in kotih, skrivat za pohištvom, pa za kotnimi lajštami, pa pod pragom vrat, vrtat, gipsat... Ljudje se potem res raje odločijo za WiFi in to je tudi čisto legitimna odločitev. Ampak, dokler si v fazi planiranja, se splača pripeljat kak kabel več - ne v isto dozo na isti konec sobe, ampak na drug konec sobe.
- Hoc est qui sumus -

XS!D3 ::

T743 je izjavil:

Se opravičujem vsem kablašem, nabavil sem si še wireless polnilec za telefon....8-)

Ki nima nobene veze z mrežo in prednosti uporable kabla tam. Tako kot primerjava, da bi namesto HDMI uporabljal ločeno povezavo za zvok, kjer spet ni nobene logike, ker trenutno ravno preko HDMIja v večini primerov dobiš največ sodobnih formatov čez. Ampak smo dojeli, imaš svoj pogled na WiFi, ki je drugačen od našega. Nismiselne primerjave tega ne bodo spremenile....

Bellzmet ::

Se strinjam. Je pa res, da verjetno vsaka naprava, ki se priključi na UTP rabi še elektriko. In če se daje UTP na drugi konec sobe je potrebno zraven dati tudi električno vtičnico in/ali USB vtičnico.

@XS!D3: za moje potrebe basic WiFi pokrije vse. Sedaj laptop lahko priključim na UTP pa mi WiFI popolnoma zadostuje.

Invictus ::

T743 je izjavil:

Se opravičujem vsem kablašem, nabavil sem si še wireless polnilec za telefon....8-)

Hudiča, ti pa nisi eko.

A veš da so izgube nad 50%?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

XS!D3 je izjavil:

T743 je izjavil:

Se opravičujem vsem kablašem, nabavil sem si še wireless polnilec za telefon....8-)

Ki nima nobene veze z mrežo in prednosti uporable kabla tam. Tako kot primerjava, da bi namesto HDMI uporabljal ločeno povezavo za zvok, kjer spet ni nobene logike, ker trenutno ravno preko HDMIja v večini primerov dobiš največ sodobnih formatov čez. Ampak smo dojeli, imaš svoj pogled na WiFi, ki je drugačen od našega. Nismiselne primerjave tega ne bodo spremenile....


Prav, kar polni telefon brez žic. Počasneje se ti bo polnil, več energije bo šlo, več sevanja boš imel okoli sebe. Izbira je tvoja.

T743 ::

Gredo pa v toploto, zaprem radiator in se še grejem zraven...nič ne gre v nič.;)

starfotr ::

Tudi poleti...

T743 ::

Nisi samo star postajaš že tudi tečen oz. brez smisla za humor....Končujem v tej temi in se opravičujem še enkrat, ker mi wifi na žalost dela, ter ne rabim štirih utp kablov na sobo.

imagodei ::

Saj ni problem, da jih ti ne potrebuješ. Problem je tvoj zasmehovalni odnos do tistih, ki iz takega ali drugačnega razloga želijo kable ohranit. Gre spet za stvar osebnih preferenc, tle pa ste se eni pripravljeni kregat s tistimi, ki stvar vidijo drugače kot vi.

Ego boost, pač.
- Hoc est qui sumus -
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razdelitev kabla za internet in TV

Oddelek: Omrežja in internet
294589 (1180) geneticsunny
»

Razdelitev UTP kabla in Wi-Fi

Oddelek: Omrežja in internet
91779 (1418) realize
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813053 (7843) XS!D3
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205361 (4309) LuiIII
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488628 (6927) SeMiNeSanja

Več podobnih tem